Top 5 ze week. Cfl Nieuwe kans voor bedrijf Jardin Rijen Industrie loopt zich warm voor krasse knarren 1.99 ^jt2.39 Rabobank en Robeco samen op zoek naar miljonairs Ontwerpafdeling NedCar gaat meewerken aan ontwikkeling nieuwe Ford ENLAND kort safdeling: oketjesJüs95I of - „A zak 450 gram 1.4" cy Pink zalm, nA jzsr 1.99 mild kaas 48+, aA w»,kiio 9.9U kruidenier sletten. ECONOMIE A5 Werk neemt toe na overname Malaise in auto-industrie treft Polynorm Rente Machine voor straatmakers Consumentenbond klaagt over prijs vliegticket Dutch Telecom Group failliet KOP MUNT Citro-cult ECONOMIE kort AG 29 MAART 1994 A4 er EU-compromis van Buitenlandse Zaken Douglas oede van het Lagerhuis op de hals te zeggen of hij voor of tegen het ing van de stemmacht is. Hurd wil e ministerraad een stemadvies zal 's. -gering, zit in een moeilijk parket voorstel dan ontstaat er grote rtij waar de Eurosceptici niets van en en in opstand zullen komen van de hand, dan is een snelle e baan, terwijl de Britse regering weer VS stijgt bben in het zuidoosten van de VS n gekost. In Piedmont in de staat oshen Methodist Church door een de windhoos stortte het dak in wezige gelovigen de dood vonden, wond. In de aangrenzende staat evens. Zeker 200 huizen raakten rth Carolina vielen doden. p Noord-Korea opnieuw geweigerd Noord-Korea cties of andere maatregelen. In een ur heeft de Chinese president Jiang anse ambtgenoot Kim gezegd dat "oreaans schiereiland wil evenals ea, maar China geen eisen aan te verwerven voor de inspanningen zetten. Pyongyang weigert in te spectie van zijn nucleaire installa- hina te overtuigen dat het zijn dsraad niet gebruikt wanneer daar tegen Noord-Korea ter stemming a gearresteerd e heeft gisterochtend op Corsica die bommen aan het installeren t Franse eiland. Volgens de politie een commando van het verboden oor Corsica (FLNC), dat honderden vakantie-oorden, banken, belas- Iwitten die worden beschouwd als rheersing' op het eiland. ter geïdentificeerd 'e heeft gisteren de namen van vier ordenaar Frederick West vrijgege- en van de negen lijken die zijn West in Gloucester, geïdentificeerd, en betreffen meisjes die tussen 1973 eftijd van zestien tot 21 jaar. uldigd de negen moorden te hebben vervolgens te hebben ingemetseld 'jn woning. De politie zoekt nu naar is dat West eerder bewoonde en op riteiten vrezen dat het aantal doden zestien. Alle slachtoffers die zijn n. Een van de lijken is van een deelverkiezing n de regerende coalitie in Japan eft met een kleine meerderheid de provincie Ishikawa gewonnen. De old decennia lang als bastion van de ij (LDP). Die partij regeerde Japan gustus vorig jaar de regering van en zeer uiteenlopende partijen, aan vredesakkoord n rond de havenstad Kismayo in het overeengekomen op 8 april een en een verzoeningsconferentie te in Nairobi bereikt met hulp van de "alië. De milities zullen zich in hun de regio, kolonel Omar Jess en "rgan, lieten zich vertegenwoordigen wt generaal Morgan nog steeds als "dat hij de laatste minister van 991 verdreven dictator Siad Barre, generaal Mohamed Farah Aidid, de tionale Alliantie (SNA). leider gedood ger heeft zaterdag de leider van de 'stische Groep GIA, Sayeh Attia, e een Algerijns blad gisteren. Hij het leven 'toen hij op het punt stond _n militair konvooi aan te vallen', "e ambtenaar van het ministerie van voor zijn woning bij een aanslag nen. Zijn echtgenote raakte zwaar er van de Russische ambassade werd VERTENTIE) lag 2 april a.s.. PESTEM DINSDAG 29 MAART 1994 (anonze redactie economie Rotterdam - De Rabobank en de beleggingsgroep Robeco dalen de drie jaar geleden aangeknoopte banden verder aan. pe Robeco Groep gaat deelne men in de Rabo-effectenbank Schreden Co en een aantal specialisten overbrengen naar