Zwaluw dreigt te verdwijnen landen. Een weekje frisse lucht voor Rijnmond-kinderen in Zeeland Expositie Streekmuseum Hulst over bevrijding DE STEM 1ENSSLIPS Nu al twee van de vijf soorten weg uit Oost-Zeeuws-Vlaanderen PLAATSELIJK UITSLAGEN DAG KLAPPER Smash in St.-Jansteen opent nieuw complex A 6 'ORTSOKKEN iHIRTS INDE BUURT! Expositie boerenwagens Open dag tennisclub Drive ZEELAND C2 Zeelandbrug even afgesloten ELASTISCHE KOUSEN v.d. WALLE- BLOMMAER editie zeeland kantoren Activiteiten De Blaauwe Hoeve ftT 1994 pESTEM DINSDAG 29 MAART 1994 Iferneuzen - De stichting Humani- |tas Zeeland zoekt gastgezinnen voor I kinderen uit het 'Rijnmondgebied'. jet is de bedoeling dan 45 jongens I en meisjes in de leeftijd van zes tot |en met twaalf jaar van een weekje |jjjsse lucht in Zeeland kunnen ge nieten in de periode van 2 tot en met 9 juli dit jaar. Het is de eerste keer dat Humanitas Zeeland aan een dergelijke actie mee doet. De actie was oorspronkelijk voor kinde ren met aandoeningen aan de luchtwe gen maar nu gaan ook jongens en meisjes mee die nog nooit eerder op vakantie zijn geweest. Ook kinderen die wat extra liefde en aandacht nodig hebben, komen in aanmerking voor frisse luchtDe essentie van de actie is dat kinderen in de gastgezinnen een ander soort aandacht krijgen dan ze thuis gewend zijn. De leden van de werkgroep zullen de kandidaat-gastgezinnen bezoeken en bepalen of het gezin al dan niet in aanmerking komt om de kinderen tijde lijk op te vangen. Er wordt bijvoorbeeld gekeken of er huisdieren zijn, in ver band met angst .of allergiëen. De jongens en meisjes worden per bus vanuit Rotterdam gebracht. In de eerste week wordt een informatie-avond ge houden waar ouders en gastouders eventueel kunnen kennismaken. Wie interesse heeft om een Rijnmond kind op te vangen, kan bellen met T. Schouten van het gewestelijk kantoor Humanitas (01150-20800). lessin en dubbele 3en/20% nylon. 95 95 I jan onze verslaggever hulst - De zwaluw, de voorjaarsbode bij uitstek, heeft het in de Oost- Zeeuws-Vlaamse grensstreek steeds I moeilijker. Vooral de huiszwaluw krijgt steeds minder I gelegenheid om in alle rust een nest te bouwen en dreigt I tinnen een paar jaar uit de streek verdwenen te zijn. jren. En. it is de verwachting van vogel- I tenner A. de Kind uit Sint-Jan heen. Of deze vogel verdwijnt Jligt voor een groot deel aan de I inwoners van de streek. Die heb- I ten zelf het heft in handen door I je huiszwaluw de kans te geven I een nest te bouwen aan de gevels I van huizen of onder goten. I De afgelopen twee jaar heeft De I Kind in Sint-Jansteen een tien- I ui nesten geteld. „Bitter wei- Jiig", zegt. Ook in Heikant gaat liet met best met de huiszwaluw, [ïr werden vijf nesten geteld, kin Koewachtis het amgertjes t twintig nesten. Langs de I grens bij Kapellebrug is al geen I enkele huiszwaluw meer te vin- 00 3t. Niklaas i/ismarkt Burchtstraat iGarenmarkt l/.C. Serlippens fNoordstraat Van onze verslaggever Middelburg - De Zee landbrug is de komende weken enkele malen kor te tijd afgesloten in ver band den. met werkzaamhe- Op vrijdag 1 en woensdag 13 april is de brug tussen Noord-Beveland en Schou- wen-Duiveland gestremd van 20.53 tot 21.07 uur. Op woensdag 6 en dinsdag 19 april is de brug dicht tussen 2.00 en 4.00 uur 's nachts. De werkzaamheden bestaan uit het op hoogte stellen van de verbindingsdeuvels tus