Meer kernafval naar Zeeland MEDEDELING Vijf bedrijven: Help de grensarbeiders Menigte loopt uit voor dode mus Rekenkamer: Geld mist vaak doel Mandela staat achter noodtoestand in Natal werhoopt iet Covra investeert minstens 150 miljoen gulden in grond en gebouwen heiligheid omt in gevaar' 'aasdrukte is •moedigend' oord-Korea wil iderhandelen 3 weinig ruimte ior bedrijven vente houdt >op levend Dales-artikel brengt SGP in verlegenheid Een dode bij explosie in centrum voor kernonderzoek Hugo Claus wordt 65 Politie pakt drugs in Vlissingen Borg van 750 voor telefoon AUTOTRON IS WEER OPEN Bonden: Nog geen 'zorgakkoord' Vandaag zijn onze kantoren vanaf 16.00 uur gesloten. De redactie is de gehele dag en avond normaal bereikbaar. DESTEM Laat dat dan even weten via een Kleintje in De Stem dan een goede kans dat de eerlijke vinder één van de vele tienduizenden Stem lezers is. die regelmatig onze Kleintjes - lubriek Gevonden-Verloren naspeurt DE STEM 8 "7 1031 I I I I I VRIJDAG 1 APRIL 1994 ,'4e JAARGANG LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 fflW jormbal gehesen et wordt bar slecht. In de chtend stormachtig tot gidwesterstorm. Dat gaat hok nog eens gepaard met link wat regen. Oppassen oor zware windstoten. tburg - Volgens dijkgraaf C. iekinders van het West- 'Uws-Vlaamse waterschap Vrije van Sluis loopt de .igheid van Zeeland gevaar jr bezuinigingen op de zuwse waterschappen. De rskortingen brengen de wa- keringstaak van de water appen in de knoei, evenals de ikusrattenbestrijding, aldus lekinders. IE ZEELAND - C1 delburg - Directeur Rudi ter le van de Provinciale iwse.VW noemt de komen- paasdrukte 'bemoedigend', r het matige voorseizoen en /roege Pasen waren de ver- ■htingen niet al te hoog ge inen. Maar zelfs de affaire t de gifzakjes kan een groot ital Duitsers er niet van weer- iden naar Zeeland te komen. :IE ZEELAND - C1 v York - De VN-Veiligheids- d is gisteren begonnen met prekingen over eventuele cties tegen Noord-Korea. Dit anks de belofte van dat land mee te werken aan onder- .delingen over inspecties van leaire installaties. IE BUITENLAND - A4 Haag - De komende tien ontstaat een tekort aan nte voor bedrijven. Als daar- niets wordt gedaan, staan er duizenden banen op het spel. ral de zware industrie, hoog- rdige bedrijven en de distri- ■esector komen in de proble- E ECONOMIE - A5 schede - In een seizoen dat al id de winterstop als verloren rd beschouwd, doet FC Twen- Tog steeds mee in de strijd om ropees voetbal. Na de winst •iderdag op Willem II (4-0) is aansluiting met Vitesse en IC bijna hersteld. ZIE SPORT - B1 Den Haag - Het partijbe stuur van de SGP is niet te spreken over een stukje in het blad van de kieskring Elburg, waarin een verband wordt gelegd tussen de dood van minister Dales en haar inspanningen voor de Wet Gelijke Behandeling. De partij overweegt de schrij ver op het matje te roepen. ••Hoogst ongelukkig," noemt het partijbureau de tekst. Ene J. Schouten sug gereert daarin dat Dales is overleden omdat zij zich heeft sterk gemaakt voor de wet gelijke behandeling. Hij ichrijft onder meer: 'De lardse rechter zal nog een uitspraak moeten doen om trent het toelaten van de vrouw als lid van onze par tij, de Hemelse rechter heeft echter wel gesproken. Op een bijzondere, onverwach te wijze. Minister Dales moest het tijdelijke verwis selen met het eeuwige'. Bedrijven helpen grensgevallen Ze hadden gehoopt eindelijk het felbe geerde papier te bemachtigen. Voor zo'n duizend piek zouden ze een