Gevangenis hiet drugvrij ie krijgen 4Voor mijn dood wil ik mijn kleinzoon zien Haij stemt in met tijdelijke regeling schippersbeurs nthulling Even Moskou bellen Zwaardere straf voor kinderporno DESTEM BINNENLAND A3 Staatssecretaris Kosto: 'Curasao is trefpunt drughandel' Geding moet opa na 12 jaar met kleinkind herenigen COMMENTAAR Radio-actieve straling in kamergebouw Verstard Rouwrandj e KIEZINGEN Station BINNENLAND KORT \G 12 APRIL 1994 ft DINSDAG 12 APRIL 1994 v if )en Haag (anp) - Het slepen- p conflict in de binnen- ,art lijkt voorlopig uit de lereld «ter Maij (Verkeer en Wa ntaal) neemt het advies over „rof. W Albeda die in het «flirt heeft bemiddeld. komt een tijdelijk wettelijk «beurtsysteem, dat geldt tot 1 december 1999, in afwachting van Europese regelingen. De mi nister noemt dit 'een noodzake lijk en evenredig middel voor een beheerste overgang naar een vrije marktwerking'. Maij schrijft dat mede namens de staatssecretarissen van Eco nomische Zaken en Financiën en de minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid in een reac tie op het advies aan de Tweede Kamer. De voorbereidingen voor een tijdelijke wet zijn volgens de minister inmiddels getroffen. Volgens Maij moet er voor het binnenvaartvervoer van Neder land naar België en Frankrijk een 'werkzame mix' gevonden worden tussen de zekerheid van een vast aantal tonnen vracht die op de schippersbeurs moeten worden verhandeld met flexibele tarieven en vervoersvoorwaar- den. De aanpak die Albeda voorstaat, voldoet daar volgens haar aan. Maij verwacht dat er voor 1999 Europese regelgeving voor de vrachtverdeling tot stand komt. De voorlopige wettelijke rege ling moet tot die tijd voor rust in de binnenvaart zorgen. Directeur H. Plasse van de verla- dersorganisatie EVO reageerde gisteren teleurgesteld op het standpunt van Maij. Volgens Plasse legt de minister de me ning van de ondernemers in de binnenvaart naast zich neer. De schippers toonden zich eer der al tevreden met het advies van Albeda dat ook inhoudt dat zes miljoen ton van de in totaal 25 miljoen ton lading op de Noord-Zuidroute via de beurs moet worden aangeboden. Maar met minder hadden de schippers geen genoegen genomen, lieten ze na het advies van Albeda weten. Maij foto de stem/johan van gurp Staatssecretaris losto van Justitie voelt er [ets voor om sommige ver- Ede gevangenen drugs te (even. Tegelijk erkent hij dat gevangenissen nooit 'drug lij' zullen worden. ét drugvrij maken van de ge- ingenissen lukt niet, omdat er B zeer drastische maatregelen somen moeten worden. Be- iek aan gevangenen bijvoor- seld zou dan verboden moeten orden. En zo'n maatregel tast internationaal vastgelegde FOTO DE STEM/JOHAN VAN GV| Als het gesprek komt 'tweedeling' in de samenlevii het schrikbeeld waar Koks v ganger Joop de Uyl herhaal: lijk voor waarschuwde, winc Kok zich weer op. „Ik wil knokken voor een s menleving die mensen zulke n gelijkheden biedt dat ïederet het gevoel krijgt dat hij erl hoort. Dan praat ik over achta stelling en schrijnende ongelijl heid. Dan heb ik het over mei sen die hier geboren en g zijn en in dezelfde ellendige pi) sitie zitten als buitenlanders." „Mensen die in de puree zittel móeten geholpen worden om t voorkomen dat ze met de naar elkaar gaan staan op van hun huidskleur." Dan, zeer fel: „Ik zie in de oude wijken ook vaak omstandig!» den die ontmoedigend zijn. Par tijen zoals de CD die daar ge bruik van maken, bedrijven vreemdelingenhaat. Die gebrui ken buitenlanders als zondebok. 'Zij d'r uit en wij d'r in.' leidt tot oorlog, chaos en ver derf." tendeels over de betrokkenheid van Brinkman ging. De officier van justitie Iaat za terdag nog eens weten dat hij bij het begin van zijn onderzoek naar de dubieuze praktijken van Arscop niet wist van de betrok kenheid van Brinkman als com missaris, KRO-voorzitter Braks onkende dat er sprake» van een hetze tegen Brinkman „De KRO heeft met deze repor tage gehandeld in overeenstem ming met zijn journalistieke op dracht." Minister Hirsch Ballin en staats secretaris Van Amelsvoort war® donderdagavond al op de hoogte gesteld van de inval. 