erestar in beroep tegen boete 1.49 ruchten itbijtkoek DE STEM oenaiiie illegaal storten van afval in Zeeuws-Vlaanderen -4.45 1.5! 2.45 Koolmonoxydevergifting in recreatiewoningen zeldzaamheid Vrachten blauwe enveloppen ^•8fl5as maïs- en tarweverwerkend bedrijf accepteert miljoenenstraf niet Üefraude in april 1992 Provincie betaalt Provincie houdt vast aan meer bos Kanaalzone Brand Wilking bedreigde 25 jaar geleden hart Hulst Twee weken gevangenisstraf onverzekerde automobilist Controles langs de grens levert staat vijf mille op I arvan u vindt, dat er een kleine gerubriceerde lertentie voor QöP'aatst moet worden? Plaats dat teintje" dan bes,'st 'n Dg Stem. Tien tegen een dat uw V dvertentie gelezen wordt. Immers 9 van de 10 3 ie20rs en lezeressen pluizen week in week uit Kleintjes"-rubrieken na. Dat zijn elke dag vele tienduizenden Kleintjes-lezers. Lst - In Zeeuws-Vlaande- L neemt het illegaal storten L afval ieder jaar toe. Dat .'de indruk van boswachter van Hage van Staatsbos- Lheer in Zeeuws-vlaande- iuge A.C. ig Q.b.A j crêpe dubbelrol papier fenwit tijger Dart wol/fijnwasmiddel j'ta maxi verband ay beautysoap sal Bijdehandjes Ipak 50 stuks ct, 475 gram Openingstijden: y1" H(>ordenboek eeuwse dialecten ieWcZigeacht voor Belg moet alsnog Nederlands rijbewijs halen Middelburg maant Kamer, om spoed met herindeling 1994 Zeeland WOENSDAG 6 APRIL 1994 DEEL 1 |an onze verslaggever West-Zeeuws-Vlaanderen is Li name het rondslingerend t-erfvuil bij parkeerplaatsen een probleem. In Oost-Zeëuws- Vlaanderen worden steeds meer illegale stortplaatsjes ontdekt. „Harde cijfers heb ik daar niet over", aldus Van Hage, „maar het is toch het idee dat je ieder jaar meer troep hebt". Alleen al in de ongeveer 1.500 hectare grond die Staatsbosbeheer in Zeeuws-Vlaanderen bezit, be vinden zich zeker twaalf illegale stortplaatsen. Maar volgens Van Hage kampen ook gemeenten en waterschappen met hetzelfde eu vel op hun grondgebied. Daar naast is Rijkswaterstaat vele uren kwijt om allerlei afval uit de wegbermen te verwijderen. Volgens Van Hage zijn jaarlijks met het opruimen van de rom mel vele uren werk gemoeid. Die kosten krijgen de inwoners zelf terug op hun bordje via tarieven en belastingen. Bovendien riske ren illegale vuilstorters stevige boetes. Vorig jaar zijn verschil lende mensen betrapt. Bij het waterschap Hulster Am bacht zegt men niet de indruk te hebben dat de situatie is ver slechterd. „We worden natuur lijk wel geconfronteerd met ille gale dumpingen, maar niet in die zin dat er sprake van is dat de zaak uit de hand loopt", aldus woordvoerder De Zeeuw. „Wel tref je langs de wegen nogal wat zwerfvuil aan. Dat is wel een regelmatig terugkerende bron van ellende". W. Broekhoven van de gemeente Hontenisse denkt dat het in zijn gemeente nogal mee valt. „Als er dan toch af en toe wordt gestort is dat een trieste zaak. Dat is niet nodig, .want alle soorten afval kunnen op woensdag eri vrijdag worden ingeleverd bij ons milieu-depot in Walsoorden. Je vindt wel eens iets, maar toch niet meer dan vroeger". P. Muller van de gemeente Hulst zegt ook niet echt een toename te zien. „Mensen kunnen hun spullen gratis mee geven met het grof vuil en straks kunnen ze afval ook in ons milieupark kwijt". Het toeval wilde overi gens dat net gisteren mensen yan de gemeente op pad moesten om een stel autobanden uit een sloot bij Heikant te vissen. ZIE OOK ZEELAND C2 'Het loopt gewoon uit de hand' flen, verpakt, vloeibaar; A Q/ liter I./7 ■O stuks [42 gram 1.49 9.00-13.00 en 14.00-18.00 uur 9.00-13.00 en 14.00-18.00 uur 9.00-13.00 en 14.00-18.00 uur 9.00-13.00 en 14.00-18.00_utf 9.00-13.00 en 14.00-18.00 uur 9.00-13.00 en 14.00-18.00 uur 10.00-13.00 en 14.00-18.00 uur It 4 uur kunt u gratis bellen met de nor filialen Sluis, St. Annastraat 41 lijswijzigingen t.g.v. overheids- e™0 |e planningsaktiviteiten kan het soms onze correspondent jdfioos liddelburg - Het maïs- en jrweverwerkende bedrijf lerestar Benelux bv uit. van Gent gaat in be- iep tegen de veroordeling it het betalen van drie ïiljoen gulden boete. erestar werd midden maart jr de rechtbank in Middel- jgwegens een jarenlange stel-, ilmatige valsheid in geschrifte inform de eis veroordeeld, et bedpjf knoeide op grote haal met de opgaven van de rtervervuiling aan het water- hap, rommelde met. controle- unsters en ontdook op die ma- ier verontreinigingsrechten tot a bedrag van meer dan tien iljoen gulden. )e voormalige plantmanager, de !