Huur op toplocaties gaat zakken' 1 t Met een Amerikanen willen Zuid-Korea protesteert tegen Gatt beetje geluk maken wij van uw tuin ten feest. Hz^ 'Slecht' goud bedreigt Nederlandse markt NS beconcurreren Opdracht Australië voor Philips Casino's 1 Strop IBM na handel met onde onderdelen STEM ECONOMIE A5 overleden tstNed: Winkelmarkt houdt zich over het algemeen goed ondanks recessie jn te koop Palestijnen naderbij 6 Stormschade aan caravans niet gedekt' Maritiem Instituut "De Ruyter" Hogeschool frW Zeeland Holland Casino's to® je ogen tekort. ijOLLAND ECONOMIE KORT Meer export tulpen naar Japan Benzine maandag een cent duurder Onderhandelingen bij Smit duren langer Recordwinst voor familieconcern SHV Campagne werkgevers 'loopt storm' Cao-akkoord bij DSM, acties van de baan Tien procent meer winst voor Wegener Boos Aegon sleept Nuts voor rechter ZATERDAG 9 APRIL 1994 derdag opnieuw eer, "m Xu Wenli, een twaalf jaar in de m de arrestatie Van Wei werd aangehoi- pdaden' noemder; Hij et Partnerschap voor 'aarding van Moskou potste industrieland! 'oerder van preside k zonder economise! is een kaderplan voor de voorwaarden van wonderlijk kan worden onze verslaggever jterdam - De winkelhuren op toplocaties die tijdens de jode van economische bloei tot een exorbitant niveau «Bi opgelopen, zullen in de komende periode tot een liijker peil terugkeren. neus en auteur Golo (roemde schrijver Tho- ëftijd overleden. Mann et zijn Duitse Geschie- k gaf hij ook zijn visie pen, vooral op de in de enschapper werkte ook over de wereldgeschie- erde aan verschillende I ïalige zakenpartner van verkoopt tweeduizend Whitewater-affaire. De ften en belastingformu- I dcDougal hoopt met en. >ank die failliet ging en iliet. Eerder investeerde islukte onroerend-goed- "pitst zich toe op het jtteur K. Streefkerk van A'ed constateert dat de jies 'te huur' in de exclusie- lukels in nieuwe dure stra- jls de PC Hooftstraat in «dam, erop wijzen dat die -jen tegen de buitensporige niet meer van de hand |n. Een correctie op die prij- in gang gezet. je periode 1987-1991 zijn in linten fors gestegen. Op som- I plaatsen was zelfs sprake jeen verdubbeling. In de PC jeftstraat gingen de prijzen jeen vijf-, zeshonderd gul le naar duizend gulden per itante meter. Dat is voor de feliers natuurlijk niet op te [[filling ander voorbeeld ziet itefkerk in Maastricht, ïaastricht heeft natuurlijk itellente winkelstraten. Maar sninkelhuur van 2200 gul- ai per vierkante meter is na- irlijk buiten proportie. Een jrvan ongeveer 1500 gulden tee meer reëel." istNed mijdt de locaties, waar itaren te hoog zijn geworden, ft streven naar een evenwich- spreiding over Nederland. (ADVERTENTIES) lgens aantijgingen door' (aar terwijl Maastricht een d uitgesteld. 1 jntrekkelijke winkelstad is, [t Israëlische leger zijn ikt. De militairen open- stenen gooiden tijdens e Jesse Jackson. Jackson lebron waar een joodse htte onder Palestijnen kregen Jackson en een Grot der Aartsvaderen rden Palestijnen die met achter niet naar binnen, n met een moslim-voor- trkiezingswinnaar Silvio ;o Bossi en het Nationaal [t gisteren eens geworden moet krijgen. Daarmee inelle formatie van een ng van Berlusconi. Bossi nog onverzoenlijke [akkoord gesloten met Silvio ïeieren heeft gelegd. Maai len hun politieke verlangens wil immers een federale staat [het noorden, een grote mate [tgekomen uit de neofascist! I en een sterk centraal gezag, hu op een compromis af, dat jiaarvoor werd donderdag ai let eerst na de verkiezingen pgaties van de beide partijen pijn gemaakt. Het komt er l de ander zijn zin geeft. De te grondwet ontwerpen, die Tnoet worden onderworpen, eewesten worden verdeeld. Ihtstreeks gekozen president fc gezag, in de eerste plaats in lok voor Berlusconi is dat pn is juist om Italië's eerste .nier worden van het kabinet loorzetten. Want nu beide lijken er weinig hinderpalen IC T I E antiek-finish staal, tief. Bijvoorbeeld voor el 295,-. Stoel 149,-. Voor winkel-info: bei 070 - 36 S8 917 UDHOVEN hebben we daar maar drie ob jecten in portefeuille," zegt Streefkerk. Het gevaar van te hoge huren is een snelle wisseling van huur ders. Het gevolg daarvan is fric tieleegstand, waardoor de huuropbrengsten onder druk komen te staan. Vastgoedfonds ziet liever langdurige relaties met de huurders, vaak nationale winkelketens. De termijn van de huurcontracten loopt ook op, omdat huurders vaker aandrin gen op een periode van tien in plaats van de standaard van vijf jaar. De markt voor winkelpanden is nog steeds gezond, in tegenstel ling tot de kantorenmarkt, zegt Streefkerk. Hoewel bij VastNed de leegstand vorig jaar opliep van één naar anderhalf procent, blijft dat frictieleegstand, vindt de directeur. Hij vergelijkt dat met de kantorenmarkt, die tien procent leegstand kent, terwijl de huren zich op een matig niveau bewegen. Bouwmarkten De winkelmarkt is ondertussen wel in beweging. De vraag blijft groot. „Als je ziet hoe een Hen nes Mauritz in enkele jaren een keten heeft opgezet. En het Duitse Naf-Naf is op komst," Winkelpanden op goede lokaties (hier de Bredase binnenstad) kunnen vaak nog maar moeilijk worden verhuurd vanwege de hoge huren. foto de stem/dick de boer geeft Streefkerk als voorbeel den. Het rijk creëert meer mogelijk heden voor winkelcomplexen aan de rand van de stad. Het gaat om projecten als bouw markten, meubelboulevards, maar ook grootschalige vesti gingen van kleding- en speel goedzaken. Streefkerk ziet die projecten niet als een bedreiging van de winkelbestanden van binnen steden. „Voor een deel gaat het om winkels, die toch al niet in de binnenstad zaten. Daarnaast denk ik dat bij steden van hon derdduizend inwoners en meer, dat er voldoende ruimte in de markt is. Ik denk dat die perife re winkels meer ten koste kun nen gaan van de winkels in de dorpen rond de stad." Volgens verschillende onderzoe ken liggen er nog plannen voor een miljoen vierkante meter aan nieuwe winkelruimte. Streef kerk verwacht niet dat die plannen op korte termijn daad werkelijk ten uitvoering worden gebracht. „Daar is geen plaats voor. Je moet eerder denken aan een termijn tot 2005 of zo." Per saldo zal de toename van de winkelvloer meevallen, zegt Streefkerk. „Winkels op kleine buurtwinkelcomplexen uit de jaren zestig zullen verdwijnen, evenals de bouwmarkten op in dustrieterreinen." De winkelmarkt heeft zich goed staande gehouden tijdens de re cessie. De omzetten in geld en volumina zijn bij de winkels vorig jaar licht gegroeid. Vast Ned nam in 1993 75 procent van de aandelen van het fonds Im- mocorp uit Luxemburg over, waardoor de beleggingsporte feuille steeg van 440 naar 940 miljoen. Bij volledige con solidatie komt dat bedrag op 1,1 miljard. De winst steeg voor het zevende achtereenvolgende jaar, sinds de beursintroductie in 1987. Het totale beleggingsresultaat ver dubbelde tot 43,1 miljoen. Per aandeel steeg het totale beleg gingsresultaat van 6,35 tot 8,17. Het directe resultaat, voornamelijk de huuropbreng sten, kwam een dubbeltje hoger uit op 7,81. Ook voor 1994 verwacht Streefkerk een licht verhoging van de resultaten. Heeft 'n tuin? Mool Dan "et u in april en mei beslist lionsiangskomea Want bij h Holland Casino Bingo %eti Festival staat een wel ^1 bijzondere Bonus Jackpot 'P te programma. En als-ie 'A hint u zich opmaken 'n tuinfeest bij u thuis, •Wn weerga niet kent Afeeerst krijgt u een com- 1'0E tuinmeubelset, met alles °P en d'r aan. Daarnaast u een barbecue af- die tot ver in de eeuw z'n werk doet b". geloof 't of niet u mag fe'Nien een dag onze kok "'t die alles meebrengt kt nodig is om een