Massale toeloop illegalen AH Wasbon Filosofie voor Spui 'I'oen dat zwarte ding kliktstond mijn hart stiV Pakistani uit heel Europa willen hier verblijfsvergunning kopen Brinkman uit de gunst bij eigen CDA-kiezers Boeren in problemen door regen Bic Tuchtklachten tegen twee gynaecologen 'Elkerliek' 06-0226116 HUIS- piEREN I heeft men een kussentje beves- I tigd, waardoor de arbiter als I het ware in een loge zit en geen pijn aan het achterwerk krijgt- I Scheidsrechter Harry Verstrae- I te, die zaterdag samen met I Mare Oppeneer een prima wed strijd (De Sterre-YVC) floot, mocht er niet lang van genie ten. Slechts 34 minuten mocht hij van het kussentje gebruik maken. De talrijke (40) toe schouwers waren voor één keer jaloers op de arbiter. Zij moes ten genoegen nemen met een staanplaats of een zit op een harde bank. Tja, verschil moet er zijn. Bij De Sterre weten ze hoe ze een scheidsrechter moe ten behandelen: met zachtheid. [erestar in |,oger beroep {elft Ajax-NAC |ive op de tv Clinton praat eurs omhoog [Methode IRT ras geoorloofd1 Serviërs breken door linies moslims Gorazde Bulderbos wapen tegen vijfde an Schiphol ABB gaat weer °P overnamepad Onderzoeker aan de slag Bij Interpolis 600 banen weg Aardappelen worden komende weken een stuk duurder APRIL 1994 ^pfl.vraw* of aan to immefs (tendui/enaen Stern-lezers en (een op On arm) Je7en uw atfvortonue "''Ümdat "I specie belangstelling hebben voor on/o "Kloint|es" rubriek ,1 luisöieren" r- O.W<V 8 710311"000218 I I I I I WOENSDAG 6 APRIL 1994 lea zich aan het ware lakspel, namelijk het tea- Izou kunnen gaan wijden. heeft een interessante I brie. Hij beschouwt scha- i als een pure sport. „Sport |eel puur," zegt hij. „Als et principe geen arbiter lig is. Gewichtheffen bijl] Irbeeld. Des te groter de Iloed van de arbiter, des te Jider zuiver de sport." Het (Pam ook opgevallen dat ordinairder de sport is, netter de arbiter er uit It. „Bij het boksen heeft de piter een smoking aan met vlinderdas om de schijn fatsoen op te houden. bar bij hockey bijvoorbeeld. It waarlijk een chique aan-1 Tlegenheid is, lopen scheids- Ichters rond in oude jassen afgezakte broeken." \ver spel kunt zien dat het voetbal- almaar ordinairder wordt km het feit, dat scheidsrech- ïrs in steeds keuriger en ei- rnaardiger pakjes rondlo- ln. Frans Derks luidde voor lij de ondergang van de voet- plsport in door zijn scherp- esneden broekjes. Je kon lien dat het hem om de uiter- Ikheden ging. Als de scheids- pchter zo ver mag gaan, dan de sport heel diep gezon- em" folgens Pam is de in belang- Ijkheid toenemende scheids-' pchter een vloek op het voet- al, waardoor de puurheid lerdwijnt. De kleinzoon van perlage blijkt trouwens zelf |:en pure man te zijn, die loegeeft tot zijn dertigste op lie zak van vrouwen geteerd re hebben. Hij houdt namelijk Tigenlijk het meest van het fcpel waar geen scheidsrechter pan te pas komt: de liefde. En Inderdaad, Pams theorie Klopt: als de advocaat zich ermee moet bemoeien, isliet j fcpel al lang uit Bijdrage: Willy van Leeuwen .vas het zaterdag, in de tweede al voor Spui. Het won zelf ®e' erlies van Duiveland zag het de eede periodetitel stijgen. Wim de Feijter en Henk Koek koek (2x) werd het 4-1- U'1 ee' vrije trap scoorde Westdorp n°e 4-2. APOLLO-CADZAND 2-1 - Cad' zand kwam na tien minuten voorsprong door een doelp® van Jacky Bram van Daele. Cao- zand bleef na deze treffer spel beheersen. Het hres droomkansen om de score op voeren, maar die bleven onoe nut. Apollo kreeg er twee beide keren was het raak. L van Oyen scoorde 1-1 en voor rust werd het door Dirk van de Meij zelfs 2-1. Tegenf verhouding in. De tweede h< werd het eenrichtingsverkeer het Apollo-doel. Legio kans voor Cadzand, dat er niet slaagde ook maar een daarvan verzilveren. Bovendien ram® de Apollo-doelman Pleuning les uit zijn doel wat op afkwam, zodat na afloop tere kon worden» gezegd dat M wedstrijd voor