Flinke strop voor het kabinet Celstraffen voor drugrunners cratie zijn de Stem Ltoriteit Me weinig mondhygiënisten in Zuidwest-Nederland; zorg in gevaar Minister Kok wil volgend jaar 1,5 miljard extra bezuinigen Maatregelen ziekenhuis tegen vrouwenartsen Als een boer met kiespijn Verzekeraars: zesdaagse werkweek zonder kosten BINNENLAND A3 Agenda COMMENTAAR Stemmachine Stekelenburg niet zo stekelig CDA levert weer in Dodelijke omhelzing KIEZINGEN Ouderen Verbond in college Eindhoven BINNENLAND KORT tDAG 29 MAART 1994 AH DE STEM DINSDAG 29 MAART 1994 if- rkende houding voor de jeugd in FOTO ARCHIEF DE STEM ng ;r- ;e- ir- ,p- t'g an aS ■en F" |re nd )r- 'e- :id ®- )or •en en in- ;e- )0f de 5S- ige gd lort lel- iui- ten te maken waarbi het het, geweld op de televisie en film! imiteert. Mensen met een zwaks zelfbesef die instabiel zijn] vluchten in geweld om op diei manier weer iemand te zijn." Vroeger, zegt de hoogleraar, stond een school centraal in jej leven. „Vandaag is dat niet meer het geval. Het is nu even belang rijk bij je klasgenoten te scoren als bij je leraar. Ze hebben een walkman tijdens de les op de kop en vinden het raar als de, leraar daar iets van zegt Ik' behoor tot die school die zegt dat geweld op televisie wel dege lijk een escalerende uitwerking heeft." „Het geweld wordt door de tele visie doodgewoon. Er is gewen ning gekomen aan lijken bij die genen die er van nature al ge voelig voor waren. Het curieuze is dat geweld van de enkeling niet bestond in dictatuurstaten, In de vroegere stalinistische staat kon je 's avonds rustig over straat, er was een beetje brood op de plank en vrijheid had je niet. Ieder wist door het ijzeren regime via de terreur van het staatsbestel wat hij wel of niet kon zeggen of doen. Dat ver klaart een zekere nostalgie naar die oude Stalintijd." „In een vrije democratie krijgt juist de agressie van het individu meer de ruimte. En ik geloof dafr iedere mens, ieder kind, om au toriteit vraagt. Geen autoriteit in de zin van vreselijk zware straf fen of gewelddadigheid of mis handeling, rhaar autoriteit al oriëntatie. Ik geloof dat geer mens zonder autoriteit kan. Een volslagen autoriteitsloze samen leving als gepredikt in de Jaren Zestig is volslagen kwatsj, is een utopie die tot anarchie zal lei den." iet en or I»J us tat lop ers lak in, Ier Ird uitleggen. Aan de borreltafel wordt misschien wel geroepen dat het een schande is dat 'de hoge heren' elkaar de hand bo ven het hoofd houden, maar als de Kamer een minister wil weg sturen, verwacht die kritische kiezer daarvoor wel harde argu menten. Als die er donderdag zijn en een meerderheid trekt daaruit har de consequenties, dan is dat jammer voor de betrokkenen maar wel een overwinning voor de parlementaire democratie. Maar als het aan de Kamer ligL zal de mantel der liefde donder dag het meeste wel bedekken. De Eerste Kamer bespreekt vandaag de plannen voor de aanleg van de Betuwelijn. Ook komt een wijziging van de wet die het toezicht op kredietin stellingen regelt aan de orde. De Tweede Kamer is officieel al met paasreces maar houdt don derdag een extra vergadering over het vorige week uitge brachte rapport over de gebeur tenissen rond de opheffing van het Noordhollandse IRT-recher- cheteam. j/jn onze verslaggever i Haag/Tilburg - De pre- ventieve tandheelkundige g in Zuidwest-Nederland nt onder druk door de af wijzing van een Brabantse aanvraag voor een opleiding mondhygiëne. Dat