Twee miljoen militairen in Aanval op drugtoerisme Korea paraat Armste ouderen klagen het minst over de aow Consumentenbond blij met vrij tarief notaris 6 Diuron zo snel mogelijk uit gifspuit' Tuinmeubelen: 0 3 £e"'er 'Spoorwegen kunnen meer goederen aan Massale actie Nederlandse, Belgische en Franse justitie op A16 Ford weet wat u beweecrt. MSTEEN STRAAT 20 140-13041 onverhoopt ferneuzen toe aan een nieuw theater' ZOMERTIJD zo 27 za 26 Politieonderzoek naar dood baby's Klaar voor de eerste De Clintons in Breda Tennisteam naar 2-0-voorsprong Herkansing voor topmensen IRT Vrouw wegens 4snor' ontslagen Rapport havens en ministerie Verkeer: BH 94 X 55 ebels krijgt. AI was het n f 1.200,-. Mooi meege- ie Lease, telefoon 076 - 79 33 45. ïouden. MOLENWATER 64 4510 AA Breskens 01172-3230 Bel voor informatie 076-236911 hete icpm) direkt Bel >ys. lax- 335. oboek 2167 10.15 [0.36 "DE-DIREKT-'t-bed-in-lijn" Snel en altijd sexcontact! Bel: 06-350.266.59 (1 gpm)_ NIEUW!! (nu 50cpm) Homo- Direkt: 06-9538 Snel gay- sexcontact. Dichtbij! RIJPE gewillige vrouwen (40+) zoeken sexkontakt: 06-96.33 (1 OOcpm). NU Direkt-Telefoonsex hete vrouwen wachten op jou. Bel: 06-96.50 (1gpm). DIREKT 'n heet sexgesprek Druk op de O voor meer sexplezier 06-9695 (75cpm) „waardevol verloren? Laat dat dan even weten via een ..Kleintje in De Stem dan een goede kans dat de eerlijke vinder óön van de vete tienduizenden Stem lezers is. die regelmatig onze ..Kleintjes" - briek Gevonden-Verloren' nasoeurt net>« DE STEM 71031 000225 I I I I ZATERDAG 26 MAART 1994 134e JAARGANG lerneuzen - Er moet een nieuw Heater komen in Terneuzen, volgens de gemeentelijke jjouwburgcommissie. Alleen jp die manier is op een rendabe le manier een schouwburg in de Scheldestad te exploiteren. De „ieuwbouw zou in de plaats ko- «en van het bestaande Zuid- landtheater. ZIE ZEELAND - C1 In de nacht van zaterdag 26 op zondag 27 maart wordt de klok om 2 uur 's ochtends een uur vooruitgezet. In de meeste EU- landen geldt dan de zomertijd, tot zondag 25 september. Dan wordt de klok om 03.00 uur weer een uur teruggezet. Groot Brittannië en Ierland zetten pas zondag 23 oktober de klok een uur terug. Helmond - De politie moet een onderzoek instellen naar de gang van zaken in het. Helmondse El- Wiekziekenhuis, die geleid heeft tot de dood van zeker twee m mogelijk meer baby's. Het Openbaar Ministerie in Den Bosch heeft dat besloten. Afhan kelijk van de uitkomst wordt beteken of een gerechtelijk vooronderzoek nodig is. ZIE PAGINA A2: 'Er kunnen hier ieder moment nieuwe ongelukken gebeuren' HET WEER ZATERDAG fl MIN/MAX fl 0/11 II I ZONDAG MIN./MAX. 2/14 VANDAAG IN DE WEEKEND-BIJLAGE Henryk Larsson kwam in de vijf maanden dat hij nu bij Feyenoord zit nog maar weinig aan de bak. Bij afwezigheid van de geschorsten Blinker en Van Loen mag de 22-jarige Zweed morgen evenwel opdraven in de topper tegen Ajax. ZIE SPORT-BI SPORT Niemand heeft ze ge zien, maar de fotograaf levert het bewijs van een bezoek. Bill en Hillary Clinton op de trappen van het Bredase stad huis. Waarom bezochten zij Ed Nijpels? ZIE WEEKEND - DEEL E INHOUD 5 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Ragazzi deel D Weekendgids D2 RTV-programma's D3/D4 Weekendbijlage deel E LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Beter weer Na alle nattigheid gaat het weer duidelijk verbeteren. Er komt geleidelijk meer zon en de buiigheid verdwijnt. Vandaag nog een vrij krachtige wind. Morgen matig. Eindhoven - Het Nederlandse uavis-Cup-team heeft op de eer ste dag van het treffen met de Belgen een 2-0-voorsprong ge nomen. Paul Haarhuis won in ijf sets moeizaam van Filip De- Wlf. Siemerink klaarde het kar wei tegen Xavier Daufresne in "er sets. Als Nederland vandaag 111 Eindhoven ook de dubbel jont kan het zich op gaan ma kes voor de kwartfinalestrijd. Bil verlies volgen zondag nog ™ee enkelspel-partijen. 