den Herkansing voor topmensen IRT Grote Aktie! UMSÏt W- rwnn PvdA wil opheldering over politie als inbreker Burgemeester Brokx heeft nieuwe buurman 'Kerncentrale wordt opleidingscentrum' ww w DE STEM Vliegende haast FNV-bestuurders ruziën over cao Industriebond l o n wh hhhw Einde aan versnippering in Helmond: QESTEM BINNENLAND A3 Lubbers verdedigt optreden Amsterdamse politie- en justitietop Politiemannen IRT krijgen bevordering COMMENTAAR BINNENLAND KORT AG 26 MAART 1994 'van alle ellende'. Heel duiden,-, is dat er voor die fuSie tw totaal verschillende culturen de ziekenhuizen heersten Van Deursen, nu tien jaar Wer!r zaam in Deurne, over de t stand vóór 1988: „In het verU kundig overleg vertelde dr rentsen altijd wat wij niet deden. Het was volstrekt eenrichtingsverkeer. Hij Was v baas, hij bepaalde wat er in j, ziekenhuis gebeurde. We maak ten het vaak mee dat mensen dij bij hem waren geweest ons vr0e gen of ze de volgende keer een andere gynaecoloog konden krü gen." Hoe anders was de situatie lt Helmond. Daamen, twintig jaai verloskundige: „Met de drie naecologen die daar toen werk ten, hadden we een prima con tact opgebouwd. Echt een ver trouwensrelatie waar menig verj loskundige jaloers op zou zijn Er was goed overleg en wij wérj den heel serieus genomen." Ze vertelt over de zogenaamde Verloskundige Indicatie Lijst die in 1987 werd opgesteld. Eer lijst die aangeeft welke hande- lingen verloskundigen wel er niet mogen uitvoeren. De Zie- kenfondsraad adviseerde alle be trokkenen zich aan die lijst te houden, maar de Nederlandse Vereniging van Obstetrie en Gy naecologie voelde daar weinig voor. „Want volgens die lijst zouden wij minder mensen hoe ven te verwijzen naar de gynae- cologen, en daarmee werd toch hun broodwinning aangetast.' Barentsen, een trouw volgeling van de richtlijnen van de Vereni ging, wilde dus ook niet aan lijst meewerken. Waar het om gaat, benadrukt Daamen, is dat de patiënt uitein delijk de dupe is. „Die proeft meteen of de relatie tussen de verloskundige en de gynaecoloog goed is of niet. Is die niet goed, dan schaadt dat het vertrouwen en voelen mensen zich veel min der op hun gemak." ^oede De directie van het Elkerliek- ziekenhuis heeft nu drie maan den de tijd gekregen alsnog orde op zaken te stellen. Directeur geneesheer Jager heeft er alle vertrouwen in dat dat ook ge beurt. „Sinds februari hebben we een duidelijke kentering w zien," constateert hij. „Wij stre ven er nog steeds naar dat alle vijf specialisten in ons zieken huis kunnen blijven werken. Hun capaciteiten als arts zijn nooit in twijfel getrokken." Jager ontkent overigens dat er medio vorig jaar nog een vijfde baby is overleden ten gevolge van de chaotische situatie op de afdeling verloskunde en gynae cologie. De ouders van dat kind zouden overwegen daarom als nog een klacht in te dienen bi] het medisch tuchtcollege. De Helmondse vrouw die begin januari van dit jaar haar kind verloor en met haar klacht in feite de zaak aan het rollen bracht, is blij dat de problemen nu eindelijk worden aangepakt. Maar het is moeilijk voor haar om in de krant te lezen dat de dood van haar dochtertje waar schijnlijk iets te maken heeft met ruzie tussen en incompeten tie van een aantal specialisten. „Er gaat nu van alles door me heen. Vooral woede. We krijgen onze dochter niet meer terug. Ze moeten in het ziekenhuis langer nadenken voor ze een beslissing nemen." thans door hem bedoelde, be leid wordt uitgevoerd en die vervolgens geen actie onder neemt als zijn ambtenaren dat beleid doorkruisen. De ware re den waarom het IRT werd op geheven doet er niet toe. Het feit staat dat het niet de bedoe ling was van Hirsch Ballin (wel overigens van minister Dales, maar dat verschil van opvat ting werd niet beslecht) dat het IRT zou worden opgeheven. Alleen al op die gronden zou er een einde moeten komen aan dit ministerschap. Maar er is