'Leger liet bezetters verdrinken' perffct korreltapijt Mich Afschuw na aanslag op Duitse synagoge Democratische krachten in Oekraïne nog zwak Jong Frankrijk staat op zijn kop Verkiezingscampagne Italië wordt met ruzie afgesloten Uitgaansverbod Hebron door Israël opgeheven Gifafval mag na 1998 niet meer naar Derde Wereld H Nederlander in Frankrijk tot levenslang veroordeeld produktieko DE STEM BUITENLAND Mensenrechtengroep Suriname twijfelt aan officiële verklaring over bevrijdingsactie dam Omslachtige kieswet BUITENLAND KORT Vier doden bij politiek geweld in Turkije Jeltsin zondag terug naar Moskou Kapitein en eigenaars Braer niet vervolgd Britse tremen botsen: 25 gewonden 'Hongerdood voor 2 miljoen Rwandezen' 'RAF en PKK werken samen' Hoge radioactiviteit gemeten in Kirgizië 'Uitstel uitbreiding EU aanvaardbaar' 'Luchtvaart maakt nog steeds prijsafspraken' ZATERDAG 26 MAART 1*94 A4 Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - Een aanslag op de synagoge in de Noordduitse stad Lübeck heeft in de Bondsrepubliek voor afschuw gezorgd. Vertegenwoordigers van de katholieke en de evan gelische kerk en honderden burgers demonstreerden gis teren urenlang met fakkels en kaarsen voor de beschadigde synagoge om hun joodse me deburgers te troosten en te bemoedigen. Bij de aanslag zijn geen gewon den gevallen. De twaalf mensen die in het grote synagoge-com plex wonen, konden zich ternau wernood in veiligheid brengen. De minister-president van Slees- wijk-Holstein, Heide Simonis, sprak van 'een regelrechte meer voudige moordaanslag'. De bondsregering, tal van politi ci en vertegenwoordigers van de kerken en maatschappelijke in stellingen hebben de aanslag ten scherpste veroordeeld. De over heid heeft 50.000 mark beloning uitgeloofd voor de tip die tot aanhouding van de dader(s) leidt. Politie en Justitie gaan van een beraamde aanslag uit. Van een technische storing, of een andere mogelijke brandoorzaak is geen spoor gevonden. Volgens de eerste reconstructies zijn in de nacht van donderdag op vrijdag meerdere brandbom men aan de zijkant van het enor me bakstenen gebouw naar bin nen gegooid. Omdat de buren snel alarm sloegen, konden de bewoners ontkomen. De brand weer kon het vuur snel blussen, zodat slechts lichte schade ont stond. De gebedsruimte bleef on beschadigd. De synagoge - de oudste joodse gebedsruimte in Duitsland - ligt in de oude bin nenstad van Lübeck. Sinds de recente Hebron-aanslag, waarbij een joodse kolonist dertig Pales- tijnen doodschoot in een moskee in Israël, hield de politie het complex extra in de gaten. De voorzitter van de Centrale Raad van de Joden in Duitsland, Ignatz Bubis, eist dat de over heid veel harder optreedt tegen de wat hij noemt 'geestelijke brandstichters'; de rechts-radi- cale en rechts-extreme leiders die met hun ophitsende toespra ken tot geweld aanzetten. Drie weken geleden werden in de binnenstad van Essen twee brandaanslagen op joodse centra gepleegd, onder meer op de oud synagoge die als permanent edu catief centrum is ingericht. Den Haag/Paramaribo (anp) - In Suriname bestaat twijfel over de officiële lezing van de actie waarmee het leger donderdag een einde maakte aan de bezetting van de Afoba- ka-dam. Stanley Rensch van de mensenrechtengroep Moiwa- na '86 wees er gisteren op dat de bezetters volgens de lezing bijna een half uur de tijd hadden om te vluchten voor de oprukkende legereenheid. De eerste confrontatie bij een brug leidde om half vijf 's och tends tot paniek onder de bezet ters. Het vuurgevecht op het meer, waarbij de vluchtboot van de bezetters tot zinken werd ge bracht, had pas rond vijf urn- plaats. Volgens Rensch hadden de bezetters van het Surinam Liberation Front SLF voldoende tijd moeten