Zachtjes Water, water en nogeris water... INGEN ZEEUWSE BABBELS 0p%ee vaa de ScAoaféae HE JA, DAT KEN I )NIC COPIERS MANAGER )0LS iie (v/m) Mollen Nummertje trekken Kom 'ns in de kas DËSTEM ZEELAND C4 Ier Novell (MN1) P6, HX1, HX2, HX3, HA Vooruitziende blik K ZIJN KETENT VOOR IM RK-KERKDIENSTEN PC-KERKDIENSTEN ZATERDAG 9 APRIL 1994 11 |l 7600, fax 045-742738 Ipl.: ■el.: IC btomation bent u, binnen de Dijk voor het opstellen en uit- pgetten. U houdt zich bezig hegevens, zowel met betrek- Ondersteuning. Voorraadbe- J. Verder onderhoudt u mede lier en verzorgt u produkttrai- pealers en oon eindgebrui- maken ook deel uit van uw isch een kei, cijfermatig sterk ptieve eigenschappen om Is te onderhouden. Ervaring Tice Automation-branche is gelse taal in woord en ge- buktaffiniteit is gewenst. Uw eeftijd ligt tussen de 25 en 36 bosch. leiding van het produktenpak- bte van zelfstandigheid de [iekanaal van professionele mt? Dit doet u dan binnen de hsis van de door u opgestelde Ie korte- en lange- lehoort ook de verkoop via hkket Tevens houdt u zich be- boelstelllngen. prvaring in een soortgelijke Kieel management en de En- (ranche is zonder meer een pnt in Midden-Nederland. cundalre arbeidsvoorwaar- sychologlsch onderzoek deel nnen als vrouwen. functies en voldoet u aan de jiebrief met c.v. en pasfoto ar welke functie uw Interesse mfiiumrr leidende Kunsten. en beschikbaar gekomen an gemeentelijke pnds Artistieke Werken; I van de percentage- [iakopdracht. atst een [uitvoering; diensten. |hriftelijk; ede contactuele I gebouwde omgeving. iar van 4.671-bruto per g dienstverband. redige vertegenwoordiging che minderheidsgroepen en lit deze prioriteitsgroepen die >r twee secretarissen die lische inlichtingen kunnen jr, de heer N. Schrama, jmmissie voor tn aan het hoofd van het Notaris: Nu we onze tarieven moeten verlagen, komt die schnabbel ïn Sas van Gent goed van pas. De laatste drie inwoners hebben nu ook hun vertrouwen opgezegd Maritieme samenwerking lijdt schipbreuk. Ziekenhouseparty Arbeider: ik ben iedere dag de pijp af. Scholenfusie. De vaart is er weer uit. Wat de fruittelers missen, is een appeltje voor de dorst. Boswachter: Sommige Zeeuws-Vlamingen maken er een puinhoop van. Voortaan 30 kilometer in binnenstad Hulst? Dat haalt niemand. Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Frank Deij, Cees Maas, Camile Schelstraete, Harold de Puysseleijr, Eugene Verstraeten en Peter Oggel. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen en niet op rijm. Voor tips, wetenswaardigheden, op en/of aanmerkingen belt u: 01150-18924. U kunt ook schrijven naar Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Al wekenlang is het eerste wat ik 's ochtends en het laatste wat ik 's avonds hoor, het getik van de regen tegen het slaapkamer raam. Kijk ik uit het raam, zie ik water, water en nogeris wa ter. Mijn achterbuurman heeft vorige week tien kuub grond in zijn verzopen achtertuintje ge stort, in de hoop de voeten droog te houden. Al zijn planten zijn inmiddels doodgegaan. Buurman rechts denkt het te kunneh redden met een draina ge, buurman links, een gepen sioneerde Rijkswaterstater, graaft allerlei afwateringska naaltjes, maar neemt het niet zo nauw met het schot zodat on langs de hele straatgoot een volle middag lang lekker kon afwateren op zijn terrein, en zijn vrouw ging huilen toen het waterpeil zijn bijkeukendorpel