Serviërs verjagen dorpelingen Onderhandelingen over nieuwe Italiaanse regering opgeschort IN ONS ONDERHOUDSPROGRAMMil IS DE APK-KEURING GRATIS. F&wses!— Omwonenden Gorazde zoeken toevlucht in moslim-stad die zelf onder vuur ligt Vijftig gedeporteerde Palestijnen weer naar huis 'Relatie Nederland en Indonesië volwassener' Winkelconceri fcaSsssaa DE STEM BUITENLAND DE STEM Berlusconi breekt met 'verraderlijke bondgenoot' Bossi Noord-Korea laat inspecties toe onder voorwaarden BUITENLAND KORfl I Tegelijk met de presentatie van k de jaarcijfers kondigde KBB gis- E i teren de uitgifte van aandelen E aan. De opbrengst van de emis sie is bedoeld voor overnames, waarbij de aandacht vooral uit gaat naar het buitenland. I Nieuwe overname VNU, emissie naar maximum WOENSDAG 6 APRIL 1994 Van onze correspondent Aart Heering Rome - De winnaar van de Italiaanse verkiezingen Silvio Berlusconi heeft de onder handelingen met de Lega Nord van Umberto Bossi af gebroken. De leider van Forza Italia is 'mateloos geïrriteerd' door de zoveelste aanval van zijn onbe trouwbare bondgenoot. „Pas op voor de Berluskaiser. Hij is de leider van een niet bestaande partij en hij is een gevaar voor de democratie. Berlusconi is mo menteel het grootste probleem omdat hij dankzij zijn tv-zen- ders in staat is om de publieke opinie te beïnvloeden," ver klaarde Bossi gisteren in diverse krante-interviews. Tegenover het journaal van de staatstelevisie RAI voegde hij er aan toe, dat een regering met Forza Italia en het Nationaal Verbond van Gianfranco Fini slechts op twee voorwaarden mogelijk is. Die regering moet een nieuwe grondwet voorberei den waarmee Italië in een fede rale staat wordt herschapen. En niet Berlusconi moet premier worden, maar een 'boven de par tijen staande onafhankelijke persoonlijkheid'. Berlusconi komt als regeringsleider volgens Bossi met zichzelf in conflict door zijn zakelijke belangen. Kort daarop besloot Berlusconi om van verdere besprekingen met de Lega af te zien. „Ik weiger nog langer dit soort spel letjes mee te spelen en ik pas ervoor om mij tot het niveau van Bossi te verlagen. Vanaf nu pra ten we niet meer met de Lega noch met enig ander. Pas wan neer het staatshoofd een formele formatie-opdracht heeft gegeven (dat zal vermoedelijk gebeuren na de installatie van het nieuw gekozen parlement, op 15 april, red.) zullen we verder zien," zei hij gisteravond. Berlusconi benadrukte nog eens dat hij als leider van de grootste partij de eerst aangewezen per soon om een nieuwe regering te leiden. Hij kondigde aan dat hij zich desnoods op eigen houtje, met zijn regeringsprogramma aan het nieuwe parlement zal presenteren. „Een verraad als dat van Bossi is voor de kiezers onaanvaardbaar. Desnoods gaan we opnieuw stemmen als er geen werkbare meerderheid bestaat." Fini sprak gisteren dezelfde vrees uit: „Als 'FI, AN en de Lega het niet eens worden, dan is er geen werkbare meerderheid. De enige oplossing zou dan nieuwe verkiezingen zijn, waarbij de verantwoordelijke (Bossi) onge twijfeld een ongenadige afstraf fing zal krijgen." Terwijl Berlusconi afwacht, pro beert Bossi steun te winnen voor zijn federalistische plannen bij het politieke centrum van Mario Segni en de progressieven van het Democratisch Verbond. Bos si voelt de hete adem van zijn bondgenoot in zijn nek en tracht daarom wanhopig om een eigen lijn uit te zetten. Toch is het nog zeer de vraag of zijn opstandige gedrag tot iets zal leiden. Berlusconi heeft de parlementariërs van de Lega al opgeroepen om als het tot een echte breuk komt, niet hun lei der maar hem te steunen. De kans is groot dat het overgrote deel van de 162 meest nieuwe kamerleden en senatoren van de Lega op die uitnodiging