sen de betonnen brugele- menten. Dit kan alleen als er zich geen verkeer op de brug bevindt. den. Nabij Absdale telde De Kind vorig jaar twaalf nesten. Boerenzwaluw In die streek is nu ook de eerste boerenzwaluw van dit jaar ge signaleerd. Zowat in dezelfde omgeving als waar De Kind vo rig jaar de eerste voorjaarsbode zag. „Het doet me goed dat er op de scheiding tussen Hulst en Axel nog boerderijen te vinden zijn waar tientallen boerenzwa luwen hun nesten kunnen bou wen", zegt De Kind. „Vorig jaar telede ik op één boerderij meer dan tachtig jonge boerenzwaluwen. Een uiterste zeldzaamheid hier in de streek. Niet alleen een prestatie van de boerenzwaluw, maar ook de gro te medewerking en liefhebberij van de betrokken landbouwer. Gelukkig kun je deze landbou wers nog tussen Absdale en Koe wacht vinden". Zandafgraving Minder goed is het in dezelfde omgeving gesteld met de oever zwaluw, die zijn nest in een zandafgraving of steiie dijkwand maakt. Deze vogel is nu in absdale geheel verdwenen. Van de nachtzwaluw is al vijf jaar geen teken van leven meer ver nomen. Beter gaat het met de gierzwaluw, waarvan De Kind er in Sint-Jansteen 32 stuks heeft geteld. De populatie blijft er on geveer gelijk. De Kind wil een oproep doen aan allle inwoners van Zeeuws- Vlaanderen „Geef de huiszwa luw de kans een nest te bouwen en gun hem alle rust zijn jongen groot te brengen. Zodat we onze voorjaarsbode nog jaren in ons Zeeuws-Vlaamse land mogen be groeten". t^n.T'0'S V*- $A> X De zwaluw krijgt het steeds moeilijker. FOTO DE STEM/DICK DE BOER 34 is door arder aag uitge- it ten ver- a Agatic, ïosendaal, indaal en zake al- kiezende ten kan- vocaat en C.G.P. Ik exploit Goran lende te gemeente Nispen, leliersberg Èjk zonder plaats of f zowel in rland, een t verzoek ende tot iet neven- rmede re- 14 maart rrondisse- te Breda daar gere- er rek.no. 296) met 3. Veljovic :en procu- juli 1994 ift kan in- om uitstel verzoeken geen ver- oerd e.e.a. worden in hoofde advocaat een af- xploit kan n. aarders- ,traat 24, Drogisterij Parfumerie Stationsweg 9 HULST Tel. 01140-13093 Op 23 maart 1994 is do gerechtsdeurwaarder Voeten uitgebracht e exploit ten verzoeke v Joanna Apollonia Ma' van Vliet, wonende Oosterhout, te dezer ffl aldaar woonplaats zende aan de Heuvelj ten kantore van de adt caat en procureur Mr van der Pol, bij welk ploit is betekend aan U nardus Pieter Spelt, der bekende woonpl!1 of werkelijk verblijf zo" in als buiten Nederland grosse van een besef king op 9 maart 1994 geven door de Arrondis mentsrechtbank te Br» bij welke beschikking J der meer is uitgesprof de echtscheiding tuss partijen, op 27 novef 1964 te Wateringen huwd, zulks onder verit ding dat een afschrift dit exploit kan wof< verkregen bij de in 5°° dezes genoemde advoi» Gerechtsdeurwaarders kantoor Pieters en Vod' Nieuwe Boschstraat 4811 CX Breda "Op 28 februari 199i's, griffie van de Arrondi- mentrechtbank te Br onder nummer 2389. geschreven de akte huwelijksvoorwaarde^ staande huwelijk t'" de echtelieden Th Valk en E.