liteit Korfballers gaan het veld weer op Clinge gelooft nog in behoud 'Tennisopleiding is geen éénmanszaak' ast 'Mannen als Boudewijn van Craenenbroeck hebben we nog hard nodig' pESTEM SPORT ZEELAND B3 Rabobank O )r Stoel splas Jan-Willem Baars pleit voor goede harmonie tussen tennistrainers Meisjesselectie speelt gelijk Titelstrijd zaalvoetbal duurt voort SPORTNIEUWS KORT NK veldlopen voor politie Open kampioenschap snelschaken SCHAAKRUBRIEK Leko stelt kandidatuur Jl #k A A A A AA A H A 1 A 4 A BRIDGERUBRIEK Bergen op Zoom X Dat is de naam lleen aanzienlij], ubbelglas, maat ing. te meter wel du®. bbelglas. De inves- esondanks rendabel 25 gulden per vier- r subsidie op wordt idie kan sinds 1 en aangevraagd bij bedrijven. HR-( baar bij de g el en bij alle g schildersbedrij. arantie is identiek or gewoon dubbel- enten thuis is vaak maximaal 7 graden, 'shoudens komt de n de 7 graden. sdienst van Waren lkasten is volgens "g vergeleken met de 2. Vooral de extreme ensmiddelen rekening betreft onder meer de n de geadviseerde be- ZATERDAG 2 APRIL 1994 moet een hypo- een nu goed bij gr ook in de toe- zo'n hypotheek? It onze hypotheek- fonder winst van premie behoud van opbod: iouw villa laan 32, groot 1413 m' Ivan koopsom en kosten Ivan 14 tot 16 uur. koud van opbod: 11 ap1? „La Pineda" te Oud tkomen op het kantoo ris. BS! *Als u nu zonwering of rolluiken koopt op een van onderstaande adressen, maakt u kans ƒ1000,- terug te ontvangen van het TOTALE AANKOOPBEDRAG. Vraag uw dealer om de PBS aktie-krant. Van onze korfbalmedewerker jerneuzen - Nu de zaalcom- petitie er weer op zit gaan de korfballers hun heil weer op j,et veld zoeken. Vandaag is er voor de landelijke compe titie een inhaaldag vastge steld. Het eerste volledige programma staat voor 9 april gepland. In de afdelingscom petitie wordt een volledig programma afgewerkt. Voor veel ploegen is het meer dan een verplichte laatste etappe van het competitieseizoen. De Zeeuwse teams hebben veelal temaken met degradatieperi kelen. fJOBA (tweede klas G) - Een prima verlopen zaalseizoen voor Tjoba. Het behaalde de titel in de derde klasse en kwam daar mee voor het eerst sinds lange tijd in beide disciplines weer op bet niveau van de tweede klasse. Hoewel dat het niveau is waarop Tjoba thuis hoort, moet er toch nog een stevig stukje werk wor den verzet. De ploeg uit 's-Heer Hendrikskinderen is verwikkeld in een verwoede strijd om boven derode streep te eindigen. Avan- ti uit Pijnacker steekt er met twaalf punten bovenuit, maar de overige zeven teams staan met een maximaal verschil van vier punten vlak bij elkaar. Het kan dus alle kanten op, maar voor Tjoba geldt dat het niet al teveel punten moet verliezen. Het staat nu op een gedeelde voorlaatste plaats, samen met Olympia, dat het in één week twee keer ont moet. Zaterdag wordt de inhaal wedstrijd afgewerkt en de week daarop het reguliere tweede duel. Tjoba scoort voldoende, maar krijgt zelf teveel doelpun ten om de oren. LUCTOR (derde klas N) - Voor het Terneuzense Luctor geldt bijna hetzelfde als voor Tjoba, zij het dan een niveau lager. Na een