Weekend Illegaal wonen op de camping E3 Wetten zijn er om te overtreden, luidt een populair gezegde. Honderdveertig op de snelweg. Loeihard door de bebouwde kom. Een fiets zonder verlichting en bel. De belastinginners in Den Haag pootje lichten. Och, d'r mag zo veel niet. Zo is het ook verboden om permanent op een camping of in een bugalowpark te wonen. West- en Midden-Brabant telt minstens een paar honderd inwoners die daar geen boodschap aan hebben. En eigenlijk kun je ze dat niet kwalijk nemen. 'Je bent een dief van eigen portemonnee als je er niet aan meedoet' Permanent verblijf op camping: er mag zoveel niet 9$ STEM ZATERDAG 2 APRIL 1994 Igt hij, „de oude Kim II eft zijn land van de buiten- pfgesloten. Hij heeft een velvarende staat rond zijn gecreëerd met een sterk It land is helemaal gemili- I. Alles wat de mensen er 1 voor de staat. Kinderen [tellen met kanonnen: één lus één kanon is twee ka- |Op schietbanen schieten ze rikaanse poppen. Dissiden- 1 weggestopt in concentra ten '80 bezocht Van de Pol brea, uit nostalgie, zoals leranen. Hij beschrijft het |land van fapades: „Het is soort dictatuur, maar de Iden zijn modern, met hoge In en, snelwegen. Daar zit ktrie en de jachthavens lig- |luxe jachten van de rijken, het platteland is de ont- fig van de welvaart achter- Dat maakt Zuid-Korea Kim II Sung volharden in |jn uitdagende weigering controle op atoomwa- bns toe te laten. Van de Pol: Iwe heeft een hard hoofd, liet verlegen en heeft een ltraind leger, compleet met pdtroepen. Bovendien heeft partizanenverleden. Zo'n heel onverwachte dingen „Ik ben er één keer wezen Mijn bezwaar tegen Zee dat het niet erg vee-minded Ud niet het idee dat ik er was. In Groningen wel". lisman kan dat beamen. H'J een enkele moeite met de van veehouders in zijn êe~ ;reek. „Als het toch niet kan, zie ik liever groen i, dan zwart bouwland, dat lijft liggen". it toch maar het liefst goud' ters met koren en koolzaad, ort bij het Oldambt. Als net d in bloei staat en het ko- is, is deze streek op Als ik dan zo aan het eind i zomerdag door de polder eet ik dat er geen mooier in Nederland bestaat. En ren die mooie boerderijen bij. Alleen al daarom is he' ielang van de hele streek da dbouw op de been word en". ooit nog goed komt met he it? Stek gelooft heilig van Mleen moet Den Haag ons handje helpen. Al was he lat ze ons iets terug geve winst op het aardgas dat z ns gat weghalen". Door Paul Spapens De meeste gemeenten met oorden voor ver- blijfsrecreatie op hun grondgebied zijn ge woon te laks geweest in de controle daarop. Ze beginnen tot inkeer te komen, maar ze zullen nog een zware dob ber hebben aan het keren van deze sluipende verstedelijking van het platteland. Dat heb je ervan als je jarenlang een situatie gedoogt die wettelijk niet door de beugel kan. Het euvel zit hem in de stacaravans en de zomerhuisjes. Die zijn dikwijls zo goed ingericht dat een verblijf het jaar rond heel goed te doen is. Soms zijn het villaatjes in het klein. Van de andere kant zijn er ook optrekjes waarvan je zou vre zen dat ze tijdens een flinke storm tegen de vlakte gaan. „De bewoners van het opvangcen trum voor asielzoekers Prinsen bosch wonen beter", zei een ont hutst raadslid L. Lavooij nadat hij een paar weken geleden met colle ga's een rondgang had gemaakt over een camping in Molenschot. Volgens de door de gemeenten ge hanteerde vergunningen mag er bijvoorbeeld tign maanden per jaar in stacaravans of vakantiehuisjes 'worden gewoond. De rest van de tijd moet de bewoner ergens anders domicilie kiezen. Veel oudere be woners van bungalowpark De Stil le Wille tussen Moergestel en Oirschot voldoen daaraan door te overwinteren aan een Spaanse Cos ta. Beekse Bergen, dat dit jaar is begonnen met het uitgeven van zogenaamde jaarplaatsen, heeft in het huurderscontract staan dat het in november en december op de dagen in het midden van de week verboden is in de stacaravan te overnachten. Kerstmis is de begrij pelijke uitzondering. Woordvoerder P. van Heijningen van Beekse Bergen meent dat deze ene regel voldoende aanknopings punten geeft om op ongeoorloofd verblijf te kunnen controleren. „Alert reageren en