hebben om zich uit de voeten te maken. Minister van Defensie Gilds meldde donderdag dat er bij de heroveringsactie vijf of zes 'ter roristen' waren gedood en dat er geen arrestatie was verricht. Maar Moiwana '86 had eerder gehoord dat er gijzelaars waren gearresteerd. Duikboot Rensch heeft uit het commentaar van legerleider Gorré opgemaakt dat de militairen geen poging hebben gedaan de vluchtende bezetters van de verdrinkings dood' te redden, wat in strijd is met het internationaal humani tair recht. Gorré zei donderdag dat de vluchtboot een duikboot was geworden en dat even moest worden afgewacht hoelang de mensen onder water konden blij ven. Het is in Paramaribo nog niet bekend of er al lijken zijn gevonden. Gorré's uitspraak over de duik boot veroorzaakte in Paramari bo geen opschudding. Velen zei den dat de terroristen moesten worden doodgeschoten of opge hangen. Destabiliseren De actie van het leger werd vermoedelijk geleid door Meivin Linscheer, de commandant van de zuidelijke troepen. Linscheer had volgens Rensch in augustus nog contact met de toen voort vluchtige Cornelis Maisi, een van de leiders van de bezetters. Eerder werd gesuggereerd dat de commandant samen met oud-le gerleider Bouterse de hand had in de bezetting om het land te destabiliseren. De bezetters eis ten het aftreden van de regering- Venetiaan. Het is bekend dat Linscheer grote economische be langen heeft in het geïsoleerde zuiden van het land. Rensch: „Ik wil niet zeggen dat Linscheer of Bouterse opdracht heeft gegeven voor de bezettingsactie, maar er bestonden lijnen." Over het lot van Maisi is niets bekend. Voor zijn leven wordt gevreesd, aldus Rensch. Nederlandse hulp Suriname heeft voor het beëindi gen van de bezetting van de Afobaka-dam geen beroep ge daan op Nederlandse hulp. Mi nister Kooijmans verklaarde eer der deze week een dergelijk ver zoek in overweging te zullen nemen. Rensch is zelf ook in opspraak gekomen. Het dagblad De West in Paramaribo meldde donder dagavond dat één van de voor mannen van de bezetters, André Bappa, een belangrijke infor mant was van de mensenrechte norganisatie Moiwana '86 en Rensch had dat niet gemeld. Ook hij zou op de hoogte zijn geweest van het plan de dam te bezetten. In een reactie zei Rensch dat hij de informatie had achtergehou den om geen levens in gevaar te brengen. De activist voor de mensenrechten deed een vergeef se poging te bemiddelen tussen de bezetters en de regering. An dere leden van Moiwana '86 zou den tegen die actie van Rensch zijn geweest. Tienduizenden Franse jongeren laten school en universiteit voor wat ze zijn en gaan dagelijks de straat op. De jeugd, gesteund door de belangrijkste vakbonden, wil af van het CIP, het Contract voor Professionele Integratie. De regering wü hiermee de jeugdwerkloosheid bestrijden. Het loon voor afgestudeerde jongeren bedraagt in dit voorstel nog maar tachtig procent van het geldende cao-loon. De politie heeft weinig grip op de demonstranten omdat de protesten vaak spontaan ontstaan. Voor de regering-Balladur zou intrekken van het CIP gezichtsverlies betekenen. foto epa Van onze redactie buitenland Rome - De Italiaanse verkiezingscampagne is gisteren afge sloten met een fikse ruzie tussen premier Carlo Azeglio Ciampi en Silvio Berlusconi, de leider van Forza Italia. Ciampi had zich als partijloos regeringsleider steeds buiten de campagne gehouden. In het tv-debat met de progres sieve leider Achille Occhetto, donderdag, beschuldigde Berlus coni minister van Begroting Lui- gi Spaventa ervan dat hij de begroting van de staat zou heb ben 'vervalst'. Spaventa zou geen rekening hebben gehouden met een tegenvaller van 17 mil jard gulden. Indirect beschuldigde Berlusconi daarmee ook Ciampi, als