Apollo had 8 e JAARGANG jddelburg - Cerestar Benelux tuit Sas van Gent gaat in troep tegen de boete van drie Lijoen gulden die de rechtbank Gr heeft opgelegd. Het bedrijf Ld veroordeeld omdat het op ote schaal knoeide met de op- van de watervervuiling bet waterschap en ontdui ken van verontreinigingsrechten. (ZIE ZEELAND Cl reda - De paasmaandag afge- jste competitiewedstrijd Ajax- KAC is opnieuw vastgesteld. Het liel in De Meer in Amsterdam wint vanavond om 20.30 uur. pe NOS zendt op Nederland 2 21.15 uur een samenvat te van de eerste helft uit, ge- Ui door een 'live' verslag van [(tweede helft. Hew York - De New Yorkse Effectenbeurs heeft gisteren in fei klap een groot deel van het torige week geleden verlies weer joedgemaakt. Onder invloed van Itlatingen van president Clin- En, die de beleggers gisteren fcriep toch vooral niet in paniek raken,' steeg de Dow Jones Index met 82 punten. IZIE OOK BEURS-A6 )en Haag - De werkmethode lan het opgeheven Interregio naal Recherche Team (IRT) was (eoorloofd. Dat houdt burge meester Wierenga van Enschede, pie de teloorgang van het IRT jieeft onderzocht, vol. IZIE BINNENLAND-A3 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 l HET WEER MIN.JMAX. I 3/8 IgdÉÊL '"if Te koud Het blijft voorlopig te koud voor de tijd van het jaar'. Er vallen geregeld buien, soms met hagel. Tussendoor schijnt af en toe de zon. Sarajevo - De Bosnische Ser vers zijn diep doorgedrongen in »e moslim-enclave Gorazde door dne plaatsen door de verde- Wjigslinie van de moslims te «eken. De bevolking is in pa- Nek op de vlucht geslagen. Een ifficier van het Bosnische rege ringsleger noemt de situatie kri tiek. •ZIE BUITENLAND - A4 Amsterdam Milieudefensie ■e«t een stukje land gekocht op e Plek waar de vijfde landings- aan van Schiphol is gepland. e vereniging meent hiermee S°ed middel in handen te l*n om de voorgenomen uit- 'ding van de luchthaven te- j® te gaan. 2|E OOK PAGINA A2 ^■sterdam - Nu de problemen ovj'ra ziin °pgei°st en snitai een 'voortreffelijk' re- u ls behaald, wil het win- (j. Bcem KBB na enkele jaren B.j?L?ei®'rategie weer oppakken. v2 Beheer mikt daarbij 2h°P het buitenland. De tmmio?nltrbedroeg vorig iaar zip er-"miljoen gulden. ZIE ECONOMIE - A5 Van onze verslaggever Peter Schouten Breda - „Hoe lang het geduurd heeft? Ik weet het niet. Dat heb ik die mannen van de politie ook ver teld. Misschien maar een paar minu ten. Misschien een half uur. Ik zou het echt niet weten." Bij de 73-jarige mevrouw A. van den Enden-Van Dun, die zaterdagavond om streeks half tien in haar woning aan de Bredase Oranjeboomstraat het slachtof fer werd van een brute gewapende over val, komen de herinneringen stukje bij beetje weer boven drijven. „Ze zeggen allemaal dat ik het van me af moet praten. Veel praten. Praten, praten en nog eens praten. Nou heb ik daar over het algemeen niet zulke pro blemen mee. Ik heb nogal een grote mond. Maar wat me zaterdagavond overkomen is, dat kan ik toch mooi nog niet navertellen." Ze wijst met een gehavend aangezicht naar de asbak op tafel, waarin de gruze lementen van haar bril liggen. „Dat was het eerste wat ze deden, mijn bril op mijn gezicht kapot slaan. Geen waar schuwing, geen dreigementen, meteen slaan. En toen begonnen ze te gillen. 'Geld, geld, geld', riepen ze. Toen ze mijn portemonnee hadden gevonden, riepen ze: 'Meer! Nog meer geld!' En ze duwden een pistool tegen mijn hoofd." Terwijl kinderen en kleinkinderen bin nenkomen met boeketten bloemen van familie en vrienden, zegt ze zich nog steeds niet te kunnen herinneren hoe het duo overvallers precies gekleed was. „Vanmiddag wist ik plotsklaps weer dat een van de twee een grijs jack aanhad en de ander een witte bivakmuts. Maar de rest? Of ze groot waren of klein? Jong of oud? Ik zou het niet weten. Ze spraken in elk geval gebroken Nederlands." Konden ze echt geen Nederlands of deden ze maar alsof? „Dat wilde die