^M. Verdaasdonk.' Ex-burgemeester Molthoff opent 'De Bevrijding' Van onze correspondente Hulst - Oud-burgemeester P. Molthoff opent maandag 1 april om 13.00 uur de tentoonstelling 'De Bevrij ding' in het streekmuseum in Hulst. Door de Vereniging Experi menteel Radio Onderzoek in Nederland, afdeling Zeeuws-Vlaanderen, wordt ter gelegenheid van de ope ning een speciale radio-ver- binding tot stand gebracht. In de loop van het seizoen, dat loopt tot eind oktober, zal de vereniging op een vijftal weekends een specia le stand inrichten in het museum en dan de belang stellenden tekst en uitleg verschaffen. De openingstijden van het streekmuseum zijn: dage lijks van 14.00 tot 17.00 uur. Geopend van 4 tot 11 april, 16 en 17 april (museum weekend) van 5 mei tot 12 september van maandag tot en met zaterdag en van 1 juli tot 12 september ook op zondag en nog de periode van 15 tot 25 oktober. lerneuzen, Hulst en Goes. essen en telefoonnummers °P Pagina A2. Openingstijden: 30-12.30/13.30-17.00 uur. ledactie Jerneuzen: Rein van der Helm Peter Oggel (editie-chef), ank van Cooten, Frank Deij, on Koomen (sport), Harold de Puijsseleijr. Goes: Cees Maas, (Provincie redacteur). Huist: Eugène Verstraeten (P'v. editiechef) Advertentie-exploitatie Inspecteur Zeeland: Menu, 8.93 pflPnve tel. 09-3293459940 Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Hulst - Alle Zeeuws-Vlamin gen die ouder zijn dan vijftig jaar kunnen er over meepra ten. De laatste maanden van de Tweede Wereldoorlog lie ten ook littekens na in het kleine stukje Vlaams Neder land. Wie zat er als kind niet ademloos te luisteren naar de verhalen over avonturen van familieleden in oorlogstijd. De bombardementen op fa brieken, het trekken van een meelstreep als grens en de buikpijn die het gevolg was van het te veel eten van cho colade die de bevrijders kwistig uitdeelden. De Tweede Wereldoorlog, een periode die in Zeeuws-Vlaande- ren een jaar minder lang duurde omdat de geallieerde troepen na de invasie in 1944 naar het noor den trokken. Canadezen en Po len moesten langs de kust van het Kanaal trekken om de ha vensteden in te nemen zoals Ant werpen. Begin september werd de Nederlandse grens bij Koe wacht bereikt en op 20 septem ber was geheel oostelijk Zeeuws- Vlaanderen bevrijd. In het Streekmuseum 'De Vier Ambachten' in Hulst wordt van 4 april tot 24 oktober de ten toonstelling 'De Bevrijding' ge houden. De wissel-expositie gaat vooral over de herdenking van de bevrijding in 1944. Met be hulp van voorwerpen, foto's en archiefstukken wordt een beeld geschetst van de periode voor en na de bevrijding. Medewerking verleenden W. de Brouwer, G. Sponselee, D. Weemaes, E. Steijns, E. Taelman en het ge meentearchief Hulst. Interessant Een speciale ruimte is gereser veerd voor de communicatiemid delen uit die tijd. E. de Wilde en C. Vervaet van de landelijke ver eniging Experimenteel Radio Onderzoek in Nederland, afde ling Zeeuwsch-Vlaanderen zorg den voor een interessante invul ling van dit onderdeel. C. Ver vaet komt voor het eerst naar buiten met zijn unieke verzame- Eddy Taelman op de expositie in het Streekmuseum. ling radio's en andere communi catiemiddelen. De periode voor de bevrijding wordt gevisualiseerd door aller lei zaken die herinneren aan de schaarste aan artikelen. Het vel letje voedselbonnen, een karn en handmolentje en de bekende fiets met harde band zijn hier voorbeelden van. Ook is een spe ciale Ausweis (persoonbewijs) te zien en militaire hulpmiddelen zoals een gasmasker en een zwemgordel. Het verzet van F. Vander Zande, politieagent in Clinge, die zelf beweerde dat hij voor het verzet het gehele verdronken Land van Saeftinghe ter beschikking had, is uitgestald in een