'OmwuK van de justitiële zuiverheid «'s! Brinkman niet gewaarschuwd. In het programma Het Capitoo zondagmiddag kondigt Bra® aan dat er, 'zoals gebruikelijk m een programma van een dergelij ke impact,' een evaluatie z® plaatsvinden. Ook zou het vol gens Braks goed zijn als de Ka* voor de Journalistiek zich to buigen over aanwezigheid v' journalisten of camera bij riva len, met name als dat grote co - sequenties heeft in de pers®* ke levenssfeer van betrokk personen. Bloemen het Bij zowel Brinkman als CDA-bestuur komen het afge pen weekeinde veel tuigingen binnen in de vorm telegrammen en bloemen. KRO ontvangt negatieve, maar ook positieve reacties. Brink® laat weten niet van plan te z j zijn commissariaat op te Ook dient hij geen klacht tegen het kro-programma- concurrerende lijsttekkers WD, PvdA en D66 houden z» nog even op de vlakte: •Brink- mans integriteit discussie'. staat niet ter Den Haag (anp) - De Neder landse Antillen en Aruba spelen in het Caraïbisch ge bied 'onmiskenbaar een rol bij de doorvoer van cocaï ne'. Er zijn ook 'veelsoortige aanwijzingen' over betrok kenheid van de (voormalige) Surinaamse legerleiding bij de handel en produktie van drugs. Dat schrijft minister Hirsch Ballin (Justitie) mede na mens minister Kooijmans (Buitenlandse Zaken) aan de Tweede Kamer. Hij meldt dat inmiddels een aparte politie-eenheid is ge formeerd informatie moet vergaren over drugcrimina liteit op de Antillen en van uit Suriname. Hirsch Ballin constateert dat Curasao een ontmoe tingsplaats is van Neder landse, Colombiaanse en Antilliaanse handelaren in verdovende middelen. Vorig jaar werd bijna 400 kilo cocaïne in beslag genomen. In ons land werden 105 ver dachten aangehouden die vanuit Curasao cocaïne smokkelden. Volgens de mi nister was Suriname vorig jaar goed voor de doorvoer van 400 kilo cocaïne. rechten van gevangenen aan, zegt Kosto. Kosto weigert in te gaan op suggesties van zijn partijgenoten in de Tweede Kamer, die vinden dat het drugbeleid in de gevan genissen 'op een dood spoor' zit. „Het is dweilen met de kraan open," aldus PvdA-Kamerlid Zijlstra gisteren tijdens een overleg met Kosto. De Kamer gaat wel akkoord met Kosto's voorstel om het regime in de gevangenissen strenger te maken en verreweg het grootste deel van de gedetineerden te verplichten tot een 26-urige werkweek. Alleen junks, geestelijk gestoor den en gestraften die een vak willen leren, hoeven de handen niet uit de mouwen te steken. Toch twijfelt de Kamer aan mo gelijkheden om gevangenen aan het werk te krijgen. Veel gevan genen kunnen of willen niet wer ken. Bovendien is het de vraag of de gevangenissen in het huidi ge slechte economische tij meer opdrachten binnen kunnen sle pen. De strafinrichtingen zullen eerst moeten investeren in beter uitgeruste werkplaatsen, vindt PvdA-kamerlid Zijlstra. Maar daarvoor wordt in de nota geen geld uitgetrokken. Wie niet wil werken in de gevan genis, wordt trouwens gestraft. Er zijn minder recreatiemoge lijkheden, het telefoneren wordt ingeperkt, het volgen van cur sussen wordt moeilijker als de gevangene niet werkt. Kosto gaf gisteren toe dat het heel moeilijk is om gevangenen, ook op deze manier, te stimuleren tot wer ken. Hij verwacht verder dat ondanks alle straffen tussen de zestig en tachtig procent van de gevange nen niet zal werken. Zijlstra pleit er verder voor om aan sommige verslaafden onder medisch toezicht heroïne te ge ven, ook als deze in de gevange nis zitten. Hij verwijst naar een experiment daarmee in Zurich. Ook pleitte hij voor legalisering van softdrugs. Maar Kosto wil er niets van weten. „Ik vind dat