meer, dat juist Hirsch Ballin, die zo vergroeid is met ethiek, zou moeten aanspreken: de mo rele categorie. Een minister die zich zo geprofileerd heeft als geharnast bestrijder van de grote criminaliteit, zou zich tot in uiterste consequentie verant woordelijk moeten willen we ten voor het mede door toedoen van zijn ambtenaren mislukken van een organisatie en werk wijze die daarop nu juist bij uitstek gericht was. De eer aan zichzelf houden mag om ver schillende reden moeilijk zijn de naderende verkiezingen, zijn hoge plaats op de kandidaten lijst van het CDA - te prevale ren hoort de gulden regel dat persoonlijk en partijbelang on dergeschikt dienen te zijn aan het algemeen belang. Om nog maar te zwijgen van het aan-- zien van en het vertrouwen in de politiek. ZATERDAG 26 MAART 1994 Van onze redactie binnenland pen Haag - PvdA-kamerlid Kalsbeek wil van minister Van Thijn van Binnenlandse Zaken weten of het waar is dat de politie wel eens in breekt bij verdachten. NRC Handelsblad meldt dat de po litie deze methode regelmatig gebruikt om te zien of offi ciële huiszoeking gerecht vaardigd is. De politie zou ook wel eens in breken om afluisterapparatuur te plaatsen in het huis van een verdachte. Officieren van justitie en rechercheurs zouden het ge bruik van deze methode hebben bevestigd. Het ministerie van Justitie zegt van het gebruik van dit soort methodes niets te weten. „Het is ontoelaatbaar en illegaal," aldus een woordvoerder. Voor het plaatsen van afluisterapparatuur ontbreekt de wettelijke basis nog. Weliswaar heeft de Tweede Kamer er vrede mee maar de Eerste Kamer heeft zich nog niet uitgesproken. Ook bij het minis terie van Binnenlandse Zaken is dit soort inbraken 'onbekend'. Het openbaar ministerie en de rechters in Breda ontkennen dat politiemensen in dit arrondisse ment voor hun werk inbreken of insluipen. Vice-president mr. P. Paalvast: „Volstrekt nieuw. We hebben nog in geen enkele straf zaak een klacht hierover ge hoord. Onze rechters-commissa- rissen weten van niets." Officier van justitie mr. W. Koops: „In de tijd dat ik als RCID-officier werkte, is het ze ker niet voorgekomen. Ik ben er van overtuigd dat het bij mijn opvolger hetzelfde is. Met toe stemming van de officier mag een politieman dingen doen die voor anderen strafbaar zijn. Ik denk bijvoorbeeld aan de pseu- do-koper en de infiltrant. Maar de dingen die nu worden gesug gereerd zijn ontoelaatbaar." Anderzijds vindt hij het toe te juichen als de politie op een creatieve manier zaken onder zoekt. „Ik kan me voorstellen dat de politie na een tip over opslag van een buit in een gara gebox de woningstichting vraagt om de huismeester eens een kijk je te laten nemen. De politieman kan dan natuurlijk even meelo pen." Van onze Haagse redactie Den Haag - De .vier hoofdrolspelers in de IRT-affaire krijgen een nieuwe kans om ernst te maken met het bestrijden van de zware criminaliteit. In een gesprek met de ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken zullen zij 'persoonlijk verantwoordelijk worden gehou den voor samenwerking bij de bestrijding van de zware georga niseerde criminaliteit in het res sort Amsterdam.' De mogelijk heid bestaat dat ze overgeplaatst worden, maar de kans daarop is klein. Dat heeft premier Lubbers giste ren duidelijk gemaakt. Hij en de ministers Van Thijn (Binnen landse Zaken) en Hirsch Ballin Den Haag - Twee Amster damse top-politiemensen die zijn betrokken bij de IRT-affaire worden op 1 april bevorderd. Het gaat om commissaris J. van Ries- sen en hoofdinspecteur J. van Kastel, de voormalige chef van het IRT. Woordvoerder Wiltink van de Amsterdamse politie zei dat er sprake is van 'een reguliere bevordering.' De spanningen binnen het Amsterdamse korps over de IRT-affaire nemen toe na het bekend worden van de bevorderingen. Afdelings voorzitter S. Ruitenberg van de Algemeen Christelijke Politiebond (ACP) noemt