re Eurotunnel later gebruiksklaar Keurmerk moet 'tapijtkinderen' in Azië betere toekomst geven «ar8™ Paasdrukte Duitse stacaravans verdringen de Nederlandse Cor Boonstra krijgt topfunctie bij Philips Frankrijk experimenteert met Sverktelevisie' deStem IVervoer goederen en passagiers door tunnel pas in september op schema economie KORT ECONOMIE A6 2 APRIL 1994 /!\C ZATERDAG 2 APRIL 1994 pen Haag (anp) - Veel hand geknoopt6 tapijten uit Azië en Noord-Afrika zijn het produkt van kinderuitbui ting. In een land als India is het heel gewoon dat kinderen vanaf 6 jaar zich 12 uur per dag met dit iverk bezighouden. Maar in de slecht geventileerde en schaars verlichte werkplaatsen zijn ook werkdagen van 16 uur en meer geen uitzondering. Nachtblind heid, huidziekten en misvor mingen aan rug en benen zijn het gevolg. Kinderen die fouten maken of niet snel genoeg wer ken, worden vaak ernstig mis handeld. De 32 importeurs en verkopers van handgeknoopte tapijten in Nederland hebben daarom van een aantal organisaties het ver zoek gekregen mee te werken aan een keurmerk dat kinderar beid moet uitbannen. De brief is onder andere naar de Bijenkorf, IKEA en V&D ge gaan. Ondertekenaars zijn de Landelijke India Werkgroep, de FNV, Novib en de protestantse kerken. Zij sluiten zich met het initia tief aan bij de oproep van de Zuid-Aziatische Coalitie Tegen Kinderslavernij. Dit verbond is onder meer in India actief om met de Verenigde Naties iets te doen aan het lot van de 'tapijt kinderen'. Volgens een VN-onderzoek en de Indiase regering werken in dat land bijna een half miljoen kinderen onder de 14 in de tapijtindustrie. In Pakistan gaat het om eenzelfde aantal, in Ne pal om 200.000. Kinderarbeid in deze sector komt ook op grote schaal voor in Turkije, Marokko, Afghanis tan en Egypte. In India is kin derarbeid in de gevaarlijke ta pijtindustrie bij wet verboden. Maar met de uitvoering van deze wet is het slecht gesteld. De kinderen in India worden in de armste gebieden geronseld en bij hun ouders weggehaald. De werknemertjes zijn vaak een soort schuldslaaf, die met een laag loon een lening moeten afbetalen die aan hun ouders is verstrekt. Het keurmerk moet de fabri kanten verplichten geen kinde ren onder de 14 aan te nemen en hun werknemers een minimum loon te betalen. I Van onze correspondent Huët Londen - De Kanaaltunnel zal pas vanaf september volledig operationeel zijn. Na de officiële openingscere monie door de Britse koningin Elizabeth en de Franse [president Mitterrand, op 6 mei, blijkt het goederen- en passagiersvervoer maar heel geleidelijk te kunnen wor- I den opgevoerd. foto de stem ben steffen B.J. Hagen Orthodontist. Heuvellaan 4702 TR Roosendaal. Uitoefening idontistenpraktijk. j Schipper en Taks. Valdijk 3, 4841 Af ;enbeek. De uitoefening van het gara- drijf te weten de handel in- en répara' an auto's, alsmede de exploitatie va» benzinestation, waarbij inbegrepen de oop van aanverwante artikelen, alles groot- en kleinhandel. Ellie van Rhijn. Zouavenlaan 31, 4731 Dudenbosch. Buro voor grafische en geving in de ruimste zin. I Toadi. Zeisstraat 10, 4818 EG butie van milieuproducten vanuit een )ten huis als groothandel, alsmede de ihandel in alarmsystemen, in de ruim- n des woords. 