speciale vi trinekast. Zijn eretekens, me dailles en bevel van arrestatie ontbreken niet. Jodenster Het gemeentearchief vulde twee vitrines met documenten, schrif telijke contacten tussen het Hul ster gemeentebestuur en de Overheid. Ook is er een Joden ster, emblemen en koersrichters en zendapparatuur te zien. De expositie is opgebouwd in twee delen. In het gedeelte tij dens de bevrijding en erna zijn de wonden die de oorlog sloeg verduidelijkt. De helmen van Franse, Engelse en Duitse make lij zijn stille getuigen, de foto's van de bombardementen van de basiliek, het opblazen van de Vogelwaarde EHBO - In basisschool De Schakel werd het examen af genomen aan twaalf leerlingen van groep 8, die aan de cursus jeugd-EHBO-A deelnamen. Alle leerlingen zij geslaagd. De getuigschriften worden binnenkort aan de leerlingen uitgereikt. De geslaagden zijn: Froukje Dekker, Jessica van Dijk, Gino van Goethem, Mandy van de Keur, Robin van Liere, Daisy Machielsen, Evelien Malschaert, Vanessa Muller, William Remorie, An- nemiek Schuren, Wouter Sponselee en Katinka Visser. Van onze correspondente Hulst - De personeelsvereni ging van het verzorgings- en verpleeghuis De Blaauwe Hoeve in Hulst houdt de ko mende tijd weer diverse acti viteiten. Op 2 april kunnen de kinderen van de personeelsleden in het gebouw op zoek gaan naar paas eieren. De zoektocht is tussen 10.00 en 11.00 uur. Eind mei is er een groots tuin feest voor de bewoners en op 11 juni tussen 9.00 en 13.00 uur een rommelmarkt. De opbrengst van deze rommelmarkt is voor de helft voor de personeelsvereni ging, zodat deze activiteiten kan blijven ontplooien, en de andere helft is voorde evenementen- commissie. Het geld wordt dus besteed aan evenementen voor de bewoners van De Blaauwe Hoeve en daar om hoopt de organisatie op de medewerking van de 'buiten wacht'. Er zijn veel spulletjes nodig die verkocht moeten wor den en zij die willen meehelpen kunnen tweedehands spullen in goede staat afleveren bij de balie van De Blaauwe Hoeve. Ook zelfgemaakte zaken zijn wel kom. Zij die meer willen weten, over de rommelmarkt kunnen informatie inwinnen aan de ba lie van het verzorgings- en ver pleeghuis. (ADVERTENTIE) ula.-vr. 07.00-21.00 la. 08.00-21.00 !o. 09.00-21.00 Serviceslation WALTHER DE BLOCK OUDE ZOUTDIJK 2-4. 4561 HP HULST telefoon 01140-12058. telefax 01140-10656 SCHIETINGEN Oudelande, Dorpscafé, Edele Handboog. Wip 1: eerste hoge vogel: J. Vermeule, Edele Hand boog; tweede hoge vogel: L. van Dijke, St.-Sebastiaan; eerste zij vogel: A. Pikkaart, Zorgvlied; tweede zijvogel: C. Dirks, Edele Handboog; derde zijvogel: A. Schouwenaar, Edele Handboog; vierde zij vogel: P. de Visser, Zorgvlied; grootste aantal (9) en vliegende vogel: R. Klippel, Doel naar Hoger; tweede vliegende vo gel: J. Braam, Ons Genoegen. Wip 2: beide hoge vogels: A. Pikkaart, Zorgvlied; eerste zijvogel: H. Breemer, Juliana; tweede zijvo gel: A. Schouwenaar, derde zijvo gel: A. Dirks, beiden Edele Hand boog. 