één lijn trek ken", neemt hij zich welgemoed voor. Hoewel de bedoeling goed is, is enige twijfel over het effect toch op zijn plaats. Mensen namelijk zijn verschrikkelijk slim. Zoals het echtpaar, dat in een volledig ver duisterde caravan de campinghou der bij de neus probeerde te nemen. Uit angst dat het licht toch naar buiten door zou dringen, stelden man en vrouw zich elke avond tevreden met een minuscuul lamp je. De auto stond geparkeerd op een plek waar die niet op zou vallen. Het is veelzeggend dat de gemeen ten dondersgoed in de gaten heb ben dat er illegaal wordt gewoond, maar dat ze niet eens bij benade ring weten om wat voor aantallen het gaat. „De laatste jaren zijn de signalen steeds duidelijker gewor den dat het zich ook op onze cam ping 't Zand voordoet", aldus se cretaris A. Wouters van de ge meente Alphen en Riel. Wie in de straat in Haaren het oor te luiste ren legt, kan horen dat op de Noenes zeker 25 mensen het hele jaar door verblijven. Een woord voerder van de gemeente zegt van een paar gevallen 'bijna zeker' te foto jan stads Jean Kooyman en zijn Portugese vriendin hebben zich permanent gevestigd op camping De Visvijver in Molenschot. zijn. „Er zijn er zeker meer die er illegaal wonen, maar daar kunnen we onmogelijk achter komen." Op het gemeentehuis van Diessen wordt 'bij voortduring gevreesd' dat het voorkomt op bungalowpark Kempenbos. Wethouder C. van Oosterwijk van Oost-, West- en Middelbeers heeft het 'sterke ver moeden' dat het op Stille Wille van hetzelfde laken een pak is. „Het gebeurt veel. Er zijn er heel wat die de regels aan hun laars lappen. Ik heb sterk de indruk dat de beheer der de afspraken niet nakomt." Gevraagd om een reactie ontkent beheerder N. Kouwenberg van Stille Wille in eerste instantie. La ter tijdens het gesprek geeft hij toe dat „er zijn die er permanent wo nen". Ook wethouder E. Smet van de gemeente Gilze en Rijen laat weten dat bij hem 'signalen binnenko men' over permanente bewoning. Of er werkelijk het hele jaar wordt gewoond en om hoeveel gevallen het gaat, weet Smet niet. Op zijn zachtst gezegd is dat vreemd. Als hij eventjes de moeite neemt bij de afdeling Bevolking te informeren, leert hij dat alleen al in de gemeen te Gilze en Rijen 241 campingbe woners bij de Burgerlijke Stand staan ingeschreven: 67 op Heide- lust, 144 op Linberg en 30 op De Visvijver. Dat wil niet zeggen dat ze allemaal permanent verblijf houdeh op deze campings, maar het geeft wel een indicatie. Mevrouw E. Jacobs van camping Heidelust in Molenschot zegt zon der omhaal van woorden dat op haar bedrijf dertig plaatsen ge schikt zijn voor permanente bewo ning. Het is haar niet bekend dat dit niet mag. „Ik heb geen enkel papier waarop staat dat het verbo den is." De jeugdige eigenaar M. Vergunst van camping De Vis vijver in Molenschot draait er evenmin doekjes om. Zijn bedrijf telt 260 plaatsen voor stacaravans en veertig voor toercaravans. Van de stacaravans worden er naar zijn zeggen tussen de 25 en de dertig permanent bewoond. „Mijn vader heeft dat in het begin wel tegen proberen te houden, maar dan gin gen de mensen naar andere cam pings. Je bent een dief van je eigen portemonnee als je daar niet aan meedoet", zegt Vergunst in zijn Japanse jeep. Tijdens een rondrit over de camping informeert hij bij een paar Poolse jongeren wat ze aan het doen zijn. „Wir besuchen Freund", zegt een van hen in steenkool-Duits. De vriend van de Polen en een paar landgenoten hebben hun intrek ge nomen in een stacaravan op De Visvijver. Ze werken bij een tuin der in de buurt van Breda. Voor Vergunst betekent hun aanwezig heid extra inkomsten tijdens de slappe winterperiode. In het zo merseizoen kost een staanplaats van één caravan 1.680; in de winter is men vijfhonderd gulden kwijt aan water en elektriciteit. Aardgas heeft de camping niet, riolering evenmin. De Visvijver is een armetierig oord, dat zijn gelijke niet kent in de regio. Vergunst neemt zelf het woord 'verpaupering' in de mond. Langs met puin verharde weggetjes staan krakkemikkige caravans met allerhande aan- en bijbouwsels. Sommige tuintjes zijn woestenijen, andere juist voorzien van een