Kroon legt bom onder de WOV BOSPEEN EN RUNDERTARTAAR. oh Sloopheffing 250 op auto's 169 j«rl.09 Berlusconi winnaar verkiezingen Italië Vasten in Agadir SPORT KORT Van Gelder mengt zich in lolitiek Sas iler neemt flessen terug Franse regering: uitstel loonwet Tv-serie over Klaas Bruinsma Spelen in 2004 naar Brussel' P&O huurt Olau-schepen Celstraffen voor tli'ugrimners 28 doden bij bloedbad onder Zulu's P 2 lonesco overleden Provincie en justitie: Actie tegen illegale reclame Sociaal plan: Honderden banen Interpolis weg Bouw tunnel Westerschelde ernstig vertraagd Geboortengolf in Maglaj Bospeen, Rundertartaar, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Kijk in de folder! Kijk in de folder! AG 28 MAART 1994 B10 GVW in eerste instantie als slagvaardigste ploeg. Zo moest Verpoorte reddend handelen bii inzetten van Edwin Kampen Berto Smit en Ton Wildebeest en had hij mazzel dat het vizier van dé doorgebroken Smit verkeerd stond afgesteld toen deze '2-0 0n de schoen had. Hoek kon daardoor hopen on meer. „Dat doe je dan op een gegeven moment ook," verzucht te Buitelaar. Het mocht niet zo zijn. Ondanks de kans die de ingevallen Tony Coppens nog kreeg. In de rebound schoot hij naast nadat de onverzettelijke Jos Kayser al eens over de veste van GVW had besloten. Kort om, Hoek wilde meer, werkte er hard voor, maar ontbeerde de rust en het inzicht om te kunnen winnen. Snooker is ook een aardige tv-sport, leuk om naar te kij ken. Zeker als de Engelsen Steve Davis en Jimmy White het tegen elkaar opnemen, zo als op m'n beeldbuis. Davis is de Ivan Lendl van het snoo ker en de linkshandige White een type John McEnroe. Hij neemt altijd de situatie op het groene laken in één oogwenk in zich op en stoot onmiddel lijk, intuïtief en spontaan. Niet voor niets wordt hij wer velwind genoemd. Voorname lijk om hem moest de interna tionale snookerfederatie de regel invoeren, dat de spelers genoeg tijd aan de scheids rechters moeten gunnen om de door hen in één van de gaten in de hoeken van de tafel ingeknalde gekleurde bal telkens terug op het laken te kunnen leggen. De wervelwind was de referee vaak voor, zo snel en onbe zonnen stootte hij achter el kaar. Bij Steve Davis krijgt de scheidsrechter alle tijd. De zesvoudig oud-wereldkampi oen neemt altijd uitgebreid de tijd, voordat hij passend en metend tot actie overgaat. De makkelijke stoten mist hij dan ook zo goed als nooit, maar de briljantste en spectaculair ste zijn voor Jimmy White. De heren zullen wel niet dol op elkaar zijn, dat kan ook haast niet anders met zulke verschillende karakters, Lendl en McEnroe waren ook niet eikaars vrienden. Lendl was jaloers op McEnroe's aanleg en genialiteit en McEnroe baalde van Lendl's geduld en vakmanschap. Slechts één keer zag ik Davis zich haas ten. Dat was op het moment dat de anders zo briljante White weer eens een slordige fout maakte. Met een duivelse glinstering in zijn ogen stapte Davis op de bal af om zijn rivaal af te straffen. Hij miste en kon zich wel voor z'n kop slaan. Maar om dat snooker een Engelse sport is en Davis een gentleman, gaf hij geen krimp. Slechts zijn mondje werd nog zuiniger dan het al was. Maar door zijn opgekropte woede had het meer weg van de charme van een houten Klaas. Wie uitein delijk won, Davis of White, weet ik niet. Toen ik de tv uitdeed en ging slapen, stond het 3-3 in frames. En hoe het met de Marok kaanse kindertjes zal aflopen, weet ik ook niet, want nu ben ik weer terug in Amsterdam. En daar moet ik heel goed uitkijken om een bedelende junk niet een stuk volkoren brood toe te stoppen. Voor zo'n geintje kan ik een mes tussen de ribben krijgen. Want wij zijn een gecivili seerd volk, wij kennen geen materiële, slechts geestelijke nood. van Becker ig geweest met het opzeggen van [er ïon Tiriac. Dat vindt de 'ht in de Duitse krant Welt am Mew York tenminste 34 miljoen ist. 