hoofd van het kabinet. Deze verdedig de zich door uit te leggen dat de financiële tegenvaller kwam door een economische verslech tering die ook door het Interna tionaal Monetair Fonds niet was voorzien. Berlusconi vindt toch dat de regering-Ciampi heeft ge faald. Berlusconi zelf kreeg de nodige kritiek van Luciano Violante, de voormalige voorzitter van de parlementaire anti-maffiacom missie. Hij moest eerder deze week aftreden omdat hij in een kranteninterview had gezegd dat er een onderzoek was ingesteld naar Berlusconi's naaste mede werker, Marcello Dell'Utri. Vio lante ontkent overigens nog steeds dat ooit te hebben gezegd. Justitie heeft bevestigd dat er een onderzoek gaande is naar Dell'Utri. Ook de centrumcoalitie is onte vreden. Zij vond dat ze tijdens de campagne te weinig aandacht kreeg. Mario Segni en Mini Mar- tinazzoli, de leiders van het Pact voor Italië, lijken gelijk te heb ben. Op de landelijke tv-zenders ging de aandacht voornamelijk uit naar de strijd tussen links en rechts. Zondagmorgen om zeven uur mogen de eerste Italianen naar de stembus. Voor de joodse stemmers is er een uitzondering gemaakt. Zij mogen, omdat zon dag het joodse paasfeest wordt gevierd, maandag hun stem uit brengen. Het lijkt erop dat geen van de drie blokken de absolute meer derheid zal verwerven. Jeruzalem - Israël heeft gisteren het uitgaansverbod opgehe ven dat sinds 25 februari voor 120.000 Palestijnen in de stad Hebron van kracht was. De Palestijnen mochten een maand lang hun huizen niet verlaten, nadat een joodse kolonist in een moskee ongeveer 30 Palestijnen doodde. De Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) heeft diverse keren om opheffing van het uitgaansverbod gevraagd. In twee van de vijf joodse nederzettingen in de stad op de Westelijke Jordaanoever moeten Palestijnen nog binnen blijven. In Hebron zijn er zo'n 2.000 Israëlische soldaten gestationeerd om joodse kolonisten tegen Palestijnse wraakacties te beschermen. Gisteren werd er op de Westelijke Jordaanoever een Palestijn doodgeschoten door een Israëliër. In Zuid-Libanon, ten oosten van de havenstad Sidon, kwam het leger gisteren in actie tegen moslim-fundamentalisten (Hezbollah) die eerder op de dag diverse posten van het Zuidlibanese leger (SLA) in de door Israël bezette veiligheidszone hadden aangevallen. Drie fundamentalisten kwamen om het leven en vijf anderen raakten gewond, aldus Israël. Woordvoerders van Hezbollah verklaarden drie SLA-strijders te hebben gedood en vijftien te hebben verwond. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Peres zei gisteren te verwachten dat zijn regeing en de PLO nog een week of twee, drie nodig hebben om een definiteif akkoord te bereiken over palestijns zelfbestuur in de Gazastrook. (ADVERTENTIE) Genève/Den Haag (rtr/anp) - Op de export van gevaarlijk afval door rijke Westerse industrielan den (Oeso-landen) naar de Derde Wereld en Oost-Europa geldt in 1998 een algeheel verbod. Tot eind 1997 mogen 'arme' landen alleen onder strenge milieuvoor waarden Oeso-gifafval voor her gebruik invoeren. Dit hebben 64 landen gisteren in Genève beslo ten. Het waren vooral Canada, Au stralië, Japan en de Verenigde Staten die lange tijd moeite had den met het Deense voorstel voor een algeheel verbod. Milieu-organisaties als Green peace zijn blij met het onderhan delingsresultaat, maar vinden het 'rijkelijk laat' dat het verbod pas over vier jaar geldt. Door Kees Elenbaas DE BIJEENKOMST met lei ders van Oekraïnese politie ke partijen aan de voora vond van de parlementsver kiezingen is een verzameling vogels van wel zeer diverse pluimage. De aanvoerder van de ultra rechtse Oekraïnese Nationalis tische Assemblé loopt met kort geschoren hoofd een