DE STEM Formule I-coureur Senna populairder dan Pele in zijn beste jaren Van Dorst Chrysler rid om de ig. Mede tbedrijven Zodoende response- derlandse komende .bities. En nagrijn. KWALITEIT LEASEN CHRYSLER LEASEN I B Feyenoorder Henryk Larsson verheugt zich op eerste ontmoeting met Ajax 1994 X 63 Speelhuislaan 156 - Breda - Tel. 076-715511 f ZATERDAG 26 MAART 1994 DEEL 'Ik moet geduld hebben' UI ZWEDEN is Feyenoord-speler Henryk Larsson il uiterst populair. Niet alleen bij de mannelijke oetballiefhebbers, maar ook bij de vrouwen. Bij ten enquête 'Wie is de man met het meeste sex-appeal in Zweden' eindigde hij tussen de tv-helden zelfs in de top-tien. 'Henke' Larsson, 22-jarige zoon van een Kaapver- dische zeeman en een Zweedse moeder, moet zich Nederland echter nog bewijzen. Vijf maanden is de 22-jarige aanvaller inmiddels in de Kuip aan wezig, maar dat was voornamelijk een periode van wennen, aan spelen kwam hij nog niet zo heel veel toe. Eotterdam-Zuid kan dan ook nog niet oordelen of Jij de ware opvolger is van de legendarische Zweden Harry Bild en Ove Kindvall, die er in de jaren zestig en begin zeventig lustig op los scoor den voor Feyenoord. Larsson maakte zelfs nog niet één officieel doel punt in Rotterdamse dienst. „Ach, als-ie komt, dan komt-ie, je moet daarmee geluk hebben," is de koele reactie van Larsson pp het uitblijven van die eerste treffer. Morgen, in de kraker tegen Ajax, staat Larsson - gezien de schorsingen van Blinker en Van Loen - normaal gesproken in de Feyenoord-basis. Een mooiere wedstrijd om je eerste doelpunt in te maken, bestaat bijna niet, beseft ook Larsson. „In zo'n topper doe je natuurlijk extra je best." Van onze verslaggever Jacques Hendriks I T at me tot nu toe IV het meest opge- 1M/ vallen is in Ne- yV derland?" Hen- T ryk Larsson schudt zijn door de regen nat geworden rasta-lokken droog. 'It's raining, it's raining, tears in my eyes', zingt hij lachend. Sinds ik hier ben, regent het aanéén stuk door." Henryk (roepnaam Henke) Lars son, 22 jaar jong, staat nu zo'n vijf maanden onder contract bij Feyenoord. Sinds zijn debuut als invaller bij Feyenoord-Vitesse 122 november) kreeg hij zeven een basisplaats toegewezen en viel vier maal in. Larsson, bij zijn vorige club Helsingborgs van de twee zwervende spit sen en in het Zweedse nationale elftal rechts op het middenveld Henke Larsson in actie tijdens zijn debuut voor Feyenoord, thuis tegen Vitesse. foto anp acterend, heeft bij Feyenoord nog geen vaste plaats. Hij mocht het inmiddels voor korte of lan gere tijd op alle posities op het middenveld en in de frontlinie proberen. „De beste positie voor Henke bestaat eigenlijk niet bij Feye noord. Dat is namelijk de rol kort achter de spitsen, zoals Lit- manen bij Ajax," vindt Peter Bosz, die dagelijks als chauffeur van Larsson optreedt, omdat de net als Bosz in Barendrecht neergestreken Zweed geen rijbe wijs heeft. „We zijn nog aan het kijken. Henryk heeft een beetje de pech dat de groep momenteel geeste lijk wat down is door de matige resultaten. En hij moet zichzelf ook nog uitspreken over waar hij het liefst speelt," zegt trainer Geert Meijer. Larsson zelf vindt dat de trai ners Van Hanegem en Meijer maar moeten beslissen. „Het is makkelijk om te zeggen dat ik het liefst in de spits sta, maar als ik op de linker- of rechtervleugel beter tot mijn recht kom, dan is het