de bevorderderingen bizar. „Dit zal grote vraagtekens opwerpen bij Amsterdamse politiemensen. Ik vind het verbijsterend dat de bevor deringen nu bekend wor den." Ook de afdelingsvoorzitter van de Nederlandse Politie bond (NPB), H. van Rijn, denkt dat de bevorderingen in het korps een zeer nega tief beeld geven en frustre rend werken. „De fouten die Wierenga in zijn rapport aangeeft wijken niet veel af van een vonnis van een ambtenarenrechter. Kamerlid J. Kohnstamm van D66 noemt de bevorde ring 'een onwaarschijnlijke vertoning en de wereld op zijn kop.' (Justitie) rekenen de hoofdrol spelers in de IRT-affaire niet aan dat ze het Interregionaal Recher cheteam Utrecht-Noord-Holland hebben stopgezet. Dat was op grond van de informatie die des tijds beschikbaar was, verdedig baar, menen de bewindslieden. Op dat punt is het kabinet het niet eens met het rapport van de commissie-Wieringa. Premier Lubbers zette omstan dig uiteen waarom er geen kop pen hoeven te rollen in de IRT- zaak. Hij erkende dat er 'onmis kenbaar fouten zijn gemaakt,' maar degenen die daarvoor ver antwoordelijk zijn, mogen niet uitsluitend worden beoordeeld op hun rol in de IRT-zaak. Kritiek „Die functionarissen droegen wel verantwoordelijkheid voor het IRT, maar slechts als onder-, deel van een veel grotere verant woordelijkheid." Er zullen wel functioneringsgesprekken wor den gevoerd met de hoofdrolspe lers. Pas als die onbevredigend zouden verlopen, kunnen de be trokkenen gevolgen voor hun loopbaan vrezen. De zwaarste kritiek van de com missie-Wieringa komt neer op het Amsterdamse viertal hoofd officier van justitie Vrakking, procureur-generaal Van Rand- wijck, hoofdcommissaris Nord- holt en commissaris Van Riessen. Zij worden verantwoordelijk ge steld voor de onterechte ophef fing van het IRT. De Tweede Kamer zal volgende week donderdag een oordeel vel-11 len over de IRT-affaire. Daarbij gaat het ook over de opstelling van de ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken in de IRT-zaak. Doorgaan „De goede vakman die een fout maakt wordt ook niet ontslagen. Wij verdedigen deze mensen," zei Lubbers gisteravond. Daarbij speelt volgens Lubbers angst voor een domino-effect, waarbij ook ministers zouden kunnen sneuvelen, geen rol. De premier zou het betreuren als de Tweede Kamer om een poli tieke daad te stellen zou beslui ten aan de zaak wel gevolgen te verbinden voor de vier hoofdrol spelers. „De politiek moet niet goede mensen een douw geven om vervolgens zichzelf op de borst te kunnen kloppen." DE EENHEIDSGEDACHTE in de Europese Unie kalft net zo snel af als een zwakke dijk die constant door woest stromend water wordt belaagd. De ruzies volgen elkaar in snel tempo op en het kiezen voor eigen belang is een bedreigende factor voor het voortbestaan van de Unie. Een schrijnend voorbeeld van het ontbreken van echte samen werking is het asielzoekersbeleid. Het rijke West-Europa wordt overstroomd door asielzoekers uit de Derde Wereld en uit Oost-Europa. Van een Europees beleid ten aanzien van dit probleem is geen sprake. Het gevolg is dat elk land kiest voor een eigen aanpak. De hulp aan de dolende vluchtelingen staat daarbij niet centraal. Hoe kunnen we voorkomen dat we ruimhartiger zijn in ons toelatingsbeleid dan de ons omringende landen, is de vraag die de lidstaten van de Unie zich stellen. Het antwoord is al even snel 9egeven: beperking van het asielrecht en elk land doet dat op zijn eigen manier. De recente cijfers over de enorme instroom van vreemdelingen '0 ons land, hebben de stoppen bij een aantal Nederlandse politici doen doorslaan. De meest bizarre voorstellen werden de afgelopen dagen in de publiciteit gesmeten en vervolgens weer afgeschoten. De ouderwetse grenscontroles moesten weer terug keren en volgens premier Lubbers zouden vluchtelingen bij Particulieren moeten worden ondergebracht. Die vliegende haast heeft