Rebellen in Ruanda rukken op Onze Top 5 van deze weel e cd Spanning tussen Kiev en Moskou te snijden na incidenten Bosnië: Nieuwe fase maar geen oplossing Politie Zuid-Korea valt tempel binnen Rusland eist dat aanvallen worden gestaakt Hoofdstad Kigali direct bedreigd, aantal doden loopt op tot 20.000 DE STEM BUITENLAND Mokdad Sifi nieuwe premier Algerije BUITENLAND kor. Ch Leverworst, verpakt, 500 gram Ch Vloerkadetten, verpakt 10 stuks Ch Appelsap, pak l liter Och Huiswijn, rood, wit, rosé of demi-sec, fles 1 liter ©Vernieuwd: Ch Boy of Girl luiers, diverse soorten, pak <ZX2X3>C 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 13T S75- 4. im DINSDAG 12 APRIL 1994 Van onze correspondent Kees Elenbaas Moskou - Na een weekend vol incidenten in de haven stad Odessa, heeft de Russi sche regering een scherp pro test gestuurd naar de Oekraïne. Het Russische pro test kwam nadat Oekraïnse troepen zondag een schip van de Zwarte Zeevloot bezetten en 3 Russische officieren ar resteerden. Een aantal burgers, familieleden van de officieren, raakten bij de schermutselingen gewond. Gis terochtend bestormde een een heid van 120 speciale Oekraïnse troepen een basis van de 'mot- tenballenvloot' in Odessa. De havenfaciliteiten en de gebou wen die bij de kleine basis ho ren, zijn nog steeds onder con trole van de Oekraïnse troepen. Volgens de Russische marine voorlichting werden bij die actie ook Russische officieren gearres teerd en zouden Russische ma trozen en hun familieleden zijn mishandeld en geslagen. Volgens een verklaring van de Russische marine zijn de acties van de Oekraïnse kant een fla grante schending van de afspra ken die er gemaakt zijn rondom de Zwarte Zeevloot. Deze inci denten maken de situatie uiterst explosief, aldus de Russische Marine. President Leonid Krav- tsjoek van de Oekraïne en de Russische premier Viktor Tsjer- nomyrdin hebben in de loop van gisteren telefonisch kontakt ge had om de gebeurtenissen te be spreken. Bijzonderheden van de ze besprekingen werden niet ge geven. De commandant van de Zwarte Zeevloot, de Russische admiraal Eduard Baltin, beschreef de Oekraïnse acties als volstrekt il legaal en hij sprak zijn waarde ring uit voor de snelle reaktie van de Russische regering. „Het commando van de Zwarte Zee vloot doet al het mogelijke om ondanks deze incidenten in Odessa, de situatie in de regio te stabiliseren", zei Baltin. Maar hij voegde er wel als waarschu wing aan toe dat hij natuurlijk ook als taak had 'onze mensen te beschermen'. Het Russische parlement vroeg de voorzitter van de Doema, Ivan Rybkin, een telegram te sturen naar president Krav- tsjoek, waarin om opheldering over de incidenten wordt ge vraagd. Vice-premier Sergej Sja- chraj deelde mee dat aan het ministerie van Buitenlandse Za ken en Defensie een volledig rapport was gevraagd over de incidenten. „Een internationaal conflict kan beginnen met een ruzie op de markt, dus we moe ten alle omstandigheden van de ze gebeurtenissen grondig bestu deren", aldus Sjachraj. De incidenten in Odessa vonden plaats in het weekend waarin de tweede ronde van de parle mentsverkiezingen in de Oekraïne werd gehouden. Voor de 450 parlementszetels zijn in middels 335 afgevaardigden ge kozen. De communisten zijn tot veler verrassing de grote overwin naars geworden met 83 zetels. Samen met de socialisten en de agrarische partij bezet dit linkse blok nu 112 zetels in het nieuwe parlement. Zij zullen volgens hun verkiezingsbelofte streven naar aansluiting van