'Prima werken in de bouw' Take That: succes door hard werken en heel veel geluk Vóór de vakantie op zoek naar een baan O Q O O O O O O O 0 0 0 0 Wedstrijd voor jonge dichters De Vierkante Decimeter L FNV-Jongerengroep komt op voor voor leerlingen bij bedrijven lucht (j€Sf ktb cL0Cr$. Ueefl u weewdeLylxhud ontmoet fjctf het oLoote Meï cms nüiï olfecn UOCHL U kedcdd (jeef hvt dooit facd W vco/dgaon dcoitdbjaztn foxadkjif (h tzanen van een and etc dtoqen <~Xc>t ket de, kdLmet taJheeetLen eUjui dzflïetj®i tNDPROTHETISCHE PRAKTIJK H.M. SCHELSTRAETE £en groot deel van de komende 150.000 schoolver laters zal waar- schijnlijk geen baan kunnen vin den op het niveau waarvoor ze zijn opgeleid. Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Bestuur voor de Ar beidsvoorziening (CBA). Door het tekort aan banen verdringen de hoger opgeleiden de lager op geleiden van de arbeidsmarkt. Tweederde van de vraag van werkgevers bestaat, volgens het CBA, uit banen op lbo- en mavo- niveau, terwijl ruim tweederde van de jongeren juist is opgeleid op middelbaar en hoger niveau. Volgens een CBA-woordvoerder komt het met 'zekere regelmaat' voor dat het arbeidsbureau slechts passende arbeid kan vin den op een lager niveau dan de opleiding van de werkzoekende jongeren. Cijfers van het aantal personen dat onder het niveau te rechtkomt, zijn nog niet bekend. Begin april start het CBA een voorlichtingscampagne voor de ongeveer 150.000 schoolverlaters die na het examen een baan gaan zoeken. De campagne 'Voor schoolverla ters begint de zomer van '94 bij het arbeidsbureau', moet jonge ren een betere oriëntatie bieden op de arbeidsmarkt. Uit recente cijfers blijkt dat de werkloosheid vooral onder jonge ren tot 25 jaar stijgt. „Daarom moet een schoolverlater direct, nog voor de zomervakantie, op zoek gaan naar een baan. Dan maakt hij de meeste kans," aldus de CBA-woordvoerder. In 1993 was tien procent van de jongeren in de beroepsbevolking zonder baan. Vooral bij mensen met mavo of lbo steeg het werk loosheidspercentage in dat jaar sterk ten opzichte van 1992. (Bron: anp) unstgebitten en bittenreparatie HULST S 01140-12141 Nederlandse Tandprothetici 2) Without you - Mariah Carey 1) Move on baby - Cappella (12) I like to move it - Reel 2 Real 6) Look who's talking! - Dr. Alban 4) Get away - Maxx 9) Madchen - Lucilectric 3) Ik wil niet dat je liegt - Paul de Leeuw" 7) Breathe again - Toni Brax ton 5) It's alright - East 17 (10) Right in the night - Jam Spoon (13) Streets of Philadelphia - Bruce Springsteen 8) Whoomp there it is - Tag Team (19) Sweet lullaby - Deep For rest (11) Let the beat control your body - 2 Unlimited (27) Omen III - Magic Affair (33) Take me away - Twenty 4 Seven (14) Babe - Take That (23) Come baby come - K7 (22) Dry county - Bon Jovi (31) Liefde op het eerste gezicht - Gerard Joling (17) Hobo humpin slobo babe - Whale (25) The power of love - Celine Dion (15) Never alone - 2 Bros on the 4th floor (34) Sleeping in my car - Roxet- te (26) Forever now - Level 42 (16) La solitudine - Laura Pau- Sini (38) Strani amori - Laura Pau- sini (18) No time 2 waste - T-spoon (20) Things can only get better - D:ream (29) Your ghost - Kristin Hersh Michael Stipe -) Waterfall - Atlantic Ocean (21) Sail away - Urban Cookie Collective (35) Rumours in the city - Ten Sharp (36) Don't go breaking my heart - Elton John Ru Paul (44) Loser - Beck (43) Ik bel je zomaar even op - Gordon -) Rock my heart - Haddaway (45) Jessie - Joshua Kadison (46) Because of love - Janet Jackson (30) Return to innocence - Enig ma (37) Ik wil een kus - Benny Ney- man (41) Love is history - Michele -) Whatta man! - Salt 'n pep- pa (28) The sign - Ace of bace -) Spoonman - Soundgarden -) No matter what you say - The Flavour -) De nacht is nog zo lang - Rene de Haan (24) All for love - Stewart, Adams Sting -) Plastic dreams - Jaydee (39) Zij is een wonder - Roland Verstappen Stichting Mega Top 50 ZATERDAG 2 APRIL 1994 DEEL cd schrijven. „Ik heb het geluk gehad dat ik op m'n zestiende al heel serieus bezig was met songs schrijven. Ik werd pas op m'n twintigste beroemd, dus al die tijd heb ik stevig door kun nen schrijven. Ik ben nu reuze dankbaar dat ik al die songs heb liggen, want ik kan hier een refrein vandaan halen en daar een couplet. We hebben af en toe een weekje vrij, maar in een week schrijf je geen hele cd." Dan nog blijft de druk groot, want er wordt verwacht dat el ke song een hit van het kaliber 'Babe' is. „Ik werk graag onder die druk. Ik ben er, zonder arrogant te willen klinken, namelijk van overtuigd dat ik iedere keer weer een beter nummer kan af leveren." De cd moet eind dit jaar uitkomen. Perfecte timing, om te profiteren van de ver- kooppiek voor de feestdagen. Het werkte ook bij de voorgan gers 'Take That And Party' ('92) en 'Everything Changes' ('93) Hebben ze een verklaring voor hun succes? „Het is moeilijk om alle facto ren die ertoe hebben bijgedra gen bij elkaar op te tellen," ant woordt Gary, „Ik denk dat we vastberaden zijn geweest en hard hebben gewerkt, maar we hebben ook een ongelooflijke hoeveelheid geluk gehad. Er zijn duizenden mensen die be ter kunnen zingen dan ik en be tere songs kunnen schrijven, maar gewoon niet dat beetje mazzel hebben gehad dat ze verdienen." De verklaring voor het succes van Take That wordt vaak ge zocht in een slimme marketing strategie, waarmee eerst de ho mo-scene veroverd moest wor den. Daar beginnen vaak de nieuwe trends. De manager van Take That is homo en hun eer ste tournee voerde langs het homo-circuit. „Ach," haalt Gary z'n schou ders op, „je kunt overal vrese lijk veel achter zoeken. Het klinkt fantastisch, maar zoiets slims zouden wijzelf niet eens kunnen bedenken." In Britse pers gonst van de ge ruchten dat de leden van Take That zelf ook homofiel zijn. „Waarschijnlijk doen er daar over meer roddels de ronde dan wijzelf weten," reageert Jason. „Het kan ons niks schelen. Eer lijk gezegd, vind ik het mysteri euze wel aantrekkelijk. Men weet niet wat we zijn. We leven in de jaren '90 en wie kan het wat schelen of je homo of hete ro bent? Het gaat toch om de binnenkant en niet om iemands seksuele voorkeur?" Take That scoort goed bij tienermeisjes én in de homoscene. Door Muriel Boll Achter de tafel zitten vijf forumle- Hf A den, in de zaal 'M zo'n vijftien jonge- ren. Niet veel voor een avond waarop de FNV-Jongerengroep van de Bouw- en Houtbond de resulta ten van een belangrijke enquête bekend zal maken. Maar ja, het is woensdagavond, het voetbal op tv wint het van de vergadering. We praten met Jeroen de Bont (22) en Bennie de Ruyter (19) van de Jongerengroep. Zij vol gen, net als de meeste jongeren hier, een opleiding in één van de bedrijven van het Samenwer kingsverband (SWB). Dat zijn be drijven die jongeren zo de kans geven het vak te leren. Vier da gen werken, waarvoor ze betaald worden en één dag naar school. „Er zijn veel te weinig bedrijven die leerlingen aannemen. Oplei den moet de buurman maar doen. Hoe willen ze dan aan goede wer kers komen, je moet toch ergens ervaring opdoen?", vindt Bennie. Bennie zat eerst met Jeroen in de leerlinggenraad van het SWB. Die raad werd nogal eens met een kluitje in het riet gestuurd. Daarom werd een echte