drugs niet vrijgegeven moeten worden, zelfs softdrugs niet. Die zijn mis schien toch gevaarlijker dan we nu denken." Toch foto vnu Het echtpaar Hendriks snakt naar een weerzien met z'n kleinkinderen. LAND WIL terug op de wereldkaart. Al is het slechts omdat ife inrfft, presic)ent daarmee zijn binnenlandse tegenstrevers oer af kan steken. Het diplomatieke succes in de Sarajevo-cri- 0m rneer- Boris Jeltsin belde daarom bozig zijn 53„J, nle collega Clinton op om verhaal te halen voor de en nik» °P ^orazde. Alsof het ging om een Amerikaans initiatief Jeitsir! om,een van de Verenigde Naties, fle h vooraf geraadpleegd worden. Het lijkt wat veel Mavo in 6r 8en kswijs van grootheidswaan. De acties van de dan uh °P van de Verenigde Naties zijn immers niet meer Toch k °ie[m® van tijden geleden aangenomen VN-resoluties. ïinda r verz°ek minder dwaas dan het lijkt. Niet alleen de Spn de eni9en die nog een beetje invloed hebben op !leLplers eo via dezen op de Bosnische Serviërs - het is zindhJj" tijde van het Sarajevo-ultimatum - de eenheidsge- De yu°V3lJ de Veiligheidsraad staat daarenboven op het spel. ^erd'vTh es' op grond waarvan het ingrijpen nu gelegiti- zich daar a -'in a' lan9 9eleden aanvaard. Rusland verzette danin üpr- 'ids niet tegen. Intussen is de situatie in Moskou n'"9 te h en de Russische president heeft daarom reke- natioDaii,, 2n met de opvattingen van pan-slavisten en achter,;- "m die reden staat Jeltsin niet meer onverkort 'nheerdere standpunten. n Om! standpunten die ingrijpen in Bosnië mogelijk Vpt t? y°0r'<omen dat Moskou uit de boot zal vallen en en -eidsraad niet langer eensgezind blijft, is de moeite Contact Ïm niet te veel gevraagd, acties ronri r dad wellicht nog meer kunnen opleveren. De '"ddenten n \raz<?e komen 'aat en ziin niet veel meer dan er nu moet oh ''^en nauwelijks een plan te hebben voor wat aan de anni1 euren- Over hoe op te treden tegen de verharding 0f Jeltsin a^H—e' ''ikt vrijwel niet nagedacht, de druk od h n 'n de beraadslagingen betrokken was, voldoen- Van hun exn ."'scbe Serviërs had kunnen uitoefenen om ze ^at het njptans'0n'stische plannen af te houden, blijft de vraag. 9epasseerfj -9ePr°beerd is, zeker nu er al zoveel situaties *0rtt onversta''V'6 even goed tot in9rijPen genood hebben, Van onze verslaggever Utrecht - De 80-jarige Utrechter J. Hendriks heeft zijn 19-jarige geestelijk en lichamelijk gehandicapte kleinzoon Tonnie al twaalf jaar niet meer gezien. Vanmiddag eist hij in kort ge ding dat de leiding van kinder dagverblijf De Berk in Zeist hem het verblijfadres van Ton nie geeft. Twaalf jaar geleden verbood Hendriks' jongste dochter hem haar zoon te bezoeken. Toen opa er tóch een keer in slaagde zijn kleinzoon te ontmoeten, werd hij door zijn dochter aan geklaagd. De rechter legde hem vervolgens een straatverbod op voor de omgeving van het dag verblijf. Daarna wendde Hen driks zich tot zes rechters om de omgang met zijn kleinzoon af te dwingen. T Dat werd hem telkens geweigerd. Intussen mocht hij ook het zusje van Tonnie niet meer zien. Het verhaal van Hendriks en zijn 79-jarige vrouw is één groot drama. Hun kleinzoon werd op 6-jarige leeftijd door een auto aangereden en voor het leven geestelijk en lichame lijk gehandicapt. Tonnie's moe der, Hendriks' jongste dochter, had toen al plannen om te scheiden en te hertrouwen met een zwager van haar man, van wie ze later nog vier kinderen kreeg. Hendriks en zijn vrouw waren het met dat tweede hu welijk niet eens. Dat leidde tot een breuk tussen de grootou ders en hun dochter. De groot ouders kregen het invalide jon getje en zijn een jaar oudere zusje nooit meer te zien. Bij het bereiken van de acht tienjarige leeftijd werd de kleinzoon in een inrichting on dergebracht. Althans, dat ver moedt de grootvader, want of ficieel heeft hij daar nooit iets over vernomen. Met zijn jong ste dochter