zegt tandarts B. Bangert uit gburg, voorzitter van de afde ling Midden-Brabant van de Ne derlandse Maatschappij ter Be- vordering der Tandheelkunde. Bangert reageert met 'grote te leurstelling' op het besluit van minister D'Ancona (WVC) en staatssecretaris Cohen (Onder wijs) om de Tilburgse aanvraag voor mondhygiëne af te wijzen. Alleen in Groningen mag in 1995 een nieuwe opleiding beginnen, met een jaarlijkse instroom van dertig studenten. Groningen mag verder een tandartsenopleiding beginnen met dezelfde oplei dingscapaciteit. „De uitbreiding in Groningen lost hier op geen enkele manier het schreeuwende gebrek aan mondhygiënisten op," zegt Ban gert. „Tandartsen hier hebben er grote moeite mee deze mensen aan te trekken. Wie de opleiding afrondt, kan zo uit drie of vier banen kiezen. Dat betekent dat ér'altijd twee of drie tandartsen worden teleurgesteld. En aange zien mondhygiënisten vaak in de buurt van him studieplek een baan zoeken, vissen vooral Zuid nederlandse tandartsen - achter het net." Volgens Bangert is het vah groot belang dat het tekort aan mond hygiënisten in Zuid-Nederland - het zouden er ongeveer driehon derd zijn - wordt opgelost. „Het accent komt steeds meer op pre ventie te liggen, het voorkómen dus van klachten. Mondhygië nisten vervullen daarin een be langrijke taak. Als zoveel tand artsen geen mondhygiëniste kunnen aantrekken komt de pre ventieve tandheelkundige zorg in het geding." De Tilburgse aanvraag voor een hogere beroepsopleiding mond hygiëne kwam van de Hoge school Katholieke Leergangen, die deel uitmaakt van de stich ting Hoger Onderwijs Zuid-Ne derland. De aanvraag werd ge daan nadat het tandartsenveld de behoefte aan mondhygiënis ten onder de aandacht had ge bracht. Het was de bedoeling de nieuwe opleiding te koppelen aan de bestaande middelbare beroeps opleiding tot tandartsassistente van het College Beroepsonder wijs Midden-Brabant. De tandartsen zelf willen af van de verlaging van de tandartsta rieven per 1 april, hebben ze gisteren in kort geding geëist. De tarieven moesten omlaag, van wege een overschrijding van het door de overheid vastgestelde budget voor 1992. De tegenpartij, het Centraal Or gaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG), verwerpt de eis. Het betoogde dat het met zijn- tarie- frichtlijn op aanwijzing van de staatssecretaris (inmidels minis ter) van volksgezondheid binnen de wettelijke kaders is gebleven. Den Haag (anp) - Het kabinet kampt met een tegenval lervan 700 tot 750 miljoen op de begroting voor dit jaar. Dat komt vooral door de gestegen kosten voor de opvang van asielzoekers en doordat de aardgasbaten lager uitvallen. Dat blijkt uit de zogeheten ka derbrief over de stand van zaken van de rijksbegroting die minis ter Kok van Financiën naar zijn collega's heeft gestuurd. Kok wil dat deze tegenvaller wordt opgevangen op de begro ting van de departementen. De minister constateert in zijn kaderbrief verder dat er in de Sociale Fondsen een tegenvaller zit van 1,5 miljard in 1994 en 1,3 miljard in 1995. In de volksge zondheid is er dit jaar een tegen valler van 0,5 miljbrd en volgend jaar van 100 miljoen. Het opvan gen van deze tekorten is een taak van de bewindslieden De fries (Sociale Zaken) en D'An cona (WVC). Daarnaast wil Kok voor volgend jaar een extra bezuiniging van een kleine 1,5 miljard. Dat bedrag maakt deel uit van ie vijf miljard aan ombuigingen voor de komende jaren die het kabinet