2IE SPORT -B2 E'en Haag - De vier hoofdrolspe lers in de IRT-affaire krijgen een leuwe kans om ernst te maken et het bestrijden van de zware nminaliteit. Ze zullen daarover etl gesprek hebben met de mi- isters van Justitie en van Bin- enlandse Zaken. De kans dat ze vergeplaatst worden is klein. ■ZIE BINNENLAND - A3 Van onze verslaggever Leo Nierse Breda - De Nederlandse, Belgische en Franse justi tie hebben massaal de aan val geopend op het inter nationale drugtoerisme op Rotterdam. Het gezamenlijk offensief - dat tot het laatste moment geheim is gehouden - ging gisteravond van start met een volledig internatio naal gecoördineerde actie op de A16. Tussen hartje Rotterdam en Noord-Frankrijk was tot in de vroege ochtend een zevenhon derd man sterke politiemacht op de been. Die maakte vanaf stipt 20.00 uur jacht op drugkopers en -handelaars en op de zogenoem de drugrunners, wegpiraten die buitenlandse automobilisten naar Rotterdamse dealers probe ren te loodsen. Aan de F^ans-Belgische grens stond een 250-koppig douanele- ger opgesteld. Het Nederlandse .aandeel werd geleverd door de politie West- en Midden-Bra bant, de Koninklijke Marechaus see,. functionarissen van het openbaar ministerie, het Korps Landelijke Politiediensten en de politie Rijnmond, die de actie tot aan Hazeldonk coördineerde. Op het vijftig kilometer lange traject tussen de Rotterdamse wijk Middelland en grens waren drie fuiken opgesteld. Ook tus sen de Moerdijkbrug en Dord recht werd gecontroleerd. Zestig cellen In Rotterdam waren zestig cellen voor de actie ontruimd. Die wer den hoofdzakelijk gevuld met gearresteerde drugrunners, die maandag voor de politierechter zullen komen. Hun staat behalve celstraffen ook verbeurdverkla ring van geld, goederen en voer tuigen te wachten. De politie verwacht dat er van deze actie een grote preventieve werking zal uitgaan. Gestreefd wordt dan ook naar regelmatige herhaling van deze operatie, al werd gisteravond van politiezij de toegegeven dat een dergelijke internationale 'legermacht' niet snel op de been te brengen is. Anders ligt dat met betrekking tot acties op het Nederlandse deel van de A 16. Op het vijftig kilometer lange tracé Ha- zeldonk-Rotterdam zullen vanaf heden met grote regelmaat acties gehouden worden. Juist dezer weken hebben de politiekorpsen van Breda, Dordrecht en Rotter dam daartoe een gecoördineerde aanpak in de steigers gezet. De Bredase districtschef J. Stik- voort heeft dat gisteravond kort voor aanvang van de actie mee gedeeld. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Rechercheurs arresteren bij Rotterdam een drugrunner, een van de velen op weg naar Rotterdam. foto anp/paul stolk Den Haag (anp) - De ouderen met de laagste inkomens klagen het minst over de hoogte van de aow-uitkering. Dat blijkt uit een enquête van het Nipo in opdracht van de ouderenbonden. Tysons Corner - Een Amerikaanse heeft een klacht ingediend bij de commissie gelijke behandeling omdat ze ontslagen is wegens een teveel aan haar op haar bovenlip. Ook haar voormalige baas heeft een klacht ingediend. Hij heeft zijn baan verloren omdat hij de vrouw niet had opgedragen haar snor af te scheren. De klacht van de 30-jarige Licia Galinsky en haar ex-chef Roy Peterson is gericht tegen het Ritz-Carlton hotel en een audio-vi- sueel