verblijfsver gunning krijgen, ging het gerucht. Als ze er maar voor 1 april bij waren. Maar ze verdrongen zich - tenminste met z'n duizenden, voornamelijk Turken - gis termorgen vergeefs voor het kantoor van de vreemdelingenpolitie aan het Bijlmer plein in Amsterdam. Het bleek een mors dode mus. Waar het gerucht vandaan kwam is niet duidelijk, maar zeker is dat de politie, deels te paard, handenvol werk had om de menigte te overtuigen van het nutteloze van de bijeenkomst. ledereen heeft ergens de klok horen lui den. In het koffiehuis, van vrienden of familie, op het werk. Politiecommissaris A. Smit moet eraan te pas komen om de menigte tot kalmte te manen. Hij probeert duidelijk te maken dat de massale wens tot aanmelding be rust op een vergissing. Maar pas na oproe pen in het Arabisch, Frans en andere talen druipt het gezelschap teleurgesteld af. FOTO ANP Marseille - Een explosie gis teren in het Zuidfranse cen trum voor atoomonderzoek Cadarache heeft aan één me dewerker het leven gekost. Vier collega's raakten ge wond, van wie één ernstig. Volgens de directie is geen ra dioactiviteit vrijgekomen en zijn er geen plannen voor evacuatie van het gebied rond de reactor, gelegen op 70 kilometer van Marseille. De ontploffing deed zich voor tijdens de ontsmetting van een tank in een in 1982 buiten wer king gestelde experimentele reactor. Door de explosie stortte een be tonnen plaat van 300 vierkante meter in. Daarbij vielen de slachtoffers. Bij hen werden geen sporen van radioactiviteit gevonden. VANDAAG IN DEZE KRANT Dinsdag wordt de schrij ver, dichter en beeldend kunstenaar Hugo Claus 65 jaar. „Naarmate men sen ouder worden, groeit de behoefte om te vereenvoudigen," zegt hij in een interview. Ook collega's geven hun mening over Claus. ZIE GROTE GIDS - DEEL D INHOUD 4 KATERNEN BinnerWBuitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D6 Van onze Haagse redactie Den Haag - Geld dat de bur gers voor een bepaald doel moeten betalen aan de over heid, wordt niet altijd aan dat doel besteed. In 1992 werd eenvijfde deel van de zogenaamde bestemmingshef fingen aan iets anders besteed, blijkt uit een onderzoek van de Algemene Rekenkamer bij acht ministeries. Met bestemmings heffingen bekostigt de overheid zaken als omroep, onderwijs en milieumaatregelen. Regulerende heffingen zijn bedoeld om be paald gedrag te bevorderen of juist tegen te gaan. Maar de opbrengsten van de ge luidsheffing, de beveiligingshef- fing luchtvaartterreinen en de toeslag motorrijtuigenbelasting werden niet volledig gebruikt voor die doelen. Dat geldt ook voor de ontvangsten van zes brandstofheffingen De overheid is volgens de Reken kamer wel op de goede weg bij de inning en besteding van be lastinggelden. Vooral met de controle op de uitgaven gaat het beter. Uitzondering vormt nog steeds de algemene bijstandswet. De controle op die uitgaven deugt niet. Voorzitter H. Koning van de Rekenkamer is echter negatiever over de doelmatig heid waarmee de overheid beleid uitvoert. Van onze verslaggeefster Eindhoven - Nu nemen vijf grote zuide lijke bedrijven het voor hen op. Maar volgens de Grensarbeiderscommissie blijft de kans klein dat de Belgische werknemers van Nederlandse bedrijven in de grensstreek snel compensatie zul len krijgen voor het inkomstenverlies dat ze hebben geleden. De pogingen die tot nu toe zijn ondernomen om de financiële positie van de grensarbei ders te verbeteren, zijn gestrand. „Als niks lukt, moet ernstig rekening gehouden wor den met