wel heeft aangekondigd, maar nog niet exact heeft inge vuld. De invulling van het res tant wil Kok aan het nieuwe kabinet overlaten. De bezuiniging van 1,5 miljard moet worden gevonden door de departementen minder te com penseren voor de gestegen prij zen en via de arbeidsvoorwaar den in de collectieve sector. Volgens de kaderbrief komt het financieringstekort dit jaar uit op 3,75 procent van het netto nationaal inkomen, zoals Kok al eerder had aangekondigd. Dat is een half procent boven de doel stelling in het regeerakkoord. Het kabinet besloot vorig jaar al bij het wegwerken van het over heidstekort 'een tandje minder' te schakelen, omdat het vreesde dat te veel bezuinigen de werk gelegenheid zou schaden. De collectieve lastendruk be draagt dit jaar volgens de kader brief 53,6 procent van het natio naal inkomen. Het regeerak koord schrijft 53,3 procent voor. Aanvankelijk zou de lastendruk in 1994 nog veel hoger uitkomen, mahr door een lastenverlichting van 5 miljard heeft het kabinet dit weten te voorkomen. Het kabinet heeft gisteren voor het eerst gesproken over de ka derbrief. Daarbij hebben tal van ministers toch claims voor extra geld op tafel gelegd. Zo wil mi nister Ter Beek 150 miljoen extra voor vredesoperaties. Donderdag spreekt de minister raad verder over de kaderbrief. Mogelijk wordt de besluitvor ming die dag afgerond. Van onze verslaggeefster Helmond - Een van de vijf vrouwenartsen van het Helmondse Elkerliekziekenhuis gaat weg. De andere vier hangt schorsing boven het hoofd wanneer zij zich niet strikt houden aan de gemaakte afspraken. Bovendien zal een gynaecoloog van buitenaf worden aangesteld om de vier Helmondse vrouwen artsen te begeleiden. De directie en de medische staf vertrouwen erop dat de maatre gelen voldoende zijn om een goe de zorg van de patiënten te ga randeren. Vrouwenarts F. Berkhout heeft besloten met onmiddellijke in gang zijn werk aan het Elker liekziekenhuis in Helmond te beëindigen. „Hij acht zich we gens onverenigbaarheid van ka rakters niet langer in staat om professioneel te functioneren in de maatschap," zei directeur-ge neesheer J. Jager gisteren. „Hij beeft echter duidelijk gesteld achter de genomen maatregelen te staan." De directie, de raad van toezicht en de medische staf van het Elkerliekziekenhuis hebben zon dagnacht na een weekeinde van' druk beraad overeenstemming bereikt met de maatschap van gynaecologen over maatregelen die genomen zijn om de werksi tuatie op de afdeling gynaecolo gie te verbeteren. Er is een nieuwe onderlinge werkverdeling gemaakt en de maatschap moet werken volgens de nonnen van de Nederlandse Vereniging Obstetrie en Gynae cologie. Dat gebeurde in het ver leden niet. Volgens Jager kunnen door nieuwe afspraken over de verdeling van het werk de spe cialisatie van iedere gynaecoloog op een bepaald terrein beter tot haar recht komen. Het Helmondse ziekenhuis kwam vorige week in opspraak, doordat bekend werd dat vier baby's overleden zouden zijn als gevolg van verschil van mening tussen de in het ziekenhuis werkzame vrouwenartsen. VOORSPELLEN IS een kunst, geen kunde. Op de resultaten kan zodoende niet gebouwd worden. De geschiedenis van de tand artsenopleiding in Nederland bevestigt deze wijze les opnieuw. Begin jaren tachtig vreesden deskundigen een overschot aan tandartsen. Minister Deetman besloot daarom dat twee van de academische opleidingen, die te Groningen en Utrecht, gesloten moesten