'an Wimbledon, gaf op 21' juli waarin hij verklaarde dat de n jaar met onmiddellijke ingang inden. k met zijn ondernemingen. De ntwoord: „Boris vergist zich als en praat." Bovendien wil de dlerlei lopende contracten na te DE STEM 710311 000218 I I I U4e JAARGANG DINSDAG 29 MAART 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1.75 - ZATERDAG: 2,00 HET WEER iMIN./MAX. 8/15 <MÊk> Niet koud Dat is het enige positieve dat erte melden is. De zon krijgen we niet of nauwelijks te zien en wat regen is niet uitgesloten. is van Gent - Commissaris van j Koningin W. van Gelder oengt zich in de verstoorde poli verhoudingen in Sas van Gent. Binnenkort heeft hij een gesprek met burgemeester J. van Rest. Inzet van zijn bemoeienis is partijen in Sas dichter bij elkaar te brengen en te streven een werkbare situatie voor je komende raadsperiode. IZIE ZEELAND - C1 Brussel - De Belgische vestiging van bierbrouwer Interbrew wil nnm vier miljoen flessen Jupiler lit de handel nemen wegens toaliteitsproblemen met het {las. Tijdens een kwaliteitscon trole zijn die gebreken aan licht jtkomen. De flessen waren be stemd voor consumptie in Belgie. t Parijs - De Franse regering heeft gisteren de omstreden wet over trlaging van het minimumloon (oor jongeren een week opge schort. Het jeugdloonplan wordt daarmee in feite ingetrokken. De regering komt tot het besluit onder druk van aanhoudende protesten van jongeren. IZIE 00K BUITENLAND - A4 Amsterdam - Regisseur Gerard Verhage gaat een televisieserie maken over het leven van Klaas Bnunsma en diens rol binnen de georganiseerde misdaad in Ne- derland. Bruinsma, enige jaren geleden vermoord, werd gezien als de godfather van de Neder landse misdaad. De serie bestaat alt drie delen en krijgt subsidie van het Stimuleringsfonds voor Culturele Omroepprodukties. Brussel - Brussel heeft belang stelling de Olympische Spelen van 2004 te organiseren. Maar voordat de Belgische hoofdstad aich officieel kandidaat stelt, komt er een studie naar de haal baarheid. Brussel als Olympi sche stad is een idee van de ex-atleet Philippe Housiaux en ®edia-expert Alain Deneef. Het Belgisch Olympisch Comité neemt een afwachtende houding aan. Vlissingen - De twee luxueuze Olau-schepen Hollandia en Bri tannia zijn voor vijf jaar ge buurd door P&O European Fer- hes, de grootste veerdienstrede- "i van Engeland. Daarna is een optie genomen voor nog eens vijf jaar. De schepen gaan in de tweede helft van mei varen op de Nn Portsmouth-Le Havre. "ZIE ZEELAND - Cl Rotterdam - In een snelrechtpro- cedure voor de Rotterdamse rechtbank zijn gisteren 40 drug runners veroordeeld tot celstraf- ren van een tot drie maanden. Ue drugrunners werden opge- pakt tijdens de international actie vrijdagnacht op de A16. ZIE BINNENLAND - A3 Johannesburg/Durban (rtr/ afp) - Zeker 28 mensen zijn gisteren in Zuid-Afrika om het leven gekomen toen een demonstratieve optocht van Zulu's uitliep op schietpar tijen. Naar aanleiding daarvan zullen nog deze week de Zuidafrikaan- se president De Klerk, ANC-lei- der Mandela, Zulu-leider Buthe- lezi en Zulu-koning Zwelithini voor een tapgesprek bijeen ko men. De Zulu's marcheerden op naar het hoofdkantoor van het ANC in het centrum van Johannes burg. Tientallen mensen, raakten gewond. De vuurgevechten hiel den drie kwartier aan. Vanuit het ANC-kantoor en aan grenzende gebouwen werden schoten gelost op de aanhangers van Zulu-koning Goodwill Zwe lithini. Een ooggetuige verklaar de dat de politie aanhangers van het ANC en van de Zulu-bewe- ging Inkatha uit elkaar probeer de te houden. De circa tienduizend Zulu's pro testeerden in het centrum vén Johannesburg tegen de eerste vrije verkiezingen in Zuid-Afri- ka, eind april. De Inkatha Vrij heidsbeweging van vooral Zulu's boycot de verkiezingen en wil een eigen staat in Natal en het aangrenzende thuisland Kwazu- lu. De verwachting is dat ook de aaangekondigde top van deze week niet zal leiden tot onge stoorde verkiezingen. „Wij zul len nog zeer lang met de kwestie van verzoening zitten," zei Buthelezi gisteravond nog. Een politieman rent, het pis tool in de aanslag, een trap op langs een van