zullen ingaan om hun zopas verworven zetel veilig te stellen. ,En wat de nieuwe premier be treft, wordt steeds vaker de naam van een oude bekende ge noemd, die als gedegen conser vatief maar ook als criticus van het oude regime als compromis kandidaat voor alle drie de rechtse partijen aanvaardbaar zou zijn: Francesco Cossiga. Maar zelf heeft de oud-president tot nu toe elke nieuwe politieke ambitie ontkend. Sarajevo (rtr/afp) - Zeker 2.000 mensen hebben gisteren hun toevlucht gezocht in de moslim-stad Gorazde. Hun dorpen in de omgeving van de stad zijn verwoest en in brand gestoken door oprukkende Servische milities. De Serviërs zijn nog slechts enkele kilometers van Gorazde verwijderd, aldus de Verenigde Naties. De vluchtelingen zijn afkomstig uit dertien dorpen in de Oost- bosnische enclave. Acht dorpen ten zuiden van de rivier de Drina staan in lichterlaaie of zijn ge heel met de grond gelijk ge maakt. Ook vijf andere dorpen zijn verlaten, aldus VN-woord- voerder Kris Janowski. Het Ser vische offensief, dat vorige week begon, heeft al aan 52 mensen het leven gekost. Ook de situatie in Gorazde zelf is kritiek. Gisteren sloegen zeven zware granaten in het centrum van de stad in. De hulporganisa tie Artsen zonder Grenzen riep de VN op daadwerkelijk be scherming te 'bieden aan de 60.000 inwoners van de enclave. De Servische troepen hebben de Bosnische verdedigingslinies ten noorden, ten oosten en ten zui den van de enclave overschre den. Zij zouden zich op slechts 3,5 kilometer van de stad bevin den. Volgens de VN-vredesmacht zullen de Serviërs nu echter stui ten op sterke defensielinies van de Bosniërs, wat verder opruk- Seoul (ap) - Noord-Korea wil een nieuwe inspectie van zijn kerninstallaties toelaten. Dan moeten de Verenigde Staten wel afzien van de eis dat Noord-Korea diplomatieke vertegenwoordigers uitwis selt met Zuid-Korea. Dit meldt het officiële Noordko- reaanse persbureau Yonhap. Het aanbod zou zijn gedaan in een brief van de Noordkoreaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Kang Sok Ju aan diens Amerikaanse ambtgenoot Robert Gallucci. Volgens Yonhap biedt het de mogelijkheid van een doorbraak in de vastgelopen be sprekingen tussen Noord-Korea en de VS. Gallucci en Kang hebben vorig jaar hun landen vertegenwoor digd bij besprekingen die be doeld waren om internationale controle op Noordkoreaanse kerninstallaties mogelijk te ma ken door een verbetering van de contacten tussen de VS en Noord-Korea. Uitwisseling van diplomatieke vertegenwoordi gers tussen de beide Korea's was -naast volledige medewerking aan inspectie- een voorwaarde voor voortzetting van de bespre kingen. Deze werden vorige maand op geschort toen Noord-Korea in specteurs van het Internationaal Agentschap voor Atoomenergie (IAEA) onvolledig toegang ver schafte tot zijn kerninstallaties en weigerde diplomaten uit te wisselen met het zuiden. In een sfeer van snel stijgende spanning brachten beide Korea's hun le gers in staat van paraatheid. Noord-Korea waarschuwde dat verdere pogingen om het land kerninspecties op te dringen een oorlog tengevolge kon hebben. De affaire werd overgedragen aan de VN-Veiligheidsraad, die vorige week in een niet-binden- de resolutie nogmaals een beroep deed op Noord-Korea volledige inspectie toe te staan. Noord- Korea heeft deze resolutie ver worpen. Yonhap meldde dat het compro mis vorige week in Washington uitvoerig was besproken door de Zuidkoreaanse minister van Bui tenlandse Zaken Han Sung-joo en diens Amerikaanse ambtge noot Warren Christopher. Chris topher zou wel oren hebben ge had naar het idee, maar Han had het afgewezen, aldus het persbu reau. ken aanzienlijk zal bemoeilijken. De VN hebben verklaard bin