over- fetfijk feestmaal op uw ieuwe barbecue te fet Kom dus snel een Van onze verslaggever Den Haag - NS Cargo, de verzelfstandigde goederen- vervoertak van de NS, ver liest zeer waarschijnlijk zijn monopolie-positie. De groot ste goederenvervoerder per spoor in de Verenigde Staten, CSX, zoekt naar mogelijkhe den voor railvervoer in Ne derland en Duitsland. Den Haag (anp) - Automobilis ten die op Goede Vrijdag storm schade hebben opgelopen aan caravan of aanhangwagen krij gen die mogelijk niet vergoed. Datzelfde kan gelden voor plei- ziervaartuigen en tenten. Verzekeraars onderzoeken de mogelijkheden om niet tot uitke ring over te gaan. Zij bestookten het KNMI deze week met ver zoeken om exacte meteorologi sche gegevens. De verzekeraars vinden dat het op 1 april bij de extreem harde windstoten on verantwoord was om zich met caravan of aanhangwagen op de weg te begeven of te gaan varen. Op 1 april was het niet alleen druk vanwege de paasvakantie, ook liepen toen veel winterstal ling-termijnen van caravans af. Het regende deze week claims van chauffeurs die de controle over caravan of aanhanger ver loren. Sealand Service Inc., dochter van CSX, heeft inmiddels de ministeries van Verkeer in Den Haag en Bonn gevraagd naar de criteria om als spoorwegmaat schappij geregistreerd te wor den. De Amerikaanse onderne ming wil graag weten hoe ze met haar eigen treinenpark gebruik kan maken van het Nederlandse en Duitse spoornet. De Amerikaanse spoorwegmaat schappij vraagt garanties voor een markt met gelijke kansen, onder meer door een neutrale capaciteitsdeling. Zij probeert op dit moment vooral inzicht te krijgen in de beschikbare tijd en omvang van de spoorcapaciteit op de verschillende netten in Europa. CSX heeft verklaard bezwaren te hebben tegen de verdeling van de spoorcapaciteit door de doch ters van NS en Deutsche Bahn. De vervoersonderneming hikt vooral aan tegen de rol van Rail- ned, een zusterbedrijf van NS Cargo. Railned is vanaf deze maand belast met het manage ment en veiligheid van het Ne derlands spoornet. De Amerika nen dringen in Brussel aan op het uitvaardigen van richtlijnen voor vrijheid van spoorvervoer. Nu nog laat Sealand, primair een rederij met een belangrijke positie in de Rotterdamse haven, in Europa zijn goederenstroom door de nationale maatschappij en als NS vervoeren. CSX en Sealand zien volop mogelijkhe den om voor zichzelf en andere ondernemers containerdiensten per spoor te verrichten. Met het verscheuren van Amerikaanse vlaggen en het schrijven van leuzen met hun eigen bloed hebben tienduizenden Zuidkoreaanse studenten gisteren geprotesteerd tegen het openen van de binnenlandse markt voor de import van rijst en andere landbouwprodukten. De demonstraties waren georganiseerd door de Hanchongryon, een studentenbeweging die zich verzet tegen de 'vernederende' concessies van de regering in de Gatt-besprekingen, die hebben geleid tot het einde van de bescherming van de Zuidkoreaanse boeren. Volgens de organisatoren bleven ongeveer 20.000 studenten weg van de colleges om deel te nemen aan de demonstraties, die plaatsvonden en de hoofdstad Seoul en vijf andere steden. Boeren, studenten en parlementsleden eisen dat de regering de Gatt-afspaken intrekt. De regering weigert dat maar heeft pas, in een kennelijke poging het protest te bezweren, wel de minister van Landbouw naar huis gestuurd. foto AP Algemene Operationele Technologie Haven-Transport ingenieur - Ingenieur Energietechnologie Nieuwe mogelijkheden? Kom dan naar de OPEN DAG op donderdag 14 april. Aanvang programma 14.00 uur. Boulevard Bankert 156 4382 AC Vlissingen Tel. 01184-89400 Van onze redactie economie Eindhoven - Philips heeft met het voormalige staats bedrijf Telecom Australia een contract gesloten voor bekabeling en de introduc