isie 29.- Vervuiling zwaarder bestraft Nu met uniek eierdopje. MEDEDELING Kl t - Asielzoekers Breda moeten wijken voor taptoe 'Uitkeringen in '95 half procent hoger' 4Keuze voor konijnen of Vlamingen Berlusconi wil deel imperium verkopen Berging Adrianto emotioneel schouwspel Tien doden in Franse onderzeeër De 2-liter Voordeel fles. kgreau zorgt |o0r banen zorgsector ■nnpathisanten lakers richten Indelingen aan Van 25 mille naar een ton boete, van twee naar zes jaar cel ■ede en geweld ex-Joegoslavië dreigen att af te wijzen arcelona en ilan verder curing groot jbewijs zwaarder Kruidenboer Robeco: Rente naar 5,25 pet DE STEM \RT 1994 X 591 Met «ran kleintje" in Oe Stem heeft u absoluut het meeste succes Immers vele tienduizenden Stemlezers/teze- ressen (ruim 6 van de lO) hebben speciale be langstelling voor onze ..kleintjes -rubriek ,.Te koop aangeboden' DE STEM 0311 00021 I I I I I DONDERDAG 31 MAART 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Luzen - Nieuwe banen voor I werknemers die overbodig t geworden in de Zeeuwse liardenoorden. Daarvoor gaat ïjemiddelingsbureau zorgen, Ijch richt op de Zeeuwse «sector. Dit is het resultaat [afspraken die gisteravond tussen werkgevers ■•mode: Bloemen M-L proek. M-L 29.- 86-122 t. 86-122 15.- t. 86-122 29.- [3; ZEELAND - Cl Isterdam - Een groep van on- jtr tachtig krakers heeft gis mond vernielingen aange- I in Amsterdam. De groep een zogeheten zwaaide- Lstratie, stichtte brandjes op jat en gooide ruiten in van Itiebureaus en een bankge- j, Dit gebeurde uit solidari- Ijiet krakers die eerder op de T waren aangehouden bij de tailing van drie kraakpan- ia Amsterdam door 400 man Éne. Er werden volgens de line negentien arrestaties ver- sjack. 158-176 lirt. 158-176 7.- 5k. 152-176 19.- Van onze verslaggever Breda/Den Haag - Tot eind mei en geen dag langer kun nen de asielzoekers in Breda gebruik blijven maken van de Chassékazerne. Anders komt de voorbereiding van de jaar lijkse taptoe in gevaar. Dit heeft burgemeester Nijpels gisteren in een telefonisch on derhoud aan minister-president Lubbers laten weten. Het kabi net had de Chassékazerne graag tot 1 september in gebruik ge houden. Volgens Nijpels heeft hij er Lub bers aan herinnerd dat er jaar lijks in Breda de Nationale Tap toe plaatsvindt. Daarvoor moet al in de zomer met de nodige voorbereidingen worden begon nen. Lubbers zal Nijpels nu een brief sturen waarin' de afspraken over het gebruik van de Chassékazer ne in Breda opnieuw zwart op wit worden vastgelegd. Nijpels heeft Lubbers in dit verband ook gewezen op de hoge werkdruk voor de politie in verband met het asielzoekerscentrum in het centrum van Breda. Het bestuur van de Stichting Nationale Taptoe is druk doende met de voorbereidingen voor de taptoe op het Chassé-terrein: Uitwijkmogelijkheden voor dit muzikale evenement zijn er op dit moment ook niet in Breda, aldus een woordevoerder. Het KMA-terrein is op dit moment, mede door onderhoudswerkhe den, niet beschikbaar. Volgens eerdere afspraken met Defensie zal de taptoe ook vol gend jaar op de Chassé plaats vinden. Vanaf '96 keert de tap toe voor twee jaar terug naar de KMA. Daarna moet een nieuwe accommodatie worden gevon den. ida. Leren srschoen. jen verkrijgbaar in de C&A filialen met een jnencollectie. Bel voor informatie: 020-626 21 14 jrkdagen van 9.00 tof 13.00 uur) rweer jomooi als gisteren wordt et niet. In de ochtend kan ïteerst nog regenen. ii op de dag is een enkele klaring en een bui niet sloten. Er staat een tige wind. ijevo - Bij gevechten in nië zijn gisteren zeker vijf- i doden gevallen. Volgens Ra- Sarajevo vielen alle slachtof- in de door moslims bewoon- ■nclave Gorazde. Serviërs be kten de enclave met artille- uur. De berichten over nieuw reld komen op een moment in Bosnië en Kroatië belang- t stappen op weg naar vrede igezet. IE OOK BUITENLAND - A4 l'e - Het internationale delsakkoord Gatt dreigt i schipbreuk te lijden. Nu leren de Verenigde Staten 'orig jaar december bereikte te ondertekenen als het niet wordt uitgebreid een hoofdstuk over arbeids- hndigheden, zei de