3 Van Oevelen Fotografie. Beyerd 69, GZ Breda. Fotografie ten behoeve van jven, instellingen en particulieren in imste zin des woords. Voegersbedrijf Jama B.V. Valken- 10, 4711 LD Sint Willebrord. Hetvoe- van bouwwerken, zowel nieuwbouw estaande bouw. Aannemingsbedrijf BDB B.V. Valken- 10,4711 LD Si brord. Het uitoefenen van een aanne- sbedrijfo. Aannemingsbedrijf B.D.B. B.V. Val- onk 10, 4711 LD Sint Willebrord. Hel fenen van een aannemingsbedrijf op gebied van burgerlijke- en utiliteits- en het aannemen en uitvoeren van t- en grondwerken, zowel in hoofd onderaanneming. II I.D.C. Prinses Magrietlaan 12, 4645 "■utte. Het verstrekken van adviezen, van expertise en controle m.b.t it- en milieutechniek. 03 Nycomed B.V. Nikkelstraat 5, 41 Breda. Het vervaardigen van en handel armaceutische, biochemische, chemi- producten, medische preparaten en gnostische apparaten, alsmede het ver- rdigen van en handelen in andere pro ten en het ontwikkelen van daarmee band houdende aktiviteiten. 04 N.V. Nederlandsche Maatschappij r trustzaken. Tuinzigtlaan 14, 4812 a» da. Het verrichten voor derden, van al e en van beheer, administratie, controle in de ruimste zin. 05 N.V. Administratiekantoor am-R'dam Bank. Tuinzigtlaan 14, wu Breda. Het uitgeven van certificate m aandelen of obligaties, het uitowjj van alle aan de originele stukKen bonden rechten, alsmede het waa'"J' van de belangen der certificaatnou- 06 Glashandel Maas. Haagweg 258, XG Breda. Advisering op het gebi® glasproducten, alsmede groothandel producten en bemiddeling bij verk0°J.' sacties met particulieren voor genoem producten.' nnCl 07 J.H.A.M. Laurijsse. Zeelandweg uo» 4655 TT De Heen. Fouragehandel in noo> stro. m 108 Fitnesscentrum Heijningen. Oude n ngsedijk 46, 4794 AL Heijningen. txpi°' ie sportschool/ftinesscentrum 409 T.H.C. tevens h/o het zakelijk teie [inboek. Oudlandsedijk 6F, A73' De nieuwe vertraging is een ge-, volg van de late oplevering van de speciale treinstellen en daar door onvoldoende middelen voor het testprogramma. I .Sir Alistair Morton, de Britse 'directeur van de exploitatiecon cern Eurotunnel, sprak gisteren berichten tegen dat het nieuwe juitstel hem rond de 300 miljoen 'gulden kost, omdat de tunnel tijdens het lucratieve zomersei zoen nauwelijks in bedrijf is. „In onze laatste kostenraming had den we deze vertraging ingecal culeerd. Het genoemde verlies is daarom onjuist." Hij speelde wat met woorden door te zeggen dat vanaf juni 'inderdaad de eerste reizigers door de Kanaaltunnel zouden kunnen gaan, als eerder aange kondigd. Maar in de practijk blijken dat echter hoofdzakelijk 'herinneringstochten' en speciale reizen voor D-Day-veteranen. Het aanvankelijke streven van vier shuttle-treinen per uur in de de maanden juli en augustus is onhaalbaar. Voor het uiteindelijke reguliere transport van personenauto's tussen Calais en Folkstone en voor de passagierstreinen tussen Brussel (Parijs) en Londen kun nen pas 'voor omstreeks septem ber' tickets worden besteld. (Vrachtwagens en caravans zou den pas volgend jaar worden afgehandeld. Eurotunnel kan nog geen exacte data geven voor het begin van de verschillende diensten. I De speciale aanbiedingen voor Kanaaltunnelreizen die begin dit 'jaar in de handel werden ge bracht voor de zomermaanden zijn inmiddels ingetrokken. Mensen die een ticket hadden gekocht voor de speciale intro ductieprijs van 375 kunnen hun geld terugkrijgen of op nieuw reserveren voor een latere datum. Volgens de Britse krant The Dai- denbosch. Uitgeverij/reclameburo. 410 Produkt Innovatie M.G. Guidö Gez aan 59, 4624 GC Bergen op Zoom. W ndel in alarmproducten. 