bereikte. Rioleringskolken slurpen hoor baar alles op en soms komt het zonnetje om een hoekje kijken. Dan ineens is het leven mooier, maar het is maar voor eventjes, vervolgens valt er weer water, water en nogeris water. Boeren verzuipen, de aardappe len kunnen niet in de grond, lees ik in de krant. Dat wordt een nationale ramp. En dakdek ker Kole helpt u graag tegen aanbiedingstarief van al uw lekkages af, meldt dezelfde krant. Het is geen watersnood in 't groot, maar toch een ramp. Voor alle boeren, voor al die tuinbezitters. Nederland ver zuipt stukje bij beetje. Het is tijd voor de actie Redt de Lei- landii. 'Alles wat nu valt, valt van de zomer niet meer,' zegt huurman Piet hoopvol, maar hij kijkt niet overtuigd,_ Kinderen spelen met een plastic sleepbootje in de plassen, het wordt weer gemeen zwart aan de horizon. Eergiste ren nog lag de dakgoot vol ha gel. Voorjaar 1993, een nieuwe lente, nieuw water, water en nogeris water. (CM) Scheidsrechteren, da's in de moderne sportwereld bepaald geen lolletje. Dat weet iedereen die wel eens op een sportveld of in een -hal vertoeft. Van fikse scheldpartijen richting spellei der kijkt al jarenlang eigenlijk niemand meer op. De scheids rechter krijgt er de meest enge ziektes toegewenst en mag zich daarna gelukkig prijzen dat hij weer heelhuids de kleedkamer bereikt. Maar hoe aardig zijn volleybal lers? Een balsport waar de scheidsrechter vanwege zijn 'hoge' positie al een natuurlijk overwicht heeft. Zelden of nooit een wanklank. En met aandacht voor het persoonlijk gerief. Want het vlees blijft zwak. En dan voelt een kussentje toch wel- zo prettig aan. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE ALS hij ergens de pest aan had, dan was het wel aan mollen. Zo'n wroetend diertje herschiep zijn gazon al weken in een maanlandschap. Tijd, zo vond hij, voor een zinvolle investe ring in een voorraadje mollen- klemmen. Deze marteltuigen werken alleen maar naar wens als ze goed geplaatst worden. Precies in de gangen. En dan moet zo'n mol er ook nog maar toevallig voorbij komen. Ondanks het uitzoeken van, op het oog, enkele strategische punten bleef succes uit. Hij ging de klemmen al eens verzetten, maar dat hielp ook al niet veel. Net toen hij na weer een aantal dagen de moed bijna had opge geven keerde zijn geluk. De gra vende booswicht had zich laten vangen. Triomfantelijk toonde hij zijn vangst aan het hele gezin en ging 's avonds tevreden slapen. Nog steeds voldaan stapte hij de volgende ochtend naar buiten en bleef als genageld aan de grond staan. Midden op het ga zon torenden vier enorme hopen boven de grassprietjes uit. De ontsteltenis maakte plaats voor een gevoel van ongeremde agressie. Hij rende naar het schuurtje, greep een schop en schepte daarmee woedend op de zandhopen in. Vanuit het op vliegende zand dwarrelde een papiertje voor zijn voeten, met opschrift '1 april'. Toen hij schuin achterom richting huis keek, zag hij hoe de rest van het gezin boven door het slaapka merraam het hele tafereel had gevolgd en niet meer bijkwam van het lachen. (EV) AAN DE poort van de rijksge vangenis in Gent hangt sinds enkele maanden een kaartjesau tomaat. Heus, zo'n apparaat dat je ook wel eens bij de bakker of de slager ziet hangen. Het toestel moet het leven van de portier van het Gentse ca chot draaglijker maken, zo la zen we deze week in de Bel gische krant het Laatste