mannen van de politie ook weten. En die wilden ook weten of ze me met een pistool of met een revol-' ver hadden bedreigd. Maar je denkt toch zeker niet dat ik het verschil ken tussen een pistool en een revolver? Ik weet alleen dat het een zwart ding was wat ze op mijn hoofd duwden. En ik weet nog dat het klikte. En dat ze riepen: 'Je pincode of we schieten je dood'. Toen stond mijn hart stil." Voordat de twee overvallers er met haar geld, betaalkaarten en betaalpasje van door gingen, knevelden ze het bejaarde slachtoffer met rijgband in haar eigen bijkeuken. „Vraag me niet langs welke kant ze vertrokken zijn. Ik weet ook niet of ze te voet waren of met een auto. Ik weet ook absoluut niet meer hoe het mij gelukt is om mezelf los te maken." Over de politie is ze dik tevreden. „Ze waren er in een mum. Het crisisteam heeft mij trouwens ook fantastisch op gevangen. Nou maar hopen dat ze die twee snel vangen." Samen met de kinderen neust ze in brochures van alarmerings- en beveili- gingsartikelen. „Dit apparaat komt op de keukendeur. En dat daar bij de voordeur. Want ik hoop dit nooit, maar dan ook nooit meer mee te maken." Van onze verslaggevers Den Haag/Rotterdam - Duizenden illegale Paki stani hebben zich gisteren bij de politie in Amster dam en Rotterdam en bij hun ambassade in Den Haag gemeld, in de ijdele hoop daar een Nederland se verblijfsvergunning te krijgen. De Pakistani kwamen niet alleen uit Nederland, maar ook uit an dere Europese landen. In Rotter dam meldden zich zelfs Pakista ni in auto's met Italiaanse num merborden. .De Rotterdamse politie sluit niet uit dat er een organisatie achter de massale toeloop van illegalen zit.Een aantal Pakistani heeft de politie verteld dat ze geld hebben betaald om naar Rotter dam te worden vervoerd. Geruchten „Het is een gerucht, maar we nemen het zeer serieus," zegt woordvoerder Geelof. De Paki stani die gisteren bij het hoofd bureau van politie stonden kwa men onder meer uit Italië, Frankrijk, Duitsland en België. Sommigen van hen zouden aan tussenpersonen geld hebben be taald om naar Nederland te kun nen afreizen. Welke bedragen daarmee zijn gemoeid, is niet bekend. Staatssecretaris Kosto (Justitie) weet niet waar de berichten van daan komen dat illegalen in Ne derland een verblijfsvergunning kunnen kopen. Voor geruchten dat de Centrum Democraten de informatie rondgestrooid zouden hebben, heeft Kosto geen aan wijzingen. In de nabijheid van de Paki staanse ambassade in Den Haag zouden gisteren fotograferende leden van de Centrum-Democra ten zijn waargenomen, nog voor dat zich daar illegalen hadden verzameld. Maar de Haagse poli tie kan dat niet bevestigen. De politie zag zich gisteren ge noodzaakt via buitenlandse ra diozenders, waaronder Radio Milano, te waarschuwen dat het zinloos is voor een verblijfsver gunning naar Nederland te ko men. In alle drie de grote steden moest de politie de zaak in goede banen leiden. In de Maasstad ontstond een verkeerschaos. Het was al de tweede achtereen volgende dag dat de Pakistani zich massaal meldden. Tweede paasdag kwamen honderden mensen naar de Pakistaanse am bassade voor een nieuw Paki- staans paspoort. Dat zou volgens het geruchtencircuit nodig zijn voor de Nederlandse verblijfs vergunning. Vorige week meldden zich plots klaps honderden voornamelijk Turkse mensen bij de vreemde lingenpolitie in Amsterdam en Rotterdam. Volgens een gerucht dat in koffiehuizen de ronde deed, kon men bij de vreemde lingenpolitie voor 1 april voor duizend gulden een Nederlandse verblijfsvergunning kopen. De verwarring is mogelijk ont staan door de aanscherping van de vreemdelingenwet per 1 april. Voor een verblijf langer dan drie maanden in Nederland moeten vreemdelingen in het land van herkomst een machtiging tot voorlopig verblijf aanvragen bij de Nederlandse ambassade daar. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 ZIE OOK COMMENTAAR - A3 VANDAAG IN DEZE KRANT Een team onder leiding van B. Groenendijk is een dag na het neerstor ten van de Saab van KLM-Cityhopper op Schiphol aan de slag ge- gaan om de oorzaak van het vliegongeluk te ach terhalen. zie binnen/buitenland - a2 INHOUD 2 katernen Binnen-/Buitenland Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Gids RTV-programma's A2 A3 A4 A5/A6 A6 deel B deel C deel D D2 (ADVERTENTIE) ons 'n pak Persll Megaperls Dlxan Megaperls voor f 16.85 een zak voor f 15.99] gaat kopen, knip dan even deze advertentie uit en lever 'm In bij onze kassa. Dan krijgt u van ons f 5.-* terug. Deze aanbieding Is geldig t/m zaterdag 9 april a.s. Zolang de voorraad strekt. Per zak of Van onze verslaggever Breda - De aanhoudende re gen zorgt voor veel proble men in de landbouw. Als ge volg hiervan gaat de prijs van aardappelen de komende we ken flink omhoog. Dat verwacht A. van Aart, ak kerbouwer in Zevenbergen en kringvoorzitter van de Noord brabantse Christelijke Boeren bond (NCB). De nieuwe aardappelen moeten allemaal nog gepoot worden en door die vertraging zal de prijs stijgen van de voorraden oude aardappelen, die nu nog in de schuren liggen. „Op dit moment kunnen we he lemaal niets doen," licht Van Aart toe. „De suikerbieten en de uien moeten er nu in. De winter granen moeten gespoten worden en voor half april moeten de zomergranen gezaaid worden." Het ziet er niet naar uit dat dat zal lukken. Het weer blijft voor- pak bon. - J lopig slecht en uitzonderlijk nat, volgens weerman Cees van Gurp uit Breda. „Het is erg lastig om precies te voorspellen wanneer het gaat re genen. Maar een ding is wel zeker: het gaat regenen. En niet alleen regen, ét komt ook nog hagel, sneeuw en onweer aan. Er ligt een groot aantal depressies te wachten boven de oceaan en ik denk dat die allemaal nog hierheen komen." Van Gurp legt uit waar het slechte weer vandaal! komt: „De straalstroom ligt al geruime tijd verkeerd. Daardoor kunnen via de noordkant veel meer depres sies Europa bereiken dan nor maal. Bovendien is de tempera tuur van het zeewater veel te laag. De luchtdruk wil ook maar niet stabiel worden, mijn baro meter is net een jojo. De natte april doet denken aan april 1983. Toen viel er nog meer regen dan nu. Van Aart kan zich' dat jaar ook nog herinneren: „Toen konden we de aardappelen pas half juni poten. De opbrengst was toen echt heel laag. Maar we kregen er toen wel een goede prijs voor." Hij maakt zich dan ook nog niet echt druk om de regen. „Een financiële ramp? Nee, ik denk Van onze Haagse redactie Den Haag - CDA-lijsttrekker Brinkman weet ook de gunst van zijn eigen aanhang nog niet te winnen. Nog niet eens eenderde van de CDA-kiezers vindt Brinkman geschikt als premier. Behalve Lubbers - die te kennen heeft gegeven niet terug te keren als premier - scoren zelfs de oud-ministers Ruding en Van den Broek hoger dan Brinkman bij de christen-democratische achterban. Een onderzoek van het tv-pro- gramma Twee Vandaag wijst dat uit. Uit de peiling blijkt dat de rust in het CDA nauwelijks een maand voor de kamerverkiezin gen nog lang niet is terugge keerd. Zelfs de mogelijkheid van een oppositierol voor het CDA blijft niet langer onbesproken in christen-democratische kring. Eerder speculeerde premier Lubbers al eens over die kans. De enquête van Twee Vandaag laat zien dat 52 procent van de CDA-kiezers vindt dat Brink man meer ervaring moet opdoen als fractievoorzitter, terwijl ze ventien procent Brinkman liever helemaal geen leidende rol wil geven. Brinkman reageerde gisteren la coniek op de uitkomst van het onderzoek. - Volgens hem is het niet meer dan lógisch dat ervaren krachten 'be ter scoren' bij het electoraat. „Mensen als Drees .en Wiegel zijn ook nog steeds populair bin nen de PvdA en de VVD, maar zijn ook niet beschikbaar. Er zijn nieuwe tijden en nieuwe mensen en dus moet je vertrou wen opbouwen. De verandering van