de Oekraïne bij Rusland. Op het schiereiland de Krim, waar de thuisbasis Sebastopol van de Zwarte Zeevloot ligt, behaalde het pro-Russische blok een abso lute meerderheid van 55 van de 98 zetels in het nieuwe parle ment. Nairobi (ap/afp/rtr) - De Tutsi-rebellen van het Ruan- dees Patriottisch Front (RPF) zijn gisteren tot vlak bij de Ruandese hoofdstad Kigali opgerukt, heeft een woord voerder van het RPF verklaard. Volgens de VN-waarnemersmis- sie in Ruanda is in de gehele stad geweervuur te horen was en or den de buitenwijken met grana ten werden bestookt. Hulpfunc tionarissen schatten het aantal doden alleen al in Kigali op 10.000. Naar schatting van het Internationale Rode Kruis in Ki gali, zijn in het hele land al 20.000 mensen gedood. In het ziekenhuis in het centrum van de stad zouden meer dan 1.000 lij ken liggen. VN-functionarissen zijn er gisteren niet in geslaagd een staakt-het-vuren tot stand te brengen tussen het Ruandese le ger en de Tutsi-rebellen. Waarnemers vrezen een totale burgeroorlog als de 1.200 man versterkingen van de RPF, die van drie kanten oprukken, in de hoofdstad zijn gearriveerd. In de stad verbleven al zeshonderd soldaten van het RPF. Een Fran se officier zei dat de Tutsi-rebel len inmiddels een Franse school waar westerlingen zich verzame len om te worden geëvacueerd, op twee kilometer zijn genaderd. Parijs heeft vijfhonderd militai ren gestuurd om te helpen met de evacuatie van buitenlanders. De evacuatie is in volle gang. Een aantal, onder wie Nederlan ders, heeft het land inmiddels verlaten. Belgische, Amerikaan se en Canadese vliegtuigen voer- Algiers - De Algerijnse pre sident Liamine Zeroual heeft gisteren Mokdad Sifi benoemd tot nieuwe premier. Sifi volgt Redha Malek op, die gistermor gen zijn ontslag indiende. Het ontslag van Malek komt twee dagen nadat Algerije een hulpprogramma van het IMF van 1 miljard dollar accepteerde, onder de voorwaarde dat de ge centraliseerde economie her vormd zal worden. Malek was een van de grote voorstanders van het IMF-programma. In het kabinet van Malek was de 53-jarige Sifi minister van Openbare Werken. Over de rede nen voor het ontslag van Malek, die premier was sinds septem ber, zijn geen mededelingen ge daan. Onder de regering van Malek hebben de islamitische fundamentalisten him geweldda dige campagne flink opgevoerd. den gisteren de eerste evacuatie- vluchten uit van Kigali naar Ke nya en Burundi. Een eerste groep van 26 Nederlanders kwam gisteren samen met 89 Belgen in Brussel aan. Ze waren met eigen vervoer naar buurland Burundi gereden. Chaos Sinds de ongeregeldheden be gonnen, zijn zes Belgische bur gers en tien Belgische VN-mili- tairen gedood. Ook drie Fransen (een legerofficier, diens vrouw en een priester) zijn omgekomen. In de hoofdstad werd gisteren ook weer gevochten tussen leden van het RPF en het Ruandese regeringsleger dat overwegend uit Hutu's bestaat. In de straten liggen honderden lijken en in de stad heerste totale chaos. Zon dag kwamen zeker 27 mensen om toen een granaat insloeg in een ziekenhuis. Radio Tanzania meldde dat ook in de drie noor delijke regio's van het land werd gevochten. Meer dan duizend Ruandezen, overwegend Tutsi's, zijn inmiddels naar het naburige Zaïre gevlucht, aldus het Inter nationale Rode Kruis. Enkele hoge Ruandese regeringsfunctio narissen hebben hun toevlucht gezocht in de Franse ambassade. De onlusten in Kigali braken uit nadat de Ruandese president Ju venal Habyarimana bij een mys terieus