Nieuws. De arme man moest regelmatig een drummende me nigte trotseren. Dat komt doordat de gevange nis van Gent een soepele be zoekregeling heeft. Het bezoe kersaantal loopt daardoor soms op tot wel driehonderd per dag. Daarom besloot de directie van de gevangenis tot de aanschaf van de kaartautomaat. Num mertje trekken, beurt afwach ten en binnen. Er is nog een saillant detail: na afloop van het bezoekuur haalt de portier de automaat steeds van de haak en bergt die veilig op achter slot en grendel. Je weet immers nooit... (HDP) IN SAS van Gent hebben ze er de afgelopen weken de mond van vol gehad. Politiek deugt niet. Veel wordt achter gesloten deuren voorgekookt, slechts weinig zaken spelen zich in de openbaarheid af. In Axel valt deze kritiek wat minder te be luisteren al deed de recente uit gave van de gemeentegids toch ook de wenkbrauwen fronsen. Met de verkiezingen koud ach ter de rug en de onderhandelin gen over de verdeling vair de portefeuilles nog in volle gang presenteerde Axel vorige week een nieuwe gemeentegids met daarin keurig de namen van de nieuwe raadsleden en de pak ketjes van de portefeuillehou ders. Hoe kan dat? Vooruitziende "■ik. „Nee, puur toeval", rea geert een woordvoerder van de gemeente. „De gids is in decem ber al besteld maar de pagina waarop de raadsleden moeten staan wordt tot aan het laatste moment open gehouden. Voor de met de portefeuille houders kon dat niet, maar toe- '8 zijn het dezelfde personen geworden". (FD) 'Kom 'ns in de kas', heet de jaarlijkse promotie-actie van de Nederlandse tuinders. In die kas rijpen dan aardbeien en tomaten, groeien komkommers en uitheemse groenten als pak soi. Zonder dat er ook maar een korreltje grond aan te pas komt. Want moderne groenten groeien al jaren op een soort glaswol of simpel op een stroompje water met daarin wat afgepaste voe dingsmiddelen. 'Kom 'ns in de kas', roept ook rijwielhandel Vernimmen in Graauw. Maar daar schuilen geheel andere gedachten achter. De tuinbouw heet milieubelas tend te zijn, het produkt in de kas van Vernimmen is milieu vriendelijk en behoeft geen be strijdingsmiddelen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE 1 an helder zal toch wel blai zijn, eel diep van binnen, ^zinnen tUnnenie ^eurpaot, want die most alt maor zitte vaneigen'6 n°U Z° no<^u9 was' tw*nt °°k wel beter wist Gijpen a'£ maor staon liegen: 't is om't'r van aon ouw art te hit» genoegt om te weten dat Zeeland da nooit nie Jriaoien kan. teen^rvi ^aon^eren d'r JI®'CS aon Walcheren proffe- jpj Weet °°k wel dattie glad de verkeerde kant op lig, die is nie JlTn moe kommen, maor ij weet wel beter, ligta teenk daor WWoonvoor pietsnot. oerLt1en moe kommen, maor oeven doetta nie, dan durfe kik Szerreg9en' le9gen K fonaf Terneuzen presies d'n anderen kant op van Gent naor Rotterdam wil, moej naor t'oosten, nie naort westen en g'èt dan ook nie nodug om de Zak van Zuid-Beveland emaol te verpesten! In Middelburg moej glad nie zijn, da weet 'n koei nog wel, dus wa d'is nou eigeluk de konklusie van eel da spel: iets wa da nie nodug is, da lig naor emaol de verkeerde kant en zone mens, ij d'ook deurgeleerd, die vast 'n eel goe verstand. Die moet nou alt maor dingen zeggen die tegen zijn art ingaon en ook tege zijn verstand vaneigen. Ik zou nie gjèrn in zijn plek staon. Zaltie blai zijn nou't nie deurgaot, dan is da d'n ende weglullen klaor en dan