enerverende strijd werd in een beslissingswedstrijd de titel behaald in de promotieklasse van de afdeling, gevolgd door het afdelingskampioenschap. Op het veld staat Luctor drie punten voor op de laagstgeplaatste twee teams. Daartussen zitten nog twee ploegen met een punt min der. Luctor heeft dus alles in eigen hand, mag zelfs nog hier en daar een misstap maken, maar moet zeker in de thuiswed strijden de punten pakken. De thuiswedstrijden vormen al en kele jaren de basis voor een voldoende aantal punten. De ploeg van coach Daniël de Rud der kan volgende week in de uitwedstrijd tegen Zuidwesters de positie gelijk veilig stellen. Bij winst is de zaak redelijk onder controle. TOGO (promotieklasse A) - Met overmaat aan kracht is TOGO eerste geworden in het eerste deel van de veldcompetitie. In de promotieklasse na de zaalcom petitie gaat het om de plaatsen in de landelijke competitie, het niveau waar TOGO zo graag terug naar toe wil. Met de inde ling bij DVS (Hendrik Ido Am bacht), Good Luck (Middelhar- nis) en KORVO (Oude Tonge) zal de Goese ploeg op meer tegen stand moeten rekenen. Vooral DVS is een pittige tegenstander. Toch moet het kunnen voor TO GO, dat de selectie weer bijna compleet heeft. De tweede plaats geeft eveneens recht op promo tie, dus kansen zijn er volop. Een hele opluchting voor TOGO was dat de landelijke positie in de zaal veilig kon worden gesteld. Dat moet een positieve basis zijn om op het veld goed te presteren. ZAAMSLAG (overgangsklasse B) - In tegenstelling tot TOGO is Zaamslag er niet in geslaagd de promotiepoule te bereiken. Het eindigde in de voorronde op de laatste plaats en dat betekent dat het er nu om gaat de positie op het hoogste afdelingsniveau veilig te stellen. Dat zal voor de Zeeuws-Vlaamse ploeg niet mee vallen. VIOS (Numansdorp), ELKV (Etten-Leur) en Spring field (Hoeven) zijn zware tegen standers, waartegen Zaamslag het lastig zal krijgen. Het is ook de vraag in hoeverre de resulta ten in de zaalcompetitie door werken. Daar liet Zaamslag het op cruciale momenten afweten, waardoor het niet meedeed voor promotie naar het hoogste afde lingsniveau. Aan de andere kant heeft Zaamslag ervaring met de ze situatie. Voor de derde ach tereenvolgende keer moet het via deze weg zijn positie veilig stel len. Twee keer is dat gelukt. Vraag is of dat ook nu lukt. BKC (eerste klasse) - BKC kan de verrassing van de zaalcompe titie worden genoemd. Geëin digd op een derde plaats in de hoogste afdelingsklasse en sterke koplopers als Luctor en DSO verslaan gaven de ploeg een sterk aureool. Die prestatie kwam heel onverwacht, want BKC acteerde voor de eerste keer op dit niveau in de zaal. Bovendien was de eerste helft op het veld catastrofaal verlopen, met een voorlopige laatste plaats in de klassering. Voor de Bres- kense formatie zijn er dus nog bergen te verzetten. De achter stand op de eerstvolgende ploe gen bedraagt twee punten en is overbrugbaar. Als Willem de Zeeuw de ploeg scherp weet te houden moet het kunnen. Als de ploeg de lijn van de zaal weet door te trekken zit er zelfs nog een hoge klassering in. Alle ploe