nenkort meer militaire waarne mers en een bataljon van onge veer duizend Oekraïense militai ren naar de stad te sturen. De bevelhebber van de VN-vred'es- macht, generaal Michael Rose, gaat vandaag naar Gorazde om de situatie te bekijken. In Sarajevo demonstreerden een paar honderd Bosnische burgers gisteren tegen het uitblijven van VN-acties om een einde te ma ken aan de belegering van Gora zde. In februari kwam na drei ging met luchtacties door de Na- vo een einde aan de Servische belegering van Sarajevo. Goraz de en naaste omgeving, op twin tig kilometer van de Servische grens, zijn vorig jaar door de VN uitgeroepen tot beschermde zo ne. Geen luchtacties De 'Amerikaanse chefstaf John Shalishkashvili liet in het Penta gon weten dat de belegering van Gorazde anders is dan die van Sarajevo en dat ingrijpen door de Navo daarom ongepast zou zijn. „Op dit moment menen wij dat de omstandigheden in Gora zde zich niet lenen voor luchtac ties." De Veiligheidsraad zal waar schijnlijk vandaag nog een ver klaring aannemen over Gorazde en Prijedor in Noord-Bosnië. In deze laatste plaats maken de de Serviërs zich sinds kort schuldig aan etnische zuiveringen. Het Rode Kruis heeft de voorgeno men evacuatie van moslims en Kroaten uit Prijedor gisteren voor onbepaalde tijd uitgesteld. De organisatie wilde minstens 6000 mensen redden uit handen van de Serviërs. De leider van de Bosnische Ser viërs Karadzic stelde echter voorwaarden aan de evacuatie waardoor er slechts nog een paar dozijn mensen zouden kunnen vertrekken. Volgens hem lopen slechts een handjevol mensen ge vaar. Het Rode Kruis is het daar niet mee eens. De Servische president Milosevic heeft gisteren een bondgenoot gevonden in buurland Roemenië. Milosevic en de Roemeense pre sident Iliescu tekenen binnen kort een vriendschapsverdrag. De Palestijnse banneling Mohammed Issa Nofel (links) kust zijn beste vriend Mohammed Al-Hammoud ten afscheid. Na 24 jaar ballingschap mocht Issa Nofel gisteren de Jordaanse hoofdstad Amman verlaten om terug te keren naar zijn familie op de bezette Westelijke Jordaanoever. foto epa Cairo (rtr/afp) - Israëlische en PLO-onderhandelaars hebben gisteren in Cairo vooruitgang geboekt bij de moeizame besprekingen over de Israëlische terugtrekking uit de Gazastrook en Jericho. Daar keerden dezelfde dag 50 gedeporteerde Palestijnen te rug uit ballingschap. In de bezette gebieden laadden Israëlische troepen alvast appa ratuur en meubilair van hun mi litaire hoofdkwartieren op vrachtwagens en fotografeerden zij elkaar om de terugtrekking uit de zenuwcentra van de bezet ting vast te leggen. De bevelhebbers van de Pales tijnse politie-troepenmacht die er ongeduldig op wachten in de twee gebieden te worden gesta tioneerd, beschuldigden de Is raëliërs van vertragingstactieken door te weigeren te zeggen wan neer hun troepen beginnen met het vertrek. Maar andere afge vaardigden bij het moeizame overleg, dat gemiddeld dagelijks 14 uur duurt, trachtten de ge moederen te sussen en zeiden dat gisteren, in tegenstelling tot maandag, vooruitgang was ge boekt. „We naderen een rege ling," verklaarde de Israëlische delegatieleider generaal-majoor Amnon Shahak. Een geschilpunt is nog dat de Israëliërs willen dat een kleine eenheid Palestijnse politieman nen zo snel mogelijk naar de Gazastrook en de stad Jericho op de Westelijke Jordaanoever wordt gestuurd om met hen sa men te werken. Dit tot de onder handelaars in Cairo een akkoord bereiken over alle details. Volgens Shahak moet de Pales tijnse politie snel komen omdat er tijd nodig is om het terrein te leren kennen, de bases in te richten en om andere voorberei dingen te treffen. Maar de Pales tijnen, die een bewijs willen zien van de