Webber: 'niet voor meisjes en ouders' 'Zeeuws-Vlaanderen is te saai' Een digitale babbelbox voor jongeren DE STEM De Vierkante Decimeter T 1994 -TUUR HOORSTEEN- OBLEMEN? ilNAELSCHE ZONEN 10,15 13,54 16,92 20,30 23,69 27,07 30,46 33,84 ragAzzi aan huis bij studentencollectief in Hulst Wie durft? Via de computer 'chatten' en schrijven met leeftijdgenoten mv- 1 X 70 :ht of bruine vlekken Geen of oldoende trek Terugslag, bar- l, rook, condensatie ir al deze problemen hebben wij oplossing met 10 jaar garantie, idelgemsesteenweg 359, itbrugge tis controle en prijsbestek. 09.32.9231.30.20 ezen dat u moet nummer dient u unt u een betaal- nkoverschrijving) u een accept- }evr. en Kamers :ijn da prijzen voor uw ntte, incl. 17%% BTW 3) HHet blad is niet voor meisjes en niet voor ouders, staat op de omslag te lezen. Blijven jongens over. Want gezien de onderwerpen die het eerste nummer van het tijdschrift Webber op de om slag aanslingert ('Zeventien en nog groen', 'Ze heeft iets pie- melafsnijderigs') lijkt het niet op volwassen mannen gericht. Fascinerend is de laatste pagi na in het nieuwe tijdschrift voor jongens tussen 13 en 20 jaar, daar waar in het colofon alle gegevens van de redactie en uitgever staan vermeld. Na het faxnummer van de redac tie, staat: Cindy Crawford: 00- 1-3102086840. De tone of voice van het jon gensblad (veel Engels en het streven om in straattaal te schrijven) lijkt daarmee gezet. Want fotomodel Cindy Craw ford is nog altijd het natte-dro- menmeisje van hordes pubers en nooit-volwassen geworden mannen. Hoofdredacteur en geestelijk vader van het blad Thomas Hendriks: „Grapje. Humor is een wezenlijk onderdeel van het blad. Dus ook in het colof on." Naast het colofon nog een opmerkelijk onderdeel ('Geen gelul') van Webber. Kreten die op posterformaat voor 1,50 gulden apart te bestellen zijn bij de uitgever van het blad. Zoals deze: 'Skinheads hebben meer haar dan hersens'. Uit de inzendingen van lezers worden maandelijks de beste kreten geselecteerd. Het aprilnummer van Webber ligt sinds deze week in de win kels. Het blad kost 5,75 gulden ('of drie rendieren'); de oplage bedraagt 50.000 stuks. Onder werpen variëren van seks en relaties tot computerspelletjes, films, mode en sport. De naam Webber is volgens Hendriks een samentrekking van Rebel (zoals het blad eerst zou heten) en Weller (van mu zikant Paul Weller, onder meer bekend van The Style Council). „Webber betekent niets, maar we hopen dat het een eigen leven gaat leiden. Dat jongeren gaan zeggen: 'dat is erg Webber'." ZATERDAG 26 MAART 1994 DEEL FOTO WIM KOOYMAN 0eze week is de Vierkante Deci meter gevuld door Jorg Martens uit Ulvenhout. 'Uiter lijke houdbaard- heidsdatum', schrijft hij som ber onder deze wereldbol. Somber of niet, ook Jorg krijgt zo spoedig mogelijk een cd thuisgestuurd (die kan hij in elk geval nog ruim zestien jaar draaien). Ook jij kunt een cd verdienen door een originele bijdrage aan De Vierkante Decimeter. Al wat je hebt te doen is het oppervlak van een vierkante decimeter zo leuk mogelijk in vullen. Dat mag met tekenin gen, gedichten, boodschappen, foto's of wat je maar kunt be denken. StiTur je bijdrage naar Redac tie De Stem t.a.v. ragAzzi, postbus 3229 4800 MB Breda. Leden Zeeuws-Vlaams Collectief willen leven in de brouwerij brengen Door Ronald Verstraten ijf man rond een droogpaal. En dan ook nog in de re gen. Onbedoelde, maar toepasselijke symboliek voor de in het weekend wegkwijnende student. „Dan is er hier weinig te doen," zegt Michiel de Bruijn. „Zeg maar gerust niks te doen. Als wij iets willen, moeten we naar België," vult Martin Martens aan. Beiden studeren