VS-ver- nwoordiger Schmidt giste- na een bijeenkomst van 119 lesloten landen. E ECONOMIE-A5 da - De vier halve finalisten Champions League zijn s gisteravond bekend: AC m. Barcelona, AS Monaco en Porto. Anderlecht is uitge teld na de 0-0 bij AC Milan, laatste speelronde is nu al- maar interessant voor atistieken. |E SPORT BI - De medische keu die verplicht is voor de ite van een groot rijbewijs fdt vanaf 1 juli 1996 een stuk order. In veel gevallen zullen "en met een bril, diabetes en psie dan niet meer in aan- Iteig kunnen komen voor een toot rijbewijs. IZIE BINNENLAND - A3 Asielzoekers moeten aftocht blazen Den Haag (anp) - De straffen voor ernstige milieuvervui ling worden vanaf morgen aanzienlijk zwaarder. Men sen die opzettelijk grote schade toebrengen aan het milieu, kunnen een gevange nisstraf krijgen van maxi maal zes jaar en een geldboe te van maximaal een ton. Dat heeft het ministerie van Jus titie gisteren bekendgemaakt.- De strafverhoging vloeit voort uit een toezegging die het kabinet anderhalf jaar geleden heeft ge daan aan de Tweede Kamer. Milieudelicten leverden tot nu toe hoogstens zes maanden hechtenis en een geldboete van 10.000 gulden op als er geen sprake was van opzet. Opzette lijk gepleegde delicten konden rekenen op ten hoogste twee jaar gevangenisstraf en een geldboete van maximaal 25.000 gulden. Per 1 april wordt opzettelijke milieuvervuiling beschouwd als een misdrijf. De straf wordt dan ten hoogste zes jaar en/of een geldboete van 100.000 gulden. Is er geen sprake van opzet, dan gaat het om een overtreding, waarop een celstraf van maxi maal een jaar en/of een geldboe te van maximaal 25.000 gulden kan volgen. Vuile bodems Intussen is duidelijk geworden dat de chemie-ondernemingen Shell, Solvay-Duphar en Fasson hoogstwaarschijnlijk toch moe ten opdraaien voor de honderden miljoenen guldens kostende sa nering van vervuilde bodems waarvoor zij verantwoordelijk zijn. Dat blijkt uit een advies van procureur-generaal Koopmans van de Hoge Raad. Wanneer het rechtscollege zijn advies op 20 mei volgt, betekent dat een doorbraak in de tot dusver wei nig succesvolle pogingen van de staat om de saneringskosten van vervuilde bodems te verhalen. In de drie zaken waarover Koop- mans zich heeft gebogen, oor deelde de betrokken gerechtsho ven eerder dat de concerns niet hoefden te betalen voor het schoonmaken van de vervuilde grond. De gevallen van bodemveront reiniging zijn omvangrijk. Bij Shell gaat het om de stcrt van giftig bedrijfsafval langs ce Hol- landsche IJssel. Solvay Euphar stortte ongeveer tienduizend va ten chemische afvalstoffen op de vuilstortplaats in de Vdger- meerpolder. Fasson liet begin ja ren zeventig giftig lijnufval storten op een zandafgraving in Lunteren. Parijs - Tien zeelieden zijn gisteren omgekomen door een ongeval aan boord van een Franse kernonderzeeër op de Middellandse Zee ter hoogte van de havenstad Toulon. De bemanningsleden zijn door verbranding of verstikking om het leven gekomen. Het ongeluk ontstond toen een leiding brak en stoom in de machinekamer van de onderzeeër Eméraude te recht kwam. De stoom bereikte niet de ruimte van de nucleaire aanvalsraketten. Volgens kapitein Olivier Lajous waren er ook geen kernraketten aan boord en is van stralingsge vaar geen sprake geweest. Als reactie op het ongeluk riepen de Franse autoriteiten meteen drie onderzeeërs terug van zee die wel nucleaire raketten aan boord hadden. VANDAAG IN DEZE KRANT Het hele jaar op grote schaal tuinkruiden kwe ken en ze ook nog afzet ten via de veiling. Dat idee ziet de Bredase plantenkweker E. Oomen nu verwezenlijkt. „Kruiden hebben een geneeskrachtig imago. Daar zit onze markt." ZIE CONSUMENT-Dl INHOUD 4KATERNEN Binnen-/Buitenland Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Consument Gids RTV-programma's A2 A3 A4 A5/A6 A5 deel B deel C deel D deel E E2 Van onze verslaggever Paul de Schipper Wuustwezel - Arrogantie en chantage De burgemeesters in de greisstreek noordelijk van Ar.twerpen hebben meer woorden niet nodig om te reageren op de Neder landse kabinetsbeslissing: Een TGV