Machtsstrijd in top van NedCar Volkswagen verlaagt prijzen drastisch Bonden en Schiphol onderhandelen weer Pc-bouwer Tulip wil naar de Europese top KORtI^ principe waarnemers Hooglopend conflict tussen directeuren Huberts en Germundsson Europese staalbedrijven willen produktie drukken Licht herstel advertenties dagbladen 6Van den Nieuwenhuyzens verhaal is totale nonsens' i'NLAND weg DBSTEM ECONOMIE A5 aan wegens laster rnonderzeeërs rix in verlegenheid 1 bij herdenking litler opgegraven fraude te lijf Philip Morris eist miljarden van tv-station ECONOMIE KORT Cindu behaalt lager resultaat Ondernemers: Geld in groengebieden Bedrijven vormen wereldwijd telecomnet Allied-Lyons koopt Pedro Domecq Polygram neemt Russisch concern over Defect aan slot motorkap Renault 19 Reddingsplan voor Crédit Lyonnais Officier van justitie in HCS-zaak: JAG 25 MAART 1994 /U ./.n nn7 VRIJDAG 25 MAART 1994 Intóagbrief aan to Brusselse et dat hij door de meerderheid van 'laag-bij-de-grondse-poii feemeester blijft ervan overtuigd Wen steeds optimaal heeft ver- L de Linkse Democratische Partii bs laster ingediend tegen Silvio •t PDS-leider Occhetto gisteren bestuursleden van de Calabre- Iffia-activiteiten. pn de Siciliaanse stad Catania fcoek gaande is tegen Marcello Wlusconi's reclamemaatschappij Irzeeboten met kernwapens zijn ferden van Rusland tegen elkaar I Itar-Tass. De schepen hebben fen er is geen gevaar voor mensen Jr-Tass. Het baseerde het bericht Iwbare bron' op het hoofdkwar- Ir Vaclav Klaus heeft koningin It door tegenover de Tsjechische Tiegatief had uitgelaten over de h Beatrix tijdens de ontmoeting |egd hebben dat 'de Oostduitsers Ti tot de vruchten van de wel- fellen'. De Tsjechen zouden erin en vooraanstaande industriële Iranen zijn toch niet welkom in l'-parade ter gelegenheid van de twinning op nazi-Duitsland. Het Ide oude vijand bij de festivitei- p mars mee te laten marcheren, top besloot de regering van het pdacht om een modern Duits pen. De Duitse bondskanselier fticht de botten van Hitier, Eva pen opgegraven. In een deel van I de vondst van 21 skeletten in de ■Volgens Justitie staat tot nu toe pertig stammen en dat de doden (torven. nert aan een merkwaardige De Russische historicus Lew ï'Smersch'- de geheime dienst I van Hitier en consorten vanuit T de Klausenerstrasse in Magde- le jaarlijks terugkerende kritiek Tip haar fraudegevoelige beleid, hük van subsidies en gemeen- ■ommissie neemt vijftig inspec- I mogelijke technische middelen Jt opsporen van fraude, iciaal telefoonnummer. Mensen Tnoeden. Brussel houdt voortaan I in- en uitvoer van goederen ruik van landbouwsubsidies te EU-lidstaten 1.298 gevallen van [gemeld, waarbij in totaal een miljoen ecu (circa 500 miljoen Ift er voor het eerst in beginsel waarnemers toe te laten in het gelegen Hebron. Ondertussen is j paraatheid gebracht uit vrees tijdens het joodse paasfeest. kringen zijn hierbij zeker 26 Arabieren gewond geraakt. De Palestijnen protesteerden don derdag fel na de Israëlische be schieting van een Hamas-schuil- plaats. Daarbij vielen woensdag zeker vijf doden. Israël vreest voor Palestijnse wraakacties, een maand na het bloedbad in hebron en na de beschieting van Harnas. Alle va kanties van het leger en de poli tie zijn ingetrokken, de zieken huizen hebben speciale medische teams klaarstaan. De vrees dat er zelfs zelfmoor dacties zullen worden onderno men, heeft het leger doen beslui ten het al vier weken geldende uitgaansverbod in Hebron tol zeker na het Pesachfeest te later voortduren. Ook het verbod vooi Palestijnen om naar Israël t< reizen blijft voorlopig gehand haafd. De binnenlandse veilig heidsdienst heeft de bevolking gewaarschuwd dat vanaf het za terdag te beginnen joodse paas feest, Pesach, niet alleen in de bezette gebieden maar ook in Israël zelf ernstige aanslagen te verwachten zijn. Overal in het land is extra bewa king bij drukbezochte plaatsen zoals winkelcentra, toeristischs attracties en synagoges. Het