gen staan binnen een afstand van vier punten van elkaar, al hebben Seolto en ONDO 2 nog een wedstrijd tegoed. STANDEN LANDELIJK Overgangsklasse A: KVS 8-16, Sparta 7-12, Albatros 7-9, Nieuwer- kerk 8-9 Swift 8-7, Oranje Wit 7-5, TOP 8-3, Animo 8-1. Tweede klasse G: Avanti 8-12, TOP 8-10, Excelsior 8-9, GKV 8-7, Vites se 8-7, Olympia 7-6, Tjoba 7-6. Derde klasse N: ADO 8-16, Korbis 8-12, De Kappellen 8-9, Luctor 8-7, ACKC 8-6, Zuidwesters 8-6, Oranje Nassau 8-4, Stormvogels 8-4. Derde klasse O: Bolnes 8-15, De Dijkvogels 8-11, ONDO 8-11, Atlas 8-7, Valto 8-7, Blauw Wit 8-3, Jodan Boys 8-0. Reserve eerste klasse F: Swift 2 8-16, KOAG 2 8-10, GKV 2 8-8, Animo 2 8-7, Snel 2 8-7, ODO 2 8-6, Pernix 2 8-5, PKC 4 8-5. Reserve tweede klasse N: ADO 2 8-15, Olympia 2 7-12, Vitesse 2 8-10, PKC 5 8-9, De Meervogels 3 8-6, Merwede 2 8-3, Tjoba 3 6-2, GKV 3 7-1. Reserve tweede klasse O: PKC 6 8-15, Oranje Wit 2 8-12, Tjoba 2 8-11, Albatros 3 8-9, ONDO ('s Gr.) 2 8-7, VEO 3 8-7, HKC 3 8-2, Kinderdijk 3 8-1. F-junioren: PKC 8-16, Kinderdijk 8-11, Merwede 8-9, Vriendenschaar 8-9, GKV 8-7, Swift 8-5, Vitesse 8-5, Klimop 8-2. AFDELING Eerste klasse: Seolto 7-9, Animo 3 8-9, Blauw Wit 2 8-9, ONDO 2 7-8, Olympia 8-8, Tjoba 4 8-7, TOGO 2 8-7, BKC 8-5. VOETBAL Witte, Atieloopstraat 41 a. 074-2444 SHEUVEL: v. Wanroo,. Era««a' OSS; Ramu. Spooriaan H. 0412» U 72. 01650.62648 SON: Raamöece. 10.01150-12871 TILBURG: Bestt» T: Dejotna. Melenttraat 84.0l6«-7»»_ Van onze medewerker Sjaak Begijn. Clinge - Met nog zeven wedstrijden te spelen rammelt het degradatiespook voorzichtig aan de poorten van het sportcomplex aan de Malpertuuslaan in Clinge. De plaatselijke zondagvierdeklasser Clinge is het lijdend voorwerp waarop de ongewenste en ongenode gast het voorzien heeft. kan spelen. We zullen daardoor vooral ook van andere ploegen punten moeten pakken." De twee ontkennen dat een eventuele degradatie onderwerp van gesprek is binnen de selectie van Jan d'Olieslagers. Van Crae nenbroeck'. „Natuurlijk zijn sommigen daar wel een beetje mee bezig, maar het geloof in een goede afloop overheerst. We leven van week tot week. Ik kan in deze klasse geen ploeg opnoe men die er echt bovenuit steekt." '„Wel wordt er veel over de te genslagen gesproken die Clinge deze competitie tegenkomt. We kampen met nogal wat schorsin gen en blessures. Zondag viel ook onze doelman, Siegfried van den Berg, nog eens weg. Het is voor de trainer telkens een hele opgave een opstelling op papier te krijgen." Dagradatie zou een unicum zijn in de historie van de voetbal club. Voorzitter De Houck weet zich niet te herinneren dat Clin ge ooit afdelingsvoetbal heeft gespeeld. „Maar dat kun je na gaan." Van Craenenbroeck: „Ik denk dat niet mee te gaan maken ook." Ondanks de magere ver richtingen van de club blijft het publiek achter de rood-witten staan. De aanhang ziet schijn baar nog voldoende perspectie ven. In de wedstrijd tegen Hoofdplaat deed Van Craenenbroeck twee keer van zich spreken door doel treffend te zijn, nadat hij lange tijd 'droog' had gestaan. „De mensen vergeten alleen dat ik twee maanden