vliegtuigongeluk werd gedood. „Ons bataljon in Kigali moet worden versterkt, het is onze plicht te interveniëren", al dus een zegsman van de RPF. Hij riep de regeringssoldaten op zich bij de opstand te voegen tegen de 'regering van moorde naars' die na de dood van presi dent Habyarimana werd inge steld. De Ruandese ambassadeur in Parijs heeft om 'grootschalige hulp' verzocht voor zijn dóór oorlog getroffen landgenoten. De Europese Commissie heeft giste ren een miljoen gulden toege zegd voor medische hulp. Het geld is bestemd voor Artsen zon der Grenzen. Negen functiona rissen van de organisatie zijn in Ruanda actief en krijgen verster king van nog eens tien artsen en medisch personeel. Het Interna tionale Rode Kruis heeft twaalf van haar veertien personeelsle den geëvacueerd naar naburige landen. De oproerpolitie in Seoul heeft gisteren 134 monniken gearresteerd die betrokken waren bij een opstand in de Chogye-tem- pel van de grootste boeddhistische orde in Zuid-Korea. Hervormingsgezinde monni ken hadden het kantoor van het hoofd van de orde bezet om zijn aftreden te eisen. Zij verdenken hun leider Suh Eui-hyon van corruptie. De politie greep in toen de reformisten probeerden Suh en zijn aanhangers uit het gebouw te verdrijven. De politie greep zondagmiddag ook al in om honderden reformisten uiteen te jagen. De actievoer ders eisen Suh's aftreden en een hervor ming van de orde wegens Suh's vermeen de betrokkenheid bij een schandaal: hij zou voor miljoenen hebben meegeprofi teerd van een directeur die de kas van zijn bouwbedrijf heeft verduisterd. De Demo cratische Partij, de belangrijkste opposi tiepartij, verdenkt Suh ervan uit deze pot schenkingen te hebben gedaan aan de regerende Democratische Liberale Partij. FOTO EPA VERVOLG VAN VOORPAGINA Rusland waarschuwde het Wes ten dat de luchtaanvallen van de Navo op de Bosnische Serviërs kunnen leiden tot escalatie van de oorlog in Bosnië. De Amerikaanse president Clin ton zei echter dat de tweede Navo-luchtaanval binnen even zoveel dagen was toegestaan on der het VN-mandaat ter be scherming van de zogenoemde beveiligde gebieden, waaronder Gorazde. Hij sprak op luchtige toon over de meningsverschillen met Moskou en onderstreepte de 'cruciale rol' van Rusland en de noodzaak om 'zeer nauw met hen samen te werken'. Minister van Buitenlandse Za ken Kozyrev, op bezoek in Span je samen met president Jeltsin, eiste dat de luchtaanvallen wor den gestaakt. „Het is een grote fout en een groot risico zulke besluiten te nemen zonder Rus land." Moskou wil eveneens dat het Servische belég van Gorazde wordt gestaakt en dat er VN-mi- litairen komen. Ook zouden de Serviërs zich moeten terugtrek ken en moeten de moslimmilities in de stad worden ontwapend. Volgens Kozyrev komen de luchtaanvallen juist op het mo ment dat diplomatiek overleg tussen de Russen en de eveneens orthodoxe christelijke Serviërs, 'een vreedzame oplossing moge lijk had gemaakt'. „Wij hopen niet dat deze kans nu geheel is gemist." De regering van klein-Joegosla- vie veroordeelde de Navo-bom- bardementen op de Bosnische Serviërs in scherpe bewoordin gen. De reactie vanuit Belgrado kwam voordat de tweede Navo- aanval plaats vond. Door Aad Jongbloed ER IS, zo mag gesteld wor den, geen bevredigende op lossing voor het probleem in ex-Joegoslavië, dat zich nu al twee jaar voortsleept door middel van een burgeroorlog met duizenden slachtoffers. Om tal van redenen kan de vrede niet met militair geweld van buitenaf worden afgedwon