onderne mingsraad (OR) opgericht, die meer bevoegdheden heeft. Breda heeft de primeur want het is de eerste OR op dit gebied. Deze week werd de raad officieel geïnstalleerd. Jeroen: „We heb ben eerst een nieuw regelement gemaakt, in begrijpelijke taal zo dat iedereen het kan lezen. Ik vind de OR een goede zaak, pro blemen kunnen nu eerder boven water komen." Eén van de belangrijkste proble men is de begeleiding van leerlin gen, blijkt uit de enquête. Leer lingen moeten geregeld op hun werkplaats bezocht worden door een consulent van het SWB. Hij moet in de gaten houden of de opleiding goed gebeurt. Helaas komt zo'n consulent maar zelden kijken, een enkele keer zelfs hele maal niet, want er zijn te weinig consulenten. Bennie: „Als je zelf je mond niet opendoet, sta je misschien vier weken lang te vegen of op te rui men. 't Moet gebeuren, maar je leert niets." Nog een belangrijk punt: het overwerk. In Nederland werkt 27,9 procent van de jongeren in de bouw meer dan acht uur per week over, en dat mag niet. In Brabant werkt zelfs 34,7 procent veel te veel over. Toch klaagt nie mand, het gebeurt kennelijk met wederzijds goedvinden. Officieel werkt maar één procent over, dus is het vooral zwart werk. Bennie: „Met beunen bij particu lieren doe je soms meer ervaring op dan opje werk, omdat het vaak om allerlei karweien gaat. En je verdient nog wat bij ook." Jeroen: „Maar als er iets gebeurt, een ongeval of zo, ben je mooi de klos." Hoewel ze allebei weieens klus sen vinden ze dat structurele overwerk niet goed. Het is niet nodig, er is zoveel werkloosheid. Bovendien zit je op die manier voor je veertigste geheid met een versleten lijf in de wao. Je slijt nu eenmaal hard in de bouw. Toch vinden Jeroen en Bennie dat het er prima werken is. Er is veel va riatie en je bent veel buiten. Ze ker 's zomers is het één van de beste beroepen die ze zich kun nen voorstellen. En je verdient goed. Waarom wordt er dan toch nog vaak op neergekeken? Jeroen: „Misschien omdat je vroeger veel minder verdiende. En de mensen zien niet dat je behalve je handen ook je kop moet gebruiken. Als je kozijnen stelt, moet je hard na denken anders maak je een fout en moet de hele boel weer wor den afgebroken." Nog een enquêtecijfer: in Neder» land werkt 1,5 procent vrouwen in de bouw, in Zeeland 0 procent, in Brabant 2,2 procent. „Ze zijn er bijna niet, maar als ze er zijn, is de sfeer direct anders. Minder grote monden en minder sterke verhalen," heeft Jeroen gemerkt. Via de ondernemingsraad zitten de twee ook samen in de Lande lijke Jongerenraad van de Bouw en Houtbond, maar het is ze niet gelukt in het FNV-bestuur van de afdeling Breda te komen. „De voorzitter zei dat het beter was als we direct in het bestuur kwa men. We mogen dit jaar wel alles volgen, overal bij zijn en dan pro beren we het volgend jaar op- Zijn er jongeren die gedich ten schrijven? Waarschijnlijk meer dan je denkt, alleen ko men die jeugdige zieleroerse- len vaak niet verder dan een dagboek of een afgesloten bureaula. Zonde, want daar door blijft veel mooie, frisse poëzie onontdekt. Om daar verandering in te brengen, organiseert de Ne derlands-Belgische vereni ging Apollo weer een poëzie wedstrijd voor jongeren van 12 tot 18 jaar. Vorig jaar was de wedstrijd een succes: ruim 550 jongeren uit Nederland, België en zelfs Suriname stuurden gedichten in. Dit jaar zijn er drie leeftijds- categoriën. De winnaars uit elke categorie ontvangen de Apollo-Mariëndaal-prijs. Be halve met de 'grote eer' gaan de besten ook met enkele boekenpakketten naar huis. De jeugdige dichters die mee willen doen,'kunnen één