KJBB gaat weer op overnamepad rogramma IpESTEM Deel personeel Schick legt produktie stil MB-personeel spot met Britse wetgeving GRATIS. Strop voor Organon na verlies octrooistrijd wd KORT Winkelconcern komt na 6voortreffelijk' jaar met aandelen-emissie OR Spoorwegen twijfelt over verzelfstandiging ECONOMIE A5 lEALER. BETAALBAAR BETER I nat heeft het gerechtshof in Den ig in een kort geding beslo- Iten Volgens het gerechtshof I hrf het farmacie-concern Ares- I serono gelijk door te stellen dat I Organon inbreuk maakt op een I Europees octrooi van de Zwit- 1 sers. I Tegelijk met de presentatie van I de jaarcijfers kondigde KBB gis- teren de uitgifte van aandelen De opbrengst van de emis- |sieis bedoeld voor overnames, 1 waarbij de aandacht vooral uit-; I gaat naar het buitenland, i De omzet van de Koninklijke I Bijenkorf Beheer kwam in het op 131 januari afgesloten boekjaar I ut op 6 miljard, een stijging 13,2 procent. In Nederland, waar I KBB 92 procent van zijn omzet behaalde, was de groei 2,5 pro- I cent. In het buitenland groeide I de omzet vooral door uitbreiding Ivan het aantal vestigingen met 111,8 procent. Nieuwe overname |VNU, emissie naar maximum Gatt verwacht opleving van wereldhandel Verhes Fuji Tilburg ruim 45 miljoen Cr I ECONOMIE KORT [G 6 APRIL 1994 ^zingen de Zulu's hebben gisteren I Se staat van beleg in 4J ^■t. De politie vond het ni« okken, speren en messen af pdden we hen niet kunne andant. lingen in Zuid-Afrika. Deze| len. De Inkatha-partij Van loen aan de parlementsver. (dent De Klerk had vor.w I CwaZulu de noodtoestand hgeveer 300 mensen gedood in drogisterijen Schlecker - met vestigingen I Spaanse babyvoeding uit 41 [besmet met een teveel aan I pen insectendodende middel I Ird door 'Hero S.A. Spanje' I Igens terecht gekomen in de I Igart noemt de in Duitsland Tntreiniging 'zwaar overtrok-1 I potjes dan toegestaan maar I len tien tot twintig kilo van I ■lijk vergiftigingsverschijnse- [hlecker de consumenten op oorten groenten-fruitvoedin- ha en die in te leveren bij het Thailand' b-premier Norodom Ranaridh I [beschikken, die bewijzen dat Pol Pot, naar Thailand het hoofdkwartier van del [nlangs werd ingenomen door I sief van het leger deed zo'n bn naar Thailand. Veruit de (iels naar Cambodja terugge- ent dat Pot in het land zou lerschap met Navo lister van Buitenlandse Zaken I It Rusland zich op 21 april wil por de Vrede' van de Navo. Er [lijkheid over de vraag of en jiten. Het partnerschap is door de landen in Oost-Europa aan volwaardig lidmaatschap hd voorziet onder meer in het pre oefeningen, deelname 1 Ere opleiding. rd-Tsjaad If 15 april zijn soldaten enj bu-strook in het noorden van lolg aan een uitspraak van het len Haag. Dat heeft in februari j kou-strook bevestigd. [n Tsjaad en Libië maandag een het gebied. Tripoli bezette in |estijngebied van 144.000 vier-l um in de grond zou zitten. Het J geratificeerd verdrag uit 1943 1 f-Frankrijk. irse regering Igers van de oppositionele Unie I JS) hebben gistermiddag in het fclstad Sofia het aftreden van de vond plaats na een dramatische gaarse munt ten opzichte van de bllar nog 24 leva; tegenwoordig betaald. Emonstraties en acties tegen de lerov, die de steun heeft van de 1 sinds de verkiezing van decern-1 I Berov vijf moties van wantrou- Iseum voor Escobar litie wil in Bogota een museum J In de drugbaron Pablo Escobar, dacht besteden aan de speciale! Escobar vier maanden gelede» leider van het drugkartel van staatsvijand nummer één van dat over twee maanden open- J tbeeld van