pleidooi te houden voor de vorming van burgerwachten. Onder zijn arm een dossier, waarin pamfletten met tekens die wel erg veel overeenkomst vertonen met het hakenkruis. De leider van de Partij van Bierliefhebbers deelt stickers rond met het symbool van zijn splintergroep, twee klinkende bierpullen. Hij blijkt een voor malig majoor van de politie academie te zijn en heeft pam fletten bij zich met de tekst 'Mensen, eis meer bier en min der schuim'. Hij houdt bij hoog en bij laag vol, dat hij een serieuze liberaal-democratische partij vertegenwoordigt en dat voor hem bier een symbool is voor democratie. Achter de grote grijze snor valt de bescheiden maar waardige verschijning van Levko Loekia- nenko onmiddellijk op in dit bonte gezelschap. Hij nodigt me uit naar het 'Huis van de On derwijzers', waar het hoofd kwartier is gevestigd van de Democratische Unie. Loekia- nenko neemt plaats achter een groot bureau in wat het zenuw centrum van de democratische verkiezingscampagne moet zijn. In de grote zaal met kroonluch ters produceren een drietal computers aan de lopende band verkiezingsmateriaal. Een wand van de zaal wordt bijna helemaal in beslag genomen door een gigantisch geel-blau- we Oekraïnse vlag, met daar naast het symbool van de drie tand. „Wij verspreiden de democrati sche ideeën tegen de communis ten," zegt Loekianenko. „Het doel van deze verkiezingen is om de samenstelling van het parlement te veranderen, want dat bestaat nu nog voor drie kwart uit communisten. Het doel van de democratische krachten is om de communisten eruit te gooien." Loekianenko is erevoorzitter van de Republikeinse Partij en de leider van de Democratische De stemprocedure in de Oekraï ne is zo omslachtig, dat het land wellicht nog enkele maan den moet wachten op een nieuw parlement. De Oekraïne is op gedeeld in 450 stemdistricten. Elk district levert een afgevaar digde voor het parlement. Er zijn echter maar liefst 5833 kandidaten ingeschreven, zodat in sommige districten meer dan 30 kandidaten een gooi doen naar die ene zetel. De kieswet schrijft voor, dat de opkomst per district meer dan 50 pro cent moet zijn. Zo niet, dan zijn de verkiezingen ongeldig en worden voor dat betreffende district over twee maanden nieuwe verkiezingen uitge schreven. Een kandidaat in een district is pas gekozen, als hij of zij tenminste de helft plus een van de uitgebrachte stemmen haalt. Haalt niemand de meer derheid dan volgt een tweede ronde op 10 april tussen de twee kandidaten met de meeste stemmen. Ook dan moet meer dan de helft van de kiesgerech tigden opdagen. Unie, een blok van 41 organisa ties en partijen. Van begin 1992 tot eind 1993 was hij ambassa deur voor de Oekraïne in Cana da. Hij is teruggekomen voor de verkiezingen, maar hij heeft zichzelf niet verkiesbaar ge steld. „Misschien zou ik wel een zetel kunnen winnen, maar ik vind het belangrijker om me in te zetten voor de democratische beweging." Loekianenko is een belangrijke stemmentrekker voor de demo cratische partijen, want als voormalig dissident geniet hij grote bekendheid en populari teit onder de Oekraïners. Al in 1961 werd hij door de toenmali ge machthebbers opgepakt, om dat hij een onafhankelijke be weging van boeren en arbeiders organiseerde. „We wilden een onafhankelijke Oekraïnese staat en we wilden ons los ma ken van de Sovjetunie. Ze ver oordeelden me tot de doodstraf, maar die is uiteindelijk omgezet in een gevangenisstraf van 15 jaar." Hij bracht die 15 jaar door in verschillende strafkampen in Siberië. Maar het lukte het Sovjet-systeem niet om hem van zijn politieke ideeën af te brengen. Hij kwam in januari 1976 vrij, maar werd in decem ber 1977 opnieuw gearresteerd voor dezelfde ondermijnende activiteiten. Dit