Belastingen Hulst niet omhoog jfcenteb genheid P St.-Jansteen dreigt viering koninginnedag mis te lopen elke klus DE STEM Over de rug van de Erepenning voor scheidende raadsleden POLITIE DAG KLAPPER C2 Groot Hulst, CDA en PvdA maken afspraken voor komende vier jaar WGDDPAXi Expositie van tekeningen Ronny Ivens in Hulst AS SA ER T iSS»- Vuurstenen met het water naar Nieuw-Namen gespoeld 1 Nat weekeinde bestem ZEELAND 1 V'1 ticulieren KORTING rkoop uur Fotoservice Weinig zon Somberheid RAPPORT PASTORIEDIENSTEN Natuurdagen in het Waasland ZATERDAG 9 APRIL 1994 dankje, jubileum, ■tijk, verloving, Istatie, examen, |m, enz. am 1.09 incl. BTW, l/erplicht. Foto of aat 35 x 40 mm Overige tarieven op b's worden niet jirneerd. j of geef uw tekst jtsing af bij één van priftelijke opgaven geaccepteerd indien [;end zijn, ook indien bijgevoegd is. let recht voor teksten [redenen te weigeren. r klachten bereiken ^n tekst behoudt de cht voor om de naam l/er bekend te maken. gefeliciteerd linge, Serge Maassen in lid Broekaart in Rijen. [eliciteerd 10/4 Bernadette de Hoon in ly Jaakke in Breda. Chris en Saskia H.G. met jullie huwelijk. I Personeel Zeeman Getrouwd Alf Waatjes en Suzet de Paauw 8 april 1994. april 1994, om 10.00 uur bare verkoop plaats, nt voor rekening van We-1 |de Ferdinandusdijk 15 te eboden: laris van een montagebe-1 >2 lasmachines, diverse I |en slijpmachines, lastrans- :aagmachines, kantoorin- complete computers, co-1 nd materieel: Daf trekker, heftruck, Bedford busjes, ersonenauto Volkswagen I 'erkoop is te Heikant, Oud 15. |ijn te bezichtigen maandag van 14.00 tot 16.00 uur. :ichtigen dinsdag 12 aprii rtot 10.00 uur. betaling. Geen opgeld. Bndt plaats -in opdracht van de belastingdienst on- ioes, vestiging Terneuzen, ■81434/81536 larder belast met de executie, Van onze correspondent St,-Jansteen - Als zich niet snél nieuwe bestuursleden melden voor het plaatselijke Oranjecomité gaat koningin nedag in Sint-Jansteen dit jaar ongemerkt voorbij. Dat stelt P. Plasschaert, één van de twee nog overgebleven leden van het Oranjecomité. Het comité probeert al jaren om het aantal bestuursleden uit te breiden. Velen hebben zich vol gens P. Plasschaert aangemeld. Maar het was steeds voor een blauwe maandag. De meeste kandidaten trokken zich weer snel terug. Het Oranjecomité in St.-Jansteen bestond jaren lang uit drie personen, maar nu heeft zich opnieuw een lid heeft terug getrokken zien de anderen het ook niet meer zitten. „Met twee bestuursleden kunnen er geen activiteiten georgani seerd worden", aldus Plasschae rt. Het gevolg is dat er dit jaar dus geen activiteiten zijn in het kader van koninginnedag. Een 'bestuursarmoede', waarvoor op dit moment geen oplossing voor handen is. Als de situatie zo blijft is het plaatselijke Oranje comité tot opheffing gedoemd. Immers, de twee overgebleven leden Plasschaert en E. Wijsevel- de hebben er dan ook geen trek meer in. „Vooral voor de jeugd is het een jammerlijke zaak", vindt Plas schaert. Toch wil het comité nog een laatste en uiterste poging doen. Als zich op heel korte termijn alsnog kandidaten aan dienen kan er misschien toch nog iets georganiseerd worden. Belangstellenden kunnen zich melden bij P. Plasschaert of E. Wijsevelde. Lukt deze laatste poging niet, dan leggen ook de laatste twee overgebleven be stuursleden het bijltje erbij neer. i Van onze verslaggever Hulst - De onroerende-zaakbelasting (voorheen