doorgewogen in het recente kamerde bat. Staatssecretaris Kosto van Justitie krijgt ongeveer blanco volmacht in zijn poging het aantal asielzoekers af te remmen. Hij mag ze 24 uur vasthouden in zogenaamde 'intake-centra' en ze daarna zonder pardon het land uitzetten. De explosieve groei van het aantal asielzoekers is een probleem dat niet te onderschatten valt. Nederland is er organisatorisch met op ingesteld. Het probleem wordt echter niet uit de wereld geholpen met een beleid van bureaucratische aanpassingen. West-Europa blijft hoe dan ook aantrekkelijk voor vluchtelingen. Die laten zich niet stoppen door het aanhalen van scherpere regelgeving. Nodig is dat de Europese Unie zich dat realiseert en op heel korte termijn komt tot een gecoördineerd beleid. Dit deel van de wereld is een immigratie-gebied en Nederland is een mmigratieland. Het heeft geen zin dit te blijven ontkennen wanneer de dagelijkse praktijk anders uitwijst. Henk Kuiper in zijn 'sluapdoos', vlak onder de werkkamer van Tilburgs burgemeester Brokx. Tilburg (anp) - 'Na ons de BROKXtuk- ken'. Die tekst siert de bakfiets die naast zijn 'slaapdoos' geparkeerd staat bij het stadhuis. Tilburger Henk Kuiper (42) gaat principieel niet meer met geld om en haalt om die reden ook al geruime tijd zijn sociale uitkering niet meer op. Dat leidde er gistermorgen toe dat de wo ningcorporatie WT, die genoeg had van Kuipers huurachterstand, hem uit zijn flat zette. De corporatie poogde nog om de huur rechtstreeks bij de gemeente te innen, maar die weigerde dat. Kuiper bivakkeert nu in een koelkastdoos. Welbewust heeft hij die vlak onder de werk kamer van burgemeester Brokx gezet. Want onder diens aanvoering zou in Tilburg met gemeenschapsgeld worden gesmeten. „De gemeente fungeert als reclamebureau van het bedrijfsleven. Sponsoring, zeggen ze op het stadhuis. Ik noem het smeergeld." Het is niet voor het eerst dat bioloog Kuiper de aandacht trekt. Eind jaren zeventig stichtte hij het land Huttonia. Uiterst sober woonde hij drie jaar in een hutje, bezorgde, niemand last maar kreeg wel zo ongeveer alle autoriteiten op zijn 'dak'. Aan geld zal Kuiper zijn handeh niet meer vuil maken. Want dat maakt in zijn folosofie zaken als liefde en respect kapot. Hij leeft vooral op in plantsoenen gevonden hazelno ten en gratis oud brood. Een jerrycan water completeert het menu. Dat hij zijn huis kwijt is, is maar bijzaak: „Dat is slechts materie." Den Haag (anp) - „Ach, ze kletsen bij de Dienstenbond uit hun nek. We hebben helemaal geen cao-akkoord. Er is een onderhandelingsresultaat geweest, maar dat heeft de bond zélf niet geaccepteerd. Dus nu is er niks." Hier spreekt een werkgever, zoveel is duidelijk. Maar wel een van een organisatie die opkomt voor werknemers: Dick Nas, penning meester van de Industriebond FNV. Hij heeft ruzie met de FNV Dienstenbond, de vakbond die de belangen behartigt van het FNV-personeel. Uit het andere kamp weerklinkt een tegenovergesteld geluid: De Industriebond komt zijn afspraken niet na. De 435 werknemers van de bond wachten sinds oktober 1993 tevergeefs op hun loonsverho ging van 2,25 procent. Nas stelt dat er geen enkele reden is de loonsverhoging uit te betalen. Volgens hem bereikte hij vorig najaar een onderhandelingsresultaat met de Dienstenbond, waarin inderdaad 2,25 procent meer loon was afgesproken. Maar de bond accepteerde dat resultaat nooit, zegt hij. „Het is wèl aanvaard," zegt echter de Dienstenbond. De Industriebond beroept zich op een nieuwe onderhandelingsronde die daarna is gevoerd en waarbij andere afspraken (met minder loonsverhoging) zouden zijn gemaakt. De Dienstenbond erkent die tweede ronde, maar die ging over iets heel anders: het herstellen van het wao-gat. Op 30 maart belegt de Dienstenbond een actievergade ring. Dan wordt bekeken op welke manier de werkgever op andere gedachten kan worden gebracht. Van onze verslaggever