's-Heerenhoek - Zaal De Koren beurs, 22 schutters. Eerste hoge vogel: J. de Jonge, Soranus; twee de hoge vogel: R. VerDonk, eerste zijvogel: P. Vette, beiden Concor dia; tweede zijvogel: E. Nutzman, Zorgvlied; derde zijvogel: P. Maat, Zorgvlied; vierde zij vogel: K. van de Dries, VIOS; vliegende vogel: L. Verdonk, Concordia; grootste aantal (6): J. Koens, Vic toria. De volgende schieting is 5 april. BOLLINGEN IJzendijke - 62 deelnemers: 1. C. de Poorter, 2. A. de Schipper, 3. S. Boerman, 4. F. Blaakman, 5. A. de Baere. KAARTINGEN IJzendijke - Bridgeclub IJzendij ke: 1. Mijnsbergh-Buysse, 2. Ker- kaert-De Waal, 3. De Groene- Lievens. IJzendijke - Bridgeclub IJzendij ke: 1. echtpaar Koek, 2. Van Wa- terschoot-Zwartele, 3. Van Dam- me-Van Looy. Axel - Café De Graanbeurs, Ons Genoegen. Bieden zonder roem: 1. Else Kaijser, 2. Giancarlo Ambro- sini, 3. Patrick de Beer. Stand clubkampioenschap: 1. Machiel Kaijser 455 punten, 2. Peter As- selman 443, 3. Yvonne de Deijn 432 punten. Jokeren: 1. Truus de Pooter, 2. Marie de Schepper, 3. Els de Koning. Stand: 1. Els de Koning 268 punten, 2. Frida Ver- bogt, 3. Wim van Smaalen, beiden met 265 punten. Zaamslag - Café Het Wapen van Zeeland, DW. Derde ronde in bieden zonder roem, meetellend voor het clubkampioenschap 1994: 1. C. Kaan, 2. mevrouw Michielsen, 3. P. Wissel. Stand: 1. M. de Vos 158 punten, 2. N. Knol 156, 3. R. de Nijs 149 punten. Oostburg - Hotel Du Commerce, Oostburgse Bridgeclub. Groep A: 1. echtpaar Otte, 2. De Ruyter/ Wagenaar, 3. echtpaar Brugge. Groep B: 1. echtpaar Legrand, 2. echtpaar De Badts, 3. Barend- regt/Hermans. Hulst - Dagmarkt, 53 personen. Bieden: 1. J. van Kerckhoven, Hulst; 2. mevrouw Van Dorsse- laer-Boone, St.-Jansteen; 3. R. de Cock, Hulst. Jokeren: 1. mevrouw Van Dorselaer, 2. R. Ferket, 3. T. van Delft, allen Hulst. Hulst - Bridgeclub Hulst, eerste wedstrijd voorjaarscompetitie: Groep A: 1. echtpaar Biesbroeck, 2. De Nijs/Van Leeuwen, 3. Bag- gen/Mast. Groep B: 1. Den Boer/ Smulders, 2. Aarts/Borm, 3. Van Dorsselaer/Van Wijnsberghe. C- groep: 1. Adriaansens/Töth, 2. echtpaar Kint, 3. Seydlitz/Van Opstal. Groep D: 1. Aarts/Van Est, 2. echtpaar Lammens, 3. echtpaar Veldhoen. Groep E: 1. Mannaert/Stam, 2. Van de Wie- len/Callon, 3. Hofman/Seton. Aardenburg - HIL. Bieden: 1. mevrouw Kolmeijer, 2. J. Musson. 3. mevrouw Verborgt. Jokeren: 1. mevrouw Reinhout, 2. mevrouw Pijcke, 3. mevrouw Van Pamel'en. Nieuw-Namen - Viviane: 1. J. Vermeerssen-A. Vergauwen, 2. L. Timmermans-A. Thieleman, 3. J. de Loos-M. de Berge. Hulst - Bridgeclub Hulst, tweede wedstrijd competitie. Groep A: 1. Herman-Van de Dries, 2. echt paar Biesbroeck, 3. Bruijns-Van Wijnsberghe. Groep B: 1. Verbist- Baddaert, 2. Stallaert-Van Caute- ren, 3. Sneuverink-Beuzenberg. Groep C: 1. Adriaansen-Thöt, 2. Voet-Van Hotegem, 3. Stallaert- Van Aert. Groep D: 1. echtpaar Veldhoen, 2. Huijskens-Ver- eecken, 3. Biesbroeck-Van de Wielen en Scholten-Heiszher. Groep E: 1. Nijpels-De Waele, 2. echtpaar De Puy, 3. Hofman-Set- on. Clinge - Gemeenschapscentrum Malpertuus, dertig personen. Bie den een tegen drie: 1. R. Him- brecht, 2. M. Blommaert-de BLock, 3. G. de Witte, allen Clin ge. Stand kampioenschap: 1. P. van Iteghem, 2. G. Gijsel en F. Piessens, 3. J. Seghers. LAMSW AARDE - Café De Vier Jaargetijden, 13.30 uur, schieting voor bejaarden. KLOOSTERZANDE -Café De Reizende Man, 1&.30 uur, vleeskaarting. SAS VAN GENT - De Roselaer, KBO, 14 uur, kaarting. St.-Jansteen - Met enig feestelijk vertoon heropent tennisclub Smash uit St.