tie van digitale betaal-tv in Australië. Met de order, die zich uitstrekt over drie jaar, is een bedrag gemoeid van 215 miljoen gulden. Philips-Australië laat met het binnenhalen van de opdracht zes mededingers - waaronder het Amerikaanse AT&T en het Australische Pacific Dunlop- achter zich. Het contract biedt Philips een goede uitgangspositie voor de deelname aan volgende fasen van het project dat voorziet in de uitbouw van de 'elektro nische snelweg'. Daarbij gaat het om diensten als video-op- aanvraag, home-shopping en interactieve televisie. In het to tale project, dat een geschatte looptijd van tien jaar beslaat, wil Telecom Australia een be drag van 950 miljoen gulden investeren. Australië is nog onbekabeld. De eerste driejarige fase voor ziet in de aanleg van 10.000 kilometer kabel en de aanslui ting van 1,1 miljoen huishou dens in de verstedelijkte gebie den. Telecom Australia heeft, zegt een woordvoerdster van Philips, de voorwaarde gesteld dat Philips waar mogelijk lo kale bedrijven inschakelt bij de uitvoering. fetidi "wet wei 18 jaar of ""fe zijn, een geldig legiti- "teebewijs meenemen en "te' gekleed aan de recep- ,f 'Schijnen, Dus liever niet 'teioon 't heel toepasselijk *a%-in 'n tuinbroek. BR£DAEINDHOVEN ROTTERDAM - SCHEVENINGEN ^NBURG ZANDVOORT Van onze verslaggever Den Haag - De Nederlandse markt dreigt over enkele maanden overspoeld te wor den met edelmetalen zonder waarborg van een onafhan kelijke keuringsinstantie. Vooral de komst van zilver en goud van een laag gehalte (acht en negen karaat) uit Duitsland en Griekenland valt te verwachten. Het gevolg is dat edelmetalen van zeer uiteenlopende gehalten als 'echt' goud en zilver naast elkaar in de winkel zullen lig gen. Ook zal een diversiteit aan keurmerkgaranties aan de voor werpen hangen. Deze situatie dreigt, indien de Europese richtlijn voor edelme talen nog vóór de zomer wordt doorgevoerd. De algemene ver onderstelling is dat Griekenland met het naderende einde van zijn voorzitterschap van de Europese Unie stevige druk zal uitoefenen op het loslaten van 'handelsbe- perkende maatregelen'. Zij wil beperkte harmonisatie van de regelgeving en vooral een vrij verkeer van edelmetalen. De Federatie Goud en Zilver en de Consumentenbond houden terdege rekening met een spoedi ge ondermijning van het onaf hankelijk keuringsysteem in Ne derland, Engeland, Frankrijk, Ierland, Portugal en Spanje. In deze landen mogen edelmetalen slechts op de markt worden ge bracht, wanneer ze tevoren zijn gecontroleerd en van een keurte- ken zijn voorzien door een onaf hankelijke certificatie-instantie. In Nederland is dat Waarborg Platina, Goud en Zilver NV. Goud mag pas worden verkocht als het tenminste veertien karaat bevat. Voor zilver en platina zijn er soortgelijke regels. In België, Italië en Denemarken is er een vrijwillige toetsing door een onafhankelijke keuringsin- stantie. In Duitsland, Grieken land en Luxemburg wordt het gehalte alleen door de producent zelf aangebracht. Er is dus geen controle door een onafhankelijk toetsingsorgaan, dat ook let op misleidende wijze van reclame voeren en etaleren. Het ontbreken van een regelge ving op EU-niveau over gecerti ficeerde produktie van edelme talen is de Federatie Goud en Zilver een doorn in het oog. De Consumentenbond deelt de kri tiek van de Federatie Goud en Zilver en voorspelt dat de EU- regelgeving de markt voor het publiek 'erg ondoorzichtig' maakt. Er zijn namelijk in de Europese Unie verschillende te kens voor edelmetalen en liefst elf verschillende standaarden voor goud en acht voor zilver. In het afgelopen jaar is ongeveer tien procent geïmporteerd goud door Waarborg NV in Nederland afgekeurd. De Federatie Goud en Zilver en de Consumentenbond hameren op het belang van consumenten bescherming. Ze