4De jaren zestig waren een ramp' Flin Xe weinig Wegsturen 'hoge heren' in IRT-affaire zou overwinning democratie zijn Barst DE STEM- Historicus Von der Dunk: Iedereen heeft behoefte aan een autoriteit Ai dëSTEM Minister K Maatrege tegen vro DESTEM Als een bo DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Identificatie te pas en te onpas Agenda DINSDAG 29 MAART 1994 Op een grijze, regen achtige ochtend is het zover. Elke Nederlander moet een identi teitsbewijs bij zich hebben en de politie controleert. Het wordt een rampzalige dag voor Nederland. Kijkt u maar even mee. - „Goedemorgen meneer. Kunt u aantonen wie u bent?" „Ik ben Elvis Presley, zoals u waarschijnlijk wel kunt zien. Are you lonesome tonight Dat bedoel ik." - „Meneer, u lijkt misschien op Presley. Maar we weten allemaal dat Elvis dood is. Laat u uw ID-pasje of uw rijbewijs maar even zien." „Ik ben op weg naar een op treden, ik mag mijn publiek niet teleurstellen. Love me tender...." - „Aha, volgens uw rijbewijs bent u Jan de Wit. Dat klopt allemaal. Rijdt u maar door. En doet u de volgende keer niet meer zo moeilijk." „Thank you. Ik stuur wel een mooie kaart uit Las Vegas." Daar nadert de volgende au to. Een groen wagentje van de PTT. - „Dag mevrouw, even uw identificatie." „Ach, agentje, je kent mij* toch wel. Ik ben Tante Pos. Sinds mensenheugenis ver zorg ik de post, de telefoon en nog veel meer. Je hebt Tante Pos en Oom Agent, dat weet je toch wel?" - „Zegt me niks. mevrouw. Hier lees ik trouwens iets heel anders. U bent in dienst van de KPN." „O, zaten we nog maar in de goeie, ouwe tijd van oom en tante, Vadertje Staat en Moe der Natuur. Beste knul, KPN is de afkorting van Koninklij ke PTT Nederland. Degene die dat uitgevonden heeft zou direct afgesloten moeten wor den." - „Prettige dag verder, me vrouw Pos." Inmiddels is een glimmende, brede wagen snerpend tot stil stand gekomen. Op de achter bank ligt een oranje trainings pak, een blonde kerel grijnst terwijl zijn raampje volauto matisch zakt. - „Dag meneer, lekker ge sport? We willen even vast stellen wie u bent." „Alex van Breda." - „Wilt u zo sportief zijn dat aan te tonen?" „Alex van Breda. Daar laat ik het bij. Kijkt u maar even naar mijn nummerbord." - „Ja, dat is inmiddels door ons geconstateerd. Koninklij ke Hoogheid, dus. Of is het 'meneer Van Buren? Komt u toch maar even mee. Schuil- Door Dirk Vellenga namen kunnen wij niet accep teren. We hebben trouwens in onze computer ook nog een parkeerbon van uw vader zit ten." De volgende automobilist is duidelijk onder invloed. Hij drukt de autotelefoon tegen zijn oor, terwijl een loeizware house-dreun als een giganti sche hamer tekeer gaat. - „Uw rijbewijs of uw pas graag. Meneer!!!" „Ik pas". - „Kunt u voor identificatie zorgen? Hallo!!!" „Ik geef me over. Waar moet ik blazen?" - „Nou, ik merk het al. Geen ID. Stapt u maar even uit. Dan kunnen we misschien sa men uw identiteit vaststel len." „Meneer, kzallu eerluk bken- ne: ik zit momenteel in een massieve indentiteits-currisis. Ik weet niet meer wie ik ben. Echt niet." Daarmee roert de beschon ken landgenoot de kern aan van een geweldig probleem dat schuilgaat achter de nieu we geplastificeerde identifica tieplicht. Er heerst een brede identiteitscrisis die elke con trole tot een hopeloze onder neming maakt. De laatste ja ren heeft een epidemische persoonlijkheidsvervaging al le contouren uit de samenle ving gegumd. Wie ben ik? Wie bent u? Op de eerste dag worden ver der prominente figuren als Wim Kok, Hans van Mierlo, Elco Brinkman en Frits Bol- kestein uit hun dienstauto ge haald, omdat ze niet duidelijk kunnen maken wie te zijn. De ■politie staat voor een onmo gelijke taak. De cellen zijn halverwege de dag al vol. De politici, omroepmedewerkers en andere idee-arme wegge bruikers moeten vrijgelaten worden. Ze verdwijnen on middellijk in het natte grauw van de middag. Bij de post ligt een verdikte enveloppe uit Veenendaal. Afzender de Bond tegen het Vloeken. De eerste vrees dat de geheime ondeugd doorgebriefd is, blijkt niet terecht. In de brief zitten een ballpoint en een algemeen schrijven in