gen. De Europese Unie bleek tot nu ,toe machteloos, onderhande laars stapelden fout op fout en de Amerikanen willen alleen grondtroepen leveren om een vredesbestand te doen naleven, huiverig als ze zijn voor een nieuw Vietnam indien nu grondtroepen gestuurd worden. Bovendien is de Navo verdeeld; zij ging alleen over tot dreiging en uiteindelijk tot luchtaanval len nadat de Amerikaanse pre sident Bill Clinton daartoe be sloot. Met de recente bombarde menten, die niet bij een incident bleven maar gisteren voortgezet werden, is echter wel een nieu we fase ingetreden in de Bosni sche kwestie. Alle partijen in Bosnië-Herceg- ovina begrijpen natuurlijk dat er ooit een eind aan de strijd moet komen en dat die strijd uiteindelijk aan de onderhande lingstafel beslecht zal moeten worden. De Bosnische Serviërs, die aangemerkt mogen worden als de agressors en die beschik ken over het grootste wapenpo- tentieel uit de Joegoslavische erfenis, doen er alles aan om de grootste hap uit de koek te krijgen voor die verdeeld wordt. Inmiddels oefenen ze al controle uit over 71 procent van het Bosnische gebied, hoewel de laatste VN-voorstellen hun 49 procent toestaan. Het was niet alleen de zwakke tegenstand van de moslims die hun de ter reinwinst deed boeken, maar ook het onvermogen van de VN om die te voorkomen. Wanhopi ge verzoeken van VN-seereta- ris-generaal Boutros Ghali om meer VN-troepen te sturen wer den niet gehonoreerd. Lidstaten voelen er niets voor geld en manschappen te investeren in een zaak die bij voorbaat verlo ren lijkt. In Gorazde, nota bene tot veiligheidszone verklaard, zijn alleen enkele VN-waarne- mers. De toegezegde 1000 man Oekra'insche troepen zijn nog niet gearriveerd. Na het ultimatum dat vorige maand een einde maakte aan de 'wurging' van Sarajevo, leek de wereld weer ingedut en was er een nauwelijks merkbare be langstelling voor de Servische aanval op Gorazde. Daar waren enkele oorzaken voor, die alle te maken hadden met een interna tionale politieke koorddanserij. Zo waren de Russen bij het verstrijken van het Sarajevo-ul timatum op het Bosnische to neel verschenen, wat waar schijnlijk wel ten voordele van de Serviërs zou uitpakken, maar toch tot een vrede kon leiden zonder dat het Westen verder vuile handen hoefde te maken. Voorbijgaand aan het lot van de moslims leken de VS zich daarbij neer te leggen, te meer daar Washington enkele akkoorden in Kroatië bewerk stelligd had en dus op enig succes kon bogen. Veel belangrijker was dat de Navo sinds Sarajevo de gebrui kelijke Amerikaanse leiding miste, noodzakelijk om de si tuatie in Bosnië te beïnvloeden. Ooit, tijdens de Navo-top op 11 januari met het eerste werkelij ke dreigement richting Serviërs, was Clinton met de haren bij het Bosnische probleem ge sleept, maar na 10 februari toen Sarajevo werd ontzet, leek de Amerikaanse president geen en kele aanvechting te hebben zich opnieuw met Bosnië bezig te houden. Erger nog, toen Gorazde dreig de een nieuw Sarajevo te wor den, werden de Europese Navo- lidstaten geconfronteerd met een zig-zag politiek van Was hington waaruit geen wijs meer te worden viel. Clinton had het te druk met zijn pogingen nieu we wetgeving door het Congres te krijgen voor gezondheids zorg, misdaadbestrijding en so ciale uitkeringen. En inmiddels ontstond een stammenoorlog tussen het ministerie van De fensie met de nieuwe man Perry (die verklaarde dat de VS de val van Gorazde niet met militaire middelen wilden voorkomen) en het ministerie van