protestacties," zegt secretaris H. Lenting van de Grensarbeiderscommissie. De 15.000 Belgen die in Nederland werken, zijn er door een Nederlandse premieverho ging voor de volksverzekeringen 6 procent in inkomen op achteruit gegaan. Inspanningen van vakbonden en directies hebben tot nu toe geen resultaat gehad. In een uiterste poging om de Belgen alsnog uitzicht te geven op verbetering van hun situatie hebben de directies van vijf bedrij ven in de grensstreek, waaronder Dow Che mical en Philips nu een brief aan de Bel gische minister van Financiën Ph. Maystadt geschreven. Daarin vragen ze hem met een oplossing te komen voor de Belgische werk nemers in Nederlandse dienst. Het probleem is ontstaan doordat in Neder land de premies voor de volksverzekeringen per 1 januari 1994 zijn gestegen van 25,4 naar 31,2 procent. Voor Nederlandse werk nemers betekent dit geen achteruitgang in het netto-salaris, omdat er een verlaging van de inkomstenbelasting tegenover staat. Dat voordeel hebben de Belgen niet, omdat die belasting betalen in België. Namens de Belgische werknemers heeft de zogenaamde Grensarbeiderscommissie al verschillende stappen ondernomen. In die commissie zijn twee Nederlandse (FNV en CNV) en twee Belgische (ABW en ACV) vakbonden vertegenwoordigd. Er is contact geweest met de Belgische minister van So ciale Zaken, met Wallage, met leden van de Tweede Kamer en met het ministerie van Financiën. Tot nu toe zonder succes. „Een paar dagen geleden kregen we van Wallage het bericht dat hij niks voor de Belgen wil doen," zegt Lenting. „Wij vinden dat het gelijkheidsbeginsel is aangetast. Maar Wallage is dat niet met ons eens. Hij vindt dat iedereen gelijk behandeld is. Ieder een betaalt dezelfde premie." De laatste ijzers in het vuur zijn nu de brief van de directies van DAF, Philips, Nedcar, DSM en Dow Benelux aan dg Belgische minister van Financiën, en het overleg van de vaste kamercommissie voor Sociale Za ken met de staatssecretaris. Bij dat overleg op 13 april staat de kwestie op de agenda. Van tevoren probeert de Grensarbeiders commissie nog gesprekken te hebben met leden van de kamercommissie. Met de PvdA is al een afspraak gemaakt. In hun brief aan de Belgische ministers schrijven de directies dat het ook in Belgisch belang is dat de Belgische arbeiders gecom penseerd worden. Ze hebben nu een salaris verlaging van 6 procent, dat betekent in veel gevallen een netto-achteruitgang van meer dan 200 gulden. De kans is daarom groot, zo constateren de directies, dat de werknemers zich weer zul len richten op de Belgische arbeidsmarkt. Die zou dan dus extra onder druk komen te staan en om dat te voorkomen kan de Belgische minister beter een belastingmaat regel treffen om het inkomensverlies te com penseren. Van onze verslaggever René van der Velden Borssele - Er komt in de nabije toekomst veel meer ra dio-actief afval richting Borssele. De Centrale Orga nisatie Voor: Radio-actief Af val (Covra), sinds enkele ja ren gevestigd in Zeeland, gaat daartoe minstens 150 miljoen gulden investeren in grond en gebouwen. Volgens de nieuwe plannen wordt er in het jaar 2000 ruim tien keer zoveel zeer laagradio- aetief afval verwerkt en opgesla gen dan nu. Het is bovendien de bedoeling dan het hoogradio-ac- tief afval van de onderzoeks reactoren in Delft en Petten op te slaan in Borssele. Om dit te realiseren, verdubbelt de Covra haar bedrijfsterrein op het haven- en industrieterrein Vlissingen-Oost, waarvoor ten minste 150 miljoen