de 28 slachtof fers. FOTO EPA UI 2 UI Welke Oever Verbinding VANDAAG IN DEZE KRANT De Frans-Roemeense to neelschrijver Eugène lo nesco, één van de succes volste hedendaagse dra maturgen, is gistermid dag in Parijs overleden. De in Roemenië geboren lonesco gold als baan breker voor het 'absurde theater'. ZIE GIDS -D1 Van onze verslaggever Middelburg - Er staan twaalfhonderd illegale recla meborden in de Zeeuwse bui tengebieden, zonder dat er een haan naar kraait. De pro vincie Zeeland bereidt een proefproject voor om die plaag in samenwerking met het Openbaar Ministerie te bestrijden. De provincie Zeeland is de in stantie die controle uit moet oe fenen op de plaatsing van recla me-uitingen in de buitengebie den van de Zeeuwse gemeenten. Dat is zo geregeld in de Land schapsverordening, die ontsie ring van het landschapsbeeld door de levensgrote borden langs voornamelijk de provinciale en gemeentelijke wegen tegen houdt. Passief Alleen voert de verantwoordelij ke instantie, Gedeputeerde Sta ten, volgens een ambtenaar van de afdeling ruimtelijke ordening op het provinciehuis 'een passief handhavingsbeleid'. Met andere bewoordingen: het dagelijks provinciebestuur treedt niet of nauwelijks op te gen de plaatsing van reclame borden op plaatsen waar die op grond van de Landschapsveror dening niet behoren te staan. Daarom is nu een andere bena deringswijze gekozen om het probleem te lijf te gaan. Justitie moet zich ermee gaan bemoeien. Dat betekent concreet dat de politie processen-verbaal uit gaan delen aan mensen die ille gaal een reclamebord in het bui tengebied neerplanten. INHOUD 2 KATERNEN Binnerv/Buitenland Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Gids RTV-programma's A2 A3 A4 A5/A6 A6 deel B deel C deel D D2 Van onze correspondent Aart Heering Rome - Silvio Berlusconi is de grote winnaar geworden van de Italiaanse parlementsverkiezingen, blijkt.uit de eerste progno ses die na het sluiten van de stembureaus om tien uur gisteravond bekend werden gemaakt. De rechtse Alliantie voor de de laatst gepubliceerde peilingen Vrijheid, van Berlusconi's partij Forza Italia, de Lega Nord van Umberto Bossi en Gianfranco Fini's Nationaal Verbond, ma- keri een goede kans op een abso lute meerderheid in het nieuwe parlement. Om één uur 's middags had 68,9 procent van de kiesgerechtigden zijn stem uitgebracht, zodat de uiteindelijk^ opkomst circa 80 procent bedraagt. Uit de zogeheten exit-polls (pei lingen verricht bij de uitgang van de stembureaus), blijkt dat het rechtse verbond 43 tot 45 procent van de stemmen heeft vergaard. De uit acht groeperin gen bestaande linkse coalitie haalt 33 tot 35 procent en het voornamelijk uit voormalige christendemocraten bestaande centrum, het Pact voor Italië, komt niet verder dan 15 tot 17 procent. Volgens de eerste voorspellingen zou rechts 300 tot 340 van de 630 kamerzetels in de wacht sle pen, terwijl 316 voldoende is voor de absolute meerderheid. De progressieven halen 217 tot 257 en het centrum, dat wordt benadeeld door het districten stelsel 55 tot 75. De kopstukken van de voornaamste partijen - Berlusconi, Bossi, Fini, Segni en de linkse leider Occhetto - zijn alle gekozen. Uit het succes van Forza Italia blijkt dat het beeld van Berlus coni niet heeft geleden onder de recente schandalen waarbij zijn Fininvest-concern betrokken is gebleken. Het resultaat van zijn partij komt overeen met dat van en dat maakt de mediamagnaat tot de meest waarschijnlijke toe komstige premier van Italië. Links is iets beneden de ver wachtingen gebleven, terwijl het Pact gisteravond de grootste verliezer was. De voorkeur voor een eventuele samenwerking met links die de leiders aan de dag hebben gelegd, heeft vermoede lijk een deel van de potentiële Pact-stemmers naar rechts ge dreven. Binnen het rechtse blok is vooral het succes van het Nationaal Verbond opmerkelijk. De nieuwe formatie van de neofascistische leider Gianfranco Fini haalde 12 tot 14 procent, meer dan een kwart meer dan was verwacht. De