Escobar bewonderen, j |en bezittingen te zien zijn, zoals j n en brieven. rse prinses ïotie ontstaan rond de 22-jarige j die het 20-jarige huwelijk van op de klippen zou hebben latei adet berichtte gisteren uitvoerig iter van koning Harald V met de l u hebben gehad. Irene Morris, op 23 maart in Chester in het voorjaar van 1992 tijde® 1 rland hebben ontmoet. De twee iropa samen gezien. In juli zou nu via de Britse rechter van illen afdwingen. DERHOUDSTARIEVEN ;en in guldens, incl. 17,5% B.T.W.) km-stand km-stand 15.000/45.000/etc. 30.000/60.000/e* WOENSDAG 6 APRIL 1994 1.3 lAi m t/1.8 s 2.0i 284,- 280,- 321,- 287,- 276,- 290,- 364,- 441,- 462,- 378,- 408,- 441,- 'ordeti slechts na overleg met u verricht en wofdeM - riet genoemde motortypes gelden andere aan&tfd»®5" excl. ahneldkosteo- Ln onze verslaggever 0Ss/Den Haag - Organon In ternational bv in Oss moet I toppen met het onderzoek ar een hormoon dat de I vruchtbaarheid bij mannen I an vrouwen stimuleert. De uitspraak van het gerechts hof is een nieuwe stap in het al jaren durende octrooigevecht tussen Ares-Sereno en de Osse Akzo-dochter over de ontwikke ling van het vruchtbaarheidsohormoón re combinant FSH (Follikel Stimu lerend Hormoon). De gerechtelij ke uitspraak is een ernstige te genslag voor Organon. Het be drijf wil zelf niet zeggen hoe groot de schade is, maar ge noemd wordt een bedrag van ruim honderd miljoen. Hoewel het gerechtshof al op 8 februari dit jaar uitspraak deed, is die niet eerder in de publici teit gekomen. De laatste uit spraak herroept een eerdere die het gerechtshof eind vorig jaar deed. Organon bevestigde gisteren dat de octrooistrijd verder gaat. „Wij leggen ons niet neer bij de uitspraak van de rechter", aldus een woordvoerster. Het bedrijf overweegt de zaak aanhangig te maken bij de Hoge Raad. Er lopen inmiddels diverse proce dures tegen de toekenning van het octrooi aan de Zwitsers. Or ganon wacht met smart op de uitspraak van het Europees Oc trooibureau in München. Dat be paalt in juni of het octrooi van Ares-Sereno in stand blijft. De Akzo-dochter Organon is al jaren bezig met nader onderzoek naar het kunstmatig geprodu ceerde vruchtbaarheidshormoon. Het bedrijf spreekt zelf van een 'kostbaar en uitvoerig klinisch onderzoek' dat uitgevoerd wordt in onderzoekscentra in acht lan den en waarbij duizenden vrou wen betrokken zijn. Het hor moon werd aanvankelijk betrok ken uit de urine van zwangere vrouwen en vrouwen in de over gang. Sinds enige tijd wordt er gewerkt met door biologische processen verkregen materiaal. Het bedrijf verwacht(te) veel van het hormoon, zeker nadat bleek dat er in Brussel een 29-jarige vrouw zwanger was geworden na toediening. Bovendien gaat er in de (groeiende) markt voor behandeling van onvruchtbaar heid jaarlijks zo'n miljard gul den om. Daarom is er Organon veel aan gelegen om alsnog zijn gelijk te halen. I van onze redactie economie Amsterdam - Nu de problemen bij de Hema zijn opgelost en over 1993 een 'voortreffelijk' resultaat is behaald, wil het winkelconcern KBB na enkele jaren de groeistrategie weer oppakken. I Het nettoresultaat uit de gewone 1 bedrijfsvoering steeg met 17,4 [procent tot 102,3 miljoen. In- clusief een buitengewone bate Ivan ƒ9,8 miljoen (een aantal I winkelketens werd geruild met I concurrent Blokker) steeg de (nettowinst met 25 miljoen tot 1112,1 miljoen. Voorgesteld wordt (het dividend te verhogen van [ƒ2,70 tot 3,15. Omzet lüe warenhuizen (Bijenkorf en [Hema) zagen de omzet met 21 [procent stijgen. De