ogb) wordt in de gemeente Hulst de komende vier jaar niet verhoogd. De regeringspartijen Groot Hulst, CDA en PvdA hebben dat afgesproken in het collegeprogramma 1994-1998. Het programma wordt gesteund door de lijst A. Brugge- man. Goede morgen Ome Jo tante Dianl Hartelijk gefeliciteerd mel| jullie 25 jarig huwelijk. Tom en Jordy Een aanpassing de rioolrechten j wordt niet uitgesloten. Verder blijven de partijen er bij dat de reinigingsrechten kostendek kend moeten zijn. Alle belastin gen en heffingen moeten volgens bet collegeprogramma op één aanslagformuier geheven wor- j den. i Spreekrecht regeringspartijen willen ook een uitbreiding van de inspraak mogelijkheden voor de burgers. I Zo komt er spreekrecht bij com missievergaderingen en wordt bij wijze van experiment een voorlichtingsbijeenkomst geor ganiseerd in het kader van de 'landelmg van de gemeentebe- I groting. Op die manier kunnen L de inwoners, verenigingen en [stichtingen meepraten over het te voeren beleid. Om de service te verbeteren wordt het loket van de afdeling burgerzaken bij wijze van proef ook 's avonds geopend. Verder j vinden de regeringspartijen dat de loketdienst in de buitenker nen in principe moet worden voortgezet. Politie op straat Het collegeprogram pleit voor meer inzet van de politie op straat, waarbij ook een nieuw politie-bureau in de kern Hulst hoort. Verder wil men een duide lijke aanpak van de drugproble matiek en een versteviging van de grensoverschrijdende samen werking op dat gebied. In het collegeprogramma wordt hoge prioriteit gelegd bij de aan pak van het gemeenschapscen trum in Graauw. Ook de restau ratie van de Basiliek krijgt een hoge prioriteit, evenais de res tauratie van de Kelder manspoort. De reconstructie van de dorpstraat in Graauw moet in 1995 gerealiseerd zijn. Met de herinrichting van de Grote Markt wordt eind dit jaar ge start. Daarbij zal de parkeerpro- blematiek voor bezoekers van het stadskantoor worden onder zocht. Het is de bedoeling dat die bezoekers gratis kunnen par keren. (ADVERTENTIE) Oranjestraat S - Telefoon 01155 62710 Kwaliteitshout heeft 'n mei^ Van onze verslaggever (j ca|juöiiic vcui iiJ.uöi.iciLUi/^icLiiav;ii ui <®ny Ivens in het Hulster stadhuis officieel geopend. Couj Si janwe§e de jarenlange 2 w ,Ivens met De stem If ïekeliiks illustreert hij dilr tekeningen de ge iten van Free van de Schoof- ALLE SOORTEN HANG- EN SLUITWERK editie zeeland Kantoren pauzen, Huist en Goes. od Dar?" 6a te'6foonnummers °P Pagina A2. Openingstijden: K-30-12.30/13.30-17,00 uur. Kedactie Petemn n iR,ein van der Helm Frank ltle:chef)' -12551 of 190001 Ton Knn" Cotlten' Frank Deij, u° Koomen sport) de Puijsseleijr. Goes: Cees Maas (Provincie redacteur). |fcdh?eècheef)erStraeteri Pnvé tel-09-3293459940. Van onze verslaggever Heikant - Burgemeester A. Kessen van Hulst heeft gis teren de nieuwe multifunc tionele gymnastiekzaal in Heikant officieel in gebruik genomen. De burgervader moest daar voor een hindernisbaan overwinnen, die was samen gesteld van het in de gym zaal beschikbare materiaal. Kinderen van de basisschool lieten eerst zien hoe het moest. Het bestuur van het Heike had drie banen uitgezet, want het was de bedoeling dat ook de wethouders P. Weemaes en B. Pieavet in actie zouden komen. Weemaes had echter geen kans gezien tijdig in Heikant te zijn en Pieavet bleek getroffen door rugklachten. Als stand-ins fun geerden J. Wijnacker van de