veranderingen en niet graag nauw samenwerken met de mensen die zij de afgelopen decennia hebben bestreden, wil len dat de Israëliërs eerst precies zeggen wanneer ze vertrekken. In het eerste vredesakkoord dat de twee partijen in september overeenkwamen, was de tijdsli miet voor de voltooiing van de Israëlische terugtrekking uit Ga za en Jericho gesteld op 13 april. Of die wordt gehaald, is onbe kend. In de Gazastrook dient de nieu we toestand zich hoe dan ook reeds aan. Duizenden juichende inwoners haalden 23 Palestijnse ballingen in, die vanuit Egypte Lubbers meent achteraf dat breuk tussen beide landen zinvol was Jakarta (anp) - De nieuwe relatie tussen Nederland en Indonesië, niet meer geba seerd op ontwikkelingshulp, is in feite beter dan die van vóór 1992. Dat zei premier Lubbers gisteren in Jakarta na afloop van zijn gesprek met de Indonesische presi dent Suharto. Lubbers is samen met de minis ter van Buitenlandse Zaken Kooijmans op officieel bezoek in Indonesië. „Een ontwikkelingsrelatie kan in een bepaalde periode zinvol zijn," aldus Lubbers, „maar op een zeker moment is het beter die tijd achter je te laten." Beter In zijn gesprek met Suharto was Lubbers duidelijk geble ken, zei hij, dat de relatie tus sen de twee landen in feite volwassener en beter is gewor den, sinds Indonesië in 1992 liet weten verder geen prijs te stellen op ontwikkelingshulp uit Nederland. Dè verhouding tussen de twee landen gaat nu veel meer uit van vormen van samenwerking waar beide lan den voordeel bij hebben. Hij liet ook weten dat hij posi tief staat tegenover de wens van de Indonesische regering dat koningin Beatrix een staatsbezoek aan het land brengt. De premier wilde niet ingaan op de vraag of zo'n bezoek in 1995 zou moeten plaatshebben, wanneer Indone sië viert dat vijftig jaar geleden de onafhankelijke republiek werd uitgeroepen. Kritiek Indonesië wilde twee jaar gele den geen hulp meer van Neder land vanwege de Nederlandse kritiek op de schendingen van de mensenrechten in Indonesië. De directe aanleiding was de Nederlandse afkeuring van het bloedbad in het door Indonesië geannexeerde (Portugees) Oost- Timor. De gewraakte kritiek had be trekking op de verantwoorde lijkheid van het Indonesische leger voor het bloedbad, eind 1991, waarbij tussen 50 en 200 demonstranten de dood von den. Veel bewoners van Oost- Timor strijden voor zelfstan digheid. Kooijmans heeft gisteren van zijn Indonesische collega Ala- tas de toezegging gekregen dat Oost-Timor toegankelijker wordt voor bezoekers en vooral voor vertegenwoordigers van mensenrechtenorganisaties. De regering stemt volgens Ala- tas ook in met de komst van een speciale vertegenwoordiger van de Verenigde Naties die zich bezighoudt met willekeu rige terechtstellingen. Deze kan zo snel mogelijk aan het werk. Ook kondigde Alatas aan dat het op Oost-Timor gelegerde Indonesische leger sterk zal worden ingekrompen, namelijk van tien bataljons nu tot twee in 1995. Bloedbad De kwestie Oost-Timor werd door Kooijmans uitdrukkelijk aan de orde gesteld, omdat nog steeds niet is opgehelderd wat er waar is van de berichten dat daar in 1991 honderden mensen door het Indonesische leger om het leven zijn gebracht. Een door Engelse journalisten over dit bloedbad gemaakte film noemde Alatas gisteren in een interview voor de Nederlandse radio volstrekt gefantaseerd en geënsceneerd. Kooijmans zei na afloop van zijn gesprek met Alatas blij te zijn met de ontwikkeling die Indonesië doormaakt op het ge bied van de mensenrechten. Hij was verrast door het 'pittige rapport' dat de door de rege ring ingestelde commissie voor de mensenrechten maandag heeft gepubliceerd over de dood van de vakbondsactiviste Marsinah en het