herstructure- ring van de Hema drukte de [omzetgroei, maar had een gun- Istig effect op het rendement. De [omzet van de 1.715 speciaalza- jken (ondermeer Prenatal, I Praxis, Hubo, Amici Mode en [Bruna) groeide met 5,6 procent. I Alleen bij M&S Mode viel het [resultaat tegen doordat die [dochter 'zich even vergiste' met de keuze van haar collectie. [KBB is van plan om in het [lopende jaar 120 miljoen te investeren in de bestaande win- J kels. „De investeringen van dit [jaar moeten de efficiency-verbe- tering van volgend jaar opleve- [ren", lichtte bestuurslid drs. P. lDirks (financiële zaken) toe. Voor uitbreiding van de bestaan- |de winkelketens heeft KBB 80 [miljoen beschikbaar. Er zijn [plannen om het aantal kleine Hema's de komende jaren te ver- dubbelen tot ruim veertig. Verder wil KBB nieuwe vestigin gen openen van M&S Mode I (Frankrijk), Amici (België) en [Bruna. Het concern overweegt [de formule van de Amerikaanse [speelgoedketen FAO Schwarz, [die ondanks een aanzienlijke verbetering nog net niet uit de rode cijfers kwam, in samenwer- Van onze redactie economie [Haarlem - Uitgever VNU heeft per 1 april de Adverti- Products Group in de [Verenigde Staten overgeno- |men. Het bedrijf levert software aan reclamebureaus voor de inkoop fvan radio- en tv-reclamezendtijd llniZette vorig jaar ongeveer 12 Tj~l°en dollar om. I egelijk met de bekendmaking Ivntt ^6Ze overname kondigde I °°k aan de dezer dagen Ipplaatste emissie van 3,1 mil- uit te breiden met f half mijoen aandelen. De bij ^Plaatsing betrokken banken laadden daartoe een optie, die nu S de prijs van 169 per aan- is uitgeoefend. Door de l? i®4 het maximum uit te heeft VNU een op- booSmilfoen0ekt Va" °ngeveer llhet softwarebedrijf APG in L/'"',Qnod Gty (Californië) wer- Wu-5 mensen. De software 1 hri: selecteren en inko- Idoeltrofr "If,?3 en kan 0°h de Lod^u van reclame- VNtt aa?pen helpen meten. Iden in a ^£ele maanden gele- jsloes mpfj al een St°te slag board? i overname van Bill- Ra fe Verwacht matiem-^d 14 00k andere infor- P latten van VNU-doch- ters in v7 au v^u-aocn- king met grote warenhuizen in Europa te introduceren. Het in 1990 verworven FAO Schwarz moet voor KBB een bruggehoofd vormen naar de Verenigde Staten. In Nederland en België ziet KBB-bestuurs- voorzitter dr.ir. A. Maas weinig mogelijkheden meer voor acqui sities. In Duitsland vallen de bestedingen momenteel tegen en zijn overnames bovendien duur. Groot-Brittannië staat wel weer in de belangstelling nu daar de economie aantrekt. KBB heeft een wensenlijstje voor acquisities, maar Maas gaf niet prijs hoe dat er uitziet. Hij wilde slechts kwijt dat goed draaiende warenhuisketens buiten het fi nanciële bereik van KBB liggen en dat de aandacht vooral uit gaat naar speciaalzaken buiten de kledingsector. „Maar als er een goudhaantje voorbij komt zijn we praktisch genoeg om van onze principes af te wijken.". Genève (afp) - De Gatt ver wacht voor dit jaar een groei van het volume van de we reldhandel van meer dan 5 procent, als tenminste het verwachte economische her stel in West-Europa en Japan doorzet. Anders zal de groet net als vorig jaar schommelen rond de 2,5 procent. In 1992 was dat nog 4,5 procent. In een gisteren versche nen rapport van de GATT (Inter nationale Overeenkomst inzake Tarieven en Handel) staat dat de internationale handel in 1993 als gevolg van de recessie in West- Europa achterbleef bij 1992. Door de recessie is niet alleen de interne handel in die regio te ruggelopen, maar ook de import uit andere landen. Internationaal