dringen aan op preventieve keuringen door een Den Haag - Nederland mag met ingang van volgend jaar meer tulpebollen exporteren naar Japan. Dat is het Produktschap voor Siergewassen (PVS) overeengekomen met het land tijdens onderhandelingen in Tokyo. Japan geeft toestemming om het aantal te exporteren soorten tulpebollen met bijna 400 uit te' breiden. Ook mogen er meer bollen van Nederlandse fresia's,, hyacinten, irissen en crocussen naar Japan worden vervoerd. Het Produktschap is er niet in geslaagd de export van narcissen en dahlia's te versoepelen. Oorzaak is een virusziekte die op Texel voorkomt. Ook op het gebied van snijbloemen, bomen en groenten en fruit is geen vooruitgang geboekt. Den Haag - De prijs van een liter benzine gaat maandag met een cent omhoog. Een liter gewone loodvrije benzine gaat dan 1,88 kosten. Loodvrije superbenzine komt op 1,94 en gewone superbenzine kost vanaf maandag 2,05. Dat heeft marktleider Shell gisteren bekendgemaakt. De prijzen voor dieselolie en lpg veranderen niet. Rotterdam - De vakbonden, het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en de directie van Smit Havensleepdiensten onder handelen volgende week verder om overeenstemming te berei ken over de beoogde reorganisatie binnen het Rotterdamse havensleepbedrijf. De gesprekken zullen tot zeker 20 april voortduren. De Smit-slepers blokkeerden op 19 februari de Nieuwe Water weg uit protest tegen het aangekondige ontslag van 117 personeelsleden. Bedoeling was het conflict uiterlijk 10 april op te lossen, maar dat is niet gelukt. Utrecht - Het energie- en detailhandelsconcern SHV, het grootste niet aan de beurs genoteerde concern in Nederland, heeft tegen de verwachting in de nettowinst zien stijgen. In 1993 noteerde SHV een concernwinst van 613 miljoen tegenover 545 miljoen in het jaar ervoor. De omzet schoot in het afgelopen boekjaar sterk omhoog van 19 miljard naar 22 miljard. Besloten is dat directeur P. Fentener van Vlissingen tot de eeuwwisseling de baas blijft bij SHV. Hij wordt dan opgevolgd door een familielid. Eerder was het de bedoeling dat hij in 1996 worden opgevolgd door een niet-familielid, maar dat zagen de familieleden in het concern niet zitten. Den Haag - De publiciteitscampagne van de werkgeversorgani saties VNO en NCW loopt 'ongehoord storm'. De eerste 20.000 (gratis) brochures met een diagnose van de economische situatie in Nederland zijn de deur uit. Een tweede druk is in aantocht. Woordvoerders van beide bonden hebben dit gisteren gezegd. De eampagneheeft als doel de positie van de Nederlandse economie hoog op de politieke agenda te plaatsen. De werkgevers vragen aan politieke partijen om de loonkosten te verlagen door te snijden in de sociale premies en belastingen. Heerlen - De stakingsacties die de Industriebond FNV met ingang van zondag bij het chemieconcern DSM wilde uitroepen, zijn van de baan. De DSM-directie bereikte gisteren met de bonden een akkoord over een nieuwe tweejarige cao. De industriebonden van FNV en CNV leggen het pakket met een positief advies aan de leden voor. Het grootste probleem om tot een cao voor de negenduizend DSM-medewerkers te komen, vormde de volcontinudienst. Af gesproken is nu dat er een vijfploegendienst komt met een effectieve werkweek van 33,6 uur. Daarnaast hebben werkne mers nog maar vier dagen per jaar de verplichting extra op te komen voor cursussen en dergelijke. Apeldoorn - Het Apeldoornse krantenconcern Wegener NV is er het vorig jaar opnieuw in geslaagd zijn winst aanzienlijk te vergroten, dit ondanks een forse daling van het advertentievolu me. Op een omzet van 782,6 miljoen (1,3 procent minder dan in 1992) wist Wegener een winst te maken van 37,8 miljoen, 10,2 procent meer dan in '92. De verklaring zit hem in forse daling van loon- en