worden. Verzet alom. De universiteiten kwamen met eigen voorspellingen en daaruit werd afgeleid dat het met het mogelijke teveel aan tandartsen behoorlijk mee viel. Een deel van de afgestudeerden zou naar het buitenland trekken. Het aantal vrouwelijke tandartsen zou stijgen en die werken liever Part time. En bovendien zou de behoefte aan zorg stijgen. Patiënten zijn immers meer geïnteresseeerd in een goed gebit, hebben er daardoor meer geld voor over en behouden zodoende [anger hun eigen tanden. Re minister bleef onvermurwbaar. Zijn voorspellingen kwamen Immers uit onverdachte hoek. Desondanks heeft Deetman onge- "ik gekregen. Er dreigt, twee jaar nadat de laatste Groningse landartsen afgestudeerd zijn, een tekort. De oorzaken blijken exact die welke tien jaar geleden door de vakgenoten aangedra gen zijn. In Groningen komt een nieuwe tandartsenopleiding. Niet in het oude gebouw en met de voorhanden apparatuur. Want die zijn intussen van de hand gedaan. Een kapitaalvernietiging van miljoenen en dat in een tijd waarin op alle kleintjes gelet moet worden. Deetman is inmiddels geen minister van Onderwijs meer, maar voorzitter van de Tweede Kamer. In die functie geeft hij leiding aan de eerste controleurs van staat. Het gezelschap dat er op toe hoort te zien dat er zuinig en efficiënt met 's rijks middelen wordt omgegaan. Als zodanig heeft hij nu krediet verspeeld. Het enige wat hem rest is, lachend als een boer die kiespijn heeft, zijn ongelijk te bekennen. 1 Tijdens een snelrechtprocedure verschenen gisteren 49 drugrunners voor de Rotterdamse rechtbank. FOTO ANP Van onze correspondente Rotterdam - De internatio nale actie van de Franse, Belgische en Nederlandse politie tegen drugrunners op de Hazeldonk-route - de A16 naar Rotterdam - heeft gisteren een vervolg gekre gen voor de Rotterdamse rechtbank. Daar kregen 40 van de 49 drug runners, die bij die actie opge pakt en vastgezet zijn, in een snelrechtprocedure onvoor waardelijke gevangenisstraffen opgelegd, variërend van één tot drie maanden met aftrek van de paar dagen voorarrest. Twee verdachten werden vrij gesproken op grond van on deugdelijke processen verbaal en zes zaken werden aangehou den tot 7 april, omdat er nog getuigen moeten worden ge hoord. Tegen een 14-jarige jongen werd veertien dagen cel gevon nist en twee andere minderjari gen kregen vier weken tucht school opgelegd. Verder werd een auto verbfeurd verklaard, maar ook een al in beslaggeno men auto weer teruggegeven. Van de zeventig aangehouden drugrunners zijn al eerder een aantal mensen heengezonden wegens gebrek aan bewijs. De politierechters mevrouw mr. R. Lensink en haar collega me vrouw mr. T. van de Grampel kregen van 's morgens kwart over negen tot 's avonds ruim half acht een eindeloos lijkende stroom verdachten voorgeleid. Het merendeel is Marokkaan en illegaal in Nederland; door gaans in Rotterdam. Datzelfde geldt voor de Palestijnse en de Egyptische drugrunner, die al lebei tot twee maanden cel werden veroordeeld. Eén Marokkaanse jongen kreeg de twijfelachtige eer drie maanden achter de tralies te verdwijnen, omdat hij al eerder was opgepakt voor hetzelfde feit. Maar erg onder de indruk toonde hij zich niet. „Jullie zien me hier wel terug," beet hij de rechter toe. Een van zijn collega's toonde zich meer timide. Hij beloofde de rechtbank 'het nooit meer te zullen doen'. Maar de meesten van de verdachte drugsrunners deden er het zwijgen toe en lieten