keur aan planten en de onvermijdelijke tuinkabouters. Schotelantennes moeten de televisies van beelden voorzien. Bewoners kijken nieuws gierig vanachter de glasgordijntjes als een onbekend gezicht passeert. Ze warmen zich bij oliekacheltjes. Met de moed der wanhoop probeert Vergunst het bedrijf op te knappen, nadat zijn vader vorig jaar is ge storven. Vergunst senior, Hagenaar van geboorte, kocht bijna 25 jaar geleden net buiten de bebouwde kom van Molenschot een stukje grond bij een visvijer om onge stoord zijn hengeltje uit te kunnen gooien. Vrienden vonden het wel leuk daar, en van lieverlee kwamen er steeds meer caravans te staan. In 1982 kreeg Vergunst een exploita tievergunning. Maar vraag zijn zoon niet hoe het met de overige vergunningen zit. „Hij begon te bouwen, vergunning of niet. Wat mijn vader in zijn kop had zitten, had ie niet in zijn kont." Camping De Visvijver is een ty pisch voorbeeld van zeg maar wild groei op het platteland, waartegen de gemeente Gilze en Rijen om de een of andere reden niet adekwaat is opgetreden. Precies zo kon het gebeuren dat bij Vergunst de ene na de andere vaste bewoner neer streek. De jonge ondernemer geeft die zeker geen ongelijk. „Ik zou ook naar hier verhuizen als ik in Den Haag of Rotterdam op een klein flatje woonde." Hij kan zich van de andere kant goed voorstel len dat de gemeente Gilze en Rijen het 'niet tof' vindt. „De vaste bewoners eten mee uit het potje van de sociale dienst of ze vragen om een bejaardenwoning." Nou beweert een 73-jarige Hage naar wel dat hij op De Visvijver blijft wonen, maar toch wijst Ver gunst exact die dingen aan waar de gemeenten problemen mee hebben. „Ze betalen geen onroerend-goed- belasting, geen milieulasten en je weet niet wat voor publiek je bin nenkrijgt", zegt gemeentesecretaris Wouters van Alphen en Riel. „Het komt voor dat ze een bejaardenwo ning of een uitkering aanvragen", aldus burgemeester A. Aarts van Gilze en Rijen. „We moeten zien te voorkomen dat zich criminele ele menten vestigen." Aarts voegt eraan toe dat de bewo ners niet ten onrechte een beroep doen op de gemeenschappelijke voorzieningen. Zeven campingbe woners staan in Gilze en Rijen geboekt voor een sociale uitkering. Een gemeente is verplicht de vaste campingbewoners in het bevol kingsregister in te schrijven in de plaats waar ze de meeste nachtrust genieten. De openbare orde kan desondanks toch in het gedrang komen doordat menigeen elders een postadres heeft. Controle op wie zich zoal op de campings of in de bungalowparken ophouden is daardoor vrijwel onmogelijk. Een 61-jarige man uit Aalsmeer houdt bijvoorbeeld een adres aan in Bre da. Onder de aanhef: „Ik krijg toch zeker geen last met de gemeente?", vertelt hij hoe hij samen met zijn vrouw op 26 december van het vorig jaar voorgoed op De Visvijver is gaan wonen. Ze hebben het er nog steeds druk mee. Op het plaatsje tussen de caravan en een schuurtje staat het vol met allerlei huisraad. Hij knikt naar de spullen en verklaart het bezige gedoe met: „Het is knap moeilijk selecteren als je van een huis naar een caravan Eigenlijk is camping de Visvijver niet zo'n lustoord, maar de twee zijn best tevreden. foto van eindhoven Op de vraag waarom ze op deze leeftijd nog deze grote stap hebben gezet, komt een verhaal van een zoon die door omstandigheden in hun huis moest gaan wonen. Bo vendien heeft de vrouw het aan haar hart. De dokter adviseerde: jullie moeten lekker buiten gaan wonen. „Dan moet je toch wat", zegt de man, terwijl hij een keffend hondje tot kalmte probeert te ma nen. „We kunnen moeilijk op straat gaan slapen. Dus dan koop je een caravan." Jean Kooyman (39) heeft weer een heel andere beweegreden. „De vrij heid is mij lief. Met een dak boven mijn hoofd, wat te eten en wat warmte ben ik tevreden", aldus de vrachtwagenchauffeur. Hij woonde in Amsterdam, maar rijdt voor een bedrijf uit Helmond zijn ritten tus sen Hazeldonk en Barcelona. Daar om zocht hij woonruimte in de buurt en vond die een jaar geleden op camping De Visvijver. Kooyman betaalde een paar dui zend gulden voor de stacaravan, waarin hij samen met zijn Portuge se vriendin woont. Ze moeten