-jarige I. van de W. uit Groede ie als het brein achter de fraude rerd gezien en in plaats van het eëiste jaar cel 240 uur dienst erlening plus een half jaar Dorwaardelijk kreeg opgelegd, eveneens.tegen het vonnis in leroep gegaan. Datzelfde geldt nor de 56-jarige milieu-officier van H. uit het Belgische Asse- de. Hij werd onder de eis ver- ordeeld tot honderd uur dienst- erlening plus twee maanden Dorwaardelijk. )e overige fraudeurs, de Harige ex-president-directeur ,A., de 58-jarige J. M. uit jNovertem (B) en de 46-jarige R. I. uit St. Margriete die vrijwel onform de eisen veroordeeld rerden tot dienstverlening va- iërend van 60 tot 240 uur plus' jen tot zes maanden voorwaar- lelijke gevangenisstraf, hebben Bin straffen geaccepteerd. Moeilijkheden legin jaren '80 kampte het be kijf met grote moeilijkheden en uitslagen werden gevreesd. Om 1 ieder geval de kosten te druk ten werd beslóten te rommelen net de verontreinigingsopgaven Ban het waterschap. De water-, Misters werden in het eigen moratorium onderzocht en de riers gingen de computer in. De iwarte cijfers voor het water- drip en de rode -de reële dus- naren alleen in kleine kring he iend. 5 tevolgens werd er nog eens met i COil'rolemonsters gerommeld oor daar een flinke scheut hel er Kraanwater bij te doen. Met e ingebruikname van de nieuwe aoriek in 1986 ging het al heie aal mis toen de nieuwe zuive- ffijpmstallatie de boel niet kon ijoenen. In de nachtelijke uren era er flink geloosd en de ver- jjelae monsterkasten van het erschap werden zodanig ma- opuleerd dat het vuile water via ®gen en klemmen werd omge- on er schoon water aan werd Sevoegd. Op die manier bleef een 'schone' fabriek. Met de iirot van de nieuwe president- ur M- van Nunen ging de d°or het bedrijf en deze 7 °nze verslaggever wiUen f GedePuteerde Sta- - ■ittrekw nti§ "üUe subsidie ion „;,h V j°r een suPPtement, Voordenh^fr van octer. Je* Zeeuwse Dia- ^'andènuithe Zrleeuwse Taele ^tproiect m l g een vier' aat Vlif mui n en heeft Per WMle,nodlg°mdatte Ciaal bestuur Het Provin- omriat t0e in subsi~ koot belns I1 pr°fect van Van onze verslaggever Terneuzen - Hij was al eens bij een ongeval be trokken geweest, had zijn rijbewijs al bij verschil lende controles laten zien, maar nog nooit had iemand G.C. verteld dat zijn rijbewijs niet vol deed. Als Belg was hij in 1989 in Vogelwaarde komen wonen en terwijl hij als 'autocar'- chauffeur met bussen Chi nezen Europa rondtoerde, had hij een ongeldig rijbe wijs. De wet schrijft name lijk voor dat een buiten lands rijbewijs binnen een jaar moet worden omgeruild voor een Nederlands papier tje als iemand zich hier ves tigt. „Mijn rijbewijs is helemaal volgens de EG-richtlijnen. Ik heb altijd begrepen dat het zo in orde was", ver weerde C. zich gisteren op het kantongerecht in Ter- neuzen. Officier van justitie Van der Lende-Mulder Smit paste echter strikt de wet toe en eiste 315 gulden boete. Kan tonrechter Melens toonde zich gemoedelijker en legde een boete van 200 gulden op. Eerste Zeeuwse bosnota in ontwerp: Van onze verslaggever Middelburg - Een nieuw bos van maar liefst driehonderd hectare in de Kanaal zone. Gisteren hebben Gedeputeerde Staten (GS) die oude wens omgezet in beleid, het splinternieuwe bos is opge nomen in het ontwerp van de eerste Zeeuwse bosnota. Die bosnota is een antwoord op de landelijke bosnota, het Bosbeleidsplan, een stuk waar tegen het Zeeuws provinciaal bestuur vorig jaar oktober krachtig protesteerde, omdat men vond dat Zeeland er veel te karig afkwam voor wat betreft de financiering van nieuwe hectaren bos. In een boze brief aan Den Haag noemde Middelburg het bos in de Kanaalzone nog 'een reële optie'. Nu staat het in de Zeeuwse nota onder een lijst van projecten die 'ten minste gerealiseerd dienen te worden'. Daar zitten ook andere projecten bij die Zeeuws-Vlaanderen en