heeft hij nog steeds geen contact en de leiding van het kinderdagverblijf weigert te vertellen waar de jongen zich op dit moment bevindt. Via een kort geding hoopt de grootvader nu het adres van zijn kleinzoon te kunnen af dwingen en daarna denkt hij hem normaal te kunnen bezoe ken, omdat hij intussen meer derjarig is. „Mama en ik hebben geen toe komst meer," vertelt Hendriks, „maar voor we dood gaan, wil len we de jongen toch nog minstens één keer zien, want we houden zielsveel van hem. Hij zal ons waarschijnlijk niet eens herkennen, maar ik heb twaalf jaar voor die ontmoe ting gevochten. Twaalf jaar lang praten we over niets an ders. Ons leven is erdoor ge knakt." „Dit wordt een van de vele processen, die in de naaste toe komst gevoerd gaan worden om het omgangsrecht van grootouders met kleinkinderen af te dwingen," denkt voorzit ter M. Reinhardt van de stich ting Grootouders en Kleinkin deren over het kort geding. 'Bij de Tweede Kamer ligt op het ogenblik een wetsontwerp, waarin het omgangsrecht wordt geregeld. De stichting heeft grote bezwaren tegen dit ontwerp. Grootouders die om gang met hun kleinkinderen willen, moeten namelijk aanto nen dat ze altijd nauwe betrek kingen met hen hebben gehad. De vereniging pleit voor de Franse wetgeving, waarin het omgangsrecht precies anders om is geregeld. Daarin moeten ouders of verzorgers aantonen dat de bezwaren die ze tegen de omgang van hun kinderen met de grootouders hebben te recht zijn. Den Haag (anp) - Minister Hirsch Ballin van Justitie wil de straffen op kinderpornografie verhogen van maximaal drie jaar gevangenisstraf of 10.000 gulden boete naar maximaal vier jaar cel of 100.000 gulden boete. Heeft de verdachte er een ge woonte of zijn beroep van ge maakt dan mag volgens Hirsch Ballin zes jaar cel worden opge legd. Dat blijkt uit een wetsvoorstel dat hij gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De minis ter wil met het voorstel de jeug dige (potentiële) slachtoffers van zedendelicten beter beschermen en kinderporno en zedendelicten effectiever bestrijden. Uit onderzoek naar enkele straf zaken is volgens Hirsch Ballm gebleken dat het verschijnsel kinderpornografie de laatste ja ren in ernst en omvang aanzien lijk is toegenomen. De tekst van het huidige artikel in het wet boek van strafrecht en de straf zijn daar niet meer op toegesne den, vindt hij. Volgens het voorstel van Hirsch Ballin moet de wet zodanig wor den aangepast dat ook het ver vaardigen en het in-, door- en uitvoeren of in voorraad hebben van kinderpornografie op zich zelf strafbaar wordt. Den Haag (anp) - Het gebouw yan de Tweede Kamer heeft een hoeveelheid radio-activiteit die boven de norm van het ministe rie van Volkshuisvesting ligt. Dat heeft voormalig WD-ka- merlid Braams in februari ge constateerd toen hij 'voor de grap' met een stralingsmeter door het gebouw liep. Braams wilde met zijn meting aan leden van de WD-milieu- commissie laten zien dat radio actieve straling overal voorkomt. „Ik had voor de lol een eenvou dig demonstratie-apparaatje meegenomen. Maar toen bleek dat de meter in het Kamerge bouw flink uitsloeg. Er was sprake van duidelijk meetbare radio-activiteit," aldus Braams. Een stralingsdeskundige heeft de meting later opnieuw gedaan met professionele apparatuur. De uitkomst is nagemeten in een laboratorium en ook toen bleek de hoeveelheid straling in het Kamergebouw bleek hoger te zijn dan de normen die het mi nisterie van VROM aanlegt. De gebruikte steensoort is daarvoor verantwoordelijk. Braams: „Ka lium is een stof die radio-actieve straling afgeeft en dat tref je veel aan in de klei die voor baksteen en beton wordt ge bruikt." Volgens projectleider Hougée, die voor de Rijksgebouwendienst de nieuwbouw begeleidde, zou de straling hooguit kunnen wor den veroorzaakt door de uit Bra zilië afkomstige natuursteen. „Maar eerlijk gezegd