bedrijf dat een contract met het hotel heeft en waarvoor het tweetal werkte. De uitkomsten werden gisteren in Den Haag gepresenteerd, na afloop van een lijsttrekkersdebat over de positie van ouderen. Ouderen zonder aanvullend pen sioen klagen niet alleen minder, maar hebben ook meer begrip voor het bevriezen van de aow dan andere delen van de bevol king, blijkt uit de Nipo-enquête onder zeshonderd Nederlanders. De groep aow'ers zonder aanvul lend pensioen is van oudsher gewend het krap te hebben en zuinig te leven, zo verklaren de onderzoekers de vrij opmerkelij ke uitkomsten. Die groep maakt 20 procent van de ondervraagde 65-plussers uit. De rest, 80 pro cent, heeft.één of andere vorm van aanvullend pensioen. Slechts 13 procent van die cate gorie noemt zijn inkomen matig of slecht. Uit de enquête blijkt dat de meeste mensen ontevreden zijn over de hoogte van de aow. Het pensioen is matig tot zeer slecht, meent 86 procent van de bevol king. Van de aow'ers zonder aanvullend pensioen is 72 pro cent die mening toegedaan. Jongeren blijken de financiële situatie van ouderen veel som berder te schatten dan de aow'ers zelf. Van de ouderen zonder aanvullend pensioen geeft 38 procent aan niet te hoeven bezuinigen. Van de men sen van 18 tot 64 jaar denkt slechts 7 procent dat ouderen niet hoeven te bezuinigen. Ook hier spreekt gewenning volgens de onderzoekers een rol. Wie nooit op vakantie gaat, hoeft daar ook niet op te bezuinigen. Den Haag (anp) - Het besluit van het kabinet om de tarieven van de notarissen aan te pakken, is goed gevallen bij Consumentenbond en de Vereniging Eigen Huis. currentie niet leidt tot fors lage re tarieven, moet de overheid een einde maken aan de ver plichting de notaris in te schake len bij overdracht van onroerend goed, vinden de consumentenor ganisaties. Van onze verslaggever Joep Trommelen Oss - Omdat een wettelijk verbod niet mogelijk is moet voorlichting de gebruikers van onkruidbestrijdingsmid delen ervan overtuigen dat ze verkeerd handelen. Met name het slecht afbreekbare diuron moet zo snel mogelijk uit de gifspuit verdwijnen. Dat kan deze zomer al tot een schone re Maas leiden. Dat stellen Rijkswaterstaat, wa terschappen in Noord-Brabant en Limburg, het Rijksinstituut voor Integraal Zoetwaterbeheer en Afvalwaterbehandeling (RIZA) en het Waterwinningsbe- drijf de Brabantse Biesbosch. Die voorlichting is nodig, vinden ze, want wat de gebruikers 'ge wasbescherming' noemen, is in de praktijk een bedreiging van de drinkwaterproduktie voor an derhalf miljoen mensen in de regio Rotterdam en Zeeuws- Vlaanderen. Gisteren presenteerden zij in Oss een rapport over de diuronver- vuiling in het Maasstroomge bied. Het bevat onderzoeksresul taten van eem meetcampagne in het Maasstroomgebied. Daarmee begonnen ze nadat het waterwinningsbedrijf in mei en juni vorig jaar bijna zestig dagen geen water kon innemen. Eerder lekte al uit dat Nederland voor vijftig procent verantwoordelijk is voor het diuron in de Maas. Nu ze met feiten kunnen staven dat vooral de gemeenten zorgen voor de 'diuron-pieken' in de Maas na regenbuien in voorjaar en zomer denken de rapportma kers het probleem veel gerichter - bij de bron - aan te kunnen pakken. Alle gemeenten krijgen dan ook een folder met een door staatssecretaris D. Gabor van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij ondertekende brief. Opmerkelijk is dat de helft van alle diuron in Nederland ge bruikt wordt in Noord-Brabant en Limburg. Diuron vormt pas sinds twee jaar een probleem. Nadat het middel simazine verboden werd, schakelden gebruikers