de verdediging over aan hun raadslieden. Deze spraken zich uit volgens de verwachting. Ze - onder streepten het feit dat de ten laste legging was vastgelegd in de voor dit soort omvangrijke zaken gebruikelijke standaard processen verbaal, wezen op de taalbarrière waardoor onzorg vuldigheid zou zijn opgetreden of laakten de getuigenis van politiemensen. Die zouden op grond van te vage aanduidin gen cliënten als verdachte heb ben aangewezen. Toch kon met name politie rechter Lensink er niet omheen dat' in voorkomende gevallen het vereiste 'wettig en overtui gend bewijs' maar marginaal was geleverd. Desondanks bleek de bewijs voering overtuigend genoeg om nagenoeg alle verdachten te veroordelen. Liefst 26 partijen dingen dins dag 3 mei naar een zetel in de Tweede Kamer. Dat zijn er meer dan ooit. Allemaal leuk en aardig, maar de consequentie is wel dat sommige stemmachines daar niet op berekend zijn, zo als u vast al eens gelezen heeft. Staatssecretaris De Graaff- Nauta van Binnenlandse Zaken vindt het daarom voor één keertje goed dat de oude stern- machines aan elkaar worden gekoppeld. De gemeenten die zo'n oude stemmachine hebben - onder meer Breda - kunnen de men sen trouwens ook met het oude vertrouwde stembiljet laten stemmen, zegt de staatssecreta ris nog. Óf nieuwe stemmachi nes kopen. FNV-voorzitter Stekelenburg heeft een aanmerkelijk milder oordeel over het huidige kabi net Lubbers-Kok dan over de voorgaande regeringen onder leiding van Lubbers, bleek gis teren tijdens de toespraak van Stekelenburg op het congres van de AbvaKabo In Den Haag. Volgens Stekelenburg was de start van het laatste kabinet Lubbers zelfs veelbelovend. „Nog denk ik dat als je het beleid van het huidige kabinet goed, maar vooral onbevangen, zou vergelijken met dat van Brinkman FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP voorgaande kabinetten, het er in sociaal-economisch opzicht niet zo slecht vanaf zou komen. Er zijn duidelijk andere accen ten gelegd," aldus Stekelen burg. De FNV-voorman maakt zich wel zorgen over de botsingen tussen dit kabinet en maat schappelijke groeperingen over bijvoorbeeld de wao, de aow en de stelselherzieining in de ge zondheidszorg (plan Simons). Een komende regering moet er voor zorgen dat deze botsingen zich niet opnieuw voordoen. Het CDA zal als er nu verkie zingen worden gehouden, te ruggaan van 54 naar 33 zetels. De aanhang van de christen democraten is daarmee op nieuw geslonken. Vorige week was het CDA nog goed voor 34 zetels. Dat blijkt uit de jongste peiling van het Nipo in samen werking met het tv-programma 2 Vandaag. Winst is er voor Groen Links. De partij stijgt in de laatste peiling van 11 naar 12 zetels (6 zetels nu). CD A-lijsttrekker Brinkman hoopt dat de aanhoudend slechte peilingen bij de kiezer een schrikreactie teweeg bren gen. „Hebben we dat gewild om het CDA zo te marginaliseren dat het op het punt van nor men, degelijkheid en saamho righeid allemaal minder wordt?" Die schrikreactie zou kunnen ontstaan door de ge dachte dat PvdA-lijstrekker Kok premier zou worden, aldus Brinkman, Parlement en kabinet moeten onafhankelijker van elkaar opereren. We moeten af van het de afgelopen jaren gegroeide klimaat van het 'achterkamer tjescompromis', zei CDA-lijst- trekker Brinkman gisteravond tijdens een openbaar gesprek in Amsterdam. Brinkman sprak over 'een dodelijke omhelzing', waarin regeringsfracties en ka binet elkaar door de vele