Buitenlandse Zaken, waarvan minister Chris topher trachtte die uitspraak terug te draaien. Vrijdagavond, toen Gorazde dreigde te vallen, ontstond tele fonisch druk diplomatiek ver keer tussen de Navo-lidstaten. De Franse president Mitter rand, vurig pleitbezorger voor ingrijpen in Bosnië, kon uitein delijk Clinton en daarna de Britse premier Major ervan overtuigen dat actie gewenst was, omdat - opnieuw - de ge loofwaardigheid van de Navo op het spel stond. Veel hangt er nu vanaf of de Honderden demonstrerende moslim-inwoners van Sarajewo probeerden gisteren door te dringen in het VN-hoofdkwartier in de stad. Zij eisten dat de luchtacties bij het belegerde Gorazde worden voortgezet en schreeuwden dat die acties veel te laat gekomen zijn. foto ap Bosnische Serviërs de bood schap begrijpen dat agressie niet verder geduld wordt. Maar wat het antwoord ook zal zijn, de VS hebben zich opnieuw ge- commiteerd, waarmee de nieu we fase is ingegaan. Zij zullen zich niet meer afzijdig kunnen houden als agressie aanhoudt. Het verwijt van de Russische president Jeltsin dat Rusland niet gekend is in de luchtaanval zal Clinton doen beseffen dat hij zich veel daadkrachtiger be zig zal moeten houden met Bosnië wil hij in de ex-Joego- slavische kwestie niet buiten spel komen te staan met alle mogelijke wereldpolitieke ge volgen elders. De vrede in Bosnië is nog lang niet in zicht, maar de Navo-aanvallen heb ben in ieder geval de VS en daardoor de hele Navo weer tot de werkelijkheid geroepen. Pausbezoek aan Libanon uitgesteld Vaticaanstad - Het bezoek van paus Johannes Paulus n ei.< mei aan Libanon is om veiligheidsredenen uitgesteld. Dit fc het Vaticaan gisteren bekend gemaakt. 'Ernstige en onvoors bare gebeurtenissen' hebben in Libanon geleid tot spannir. en een klimaat, dat niet geschikt is voor een pastoraal ber van de paus. De massale bijeenkomsten tijdens het pausbezoek zouden- gemakkelijk doelwit voor terroristen zijn. Er wordt vooh veiligheid van de paus gevreesd na een serie bomaanslagen Libanon. Bij een aanval op een kerk ten noorden van Beir- eind februari kwamen tien mensen om en raakten 54 j De aanslag zou door christelijke milities zijn gepleegd. Jeltsin vraagt Spanje advies Madrid - De Russische president Boris Jeltsin is gts^ begonnen aan een driedaags bezoek aan Spanje om de baip- aan te halen en te zien hoe de Spanjaarden de overgang hebb- gemaakt van dictatuur naar democratie. Jeltsin zal bovendien Barcelona een bezoek brengen aan de artsen die hem in 1990 vorig jaar aan zijn rug behandelden. Het gevolg van Jeltr hamert er op dat alleen rugklachten het probleem zijn. Daai ontkennen ze geruchten dat de Russische president lijdt aan- leveraandoening en hartproblemen door de drank. Internationale bemiddelaars naar Z-Afrika Johannesburg - Twee weken voor de eerste democratic verkiezingen in Zuid-Afrika arriveren vandaag intemationi bemiddelaars in Johannesburg om te bemiddelen in het coii tussen het ANC en de Zulu-beweging Inkatha. Inkatha heette boycot van de verkiezingen aangekondigd. De Zulu-b wil grote onafhankelijkheid voor de provincies, met name v;- haar eigen thuisbasis Kwa-Zulu. De groep bemiddelaars bes uit de vroegere Britse en Amerikaanse ministers van 1 landse Zaken, Lord Carrington en Henry Kissinger, en vi rechters en rechtskundigen: Bhagwati uit India, Higginbotha' uit de VS, Kevenhorster uit Duitsland, La Pergola uit Italië Laponce uit Canada. Peronisten winnen verkiezingen Buenos Aires - De regerende Peronistische