geblesseerd ben geweest aan mijn achillespees en kuit. Het treffen tegen Hoofd plaat was mijn tweede volledige wedstrijd," aldus de spitsspeler. De strijd in de vierde klasse H van het KNVB-zondagvoetbal is ongemeen spannend. Bovenin wisselen ploegen van plaats en is de strijd om het kampioenschap volledig open. Datzelfde geldt voor de ploegen die onderin spe len tegen degradatie. Aan het einde van de rit doen twee teams noodgedwongen een stapje te rug. Corn Boys, Clinge en Wal cheren zijn hier de gegadigden. In Clinge is men er echter nog heilig van overtuigd dat men de dans zal ontspringen. Voorzitter Jean de Houck en aanvoerder Boudewijn van Craenenbroeck geloven na de winst op Hoofd plaat afgelopen zondag in be houd. „Die winst op Hoofdplaat was voor ons heel erg belang rijk," aldus een strijdbare Van Craenenbroeck. „Daardoor komt het zelfvertrou wen weer terug. Toen we echter de eindstanden van de concur renten hoorden, werd de stem ming wat bedrukt. Feit blijft dat de winst broodnodig was. Vanaf oktober vorig jaar heeft Clinge geen wedstrijd meer gewonnen, ondanks dat er steeds hard ge traind is. De resultaten vallen juist daarom tegen. In de winter stop hebben we een aantal rede lijke partijen gespeeld, maar in de ploeg zit een soort angst, die met te verklaren is. Wisten we maar waar die angst vandaan komt. Misschien dat na zondag het zelfvertrouwen weer terug is." Clinge had bij de winterstop nog de hoop dat er zich in de reste rende wedstrijden voldoende mogelijkheden zouden voordoen om punten te pakken en in te open op de concurrentie. „Al leen staan we na drie wedstrij den nog even ver. Winnen wij, dan wint de concurrentie ook," analyseert De Houck. „Toch was er zondag geen baaistemming, kis je die dag verliest, dan wordt "et erg moeilijk. Nu hebben we »og alles in eigen hand. Einde- hik hebben we weer eens ge scoord. Clinge heeft verdiend ge ronnen. De winst is goed voor het moreel in de ploeg. hn Craenenbroeck deelt de me- hmg van zijn voorzitter. Hij zegt: Valcheren krijgen we nog twee eer, de eerste keer op tweede paasdag. In die wedstrijden moeten de twee punten achter- Ma ruimschoots weggewerkt «orden." De Houck: „Toch ver acht ik dat Clinge zich niet een tegen Walcheren veilig Tennisleraar Jan-Willem Baars: „Een tennisser moet toe zijn aan een loopbaan als profspeler. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Boudewijn van Craene- broeck. fotojohan van gurp Van onze medewerker Henk van de Voorde Hoek - Sinds enige jaren is Jan-Willem Baars de Zeeuwse districtstennisleraar, ook wel kortweg 'dtl' genoemd. Reden om deze gedreven bondstrainer eens aan een nadere kennismaking te onderwer pen. In zijn visie op tennis staat centraal dat men bij de ontwikkeling van een tennistalent met verschillende schakels te maken heeft. Eén van die schakels vormt de bondstraining. „Het is niet zo dat de bondstrainer het overneemt van de privé-trainer. We werken juist samen met degene die een speler al jaren privé-training geeft. Bondstraining vormt één van de schakels die meehelpen aan de tennisontwikkeling van een kind. Ik heb