deze bank. Schretlen gaat zich richten op particulieren die goed zijn voor een miljoen gulden of meer. Volgens een woordvoerder van Rabobank Nederland zijn de partners het ook eens geworden over een betere vergoeding voor de Rabobanken vanwege het be handelen van Robeco-cliënten. Raboklanten kunnen via de bank deelnemen aan de Robeco-fond- sen en hebben daar sinds 1991 ongeveer 7,4 miljard ingelegd. Hoe veel de bank nu voor haar diensten ontvangt, willen de partners niet zeggen. De samenwerking wordt ook verstevigd, doordat voorzitter H. Wijffels van de hoofddirectie van Rabobank Nederland lid wordt van de Raad van Commis sarissen van de Robeco Groep. Omgekeerd treedt Robeco-top- man P. Korteweg toe tot de Raad van Toezicht van de bank. Schretlen, dat tot nu toe onge veer 25 medewerkers telde, is vanouds de commissionair van de Rabobank. Het moet nu een 'private bank' worden voor vermogende parti culieren. Voorlopig wordt de for matie van de in Amsterdam ge vestigde bank tot 40 medewer kers uitgebreid. De nieuwe men sen komen van IRIS, het drie jaar geleden door beide partners gestichte bureau voor beleg- gingsonderzoek en vermogensbe heer. Wijffels foto dijkstra (an onze verslaggever Rijen - Het Israëlische bedrijf Keter Plastics wordt per 1 april de nieuwe eigenaar van Jardin bv in Rijen, fabrikant van kunststof tuinmeubelen. Keter gaat in Rijen een groot Reel van haar kunststof huis- houdprodukten voor de Europe se markt produceren. In Rijen werken momenteel 84 mensen. Interim-directeur R. Smith (39) verwacht dat dat aantal de komende maanden wordt uitgebreid tot ruim 100. Jardin bv ging vorig jaar juli failliet. Destijds werkten er 129 mensen, van wie er 60 vorig jaar hun baan verloren. Bij Keter dat tachtig procent van de aandelen overneemt van de eigenaar van Jardin bv, Wientjes Beheer, een holding van kunst- stofverwerkende bedrijven, wer ken verdeeld over Israël en de Bunschoten (anp) - Toe leveringsbedrijf Poly norm heeft het afgelopen jaar te lijden gehad van de malaise in de Europe se automobielindustrie. De nettowinst zakte 41 pro cent, van 24,4 miljoen tot 14,3 miljoen en de kas stroom (winst plus afschrij vingen) met 12 procent van 49.4 miljoen tot 43,3 miljoen. Het dividend wordt ver laagd van 6,85 over 1992 tot 4,25 over 1993. Voor dit jaar verwacht de onder neming weer groei van om zet en resultaat. In de einduitkomst is een buitengewone last van 4 miljoen opgenomen, een voorziening voor reorgani satiekosten in verband met het afvloeien van personeel bij de divisie Automotive. De omzet daalde vorig jaar vier procent van 509 mil joen tot 487 miljoen, in het tweede halfjaar trad als gevolg van kostenbespa rende maatregelen en toene ming van omzet en resulta ten bij de divisies Bouwpro- dukten, Installatieproduk- ten en bij kunststofprodu cent Polynorm Roosendaal een verbetering van het re sultaat op. De nettowinst bedroeg over de tweede helft van '93 8,2 miljoen tegen 6,1 miljoen in de voorafgaande zes maanden en 10,8 miljoen in de tweede hebt van 1992. VS ruim 600 mensen. Smith wil de het bedrag niet noemen dat met de transactie gemoeid is. Keter zal fors investeren in Rijen. Binnenkort wordt het ma chinepark in de bedrijfshal aan de Ericcsonstraat op industrie terrein Haansberg belangrijk uitgebreid. Jardm gaat in vol- continu dienst werken en veel meer produkten maken dan al leen kunststof tuinmeubelen. Interimdirecteur Smith mikt voor Jardin, dat vorig jaar een verlies van 8 miljoen leed dit jaar reeds op een winst van ƒ2,5 miljoen. Daarbij is volgens hem de produktie van Keter nog niet meegeteld. De naam Jardin bv blijft gehandhaafd. De nieuwe eigenaar, S. Sagul (54) van Keter wil optimaal gebruik maken van de naam, die Jardin op het ge bied