over- leggen in het Torentje van Lub bers houden. Fracties willen volgens Brinkman meer laten zien waarvoor ze staan als het gaat om 'de wao of een spoor lijn'. De Eindhovense ouderenpartij, het Algemeen Ouderen Ver bond krijgt een zetel in het nieuwe college van burgemees ter en wethouders van de ge meente Eindhoven. Het college bestaat verder uit CDA, PvdA, D66 en WD.Het AOV was met vijf zetels winst de grote win naar van de gemeenteraadsver kiezingen. De partij doet trou wens op 2 mei ook mee aan de landelijke verkiezingen, onder aanvoering van de 46-jarige Jet Nijpels, jawel een zusje van Bredaas burgemeester Ed. Gisteren stond er in deze krant de uitkomsten van een enquête naar de grootste ergernissen van de Nederlan der. Je kon er in lezen dat reclames voor maandver band wrevel oproepen en meer van dat soort wissewas jes. Mijn grootste ergernis stond er niet bij. Ik stoor me namelijk hevig aan enquêtes. Over van alles worden enquêtes gehouden. Het zal wel met die gekke Neder landse eigenschap te maken hebben dat we vinden dat we overal iets van moeten vinden. Geen mening hebben is een schande. Waren er maar volop landgenoten die de ondervrager afblaften met de mededeling: ik vind niets, want ik ben niets kwijt. Als iedereen zich dood ergert aan maandverband-re clames, hoe komt het dan dat die aangeprezen merken zo goed verkopen en dat ook de totale omzet stijgt? Heeft het gat in de ozonlaan wellicht de duur van de maandstonden verlengd? Natuurlijk niet, maar we laten ons gek maken door de reclame. Vrouwen maar ook mannen, want er zijn horden watjes die periodiek verhoogde zekerheid kop pelen aan even langdurig verminderd chagrijn en daarom op zaterdag (dan doet hij de boodschappen) hoopvol zo'n pak kopen. Aan die onnozelheid gaat dit land ten onder, maar hebt u al eens een Nederlander met zelfkritiek ont moet die zijn eigen truttigheid ook nog eens durft te bekennen tegenover een enquêteur? MER1JN Ongeval op Al5 leidt tot verkeerschaos Rotterdam - Een ernstig ongeval op rijksweg A15 bij Rotterdam- zorgde gisteren voor een verkeerschaos in de ochtendspits. Om ongeveer zeven uur botsten zes auto's, waaronder een vrachtwa-- gencombinatie, op elkaar ter hoogte van het Groene Kruisplein. Drie mensen raakten gewond en zijn in Rotterdamse ziekenhui zen opgenomen. Door de aanrijding ontstonden in beide richtin gen op de A15 kilometerslange files. Om ongeveer 10 uur was de situatie weer normaal. Almere heeft honderdduizendste inwoner Almere - In het Flevoziekenhuis in Almere is gisteren de honderdduizendste inwoner van die gemeente geboren. Miehiel Huijbers en Monique Kraan zorgden voor deze historische mijlpaal en noemden hun baby Melanie Dominique. 'Ontslag advocaat ongebruikelijk' 'Amsterdam - Het ontslag van de in opspraak gekomen advocaat O.H. uit Amsterdam is op zijn zachtst gezegd ongebruikelijk. Het lijkt in strijd met het beginsel dat niemand schuldig is totdat de rechter daarover heeft geoordeeld. Dit zegt de Amsterdamse waarnemend deken van de Orde van Advocaten, mr. J. Rehbock, in een reactie op de ontslagaffaire van H. Deze werd op 17 maart met twee anderen, onder wie advocaat mr. B. van der G. uit Soest, aangehouden op verdenking van wat officieel heet valsheid in geschrifte. Volgens het geruchtencir cuit zouden de drie ook bemoeienis hebben gehad met drugs handel en het witwassen van geld. H. is maat bij de gerenom meerde maatschap Boekei de Nerée in Amsterdam. Eind vorige week nam hij op dringend verzoek van de maatschap zijn ontslag. 