Dodewaard - De kerncentrale in Dodewaard krijgt na de beoogde sluiting in het jaar 2004 mogelijk een nieuwe functie: als opleidingscentrum voor werknemers in de kernenergie. Dat zeggen dr. Hans Arnold, directeur van de kerncentrale, en voorzitter Jan Nikkelen van de Ondernemingsraad. De kerncen trale bestaat vandaag 25 jaar. Dodewaard moet op 1 januari 2004 stoppen met de elektrici- teitsproduktie. Vanwege de hoge straling in het reactorvat is het onmogelijk het complex meteen volledig te ontmantelen. Waar schijnlijk wordt daar vijftig jaar mee gewacht. Het is volgens Arnold uitgeslo ten dat Dodewaard in de tussen tijd wordt gebruikt voor opslag van nucleair afval. „Daar heeft Dodewaard geen vergunning en geen capaciteit voor. Het ver glaasde afval gaat naar de Covra in Borssele, waar voorbereidin gen getroffen worden." Bij de geleidelijke ontmanteling van de kerncentrale moeten het reactorvat en andere besmette objecten nog vijftig jaar blijven staan, zorgvuldig afgeschermd van de omgeving. Al die tijd moet bewaking aanwezig blij ven. Volgens OR-voorzitter Nik kelen kan daaarvan gebruik worden gemaakt door Dode waard te laten functioneren als opleidingscentrum. „Hoewel we dan geen stroom meer opwek ken, kunnen we hier wel realis tische oefeningen houden voor nieuwe werknemers in de branche." (ADVERTENTIE) BEDTIME BIEDT U: tmVAWU!W>'6W>V'a DE SLAAPKAMER VAN JE DROMEN ZONDAG OPEN zondag: 13u - 18u. zaterdag: lOu- 18u week. 9.30u. - 18u. vrijdag gesloten ESSEN SPIJKER 57 Tel09-32-3-667 3843 Weg Roosendaal-Essen- Antwerpen Stelletje gevaarlijke gekken. Wie? Al die mensen die zich laten aanpraten dat Italiaanse pasta's en exotische rijstschotels als volwaardige maaltijden kunnen die nen. Levensgevaarlijk zijn die mensen bezigtenminste als we het Produktschap van Groenten en Fruit mogen geloven. Die buitenlandse gerechten bevatten volgens het schap veel te weinig groenten en dat is slecht voor de gezondheid. Het produktschap is tot de ontdekking gekomen dat er in vergelijking met 10 jaar geleden 10 procent minder groenten en fruit gegeten worden. Vooral jongeren slabakken maar wat aan. Dat klinkt allemaal onrustbarend, maar misschien zijn al die groenten- en fruitweigeraars juist wel heel gezond bezig. Als je ziet hoe het spul groeit en proeft hoe het smaakt, dan kunnen grote doses volgens mij nooit goed zijn. Fruit is dikwijls nauwelijks nog te pruimen en kon je vroeger groente droogkoken, tegenwoordig moet je oppassen dat je niet alleen water overhoudt. Het sop is de kool niet waard. Met een handje vitaminen en mineralen uit een potje en de rest uit de magnetron moet je makkelijk honderd jaar kunnen worden. MERIJN FOTO ANP Aantal arbeidsongeschikten stabiel Zoetermeer - Het aantal uitkeringen wegens arbeidsongeschikt heid (aaw/wao) is in januari gelijk gebleven. Net als in december kregen 921.000 arbeidsongeschikten een (gedeeltelijke) uitke ring. Dat is 9,8 procent van de beroepsbevolking, heeft de Sociale Verzekeringsraad bekendgemaakt. Tegenover 8.800 beëindigde uitkeringen stonden evenveel nieuwe. In 1993 nam het aantal (gedeeltelijk) arbeidsongeschikten toe van 913.400 (januari) tot 921.000 (december). Kleuter ernstig seksueel misbruikt Den Helder - Een inmiddels 12-jarig meisje uit Den Helder is jarenlang met instemming van haar vader ernstig seksueel misbruikt door een nog onbekend aantal volwassenen. De vader van het meisje, haar stiefmoeder, haar neef en een kennis van de 'familie zijn aangehouden. De politie wil in het belang van het onderzoek alleen bevestigen dat drie mannen en een vrouw zijn aangehouden. De rechter-commissaris in Alkmaar heeft hen in bewaring gesteld. Het meisje zou als kleuter tussen haar vierde en achtste jaar 'op alle denkbare manieren' seksueel zijn misbruikt. Commerciële motieven hebben geen rol gespeeld. De stiefmoeder zou het misbruik hebben gedoogd. Andriessen: Geen