keer kreeg hij tien jaar gevangenisstraf. „In 1987 zat die straf erop en werd ik verbannen naar een dorp in West-Siberië. Dat heeft geluk kig niet al te lang geduurd. In december 1988 werd ik vrijge laten en in januari 1989 was ik weer terug in de Oekraïne." Gezien zijn verleden is het niet zo vreemd dat wat Loekianenko betreft, de grootste bedreiging voor de Oekraïne nog steeds uit het oosten komt. „We hebben rechts-extremisten net als in Frankrijk en Duitsland en ik geloof zelfs bij jullie in Neder land. Ze zijn geen echt gevaar hier, daarvoor zijn ze te margi naal. Maar de links-extremis ten, de oude communisten en de Russische chauvinisten, die zijn veel gevaarlijker. Bovendien krijgen zij hulp vanuit Rusland van de imperialisten daar. De democratische krachten hier zijn nog zwak. De oude macht hebbers willen hun posities be houden, ze willen onze maat schappij niet veranderen en sommigen willen daarom zelfs een restauratie van de Sovjet unie. Dat is de grootste bedrei ging voor ons. Als het niet lukt om via deze verkiezingen die oude macht te breken, dan zou dat een tragedie zijn." Ankara - In Turkije zijn gisteren zeker vier meoaea, onder wie een twaalfjarig kind, om het leven gekomen bij bomaanslagen op partijkantoren en ander politiek geweld. Zondag vinden in Turkije lokale verkiezingen plaats. In de zuidelijke stad Adana ontploften vrijdag bommen in kantoren van de extremistische Partij van de Nationalistic)* Beweging, de regerende centrum-rechtse Partij van ée Juist» Weg en de moslim-fundamentalistische Welvaartspartij. kind werd gedood bij de explosie bij het kantoor van de Juist» Weg. Volgens plaatselijke functionarissen was de bom mogelijk door het kind geplaatst, aldus het persbureau Anatolia. De bomaanslagen zijn nog door niemand opgeëist. De stadsguerri]. labeweging Dev Sol (Revolutionair Links) heeft in het verleden herhaaldelijk verklaard verantwoordelijk te zijn voor botnaw- slagen en politieke moorden. Moskou - De Russische president Boris Jeltsin wil dit weekeind» naar Moskou terugkeren na nieuwe krachten te hebben opg». daan tijdens een twee weken durende vakantie in Sotsji, aan d» Zwarte Zee. De afwezigheid van de president heeft voedsel gegeven »an nieuwe geruchten over diens gezondheidstoestand, die vervol gens weer door Jeltsins getrouwen werden tegengesproken. Ook de verhalen over een couppoging die deze week de ronde deden in Moskou, zijn door zijn volgelingen tegengesproken. Edinburgh - De kapitein en de eigenaars van de olietanker Braer, die vorig jaar vastliep bij de Schotse Shetland-eilanden. worden niet strafrechtelijk vervolgd. Dat heeft het kantoor van de openbaar aanklager bekendgemaakt. De Braer verloor een enorme hoeveelheid olie na op 5 januari vorig jaar tijdens een orkaan te zijn vastgelopen. In een onderzoek werd de schuld van de ramp gelegd bij de Griekse kapitein van de tanker. Ook werd er kritiek geuit op de constructie van het schip en op de kustwacht, die niet direct reageerde op door de kapitein uitgezonden noodsignalen. Door de verspilde olie kwamen zeker 1.549 vogels om het leven, werden gewassen en vee met een laag olie bedekt, raakten zalmkwekerijen vervuild en moesten visgronden tijdelijk wor den gesloten. Newton Abbot - In Groot-Brittannie zijn gisteren vijfentwintig gewonden gevallen toen een forensentrein bij het binnenrijden van een station op een sneltrein botste die daar al stilstond. Het ongeluk gebeurde in Newton Abbot, 210 km ten zuidwesten van Londen. Over de oorzaak was nog niets bekend. De forensen trein had vanwege het naderen van het station een lage snelheid. Kigali - De regering van Rwanda heeft vrijdag vertelaard dat 30 procent van de bevolking, ruim twee miljoen mensen, met de