komt het verhaal mij onwaarschijnlijk Het was iets na zessen. Het NOS Journaal meldde de nieu we daling in de kiezersgunst van het CDA. Het was muisstil in de CDA-campagnebus die - bezig met een landelijke kruistocht - op dat moment van Ede naar Nijmegen reed. Alleen het zoemen van de moter en het kraken van de vijf televisietjes in het plafond waren te horen. De perschef van CDA-lijstrek- ker Elco Brinkman stak een sigaret op, en nog een voordat de uitzending voorbij was. Brinkman zelf zat als verstard met een krant in zijn handen het nieuws te aanhoren. Terwijl het voor hem niet eens nieuws was, want in de loop van de middag had-ie het al gehoord: Het CDA zou bij verkiezingen nu op 31 zetels komen; 23 min der. De start van de campagne van het CDA kreeg er een rouw- randje van. Vol goede moed was Brinkman gistermorgen om zeven uur, omgeven door CDA-button-dragers, een wan deling begonnen door het im mense veilingcomplex van Aalsmeer. Dat menige bloe- menkoper hem daar najouwde - „Ben je bij ons ook al com missaris?" - kon de pret niet drukken. En de talrijke bemoe digende woorden die de CDA- lijsttrekker verder die dag hoorde, fleurden nog eens op. Een bezoek aan een scholenge meenschap in Heemstede ple zierde de geplaagde CDA-kop- man zichtbaar. Hij moest een serie vragen kort beantwoor den, simpel, maar liefst niet op het niveau van het Jeugdjour naal, luidde de boodschap. En dat deed-ie, weliswaar met veel eh's, maar dat hoort hij hem. In zijn enthousiasme om de jongelui bondig te woord te staan, overdreef hij het alleen heel even toen hij de trieste omstandigheden van asielzoe kers schetste. Ze kunnen in Nederland onderdak vinden als ze vervolgd worden, met de dood bedreigd of gedood zijn. Wat? Gedood zijn, zei Brink man, maar maakte toen hij wat verbazing in de zaal zag en driftig schrijvende journalisten zijn excuus. Zo erg niet. Dode asielzoekers niet, maar andere denkbare gevallen wel. Brinkman kon achteraf om zijn verspreking lachen. Het goede humeur duurde nog enige tijd. Totdat de NOS-verslaggeefster de opiniecijfers doorkreeg en ze aan Brinkman vertelde. Dat was zuur, en helemaal toen het land via de treurbuis de cijfer tjes vernam. En de volgende enquête staat eraan te komen. Vanavond. Voor mensen die wel willen stemmen maar geen kans zien om naar het stemlokaal in hun buurt te gaan, richt de gemeen te Utrecht op de dag van de kamerverkiezingen (dinsdag 3 mei) een stembureau in op het centraal station. Stemmers uit het hele land kunnen op het station terecht. Wel moeten zij vooraf een kie zerspas aanvragen in hun eigen gemeente. Was Brinkman maar een commissaris in de IRT-affai- re, dan kon-ie tenminste ondanks alle kritiek en opschudding rustig blijven zitten. Maar helaas, Elco is commissaris in het bedrijf van een oom van zijn vrouw. Hij zit daar letterlijk in een soort aangetrouwde nevenfunctie bij een moederbedrijf dat niet helemaal jofel heeft gehandeld met een voormalige dochteronderneming. Familie dus en van je familie moet je 't maar hebben, zo leert het spreekwoord dat eigenlijk het tegenover gestelde bedoelt. In de oorspronkelijke CD A-termen zijn wij allen broeders en zusters, maar ik vraag me inmiddels een beetje af of er in die grote christelijke familie niet een bloedgroepen-strijd is losgebrand. De katholieke voorzitter van de KRO, de katholieke minister van Justitie en een katholieke staatssecretaris van Financiën wisten vooraf van dit akkefietje, maar ze vertikten het om hun broeders hoeder te zijn. Een tijdje terug riep de katholieke burgemeester van Tilburg ook al dat CDA'ers uit KVP-hoek de tweede viool speelden in het CDA van na Lubbers. In mijn boosaardigheid denk ik dan dat er wel eens meer achter zou kunnen zitten. Zou dat niet kunnen: Brinkman een onbeduidend commissariaatje bij een of andere EU-instelling en Lubbers die hier na zijn