Partij van,J Argentijnse president Carlos Menem de winnaar bij verkiezi gen voor een grondwetgevende vergadering. De Peronist behaalden volgens voorlopige uitslagen ruim 43 procent,van' stemmen. De Radicale Burgerunie (UCR) van voormalig pies dent Raul Alfonsin scoorde 21 procent. De Argentijnen gingen naar de stembus om een grondwetgevei- de vergadering te kiezen die de uit 1853 daterende grondwet moet herzien.'De Peronisten en de oppositionele UCR zullenii dat 305 leden tellend orgaan een meerderheid innemen, waar door het zo goed als zeker is dat de constitutie zo wordt gewijzigd dat Menem voor een tweede ambtstermijn g kan worden. De peronisten sloten hiertoe vorig jaar een akkoord met de part'ij van Alfonsin. Stasi-officier veroordeeld voor terreur Berlijn - De voormalige Stasi-officier Helmut Voigt is g door de rechtbank in Berlijn tot vier jaar gevangenisstral veroordeeld wegens medeplichtigheid aan moord. De rechtbank achtte bewezen dat de 51-jarige Voigt in 1983 de explosieve heeft geleverd waarmee de vermoedelijke terrorist Johanna Weinrich een aanslag pleegde op het Franse culturele cent» Maison de France in West-Berlijn. Bij die aanslag vielen e dode en 23 zwaar gewonden. Weinrich behoorde tot de grot) van de Venezolaanse superterrorist Carlos. Voigt was hoofd vai de Stasi-afdeling die de contacten met buitenlandse terrorists onderhield. Zjirinovski schopt rel in Straatsburg Straatsburg - Vladimir Zjirinovski, de extreem-nationalistisch leidèr van de Liberaal-Democratische Partij van Rusland, gisteren in Straatsburg gearriveerd als lid van een parlementai re delegatie en heeft onmiddellijk een rel geschopt. Zjirinovski zei over de Navo-luchtaanvallen nabij Gorazde, dat 1 president van Rusland was geweest, Moskou nu de Navo-bases in Italië zou bombarderen. Buiten het Russische consulaat in Straatsburg werd hij 1 fronteerd met een hondertal joodse studenten die hem uitmaak ten voor neo-nazi. Zjirinowski spoog richting demonstranten e brulde: „Ik zal jullie ombrengen met mijn atoompistool' Frankrijk hem gewaarschuwd dat hij bij verdere moeilijkheda wordt uitgewezen. Vooruitgang tussen Israël en Palestijnen Parijs - Israël en de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie verwachten dat zij volgende week de onderhandelingen over 4 toekomstige economische relatie tussen de joodse staat en 4 Gaza-strook en Jericho kunnen afsluiten. Er is sprake va duidelijke vooruitgang, zei de Palestijnse delegatie gisteren» afloop van de zevende ronde van overleg met Israël in F Opk de leider van de Israëlische afvaardiging, minister vu Financiën Avraham Shohat, toonde zich optimistisch. Als pul van discussie resteren de heffingen aan de grens tussen Israël a de binnenkort door de Palestijnen zelf bestuurde gebieden, r de Palestijnse delegatieleider Ahmed Kurieh. Sabena lijdt 250 miljoen verlies Brussel - De Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena ta- over het boekjaar 1993 een verlies geleden van 4,5 miljard bsA bijna 250 miljoen gulden. Dat heeft Sabena gisteren bekendge maakt. Ondanks het negatieve resultaat heeft de maatschap); vertrouwen in de toekomst. Sabena wijst erop dat in 4 verliescijfers over 1993 een eenmalig bedrag van 1 miljard frank voor de kosten van een herstructurering is inbegrepen. Venfc verloor Sabena door minder vervoer nar Afrika als gevolg politieke onrust. (ADVERTENTIE) Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 16 april a.s.. 2M W 2h

de Stem | 1994 | | pagina 4