poëzievorm. „Men uw pen. Aan een schrijver. Moordt uw woord, dan stinkt uw inkt. Men uw pen, uw fluistervink. Vloekt uw boek, dan kladt uw blad. Men uw pen, uw duivekat. Vlijmt uw rijm, uw lied verdriet. Men uw pen, uw persparkiet. De papegaai. Aan de tekstschrijver is de boeken-poëzieweek klaarblijkelijk voorbijgegaan. Maar ook de kwaliteit van de pen verdient geen prijs. In de dop zit een barst. Of moeten we ter voorkoming van misverstand liever spreken over een scheurtje? (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans- hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie S 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 Al Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terheuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per halfjaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en-bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. j? Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. i Amsterdam, 30 april 1969. Op deze koninginnedag kwam het tot een treffen tussen groepen jongeren en de politie. Weg met gezag en autoriteit', was een kenmerkende houding voor de jeugd jcltqïl zestig. FOTO ARCHIEF DESTfl De Jaren Zestig, waarin alles mocht en niets moest, zijn uiteindelijk rampzalig gebleken. De negatieve gevolgen zijn veel groter dan de posi tieve. Misdaad, onver- schilligheid, agressie en bureaucratie. „Geef ons alsjeblief een autoriteit," roept de generatie van nu. De historicus prof. dr. Hermann Walther von der Dunk blikt mis moedig om. Door Jan Koesen De Jaren Zestig. Flower Power. Weg met gezag en autoriteit. Alles mag en niets moet. Van baas in eigen buik tot studenten die hun profs bestraffend toe spreken. De bestorming van bar ricades, de seksuele bevrijding, terug naar de natuur, iedereen is gelijk, op geitewol marcheren te-' gen Vietnam. Een roes trekt over de jeugd van toen. Menig middelbare en oudere van nu beschouwde zich destijds als een rebel. Paul van Vliet zong over Papa die was blijven steken in de Sixties tot ongenoegen van zijn kroost. Dertig jaar na de revolutie presenteert de kater zich. De idealen van toen blijken toch minder heilzaam te zijn geweest dan gedacht. In zijn studeerkamer in Biltho- ven maakt de historicus prof. dr. Hermann von der Dunk een ba lans op van die geheiligde jaren en hij komt op een negatief saldo uit. Eind jaren dertig emigreerde het gezin Von der Dunk uit Hitler- Duitsland naar Nederland. Hij was tot 1990 hoogleraar cultuur geschiedenis aan de Universiteit van Utrecht en ging met ver- vroegd emeritaat uit onvrede met de bureaucratie en verga derwoede. Nu is hij een dag in de week buitengewoon hoogleraar te Nijmegen. Hij wordt veelvuldig voor de televisie gevraagd, met name als de verslaggever wil horen of het nazidom weer de kop opsteekt, iets waar de prof absoluut niet in gelooft. De hakenkruiskladde raars van grafzerken en de gas- sissers in het (Ajax-stadion be schouwt hij eèrder als pubers, ongevormde protesten die op die manier wat aandacht krijgen in him miserabele leven, maar een wezenlijk gevaar zijn ze niet. De Jaren Zestig waren wel we zenlijk. „Ik geloof dat de uitein delijke balans zeer negatief is. Er zijn natuurlijk ook positieve kanten aan die jaren verbonden. Het taboe op seksualiteit is ver dwenen, de vreselijk stijve ritue le omgangsvormen van toen zijn weg, er is een grotere sociale doorstroming. Maar als ik de boekhouding opmaak, kom ik toch uit op een negatieve ba lans." „Want ik geloof dat het anti-au toritaire juist in de opvoeding te veel naar de andere kant is door geslagen. Er waren bij de oude opvoeding ongetwijfeld taboes die onjuist waren en die tot verkrampte, onnodige proble men hebben geleid, maar nu is het wel heel radikaal anders. Er zijn ouders die zeggen dat je je kind nooit iets mag verbieden want dat roept frustraties op, waar die kinderen toch eigenlijk op zoek naar autoriteit zijn. Al les wat ze-doen is goed." „Toch zoeken ze een gids, een oriëntatie hoe je je gedragen moet, maar die is er niet meer. Hele generaties zijn nu opge groeid in een normenanarchie, met als resultaat veel onzeker heid en daaruit weer agressie en een protesthouding. 