72411 Mwjl n. Raambergweg 21, 4882 NP Ziund jothandel in konijnevelfen en schape» n, tevens im- en export. e 412 Groenten- en fruitcentrum zegy tailhandel in groenten en fruit. w 013 B.J. van de Weitgraven Advies. v« ellweg 29, 4819 BL Breda. Marken vies en onderzoek. «7ii 414 't Moortje. Dorpsstraat 70-72, Sint Willebrord. Detailhandel (kle'0 vanauit een winkel) in cadeau-a 415 Markdael. Wilhelminapark 38. 4 Breda. Management advies. 'Z41 nistratiekantoor Nas- 417 Installatiebedrijf Roks B.V. ustraat 17, 4891 ZX Rijsbergen. txpio van een gasfitters-, waterfitters-, .- lie verwarmings- en loodgietersD es in de meest uitgebreide zin. a3t. 418 Michels' belegging- en beheerr happij B.V. Baronielaan 63, 4818 r Beleggingsmaatschappij. voorzitter van de Raad van Commissarissen heeft het elek- ™mcaconcern nu dus Cor "im stuk voor stuk managers wbM, jmationaal een indruk kende staat van dienst in een iw waar kennis van de !ek6rus-n doorslaggevende be- Vfflwot ket verleden vaker scj!?en dat het van technologi- succes °?s.tand)es geen verkoop- Wnc te maken- Het Eind- to£\COncern üikt dat in de Zw xe willen voorkomen huurders 1 kenoefn'n£ van be waar de nadruk te lenstra k^S-kennis. zelf «.oi Z1in carrière heiend p6nS omschreven als 'een ly Telegraphe wordt de dertig miljard gulden kostende Kanaal tunnel de laatste weken ge plaagd door tal van 'kinderziek ten'. Zo zou de ventilatie hape ren, alarmsystemen in de treinen om de 24 seconden onnodig af gaan en de computer software in de verschillende locomotieven evenmin goed zijn afgesteld. Volgens een hoofdingenieur zijn dit 'de bij dergelijke gigantische projecten gebruikelijke proble men'. Onder druk van de investerings banken zou Eurotunnel zich een te korte periode voor het testen hebben laten opdringen. Om aan alle veiligheidseisen te kunnen voldoen en de benodigde 900 testcertificaten te krijgen blijkt nu veel meer tijd nodig, vandaar dus het uitstel. Evacuatietests konden nog niet worden gedaan in 'realistische omstandigheden', dat wil zeggen met ook baby's en bejaarden onder de passagiers. Tot nu toe oefende Eurotunnel met haar ei gen werknemers. Naast technische problemen hebben zich ook diplomatieke complicaties aangediend. Het plan dat koningin Elizabeth president Mitterrand in Calais zou ontmoeten voor de ope ningsceremonie, nadat ze per trein van Londen naar Calais zou zijn gereisd, is op Frans verzoek gewijzigd, omdat de Britse vorstin dan de feitelijke primeur van de tunnelinwijding zou hebben gehad. Elizabeth zal nu per koninklijk vliegtuig naar Calais vliegen waarna ze samen met Mitterrand de trein neemt naar Folkstone. Een speciale 'shuttle' met vijftig Franse en vijftig Britse auto's zal de hoge gasten volgen. Britse Ferry-exploitanten ver wachten deze zomer extra omzet door de problemen bij Eurotun nel. Bumper aan bumper aan de Nederlandse grenzen. Veel (Duitse) toeristen zijn van plan de paasdagen in ons land door te brengen. Het was gisteren dan ook vrij druk op de weg. foto anp Van onze redactie economie Eindhoven - Philips heeft Cor Boonstra (56) aangetrokken als lid van de Raad van Bestuur. - Boonstra, die eind vorig jaar om onduidelijke redenen opstapte <"j het Nederlands/Amerikaanse concern Sara Lee/DE, staat be kend als een harde manager met een formidabele marketing-ken- Bij Philips wordt Boonstra, die Per 1 juli in dienst treedt, belast Met de leiding over de divisie erlichting en de supervisie over e activiteiten in Azië en de "acific-regio. fopman van