Lega Nord heeft daarentegen een duidelijk verlies geleden en blijft op 6 tot 8 procent staan: een bewijs dat een groot deel van haar electoraat zich inderdaad tot Forza Italia heeft bekeerd. Hoewel de eerste resultaten van de exit-polls pas na het sluiten van de stembureaus bekend wer den gemaakt, gaf het verloop van de beurskoersen in de loop van de dag daarop al een voor proefje. Verscheidene Italiaanse en bui tenlandse investeerders hebben zondag tijdens de eerste verkie zingsdag particuliere exit-polls laten houden om met behulp van die exclusieve gegevens maan dag te kunnen speculeren. Daar door steeg gisteren de index van de de Beurs van Milaan met 3,8 procent, terwijl er voor een re cordbedrag van 1,6 miljard gul den werd gehandeld. Ook de koers van de lire steeg flink. Van onze verslaggever Tilburg - Bij verzekeraar In terpolis in Tilburg waar mo menteel nog ruim 2000 men sen werken staat de komende maanden een ingrijpende re organisatie op stapel, die honderden banen zal kosten. Er vallen geen gedwongen ontslagen. Gisteravond laat hebben bonden en de Raad van bestuur van het verzekeringsconcern een princi pe-akkoord bereikt over een so ciaal plan. Met vertrekpremies en een pre- vutregeling wil' de directie per soneel stimuleren het bedrijf te verlaten. Verder wil Interpolis het werken in deeltijd met finan ciële prikkels sterk bevorderen. Zo zal een jaar lang het verschil tussen het huidige salaris en het part-time loon worden afge bouwd. Andere middelen om te komen tot de noodzakelijke per soneelsreducties zijn: het stop pen met uitzendkrachten, met tijdelijke contracten en met de tachering. Daarnaast moeten een grote her plaatsingsoperatie van personeel binnen de organisatie, alsmede out-placement leiden tot kosten verlaging bij Interpolis. Alge meen directeur J. Vuilings liet er gisteravond geen twijfel over be staan dat alles op basis van vrijwilligheid zal plaatsvinden: „Er vallen geep gedwongen ont slagen." Het personeel van Inter polis wordt vanochtend geïnfor meerd. De ondernemingsraad moet nog instemmen met de plannen. Ook de bonden zullen eerst hun leden raadplegen. Van onze verslaggever Amsterdam - De prijs van een nieuwe auto gaat vanaf 1 juli met 250 gulden omhoog door de invoering van een 'verwijderingsbijdrage'. Dat heeft een woordvoerder van de RAI, de belangenorganisatie van de autobranche, gisteren be kend gemaakt. Door deze nieu we heffing ontstaat elk jaar een potje van ruim 100 miljoen gul den. Dat maakt een milieuvrien delijke sloop van afgedankte au to's mogelijk. Alle importeurs en fabrikanten in Nederland tekenen eind deze week een overeenkomst. Daarin verklaren ze zich akkoord met de premieheffing op nieuwe au to's. Volgens de Bovag, de Bond van garagebedrijven, gaan in Nederland dagelijks meer dan duizend wagens naar de sloop. De sloper haalt nu vooral com plete onderdelen en oud ijzer uit het wrak. Uiteindelijk blijft van ieder exemplaar toch nog bijna 300 kilo over als 'financieel on interessant materiaal', zoals glas, rubber en kunststof en dat verdwijnt op het stort. Daarom heeft de branche een 'Stichting Auto Recyling' op po ten gezet. Als dit plan werkt, groeien de autokerkhoven nog 'maar' half zo snel als nu het geval is. In totaal 86 procent van het totaalgewicht van de auto, moet in het jaar 2000 door her gebruik buiten de afvalstroom blijven. Slopers die aanspraak willen maken op het premiepotje van 100 miljoen gulden moeten moeten in staat zijn om ook onrendabele materialen geschei den in te zamelen. Zodra ze dat aanbieden aan de Stichting Auto Recyling, krijgen ze als tegen prestatie een bedrag uit het pot je. Volgens eenwoordvoerder van minister Alders (Milieu) kijJ ken andere, landen in Europa met belangstelling naar het sys teem, dat uniek is in Europa. Van onze Haagse redactie Den Haag - De Kroon heeft een bom gelegd onder de Zeeuwse plannen voor de Westerschelde-oeververbinding (WOV). Dat is het resultaat van de uitspraak yan gisteren dat Zeeland de