'Geef ons alsjeblief een autoriteit, zeg ons wat wel mag en wat niet. Dan weten we tenminste voor onszelf of we een zinvol of niet zinvol leven leiden. Maar er is niemand meer die ons zegt wat goed en wat slecht is', hoor je ze roepen:" „Die opvoeding na de Jaren Zes tig, alles maar toestaan, een hei lige leuze was het, maar men is te ver gegaan. En ik geloof ook dat hieruit uiteindelijk als reac tie een enorme bureaucratie is voortgekomen, een geweldig ge regel." „Die democratisering heeft oude gezagslichamen afgebroken en daar zijn algemene, rommelige instanties voor in de plaats ge- komem. We hebben nu een flu welen regelstaat waarbij de ambtenarij op zeer ondemocrati sche wijze alles regelt. De gewo ne burger heeft geen greep meer op wat er gebeurt." „Ik heb dat op de universiteit van nabij meegemaakt. Formeel mag iedereen er het zijne van zeggen, maar voor je het weet, krijg je te horen, 'Wacht even, dit is een gepasseerd station.' Die kreet hoor je telkens." „De laatste beslissing over de Betuwelijn is nog niet gevallen, maar nu zie je al op allerlei punten dat de overheid en in stanties hun wil doordrukken achter een hele nevel van her vormingen, rapporten en tegen- rapporten. Op een gegeven mo ment ligt dan een besluit op tafel. Zo is het. En als je dan zegt, 'We hebben er niet eens serieus over kunnen praten', dan is het steevast van: 'Dat is een gepasseerd station'." De gewelddadigheid in de Wes terse samenleving is volgens Von der Dunk de laatste decennia immens toegenomen. „En dat is het grote probleem van nu, niet die hakenkruisen. Een groot deel van de jeugd heeft geen normen meer, geen culturele structuur die de gewelddadigheid onder drukt of kanaliseert." „Door mobiliteit en ontzuiling zijn oude groepsverbanden ver dwenen. Groepen die aanvanke lijk de jeugd in hun eigen nor menpatroon en gedragscodes op leidden, zijn in de Jaren Zestig verdwenën. Het paradoxale van democratisering, van de stelling dat iedereen gelijk is, brengt een toenemende losheid en onzeker heid met zich mee. De oudere generatie, die een gezaghebbend leraar was, instructeur en infor mateur voor de jeugd, is verdwe nen en daarmee de benauwdheid voor gezag, de angst op je don der te krijgen." „De autoriteit van die oudere generatie was gebaseerd op een grote ervaring in de omgang met het leven. Die ervaring is nu brokkelig geworden. Generaties was het in vroegere eeuwen de norm dat de zoon in de voetspo ren van zijn vader stapte, dat de vader niet alleen vader, maar ook leraar was." „En men bleef ook thuis. Door een oneindige reeks van factoren is de relatie tussen ouderen en jeugd in de loop van de negen tiende eeuw veranderd. Het ge zag is verdwenen. En ik geloof dat dat gezag een remmende invloed heeft gehad op de agres sie van toen." „Hier komt nog bij de huidige cultus van het geweld. De jeugd pleegt geen geweld uit een soort van innerlijke drang, maar veel al om indruk op de eigen kornui ten te maken waarbi het geweld op de televisie en ffl imiteert. Mensen met een zwil zelfbesef die instabiel vluchten in geweld om op manier weer iemand te zijn." Vroeger, zegt de hoogli stond een school centraal in leven. „Vandaag is dat niet met het geval. Het is nu even belang rijk bij je klasgenoten te score als bij je leraar. Ze hebben a walkman tijdens de les op i kop en vinden het raar als i leraar daar iets van zegt. behoor tot die school die dat geweld op televisie wel di^ lijk een escalerende uitwerki heeft." „Het geweld wordt door de tè visie doodgewoon. Er is ge» ning gekomen aan lijken bij genen die er van nature voelig voor waren. Het curiein is dat geweld van de enkeling niet bestond in dictatuurstater. In de vroegere stalinistische staat kon je 's avonds rustig over straat, er was een beetje op de plank en vrijheid niet. Ieder wist door het ijzeren regime via de terreur van staatsbestel wat hij wel of nie' kon zeggen of doen. Dat ver klaart een zekere nostalgie naar die oude Stalintijd." „In een vrije democratie krijgt juist de agressie van het individu meer de ruimte. En ik geloof dal iedere