logisch dat ik daar blijf staan. In Zweden spelen ze an ders dan bij Feyenoord. Bij Hel singborgs was ik één van de twee spitsen, en had ik veel meer ruimte dan hier. Maar ik heb er alle vertrouwen in dat ik ook in het Feyenoord-systeem goed kan spelen." In de 661 minuten dat Lars son voor zijn nieuwe club uitkwam, wist hij nog niet één keer tot scoren te komen. En dat terwijl hij zowel voor Hel singborgs als voor Jong Zweden en het 'grote' Zweedse elftal wel immer vlot het doel wist te vin den. Voor een spits lijkt dat een frustrerende situatie, maar niet voor Henke Larsson, die dankzij een Kaapverdische vader dan Afrikaans bloed mag hebben, doch hierop zo koel als een echte Scandinaviër reageert. „Waarom zou ik me daar zorgen over ma ken. Die goal komt heus wel, ik kan alleen niet zelf beslissen wanneer die valt. Als-ie komt, dan komt hij, je moet gewoon geduld hebben en het geluk dat je op het juiste moment op de juiste plaats staat." Vorige week, in de verloren uit wedstrijd tegen Willem H, kreeg Larsson als rechtsbuiten opmer kelijk weinig ballen. Alles ging over links, waar Gaston Tau- ment aantoonde in topvorm te zijn. „De spelers kennen Gaston beter dan mij, weten hoe ze hem moeten aanspelen. Dan is het logisch dat ze hem vaker de bal geven," vindt Larsson. „Omdat we van elkaar nog niet precies weten hoe we spelen, ontstaan er soms nog misverstanden. Maar dat komt wel, op de training merk je ook dat het steeds beter gaat. Ik moet gewoon wat ge duld hebben. Al hoor je me niet zeggen dat ik pas in de volgende competitie echt ga beginnen. Ik hoop nu al zo veel en goed mogelijk te spelen, zodat ik niet alleen mijn medespelers, maar de hele Nederlandse competitie beter leer kennen." Zoals de meeste Scandina- viërs lijkt ook Henke Larsson er niet veel tijd voor nodig te hebben om het Nederlands machtig te worden. Amper begonnen met lessen, verstaat hij de taal al redelijk en komen er ook al een paar zinne tjes uit. Hij wil zich ook snel voor iedereen verstaanbaar ma ken. „Ik mis mijn familie en vrienden in Zweden. Maar dat hoort erbij als je profvoetballer bent. Belangrijk is nu dat ik ook in Nederland vrienden krijg en dus moet ik me niet beperken tot trainen en spelen, maar ook an dere dingen doen. Ik trek nu al veel op met Orlando Trustfull en Dean Gorré, dat zijn leeftijdge noten van me. En met Peter Bosz natuurlijk, dat is een hele sym pathieke man, met een leuk ge zin." Larsson voelt zich zo te zien thuis in de 'melting pot' bij Feyenoord, waar spelers van veel verschillende nationalitei ten bijeen gebracht zijn: Neder landers, (Hollandse) Surinamers, IJslanders, een Hongaar, een Ni- geriaan, een Zaïrees en dus een Kaapverdische Zweed. „Ik vind het alleen maar leuk, zoveel na tionaliteiten om me heen. In de voetballerij maakt het niet uit welke taal je spreekt, je begrijpt elkaar toch wel. Je leert boven dien meer over andere landen, houdt er misschien zelfs een vriend uit een ander land aan over. Dat is toch heel waarde vol." Hoewel hij zich honderd procent Zweed voelt, oogt Henryk Lars son anders, ook al heeft hij blond haar. Maar dat zijn wel onvervalste rasta-lokken, waar mee hij erg opvalt tussen al die hoogblonde Vikingen in zijn ge boorteland. Veel last van racis me heeft hij toch niet gehad in Zweden, zeker niet meer toen hij eenmaal bekendheid verworven had als voetballer. „Als je een