nodig is. Een en ander werd gisteren desge vraagd verklaard door adjunct- directeur H. Codee van de Covra in Borssele en directeur D. van Wageningen van Covra Nieuw bouw in Utrecht. De Covra heeft gisteren een zo geheten startnotitie ingediend bij het Rijk voor een milieu-ef fect-rapportage. Zo'n rapport is nodig om de in 1989 verkregen vergunning aan te passen aan de nieuwe plannen. Loodsen In de afgelopen jaren heeft Covra de installaties voor het laag- en middelradio-actief afval in gebruik genomen. Op het ter rein staan inmiddels drie lood sen met een totale opslagcapaci teit van 45.000 ton. Nieuw is dat in 1996 de bouw moet starten van enkele ('vijf is niet uit te sluiten') veel grotere loodsen met een volume van 100.000 ton per stuk. Deze impo sante uitbreiding is nodig voor de verwerking en opslag van radio-actief afval uit de ertsver- werkende industrie en uit de olie- en gaswinning. Dit is afval met een zeer lage radio-activi teit, dat echter in grote hoeveel heden wordt aangevoerd. Tot nu toe wordt dit afval voor het grootste deel geloosd op het op pervlaktewater en in mindere mate opgeslagen bij bedrijven. Voor hoogradio-actief afval heeft Covra in Borssele nog geen gebouwen neergezet omdat ver traging is opgetreden in het aan leveren van dit afval. Het gaat om in Frankrijk en Groot-Brit- tannië opgewerkte brandstofsta ven van de kernenergiecentrales in Borssele en Dodewaard. In 2000 wordt dit afval in Borssele verwacht. Een tweede nieuwe ontwikkeling is dat Covra zich in Borssele ook opmaakt voor de opslag van hoogradio-actief afval van de onderzoeksreactoren in Delft en Petten. Dit hoogverrijkt uranium behelst weliswaar maar zo'n tien procent van de totale hoeveel heid hoogradio-actief afval, maar het is niet opgewerkt, waardoor de opslag veel meer veiligheidsmaatregelen vereist. Volgens Van Wageningen gaat het om duizend staven uit Petten en 150 uit Delft. Deze splijtstof staven, die Amerika sinds enkele jaren niet meer terug wil heb ben, liggen nu nog opgeslagen in bassins bij de reactoren. Ze moe ten over enkele jaren belanden in een twintigtal 7 meter diepe putten in Borssele. Deze laatste uitbreiding verkeert nu in de fase van ontwerpen van het gebouw van vijftig bij tach tig meter met enkele 35 meter hoge schoorstenen. Ook deze bouw moet in 1996 beginnen en in 2000 worden opgeleverd. Vlissingen - De politie op Wal cheren heeft in samenwerking met de douane te Vlissingen gis termorgen bij een inval in twee woningen in Vlissingen zes kilo gram softdrugs in beslag geno men. De verboden middelen heb ben een verkoopwaarde van zo'n 25 mille. De politie hield drie vrouwen en een man aan, die na verhoor weer op vrije voeten zijn gesteld. Verder ontdekte de poli tie op een zolderruimte van een van de woningen een aantal hen nepplanten en de verwarmings apparatuur die diende ter bevor dering van de teelt. Den Haag - Asielzoekers die voorlopig mogen blijven, moeten bij PTT Telecom een borgsom van 750 gulden betalen voordat ze een telefoonaansluiting krijgen. De PTT heeft tot deze maatregel besloten omdat deze mensen zich niet kunnen legitimeren: „Een legitimatie vragen wij aan iedereen die een aansluiting wil. Wij komen pas na twee maanden met de rekening en die willen we dan wel betaald zien." Maar wordt zo geen erg hoge drempel ingebouwd voor mensen die maandelijks slechts 400 gulden te besteden hebben aan voedsel en kleding? „Dat is een afweging die ze zelf moeten maken." Eem woordvoerster van het ministerie