daarop vol gende proces tegen de vermeen de moordenaars. Volgens de commissie zijn er bewijzen dat getuigen in deze zaak onder zware druk zijn gezet en zelfs gemarteld. naar Israël mochten terugkeren als gebaar van goede wil. 27 andere Palestijnen keerden via ide Allenby-brug terug naar de Westelijke Jordaanoever. Onder stilzwijgend toezien van inwoners van Gaza-stad begon nen troepen van het Israëlische leger de ontruiming van het hoofdkwartier in Gaza. Maar de manschappen die hun leven in het bezette gebied de afgelopen 27 jaar controleerden vertrekken nog niet, hangende het overleg in Cairo. De militairen, die graag hun werkterrein verruilen, staan vol gens een woordvoerder klaar om 'zeer snel' te vertrekken wanneer een akkoord rond is. De troepen worden verplaatst naar Israël en naar de gebieden rond de joodse nederzettingen, zoals afgespro ken in het Israëlisch/Palestijns principe-akkoord. De gesprekken over precieze uit werking van dit akkoord werden eind februari stilgelegd nadat een joodse kolonisten ruim veer tig Palestijnen doodde in een moskee in Hebron. Er raakten tientallen mensen gewond. Het Nederlandse ministerie van Ont wikkelingssamenwerking heeft gisteren bekendgemaakt 350.000 gulden uit te trekken voor zie kenhuis Al Ahli in Hebron voor de behandeling van de slachtof fers van het bloedbad. Zulu-protest tegen verkiezingen Empangeni - Zo'n 25.000 bewapende Zulu's hebben met een vreedzame demonstratie de staat van beleg jj', Zuidafrikaanse provincie Natal getart. De politie vond het J raadzaam de Zulu's hun schilden, stokken, speren en mt te nemen. „Zonder bloedvergieten hadden we hen niet ontwapenen," aldus een politiecommandant. De Zulu's eisen uitstel van de verkiezingen in Zuid-Afrika. worden van 26 tot 28 april gehouden. De Inkatha-partij ïti Zulu-leider Buthelezi wil niet meedoen aan de parlementscj kiezingen. De Zuidafrikaanse president De Klerk had vot week in Natal en het thuisland KwaZulu de noodtoests uitgeroepen, nadat daar in maart ongeveer 300 mensen waren bij politiek geweld. Vergiftigde babyvoeding in drogisterijen Bonn - De Duitse drogisterij-keten Schlecker - met vestigial in Nederland - heeft begin januari Spaanse babyvoeding uk J handel genomen. De voeding was besmet met een teveel as| nitraat en het in Duitsland verboden insectendodende middt Lindan. Die babyvoeding is geleverd door 'Hero S.A. Spa®! aan een Duitse importeur en vervolgens terecht gekomen in r rekken van de Schlecker-filialen. Het ministerie van Milieu in Stuttgart noemt de in Duitsla ontstane opschudding over de verontreiniging 'zwaar overtrok] ken'. Er zat wel meer Lindan in de potjes dan toegestaan nu een baby zou binnen een paar dagen tien tot twintig kilo deze voeding moeten eten om mogelijk vergiftigingsverschijnJ len te krijgen. Niettemin roept Schlecker de consumenten o_ voorzichtig te zijn met vooral vier soorten groenten-fruitvoedïl gen van de betrokken Spaanse firma en die in te leveren bij t;| dichtstbijzijnde filiaal. 'Pol Pot gevlucht naar Thailand' Phnom Penh - De Cambodjaanse co-premier Norodom Ranarid heeft gisteren gezegd over foto's te beschikken, die bewijzen: de leider van de Rode Khmer, Pol Pot, naar Thailand gevlucht. Pol Pot werd uit Pailin, het hoofdkwartier van Rode Khmer, verdreven toen dat onlangs werd ingenomen het Cambodjaanse leger. Het offensief van het leger deed 25.000 mensen op de vlucht slaan naar Thailand. Veruit meeste vluchtelingen zijn inmiddels naar Cambodja stuurd. De Thaise regering ontkent dat Pot in het land ze| verblijven. Rusland: 21 april partnerschap met Navo| Moskou - De Russische onderminister van Buitenlandse Tsjoerkin heeft gisteren gezegd dat Rusland zich op 21 april» aansluiten