de divisie Ver achting volgt Boonstra de Noor mar Kloster op die zijn functie eenegt om naar Noorwegen te- piekeren. hilips lijkt bij het aantrekken nieuwe bestuurders steeds eer een voorkeur aan de dag te «!Pn 1(00r managers, die hun poren hebben verdiend in de «ensmiddelen-branehe. ?,P!erre Everaert (ex-Ahold) hd van de Raad van Bestuur ah l5_ls..Maliers (ex-Unilever) jongensroman'. De Friese kruidenierszoon trad in 1955 in dienst bij Unilever, In 1962 stapte hij over naar de Zuivel Handel Maatschappij, die hij omvormde tot de SRV, waar voor hij de bekende rijdende winkels bedacht. Na zijn vertrek 'om persoonlijke redenen' kwam hij terecht bij Intradal en vervol gens door de overname van die onderneming bij Douwe Egberts. Onder de harde hand van Boon stra maakte DE een enorme groei door. Hij schrok daarbij niet terug voor ingrijpende reor ganisaties, waarbij ook de Raad van Bestuur niet ongemoeid bleef. Zijn succesvolle beleid bij het inmiddels tot Sara Lee/DE omgedoopte concern leverde Boonstra vorig jaar een topposi tie op bij de Amerikaanse moe dermaatschappij Sara Lee Cor poration. Gedurende een half jaar reisde Boonstra als tweede man van Sara Lee en bestuursvoorzitter van Sara Lee/DE heen en weer tussen Chicago en Utrecht. Toen kwam als een complete verras sing het bericht van zijn vertrek per 31 december 1993. Tal van speculaties deden ver volgens de ronde. Over de zwaarte van zijn duobaan, over onenigheid met Sara Lee-top- man John Bryan, die hij had moeten opvolgen, en over een mogelijke nieuwe uitdaging, waarbij ook de naam van Philips viel. Als de aandeelhouders op 5 mei akkoord gaan met de benoeming van Boonstra bestaat de Raad van Bestuur van Philips vanaf 1 juli uit president Timmer en de vice-presidenten Carrubba, Eus tace, Bodt, Everaert en Boon stra. Den Haag (anp) - Steeds meer kapitaal krachtige Duitsers verdringen iets min derbedeelde Nederlandse langkampeer- ders van campings langs de Nederlandse kust. Die tendens signaleert het Nederlands Ad viescentrum Kampeerders (NACK) in Am stelveen bij het begin van het nieuwe kam- peerseizoen. De belangengroep wijt de ont wikkeling aan de vrije markt, waardoor forse huurverhogingen te pas en te onpas worden doorgevoerd. Het NACK schat dat momenteel 80 procent van het aantal stacaravans en zomerhuisjes aan de kustlijn in Duitse handen is. Globaal genomen kost een stacaravan 2000 gulden stageld per jaar. Diverse campinghouders hebben hun prijzen echter geleidelijk aan verhoogd, met uitschieters tot ruim 5.000 gulden. „Dat is funest voor de gemiddelde (Nederlandse) langkampeerder, die vaak vutter, wao'er of aow'er is," concludeert jurist J. Hoogeveen namens het NACK, de stichting die de belangen behartigt van 2500 leden. Per jaar behandelen de medewerkers zo'n 3000 klachten. Volgens de woordvoerder is er een forse stijging van het aantal proble men waarneembaar. Ook bij ANWB Rechts hulp is het aantal klachten gestegen, mede na de uitgave van een speciale folder over de rechten, plichten en problemen van de vaste kampeerders. In 1993 alleen al moesten 2000 klachten afgehandeld worden. De bijna 300.000 langkampeerders in Neder land zijn geconcentreerd op de Veluwe, Noord-Brabant en Noord-Holland, gevolgd door Zeeland en de eilanden Texel en Ter schelling. Ze genieten nauwelijks wettelijke bescherming. Tot groot ongenoegen van het NACK blijft de overheid op de recreatie- markt aan de zijlijn staan, en ziet toe hoe campingbazen