Zeeland groener ma ken, maar al eerder bekend werden. Zoals de aanleg van nog eens 300 hectare foto repro wim kooyma^ Vandaag is het 25 jaar geleden dat het befaamde warenhuis van Wilking in Hulst afbrandde. De vuurzee, waarbij twee doden, vielen, dreigde even het historische hart uit het eeuwenoude vestingstadje weg te branden. De Stem kijkt samen met brandweercommandant Jo Janssens terug in het verleden. ZIE ZEELAND C4 Van onze verslaggever Terneuzen - Het wil nog steeds niet erg lukken met de autoverzekering van L. de O. uit de gemeente Terneuzen. Na veroordelingen in 1991 en 1992 stond hij gisteren opnieuw voor de kantonrechter. De O. kon er zelf amper wijs uit. De vorige veroordelingen waren volgens hem niet terecht ge weest, want hij had zijn premie betaald. Alleen stond hij bij de politie als onverzekerd geregis treerd. Toen hij in januari van dit jaar weer eens moest voorko men, liet hij het er niet bij zitten en ging in hoger beroep. Terwijl de uitkomst daarvan nog moet volgen, moest hij opnieuw voor het gerecht verschijnen. In juni en in september van vorig jaar was hij namelijk weer voor onverzekerd rijden bekeurd. Bij de eerste bekeuring had hij nog een gelukje, want hij kon voor vierhonderd gulden schikken. De pech was nu alleen dat hij niet had betaald, omdat hij op een accept-giro zat te wachten. Afgaande op de feiten kon offi cier van justitie Van der Lende- Mulder Smit weinig anders dan een forse straf eisen: in totaal vier weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf en twaalf maan den rijontzegging. Kantonrechter Melens wilde De O. diens 'meevaller' van vierhon derd gulden niet afnemen en legde die boete voor de eerste overtreding op. Ten aanzien van de tweede volgde hij de officier wel en legde een celstraf van twee weken op, plus een rijont zegging van een half jaar. De medewerkers van minister Kok (financiën) hebben er de handen vol aan. De belastingdienst in Terneuzen draait dezer dagen op topcapaciteit. Met honderden tegelijk kwamen de blauwe enveloppen gistermorgen uit de brievenbus van het belastingkantoor aan de Rosegracht. Veel mensen hadden, zo bleek uit de hoeveelheid, met het invullen van hun aangiftebiljet gewacht tot dé paasdagen. Officieel staat daar weliswaar.de datum van 1 april voor, maar zoals gebruikelijk wachten velen tot het allerlaatste moment. En de feestdagen zorgden voor wat extra tijd; gevolgen heeft dat niet: de fisciis kijkt rond Pasen niet op een dagje meer of minder. Onder de post overigens ook een aantal verzoeken om uitstel. Voor de mensen die te veel belastingcenten hebben betaald, stort de fiscus volgens de spelregels uiterlijk eind oktober dat geld. terug. foto wim kooyman bosgebied in de kuststrook van West- Zeeuws-Vlaanderen, 227 hectare in Walche ren (waarbij een bos van 200 hectare bij het stadsgewest 'Vlisburg') en 300 hectare in Schouwen-Duiveland. Het nieuwe bos in de Kanaalzone wordt aangelegd met geld uit het zogeheten Plan van Aanpak Kanaalzone en vier landinrich tingsprojecten (ruilverkavelingen). Het ontwerp van de Zeeuwse bosnota wordt nu voorgelegd aan gemeenten, andere (over- heids-)instanties en onder meer de Zeeuwse Milieufederatie. Marechaussee int niet betaalde boetes 2000 gulden schuldig te zijn. Al deze mensen mochten na beta ling hun weg vervolgen. Anders was dat bij een voorma lig militair, aangehouden omdat hij nog 690 gulden boete moest betalen. Wegens geldgebrek kon hij niet betalen en moet hij elf dagen gaan zitten. Van onze verslaggever Middelburg - De Tweede Kamer moet haast maken met de be handeling van de herindeling van Zeeuwse gemeenten. De ver traging veroorzaakt onnodige ongerustheid, onder meer in Aardenburg en Sluis. Dat schrijft het provinciaal be stuur in een brief aan de staats secretaris van Binnenlandse Za ken. De Tweede Kamer heeft de behandeling uitgesteld van de herindelingsvoorstellen van Aar denburg en Sluis, van Kortgene en Wissenkerke en van Sint Phi- lipsland ep Tholen. Van onze verslaggever Terneuzen - Kortstondige controles door een patrouille van de Koninklijke Mare chaussee op diverse plaatsen aan de voormalige grens met België heeft de staat