van kunststof tuinmeubelen in Europa heeft. Keter produceert in de vijf vesti gingen in Israël naast tuinmeu belen ook binnen- meubilair, wasmanden, vuilnisbakken en compostvaten. Daarnaast heeft het bedrijf met groot succes een nieuw kunststof opbergrek op de Amerikaanse markt gelanceerd. Inmiddels zijn daarvan in de VS aan Doe-het-zelf keten 'Home Depot' al meer dan een kwart müjoen verkocht. Voor die pro duktie nam Keter twee jaar gele den in Minneapolis (VS) de fa briek 'US Leisure' met 80 man personeel over. Vooral van die kunststof opber- grekken koestert Smith grote verwachtingen: „Die rekken gaan we voor de Europese markt in Rijen maken." De fabriekshal in Rijen met een oppervlakte van 15000 m! hoeft daartoe niet te worden uitge breid, omdat er volgens Smith al niet meer volgens de oude for mule met voorraad gewerkt wordt. „We produceren wat no dig is, er is dus ruimte voor plaatsing van nieuwe machines." Utrecht (anp) - Rabobank Ne derland verhoogt de rentever goeding op vaste-termijnspaar- gelden. Aanleiding zijn de ont wikkelingen op de kapitaal markt. Op spaartegoeden die voor drie jaar of langer worden vastgezet zal de rente met een kwart procent stijgen. De maxi male vergoeding is nu 6 procent. Interim-directeur R. Smith rechtsen hoofd financiën R. Altenburg in de bedrijfshal van Jardin. foto vnu Van onze redactie economie Helmond - NedCar Product Design Engineering (PD&E) in Helmond gaat voor Ford Europa in Keulen meewerken aan de ontwikkeling van een nieuwe auto. Daarmee heeft het bedrijf de tweede grote order binnengehaald waarmee het zich dit jaar moet bewijzen, De onderhandelingen tussen bei de partijen zijn afgerond, maar het contract met Ford is volgens een woordvoerder van NedCar nog niet getekend. Dat zal echter op korte termijn gebeuren. PD&E heeft van het moederbe- rijf in Born tot 1 januari 1995 de kans gekregen het bewijs te leve ren dat het voldoende orders kan binnenhalen om de ondermening in Helmond in de huidige opzet en omvang (375 man personeel) te kunnen handhaven. Directeur J. Mengelers van PD&E had zich ten doel gesteld dit jaar voor 35 manjaren aan werk van 'derden' (andere be drijven dan de eigen industriële aandeelhouders Volvo en Mits ubishi) te verwerven, zowel in als buiten de auto-industrie. Die doelstelling is - nu de order van Ford erbij komt - al twee keer gehaald. Er is 70 manjaren aan nieuw werk binnen. En de eigen ontwikkelingsafdeling van NedCar verwacht de komende maanden nog meer orders. In februari boekte NedCar PD&E al een grote order voor constructiewerk voor Stork- Wartsila Diesel, een bedrijf dat grote dieselmotoren voor sche pen en bedrijven produceert. PD&E was al verzekerd van or ders van de 'eigen' bedrijven en wel voor de ontwikkeling van de toekomstige Mitsubishi en Volvo en de verdere ontwikkeling van de Volvo 400-serie. Bij NedCar zelf legt produktie- directeur Huberts zijn functie neer. Een reden voor het vertrek is niet gegeven, maar NedCar heeft nooit tegengesproken dat Huberts grote moeite heeft met de opstelling van P. Germunds- son, die namens aandeelhouder Volvo deel uitmaakt van de Raad van Bestuur. De Zweed is verantwoordelijk voor de kwali teitscontrole. Huberts vindt dat hij zich onvoldoende van zijn taak kwijt. De vakbonden hebben voorzitter Sevenstern van de Raad van Be stuur van NedCar om ophelde ring gevraagd. Sambeek (anp) - Laarak kers bv uit Sambeek komt binnen enkele maanden met de eerste vrijwel volauto matische bestratingsmachi ne op de markt. Volgens directeur en ont werper Arie Laarakkers (52) zou het aantal rug-, knie- en armklachten van straat makers behoorlijk kunnen dalen door het gebruik van de machine. De computergestuurde be stratingsmachine neemt het zware en eentonige