nog geen topper gezien die van zijn zevende tot zijn twintigste steeds dezelfde trainer heeft. Privé- en clubtrainers kunnen heel goed profiteren van de bondstraining, want deze vormt een positieve bijdrage. We willen de spelers zeker niet afpakken. In eerste intantie lopen alle contacten via de privé-trainer, want die weet het meeste van zijn leerlingen af. We moeten gezamenlijk werken aan de ontwikkeling van een jong tennistalent. Het mag niet gaan om een éénmanszaak. Iedereen draagt zijn steentje bij," legt Jan-Willem Baars uit. De Zeeuwse bondstrainer is geboren in Utrecht en is thans, na omzwervingen in het hele land, woonachtig in Bergen op Zoom. Naast de benodigde hoogste trainerslicentie (C), beschikt hij als speler over de speel- sterkte BI. Zo was hij vorig seizoen nog speler/trainer van SBOZ uit Bergen op Zoom, dat in de tweede klasse mixed uit kwam. Momenteel richt hij zich alleen nog op het trainersvak, waar hij zijn handen aan vol heeft. Zo is hij naast Zeeuwse dtl ook landelijk kadertrainer meisjes tot en met 14 jaar. „Ik ben verantwoordelijk voor de bege leiding van het selectieteam meisjes 14. Afgelopen seizoen zat bijvoorbeeld uit Zee land Kelly Bouman uit Oostburg hierbij. Dan zit je toch bij de top van Nederland. Komende zomer neemt de selectiegroep on der mijn leiding gedurende zo'n zes weken deel aan internationale jeugdtoernooien, bij voorbeeld in Parijs en Londen." Opleiding Bovendien is Baars actief als privé-trainer. Zo is hij onlangs in Goes, samen met oud- Oostburger Carpentier en Brabander Govers, een tennisopleiding opgestart: de zogenaam de TTO-groep (Top Tennis Opleiding). „We werken met een groep van 21 BI- en B2-spe lers uit West-Brabant en uit Zeeland. Het doel is om de Zeeuwse spelers wat extra's te bieden. Niet alleen qua trainingen, maar ook qua wedstrijden, zoals begeleiding bij kwali ficatie A-toernooien. We willen niet concur reren met de clubs. We zijn gestart met spelers die we al onder onze hoede hadden, alleen is er nu gebundeld. Zo kan bijvoor beeld Kelly Bouman op niveau blijven trai nen." Het Zeeuwse competitieniveau is echter een ander verhaal. Na de vrije val van Animo en de degradatie vorig jaar van ZTC speelt het hoogst spelende mixed-team in Zeeland nog slechts derde klasse. Reden voor Kelly Bou man en Goesenaar Virgil Greeve (beiden 15 jaar en aanstormende tennistalenten) om aanstaand seizoen elders competitie te gaan spelen. Zo verkast de Oostburgse naar Half weg uit Spijkenisse en Greeve naar het Zevenbergse De Lobbelaer. Zowel hun bondstrainer Jan-Willem Baars als hun privé-trainer Serge Carpentier wa ren het eens met deze overstap. „Ik vind het jammer dat Virgil en Kelly vertrekken, maar toch heb ik gemeend hen te moeten advise ren buiten Zeeland competitie te gaan spe len. Simpelweg omdat ze zo hoger kunnen spelen, wat voor hun tennisopleiding beter is. Een voorbeeld hiervan is Marjon Copier. De doelstelling van ZTC om de Zeeuwse krachten te bundelen juich ik helemaal toe, maar dit mag niet ten koste gaan van de belangen van individuele spelers. Je kunt niet zeggen dat ze het