afdeling Stads en Dorps Ont wikkeling en chef Fr. Colman van de afdeling financiën. Daarvoor had voorzitter C. de Vries van het Heike schuideur naar de gymzaal geopend en mocht penningmeester G. Reyn een lint doorknippen. In zijn openingswoord stelde De Vries dat het gisteren voor Heikant een gedenkwaardige dag was. Immers, na meer dan veertig jaar knokken beschikt het dorp nu eindelijk over een goede accommodatie. „Tientallen ke ren hebben delegaties van ons dorp zich naar het stadhuis begeven, maar vaak moest de terugweg met lege handen wor den afgelegd", aldus De Vries. Hij herinnerde eraan dat bur gemeester Kessen, toen pas in Hulst, drie jaar geleden heeft gesproken van een 'ere-schuld' aan Heikant en dat hij woord heeft gehouden. Kessen vond dat te veel eer voor zichzelf. „Het zijn de wethouders die er voor hebben gezorgd dat deze prachtige gymzaal er nu staat", zei hij. „Die hebben er het hardst aan getrokken. Staande op de schouders van burgemeester Kessen is het gemakkelijk punten te scoren in de nieuwe gymzaal van Heikant. foto wim kooyman Voorzitter J. van Damme van de dorpsraad Heikant sprak namens de inwoners van Hei kant zijn vreugde uit over de realisering van de gymzaal. „Heikant is een dorp dat leeft en waar de bewoners altijd be reid zijn de schouders ergens onder te zetten", aldus Van Damme. De voorzitter had nog wel eens. „Dat de realisering van het dorpspleintje nu even voortvarend mag worden afge rond als de gymzaal". Wat dat betreft werd hij op zijn wenken bediend. „Ik heb net vernomen dat de werkzaamheden over twee weken beginnen", kon Kessen nog meedelen. De inwoners van Heikant kre gen gisteravond tijdens een 'open huis' de gelegenheid de nieuwe gymzaal te komen be zichtigen. Hulst - Hoofdredacteur H. Coumans van dagblad De Stem 1y®éSteren exPosibe van illustrator/grafisch ontwerper I Coumans was daarvoor uitgeno- kas. Daarmee is hij ook onder een groot publiek bekend gewor den. Coumans sprak gisteren dan ook zijn dank uit voor de bijdragen die Ivens wekelijks levert. „Een belangrijk deel van de collectie die hier hangt is geïnspireerd door Free van de Schoofkas. Wat we hier missen is dan ook een portret van Free". Even liet Coumans de aanwezi gen in de waan dat de identiteit van de volksdichter eindelijk onthuld zou worden, maar dat gebeurde niet. De hoofdredac teur van De Stem had geen por tret van Free bij, maar wel van burgemeester A. Kessen. De bur gemeester kreeg het aangeboden. In zijn inleiding betoogde Kes sen dat Hulst zich graag wil opwerpen als cultuurstad. „Dus moeten we kunstenaars ook ge legenheid geven te exposeren". De hal van het nieuwe stadhuis leent zich daar uitstekend voor. De tentoonstelling van Ivens is de tweede expositie die er ge houden wordt. Er zijn 120 wer ken te zien, van pentekeningen, schilderijen en grafische ontwer pen. De tentoonstelling duurt tot eind april. r Van onze verslaggever Nieuw-Namen - Het raadsel van de stukken vuursteen die in Nieuw-Namen zijn aangetroffen is zo goed als zeker opgelost. Ze zijn er niet gekomen door een druk handelsverkeer tussen pre historische bewoners, maar ge woon meegevoerd met het water. Deze nieuwe theorie wordt ge staafd door een laag schelpen gruis die in de historische groeve in Nieuw-Namen is aangetrof fen. Dat er in oeroude tijden bij Nieuw-Namen prehistorische activiteiten waren was al lang bekend. Er is heel wat vuur- steenafval aangetroffen