massaal over op diuron. Als er een microgram per liter in het Maaswater zit, stopt het wa- terwinningbedrijf met de inname in de spaarbekkens in de Bies bosch. Diuron is overigens een legaal middel dat in wetenschappelijke kringen als niet schadelijk voor de volksgezondheid wordt ge zien. „We willen deze stoffen in principe niet in ons drinkwater hebben", stelt RIZA-directielid A. van Luiri. Nadat eerder de makelaars on der druk van de overheid hun prijsafspraken opgaven, moeten nu ook de notarissen binnen twee jaar overgaan tot vrije ta rieven. Het kabinet kwam tot zijn be sluit op grond van een onderzoek van de accountantsorganisatie KPMG. Een nieuwe wet heeft vrije prijsvorming van alle akten als uitgangspunt. De concurren tie die zo ontstaat dwingt de notarissen efficiënter te werken. Daardoor gaan de kostprijzen omlaag en daarmee de tarieven. Zo wordt een 'maatschappelijke besparing van 350 miljoen gul den mogelijk', blijkt uit het on derzoek. Volgens de Consumentenbond en de Vereniging Eigen, Huis is het notariaat altijd verwend ge weest. De notarissen kunnen zelf de tarieven vaststellen en er is een verbod op vrije vestiging. Zo kan het gebeuren, aldus beide organisaties, dat de consument gemiddeld bijna 2500 gulden moet betalen voor het vestigen van een hypotheek en de over dracht van onroerend goed. Als blijkt dat" de verwachte con- (AD VERTE NTIES) Bij oris vindt u 375 m2 ü/libprt tuinmeubelen Hartman Ingang via onze speelgoedzaak SPEELBOOM - KLAASSEN PASSAGE-AXEL-01155-61781 Seoul/Washington (rtr/afp/dpa) - Bijna twee miljoen militai ren in Noord- en Zuid-Korea zijn in staat van paraatheid gebracht. De spanning tussen het stalinistische noorden en het door de VS gesteunde zuiden is hoog opgelopen. Dat is het gevolg van de druk die de Verenigde Naties met in hun kielzog de VS en Zuid-Korea op Pyongyang uitoefenen. Zij willen dat Noord-Korea opening van zaken geeft over zijn nucleaire programma. De Amerikaanse minister van Defensie, Perry, zei gisteren dat de VS, behalve de eerder deze week toegezegde Patriot-lucht doelraketten, meer geavanceerde wapens naar Zuid-Korea zullen sturen. De wapens, zoals anti- artilleriegeschut en Apache-heli kopters, dienen naar zijn zeggen als voorzorgsmaatregel. Ook houdt Washington gevechts vliegtuigen paraat die binnen enkele dagen naar Zuid-Korea kunnen vliegen. Noord-Korea heeft meer dan een miljoen mannen en vrouwen on der de wapenen. Zuid-Korea be schikt over een leger van 650.000 man, terwijl 36.000 Amerikaanse militairen in dat land gelegerd zijn. De hardnekkige weigering van Pyongyang om nucleaire des kundigen van de VN toe te laten voor een inspectie van zeven nucleaire installaties 'doet vrezen dat Noord-Korea kernwapens ontwikkelt of daarover reeds be schikt. Het Internationale Atoomenergie Agentschap (IAEA), onderdeel van de VN, heeft de No.ordkoreaanse weige ring om mee te werken voorge legd aan de Veiligheidsraad, die sancties kan uitvaardigen. Het Noordkoreaanse persbureau wees de dreiging met VN-sanc- ties af. Pyongyang stelde dat het land niet van gedachten zal ver anderen eri voldoende middelen heeft om de effecten van even tuele strafmaatregelen te onder vangen. Zuid-Korea beklemtoonde giste ren dat het eerst naar de Veilig heidsraad kijkt voor het oplos sen van het conflict. Dit was een koele reactie op een initiatief van Rusland om een internatio nale conferentie te houden. Chi na, Japan, Rusland, de VS en de beide Korea's zouden op zo'n conferentie het verwijderen van alle kernwapens van het Kore aanse schiereiland moeten rege len. Japan verwelkomde