algemene Zeeuwse belang moeten dienen. Je mag niet zeggen 'speel maar een jaartje onder je niveau'. Had ZTC zich weten te handhaven in de tweede klasse dan waren Kelly en Virgil gebleven." Wat het Zeeuwse competitieniveau betreft spreekt hij de hoop uit dat zowel het Middel burgse MLTC als de Zeeuwse Tennis Combi natie promotie kan bewerkstelligen naar de tweede klasse mixed. Medio juni weten we of dat inderdaad het geval zal zijn. Oostkapelle - De Zeeuwse vpetbalselectie meisjes tot 16 jaar SfH r 6 ver£lienstelijk met 0-0 gelijk tegen de leeftijdgenotes van «deling Den Haag. Daarmee kreeg Zeeland zelfs iets te weinig, vnjwel de gehele wedstrijd was Zeeland te betere ploeg, al Moest die formatie wel attent blijven bij enkele gevaarlijke ■ogenstoten van Den Haag. Bij één van die uitvallen moest jeepster Petra Dugardin van WIK al haar capaciteiten aanspre ken om Zeeland voor een achterstand te behoeden. Zeeland reaSoverigens de beste kansen en had vijf minuten voor tijd Peen dat Patty Broek (Kloetinge) tegen de lat schoot. Sas van Gent - De strijd om de titel in de zaalvoetbalcompetitie an" 1u ray°n Sas van Gent wordt mogelijk pas op maandag 18 nm oi 'st' ^an sPeett mede-titelkandidaat W 't Polderken p j ,00 uur het inhaalduel tegen Philippine 2. Wint W 't krmi ^at ^an k°mt °P gelijke hoogte met Pioper De Rijnvaart en volgt een beslissingsduel. De afgelopen week viel van enkele duels duidelijk af te lezen dat het de laatste competitieronde betrof. Er werd nog wel pittig en met overgave gespeeld in de duels De Spetters-W 't Polderken (1-3) en Cerestar-Philippine 2 (3-4), maar de duels Rijnvaart- Marinet (11-1) en 't Brouwershuisje-ADEG (3-9) hadden meer weg van een potje trainingsvoetbal. In laatstgenoemde wedstrijd speelde zelfs een speler van 't Brouwershuisje mee bij ADEG, omdat die formatie niet voldoende veldspelers ter beschikking had. Dat had geen belang, omdat de uitslag nauwelijks invloed had op de stand van de ranglijst. Stand: De Rijnvaart 20-36, Vv't Polderken 19-34, De Spetters 19-28, 't Brouwershuisje 19-26, Cerestar 20-20, Philippine 2 18-17, ADEG 10-16, IZV 3 10-14, Oudt Sas/Micky 19-10, Marinet 20-3. Westenschouwen - Tijdens de 13e Internationale Domeinenloop hield de regio-politie Zeeland het Nederlands veldloopkam pioenschap voor politie-ambtenaren. UITSLAGEN MANNEN SENIOREN 9 km: 1. Willem Hamoen (Rotterdam) 32.31,1, 2. Herman Akkerman (Hoorn) 32.44,9, 3. Cees de Kraker (Vlissingen) 33.08,8, 8. Peter Hertogh (Middelburg) 34.43,5, 18. Peter Stokvis (Kortgene) 41.38,7, 21. Hans Geldof (Goes) 48.29,1, 22. Hugo Passchier (Terneuzen) 42.10,1. 40-plussers: 1. Sjaak Swarthof (Amsterdam) 37.09,9, 2. Adrie Gerards (Zierikzee) 37.22,2, 3. Chris Verhage (Oostburg) 38.30,9, 6. Ludwig Kouijzer (Oostburg) 39.02,5, 8. Paul de Groene (Philippine) 39.26,4. 50-plussers: 1. Rein Swint (Vlissingen) 37.39,3, 2, Jan van den Boon (Amsterdam) 43.36,3, 3. Simon Mooij (Amsterdam) 58.02,6. 