mens, ieder kind, om au toriteit vraagt. Geen autoriteit ii de zin van vreselijk zware straf fen of gewelddadigheid of mis handeling, rhaar autoriteit oriëntatie. Ik geloof dat mens zonder autoriteit kan. volslagen autoriteitsloze san leving als gepredikt in de Jaren Zestig is volslagen kwatsj, is utopie die tot anarchie zal lei den." Van onze verslaggever neIl Haag/Tilburg - De ventieve tandheelkun zorg in Zuidwest-Nedei komt onder druk door d< wijzing van een Braba aanvraag voor een oplei mondhygiëne. Dat zegt tandarts B. Bange Tilburg, voorzitter van de ling Midden-Brabant van de derlandse Maatschappij ter vordering der Tandheelkund Den Haag (anp) - Het Ier van 700 tot 750 mil Dat komt vooral door van asielzoekers en uitvallen. Dat blijkt uit de zogehete derbrief over de stand van 2 van de rijksbegroting die n ter Kok van Financiën naa collega's heeft gestuurd. Kok wil dat deze tegen wordt opgevangen op de b ting van de departementen. De minister constateert ir kaderbrief verder dat er Sociale Fondsen een tegen zit van 1,5 miljard in 1994 miljard in 1995. In de vol zondheid is er dit jaar een t valler van 0,5 miljhrd en vo jaar van 100 miljoen. Het o] gen van deze tekorten is taak van de bewindsliede Vries (Sociale Zaken) en cona (WVC). Daarnaast wil Kok voor vo jaar een extra bezuiniging een kleine 1,5 miljard. Dat bedrag maakt deel uil de vijf miljard aan ombuig voor de komende jaren di kabinet wel heeft aangekon maar nog niet exact heeft vuld. De invulling van het tant wil Kok aan het ni kabinet overlaten. De bezuiniging van 1,5 m moet worden gevonden do departementen minder te penseren voor de gestegen zen en via de arbeidsvoor' Naarmate de verkiezingen dich terbij komen, worden politici steeds voorzichtiger. Uitspra ken tijdens openbare bijeen komsten worden zorgvuldig voorbereid, de campagnestaf bedenkt thema's die in inter views extra moeten worden be nadrukt en iedereen is zeer alert op mogelijke verstoringen van de zorgvuldig opgebouwde beeldvorming. In dat opzicht kwam het rap port over de trammelant rond het IRT-rechercheteam wel erg beroerd uit. Want hoe je het ook wendt of keert, twee belangrij ke kopstukken van de rege ringspartijen CDA en PvdA hebben toch een paar flinke deuken opgelopen. Vooral Ernst Hirsch Ballin, nummer drie op de kandidaten lijst van het CDA, kan zo'n vlek op zijn smetteloze blazoen moeilijk gebruiken. Zijn intens brave en keurige uitstraling hebben ze in de top van het CDA hard nodig. Lijsttrekker Brinkman heeft in de ogen van veel mensen toch wat te frivole trekjes en. ook de nummer twee, Yvonne van Rooy, valt een beet je buiten het traditionele CDA- patroon. Niet dat ze nou zo'n wufte uit- Door David van der Houwen straling heeft, maar zo'n jonge vrouw die in haar eentje de wereld rondreist; het is toch iets anders dan de vertrouwde types als Dien Cornelissen of Hannie van Leeuwen die meer de zorg zaamheid uitstraalden die het CDA zo graag predikt. Bij de Partij van de Arbeid speelt iets soortgelijks. Ed. van Thijn staat weliswaar niet op de kandidatenlijst maar hem is wel een belangrijke rol toebedeeld in de verkiezingscampagne. Van Thijn blijkt namelijk zeer popu lair te zijn bij veel kiezers, juist ook vanwege de onkreukbaar heid en zorgvuldigheid die hij als burgemeester van Amster dam uitstraalde. En nu liggen juist die twee mannen die lieten zien dat er wel degelijk integere politici bestaan, onder vuur. Niet om dat ze er zelf een rommeltje van hebben gemaakt, maar vanwege hun verantwoordelijkheid voor het gedrag van anderen die dat klaarblijkelijk wel hebben ge daan. De zorg over hun positie was direct merkbaar in de eerste reacties vanuit het regerings kamp. Zowel premier Lubbers als de fracties van PvdA en CDA spraken bezwerende tek sten uit die vooral ten doel hadden te voorkomen dat er koppen zouden moeten gaan rollen. Daarbij komt steeds weer een formeel argument naar voren dat in theorie een sterke indruk maakt, maar waarvan 'de poli tiek' zich tot nu toe weinig heeft aangetrokken. „We moeten niet nu al schuldigen gaan aanwij zen terwijl de Tweede Kamer het rapport nog moet bespre