bij het 'Partnerschip voor de Vrede' van de Navo. I bestond al- geruime tijd onduidelijkheid over de vraag ot t wanneer Rusland zich zou aansluiten. Het partnerschap is don de Navo in het leven geroepen om de landen in Oost-Europa a zich te binden zonder hen een volwaardig lidmaatschap I geven. Het samenwerkingsverband voorziet onder meer in 1 houden van gezamenlijke militaire oefeningen, deelname i vredesoperaties en hulp bij militaire opleiding. Libië vertrekt uit Noord-Tsjaad Ndjamena - Libië trekt vanaf 15 april zijn soldaten ambtenaren terug uit de Aouzou-strook in het noorden va Tsjaad. Daarmee geeft Libië gevolg aan een uitspraak van Internationale Gerechtshof in Den Haag. Dat heeft in febra het Tsjadische gezag over de Aouzou-strook bevestigd. Na een week onderhandelen sloten Tsjaad en Libië maandag akkoord over de ontruiming van het gebied. Tripoli bezette 1972 de Aouzou-strook, een woestijngebied van 144.000 vie: kante kilometer waar veel uranium in de grond zou zitten. beriep zich daarbij op een nooit geratificeerd verdrag uit 1 tussen fascistisch Italië en Vichy-Frankrijk. Betoging tegen Bulgaarse regering Sofia - Ongeveer 20.000 aanhangers van de oppositionele Unil van Democratische Krachten (SDS) hebben gistermiddag in hej centrum van de Bulgaarse hoofdstad Sofia het aftreden ml regering geëist. De demonstratie vond plaats na een dramatise! waardevermindering van de Bulgaarse munt ten opzichte vans] dollar. Vorig jaar kostte een dollar nog 24 leva; tegenwwrf moet daar 54 leva voor worden betaald. SDS organiseert al een jaar demonstraties en acties tegen: regering van premier Lyuben Berov, die de steun heeft van l voormalige communisten. Maar sinds de verkiezing van decer ber 1992, heeft het kabinet van Berov vijf moties van wantroi wen overleefd. Politie Colombia: Museum voor Escobar Bogota - De Colombiaanse politie wil in Bogota een muse: oprichten ter nagedachtenis van de drugbaron Pablo Escobar] De expositie moet vooral aandacht besteden aan de politie-eenheid 'Zoekblok', die Escobar vier maanden doodschoot. SScobar, voormalig leider van het drugkartel1 Medellin, gold jarenlang als staatsvijand nummer één Colombia. De bezoekers van het museum, dat over twee maanden o[ gaat, kunnen een wassen borstbeeld van Escobar bewonde Ook zullen er in beslag genomen bezittingen te zien zijn, zo wapens, juwelen, kleren, boeken en brieven. Schandaal rond Noorse prinses Oslo - In Noorwegen is commotie ontstaan rond de 22-jaof Noorse prinses Martha Louise, die het 20-jarige huwelijk f een Britse ruitersportliefhebber op de klippen zou hebben fats] lopen. De Noorse krant Dagbladet berichtte gisteren uitvo' over de verhouding die de dochter van koning Harald V mc 40-jarige Brit Philip Morris zou hebben gehad. Irene Morris,1 bedrogen echtgenote, diende op 23 maart in Chester echtscheidingsverzoek in. Morris zou de Noorse prinses in het voorjaar van 1992 tim een ruiterevenement in Nederland hebben ontmoet. De t«® werden later ook elders in Europa samen gezien. In juli verliet Morris zijn vrouw. Die zou nu via de Britse rechter v:1 de prinses schadevergoeding willen afdwingen. (ADVERTENTIE) Voor betaalbaar beter onderhoud kunt u het beste bij de Opel dealer terecht. Want die biedt u lage prijzen, in clusief de nodige onderdelen en smeermiddelen. En als u ons voordelige onderhoudsprogramma volgt, is elke APK- keuring gratis. Omdat we vertrouwen op onze service. Kom bij ons langs voor een onderhoud en we rekenen geheel vrijblijvend uw voordeel uit. OPEL-0-1 Model fcm-stand fcm-stand 15.00Q/45.0GÖ/etc. 30.000/60.1 Corsa 1.0/12/13 284,- 364,- Kadett "E" Ui en l Ai 280,- 441,- Astra 1.4i en 1.6i 321- 462- Ascona US 287,- 378,- Vectra