het vrije spel van de grote vraag en het kleine aanbod uitbuiten ten koste van de langkampeerders. „Recreanten voelen zich vaak in het nauw gedreven," aldus Hoogeveen. „Nog steeds wordt de sfeer in deze tak van sociale recreatie in veel gevallen gekenmerkt door intimidatie, bangmakerij en de rechteloos heid van de recreant." Jan (60, bouwvakker, net met de vut) en Ria (59, moeder van drie kinderen) „vluchten" al dertig jaar lang bijna wekelijks van Amster dam - drie hoog achter - naar de Veluwe. Daar vinden ze rust, in hun stacaravan omringd door bos. Hun 'stekkie' of 'paleisje' hebben ze door de jaren heen bijeen ge sprokkeld. Ze timmerden zelf een schuurtje, betaalden elk jaar trouw de huur en voelden zich met hun kinderen de koning te rijk. Toen Jan nog werkte, bivakkeerde de familie tijdens de zomervakantie op de camping, terwijl vader dagelijks heen en weer pendel de tussen stacaravan en werk. De campinghouder dreigt nu roet in het eten te gooien. Hij heeft een 'herstructurering' van het terrein aangekondigd. Zo'n vijftig stacaravans, waaronder die van Jan en Ria, moeten wijken voor nieuw te bouwen 'cha lets', die de campingbaas zelf gaat verhuren. „Dit soort gevallen geven mij wekelijks voldoende werk", zegt Hoogeveen. Uit dos siers van het NACK blijkt dat de onderne mer dikwijls schermt met de term 'herstruc turering', wat veelal inhoudt dat de bestaan de ruimte gebruikt gaat worden voor de bouw van luxe bungalows. Recreanten die nen met huis en haard te vertrekken naar elders. Ontbreekt de wil daartoe, dan wei gert de ondernemer simpelweg een nieuw huurcontract. „Of hij gooit 's nachts een brandende petroleumlamp in een caravan, zodat het 'tweede huisje' afbrandt." Ook verhoogt een aantal campingbazen in Nederland stelselmatig de prijzen door ex ploitatietekorten en investeringen af te wen telen op vaste gasten. Juridisch zijn die verhogingen van huur- en standplaatsprijzen mogelijk, omdat er geen bovengrens bestaat. „Maar ook de recreanten gaan niet altijd vrij uit," relativeert Hoogeveen. Zo was er een campinggast in Noord-Holland die meende te veel aan stageld te hebben betaald. Hij besloot dit eigenhandig te verrekenen door enige honderden guldens te verdrinken in de kantine. Op rekening van de zaak. Zijn caravan brandde enkele dagen later af. De dader is onbekend. Het ministerie van Landbouw, waar lang kamperen onder valt, blijft hameren op de noodzaak van vrij-ondernemerschap en op de mondigheid van de burger. Duidelijke regelgeving is volgens de overheid niet no dig, de markt reguleert zichzelf. Dat geeft spanning, getuige de belevenissen van Hoo geveen in het veld. Onverbloemd schreeuwen de verbolgen recreanten hun tegenpartij in het gezicht. Hoogeveen treft dikwijls mensen die 'straks gaan meppen', die 'als hij met z'n poten aan mijn caravan komt' dreigen met 'ik ga gekke dingen doen' en 'ik zal persoon lijk met hem afrekenen'. Soms vragen de medewerkers van NACK zich af wat er nog leuk is aan langkamperen. „Vechten de recreanten niet met de onderne mer, dan is het wel met de buren," zegt NACK-voorlichter G. van den Berge. „Maar ja, de problemen komen vaak van dezelfde campings. Er zijn gelukkig honderden goede standplaatsen, met prima campingbazen." Van onze correspondent Wiiko Voordouw Parijs - „Het loopt als een trein. De reacties zijn goed. De kijkers waarderen de pro gramma's. Voor een eerste week had het niet beter ge kund, hoewel we nog iedere dag