van WVC erkent dat er een hoge drempel is. „Maar er zijn natuurlijk meer groepen waarvoor een telefoonaansluiting financieel niet haalbaar is, zoals bijstandsmoeders." Ze wijst erop dat 'telefoonrekeningen lelijk uit de hand kunnen lopen als je begint te bellen naar het andere eind van de wereld'. „Bovendien: wie ih een opvangcen trum zit heeft altijd de beschikking over een telefooncel." Pretoria (anp) - De afkondiging van de noodtoestand in de Zuidafrikaanse provincie Natal door president De Klerk heeft de volledige steun van ANC-leider Nelson Mandela. „De maatregel heeft een doel: de golf van de geweld die ons allen dreigt mee te sleuren, een halt toeroepen," aldus Mandela. De veiligheidstroepen, die Natal onder bevel van het Zuidafri kaanse leger (SADF) intrekken, zullen dinsdag aanstaande volle dig zijn gemobiliseerd, denkt Mandela. President De Klerk had de noodtoestand eerder op de dag uitgeroepen in de onrus tige provincie en het daarin gele gen thuisland KwaZulu. Hij wil daarmee de veiligheid van de burgers in het gebied waarbor gen en. het doorgaan van de Zuidafrikaanse verkiezingen eind april verzekeren. (ADVERTENTIE) ROSMALEN Het leukste autopretpark van Nederland Infolijn: 04192 - 19050 Zulu-leider Buthelezi heeft de maatregel als een 'vernedering' van de hand gewezen. „Wij zien het als een invasie. Zeker als soldaten en tanks hier zo meteen binnentrekken," aldus Buthelezi. Hij zei dat zijn Inkatha Vrij heidspartij zich door de maatre gel gesterkt ziet in haar boycot van de verkiezingen. Buthelezi verzet zich tegen de eerste non-raciale verkiezingen en het Zuid-Afrika zonder zwar te thuislanden dat De Klerk en Mandela voor ogen hebben. Hij eist juist het behoud van zijn thuisland KwaZulu/Natal, met vergaande autonomie. Het is voor het eerst dat de noodtoestand in een deel van Zuid-Afrika wordt afgekondigd sinds De Klerk in 1990 de voor het hele land geldende nood maatregelen introk. De stap volgt op de bloedige botsingen tussen Zulu-betogers en ANC- aanhangers in het centrum van Johannesburg, waarbij maandag ten minste 53 mensen om het leven kwamen. Intussen staat de topconferentie van De Klerk mét Mandela, Buthelezi en Zulu-ko- ning Goodwill Zwelithini vol gende week opnieuw op lossen schroeven omdat Buthelezi niet wil. Temeuzen - 'Met- grote verbazing' hebben zowel AbvaKabo als CFO kennisgenomen van uitspraken van de Vereniging van Bejaardenoor den, afdeling Zeeland, dat er een akkoord zou zijn over de personele gevolgen van de sluiting van zes bejaardenoorden. „Er is absoluut geen akkoord, zelfs geen onderhandelingsresultaat", zegt AbvaKabo- woordvoerder Peter Verschragen. „Wij zijn nog bezig met het maken van tekstvoorstellen." En de bond moet nog met de leden overleggen. Woordvoerder G. v.d. Sluis van de VNB zei dat zijn organisatie gewoon met een positief bericht naar buiten had willen komen. „In onze ogen was er wel degelijk een onderhandelingsresultaat. Wij dachten dat ook de CFO was vertegenwoordigd en dat bleek een misvatting". De partijen willen het misverstand snel ophelderen. (ADVERTENTIES) EXPLOSIE Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) - naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994) kwartaal acceptgiro 87.20 kwartaal automatisch84.70 maand automatisch 29.05 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. I In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. Df STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT I—J

de Stem | 1994 | | pagina 1