in de bodem en ook zijn enkele vuur stenen werktuigen gevonden. Het probleem was steeds dat vuursteen in Nieuw-Namen niet thuis hoort. „Dergelijk materiaal moet eerder gezocht worden in Limburg of Wallonië", zegt Ri chard Bleijenberg, beheerder van de groeve en amateur-ar cheoloog. „We zaten dus met de vraag of de prehistorische bewo ners wellicht reizen naar die streken hebben gemaakt en de vuursteenknollen hebben meege nomen". Maar het is vermoedelijk alle maal veel gemakkelijker gegaan, zo heeft een Belgische onderzoe ker nu bedacht. In Nieuw-Na men is een aaneenkitting van schelpengruis aangetroffen. He lemaal verschillend van de lagen die daaronder zitten. „Het bete kent dat daar destijds de zeebo dem moet zijn geweest. Waar schijnlijk heeft de Schelde langs Nieuw-Namen gelopen. De theo rie is nu dat de vuurstenen via (ADVERTENTIE) Wie maakt binnen 1 uur de helderste afdrukken op Kodak Royal Paper terwijl u winkelt? Juist! FOTO Ter neuzen Noordstraat 6 01150 21575 (y.h. Foto But) Hulst 's-Gravenhofplein 8 01140-16162 verschillende stroompjes naar Nieuw-Namen zijn meegevoerd. De prehistorische bewoners heb ben ze hier gevonden en ge bruikt". Dat zou betekenen dat vuursteen eigenlijk geen vreemde eend in de bijt is in Nieuw-Namen. „Vuursteen hoort dus in de geo logie van de Kauter thuis", zegt Bleijenberg. „Het is nu voor het eerst dat de geologie en de ar cheologie van de Kauter nu eens met elkaar in verband kunnen worden gebracht. Het is weer een schakel aan de ketting". Een vuursteenspecialist uit Lim burg gaat de zaak nu ook onder zoeken. Verwacht wordt er con crete resultaten zullen kunnen worden gepresenteerd tijdens een geologische dag, die op 23 april in Nieuw-Namen wordt ge houden. Van onze verslaggever Kloosterzande - De Honte- nisser raadsleden H. Brugge- man, P. Mangnus, J. Joossen en W. Gelderland zijn onder scheiden met de erepenning in zilver van de gemeente Hontenisse. Het eremetaal werd hen gisteren uitgereikt door burgemeester Th. Steenkamp. Dat gebeurde tij dens een bijzondere raadsverga dering, waarin afscheid werd ge nomen van de vier raadsleden. De vier hebben er zelf voor ge kozen om niet meer in de ge meentepolitiek terug te keren. Ze hebben allemaal een lange staat van dienst achter de rug. In hun functie hebben ze een be langrijk aandeel gehad in de tot standkoming van een reeks ge meentelijke voorzieningen en hebben ze bijgedragen aan het welzijn van de bevolking van Hontenisse. Het is vanwege die bijzondere verdiensten dat de De scheidende raadsleden (vlnr) W. Gelderman, H. Bruggeman, P. Mangnus en J. Joossen. gemeenteraad hen de gemeente lijke erepenning heeft toege kend. foto wim kooyman P. Mangnus (lijst P. Mangnus) deed nog wel mee als lijstrekker tijdens de laatste verkiezingen, maar besloot zich vervolgens te rug te trekken om ruim baan te geven aan de jongere generatie binnen zijn fractie. Mangnus zit al sinds de gemeentelijke herin deling in 1970 in de Hontenisser gemeenteraad. Hij is tien jaar wethouder geweest, van 1982 tot 1992. H. Bruggeman (CDA) kwam in 1974 in de gemeente raad. Ook hij is lange tijd wet houder geweest, van 1978 tot 1986. J. Joossen (Algemeen Be lang) zit eveneens sinds 1974 in de gemeenteraad. Hij is één pe riode wethouder geweest, name lijk van 1986 tot 1990. W. Gel derland (lijst L. Mangnus) kwam ook al in 1974 in de Hontenisser raad. Daarvoor had hij al een politiek leven achter