grondstoffenkosten. Volgens bestuursvoor zitter P. Appeldoorn is dat het resultaat van de integratieproces sen tussen Wegener-uitgaven. Voor dit jaar verwacht hij slechts een lichte winststijging. Wegener nam vorig jaar de Haagse Sijthoff Pers over. Appeldoorn wil zich nu ook werpen op de radio en tv. „De aanvragen zijn algedeponeerd." Den Haag - Het al geruime tijd sluimerende conflict tussen Aegon en Nuts Holding, de grootste ziektekostenverzekeraar van Nederland, is uitgelopen op een ordinaire ruzie. Aegon, aandeelhouder in de werkmaatschappij Nuts-Aegon van Nuts, sleept Nuts en de werkmaatschappij in kort geding voor de rechter. Aegon eist een dwangsom van 25 miljoen. Directe aanleiding is het plan van Nuts-Aegon om nieuwe aandelen uit te geven. Aegon die 28 procent van de aandelen in werkmaatschappij bezit, heeft daartegen vergeefs geprotesteerd. Door de emissie zou het Aegon-belang verwateren, tenzij Aegon zelf aandelen koopt. Aegon eist bij de Haagse rechtbank dinsdag dat de statutenwijziging, die de emissie mogelijk moet maken, wordt verboden. Door Jan van de Ven Amsterdam - Het computerconcern IBM heeft „aanzienlijke schade" geleden door de ongeoorloofde verkoop van oude onderdelen via de afdeling 'corporate services' van IBM Nederland. Een woordvoerder van IBM Nederland in Amster dam heeft dit gisteren bevestigd. onafhankelijk instituut, een standaardisatie op Europees ni veau van testmethoden en een duidige, voor de consument be grijpelijke, benamingen. De Federatie Goud en Zilver overweegt haar leden op te roe pen een vrijwillige, eigen waar borg in te voeren. Met een nieuw embleem kan de kopers worden duidelijk gemaakt dat edelme taal van hoog gehalte in de win kel ligt. Directeur Vermeulen van de Federatie: „Het is bizar. De toezicht op edelmetalen in Nederland is perfect geregeld, maar wordt door de EU-regelge- ving onderuit gehaald. Om de klant waar voor zijn geld te garanderen, moeten wij een nieuw systeem invoeren." IBM wil niet kwijt hoe groot de schade is die het bedrijf heeft opgelopen. Tegen de managers onder wier verantwoordelijkheid de uit oude computers gesloopte onderdelen werden verhandeld, zijn disciplinaire maatregelen genomen. Ook zijn maatregelen genomen die herhaling moeten voorkomen. Het personeel dat de oude onderdelen onder de ver antwoordelijkheid van de be trokken managers heeft ver kocht, wordt niet gestraft. Marktprijs IBM zwijgt over het aantal men sen dat bij de zaak betrokken is en over de aard van de genomen maatregelen. Geruchten dat mensen zijn of worden ontsla gen, spreekt woordvoerder Jan Donders met nadruk tegen. De managers in kwestie hebben door de verkoop van de oude onderdelen gehandeld tegen de bedrijfspolitiek van IBM op dit terrein, maar de top van IBM Nederland is ervan overtuigd dat -hoewel de regels overtreden zijn- de betrokken mensen te goeder trouw hebben gehandeld. De verkoop diende niet voor het spekken van eigen beurzen. Het geld is de onderneming ten goe de gekomen. Maar de computer onderdelen waarom het hier gaat, zijn ver onder de geldende marktprijs verkocht. En dat heeft voor IBM een aanzienlijke inkomstenderving betekend. Onderzoek De ongeoorloofde onderdelen- handel is de afgelopen weken aan het licht gekomen tijdens een intern onderzoek van IBM Nederland. Het moederbedrijf van IBM in Amerika werd begin dit jaar geconfronteerd met han delaren die zogenoemde proces sor-boards van IBM's AS400- computers en geheugenkaarten voor grote mainframe-compu ters in de aanbieding hadden. Bij een onderzoek leidde het spoor naar Nederland. Het bleek te gaan om onderdelen die bij mo dernisering upgradinguit oude systemen worden verwijderd. Deze onderdelen mogen echter bij IBM de poort niet meer uit tenzij met speciale toestemming.

de Stem | 1994 | | pagina 5