hongerdood worden bedreigd. In sommige gebieden lijdt 65 procent van de gezinnen honger. Volgens de wereldvoedselorga nisatie FAO is er onmiddellijk 67.000 ton voedselhulp nodig om de ergste nood te lenigen. De FAO wijdt de catastrofe aan het onderlinge geweld van bevolkingsgroepen en de oorlog tussen het Rwandees Patriottisch Front (RPF) en het regeringsleger. Ook de grote droogte speelt Rwanda parten. Frankfurt - De Duitse federale recherche heeft aanwijzingen dat de terreurbeweging Rote Armee Fraktion (RAF) samenwerkt met de militante Koerdische Arbeiderspartij (PKK). Dat zegt de onderdirecteur van de binnenlandse inlichtingendienst Peter Frisch in een gesprek met de krant Augsburg®- Allgeraeiae. Frisch zei dat RAF-sympathisanten, maar mogelijk ook het oppercommando van de linkse terreurbeweging, de PKK finan cieel steunt. Ook zou de RAF personeel leveren aan de PKK, die in Zuidoost-Turkije gewapende strijd voert voor een zelfstandig Koerdistan. In Duitsland wonen 450.000 Turkse Koerden, van wie velen met de PKK sympathiseren. De afgelopen weke» hebben de Koerden demonstraties gehouden, die vaak op geweid uitliepen. Moskou - In het zuiden van de voormalige Sovjet-republiek Kirgizië is een uitzonderlijk hoog niveau van radioactiviteit gemeten. De straling is vele tientallen malen sterker dan de toelaatbare normen. Volgens het persbureau Itar-Tass wijzen metingen, die de afgelopen dagen in sommige wijken van de stad Mailu-Su zijn gehouden, op een straling van 800 microröntgea. Mailu-Su ligt midden in een gebied waar in de jaren vijftig nucleair afval van de produktie van kernkoppen werd gestort. Brussel - De Britse premier Major kan er mee leven als de uitbreiding van de Europese Unie op 1 januari 1995 niet doorgaat omdat er geen oplossing met de EU-partoers is over de toekomstige machtsverhoudingen. Hij zegt dit in een interview in de krant The Guardian. Zijn opmerkingen voorspellen weinig goeda vnw de informele ministerraad die dit weekeinde in het Griekse Jonnina wordt gehouden. De ministers van Buitenlandse Zaken buigen zich daar over het probleem van de machtsverdeling in een uitgebrei de Unie. Terwijl de toetredingsonderhandelingen met Zweden, Oostenrijk, Finland en Noorwegen al zijn afgerond, liggen Groot-Brittannië en Spanje nog steeds dwars. Zij weigeren hun relatieve machtspositie op te geven in een Unie van Zestien. Van onze correspondent Parijs - De 49-jarige Nederlander Chris van G. is gisteren door de rechtbank in het Zuidfranse Perpignan veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Hij werd door de negenkop pige jury schuldig bevonden aan de ontvoering, de verkrach ting en de moord op twee tienjarige meisjes. Van G. kan niet tegen het vonnis in hoger beroep gaan. De jury - het hoogste gerechtsorgaan in Frankrijk - meende dat er voor hem geen enkele verzachtende omstandigheid kon worden gevonden. De in Eindhoven geboren Van G. was in Frankrijk al tweemaal eerder veroordeeld wegens zedenmisdrijven. In oktober 19*1 pikt» met zijn wagen twee meisjes van tien jaar op die hem een telefooncel zouden aanwijzen. Vervolgens verkrachtte en vermoordde hij de meisjes - volgens de patholoog-anatoom - op beestachtige wijze. Hij wierp de lijkjes in een ravijn en deed in Lourdes een zelfmoordpo ging. Via een getuigenis van zijn moeder in Nederland kwam de Franse politie Van G., die in Noordoost-Frankrijk woonde, op het spoor. Hij gaf de moord toe, maar hield vol dat hij de meisjes niet had verkracht. Van G. heeft tijdens het proces geprobeerd de jury erna te overtuigen dat hij ziek was en dus niet verantwoordelijk was voor zijn daden. Die lezing werd door diverse psychiaters en andere experts ontkracht. Volgens hen is Van G. een man met een