ze aan de HTS in Eindhoven, 's Zondagsavonds met de Breda-bus heen, vrijdags weer terug. Na een weekje in de zinderende lichtstad is het dan be hoorlijk wennen. Het weekend kruipt voorbij in een saaie treu righeid. Twee andere HTS'ers, Bas van Deursen en Hans van Waes kunnen ervan meepraten, evenals Gino Thuij die in Tilburg logistiek en management stu deert. Een gezamenlijk bezoek aan een voetbalwedstrijd (en het stappen erna), bracht hen tot het inzicht dat er iets moest gebeuren. „We besloten dat we vaker iets samen moesten doen, niet alleen door de week, maar ook in het weekend," zegt Michiel. Er werd gebrainstormd en veel 'nuttig vergaderd'. En zo werd de eerste Zeeuws-Vlaamse studen tenvereniging geboren: het Zeeuws-Vlaams Collectief. (ZVC) De taken zijn verdeeld, de eerste activiteiten gepland. Op zaterdag 2 april vindt het oprichtingsfeest plaats in discotheek Champs Dis- ques in Hulst, de thuisbasis van de vijf. Eveneens in Hulst, op 7 mei, houdt het ZVC een film nacht in de Koning van Engeland. Van middernacht tot 7.00 uur draaien er drie films. „Er zit mogelijk een primeurtje in, de nieuwe 'Naked Gun', die is dan nog maar een paar dagen uit," zegt Michiel. Aansluitend is er de mogelijkheid deel te nemen aan een gezamenlijk ontbijt. Michiel is voorzitter. Bas secreta ris, Gino penningmeester. De tra ditionele invulling van een be stuur, al zijn er voor Martin en Hans speciale functies gecreëerd: coördinator en manager. „Maar in principe zijn we allemaal gelijk. Als we een besluit nemen, moe ten we daar ook allemaal achter staan," zegt Hans. Vijf, zes Breda-bussen op zondag, vol Zeeuws-Vlamingen die in Brabant studeren ('toch al gauw zo'n driehonderd') vormen het eerste mikpunt van het ZVC. Formulieren worden uitgedeeld, posters opgehangen. Met nog eens naar schatting twee- a driehonderd studenten die met boot en trein verder het land in reizen, moet het potentieel groot genoeg zijn. „Het merendeel van onze leden zal wel uit Hulst komen," denkt Bas. „Maar de bedoeling is heel Zeeuws-Vlaanderen," tekent Mi chiel meteen aan. Hans: „We gaan voorlopig uit van vijftig le den," Bas, voorzichtig: „Het moet niet meteen te grootschalig worden, want het organiseren van activi- Ben je tussen de 12 en 20 jaar en vind jij dat je heel bijzonder bent, dat je iets buitengewoons te vertellen hebt of dat je zomaar per se in de krant wilt? Laat het ons dan weten en wij komen langs om je te fo tograferen en met je te pra ten. Wie een verslaggever en fo tograaf aan huis wil, moet een briefje schrijven naar: De Stem, t.a.v. ragAzzi, postbus 3229,4800 MB Bre da. Zet in je brief wel waarom je in de krant wil. Wij kie zen dan de meest opmerke lijke inzending uit. teiten wordt dan meteen al veel moeilijker." De vereniging heeft zijn zaakjes goed voor elkaar. De leden in spé wordt niet alleen meer activitei ten in eigen streek beloofd, ze kunnen ook nog eens met tien procent korting kopen bij ver schillende sponsors. Een platen zaak, een boekenzaak, een kle dingzaak en een shoarmatent, uït elke branche één, allemaal ver meld op het pasje dat de ZVC gaat uitgeven. Met dat pasje en, zo ze willen, ge huld in een speciaal T-shirt dat de studentenclub laat vervaardigen, kunnen leden en introducées str aks op stap. „Elke maand iets an ders," volgens Hans, „Minimaal," zegt Bas. Veel buitenactiviteiten, waarvan de eerste ook al in de pen zit: een survivaltocht met kano's en mountainbikes tussen Retranchement en Bakkersdam en aansluitend een barbecue. Er is alle reden om lid te worden, vinden de studenten. En als de volgende lichting middelbare scholieren in september het land intrekt, kan