ken," klinkt het in koor. Daar zal moeten worden vastgesteld of leden van het kabinet verant woordelijk kunnen worden ge steld voor het gestuntel rond het rechercheteam. Staatsrechtelijk is er geen speld tussen te krijgen, maar in de praktijk ging het tot nu toe altijd anders. Wie de lijst van tussentijds afgetreden bewinds lieden nakijkt, komt tot de con clusie dat er sinds de Tweede Wereldoorlog vrijwel nooit een minister of staatssecretaris na een beoordelingsdebat in de Tweede Kamer naar huis is ge stuurd. Of het was de eigen partij die vond dat het welletjes was, zoals in het geval van de PvdA-staatssecretarissen Ter Veld en In 't Veld, of een andere partij zoals de PvdA die land bouwminister Gerrit Braks bui ten het parlement om z'n congé Ook in de paspoort-affaire wa ren de bewindslieden Van Eeke- len (WD) en Van der Linden (CDA) al verdwenen voordat de Kamer een eindoordeel kon uit spreken. In een verder verleden stapten ministers zelf op omdat ze het niet eens waren met het kabinetsbeleid (Frans Andries- sen in het eerste kabinet Van Agt) of om privé-redenen, zoals Smallenbroek die in 1966 zelf de consequenties trok van een illustratie Mat Rijnders wat ongelukkige autorit met een slokje op. Maar in geen van die gevallen was de mogelijke schade voor de partij zo groot als nu bij Hirsch Ballin en Van Thijn. Dus trekt ineens iedereen een zeer formeel gezicht en legt het oor deel neer bij de Tweede Kamer. Het risico is ook niet zo groot. Want zelfs de oppositie staat niet direct te trappelen om op de valreep nog wat ministers ten val te brengen. Zo'n aanpak kan zich ook tegen je richten, denken ze daar, want de kiezer zal dat misschien toch verkeerd uitleggen. Aan de borreltafel wordt misschien wel geroepen dat het een schande is dat 'de hoge heren' elkaar de hand bo ven het hoofd houden, maar als de Kamer een minister wil weg sturen, verwacht die kritische kiezer daarvoor wel harde argu menten. Als die er donderdag zijn en meerderheid trekt daaruit har de consequenties, dan is dat jammer voor de betrokkenen maar wel een overwinning voor de parlementaire democratie. Maar als het aan de Kamer ligt. zal de mantel der liefde donder dag het meeste wel bedekken. De Eerste Kamer bespreekt vandaag de plannen voor de aanleg van de Betuwelijn. Ook komt een wijziging van de wet die het toezicht op kredietin stellingen regelt aan de orde. De Tweede Kamer is officieel ai met paasreces maar houdt don derdag een extra vergadering over het vorige week uitge brachte rapport over de gebeur tenissen rond de opheffing van het Noordhollandse IRT-recher cheteam. Van onze verslaggeefster Helmond - Een van de w Elkerliekziekenhuis gaat boven het hoofd wannei gemaakte afspraken. Bovendien zal een gynaec van buitenaf worden aangi om de vier Helmondse vrou artsen te begeleiden. De directie en de medisch vertrouwen erop dat de m< gelen voldoende zijn om eer de zorg van de patiënten randeren. Vrouwenarts F. Berkhout besloten met onmiddellijl gang zijn werk aan het 1 liekziekenhuis in Helmoi beëindigen. „Hij acht ziel gens onverenigbaarheid va rakters niet langer in sta professioneel te functione de maatschap," zei directe neesheer J. Jager gisteren heeft echter duidelijk j achter de genomen maati te staan." De directie, de raad van tc en de medische staf va Elkerliekziekenhuis hebbe VOORSPELLEN IS een ki zodoende niet gebouwd artsenopieiding in Neder Begin jaren tachtig vrei tandartsen. Minister Dee academische opleidinger moesten worden. Verze' eigen, voorspellingen en mogelijke teveel aan ta van de afgestudeerden aantal vrouwelijke tande Part time. En bovendie Patiënten zijn immers rr hebben er daardoor mee mnger hun eigen tanden, De minister bleef onver immers uit onverdachte '•Jk gekregen. Er dreigt, tandartsen afgestudeerc exact die welke tien jaar 9en zijn. 'n Groningen komt een oude gebouw en met di intussen van de hand miljoenen en dat in een worden. Deetman is inmiddels g voorzitter van de Tweec aan de eerste controleur hoort te zien dat er zuini omgegaan. Als zodanig wat hem rest is, lacher ongelijk te bekennen.

de Stem | 1994 | | pagina 2