of twee gedichten (in vijfvoud) opsturen naar de Literaire Culturele Kring Apollo, Pa penbroekstraat 217,3290 Diest, België. Voorzie de ge dichten van een schuilnaam adres en geboortedatum. Stop er ook een briefje bij met je echte naam (weer plus adres en geboortedatum én schoolopleiding). De gedichten moeten voor 1 juni bij Apollo binnen zijn. Een professionele jury buigt zich er vervolgens over. De prijsuitreiking is in oktober in Diest. Bennie de Ruyter: 'Als je je mond niet opendoet, sta je vier weken lang te vegenfoto de stem/dick de boer 0oor Marjolein Rotsteeg Hdolengroepen en tienerrages zijn van alle tijden. Rond The Beatles speelden zich der tigjaar geleden hysterische taferelen af. De his torie vermeldt verder The Os monds, The Bay City Rollers, The Monkees, Wham!, Duran Duran, Bros, N(ew) K(ids) 0(n) T(he) B(lock). De jongste rage uit Engeland heet Take That. Vijf 'ideale schoonzonen' zijn goed voor een miljoenenomzet aan cd's en andere artikelen. Hun afbeel ding prijkt zelfs op-dekbedover trekken. Scoorden veel voorgangers vrij wel uitsluitend bij tienermeis jes, Take That doet het - net als Wham! - ook goed in de homoscene. Het houdt het vijf tal in de Britse bladen. Neder land loopt traditiegetrouw min der hard van stapel, maar afge lopen maandag, bij het eerste Ahoy-concert van de groep, gingen de remmen los voor Ga ry (23), Robbie (20), Jason (23), Mark (22) en Howard (25). Dat zal vanavond bij het tweede concert ongetwijfeld ook' het geval zijn'. „Toen ik vier jaar terug bij de band kwam, zag ik in gedachten mezelf al m'n vrienden op gaan' halen in een Porsche," vertelt Robbie Williams, de benjamin van Take That. „Als popster had je immers zeeën van tijd om feestjes af te lopen en 'rock 'n' roll'-dingen te doen. Maar ik heb niet eens tijd gehad om m'n rijbewijs te halen, laat staan een Porsche te kopen!" De jongens van Take That 'wo nen' in hotels, door de lange vluchten is hun biologische klok weken achtereen van slag en hun koffers pakken ze niet eens meer uit. „Als je gaat winkelen, moetje er rekening mee houden dat je herkend wordt," zegt song schrijver Gary Barlow, „maar je bent echt geen vijf minuten kwijt om zes handtekeningen te zetten." „Het is altijd onze am bitie geweest een bepaald ni veau te bereiken en dat lijkt te lukken," aldus Robbie. Dat is wel erg bescheiden. Met name in hun vaderland Enge land heeft de Take That-rage ongekende vormen aangeno men. In januari en februari kwamen er bij de fanclub 10.000 brieven per dag binnen. Het aantal fanclubleden is we reldwijd opgelopen tot 300.000. Het tempo is nauwelijks bij te benen. De meeste druk rust op Gary's schouders; hi^ moet tus sen de bedrijven door ook nog 'even' de songs voor de derde Jeroen de Bont: 'Mensen zien niet dat je behalve je handen ook je kop moet gebruikenfoto de stem/ben steffen e Vierkante Deci- meter is deze VB week gevuld met W M een gedicht van V Ellie de Meijer uit Raamsdonksveer. 'Het gedichtje is eigenlijk voor het paasfeest bedoeld', schrijft ze. Toepasselijk dus in dit paas weekeinde. Ellie krijgt zo spoedig mogelijk een cd thuisgestuurd. Ook jij kunt een cd verdienen met een originele bijdrage aan De Vierkante Decimeter. Al wat je hebt te doen is het op pervlak van een vierkante deci-- meter zo leuk mogelijk invul len. Dat mag met tekeningen, gedichten, boodschappen, fo to's of watje maar kunt beden ken. Stuur je bijdrage naar Re dactie De Stem t.a.v. ragAzzi, postbus 3229,4800 MB Breda. SCHRIFTELIJKE REACTIES: REDACTIE DE STEM T.A.V. RAGAZZI, POSTBUS 3229, 4800 MB BREDA. TELEFONISCH: 076-236361

de Stem | 1994 | | pagina 25