aan onze programma's sleutelen." Volgens woordvoerster Catheri ne van Malderen is Télé-emploi (werktelevisie) een groot succes. De experimentele zender krijgt veel positieve reacties. „Kijkcij fers? Nee, die interesseren ons niet. Onze prestaties worden niet op dezelfde manier gemeten als bij andere zenders." Afgelopen maandag werd Frankrijk wakker met Werktele visie. Het is de bedoeling dat het net, met thema-programma's over werk, werkgelegenheid, werkloosheid, arbeidsrecht en om- en herscholing, een bijdrage levert aan de strijd tegen de werkloosheid. Het experiment duurt drie weken. „Daarna wor den we opgeheven. Maar de meest succesvolle programma's zullen ongetwijfeld een plekje vinden op de andere kanalen van de publieke televisie," zegt Ca therine van Malderen, die bena drukt dat Télé-emploi uniek is op de wereld. „Voor zover wij weten is Frankrijk het eerste land dat met behulp van televi sie iets aan de werkloosheid pro beert te doen." Volgens de jongste cijfers heeft Frankrijk ruim 3,3 miljoen werklozen. In de maand februari steeg het aantal met 5.200 en is nu 12,2 procent van de actieve bevolking werkloos. Toen de re- gering-Balladur begin april vo rig jaar aantrad, was de absolute prioriteit de verlaging van de werkloosheid. En Télé-emploi - een televisienet waar werk cen traal staat - is, besloot de pre mier, een van de middelen. Het net, dat uitzendt op de overdag ongebruikte frequentie van de Frans-Duitse culturele zender Arte, is voorlopig een drie weken durend experiment. Na een week van uitzenden kan al worden vastgesteld dat het met de formule wel goed zit. Télé-emploi is niet, zoals velen vreesden, een soort arbeidsbu reaupaneel geworden, waar men aan de ene zijde de vacatures ziet en aan de andere kant de profielen van de werkzoekenden. Dat gedeelte, dat 'uitwisseling' wordt genoemd, gebeurt via het interactieve teletekstmedium Minitel. Daar zijn vele honder den vacatures te vinden, die door bedrijven worden aangemeld. Het televisienet zelf is een leven dig kanaal, waar het begrip 'werk' in een zo breed mogelijk kader is geplaatst. Middelen noch moeite zijn gespaard om van het publieke net een succes te maken. Een redactie met klin kende namen uit de Franse jour nalistiek maakt de programma's. Op werkdagen wordt van 7 uur 's ochtends tot 7 uur 's avonds uitgezonden, in het weekeinde van 12 tot 7 uur. Voor de drie uitzendweken heeft France Télévision ruim 20 miljoen gul den ter beschikking. Télé-emploi heeft een gevarieerd aanbod. Dat gaat van praktische rubrieken onder het motto 'in formatie en dienstverlening' (waar men bij voorbeeld ook wordt ingelicht over speciale theatertarieven voor werkzoe kenden) via allerhande docu mentaires tot de soap-opera 'Bouge-toi' (vrij vertaald: Zit niet te kniezen). In dat program ma worden op humoristische wijze de avonturen verteld van twee werkloze neven. De 26-jari- ge Fred en de 28-jarige Jean- Pierre delen samen een apparte ment. Tijdens hun speurtocht naar een nieuwe baan - hoewel Fred zijn werkloosheid helemaal niet zo erg schijnt te vinden - krijgt het tweetal te maken met de bureaucratie, zwart werken, fraude en de andere hindernis sen die op het pad liggen van de werkzoekenden in Frankrijk. Lieden die de vrijheid van meningsuiting en de onafhankelijkheid van de media zijn toegedaan, hebben al jarenlang gewaar schuwd tegen het verschijnsel dat zich nu in Italië voordoet: een mediamagnaat wordt pre sident. Silvio