de ZVC alleen maar groeien. Onder grote hilariteit legt Hans uit hoe hij dat ziet: „Je moet het zien als een jonge boom: je plant hem, de wortels en de takken groeien. Tot heel Zeeuws-Vlaanderen overwoekerd Door Paul Verlinden allo ik ben een meis je van tien jaar en ik doe aan judo en ZwemmenEn ik wil graag een berigt hebben daaag Floor Borsboom. Dit meisje is op zoek naar leef tijdgenoten, niet om te praten en niet echt om te schrijven, althans niet via de gewone telefoon en de post. Nee, Floor wil met jon gens en meisjes in contact komen via de computer. Door een com puter aan te sluiten op de tele foon kun je namelijk berichten over de hele wereld sturen. Je kunt zelfs direct met elkaar klet sen ('chatten'). Bertus in Breda tikt wat in op zijn computer en enkele seconden later, ziet hij op zijn beeldscherm een antwoord van Neil uit New York. Een 'di gitale babbelbox', noemen ze dat. 'Praten' via de computer is zeker niet nieuw. Veel computerfreaks doen dat al jaren. Maar nu kun nen ook jongeren diréct met el kaar communiceren. En hoe kan dat beter dan via het pas geopen de 'jongerencentrum' in de Digi tale Stad, een elektronisch net werk dat met de dag meer ge bruikers krijgt. Wat heb je nodig om deze Digi tale Stad binnen te komen? De beschikking over een computer die (via een modem) aangesloten is op de telefoon, is in principe genoeg. En je moet natuurlijk niet een complete nitwit op com putergebied zijn. Maar echt moeilijk is het niet. „Voor kinde ren is het vaak makkelijker dan voor volwassenen. Kinderen zijn zo gewend om met computers om te gaan en bovendien hebben ze meestal geen last van koudwa tervrees. Ze gaan achter zo'n ap paraat zitten en zien wel waar ze uitkomen," zegt Quirijn Slings, een van de mensen achter de Di gitale Stad. Goed, je gaat dus achter de computer zitten, zet je modem aan en belt naar de Digitale Stad (020- 6225222). De lijn is heel vaak bezet, maar als je eenmaal contact hebt en wat gegevens ingetikt hebt, opent de stad zijn poorten. Via een menu dat je op het scherm krijgt, kun je naar allerlei plaatsen: de bibliotheek om tijdschrif ten te bekijken, het post kantoor om elektronische post te versturen, de kiosk om de krant te le zen of zelfs een seksshop waar vieze verhaaltjes op je scherm verschijnen. En dat is nog lang niet het einde, zegt Quirijn Slings. „Er is nu ook een mu ziekwinkel. Daarin kun je songteksten van allerlei popgroepen opvragen. En binnenkort komt er een boekwinkel bij waar je boeken kunt lezen." Maar wij tikken cijfer 8 in en gaan naar 'het plein' want daar vind je het 'jongerencentrum'. Je toetst het bijbehorende nummer "in en weer verschijnt er een nieu we menu onder de kop: Het Di gitale Jongerencentrum. Laten we bovenaan beginnen, met 'Zanzibar', de jongerenpagi na van dagblad Trouw. Artikelen die onlangs op de pagina ver schenen zijn, rollen over het scherm: over Arnhemse jongeren die legaal graffiti mogen spuiten op de muren van een discotheek, over Jurryt (24) en Daphne (23) die duo-burgemeester van Am sterdam willen worden, maar ook over een Japanse eend die i^SSTOttSSS., 1-Vm» Ut ««Ki. <rnt tyati a IJJLlaw U&OA. Itlrtw, «rt, hUBM M, U i,(, twUC "^7TT!r~p''' 1 twee weken lang rondvloog met een pijl van 35 centimeter door zijn lijf. We gaan snel verder want zoveel tijd is er niet: zodra je 45 minu ten in de Digitale Stad rondge struind hebt, word je er automa tisch uitgegooid. Anderen moe ten ook een kans krijgen. Onder nummer 2 zit een 'discus sie-groep' voor jongeren. Er zit nog niet veel soeps tussen. Een van de berichten luidt dan ook: Volgens mij heeft de jeugd geen behoefte, via een me