het afge lopen paasweekeinde bijna vijfduizend gulden opgele verd. Een man uit Lokeren liep op de Tractaatweg tegen de lamp. Hij moest nog vijfhonderd gulden boete betalen in verband met een eerdere veroordeling voor rijden onder invloed. Een Haar lemmer werd in Sas van Gent aangehouden. Hij had nog voor een bedrag van 285 gulden ver keersboetes open staan. Een inwoner van Bergen op Zoom moest in Terneuzen aan de 'kant van de weg voor de mare chaussee en moest 1200 gulden betalen omdat hij in het verleden zonder verzekering had gereden. Een man uit Brugge moest afge lopen maandagnacht in de buurt van Hoek zijn portemonnee leeg- schudden: hij bleek de Neder landse staat nog een boete van Van onze verslaggever Harold de Puysseleijr Cadzand - De tragische dood door koolmonoxydevergifti- ging van het echtpaar, afge lopen weekeinde in een va kantiewoning te Cadzand, is een incidenteel en uitzonder lijk ongeval. Het is namelijk goed gesteld met de veilig heid van de recreatiewonin gen aan de West-Zeeuws- Vlaamse kust. Dat zegt C. Kolijn, centraal brandweercommandant in de ge meente Oostburg. „Godzijdank komt het niet zo vaak voor". Een Duitse man en zijn echtge note stikten in het paasweekein de door kolendamp in hun re creatieverblijf aan de Vlaming polder te Cadzand. De brand weer verrichtte metingen in de woning en constateerde dat het CO-gehalte in sommige delen van het vakantiehuisje 28 keer hoger was dan het maximum toelaatbare. Het bureau techni sche ondersteuning van de poli tie Zeeland onderzoekt nog of een recent in de woning geïnstal leerde gaskachel met propaan- fles de oorzaak is van het onge val. „Meestal gebeurt zoiets door on volledige verbranding", weet Kolijn. „Er' is bijvoorbeeld een nieuwe kachel geïnstalleerd die niet goed afgesteld. Of de ver warming heeft lange tijd stil ge staan waardoor een brander ver stopt zit", noemt hij mogelijke oorzaken van het ontstaan van teveel CO in een woning. „Ook kan het voorkomen in woningen met een aangebouwde garage, waarin een automotor enige tijd stationair staat te draaien." Kolijn moet diep graven in zijn geheugen om aan een ander voorbeeld te komen van mensen die door een overdosis koolmo-. noxyde in hun vakantieverblijf om het leven zijn gekomen. Dat is aan de Zeeuws-Vlaamse kust één keer eerder gebeurd. Het gebeurde ongeveer tien jaar ge leden, in een caravan op een camping in Sluis. Ook woordvoerders van de poli tie Zeeland spreken van een zeldzaamheid. Een politieman in Oostburg kan zich één soortge lijk ongeval herinneren, enkele jaren geleden op recreatiepark De Braakman. „Het gebeurt niet vaak." Een Middelburgse collega van hem spreekt uit eigen erva ring van enkele gevallen, en dan niet eens in per jaar. Oorzaken die hem bekend zijn: een niet goed werkende kachel in combi natie met een slecht geventileer de ruimte. Beveiliging De stichting.Consument en Vei ligheid in Amsterdam registreert de privé-ongevallen aan de hand van de gegevens die veertien Nederlandse ziekenhuizen ver strekken, een steekproef van tien procent van de Nederlandse be volking. De computer van het Privé Ongevallen Registratie Systeem van Consument en Vei ligheid kan volgens een mede werker geen ongeval met kolen damp in een recreatiewoning op hoesten. Het kranteknipsel-ar chief van de stichting kan dat wel. Het bevat vijf artikelen over ongevallen met koolmonoxyde op recreatieterreinen. Voor zover het Nederlands Re search Instituut voor Recreatie en Toerisme in Breda bekend, is naar de veiligheid van vakantie woningen nooit onderzoek ver richt. De grote verhuurbureau's aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust doen er alles aan die veiligheid in de door hen verhuurde vakan tie-optrekjes te garanderen, zo leert navraag bij de grote ver huurkantoren. „De meeste woningen zijn voor zien van centrale verwarming. Daar zit normaal gesproken een beveiliging op die de gastoevoer in geval van een defect aan de verwarming afsluit. Maar het is uiteraard de vraag of dergelijke ongevallen helemaal uit te slui ten zijn", aldus een medewerker van een van de verhuurkantoren in Cadzand-Bad. £-14-5'

de Stem | 1994 | | pagina 11