'Sociale onrust op woningmarkt' Amersfoort - Het beroep van de overheid op woningcorporaties nog dit jaar 20.000 extra woningen beschikbaar te stellen voor asielzoekers leidt tot onaanvaardbare spanningen op de woning markt. Als de corporaties aan deze oproep gevolg geven, kunnen zij de komende jaren geen huizen meer toewijzen aan Neder landse ingezetenen die jarenlang op de wachtlijst staan. Dat leidt tot grote sociale onrust en toenemende spanningen tussen Nederlanders en migranten, stelt voorzitter R. de Vries van de Bouw- en Houtbond FNV. Hij pleit voor het aanpassen van lege kantoorgebouwen voor bewoning door asielzoekers. Ook wil hij nog eens tienduizenden woningen extra bouwen. Eis acht jaar in incestzaak Echt Den Bosch - Advocaat-generaal mr. M. Mol heeft gisteren voor het gerechtshof in Den Bosch acht jaar cel geëist tegen de 32-jarige H.R., de moeder van de in 1992 in Echt op gruwelijke wijze omgebrachte peuter Maikel Nelissen. Volgens Mol heeft R. zich meerdere malen schuldig gemaakt aan incest met haar zoontje. Daarnaast zou zij diverse mensen, die ze verantwoorde lijk hield voor de uithuis-plaatsing van haar twee andere kinderen, hebben bedreigd. De vrouw was eerder tot 4,5 jaar cel veroordeeld. Den Haag (anp) - De werkgevers in de verzekeringsbranche willen de bedrijfs- en arbeidstijden vergaand verruimen. Zo moet het mogelijk zijn om bijvoorbeeld zes dagen per week te werken. Nu moeten de verze keraars voor werken op onge makkelijke tijden nog toeslagen betalen. Dat heeft bestuurder H. Noten van de FNV Dienstenbond giste ren gemeld na afloop van de onderhandelingen over een nieu we cao in deze sector (38.000 werknemers). De bond heeft ver ontwaardigd gereageerd op de voorstellen. De werkgevers -gaan uit van een normale werkweek van 40 uur, maar de werkgevers willen de bedrijfstijd verlengen tot 21.00 uur. Ook moet de zaterdag als een gewone werkdag worden be schouwd. „Dat kan dus betekenen dat ie mand 6 dagen van 6,5 uur moet werken. Ook zou er geen over- werktoeslag meer betaald wor den als iemand tot 9 uur 's avonds moet overwerken," aldus Noten. Verder willen de werkgevers de vorig jaar doorgevoerde arbeids voorwaardelijke prikkels, die het ziekteverzuim moeten terugdrin gen, aanscherpen. Bij iedere der de ziekmelding levert de werk nemer thans een halve vakantie dag in. Voor de bond was deze toezegging vorig jaar de uiterste limiet. „Het voorstellen van een verdere aanscherping is schoffe rend," meent Noten. De bond is zelf voorstander van de nullijn in ruil voor afspraken over werkgelegenheid.Volgens bestuurder Noten komt de werk gelegenheid in deze sector door de flexibiliseringsvoorstellen van de verzekeraars onder druk te staan. Ook elders aan het cao-front 'rommelt het. Vandaag wordt het cao-overleg bij Philips (voor 40.000 werknemers) hervat, maar de Industriebond FNV wil dat de ondernemer alle voorstel len van tafel haalt. Daarbij zit onder meer het idee om de zater dag voortaan te beschouwen als een gewone werkdag. Ook wil Philips meer zeggenschap over verlof dagen en dat vinden de bonden onaanvaardbaar. Gaan de voorstellen niet van tafel, dan komen er acties. Actiesdreiging is er ook bij che mieconcern DSM. Daar zijn di rectie en bonden het onder meer oneens over de vijfploegendienst. Volgende week valt een besluit over eventuele acties.

de Stem | 1994 | | pagina 3