bekeken, West- Europa uitgesloten, was er net als in 1992 sprake van een groei van de importen van 7,5 procent. De Verenigde Staten zijn bij de import koploper met een aandeel van 20 procent in het wereldto taal, gevolgd door de Europese Unie (19,3 procent), Japan (8 procent), en Hongkong (4,7 pro cent). Hongkong is een geval apart, omdat de Britse kroonko lonie een groot deel van zijn import (uit China) weer expor teert. De Europese Unie was wel de grootste exporteur, met een aan deel van 18,8 procent. Daarna kwamen de VS (16 procent) en Japan (12,4 procent). Van onze verslaggever Tilburg - Fuji Photo Film BV in Tilburg heeft vorig jaar een verlies geleden van 45,3 miljoen gulden. De verliezen over 1992 bedroe gen 17,5 miljoen. De netto ver kopen stegen van 880,9 miljoen naar 918,7 miljoen gulden in 1993. De nieuwe algemeen directeur van de Tilburgse vestiging, Mo- tohiro Ujihara, schrijft het grote verlies voor een belangrijk deel toe aan de forse rentelasten voor investeringen in Tilburg en de zware concurrentie op de we reldmarkt. Wereldwijd maakte het Fuji- concern in 1993 nog wel winst. Die daalde niettemin ruim 20 procent tot ongeveer 1,1 miljard gulden. t In Tilburg wérken bij Fuji 1300 mensen. De verwachtingen van de directie in Tilburg voor 1994 zijn positiever. Een duidelijk verbetering van het resultaat moet de vrucht zijn van vermin derde investeringen, lagere rente en verdere kostenbesparingen. v -I 'Schick sucks' (Schick zuigt ons uit), staat op het t-shirt van een van de stakers bij de Amsterdamse scheermesjesfabriek. foto anp Amsterdam (anp) - De produktie bij de scheermesjesfabriek Schick in Amster dam is gisterochtend stil komen te lig gen. Van de 200 werknemers hebben zich er 87 als staker laten registreren, zo deelde een woordvoerder van de Indus triebond FNV mee. De stakers protesteren met hun actie tegen de voorgenomen sluiting van het bedrijf. Volgens hen is Schick niet alleen een levens vatbaar, maar ook een winstgevend bedrijf. Voor sluiting zien zij dan ook geen enkele noodzaak. De staking geldt in eerste instan tie voor 24 uur. Vanochtend wordt de pro duktie hervat. „Het is een signaal", aldus de vakbondswoordvoerder. „Als de directie dat niet serieus neemt, bekijken we of er meer nodig is." Voor de directie is de staking geen reden de fabriek toch open te houden. Wereldwijd kampt Schick met een structurele overcapa citeit, stelt zij in een verklaring. Met name de markt voor de wegwerp-produkten die in Amsterdam worden gemaakt, kalft steeds verder af. De Schick-directie ziet ook niets in een compromis-voorstel van de ondernemings raad. Die had voorgesteld de vestigingen in Amsterdam en in het Amerikaanse Milford beide in afgeslankte vorm open te houden. De leiding van het moederbedrijf Warner Lambert wil de produktie evenwel over plaatsen naar de Verenigde Staten. Het openhouden van de Amsterdamse vestiging vindt zij te duur. De vakbonden registreerden gistermorgen voornamelijk produktiemedewerkers. Onder het kantoorpersoneel hebben zij nauwelijks aanhang. De directie wil in overleg met de vakbonden zo snel mogelijk een sociaal plan en een afvloeiingsregeling opstellen om de gevolgen van de sluiting te verzachten. Van onze correspondent Bob van Huët Londen - Werknemers van de met sluiting bedreigde speel goedfabriek MB Nederland in Ter Apel (Groningen) hebben een ludiek loopje genomen met de strenge Britse wet tegen stakingsposten. Ruim honderd Groningers blok keerden gisteren de hoofdingang van het Europese