hogere lonen in casino's Den Haag - Minister Andriessen (Economische Zaken) vindt dat een gedeelte van het personeel van de Holland Casino's in de cao een te gtote loonsverhoging in het vooruitzicht is gesteld. De inkomens van onder anderen het kantoor- en garderobeperso- neel zouden op 1 april van dit jaar met 3 procent omhoog gaan. Andriessen heeft de cao afgekeurd. De bewindsman vindt de loonstijging in strijd met het centraal akkoord tussen werkge vers en vakbeweging over loonmatiging. De Dienstenbond FNV heeft bezwaar aangetekend tegen de ingreep van Andriessen. De bond vindt dat hij zijn bevoegdheden overschrijdt. Zij wijst er bovendien op dat de casino's enorme winsten maken. Zuivelwerkgevers wensen versobering vut Den Haag - De werkgevers in de zuivelindustrie (18.000 werknemers) willen de vut-regeling in de bedrijfstak ingrijpend wijzigen. De vut-gerechtigde leeftijd moet omhoog en de uitkering omlaag. De werkgeversorganisatie NZO wil bovendien de aard van de regeling aanpassen. Zij heeft dit voorgesteld in de lopende cao-onderhandelingen. De vut in de zuivelindustrie wordt onbetaalbaar, vindt NZO. Werknemers kunnen nu op 60-jarige leeftijd stoppen met een uitkering van 80 procent. De werkgevers betalen de volledige premie. De Voedingsbond FNV meent dat de werkgevers 'overvragen'. 'Kustwacht Antillen inzetten tegen drugs' Willemstad - Een werkgroep van Nederlandse, Antilliaanse en Arubaanse ambtenaren gaat onderzoeken of een speciale kust wacht kan worden ingezet in de strijd tegen de drughandel op de Antillen en Aruba. Dat heeft het kabinet gisteren besloten. Zo'n kustwacht, die uit zowel Antillianen ais Nederlanders zou moeten bestaan, kan dan ook andere controle-taken uitoefenen. Deze speciale dienst kan bijvoorbeeld ook kijken naar milieu vervuiling en de veiligheid van de scheepvaart, of de visserij controleren en de politie te water bijstaan. CD populairder bij jongeren Hilversum - Ruim een op de tien jongeren tussen 18 en 24 jaar heeft een voorkeur voor de Centrumdemocraten (CD). Dat is bijna een verdubbeling sinds de verkiezingen voor de gemeen- terdaad begin deze maand. Dat blijkt uit een peiling van bureau Inter/View in opdracht van Veronica. De CD heeft onder de jongeren een bijna net zo grote aanhang (van 11 procent) als de PvdA (12 procent). D66 is het populairst onder de jongeren met 22 procent. Dan volgt de WD met 18 en het CDA met 17 procent. H VERVOLG VAN VOORPAGINA Deze nieuwe opzet maakt een einde aan de versnipperde aan pak door los van elkaar optre dende regionale korpsen. Rotter damse, Dordtse en Bredase poli tiemensen kunnen voortaan op grond van de nieuw gemaakte afspraken met gelijke bevoegd heden in alle districten langs de A16 optreden. Dit gezamenlijke actieprogram ma is de afgelopen maanden ontwikkeld, om met name Rot terdam te verlossen van de erg ste excessen van de internatio nale drughandel. Stikvoort: „Va naf de regio Duinkerken richt het hele probleem zich op Rot terdam." Maar ook buiten de Maasstad groeien criminaliteit en (ver keersonveiligheid als gevolg van de over de Al 6 toestromende drugtoeristen. Op Hazeldonk zelf zijn berovingen, aanrandin gen, intimidaties, oplichting en illegale autohandel aan de orde van de dag. Belgische en Franse grenspassanten -die bovendien in benzineroof blijken te grossie ren- hebben daarin volgens de Zundertse teamchef J. Gorissen 'een bijzonder groot aandeel'. Redeny waarom de politiepost Hazeldonk deze zomer 16 uur (in plaats van 8-12 uur) per etmaal bemand zal zijn en de standaar duitrusting van de grenspolitie sinds gistermorgen met kogel vrije vesten is uitgebreid. De Belgische korpsen langs de A16 zijn sinds deze week volgens eenzelfde plan tot gecoördineer de actie in staat. Ook tussen de Belgische noord- en zuidgrens zal volgens een woordvoerder 'redelijk permanent' gecontro leerd worden. V

de Stem | 1994 | | pagina 3