de rug in de toenmalige gemeente Vogel waarde. Daar was hij van 1966 tot 1970 wethouder. De vier scheidende raadsleden hebben zich ook allemaal verdienstelijk gemaakt in allerlei nevenfunc ties. Er bestaat een klein kansje, met nadruk op klein, dat het vervelende natte weer dat ons nu al maandenlang teistert vanaf maandag minder wordt. Maar vandaag en morgen is het nog zuchten geblazen onder bijzonder vochtige omstandigheden. Vanaf vandaag koelt de bovenlucht zo sterk af dat we volop regen, hagel en vooral natte sneeubuien mogen verwachten. Vroeg deze morgen is de regen, die gisteravond laat en afgelopen nacht in ruime mate viel, weggetrokken. In Duitsland wordt nu alles 'schoon' gespoeld. We leven in zeer koude en onstabiele lucht waarbij de temperatuur niet hoger komt dan 9 graden. Pas vanaf maandag mag u rekenen op temperaturen die ruimschoots boven de 10 graden liggen. Met het vorderen van de week stijgen ook de thermometers. Het weer in cijfers: Vandaag een harde zuidwestelijke wind van 5 tot 6 Beaufort, maximum 9 graden en in buiengebieden slechts 7 graden. Die buien bestaan uit regen, hagel, natte sneeuw en onweer. De zon zal nu en dan te zien zijn, maar dat is over het algemeen van korte duur. Morgen wordt het, na een nacht met een temperatuur van 2 tot 3 graden, nauwelijks 7 tot 8 graden. Het weer is nog slechter dan vandaag. Maar zoals gezegd wordt de atmosfeer vanaf maandag rustiger en stijgen de temperaturen naar redelijke waarden. Ook de buienactiviteit zwakt sterk af. Alleen 's nachts blijft het fris met temperaturen tussen 0 en 3 graden. Doordat er minder bewolking is koelt het snel af en vorst aan de grond is zeker maandagmorgen goed mogelijk. Hoe was het weer vorig jaar op 9 april? Het werd overdag 11,8 graad, 's nachts 8,5, het regende niet en de zon scheen 4 uur en 40 minuten. De extreme temperaturen op 9 april sinds 1900: In de nacht van 8 op 9 april 1921 vroor het 2 graden en op 9 april 1969 werd het overdag 23,1 graad. Het weer in maart 1994: Het regende 104 millmeter, vorig jaar was dat slechts 12 millimeter en normaal is dat in maart 54 millimeter. Overigens regende het in maart 1992 ook veel met een totaal van 93 millimeter. Het werd de afgelopen 31 dagen in maart gemiddeld 4,8 graad, vorig jaar was het 'warm' met 5,8 graad en normaal is het in maart gemiddeld 5,5 graad. De zon scheen 95 uur. Ook hier somberheid, want vorig jaar scheen de zon 193 uur en normaal is dat 120 uur. Overigens kan het nog slechter, want in 1992 scheen de zon in maart slechts 79 uur. Nu was het dus een bijzonder natte maart. Zeker in vergelijking met 1929. Toen regende het in die maand slechts 7 millimeter. De weerspreuken: 'Geen zaterdag zo kwaad, of de zon schijnt vroeg of laat'. 'April maakt de bloem en mei behaalt de roem'. Auto geslipt Axel - Door onbekende oor zaak raakte donderdagavond een 21-jarige automobilist uit Koewacht op de Kinderdijk te Axel in een slip. Nadat hij eerst een lichtmast had ge ramd kwam hij met zijn voer tuig in een sloot terecht Daar bij bleef hijzelf ongedeerd. Lichtmast en auto werden zwaar beschadigd. Met schrik vrij Sluis - Bij een eenzijdig ver keersongeval op de provincia- leweg te Sluis werd donder dagmiddag de personenauto bestuurd door een 48-jarige vrouw uit Sluis zwaar bescha digd. De vrouw verloor door onbekende oorzaak ter hoogte van de Loodijk de macht over het stuur van haar voertuig en botste tegen een