maal bekend bent door het voet bal, dan heeft iedereen respect voor je. Hypocriet, maar waar. Ik heb het voorheen wel een paar keer meegemaakt, dat men sen racistische opmerkingen maakten. Maar daar kan ik echt niet kwaad om worden. Die lui zijn zelf gestoord. Ik kan niet iemand haten die ik niet eens ken, ik heb alleen maar medelij den met zo'n persoon." Larsson, begonnen bij de amateurs van Högaborg BK in Helsingborgs en van 1991 tot en met oktober '93 uitkomend voor HIF Helsing borgs, was vorig jaar bijna naar Zwitserland vertrokken met zijn vriendin Jolanda. Hij was zelfs al tot een mondeling akkoord gekomen met Grasshoppers. „Feyenoord heeft een samenwer kingsverband met Helsingborgs. Jan Mastenbroek uit Rotterdam, boezemvriend van ex-Feyenoor- der Ove Kindvall, was daarom vaak bij de club en vertelde mij steeds dat ik naar Feyenoord moest gaan. Ik ben blij dat het ook gebeurd is. Zwitserland mag dan wel het WK gehaald hebben, het Nederlandse voetbal sla ik veel hoger aan. Bovendien kende ik in Zwitserland niemand, ter wijl ik in Rotterdam de eerste weken bij Mastenbroek thuis mocht wonen." Van de tegenstanders in de Ne derlandse competitie is Ajax voor Larsson de bekendste. De tegenstander van morgen in de Kuip. „Ajax is net als Feyenoord een grote club. Een wedstrijd tussen die twee is altijd iets speciaals, ook voor iemand als ik, die voor het eerst zo'n con frontatie meemaakt. Goed, beide teams zijn niet in topvorm, maar hopelijk kunnen we ons opladen en er toch iets speciaals van maken. Want ik ben ervan over tuigd dat Feyenoord beter kan dan de laatste weken, waarin we ook erg weinig geluk hadden. We hebben een solide en stabiele ploeg, een echt team. Ik hoop dat' ik speel tegen Ajax. Dat zal een heel bijzondere ervaring zijn, die je inspireert om extra je best te doen." Van horen zeggen weet Henke Larsson dat de laatste keren dat de aan staande landskampioen de rege rende titelhouder bezocht in de Kuip, desastreus afliepen voor Feyenoord: 0-3, 0-5 en 0-4 wa ren de uitslagen van de wedstrij den voor respectievelijk compe titie, beker en Supercup. De Zweed tilt niet zwaar aan die voor zijn medespelers traumati sche ervaringen in het recente verleden. „We spelen thuis, voor een volle bak. En als we er dan keihard voor knokken, dan ma ken we een goede kans. Sommi ge mensen zeggen misschien dat dat bij Feyenoord juist het man co is, dat er meer geknokt dan gevoetbald wordt, maar dat vind ik onzin. Als je namelijk niet knokt, dan kun je ook nooit goed in een wedstrijd zitten." Waar Larsson ook nog voor moet vechten, is een plaatsje in de WK-selectie van Zweden. Voor de laatste paar interlands werd hij gevraagd door bondscoach Svensson, zodat zijn kansen op deelname aan het WK groot lij ken. „De coach heeft van alle spelers een goed beeld. Dat zal niet afhangen van de laatste acht, negen wedstrijden die ik dit seizoen nog met Feyenoord hoop te spelen," meent Larsson, die toegeeft dat hij al droomt van het WK. „Dat doet iedere voetballer, het zou geweldig zijn." Zweden zit in een ogenschijnlijk loodzware poule met Brazilië, Rusland en Kameroen, de ver rassing van het WK'90. „Ach, daar kun je niets van zeggen. Vier jaar geleden zaten we bij Brazilië, Schotland en Costa Ri ca. Vooraf zei iedereen dat we verder konden komen. Van Cos ta Rica moesten we winnen, en tegen Schotland gelijk spelen, dan zou