Berlusconi, behalve ei genaar van een dure voetbal club ook in het bezit van kranten, tijdschriften en tv- zenders, heeft een overval ge pleegd op de politieke markt op de manier waarop Unile ver dezer dagen met een nieuw turbopoeder de concur rentie op de wasmiddelen- markt een beslissende slag hoopt toe te brengen. Natuurlijk biedt Berlusconi aan een deel van zijn impe rium van de hand te doen - zijn speeltje AC Milan uitge zonderd - maar de vraag is of daarmee ook zijn invloed op die ondernemingen verdwijnt. Dat zie je bij grote fusies ook wel gebeuren: om de kartel- autoriteiten, bezorgd over een al te dominante marktpositie, wat tegemoet te komen, doe je een paar bedrijven in de verkoop. Intussen werpt de komst van de machtige mediabaas naar het centrum van de regerings macht zijn schaduw al vooruit. Bij de staatstelevisie RAI zijn journalisten die de opkomst van de zakenman-in-de-poli- tiek uiterst kritisch hebben gevolgd beducht voor de afre kening. Wordt het Italiaanse publiek dan nog wel vrij en onverveerd voorgelicht? Gelukkig is Italië in menig opzicht een uniek land. In Nederland mogen onderne mers, onder leiding van een ex-collega bij het ministerie van Economische Zaken een dagje stoom afblazen en el kaar moed inpraten. Mis schien dromen ze, als ze goed getafeld hebben, wel eens weg bij de gedachte hoe dit land er zou uitzien als Jan Timmer met de BV Nederland kon doen wat hij met Philips heeft gedaan. Maar wie zou hier een Berlus- coni-in-de-dop moeten zijn? De enige die in de buurt komt, is VNU-baas Joep Brentjens: bijna monopolist in de tijdschriftenmarkt (ook in België), overheersende posi tie met regionale dagbladen in het zuiden en oosten van het land en een flinke vinger in de pap in de Nederlandse en Belgische commerciële tv. Maar nee, als publieke figuur haalt Joep het niet bij Silvio. Hij kan om de hoek in Haar lem rustig de Story of de Li- belle gaan kopen zonder dat een sterveling hem herkent. Wie gunt ondernemend Ne derland de macht? Het finan ciële weekblad FEM heeft die vraag dezer dagen voorgelegd aan 300 hoofden van onder nemingen met tenminste vijf tig werknemers. Brentjens komt niet voor bij de eerste twintig. Jan Timmer, die zich na het succes in eigen huis ook adviezen aan het land durft te veroorloven, haalt het evenmin. Weliswaar schenkt 63 procent van de onder vraagde ondernemers hem veel vertrouwen, maar 13 pro cent vertrouwt hem met. Wat dat betreft wordt hij zelfs nog verslagen door Wim Kok. Wie is onze Berlusconi? 'Aarnout Loudon for presi dent', kopte FEM deze week zelf de weerslag van de en quête. De Akzo-topman, bijna toe aan zijn afscheid, kan rekenen op 'veel vertrou wen' van 67 procent van de ondernemers en scoort bij slechts 4 procent 'weinig ver trouwen. Daarmee is hij de eerste kandidaat van onder nemend Nederland. Waar zou het met dit land heen gaan onder leiding van Loudon? Uit de anderhalve inhoudelijke opmerking over de politiek die hij in de loop der jaren heeft gemaakt, is nog geen regeringsprogram ma samen te stellen. Maar in zijn stijl van leiding geven heeft hijzelf altijd de nadruk op consensus gelegd, praten totdat je er met zijn allen uit. bent. Het lijkt Lubbers wel. Maat terug naar het echte leven: in de FEM-enquête wordt per slot toch Brinkman maar aangewezen als premier als de keuze moet worden gemaakt uit reële kandidaten. Dat is het verschil met Italië. Daar worden ondernemers- dromen waar. Kort geding over imitatie