langs de snelweg Antwerpen-Breda. „De Belgische voorkeur ligt langs de Zoomweg. Daar ligt wat Nederlands groen, hier langs de E19 moeten mensen wijken," zegt burgemeester J. Ansoms van Wuustwezel. „Den Haag kon kiezen tussen konij nen of Vlamingen. Ze kozen voor hun konijnen." De grensgemeenten verdenken de Nederlanders van koehan del: het uitdiepen van de Wes- terschelde als ruil met het voor Nederland meest voordelige TGV-tracé: langs de E19 (in Nederland de A16). Als die re latie wordt aangetoond, willen ze de zaak voor het Internatio nale Hof van Justitie brengen. De grensgemeenten vermoeden dat Nederland de Belgische voorkeur opzettelijk dwars boomt. Burgemeester Ansoms: „Wat Nederland nu wil, is het duurst en het meest schadelijk. De kern van de zaak is dat de Nederlanders zoveel mogelijk TGV-ongemak op Belgisch grondgebeid willen dumpen. Dat hebben ze indertijd met de aanleg van de E19 ook gedaan. Die komt vlak onder Breda hun land binnen, handig en het kost ze weinig. Ze proberen ons dit met de TGV ook af te dwingen om de schade op eigen grond te beperken." Hij neemt de term koehandel bij herhaling in de mond: „Alle problemen met de TGV in de Beneluxraad leken uit de weg geruimd, nu zegt jullie Maij- Weggen plots weer dat er prak tische problemen zijn. Voor ons is duidelijk dat de TGV gekop peld wordt aan de verdieping van de Westerscheide. Wij mo gen baggeren als we jullie toe staan om die trein langs de autostrade en langs Breda te laten rijden. Nederland presen teert de E19-versie ook als een logische keuze, maar in de hele TGV-discussie gaat de logica als eerste onder de grond." Ansoms en zijn collega's van Schoten, Hoogstraten, Brecht en Brasschaat gebruikten giste ren de Belgische en Nederland se pers om hun woede wereld kundig te maken. De persbij eenkomst in Wuustwezel vorm de een eerste aanzet om de volksmilities aan weerszijden van de grens te mobiliseren. Als Nederland zijn zin krijgt, raast de TGV straks door de vier genoemde Belgische ge meenten. Burgemeester J. de Cremer van Brecht: „Door so ciale woonwijken, door villa parken, door ambachtelijke zo nes, waterpartijen, oude vuil nisbelten, natuurgebieden en van links naar rechts springend over of onder de E19." VERVOLG BINNENLAND -A3 Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Kok van Financiën gaat voor 1995 uit van een verhoging van de uitkeringen (inclusief de aow) en de ambtenarensalarissen met een half procent. Hij rekent erop dat de lonen in de marktsector ook eenzelfde be perkte stijging zullen hebben. Kok wil het liefst in 1995 de koppeling tussen lonen en uitke ringen herstellen, maar- minister De Vries van Sociale Zaken ver wacht dat dat niet mogelijk is gezien het grote aantal niet-wer- kenden. De Vries wil in ieder geval - bij uitblijven van de koppeling - de uitkeringen repa reren met fiscale maatregelen. Dat blijkt uit mededelingen van beide bewindslieden. Kok bestrijdt dat hij de uitkerin- gen'zou willen bevriezen. In zijn 'kaderbrief' staat weliswaar een 'bevriezingsscenario' maar dat ging uit, aldus een zegsman, van bevriezing van de lonen bij de bedrijven. Intussen is gebleken dat die lonen hoe dan ook mini maal een. half procent zullen stijgen. Als de lonen nog méér omhoog gaan, zal het (volgende) kabinet daar op moeten reage ren. De kans op koppeling van- lonen en uitkeringen is dan ook uiterst klein. Kok en De Vries hopen dat ze in de zomer - als ze demissionair zijn - nog afspraken kunnen ma ken met de sociale partners over een pas op de plaats met de lonen in de marktsector. Voor alsnog zijn de twee ministers hoopvol over het resultaat. Het kabinet wil een loonstop afdwingen door lastenverlich ting van 2,5 miljard gulden - via lagere belastingen - in het voor uitzicht te stellen. De afgespro ken loonstijging van 0,5 procent voor overheidspersoneel per 1 januari 1995 gaat gewoon. Kok heeft èr vertrouwen in dat de sociale partners zich ter wille van de werkgelegenheid zullen matigen. Gaan de lonen toch omhoog dan komt 'de lastenver lichting op losse schroeven te staan', aldus de bewindsman. KQk