boom. Ze kwam met de schrik vrij. Brommer gestolen Terneuzen - Een 18-jarige in woner uit Terneuzen deed gis teren bij de politie in zijn woonplaats aangifte van dief stal van zijn wit/blauwe Hon da bromfiets. Het voertuig verdween in de nacht van donderdag op vrijdag uit de tuin van een woning aan het Wilgenplantsoen in Terneu- Blikschade Terneuzen - Bij het verlaten van een uitrit van een winkel bedrijf aan de Schuttershof- weg te Terneuzen verleende gistermorgen een 85-jarige au tomobilist uit Biervliet geen voorrang aan een over de Schuttershofweg naderende vrachtauto bestuurd door een 30-jarige Terneuzenaar. Bij de aanrijding die volgde werd de personenauto zwaar- en de vrachtauto beschadigd. Op de kruising Klaassen- straat-Donze Visserstraat te Terneuzen verleende donder dagavond een 28-jarige auto mobilist uit Brugge (B) geen voorrang aan een personen auto bestuurd door een 45-jarige man uit Terneuzen. Bij de aanrijding werden bei de voertuigen licht bescha digd. Zwaar beschadigd Oostburg - Bij een kop-staart- botsing op de kruising Provin- cialeweg-Molendijk te Oost burg werden gistermorgen twee personenauto's zwaar beschadid. Een 56-jarige auto mobilist uit Breskens bemerk te te laat dat een voor hem rijdende personenauto be stuurd door een 54-jarige in woner uit Biervliet zijn voer tuig afremde om van richting te veranderen. ZATERDAG HENGSTDIJK -Camping De Vogel, 14 uur bief- stukkaarting. KIELDRECHT - 't Sleepbootje, 15 uur schieting. VOGELWAARDE -Café Ons Vermaak, 20 uur prijs- kaarting. ZUIDDORPE - Café 't Gemeentehuis, 14 uur schieting. TERNEUZEN -Café 't Schelpenhoekje, 14 uur bieden en jokeren. SLUIS - Dorpshuis, 19.30 uur kaarting. ST.-JANSTEEN - De Warande, 20.30 uur dansavond St.-Jan met Jumbo Trio. OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur clubkaar- ting Ons Vermaak. HULST - Café De Kroon, 14 uur schieting. ZONDAG HENGSTDIJK - Camping De Vogel, 10 uur kaar ting. KIELDRECHT -De Gouden Pluim, 15 uur schie ting. OSSENISSE - Hof ter Nesse, 14.30 u. schieting. ST.-JANSTEEN - Café 't Centrum, 14 uur vleeskaar- ting. IJZENDIJKE - Café Les Amies, 14 uur kaarting. ■H Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pastorie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. P. v.d. Veeken, Hulst, tel. 01140-19240 of 81000. WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. pastor R. Schouteten, tel. 01170-52003. (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 01170-59000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, West- dorpe, Sas van Gent, Zuiddorpe - Van zond. 12 u. tot dinsd. 12 u. Past. K. Jordens, tel. 01150-18398. Stekene - De drie natuurreservaten in het Waasland houden zondag open natuurdagen. Het doel van de open dagen is meer mensen te interesseren in de natuur. Er zijn geleide wandelingen in de Daknamse Meersen, 't Steengelaag in Stekene en de Rietsnijderij in Waasmunster. De Daknamse Meersen omvatten twaalf hectare veengrasland, afgewisseld met struiken, riet, sloten en rijen knotwilgen. Vanaf 14.00 uur vertrekken vanaf Daknamdak om het half uur een vijftal wandelingen. De oude kleigroeve 't Steengelaag in Stekene is een interessant natuurgebied. Om 14.00 uur vertrekt vanaf het Oud Station een wandeling. Tussen 10.00 en 17.00 uur zijn wandelaars welkom bij het vertrek punt cafe de Verwondering (Sombeke Dries). De fietsers vertrekken daarom 14.00 uur.

de Stem | 1994 | | pagina 17