Ui/1.8i/1.8 S 276,- 408,- Omega 1.8 S en Z.Oi 290,- 441,- Exua werkzaamheden worden slechts na overleg met u verricht en derlijk berekend- Voor niet genoemde motortypes gelden andere: aaobi" zen. Alle bedragen zijn excl. afmeldkostcn. OPEL-ONDERHOUDSTARIEVD (bedragen in guldens, tncl. 17,5% B.T.W.) Van onze verslaggever Oss/Den Haag - Organon In- ternational bv in Oss moet stoppen met het onderzoek ;Jj. een hormoon dat de vruchtbaarheid bij mannen 1 en vrouwen stimuleert. I nat heeft het gerechtshof in Den Haag in een kort geding beslo- I ten Volgens het gerechtshof I heeft het farmacie-concern Ares- Serono gelijk door te stellen dat Organon inbreuk maakt op een I Europees octrooi van de Zwit- j sers. KBB Van onze redsctie economie Amsterdam - Nu de probli opgelost en over 1993 een behaald, wil het winkelconcer groeistrategie weer oppakken. De omzet van de Koninklijke Bijenkorf Beheer kwam in het op 131 januari afgesloten boekjaar I uit op 6 miljard, een stijging 13,2 procent. In Nederland, waar KBB 92 procent van zijn omzet behaalde, was de groei 2,5 pro cent. In het buitenland groeide J de omzet vooral door uitbreiding Jvan het aantal vestigingen met 11,8 procent. Het nettoresultaat uit de gewone bedrijfsvoering steeg met 17,4 j procent tot 102,3 miljoen. In clusief een buitengewone bate van 9,8 miljoen (een aantal winkelketens werd geruild met [concurrent Blokker) steeg de nettowinst met 25 miljoen tot 112,1 miljoen. Voorgesteld wordt [het dividend te verhogen van 2,70 tot 3,15. Omzet IDe warenhuizen (Bijenkorf en [Hema) zagen de omzet met 21 procent st,ijgen. De herstructure- I ring van de Hema drukte de [omzetgroei, maar had een gun- I stig effect op het rendement. De [omzet van de 1.715 speciaalza- ken (ondermeer Prenatal, [Praxis, Hubo, Amici Mode en Bruna) groeide met 5,6 procent. Alleen bij M&S Mode viel het resultaat tegen doordat die dochter 'zich even vergiste' met de keuze van haar collectie. J KBB is van plan om in het lopende jaar 120 miljoen te investeren in de bestaande win- kels. „De investeringen van dit jaar moeten de efficiency-verbe- tering van volgend jaar opleve- [ren", lichtte bestuurslid drs. P. I Dirks (financiële zaken) toe. I Voor uitbreiding van de bestaan- I de winkelketens heeft KBB 80 I miljoen beschikbaar. Er zijn [plannen om het aantal kleine Hema's de komende jaren te ver- dubbelen tot ruim veertig. Verder wil KBB nieuwe vestigin- gen openen van M&S Mode (Frankrijk), Amici(België) en j Bruna. Het concern overweegt de formule van de Amerikaanse j speelgoedketen FAO Schwarz, die ondanks een aanzienlijke verbetering nog net niet uit de rode cijfers kwam, in samenwer- Van onze redactie economie Haarlem - Uitgever VNU heeft per 1 april de Adverti- Ising Products Group in de I Verenigde Staten overgeno men. .Het bedrijf levert software aan [reclamebureaus voor de inkoop i van radio- en tv-reclamezendtijd len zette vorig jaar ongeveer 12 ■miljoen dollar om. Tegelijk met de bekendmaking wvi deze overname kondigde NU ook aan de dezer dagen geplaatste emissie van 3,1 mil- joon aandelen uit te breiden met een half miljoen aandelen. De bij ?e P'aatsing betrokken banken aaaeri daartoe een optie, die nu voor de prijs van 169 per aan- r is uitgeoefend. Door de rmssie tot het maximum uit te breiden,, heeft VNU een op- |.600S4lfoenOekt Van °ngeVeer Rlhet softwarebedrijf APG in L,:W°°d ^fty (Californië) wer- E/,00 mensen. De software ion -i selecteren en inko- doeltTS en kan 00k de bonrifl eid van reclame bodschappen helpen meten. den i'„ j 8,^ele maanden gele- sloes md/ al een SKte sla£ boarri J overname van Bill- latvia^G1 tBPI- verwacht matien- d i andere infor- in Hp rf n VM VNU-doch-

de Stem | 1994 | | pagina 4