60-plussers: 1. Jan Dieleman (Middelburg) 48.29,1. VROUWEN 6 km: 1. Joke Huis in 't Veld (Den Haag) 25.18,7, 2. Corrie Meijer (Hoorn) 32.44,3, 2. Ailegonda Gremmer (Rotterdam) 28.00,7. Vlissingen - In de Willem III-kazerne in Vlissinmgen wordt vandaag het open Zeeuws snelschaakkampioenschap gehouden. Ook ditmaal kan de organiserende vereniging Vlissingen reke nen op sterke deelname van binnen en buiten de provincie. Het kampioenschap begint om 10.30 uur. De veertienjarige Hongaar Peter Le- ko is de jongste grootmeester aller tijden. On langs maakte hij zijn derde en laatste grootmeesternorm in Wijk aan Zee. Ik wilde eigen lijk nog even wachten met een stukje over hem, totdat ik hem onlangs zag op het jeugd journaal. Daar verklaarde hij met grote stelligheid dat hij over vijf jaar wereldkampioen zal zijn! Hij voorzag in het geheel geen problemen. Ik zou graag het gezicht van Kasparov willen zien als hij dit hoort. Op dit moment zal hij 'dat kleintje' nog niet se rieus nemen. Onderstaand partijtje toont naast grote ondernemingslust ook jeugdige onervarenheid. Korholz - Leko, Boedapest 1993 1. d2-d4 Pg8-f6; 2. c2-c4 c7-c5; 3. d4 d5 b7-b5; 4. c4xb5 a7-a6; Het Wolga- of Benko-gambiet. 5. Pbl - c3 a6xb5; 6. e2-e4 Wit verkiest een snelle ontwikkeling boven pionwinst. 6. b5 - b4; 7. Pc3-b5 d7 - d6; Niet 7. Pxe4??; 8. De2 Pf6; 9. Pd6 mat. 8. Lel-f4 g7-g5!; 9. Lf4xg5 Pf6xe4; 10. Lg5-f4 Lf8-g7; Een nieuwe zet. Waarschijnlijk ook de weer legging van 8. Lf4. Bekend was 10. Da5; 11. Ddl-e2 Pe4-f6; Door Theo Hommeles 20. Pc6-d4!; 21. Le3xd4 Lg7xd4; 22. Lfl-e2 Ld4xb2!; Foutief is 22. Lxf2+; omdat de witte koning met 23. Kdl opeens veilig blijkt te staan. 23. Df3-g4+ Gericht tegen toekomstige paardvorken op veld d2. 23. Kg8-f8; 24. Pclxb3 Lb2-c3+; 25. Kel-fl Lc3xal; 26. Pb3xal Ta8xa2; 27. Pal-b3 Wit heeft last van tijdnood waar door Leko zich tot snel spelen laat verleiden. Eenvoudig winnend is nu 27. Tg8; 27. Ta2 - b2?t; 28. Le2 - d3 "m «MMM» £>Jl 1 Op het eerste gezicht lijkt de opzet van wit geslaagd. Hij kan nu met schaak een pion winnen en tevens de rochade voor zwart bederven. 12. Pb5xd6+ Ke8-f8; 13. Pd6xc8 Dd8xc8; 14. dS - dó e7xd6; 15. Lf4xd6+ Kf8-g8; Wit blijkt zijn kruit verschoten te heb ben en moet zich om zijn eigen koning gaan bekomme ren. 16. De2-f3 Pb8 - c6; 17. Pgl-e2 Dc8-e8!; Begint de open lijnen te bezetten. Hij dwingt wit nog een pion te pakken om d4 te beschermen 18. Ld6xc5 Pf6 - e4; Alles met tempowinst. 19. Lc5 - e3 b4-b3!; Dreigt zowel 20. Txa2; alsmede 20. Pb4; te gen de laatste is 20. a3 geen oplossing. 20. Pe2-cl Het enige. Nu volgt op 20.Pb4?; 21. Ld3 en wit doet weer mee. 28. Tb2xf2+?; En dit geeft de winst weg. In Informator 57 geeft Leko het prachtige 28. Pxf2ü; 29. Dd4 Pxd3; 30. Dxh8+ Ke7; met winst voor zwart. 29. Kfl - gl Tf2-b2; Helaas gedwongen. 29. Tg8; 30. Dxe4 Tgxg2+; 31. Dxg2 Del+; 32. Lfl Txg2+; 33. Kxg2 Dxe4+; wint nog wel het paard maar de partij niet meer. 30. Dg4xe4 Tb2xb3; 31. Kgl-f2? De ko ning betreedt opnieuw de ge varenzone. Noodzakelijk was 31. Dxe8+ Kxe8", 32. Lfl Tb2; 33. h3 Tg8; 34. Kh2 f5; 35. Tgl f4; 36. Lc4 Tg5; Hier besluiten Adorjan en Leko de analyse met de opmerking dat zwart wint. Wit kan echter eenvou dig een vesting bereiken met 37. Tel+ Kf8; en 38. Te2. 