erkent dat koopkrachtver lies voor iedereen onvermijdelijk is in 1995, ook met de beloofde lastenverlichting. Een woordvoerder van de CDA- fractie zegt dat 'Kok aansluit bij wat Brinkman enkele weken ge- ledpn in Utrecht gezegd heeft'. Van onze correspondent Aart Heering - Rome - Silvio Berlusconi, de winnaar van de Italiaanse verkiezingen, wil een deel van zijn zakenimperium afstoten om tegenstanders en bondgenoten gerust te stellen. Onder het oog van een emo tionele schipper en diens fami lieleden kwam gistermorgen om half acht de Adrianto weer boven water. De rijnaak van schipper Leijten uit Raamsdonksveer, die zaterdag 19 maart in zwaar weer precies onder de Moerdijkbrug ver ging, werd door drie drijvende bokken van het bergingsbedrijf Smit International gelicht. Le ijten, die nog maar kortgele den zijn vrouw verloor, is nu ook zijn 'huis' en zijn bedrijf kwijt. FOTO COR VIVEEN Van onze redactie economie Rotterdam - De rente kan in de loop van het jaar verder dalen en eind 1994 wel eens op 5,25 pro cent komen, een vol punt lager dan op dit moment. Dit voor spelde gisteren directie-voorzit ter Korteweg van de beleggings- groep Robeco. Ook op grond van die prognose voorziet het bedrijf over enige tijd een herstel van de aandelenkoersen. Dat de beur zen nu sterk onder druk staan ziet Robeco als een 'gezonde cor rectie', waarop weer een langdu rige koersstijging zal volgen. Zij vrezen nu een te grote sa menballing van politieke en eco nomische macht in zijn handen. Maar de maatregel is ook bittere noodzaak om zijn Fininvest-hol- ding voor een financiële cata strofe te behoeden. „Ik ben best bereid om een paar van mijn ondernemingen te verkopen," verklaarde Berlusconi grootmoe dig voor de staatstelevisie RAI. Hij sloot ook niet uit dat hij een van zijn drie nationale tv- zen ders zal afstoten, 'als ik een geschikte koper vind'. Tenslotte zei hij niet van plan te zijn om controle uit te oefenen over de RAI. De tycoon speelt zelfs met de gedachte om als eerste maatregel van een door hem geleide rege ring een antitrustwet voor de media in te voeren. Een van zijn naaste getrouwen, de voormalige christendemocraat Casini, heeft hem dit gesuggereerd om zo zijn critici een argument uit handen te nemen. Daarbij denken Casini en Ber lusconi in de eerste plaats aan hun balsturige bondgenoot Um- berto Bossi. De leider van de Lega Nord heeft Berlusconi in de campagne meermalen uitge maakt voor 'monopolist' en eist een antitrustwet die ook in me dialand een volkomen vrije con currentie moet garanderen. Door daaraan tegemoet te komen zou het premierschap voor Berlusco ni een stuk dichterbij komen. Formeel gezien is Berlusconi niet verplicht om zijn bedrijven af te stoten, omdat hij de zakelijke leiding daarvan al twee maan den geleden heeft overgedragen aan Fedele Confalonieri, de tweede man van het Fininvest- concern. Het enige onderdeel van zijn concern, waarvan hij 'om ge voelsmatige redenen' de leiding heeft behouden, is de voetbal club AC Milan, waarvan de sup porters hem in de verkiezings campagne een handje geholpen hebben door in het stadion met spandoeken te protesteren tegen de 'rode rechters' die hun voor zitter bedreigden. ZIE OOK BUITENLAND - A4 (ADVERTENTIES) Vrijdag 1 april a.s. (Goede Vrijdag) zijn onze kantoren vanaf 16.00 uur gesloten. De redactie is de gehele dag en avond normaal bereikbaar. In verband met Pasen gelieve de advertenties voor onze uitgave van dinsdag 5 april uiterlijk vrijdag 1 april 10.00 uur aan te leveren. BERGING Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord, een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) j naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. De nieuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994 kwartaal acceptgiro 87.20 kwartaal automatisch84.70 maand automatisch 29.05 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:. Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) I I De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem. Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT I—J

de Stem | 1994 | | pagina 1