Is raehsche Rode Kruis heeft de nationale bloedbank aangevuld. Van onze verslaggever leusden - In een dramatisch te noemen poging om de stag nerende verkopen te keren, verlaagt Volkswagen Neder- jand met onmiddellijke in gang zijn prijzen. En fors ook: gemiddeld met zo'n acht procent. I Alle modellen, met uitzondering van Corrado en Polo, staan aan merkelijk scherper in de prijs lijsten. Een voorbeeld: het meest I verkochte model, de Golf CL 1.6i voorheen 34.440 en staat vandaag opeens voor 31.995 in de showrooms. Met als extra lokker getint glas. Want ook de uitrustingsniveaus worden opgetrokken. Bij de meeste Vento-modellen gaat het dan om kostbare zaken als elek trisch bediende ramen en centra le deurvergrendeling. Bij de Pas sat valt op dat het 1.8-liter ba sismodel weer onder de magi sche grens van veertig mille komt. De Golf VR6 wordt maar liefst acht mille in prijs ver laagd. Het VW-concern draait stroef. In Nederland lijkt Volkswagen 1994 niet eens zo gek te zijn ingegaan, maar insiders voor spellen dat de cijfers er in de komende weken heel anders uit komen te zien. VW dreigt van zijn 'normale' marktaandeel tien h elf procent terug te vallen naar zes. De VW-prijzen worden door het_ koperspubliek als fors gezien en de half januari bij Opel en Ford doorgevoerde aanbiedingen heb ben hun uitwerking niet gemist. Kennelijk komt de klap bij VW zo hard aan dat importeur Pon nu spijkers met koppen wil slaan. In een verklaring stelt de impor teur dat hij niet wil kiezen voor een weg met extra hoge inruil- prijzen of voordelige financie ringen. „We hebben gekozen voor een structurele aanpak." Daarbij is ook de grote rol die VW in de lease-wereld speelt een belangrijk argument. Pons algemeen directeur Rot tinghuis reageert uiterst terug houdend op vragen over het waarom. „We moeten nu een maal mee met de marktbewegin- gen. Soms moet je omhoog, soms omlaag." Volgens PON is de ver laging in samenspraak met de fabriek in Wolfsburg tot stand gekomen. Het Duitse concern liet gisteren weten, dit jaar waarschijnlijk quitte te kunnen draaien na een record-verlies van 1,9 miljard mark in 1993. In 1992 was VW nog goed voor een winst van 147 miljoen mark. De eerste maanden van dit jaar zijn beter verlopen dan was ver wacht, aldus bestuursvoorzitter Piëch. VW zag kans in het eerste kwartaal het verlies van 1,25 miljard mark dat in de eerste drie maanden van vorig jaar op trad met ongeveer tweederde te verminderen. Van onze redactie economie I Bom - In de top van autofabrikant NedCar in Born is I een machtsstrijd ontbrand, die dreigt uit te lopen op het i vertrek van produktiedirecteur J. Huberts. Huberts leeft in onmin met de Zweed G. Germundsson, die namens aandeelhouder Volvo Zweden in de raad van bestuur van NedCar zit. Huberts verwijt Germundsson, die verantwoordelijk is voor de kwaliteitscontrole bij NedCar, onvoldoende toezicht gehouden te hebben op de ontwikkeling van de nieuwste versie van de Volvo 440. Deze heeft daardoor zoveel kin derziekten dat de produktie van dit nieuwe model in Born uiterst moeizaam verloopt. Huberts is hevig verontwaardigd dat hij daar als produktiechef nu de schuld van krijgt. Het reeds lan ger sluimerende conflict is deze week geëscaleerd. Huberts, die op de werkvloer in Born bijzon der populair is, heeft met zijn portefeuille gerammeld als hij niet meer steun krijgt van de raad van bestuur. Die bestaat behalve uit Ger mundsson uit de Japanner N. Takehara en voorzitter F. Seven- stem. Takehara en Sevenstern weigeren echter om uiteenlopen de redenen om Germunddson af 4e vallen, gezien de toch al inge wikkelde en moeizame verhou ding tussen de drie aandeelhou ders van NedCar: Volvo-Zwe- den, Mitsubishi en de Neder landse staat. Volgens ingewijden bij NedCar wordt daarom op dit moment door bestuursvoorzitter F. Se venstern gewerkt aan een lijm poging, die het mogelijk moet maken dat Huberts blijft en die tevens de kans op toekomstige conflicten met Germundsson