sjouwen en leggen van stenen uit handen van de straatmaker. „De machine is met name geschikt voor het leggen van wegen. Voor sierwerk blijf ik de voorkeur geven aan het ambachtelijke hand werk," zegt Laarakkers. In het prototype van de be stratingsmachine werd door de ontwerper ruim 250.000 gulden geïnvesteerd. De verkoopprijs van de machi ne, die op aanvraag wordt gefabriceerd, schat Laarak kers op twee ton. Over eventuele nadelige gevolgen voor de werkgelegenheid maakt de dircteur zich geen zorgen. „Natuurlijk be spaart de automatisering tijd, maar ik denk niet dat hierdoor straatmakers over bodig worden. Er blijft ge noeg werk te doen. Van onze verslaggever Amsterdam - De consumenten bond gaat een klacht indienen bij de Europese Commissie, om dat hij vermoedt dat kuchtvaart- maatschappijen nog steeds prijs afspraken maken over de kosten van tickets. Het kan volgens de bond geen toeval zijn dat op de vliegroute Amsterdam-Londen zeven lucht vaartmaatschappijen voor het goedkoopste retourticket 381 gulden vragen. De Europese Commissie heeft bepaald dat vanaf 1993 de vlieg- tarieven binnen de Europese Unie vrij zijn. Ook mag een luchtvaartmaat schappij uit een lidstaat van de Unie in principe vliegen op iede re route in het EU-luchtvaart- net. Alles met als doel de con currentie te bevorderen. Volgens de Consumentenbond is in de praktijk echter weinig van die liberalisering te merken. Zelfs als er sprake is van meer concurrentie zijn er nauwelijks prijsverschillen. De bond start verder in Euro pees verband een nader onder zoek naar mogelijke prijsafspra ken. Volgens de Consumentenbond is het nog altijd mogelijk binnen Europa goedkope vluchten te vinden: door gebruik te maken van charters, aanbiedingen of door 'mee te liften' met vluchten (met tussenstops) naar verre be stemmingen. Van onze verslaggever Saamsdonksveer - De Dutch Te lecom Group in Raamsdonksveer Is failliet. fn deze vereniging had een aan tal bedrijven in de telecommuni- catie-branche de krachten ge bundeld, onder meer om samen een blad te kunnen uitgeven, "ok bestond er een gezamenlijk '^-nummer, waarmee klanten automatisch door werden verwe- 2en naar het bedrijf dat in hun eigen regio werkte. Een van de leden was Finntax in faamsdonksveer. Maar volgens curator mr H. Oderkerk sloeg het blad niet aan. „En in de opzet van de vereniging is iets fout gegaan. Als er verdeeldheid is onder de deelnemers over wat er wel en Met moet gebeuren is zo'n initia tief geen lang leven beschoren," us "IJ. "et faillisement heeft geen ge volgen voor de werkgelegenheid, omdat het 'verenigingswerk' door werknemers van de leden werd gedaan. Die gaan nu ge woon weer apart verder. Den Haag (anp) - Sport schoenen, speciaal voor ouderen. Twintig jaar gele den zou het idee worden weggehoond. Inmiddels is het een commercieel succes in Amerika. De krasse knar ren zijn in opmars en de industrie loopt zich warm voor een nieuwe markt. Zo wordt nagedacht over nieu we stofzuigers, die de voordelen van de kruimeldief en de ouder wetse stoere zware zuiger in zich verenigen. En de oudere van nu neemt geen genoegen met een keuken mes met een extra dik handvat om groente of vlees aan mootjes te hakken, maar wil een heuse keukenmachine. Nederland telde in 1990 nog 3,4 miljoen mensen van 55 jaar of ouder, of wel 22 procent van de totale bevolking. Over 20 jaar zijn dat er 4,7 miljoen: 28 pro cent van de bevolking. Het to tale vrij besteedbaar inkomen van de ouderen zal toenemen van 80 miljard gulden in 1990 tot 120 miljard in 2010, of wel tot ongeveer eenderde van het totale vrije besteedbare inko men. Een groeimarkt dus, maar een lastige groeimarkt. De verschil len in inkomens tussen bejaar den onderling zullen toenemen. Hoe de gezondheid