hoofdkantoor van Hasbro International in het Noordlondense Uxbridge. Met toespraken en gezang wilden ze de directie doen terugkomen op de voorgenomen sluiting van de Ter Apelse dochter. Op het winderige industriepark leek voor de deur van Hasbro een klein carnaval aan de gang. De werknemers van MB (gezel schapsspellen en puzzels) droe gen T-shirts met de woorden 'Together we are strong'. In de aanvankelijke weigering van al gemeen directeur Norman Wal ker om een personéelsdelegatie te ontvangen was voorzien, want de Groningers hadden een tri plex afbeelding van hun Europe se baas en het Amerikaanse Has- bro-hoofd meegenomen voor een alternatieve petitie-overdracht. Van solidariteit van Britse colle ga's viel weinig te merken. De meeste werknemers in Uxbridge moesten eind vorige week opeens een verplichte vrije dag opne men. „Ze moeten begrijpen dat ze ons niet zo maar kunnen dumpen," zegt Roel Koops. Hij is twintig jaar actief op de boekhouding in Ter Apel en had niet gedacht het hoofdkantoor onder deze om standigheden te zullen bezoeken. „De directie voert overcapaciteit aan als argument om een van de drie productievestigingen te sluiten. Maar tegelijk zijn ze be zig met uitbreiding van de capa citeit in Ierland. Gevoelsmatig denken we dat ze Spanje straks Werknemers van MB in Ter Apel zaten gisteren bij het Londense hoofdkantoor op de stoep. foto anp ook zullen sluiten en alles gaan concentreren op Ierland omdat de salarissen daar de helft lager liggen." Dat de andere vestigingen in Europa deels konden worden op gebouwd uit de winsten die in Ter Apel werden en nog steeds worden gemaakt, doet veel MB- werknemers pijn. Het verhoogt het onbegrip over de sluitings plannen die in het toch al door hoge werkgelegenheid geplaagde Oost-Groningen dubbel hard aankomen. De Engelse manager van het ter Apelse bedrijf, Terry Collier, probeert een compromis te vin den door de Groningers uit te nodigen in de kantine plaats te nemen en hun petities daar aan een lager directielid te overhan digen. „De hoofddirectie vindt dit niet de plaats voor een ge sprek, bovendien moet de onder nemingsraad nog met een advies op de directievoorstellen ko men," vertelt hij aan Britse jour nalisten. 'Als Norman zelf niet wil komen blijven we liever buiten', luidt de koppige repliek. Directeur Wal ker geeft tenslotte toe. Alle MB'ers uit Ter Apel mogen via de zij-ingang naar binnen om hun petitie aan te bieden. Dele gatieleider Herrie Hemmen vindt het resultaat van de Engelse ex peditie niet slecht: „Walker heeft zijn bewondering uitgesproken voor ons gedrag. Ze moeten er van doordrongen zijn dat als we vandaag niets bereikt hebben, we zeker zullen terugkomen." Drie vertegenwoordigers van de Britse Druk- en Papierbond GP- MU hebben de ongebruikelijke manifestatie met stijgende ver bazing gevolgd. Het was waar schijnlijk de eerste keer in Euro pa dat het complete personeel van een bedrijf een vliegtuig chartert om ongenoegen te spuien op de stoep van de in een ander land zetelende hoofddirec tie. „Ongelofelijk", vindt Trevor Fowler, regionaal GPMU-voor zitter. „Zoiets hebben we in dit land nog nooit gezien". Voor de door strenge Thatcher- wetten gedecimeerde vakbonden is een soortgelijk protest on denkbaar. Stakingsposten van meer dan zes personen zijn ver boden. En alleen mag worden geprotesteerd op de arbeids plaats, dus niet bij het directie- kantoor. „In dit land hebben we geen poot om op te staan en kun je zo op straat worden gemikt." Euro-bank vindt kantoor in Frankfurt