het verlies tegen Brazi lië niets meer uitmaken. En wat gebeurde er? We verloren drie keer." „Als Zweden straks op het WK speelt, dan hoop ik dat Roger Milla bij Kameroen weer mee doet. Die speelde vier jaar gele den geweldig, en dat op 38-jarig- e leeftijd. Voor zulke mensen heb ik een enorme bewondering. Zijn 'shuffle' na ieder doelpunt, prachtig was dat. Of ik ook een 'shuffle' heb? Hahaha, dat heb ik nog niet aan jullie Nederlanders kunnen laten zien. Wacht maar af totdat ik scoor voor Feye noord..." één van de twee zwervende spit- het liefst speelt," zegt trainer immer vlot het doel wist te vin- logisch dat ze hem vaker de bal voor iedereen verstaanbaar ma- tionaliteiten om me heen. In de dan de laatste weken, waarin we kunnen laten zien. Wacht m; sen en in het Zweedse nationale Geert Meijer. den. Voor een spits lijkt dat een geven," vindt Larsson. „Omdat ken. „Ik mis mijn familie en voetballerij maakt het niet uit ook erg weinig geluk hadden. We af totdat ik scoor voor Fe; elftal rechts op het middenveld Larsson zelf vindt dat de trai- frustrerende situatie, maar niet we van elkaar nog niet precies vrienden in Zweden. Maar dat welke taal je spreekt, je begrijpt hebben een solide en stabiele noord..." Van onze verslaggever lige Senna' zoals hij in Brazüië grootmachten Sao Paolo en Rio (51) en de vijf titels van Fangio één miljoen gulden tussen vraag tegen verliezen') maakte in zijn gen halverwege San Paulo Huub Paulissen wordt bejubeld, zich per privé- estex de Janeiro. heeft geëvenaard. en aanbod. Om de impasse te laatste McLaren-jaar een ge- Rio de Janeiro heeft hij daar z Sao Paolo - Het statise hotel helikopter naar het Reivers-ho- De laatste jaren heeft de coureur doorbreken, stelde Ayrton Senna stresste indruk, hetgeen ook re- eigen paradijs. Pal aan zee is 1 cr>1„ tel oD het circuit en 's avonds 7-JhmuX zich nadrukkeliiker od een ande- voor om met een muntstuk te sulteerde in een gewelddadige alleen per boot of helikop Van onze verslaggever Huub Paulissen Sao Paolo - Het statige hotel Transamerica in Sao Paolo, waar nagenoeg alle Formule I-equipes domicilie hebben gekozen, is in rep en roer. Personeel, gasten en bezoekers stromen naar buiten om een bij zonder tafereel te aanschouwen. Op het fraai geknipte gazon voor het hotel landt een helikopter, hen landingsstrook is niet te bekennen, maar voor deze pas- sagiër gelden geen regels. Het betreft in de dagen voor de Gro te Prijs van Brazüië de belang rijkste burger van het land: de voortdurend door lijfwachten omringde Ayrton Senna. Formule I-coureurs moeten zich m ae naar schatting twintig mil- )oen inwoners tellende metro- Pool Sao Paolo dagelijks per auto door het drukke verkeer haar het Autódromo José Carlos Pace begeven. Met deze tijdver spilling doet Senna niet mee. De unevoudige wereldkampioen han in Brazilië geen gebruik ma ken van normale vervoermidde- 'en om niet het risico te lopen pote opstoppingen te veroorza ken en nooit de plaats van be stemming te bereiken. D-Us beweegt Sao Senna de 'Hei lige Senna' zoals hij in Brazüië wordt bejubeld, zich per privé- helikopter naar het Reivers-ho tel op het circuit en 's avonds trekt hij zich per wentelwiek terug op het landgoed van zijn ouders op een van de heuvels rond de stad, waar de gefortu- neerden van hun rust genieten. Afzondering Lijfwachten en afzondering vor men voor Senna de