dia als deze te schrij ven, maar ik kan me vergissen. Maar daar is inder daad niet iedereen het mee eens, zo blijkt uit het daarop volgende 'discussie stuk'; de schrijver van het vorige stuk vergist zich, dat er er niet veel jongeren schrijven heeft een diepere oorzaak dan dat ze niet geïnteres seerd zijn, om deze te begrijpen moet men zich eerst ver diepen in de Ghan- di-leer-praktijk. Als je hier meer over wil weten, schrijf me dan een berichtje! Mijn naam is 'wessokl Kennelijk is niemand geïnteres seerd in de Ghandi-leer-praktijk, want er zijn nog geen reacties op 'wessokl'. Is de discussie-groep alleen voor Nederlandse jongeren, in 'Kid- café' komt de hele wereld bij el kaar: My name is Tom...I am 11 years old...I have two pets; Spark les (my caten Dre (my ham ster)... Amerikaanse Tom zoek een penvriend via 'Kidcafé'. En zo te zien is hem dat gelukt want hij heeft al een reactie gehad van Greg (die vier huisdieren heeft). Het leukste wat je kunt doen in het jongerencentrum is 'Kidlink', een soort babbelbox. Terwijl je iets intikt in de computer, kan een ander daar gelijk op ant woorden, al zit hij of zij aan de andere kant van de wereld. Daarvan helaas geen voorbeel den, want 'Kidlink' is alléén be stemd voor voor kinderen tussen 10 en 15 jaar. Verboden voor volwassen dus, en dat zullen we respecteren. Ouders zullen wel schrikken van dit verhaal. Ze vrezen natuurlijk torenhoge telefoonrekeningen, maar dat valt mee. Met de com puter naar de Digitale Stad bel len is net zo duur als gewoon naar Amsterdam telefoneren, zelfs als je via 'Kidlink' of 'Kid café' contact legt met Amerika, Noorwegen of Brazilië (de drie actiefste landen). Het is in elk geval een stuk goedkoper dan een 06-babbelbox en zeker zo in teressant. 0 1) Move on baby - Cappella 3) Without you - Mariah Carey 2) Ik wil niet dat je liegt - Paul de Leeuw 5) Get away - Maxx 4) It's alright - East 17 (12) Look who's talking! - Dr. Alban 9) Breathe again - Toni Brax ton 6) Whoomp there it is - Tag Team (15) Madchen - Lucilectric (11) Right in the night-Jam Spoon 7) Let the beat control your body - 2 Unlimited (21) I like to move it - Reel 2 Real (16) Streets of Philadelphia - Bruce Springsteen (14) Babe - Take that 8) Never alone - 2 Bros on the 4th Floor (13) La solitudine - Laura Pau- sini 1 ïj) (19) Hobo humpin slobo babe - Whale (10) No time 2 waste - T-Spoon (37) Sweet lullaby - Deep For rest (23) Things can only get better - D:ream (24) Sail away - Urban Cookie Collective (36) Dry county - Bon Jovi 0 (32) Come baby come - K7 (17) All for love-Stewart, Adams Sting (31) The power of love - Celine Dion 0 (33) Forever now - Level 42 Omen HI - Magic Affair (22) The sign - Ace of Base (27) Your ghost - Kristin Hersh Michael Stipe (20) Return to innocence - Enig ma (42) Liefde op het eerste gezicht - Gerard Joling (18) It's a loving thing - C.B. Milton Take me away - Twenty 4 Seven Sleeping in my car - Roxet- te (39) Rumours in the city - Ten Sharp (44) Don't go breaking my heart - Elton John Rupaul (45) Ik wil een kus - Benny Neyman Strani amori - Laura Pausi- ni (40) Zij is een wonder - Roland Verstappen (34) A deeper love - Aretha Franklin (46) Love is history - Michele (26) Anything - Culture Beat Ik bel je zomaar even op - Gordon Loser - Beck Jessie - Joshua Kadison Because of love - Janet Jackson (47) Ik dacht dat het uit was - André Hazes (38) Teardrops - The Radio's (41) Cold cold heart - Wet Wet Wet (25) 't Wurd tied - Normaal Stichting Mega Top 50 01-94 SCHRIFTELIJKE REACTIES: REDACTIE DE STEM T.A.V. RAGAZZI. POSTBUS 3229,4800 MB BREDA. TELEFONISCH: 076-236416

de Stem | 1994 | | pagina 23