Frankfurt - Het Europese Monetaire Instituut (EMI), de voorlo per van een Europese centrale bank, heeft sinds gisteren een adres in Frankfurt: Willy-Brandt-Platz 2. Na een maandenlange speurtocht naar een geschikte locatie is 14.000 vierkante meter kantoorruimte gehuurd in een 39 verdiepingen tellend gebouw dat voortaan Eurotower zal heten. Frankfurt won vorig jaar de slag om vestiging van het EMI van enkele andere steden, waaronder Amsterdam. Het op 1 januari opgerichte instituut opereerde tot nu toe vanuit het kantoor van de Bank voor Internationale Betalingen in Bazel. Defensie rond met werf De Schelde Den Haag - Het ministerie van Defensie en de Koninklijke Scheldegroep zijn het eens over het contract voor de bouw van een amfibisch transportschip voor de marine. De overeenkomst, waarmee een bedrag van 203 miljoen gulden gemoeid is, wordt 25 april officieel ondertekend, aldus een woordvoerder van Defensie. Het schip heeft als belangrijkste taak het transport van een volledig mariniersbataljon met uitrusting. Het kan ook worden ingezet bij het verlenen van humanitaire noodhulp, de evacuatie van mensen en het bestrijden van rampen. Nederland is op dit moment voor grote amfibische operaties nog aangewe zen op schepen van de Britse marine. Ambtenaren brengen spaarloon naar PVF Den Haag - De ambtenarencentrales willen de spaarloonrege ling voor rijksambtenaren onder beheer brengen van het PVF Nederland, het verzelfstandigde pensioen- en vut-fonds van het GAK. De werknemersorganisaties hebben daarover op een haar na overeenstemming bereikt met het PVF. Door nieuwe wetgeving kunnen werknemers een deel van hun inkomen vastzetten op een spaarrekening. Daarover zijn zij vier jaar lang geen belasting verschuldigd. Voor banken, verzeke raars en andere instellingen vormen de overheidsdienaren een interessante markt. De ambtenarencentrales kiezen voor een niet-commerciële instelling: het PVF. Die zou lage administra tiekosten en een hoog rendement bieden. Turkije devalueert munt Ankara - De centrale bank van Turkije heeft gisteren de nationale munteenheid met 28 procent gedevalueerd. De waar devermindering is het gevolg van een nieuwe berekening van de wisselkoersen van de buitenlandse valuta's die de koers van het Turkse pond moet stabiliseren. De stap van de centrale bank volgt op de aankondiging door de Turkse premier Tansu Ciller van een pakket harde economische maatregelen. De Turkse regering wil de inflatie indammen, de export vergroten en de enorme begrotingstekorten verminderen. Meer warenhuizen voor gezondheidszorg Maarssen - Het aantal warenhuizen voor de gezondheidszorg van medicijnenhandel ACF wordt flink uitgebreid. Binnen drie jaar worden er zes warenhuizen en enkele kleinere winkels onder de naam Welzorg ingericht. Naast de al bestaande Amsterdamse winkel denkt het concern aan verkooppunten in onder meer Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Apeldoorn. ACF zag de nettowinst in 1993 met 13 procent stijgen tot 29,5 miljoen, terwijl de omzet van 1,31 miljard naar 1,37 miljard klom. De nieuwe directeur Van Seggelen, weggehaald bij Koninklijke Bijenkorf Beheer, moet de rechtstreekse afzet van ACF aan de medische consument gaan verbreden. Tot nu toe ACF erg gericht op de levering aan ziekenhuizen, zorgverzeke raars en apothekers. Massala betoging in India tegen Gatt New Delhi - De Indiase politie heeft gisteren traangas en bamboestokken gebruikt om 200.000 linkse betogers tegen te houden die oprukten naar het parlement. De demonstranten