tol van de roem. In eigen land tart de popu lariteit van Ayrton Senna da Silva alle verbeelding. Volgens Beatrice Assompcao, een Brazili aanse journaliste die het feno meen al tien jaar over de hele wereld volgt, zien haar landge noten hem als een afgod. „Arm of rijk, ze adoreren Senna alle maal. Brazilianen zijn bezeten van sport, voor velen de enige uitlaatklep in het uitzichtloze bestaan. Het Braziliaanse voet bal is al jaren op zoek naar een nieuwe supergeneratie en dus heeft de aandacht zich ver plaatst. Senna is populairder dan Pele in zijn beste tijd, pak weg 25 jaar geleden. Omdat Sen na op dit moment de enige is die de nationale trots streelt." Breekbaar Op zich een beetje vreemd, om- r^EïCWTPA.] jl 7.% Senna: „Er zijn momenten dat ik me eenzaam voel. foto anp dat Ayrton Senna niets heeft van het swingende beeld dat Brazüië in het buitenland oproept. Hij oogt bleek, breekbaar zelfs, is koel en berekenend en zeer in trovert. In elk opzicht de tegen pool van een fuifnummer als bijvoorbeeld Romario. En juist dat maakt Ayrton Senna de be langrijkste speerpunt in de eeu wigdurende concurrentiestrijd tussen de beide Braziliaanse grootmachten Sao Paolo en Rio de Janeiro. Paulista's Senna is voor de Paulista's (de inwoners van Sao Paolo) de ver persoonlijking van de cultuur in de hoofdstad. Het industriële bolwerk waar alles wat grijzer en grauwer is dan in de rest van het land. Hier wordt het geld verdiend, dat ze elders in Brazi lië over de balk gooien, menen de Paulista's snerend in de rich ting van Rio, waar de Carioca's huizen met him parelwitte stran den van Copacabana en Ipane- ma, elke vierkante meter een miss-Brasil lijkt te hebben, het carnaval hoogtij viert en een bruisend nachtleven bestaat. Ayrton Senna is in optima forma datgene wat volgens de Pau lista's de werkelijke waarde van het leven moet zijn: keihard wer ken om boven de rest uit te steken. De autosportwereld kent de Braziliaan als een genadeloze vechter, die desnoods de grenzen van het toelaatbare overschrijdt om de anderen voor te blijven. Dat gecombineerd aan zijn geni ale stuurmanskunst heeft hem drie wereldtitels en 41 Grand Prix-zeges opgeleverd. En de duivelse Senna zal niet rusten voor hij meer overwinningen heeft behaald dan Alain Prost (51) en de vijf titels van Fangio heeft geëvenaard. De laatste jaren heeft de coureur zich nadrukkelijker op een ande re hobby van hem, het zakenle ven, gestort. Hij is in Brazüië importeur van Audi en Ford en heeft zijn naam verbonden aan het Italiaanse motormerk Cagi- va. De onderneming Ayrton Sen na Promocoes heeft een fraai gloednieuw kantoorpand in Sao Paolo betrokken en timmert vandaaruit stevig aan de weg. Met de dagelijkse leiding in ver trouwde handen van vader Milton, zelf groot-industrieel, en Ayrtons jongere broer Leonordo verkoopt de firma ook luxe zeil jachten en legt zij zich toe op het verhandelen van horloges, mountain bikes en jet-ski's. Sen na heeft inmiddels filialen in Londen en de Bahama's opgezet. Honorarium Dat de coureur als zakenman zijn weg baant, zal in de Formu le I niemand verbazen. De ver halen van de keiharde onderhan delaar zijn legio. In de zes ach terliggende jaren bij McLaren had Senna het ieder jaar weer aan de stok met teambaas Ron Dennis over de hoogte van zijn honorarium. Enkele jaren gele den werden beide partijen het niet eens over het verschü van