31. Tb3-b2+; 32. Kf2-f3 De8-d8; 33. Thl-el Th8-g8; 34. Ld3-H Dd8-f6+; 35. Kf3-e3 Df6-c3+; Wit geeft het op. 36. Kf4 Tb4; verliest de dame. Afgelopen zondag was de derde café drive in Bergen op Zoom een volledig succes. De organisatie had niets achter wege gelaten om het de deel nemers zo veel mogelijk naar de zin te maken. Toch was één van de Bergse bridgers na afloop minder tevreden, maar daar konden de organisatoren niets aan doen. Want toen hem werd gevraagd of hij goed had gespeeld, omschreef hij met eigen woorden de al oude klacht die sommige bridgers over hun partner hebben. Met een hoofdbewe ging naar zijn partner, die bui ten gehoorafstand stond, zei hij; 'met een Trabantje kun je toch op Francorchamps ook niet winnen'. Het valt te be twijfelen of deze kritiek te recht was. Hij begon eerst te verteilen over zijn partners tegenspel in spel 22: O gever OWkw. AV 10 9 A 7 HB 98 54 43 984 9 H 104 1072 HB10 7 N W O Z 632 9 V 9 8 5 3 V 3 V96 HB75 9 B 6 2 A6 A 8 5 2 Door Ruud van den Bergh keerd. In plaats van één down werd 3SA nu met een over slag gemaakt. Het leek hem echter te ontgaan dat hij toch tevreden kon zijn, want NZ kunnen zelfs 6Rui of 6Sch maken. Hij ging nogal prat op zijn prestaties op spei 27, maar in feite kroop hij door het oog van de naald en werd hij door de spelregels gered. Onder passen van OW ging het bieden als volgt; Zuid 1K1 - Noord lRui - Zuid ISch - Noord 3SA. De Bergse bridger zat Oost en koos voor de uitkomst hartendrie. In Zuid werd de boer gelegd, hoewel tweede hand laag be ter was geweest. Partner West nam hartenheer, in Noord werd gedoken en met harten- vier werd vervolgd voor het aas in Noord. Hij vond dat West de tien had moeten spe len. Een kleine ruiten ging naar het aas en toen ruitenzes op tafel kwam, legde West de tien. Dat is nog niet zo gek, want de verleiding dat in Noord met de boer wordt ge sneden, is voor de leider dan veel groter. Dat gebeurde in derdaad en Oost mocht de vrouw maken. Omdat hij nu hartenzes sec op tafel ziet lig gen en alleen de tien van harten nog miste, had hij de vrouw moeten spelen. Hij speelde echter de acht. West moest met de tien nemen en de hartens waren geblok- Z gever A V B 7 5 Niem kw. 9 B 1097 9764 H 10 3 2 9 H 3 V4 HVB10 2 N W O Z 84 9AV84 AHB6 A83 96 9 10 9 76 52 8 53 2 5 West opende met 1K1 en hij bood met de Oosthand lRui. West vervolgde met ISch, waarop hij ineens met 4SA azen vroeg. 2Ha (de vierde kleur) was een veel beter bod geweest, want de partner mag immers niet passen en het SA-contract zou in de goéde hand terecht zijn gekomen. West bood 5 KI en Oost legde aan in 6SA. Zuid moest dus uitkomen en als hij daarvoor schoppen had gekozen, zou het contract één down zijn gegaan. Maar terwijl Zuid na dacht over de kaart die hij zou kiezen, legde Noord plot seling schoppenvrouw op ta fel. De ontboden arbiter ver telde dat Oost dit volgens de spelregels mocht accepteren en hij deed dat maar al te graag. De Westhand werd opengelegd en 6SA werd met een overslag gemaakt. Agenda: 10 april kroegen tocht BC De Gong Etten- Leur.

de Stem | 1994 | | pagina 13