leiderschap is een pijnlijk proees." Eenderde van de CDA-kiezers zegt een plaats in de oppositie niet te betreuren. Brinkman zelf wil liever niet uitgaan van een rol in de oppositie. Brinkman foto de stem/johan van gurp Van onze verslaggever Tilburg - Bij Interpolis verdwij nen de komende twee jaar 500 a 600 banen. Dat bevestigt woordvoerder P. Lambrechts van het bedrijf. Het voltallige Tilburgse pe so- neel,is gisteren in twee sessies in de schouwburg geïnforrm erd. Het nieuws is bij de werknemers hard aangekomen. De grootste groep betreft de uit zendkrachten, gedetacheerden en tijdelijke krachten, volgens Lambrechts ongeveer 250 men sen. Daarnaast gaat het om 110 135 functies van menser die tussen nu en 1 juli '96 de vut- leeftijd van 57,5 jaar bereiken. Verder vervallen nog zo'n 150 functies. Honderden illegale Pakistani staan voor het Rotterdamse hoofdbureau van politie in de hoop een verblijfsvergunning voor Nederland te kunnen kopen. Later moest de politie hardhandig optreden om de massa te verwijderen. foto anp Van onze verslaggever Helmond - Tegen de gynaecologen Dijkhuizen en Berkhout zijn door de Inspectie van Volksgezondheid klachten Ingediend bij het Me disch Tuchtcollege. Beide artsen zouden betrokken zijn bij de dood van een tweeling in december 1992. Tegen Berkhout is daarnaast een klacht ingediend door het Helmondse echtpaar Bach dat een baby verloor bij de bevalling. De afdeling Verloskunde en Gynaecologie van het Helmondse ziekenhuis Elkerliek kwam in opspraak nadat duidelijk werd dat mogelijk vier baby's onnodig zijn overleden. Door ruzie tussen de vijf leden van de maatschap zou er niet of nauwelijks gecommuniceerd worden tussen de specialisten. De inspecteur van Volksgezondheid in Den Bosch, dr. Th. Wouters bevestigt dat de inspectie naar aanleiding hiervan tegen beide artsen een klacht heeft ingediend. Het dochtertje van de familie Bach uit Helmond stierf 24 uur na de geboorte in januari wegens een fprs gebrek aan zuurstof. Hoewel de gynaecoloog bij wie mevrouw Bach patiënte was, had besloten dat de baby wegens een stuitligging met een keizersnede gehaald moest worden, weigerde plaatsvervanger Berkhout die uit te voeren. T"* "I Praktische Introductiecursus over wijsheid, over het leven, over uzelf. Gebaseerd op oosterse en westerse tradities. Informatie-avond en aanvang in april in 7 steden. Folder? Bel: 076 614 039 (ADVERTENTIES) O-DE STEM GRATIS BEREIKBAAR Ma. Uw vrij- 8.00-17.00 uur, /at. 8 00-12.00 uur. - Dozorgklachlt-n - Vragen ovor uw abonnon^-ut Wat ic doen met vakantie het niet. Maar zeker weten we dat pas in de winter." De open-luchtrecreatie wil nog niet vooruitlopen op het seizoen. „Het was een erg vroege Pasen," zegt I. Gelsing, provinciaal con sulent van Recron, de vereniging van recreatie-ondernemers. „De mensen weten dat je zo vroeg in het seizoen nog vaak slecht weer hebt." Over het aantal reserveringen in het voorseizoen is de Recron dik tevereden. „Ik geloof net als de meeste mensen niet echt in weersvoorspellingen op langere termijn," lacht Gilsing. „Veel kampeerders hopen toch op een mooi weekend of weekje in het voorjaar." Bij camping de Flaasbloem in Chaam was dit paasweekend een caravanclub op bezoek. „Ze zijn allemaal gekomen, ondanks het slechte weer," vertelt een mede werkster. „Met een caravan gaat het nog wel, dan zit je in ieder geval droog. Echt kamperen, met een tentje is onmogelijk. Weerman Van Gurp heeft nog een opsteker: „Na de natte april van 1983 hadden we een prach tige zomer." LLEGALEN Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode;. Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994) o kwartaal acceptgiro 87.20 kwartaal automatisch maand automatisch29.05 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode 84.70 ruaiüuuo.Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) I f I De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1