Rietveld Utrecht - Het Italiaanse postorderbedrijf Linea Classica moet de verkoop van illegaal nagemaakte meubelmodellen onmiddellijk, staken. Dat stellen de leveranciers van de bouwpakketten, het Italiaanse bedrijf Cassina, het Duitse bedrijf ClassiCon en het Belgische bedrijf Mobica. In een kort geding, dat op 8 april in Utrecht dient, eisen ze ook schadevergoeding. De materiële schade is begroot op een half miljoen gulden. Het gaat om illegale meubelmodellen van onder meer Gerrit Rietveld, Le Corbusier, Mies van der Rohe, Wilhelm Wagenfeld en Eileen Cray. Cassina treedt op namens de erven Rietveld. Linea Classica biedt al enige tijd in advertenties in kranten Nederland en België de nagemaakte modellen te koop aan. De bouwpak ketten zijn in vergelijking met het origineel relatief goedkoop. 40 miljoen voor Limburgse bedrijven Heerlen - Veertienhonderd Limburgse bedrijven die in decem ber door watersnood werden getroffen, krijgen een totale schadevergoeding van veertig miljoen gulden. Dat is 65 procent van de schade aan gebouwen en inventarissen.De Stichting Watersnood Bedrijven heeft dit gisteren bekendgemaakt. Aan gezien de geleden omzetschade evenwel niet wordt vergoed, dreigen ongeveer vijftig bedrijven in ernstige moeilijkheden te komen. De stichting gaat daarom alsnog bekijken of die bedrijven toch op één of andere manier hulp kan worden geboden, zegt voorzitter P. van Zeil, oud-burgemeester van Heerlen. Hij hoopt dat dit lukt, daar met het ministerie van Economische Zaken is afgesproken dat geen enkel bedrijf ten gevolge van de wateroverlast over de kop mag gaan. Aantal banen in VS toegenomen Washington - Het aantal arbeidsplaatsen in de Verenigde Staten, exclusief de landbouw, is vorige maand gestegen met maar liefst 456.000. Het is de sterkste groei van de werkgelegen heid sinds oktober 1987. Economen hadden een stijging ver wacht met ongeveer 250.000 banen. Het spectaculaire cijfer is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan een herstel in alle belangrijke bedrijfstakken van de gevolgen van het strenge winterweer in januari en februari. Zonder dit effect zou de stijging van het aantal banen 250.000 kleiner zijn uitgevallen. De cijfers voor maart duiden erop dat de Amerikaanse economie ook in het eerste kwartaal van dit jaar goed heeft gedraaid. Economen houden er rekening mee dat het bruto binnenlands produkt in die periode is gegroeid met zeker 4 procent op jaarbasis. In het laatste kwartaal van vorig jaar was er een forse groei van 7,0 procent, het hoogste cijfer sinds de eerste drie maanden van 1984. Energiebedrijf gaat koude leveren Rotterdam - Het Rotterdamse GEB gaat als eerste energiebedrijf in Nederland koude leveren. Op 27 april wordt een contract getekend tussen het GEB en het Academisch Ziekenhuis Rotter dam (Dijkzigt) voor de levering van de koude. Bij het ziekenhuis wordt een installatie gebouwd die vanaf maart volgend jaar de koeling in Dijkzigt gaat verzorgen. Er is een investering van enkele miljoenen guldens mee gemoeid, zegt projectleider M. Loeve van het GEB. Volgens Loeve moet de installatie bij Dijkzigt gezien worden als een enorme koelkast, de grootste in zijn soort in Europa. „Het grote verschil is echter dat er in deze installatie geen milieuonvriendelijke cfk's worden gebruikt. De koude lucht wordt deels geproduceerd door gas en deels wordt gebruik gemaakt van de restwarmte van de stadsverwarming."

de Stem | 1994 | | pagina 7