en de le vensstijl zich ontwikkelen laat zich moeilijk voorspellen. Be drijven die nieuwe produkten ontwikkelen, lopen een grote kans daarbij kostbare fouten te maken. Daardoor is behoefte ontstaan aan een klankbord. Het afstemmen van vraag en aanbod staat donderdag cen traal in een 'strategische confe rentie' onder leiding van mr.dr. G.A. Wagner, gepensioneerd topman van Shell en erkend goeroe inzake de toekomst van de Nederlandse industrie. Aan de conferentie zullen oude ren en bedrijven deelnemen, maar ook instituten als TNO, woningcoöperaties en zorgin stellingen. Mogelijk wordt dit de aanzet tot een permanent overlegorgaan, een platform. De overheid is bereid om zo'n platform, dat dus een makelaar moet zijn tussen ouderen en bedrijven en instituten, tijdelijk (financieel) te ondersteunen. Het beeld van de oudere die tevreden uitziet naar opname in Avondzon klopt al lang niet meer. Van de huidige 3,4 mil joen 55-plussers woont 92 pro cent zelfstandig. En de wens tot zelfstandig wonen is alleen maar toegenomen. Uit onder zoek blijkt, dat als ouderen al willen verhuizen slechts één op de twintig naar een bejaarde noord wil. Er is kortom behoefte aan goe de woningen, die toegankelijk en gelijkvloers zijn. Aangevuld met alarmeringssystemen, aan gepaste keukens en sanitair, Wagner foto de stem/johan van gurp maar ook anti-slipvloeren. Ook zal er behoefte zijn aan aange past meubilair, meer en betere verlichting en niet te vergeten handig inklapbaar logeer-meu- bilair voor de kinderen. De ministeries van VROM (volkshuisvesting) en WVC (ouderen) zijn betrokken bij de conferentie; maar de organisa tie berust bij Economische Za ken, zeg het ministerie voor het bedrijfsleven. Regelingen die voor de zorg van ouderen van belang zijn worden steeds meer gedecentraliseerd. Dat houdt ook in dat niet langer centraal in Den Haag allerlei kwaliteits eisen worden opgesteld waar aan diensten en produkten moeten voldoen. In de toekomst wordt dat in gemeenten be paald en het is te verwachten dat er dan commissies of ge bruikersgroepen zullen ont staan die de produkten kritisch beoordelen. Zo is er al een keurmerk, een seniorenlabel, ontwikkeld voor woningen. De oudere wordt niet langer be schouwd als een onmondige pa tiënt, maar als een doelgroep voor vernieuwende bedrijven. Die spelen graag op de ontwik kelingen in met produkten als de aangepaste blikopener, stof zuiger of trapkruk. Maar ook met stabiele strijkplanken, be ter afleesbare wekkers, kleine koffiezetapparaten en straalka- chels. Complete produktlijnen worden doorgelicht op ge bruiksgemak. En dat leidt tot opmerkelijke successen. Het bureau Wiliems en Van den Wildenburg noemt er enkele in het rapport 'marktverkenning ouderentechnologie', dat tijdens de conferentie wordt gepresen teerd. Philips bijvoorbeeld, heeft strijkijzers voorzien van een automatische afslag bij stil stand. Dat was immers ideaal voor vergeetachtige oudjes, maar het bleek ook een oplos sing voor druk bezette mensen die steeds worden lastig geval len door huisbel of telefoon. Inmiddels kent Philips de Easy- line, een reeks van produkten van wekkerradio's tot cassette recorders die uitblinkt in bedie ningsgemak en die door het ontwerp ook goed aanslaat bij twintigers en dertigers. Daarmee is tevens een pro bleem geschetst waarmee het bedrijfsleven te maken zal krij gen. Het DAF-je werd door het pientere pookje, of wel de auto matische transmissie, gezien als een auto voor oude sukkelaars. Hier ligt dus een grote uitda ging voor de uitvinders van het Zwitser-Leven gevoel, de recla memakers: 'oud' verkoopt slecht. De scheidslijn tussen produkten voor ouderen en massaprodukten zal vager wor den. Zo kan 'Tafeltje dek je' veranderen in 'home-catering'. Een