het stellen met een piepklein woonka mertje, een zeer klein keukentje en een krap bemeten slaapkamer. Het toilet is buiten. In de winter was sen ze zich aan de aanrecht. Kooy man heeft plannen om een belen dende caravan te kopen en de twee aan elkaar te bouwen, zodat hij een mooi L-vormig bungalowtje krijgt. Nee, Kooyman is zeer content. Op de gemeentehuizen in Midden-Bra bant zijn ze dat niet. Daar is nu het besef doorgedrongen dat het tijd wordt om iets tegen de permanente bewoning te ondernemen. Overal klinkt ook de verzuchting dat dit toch zo verdraaid moeilijk is. Het levensgrote probleem is vast te stellen of iemand inderdaad het jaar rond in een zomerhuisje zit. „We kunnen moeilijk 365 dagen in het jaar voor de deur gaan liggen", verduidelijkt gemeentesecetaris Wouters van Alphen en Riel. Wet houder Van Oosterwijk van De Beerzen komt er rond voor uit dat hij niet weet hoe het moet. Er zijn wel volop goede voorne mens. Gilze en Rijen wil het pro bleem inbrengen in het overleg met de campingeigenaren. Haaren kiest voor een verplichte opgave van de tijd wanneer de bewoners er niet zijn. „In theorie is dat te controle ren", hoopt de woordvoerder. Dat zal zeker wennen zijn op de Noe nes. Als gevolg van een jarenlang gedogen is onder deze naam op twee kilometer van de bebouwde kom in het buitengebied letterlijk een buitenwijk van Haaren ont staan. Doordat Haaren de situatie jaren lang op zijn beloop heeft gelaten, mag er naar hartelust worden ge bouwd. De enige restrictie is dat het hoofdgebouw niet groter mag zijn dan 60 m2. Tot drie keer toe heeft de rechter echter bepaald dat permanent wonen verboden is. Wie informeert naar een op een infor matiebord te koop aangeboden stuk grond met volledig ingerichte caravan (vraagprijs 125.000 kos ten koper), krijgt te horen dat met behulp van een postadres wel wat te regelen is. Een makelaar zegt dat het niet mag. Maar daar is wel een mouw aan te passen. Bovendien is de controle niet zo streng. Hij advi seert een correspondentieadres te overleggen. Oisterwijk, net als Gilze en Rijen een gemeente met veel verblijfsre- creatie, gaat tot actie over op grond van een nieuw bestemmingsplan voor het buitengebied. Daar liggen de campings en de bungalowpar ken. De regels die in het bestem mingsplan worden gesteld, moeten natuurlijk wel worden nageleefd. „Het gaat erom", legt een woord voerder uit, „hoe om te gaan met wat tot op heden gedoogd is. Hoe een einde te maken aan een perma nente vestiging. En hoe te voorko men dat dit aantal zich uitbreidt. Gevraagd om aantallen illegale be woners in Oisterwijk zegt hij daar absoluut geen inzicht in te hebben. Enkele honderden misschien? „Nee, dat niet." Hij stelt vast, dat als er niets tegen wordt ondernomen, het er alleen maar meer zullen worden. Oisterwijk gaat de ondernemers op hun ver antwoordelijkheid aanspreken en wil een 'uitsterfconstructie' toe gaan passen: zodra een caravan of bungalowtje wordt verlaten, wor den maatregelen getroffen om per manente bewoning in het vervolg te voorkomen. Volgens de woord voerder wil Oisterwijk de 'lijn-Bar- neveld' volgen. Deze recreatiege meente aan de rand van de Veluwe besloot vijf jaar geleden permanen te bewoning aan te pakken. Ook in Barneveld werden de on dernemers op de voorwaarden in hun vergunning gewezen. Contro leurs voor de toeristenbelasting houden een oogje in het zeil. De opvallendste maatregel was dat ie dereen die illegaal in caravan of huisje verbleef, zich in kon laten schrijven als woningzoekende. Door ze voor een echt huis in aanmerking te laten komen, zou het probleem op den duur vanzelf overgaan. „We hebben de indruk dat dit beleid werkt", aldus een woordvoerder van de gemeente Barneveld. „In De Telegraaf wordt niet meer geadverteerd met huisjes geschikt voor permanente bewo ning." Maar er is een groot probleem. In Barneveld staan 2.500 inwoners in geschreven voor een huis. Van de woningtoewijzing is daarom weinig terechtgekomen. De vraag is of de Oisterwijkers wel zo blij zullen zijn met dit deel van de Barneveldse methode. Oisterwijk telt ruim ze venhonderd woningzoekenden. 2 APRIL 1994

de Stem | 1994 | | pagina 35