intelligente en levendige persoonlijkheid. Van G. zal de levenslange straf van dertig jaar in zijn geheel moeten uitzitten. Er is geen enkele gratie mogelijk. Hij wordt nog verdacht van diverse andere zedenmisdrijven, gevolgd door moorden op jonge meisjes, onder meer in het noorden van Frankrijk en in België. yan onze verslaggever ureda/Den Haag - De con Üimptie van groenten en fru vT Nederland loopt alarme Snd terug. De gemiddeld Nederlander eet tegenwoor L aanzienlijk minder groen ten en fruit dan een aantii !ren geleden. Jongeren con Lieren zelfs minder da goed voor hen is. nit concludeert het Produk tchap voor Groenten en Fru (PGF) in Den Haag uit ondei ineksciifers van het minister) van Welzijn, Volksgezondheid Van onze redactie economie Den Bosch - Bandenfabl jaar zijn fabriek in Den medewerkers op straat te gevolg van de 'zorgwekke de Europese Michelin-gro ren mee. pe vestiging in Den Bosc kampt met een sterk teruglopeii de vraag naar vrachtwagenbar den. Bovendien produceert dj fabriek vergeleken met andeij produktievestigingen van htl concern in Europa tegen hog kosten. Dat, gecombineerd mtl de zorgelijke situatie bij h< moederbedrijf, maakt sluitin van de fabriek in Den Bosc; volgens de directie 'onvermijde lijk'. De Bossche fabriek maakt no maat 200.000 vrachtwagen-bar den per jaar, terwijl dat er md gemak 400.000 kunnen zijn. De produktie gaat voorlopig no| behouden. Zij verwacht echtd dat de kansen daarop klein zijr Om de sociale consequenties vai de sluiting te verzachten, roep Michelin een sociaal plan in he leven. De sluiting heeft volgen de directie geen gevolgen voo de andere Nederalndse Miche lin-vestigingen. Wrang Bestuurder Antonis van de li dustriebond FNV reageerde gi schokt op het nieuws. „Het wrang te moeten vaststellen dl Den Bosch dicht moet omdat in vergelijking met de andei fabrieken van Michelin weini| banden worden geproduceeri De 200.000 per jaar zijn wereld| wijd natuurlijk een mugge scheet." De sluiting doet des te meer pijr omdat de Bossche vestiging ui terst modern is. Het is volgens di vakbondsbestuurder een fabriet waar iedereen jaloers op is. Vol gens hem doet ook de hardt gulden de vestiging de das oni| „Daar komt bij dat Michelii elders fabrieken heeft waarin a jarenlang niet meer is geïnves; teerd. Die draaien veel goedko per." Klap De vakorganisatie gaat zich dl komende maanden inzetten vooj een zo goed mogelijke ai vloeiingsregeling voor de pri duktiemedewerkers die op straa komen te staan. Het personeel van Micheli kreeg de tijding gistermorge onm tien uur te horen. De kla kwam hard aan. De werknemei mochten zelf weten of ze na; huis zouden gaan of zouden wei ken. Even voor half drie kwaj de middag/avondploeg opdr; ven. Het merendeel van hen wk nog van niets. In 1982 werkten er nog 142 mensen in Den Bosch. Dat inmiddels al teruggelopen na; 120, die dus eind dit jaar aUt maal verdwijnen. Maar niet a' Den Haag (anp) - De Consumer tenbond verdenkt de vliegmaa schappijen die vanuit Amstei dam op Europese bestemminge vliegen ervan dat zij nog steef onderlinge prijsafspraken m; ken. Dit blijkt volgens de bond u het feit dat er nauwelijks tarief verschiUen zijn. Zij gaat over h traject Amsterdam-Londen et klacht indienen bij de Europe: Commissie. Ook wil de bond Europees verband een onderzo' starten. Sinds 1993 zijn de tarieven en c vliegroutes binnen de Europe; Unie vrij. Doel is het bevordert van de concurrentie. De Consumentenbond const: teert dat ondanks deze liberal] sering de oude situatie zich lijf te handhaven: twee maatschaj pijen per route, met tarieven d nauwelijks uiteenlopen. Ma ook als er meer maatschappijl op dezelfde route vUegen, is nauwelijks sprake van concu rentie. v

de Stem | 1994 | | pagina 4