verhoogd toilet wordt een 'toilet, waarop men normaal kan zitten'. En in de reclame zullen de produkten niet door grijsaards worden aangeprezen, maar door vlotte veertigers. Een mens is zo oud als die zich voelt, en uit onderzoek blijkt dat een oudere zich al gauw een jaar of vijftien jonger voelt en dus vooral ontvankelijk is voor een boodschap van een oudere jongere. Ook voor de consument is ver grijzing een geleidelijk proces. Dat Citroen dit jaar 75 jaar bestaat, kan de gemiddelde autoliefhebber niet ontgaan. Maar Citroen is meer. Citroen is cultuur. Daarom is de Beurs van Berlage in een Cit roen-paradijs omgetoverd. Het roemruchte verleden van de Traction Avant en de DS, bijgenaamd De Snoek of Het Strijkijzer, is er tot leven ge bracht. In de media is driekwart eeuw Citroen ook meer als een cul turele dan als een economi sche gebeurtenis behandeld. Citroen stond bovendien voor een bepaalde levenstijl. De Eend was de anti-auto. Wie om principiële redenen geen auto reed, reed Eend. Ik heb op een zebrapad nog wel eens het vege lijf ternau wernood kunnen redden, door op het nippertje voor een aanstormend voertuig weg te springen. Op de ach terklep van de Deux Chevaux kon ik nog net lezen: Geen Kruisraketten. Omdat adel verplicht, heeft Citroen vaak mooie reclames gehad. Karei Suyling maakte lange tijd advertenties voor het merk en van de mooiste honderd is een tijdje terug een leuk boekje uitgegeven. Maar eerlijk is eerlijk: toen kon een reclame-man zijn ziel nog in een auto leggen, want die auto onderscheidde zich. Kom daar nou maar eens om. Citroen is natuurlijk niet hele maal Citroen meer. Okay. de Xantia en de XM mogen er zijn. Maar de AX en ZX? Voor de AX heeft Citroen een campagne lopen, die als doelstelling meekreeg: 'Com municeer dat de Citroën een zeer complete auto is voor relatief weinig geld.' Het filmpje toont een Japan ner die in hoog tempo de AX naloopt op zijn bijzonderhe den. Aan het eind van het filmpje mag onze vriend uit het land van de rijzende zon nog een deuk in de linkerpor- Door Willem Reijn tier schoppen. Dat schijnt een onderdeel van een hilarische aanpak te zijn. Die Jap moet onlangs nog langs mijn ach terportier te zijn gelopen. Ik heb me rot gelachen! Nou moet ik toegeven: voor een AX reclame maken, valt niet mee. Want aan die wagen is niets bijzonder. De Renault Twingo is grappig. De Fiat Punto leuk. De Mazda 121 gedurfd. Vergeleken met de AX is zelfs de Opel Corsa nog een hele belevenis. De AX had eigenlijk hele maal geen Citroen mogen zijn. Versta mij goed: voor 23.970 krijg je een hele auto met een hoop knopjes. Maar geen Citroën. Dat een Japanner de wagen moet verkopen is natuurlijk een psychologische blunder van de bovenste plank. De concurrentie, die juist altijd door de Fransen zo is uitgela chen, moet opdraven om de eigen waar aan te prijzen. Terwijl diezelfde Jappen al leen maar fantasieloos zouden copiëren! Dan kan dit filmpje toch geen aanbeveling zijn? Let wei: Ik heb geen last van xenofobie, ik eet regelmatig Chinees en heb gisteravond nog spaghetti gegeten, maar als Citroën haar auto's door een Japanner moet laten aan prijzen, zit er niet alleen eco nomisch maar ook cultureel iets fout in Europa. Daar kan geen Beurs van Berlage-tentoonsteliing te genaan. '200 banen erbij in Drenthe' Hoogeveen - Het Zuidkoreaanse concern Hanwha vestigt zijn Europese hoofdkantoor in Nederland. Het concern opent moge lijk een fabriek in het Drentse Hoogeveen. Met de investering van 47 miljoen is werkgelegenheid voor 200 mensen gemoeid. Het is niet uitgesloten dat het concern Nederland uitkiest voor grotere investeringen. Hanwha neemt een belang van 49 procent in Rohill Ingenieursbureau te Hoogeveen. De Zuidkoreanen willen samen met