zeggen de mensen weer: Ne verstanduge mens; wattij zeg is waor. Nou nie vaneigen, en eerluk waor, ik vint zonde van de man. Da moet aon 'm {reten, ik deenk nie datta d'anders kan. Alt maor wit zeggen, at zwart moe zijn, al oord'r nog zo goed voor betaold; alt maor rechs at links moe zijn! Ik vraog mij af ofge dan ouw pesjoen wel aolt? WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zat. 19 u., zond. 10.30 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zat. 19 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria Hemelvaart zat. 19 u. zond. 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 10 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 10.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Paulus. zond. 9 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 10.30 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 10.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornells, zond. 9 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 9 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 19 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 11.00 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 10.30 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zat. 19 u. zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Trini- teitskerk). zat. 19 u. zond. 9.30 u. Verrezen Christus: Maand. t.m. zat. 19 u. zond. 9.30 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zat. 17 u. zond. 9.45 u. zaterdag 9 april ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderskerk): 10 u. ds. J. Groenewegen. Middelburg (Doopsgezinde kerk): 10 u. ds. G. de Rond. Vlissingen ('t Anker): 9.15 u. ds. G.. de Rond. zondag 10 april HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg (Sint Baafskerk): 10.30 u., dhr. N. Peterse, Oostburg. Axel: 10.30 u. ds. J. Maasland. Biervliet: 9.30 u. ds. J. v.d. Schee. Breskens: 9.30 u. dhr. Kruidenier, IJzendijk. Cadzand: 9.30 u. ds. Boersma. Groede: 10 u. Combinatiedienst Schoondijke. Hoek: 10 u. ds. J. Hanekamp, Oos- terland. Hontenisse: 11 u. ds. A. de Meij Mecima. Hoofdplaat: dienst te Biervliet. Hulst: 9.30 u. ds. A. de Meij Mecima. Nieuwvliet: 10 u. dhr. D. v.d. Bauw- hede. Oostburg: 10 u. dhr. J. Ende. Philippine: 10 u. zie Sluiskil. Retranchement: geen dienst. Sas van Gent: 10 u. zie Sluiskil. Schoondijke: 10 u. ds. P. Brinkman, combinatiedienst Schoondijke- Groede-Waterlandkerkje. Sint Anna ter Muiden: 11 u. ds. Boersma. Sint Kruis: geen dienst. Sluis: geen dienst. Sluiskil: 10 u. mevr. Y. Bolsenbroek. Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u. C. Hoogendoorn; (Goede Herderskerk): 10 u. ds. A. Bosch; 19 u. ds. A. de Haan; (Opstandingskerk): 9 u. ds. J. Maasland; (Ziekenhuis De Honte): 17.45 u. ds. A. Bosch, Terneuzen. Waterlandkerkje: 10 u. ds. P. Brink man, combinatiedienst te Schoon dijke. IJzendijke: dienst te Biervliet. Zaamslag: 10 u. ds. de Jong Schoondijke. Zuidzande: 10 u. dhr. J. Ende, dienst in Oostburg. GEREFORMEERDE KERKDIEN STEN Axel: 10 en 17 u. ds. R. van Elderen. Terneuzen: (Goede Herderkerk): 10 u. ds. A. Bosch; 19 u. ds. A. de Haan, Zaamslag; (Opstandingskerk): 10.30 u. ds. L. de Ruiter. Zaamslag: 10 u. dhr. J. .Klein, Dord recht; 15 u. M. Lorier, Oostburg. Breskens: 9.30 u. ds. A. de Haan, Zaamslag; 17 u. ds. W. v. Oosten- brugge-Musch. Oostburg: 9.30 u. dhr. P. Hania, Lemmer. Schoondijke: 9.30 u. dhr. van Wes ten. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 u. ds. T. Bosma; 15 u. ds. P. Storm. Hoek: 9.30 en 15 u. ds. A. Souman. Terneuzen: 10 u. ds. P. Storm; 15 u. ds. R. Kuijpers, Middelburg. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. L. Leef- tink. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. van Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Hulst: ('t Kruispunt): 10 u. dhr. Goudswaard. Terneuzen: (De Kandelaar): 10 u. dhr. Sanches. VRIJE EVANGELISCHE GE MEENTE Breskens: 9 u. ds. J. Delwig, Wemel- dinge. Nieuwvliet: 10.30 u. ds. J. Delwig. Retranchement: 10 u. dhr. T. Mey, Nijkerk. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Middelburg: 11 u. dhr. T. Postma. Vlissingen: 9.30 u. dhr. T. Postma. Aflevering 350 We ontvingen een vrij uitvoerig schrijven van J.B. Vervetjes uit Graauw naar aanleiding van aflevering 348 met het lied 'Het Schooiershart'. „De tekst die u liet afdrukken is vermoedelijk van de zanger Frans van Schaik," schrijft hij. „Die zong niet de originele tekst en hij liet bovendien een paar coupletten weg. De originele tekst is van Willy Derby (Otto Zeegers) en is ooit opgenomen op de 'Wasschenplaats Columbia-Record 75628' en de volledige titel luidt: HET FIERE SCHOOIERSHART." Behoudens wat verschil in woorden, lopen de eerste drie coupletten aardig gelijk op, maar dan is er in onze versie een en ander door elkaar gegooid. Vanaf het vierde couplet luidt de betere tekst: Ik weet niet hoe alles toen juist is gebeurd Ik was zo krankzinnig van smart. Het was of m'n kop me van één werd gescheurd M'n vuist werd als ijzer zo hard. Ik wist het niet eerder, dan toen ik mijn hand Zo gruwelijk rood zag van 't bloed. Ik heb voor zijn dood, naar de wetten van 't land Vijf jaar van m'n leven geboet. Refrein: En toen ik weer los kwam toen was ik een man Die niets om de wereld meer gaf. Zo'n schooier als ik ben, daar gruwen ze van, Zo'n schooier die vijf jaar lang zat. Maar toen ik daarstraks in een portiek van een bar Wat schuilde voor regen en wind, Toen hoorde ik opeens, bij de vrolijkheid daar De stem en de lach van m'n kind. Refrein: Ze was als een deerne in zij en in kant; Ze liep met een sjieke meneer. En toen lei, of God, een gulden in mijn hand En keek met een lachje op me neer. Ze had me in m'n lompen, goddank niet herkend; Ze wist niet van m'n smart en m'n leed. Het was niet de traan van een sjofele vent, Die het geldstuk het water in smeet. Refrein: George Martens uit Sint-Janseen zond ons het lied '10 mei 1940'. Een deel daarvan namen we op in aflevering 96 op 6 mei 1989. Dat leverde toen heel veel reacties op en uiteindelijk kregen we het lied compleet. Die tekst wijkt nauwelijks af van wat ons nu werd toegezonden. Van R. Bogaert-de Bakker kregen we flarden van een lied dat tijdens de Eerste Wereldoorlog gezongen werd door de Belgische vluchtelingen. Wie kan het compleet helpen maken? De Duitsers trokken hier binnen Met massa's en zwaar geschut. Het land dat wij beminnen Daar staat ons ouders hut. Refrein: Op jongens, naar het veld, Tegen het Duits geweld Wij geven ons goed en bloed ten pand Voor ons lief vaderland. Hoog in de lucht In dorp en gehucht Hoort men keren en klagen Refrein: Een versje uit die tijd luidde: Aan den IJzer, Sprak den Duitsen keizer: Mijnen zoon wij kunnen er niet door Want den kleinen Belg die ligt ervoor! Pegam. J

de Stem | 1994 | | pagina 21