-Jansteen tweede paasdag, maandag 4 april, het volledig gerenoveerde complex. Dat gebeurt onder meer met een officiële openingshandeling, te verrichten door wethouder B. Pi- cavet (sportzaken). Daaraan voorafgaand krijgen de leden van de Steense tennisclub zelf volop de gelegenheid kennis te maken met hun vrijwel geheel volledig vernieuwde accommo datie. Het karwei waar een in vestering van een slordige 120.000 gulden mee was ge moeid, vond plaats in het kader van de privatisering van Smash. De vereniging was de laatste in het rijtje van de tennisclubs bin nen de gemeente Hulst, die on der de vleugels van de gemeente vandaan kroop. De drie tennisbanen zijn evenals de afrastering er omheen totaal vernieuwd, er is een nieuwe au tomatische beregeningsinstalla- tie aangelegd en de verlichting op het centre-court van Smash is verbeterd. De leden van de tennisclub kun nen tussen 11.00 uur en 16.00 uur volop genieten van die ver nieuwde accommodatie tijdens het openingstoernooi. Tussen de middag leggen ze het racket even terzijde om te brunchen. Wethouder Picavet is de eer ge gund het tenniscomplex om 16.00 uur officieel te heropenen en daarna volgt een receptie voor genodigden. Die krijgen naast hapjes en drankjes een demonstratiewedstrijd voorge schoteld, die gaat tussen de B-l spelers Ronald van Remortel van de feestende vereniging en Jaap Moerland uit Goes. Veere - In de Grote Kerk in Veere worden door de Stichting Delta Cultureel deze zomer weer tentoonstellingen gehouden. Tot 16 april zijn boerenwagens te zien van de stichting de Zeeuwse Inspan. De tentoonstelling laat een vijf tiental authentieke oude Zeeuw se boerenwagens en enkele werktuigen zien. De wagens en gereedschappen zijn met veel in zet en zorg gerestaureerd. Om streeks 1938 heeft men onder kend dat de auto en tractor het paard gingen verdringen. Er zijn toen enkele wagens aangekocht, ze werden gestald en leidden een verkommerd bestaan. De Stich ting Zeeuwse Inspan is opgericht in 1975 en toen is de restauratie van de unieke exemplaren ter hand genomen. In de Grote Kerk vinden in het torengewelf ook regelmatig de- monstratiés plaats van de Slin gerproef van Foucault die daar mee in 1851 voor het eerst met een natuurkunde proef aantoon de dat de aarde om haar eigen as draait. De kerk is geopend van maan dag tot zondag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 14.00 tot 17.00 uur. FOTO CEES HAMELINK grote duiker over het uitwate ringskanaal bij het station tonen de wonden en de gedachtenis prentjes en foto's van slachtof fers: zes Hulstenaren werden do delijk getroffen bij een granaat- aanval en verzetsmannen wer den vervoerd naar kampen en daar gefusilleerd, maken het beeld compleet. Tweede paasdag opent het Streekmuseum Hulst weer zijn deuren. De expositie is vanaf 4 april te bezoeken. Sas van Gent - Tennisclub Drive uit Sas van Gent houdt zaterdag een open dag op het tennispark aan de Sportkade. Van 11.00 tot 14.00 uur is tennissport kennis te maken. Voor de jeugd is er een introduc tiemiddag op de woensdagen 30 maart en 6 april, vanaf 13.00 u. Het lidmaatschap van Drive is voor senioren nog geen drie gul den per week en junioren, vanaf geboortejaar 1975, betalen slechts ongeveer anderhalve piek per week. Speciaal voor de nieu- iedereen welkom om met de we leden is er een tossavond op vrijdag onder leiding van club trainer J. Dijkman. Voor alle leden is er op maandag een toss avond. Voor de jeugd tot 12 jaar is er op dinsdagavond begelei ding door J. Dijkman. Daarnaast kunnen de leden gratis aan alle activiteiten van de club deelne-

de Stem | 1994 | | pagina 13