Rohill één van 's werelds topproducenten van moderne communicatiesystemen worden. Het gaat met name om zogenoemde trunking systems, waarmee de capaciteit van bestaande telefooncentrales enorm wordt vergroot. Het Zuidko reaanse concern hecht een zodanig belang aan de investering dat topman S.Y. Kim zelf naar Nederland is gekomen. Hij sprak gisteren met premier Lubbers en staatssecretaris Van Rooy van Economische Zaken. Kohl: 'Meer deeltijdbanen' Bonn - Om het aantal werklozen in Duitsland te verkleinen moeten er meer deeltijdbanen worden geschapen. Als er bijna 2,5 miljoen mensen minder willen werken en er meer dan vier miljoen mensen zonder baan zitten, dan is er iets mis in de manier waarop de arbeidsmarkt is georganiseerd. Dit heeft bondskanselier Kohl laten weten in een gisteren uitgegeven verklaring. Kohl zegt toe bij de overheid meer deeltijdbanen te zullen creëren. Hij heeft de vakbonden en de werkgevers uitgenodigd om over de kwestie te praten. Industriepastoraat: managers adopteren Amsterdam - Het industriepastoraat moet de topmanagers in Nederland 'adopteren', zoals de kerkelijke werkgroep De arme kant van Nederland dat met kamerleden heeft gedaan. Timmer van Philips, Wijffels van de Rabobank en Loudon van Akzo- lijden net zo goed aan bedrijfsblindheid als anderen. Dit voorstel deed dr. C. Koetsier gisteren in Amsterdam bij zijn afscheid als directeur van de Dienst in de industriële samenle ving vanwege de kerken (DISK). Door de topmanagers kritisch te begeleiden kan het industriepastoraat een bijdrage leveren aan het economiedebat in Nederland. Volgens Koetsier heeft dat debat zo'n bijdrage hard nodig. Steeds meer bedrijven laten geen bedrijfspastores meer toe omdat zij die als pottenkijkers beschouwen. Koetsier stelde daarom de herinvoering van pries ters of pastores die als arbeider werken voor. Tankers 's nachts voor kade Rotterdam - Tankvaartrederijen uit Nederland en Duitsland willen vanaf medio april hun schepen tussen tien uur 's avonds en zes uur 's morgens niet meer laten varen. Hierdoor worden overcapaciteit beperkt en exploitatiekosten (onder meer perso neel) verlaagd. Volgens de Internationale Tankscheepvaart Ver eniging (ITV) in Rotterdam is dat één van de maatregelen die uiteindelijk tot rendabele vaart op de Noordeuropese binnenwa teren (met name tussen Nederland en Duitsland) moeten leiden. Andere zijn een nieuw tariefsysteem en het beperken van de rol van makelaars in vrachten. Fiscus sneller met voorrangsbehandeling Den Haag - De belastingdienst gaat aangiftebiljetten waarvoor een voorrangsbehandeling geldt al vóór 1 november de deur uitdoen, in plaats van vóór 1 december. Mensen die een belastingteruggaaf verwachten en daarom een voorrangsbehan deling hebben gevraagd, kunnen hun aanslag daardoor al een maand eerder tegemoet zien. Jaarlijks wordt voor ruim 1,8 miljoen aangiftebiljetten een verzoek om voorrang ingediend. Dat is 35 procent van de totale hoeveelheid. ING Bank vertegenwoordigd op Cuba Amsterdam - De Netherlands Caribbean Bank op Curagao heeft toestemming verkregen voor de opening van een vertegenwoor diging op Cuba, een van de laatste communistische bolwerken. ING Bank heeft een belang van 49 procent in de Antilliaanse bank. De vertegenwoordiging, die de komende weken op zoek gaat naar huisvesting in de hoofdstad Havanna zal zich vooral richten op het bevorderen van de handelsbetrekkingen van Cuba met landen in Europa en Zuid-Amerika. Cuba is in een economische crisis terecht gekomen doordat de navelstreng met de Sovjetunie en het oostblok na hun ineenstor ting werd doorgesneden. Het land probeert nu heel omzichtig de volkshuishouding te hervormen en buitenlandsde investeringen aan te trekken.

de Stem | 1994 | | pagina 5