protesteerden tegen het GATT-wereldhandelsakkoord, dat vol gende week wordt ondertekend. Tientallen mensen, onder wie 43 politiemannen, liepen volgens politiefunctionarissen verwon dingen op. De afgelopen weken is in India herhaaldelijk gedemonstreerd tegen het Gatt-akkoord, dat op 15 april in Marokko wordt bezegeld. Omdat de overeenkomst onder meer toestaat patent aan te vragen op zaaigoed vrezen de boeren, dat het buitenland de Indiase landbouw zal gaan domineren. Griekse tabaksplanters leggen verkeer lam Athene - Meer dan 10.000 Griekse tabaksplanters hebben gisteren alle weg- en treinverkeer tussen Athene en de noordelij ke havenstad Thessaloniki geblokkeerd uit protest tegen lage subsidies van de Europese Unie. De protesten begonnen vorige week al en breidden zich in het paasweekeinde uit. Bij de wegblokkades werden alleen personenauto's doorgelaten. De EU zal zich op 27 april over de tabakssubsidies buigen. Russische autofabriek ZIL in nood Moskou - De Russische autofabrikant ZIL, die de bekende zwarte limousines voor de Kremlin-leiders vervaardigt, stuurt meer dan 60.000 arbeiders verplicht met verlof. De onderneming verkeert in zware financiële moeilijkheden omdat de afnemers niet betalen. Hierdoor heeft de fabriek de belangrijkste produk- tielijn moeten stillegen. In januari zag ZIL zich al genoodzaakt de werkweek te verkorten tot vier dagen. De fabriek heeft op zeer korte termijn een kapitaalinjectie van 32,5 miljoen nodig om het hoofd boven water te houden. Utrecht (anp) - De ondernemingsraad van de Nederlandse Spoorwegen zet grote vraagtekens bij de manier waarop de NS-leiding de verzelfstandiging van het reizigersbedrijf wil doorvoeren. Dat blijkt uit het definitieve advies dat de OR hierover heeft opgesteld. Het reizigersbedrijf (NS Reizi gers) wordt het belangrijkste dochterbedrijf van de zelfstandi ge NS. Verder zijn er onder meer onderdelen als NS Cargo (voor heen goederen), Infrabeheer en Beveiliging. Het is de bedoeling dat ieder dochterbedrijf er een eigen winst- en verliesrekening op na houdt. De nu al verliesge vende spoorwegen moeten het daarbij vanaf 2000 doen zonder de jaarlijkse steun van het Rijk in de exploitatie (450 miljoen). De moeilijkheden van de onder nemingsraad betreffen het totale gebrek aan eigen vermogen bij het nieuwe reizigersbedrijf, de waardering van het materieel, het overschot aan treinstellen en het sociale beleid van de NS. De raad hekelt ook de manier waarop de leiding op dit moment de reorganisatie, die bijna 5.000 banen kost, uitvoert. De besluit vorming over belangrijke onder werpen verloopt te traag, vindt de raad. Bovendien stromen er in de top van de NS nauwelijks nieuwe mensen in die het veran deringsproces moeten sturen, terwijl de oude garde blijft zit ten. Het is de bedoeling van de raad van bestuur dat NS Reizigers geen eigen vermogen meekrijgt. Dat blijft binnen de overkoepe lende houdstermaatschappij. Het reizigersbedrijf kan op die ma nier nooit zelfstandig investerin gen doen. Wel is het gedwongen te betalen aan de holding voor bijvoorbeeld het gebruik van de treinen. De ondernemingsraad vindt een dergelijke benadering onaanvaardbaar. Ten aanzien van het materieel vreest de NS op korte termijn een overschot van ongeveer 200 treinstellen. Dat komt doordat het bedrijf op grond van veel te optimistische prognoses materi eel heeft gekocht. De onderne mingsraad vindt dat het toekom stige reizigersbedrijf niet de du pe moet worden van het materi- eeloverschot.

de Stem | 1994 | | pagina 5