één miljoen gulden tussen vraag en aanbod. Om de impasse te doorbreken, stelde Ayrton Senna voor om met een muntstuk te tossen. Dennis nam de hand schoen op, Senna verloor en te kende zonder een spier te ver trekken zijn contract. Ayrton Senna kan het zich per mitteren om een müjoen te ver gokken, want hij zet nieuwe fi nanciële maatstaven in de For mule I. Eén miljoen dollar per Grand Prix (zestien per seizoen) is de prijs waarvoor de Brazili aan bereid is zijn nek te riske ren. Een gigantisch bedrag, maar daarvoor krijgt de gulle gever wel het beste dat in de racesport te koop is. Daarom heeft Ayrton Senna de 'zakenpartners' in de Formule I voor het uitzoeken. Het beeld van Senna in de rood witte kleuren van de Marlboro- McLaren was jarenlang ver trouwd. Het zal dit seizoen even wennen zijn aan de nieuwe out fit van de Brazüiaan. Omdat succes de drijfveer blijft voor de multimiljonair, is Senna na twee matige seizoenen bij McLaren overgestapt naar Williams- Renault, dat met Mansell en Prost de laatste wereldtitels bin nenhaalde. Gestresst Ayrton Senna ('Ik kan slecht tegen verliezen') maakte in zijn laatste McLaren-jaar een ge stresste indruk, hetgeen ook re sulteerde in een gewelddadige aanvaring met de Ier Eddie Irvi ne na de Japanse Grand Prix. Gefrustreerd door een tevergeef- se jacht op zijn vierde wereldti tel liet de Brazüiaan zijn emoties de vrije loop. Twee maanden geleden tijdens tests in Imola zat Ayrton Senna weer heel wat beter in zijn vei. Natuurlijk was hij als altijd op zijn hoede, maar hij schepte er onmiskenbaar plezier in te ver tellen over de nieuwe uitdaging. „Deze wissel met Williams was nodig om optimaal gemotiveerd te blijven. Met McLaren heb ik aües gewonnen, het was tijd voor iets nieuws. Ik merkte dat ik steeds meer moeite kreeg met de zaken die mij in de Formule I niet aan staan. Ik werd afgeleid door dingen, waarover ik mij eigenlijk niet druk zou moeten maken. Bij Williams heb ik daar geen tijd voor. Ik begin aan een heel nieuw leven. Een nieuw team, nieuwe mensen. Ik heb er mijn handen vol aan om me aan te passen." Als Senna niet in een van zijn huizen in Sao Paolo, Malta, Faro (Portugal) of Monte Carlo ver blijft, dan leeft hij zich uit op het afgelegen landgoed Angra Dos Reis. Strategisch goed gele gen halverwege San Paulo en Rio de Janeiro heeft hij daar zijn eigen paradijs. Pal aan zee is het alleen per boot of helikopter bereikbaar en daar kan Senna ontsnappen aan opdringerige be wonderaars en zich als een kind uitleven met zijn. modelvliegtui gen, jet-ski's enz. Relatie Eén facet ontbreekt er toch nog in het geluk van Ayton Senna. Nadat zijn huwelijk met zijn jeugdliefde Lilianne spaak was gelopen, is Ayton Sienna nooit meer een hechte relatie aange gaan. Hij vertoont zich vooral de laatste tijd regelmatig en public met mooie vriendinnen, maar de ware is hij nog niet tegengeko men. „Een gemis," zo liet Sienna zich recentelijk ontvallen, een zeld zaam moment, waarop hij iets van zijn diepste gevoelens prijs gaf. „Ik ben al die jaren te druk geweest met mijn carrière om ook nog een gezin te stichten en huiselijk te kunnen zijn. Maar nu ben ik op een leeftijd dat ik de vrouw tegen zou willen ko men, met wie ik kinderen zou wülen krijgen en met wie ik de rest van mijn leven zou wülen delen. Er zijn momenten dat ik me best eenzaam voel."

de Stem | 1994 | | pagina 9