gemeente Borsele niet mag dwingen mee te werken aan een tunnel onder de Westerschelde tussen Ellewoutsdijk en Ter- neuzen. Daarom moet Zeeland nu op nieuw met Borsele rond de tafel om te komen tot een vergelijk over de planologische kant van de zaak. Het project loopt hier door fikse vertraging op. Wordt het uitstel groot, dan vreest gedeputeerde Hennekeij zelfs voor afstel. „Als door dit Kroonbesluit de aanleg van de WOV twee tot drie jaar wordt vertraagd, dan heb ik er een hard hoofd in," aldus Hennekeij. Voor de provincie Zeeland dringt de tijd, omdat uitstel te vens betekent dat het project duurder wordt. Dit heeft onder meer te maken met aanpassing van prijsafspraken met aanne mers. Het Kroonbesluit is juist ingege ven door twijfel aan de finan ciële en economische haalbaar heid van het project. De provin cie Zeeland en minister Maij- Weggen (verkeer en waterstaat) hebben weliswaar op hoofdlij nen een akkoord bereikt over de exploitatie van een tunnel tussen Zuid-Beveland en Zeeuws- Vlaanderen. Maij is bereid om de jaarlijkse bijdrage die het Rijk nu levert (voor de exploitatie van de veerdiensten Vlissingen- Breskens en Kruiningen-Perk- polder) op te trekken van 41 miljoen naar 54 miljoen gulden. Maar aan de uitwerking van het akkoord kleven nog vele haken en ogen. Bovendien was voor Maij een voorwaarde dat het Kroonbesluit over Borsele posi tief zou uitpakken voor de pro vincie. Dwangbevel De gemeente Borsele heeft twee jaar terug geweigerd medewer king' te verlenen aan een vaste oeververbinding tussen Elle woutsdijk en Terneuzen. Medio 1992 kwam het provinciaal be stuur van Zeeland daarom met een soort dwangbevel (aanwij zing) om de WOV in het plaatse lijke bestemmingsplan te rege len. Zowel de gemeenteraad van Borsele als enkele milieugroepe ringen en particulieren stelden hiertegen vervolgens kroonbe- roep in. De Raad van State heeft dit beroep in september 1993 be handeld. Bij die behandeling maakte gedeputeerde Hennekeij pas bekend hoeveel de WOV zou gaan kosten: een slordige 1,2 miljard gulden. In zijn advies aan de Kroon plaatste de Raad van State vèrvolgens vraagte kens bij de financiële en econo mische haalbaarheid van zo'n tunnel onder de Westerschelde. Twijfel De Kroon neemt deze bezwaren nu over. De aanwijzing van de provincie Zeeland aan de ge meente Borsele wordt vernietigd, juist vanwege twijfel aan de fi nanciële onderbouwing. Aan een verdere inhoudelijke beoordeling van het project komt de Kroon in haar uitspraak niet toe. „Het woord is nu aan de provincie Zeeland," aldus een woordvoer der van het ministerie van VROM. Dit ministerie maakte het Kroonbesluit gisteren offici eel bekend, nadat de koningin haar handtekening eronder had gezet. ZIE OOK ZEELAND-Cl Tesanj (afp) - De belegering vap de moslim-enclave Maglaj heeft geresulteerd in een geboortengolf. In de en- clave van 100.000 mensen zijn vorig jaar 1.500 kinde ren geboren, bijna twee keer zoveel als in 1992. „Dagelijks de oorlog om je heen zien, is een aanmoedi ging om kinderen te krij gen," verklaart Hasmeta Buco-Medzic, een gynaeco loge uit Maglaj. Zij meent dat moeders die tijdens de oorlog enkele kinderen heb ben verloren, per seopnieuw zwanger willen worden. Een chirurg van het plaat selijke ziekenhuis wijst te vens op het ontbreken van voorbehoedsmiddelen en op de komst van veel moslim vluchtelingen uit gebieden die in handen zijn gevallen van de Serviërs. Voordat de Serviërs van juni vorig jaar tot maart dit jaar de enclave van de bui tenwereld afsloten, waren voorbehoedsmiddelen in Maglaj ruim voorhanden. (ADVERTENTIES) per bos 100 gram mm Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 2 april as. 13.28.94. (ADVERTENTIE) HEFFING Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:_ Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994) kwartaal acceptgiro 87.20 kwartaal automatisch maand automatisch 29.05 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:. 84.70 Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1