karwei ook zijn loopbaan afmaakt? MERIJN Principe-akkoord over cao Shell Rotterdam - De directie van Shell Pernis/Moerdijk en de industriebonden FNV en CNV hebben gisteravond een akkoord bereikt over een eenjarige cao. Daarin is onder meer afgespro ken dat de kleine 2.000 werknemers er geen geld bij krijgen. In de arbeidsvoorwaarden wordt tot 1 april 1995 de nullijn aangehouden, heeft de directie van Shell bekendgemaakt. De komende maanden gaat Shell een uitvoerige studie uitvoeren naar alle aspecten van een meer flexibele arbeidsinzet. Dat rapport wordt uiterlijk 1 oktober aan de bonden voorgelegd. De bonden hebben toegezegd vóór 1 januari 1995 te reageren. Dit overleg dient volgens de Shell-directie als basis voor de volgende cao-onderhandeling. 2 maanden cel geëist tegen leden CP'Bf) Zwolle - De officier van justitie bij de rechtbank in Zwolle heeft gisteren tegen zes leden van de extreem rechtse partij CP'86 gevangenisstraffen van twee maanden geëist. De zes, afkomstig uit Baarn en Amsterdam, worden verdacht van het verspreiden van propagandamateriaal met racistische teksten, tijdens een verkiezingsmarkt in het stadhuis van Almere op 26 februari dit jaar. De officier vindt dat de verdachten, onder wie een voormalig gemeenteraadslid uit Amsterdam, hebben aangezet tot haat en discriminatie. De officier wil met de snelle vervol ging van de zes het publiek nog voor de verkiezingen voorlich ten over de ware motieven van CP'86. De uitspraak volgt op 25 april. 1,5 miljoen schade door brand bij Smiths Bij de chipsfabriek van de Smiths Food Group in Broek op Langedijk heeft gisteren een felle uitslaande brand gewoed nadat rond 7:45 uur een leiding met olie van 280 graden sprong. Na drie kwartier was het vuur geblust. De schade bedraagt een tot anderhalf miljoen gulden. foto anp Gevangene ontsnapt uit politiebureau Renkum - Een 22-jarige man uit Doorwerth die sinds enkele dagen vast zat op het politiebureau in Renkum op verdenking van betrokkenheid bij een drugszaak, is gisterenmiddag de voordeur van het bureau uitgewandeld. De man werd tussen de middag opgesloten in een verhoorkamertje en forceerde het slot van die kamer. Daarna verliet hij het gebouw gewoon via de voordeur. Celstraf voor veroorzaken treinongeval Haarlem - De rechtbank in Haarlem gaf gisteren een zwaardere straf dan de officier van justitie tegen de de 55-jarige K.P. uit Zaandam had geëist. De man werd wegens dood door schuld veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, terwijl de officier 12 maan den gevangenisstraf en vijf jaar niet rijden had geëist. Op kerstavond vorig jaar veroorzaakte de man een treinongeval in Zaandam. Daarbij kwam een passagier om het leven en raakten elf mensen gewond. De Zaandammer had te veel gedronken. Eis 7 jaar tegen ex-bewaarders De Sehie Den Haag - Voor het gerechtshof in Den Haag is gisteren in hoger beroep zeven jaar gevangenisstraf geëist tegen twee voormalige bewaarders van de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) van het huis van bewaring De Schie in Rotterdam. Het duo heeft begin 1993 met geweld zware criminelen geholpen te ontsnap pen. Op 19 februari vorig jaar ontsnapte uit de EBI van De Schie een 35-jarige Italiaan. Op 30 maart gingen een 50-jarige Colombiaan en een 44-jarige Amerikaan ervandoor. Bij beide ontsnappingen waren de gedetineerden gewapend. 14 jaar geëist tegen overvallers AH Arnhem Als het aan de officier van justitie bij de rechtbank in Arnhem ligt, moet de 30-jarige P.B. uit Bussum veertien jaar de cel in wegens zijn aandeel bij de overval op een winkel van Albert Heyn in Oosterbeek. Daar werden op 14 mei 1990 twee personeelsleden in koelen bloede gedood en een derde levens lang invalide geschoten. De officier vindt dat B. samen met de naar Chili gevluchte A.A. verantwoordelijk is voor die bloedige overval.

de Stem | 1994 | | pagina 3