het Russische initiatief. De VS zei den het 'te zullen bestuderen'. China dat als bondgenoot van Noord-Korea wordt gezien, vindt dat internationale bemid deling een uitweg moet bieden en ziet voor de Veiligheidsraad in dit conflict geen rol. China is permanent lid van de Veilig heidsraad en heeft er het veto recht. De Zuidkoreaanse presi dent Kim overlegt vandaag in Peking over het conflict. Door Carla Joosten Den Haag - Het spoorwegennet in Nederland kan veel meer goederenvervoer aan dan er nu over heengaat, blijkt uit een nog vertrouwelijk rapport van het ministerie van Verkeer en de havens van Rotterdam en Amsterdam. Broederschap De notarissen zijn van mening dat het systeem van vaste tarie ven hen in staat stelt maatschap pelijk nuttig werk te verrichten. Voorzitter mr. Dijk van de Nota riële Broederschap betwist de cijfers uit het onderzoek maar erkent dat 'het raar is dat een beroepsgroep zelf haar tarieven vast stelt'. Hij is bereid samen met de overheid te proberen 'een redelijke tarievenstructuur vast te stellen'. De voorzitter van de Broeder schap heeft zijn twijfels over het KPMG-onderzoek dat is geba seerd op cijfers uit 1992. Voor zover dat in de notariskantoren zelf plaatsvond, is dat gebeurd in de periode november/decem ber, aldus mr. Dijk. „Je bepaalt de omzet van warenhuizen toch ook niet aan de hand van de Sinterklaasverkopen. Maatregelen op het gebied van de planning en de verkeerslei ding leveren al binnen vijf jaar meer capaciteit op. Op langere termijn is zelfs 'een substantiële verhoging' van de capaciteit 'mo gelijk. WD en D66 zullen de bevindin gen uit het rapport dinsdag aan de orde stellen tijdens het debat over de Betuwelijn in de Eerste Kamer. De Eerste Kamer moet dan haar oordeel geven over de aanleg van de goederenspoorlijn naar Duitsland. De studie is verricht met het oog op de te verwachten groei van- het vrachtvervoer over de weg. Die groei moet deels worden op gevangen door vervoer over spoor en water. De waterwegen bieden nog veel ruimte; bij de rails is dat anders, omdat de NS een zeer groot deel van de capa citeit voor personenvervoer ge bruiken. De Tweede Kamer is daarom akkoord gegaan met de aanleg van een nieuw spoor ex clusief voor goederenvervoer. Nu blijkt er een groot aantal maatregelen te zijn dat het ge bruik van het bestaande spoor wegennet kan vergroten. Op korte termijn levert bijvoorbeeld de aanpassing van de wissels op bepaalde trajecten dertig pro cent meer capaciteit op. Eenzelf de winst valt te boeken met verhoging van de toegestane snelheid. Betere planning Met een betere planning (zoals een snellere opeenvolging van treinen), de aanleg van inhaal- sporen ook buiten stations en het minder vaak en minder lang openen van bruggen kan op kor te termijn capaciteit worden ge wonnen. Verdere studie is nodig naar een nieuw systeem van be heersing van het treinverkeer, verhoging van de snelheid en vergroting over grote lengte van het aantal sporen (in een baan vak). Exacte becijferingen over de groei en de kosten van alle maatregelen bevat het rapport niet. De onderzoekers benadruk ken wel dat de maatregelen in de praktijk alleen slagen als verla der, vervoerder en overslagbe drijf in staat zijn op elkaar in te spelen. ZOMERTIJD Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pea, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994) kwartaal acceptgiro 87.20 kwartaal automatisch84.70 maand automatisch 29.05 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. WKBUÊÊ E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT I— J J

de Stem | 1994 | | pagina 1