uit sluit. Een woordvoerder van NedCar wilde gisteren niets over de conflicten in de top zeggen. Hij beperkte zich tot de medede ling dat 'er nog niets beslist is.' Verwacht wordt dat NedCar be gin volgende week met een be sluit naar buiten komt. Ook de vakbonden weigerden gisteren in te gaan op de aard van het conflict. Bestuurder Ja- ques Teuwen van de Unie BLHP noemde het een slechte zaak dat deze gevoelige kwestie niet bin nenshuis is gebleven. „Het rom melt overal wel eens, maar dat moet je intern oplossen." Vol gens Teuwen kan het noodlij dende NedCar zich zo'n affaire niet veroorloven. Hij vindt daar om dat de Nederlandse staat als toezichthouder moet ingrijpen om het conflict zo snel mogelijk uit de wereld te helpen. Produktiedirecteur Huberts zelf wilde gisteren niet ingaan op de verwikkelingen in de top. Hij bestreed dat hij van plan is om op te stappen. Van onze redactie economie Den Bosch - De grootste Nederlandse pc-fabrikant, Tulip, blaakt van zelfvertrouwen. Nu het bedrijf in 1993 weer in de zwarte cijfers is gekomen, denkt Tulip aan zeer hoge groeicij fers voor de komende vier jaar. Volgens directeur R.J. Romein zal zijn firma in 1998 bij de vijf grootste pc-bouwers in Europa behoren. De omzet wordt op ter mijn vervijfvoudigd (1993: 374 miljoen), terwijl de produktie omhoog zal schieten naar ruim 600.000 personal computers (1993:128.000 stuks), zo is giste ren bekend gemaakt. Optimisme is overigens bij Tulip geen onbekend fenomeen. Enke le jaren geleden verkondigde de directie dat het concern al in 1995 een plaats binnen de top-5 zou halen. De opmars liep echter door de moordende concurrentie vertraging op. Onderaan Tulip bungelt nu nog onderaan in de top-10 van computerfabri kanten in Europa met een marktaandeel van ongeveer twee procent. Koplopers zijn de Ame rikanen IBM en Compaq, die elk tien procent van de totale Euro pese verkopen voor hun rekening nemen. Via het door Tulip uitge stippelde groeiscenario wordt het huidige bescheiden markt aandeel verdubbeld. Romein denkt dat Tulip met die omvang de bikkelharde concur rentiestrijd aan kan. „Met die kritische massa van ruim 600.000 machines kunnen we een nettomarge van vier procent halen," zegt de bestuurder. Voor Tulip een ambitieus stre ven. In 1993 noteerde het con cern met een nettowinst van 5 miljoen een netto winstmarge van slechts 1,3 procent. Wel kon Tulip daarmee de 'schande' van 1992 (voor het eerst in het vijf tienjarige bestaan verlies) uit wissen. In dat jaar opende Com paq de prijzenoorlog met goed kopere machines. Tulip moest daardoor flink reorganiseren. Marges Ook dit jaar staan de marges onder druk. De huidige produk- tiebasis van ruim 120.000 ma chines is op termijn te klein om Tulip te laten overleven. Doel is de afzet te verhogen. De 'thuis gebruiker' is de nieuwe doel groep van het Bossche concern. Die markt laat de grootste groei zien. Het Tulip-aandeel op deze consumentenmarkt is nu nog haast verwaarloosbaar. 'Jan met de computerpet' is zó belangrijk geworden, dat er dit jaar een speciale, goedkope pc-lijn wordt geïntroduceerd. Van onze verslaggever Amstelveen - De directie van luchthaven Schiphol en de bonden zijn gisteren aan het eind van de dag weer met elkaar om de tafel gaan zit ten, na een twee uur durende werkonderbreking van het personeel eerder op de dag. Het initiatief tot de hernieuwde onderhandelingen over de cao voor 1994 en '95 is genomen door de directie. Doorbraken waren er gisteravond nog niet; het overleg wordt vanmorgen voortgezet. Volgens de bonden is de directie van Schiphol ge schrokken van de werkonderbre king. De luchthaven hecht eraan om nu een oplossing te vinden voor het cao-geschil. Mocht dat niet lukken, dan staat Schiphol binnen enkele dagen hardere acties te wachten, heb ben de vakbonden AbvaKabo, CFO en Vereniging Personeel Schiphol al laten weten: stipt heidsacties, kort- of langer du rende stakingen bij ondersteu nende diensten en vertragingen op de parkeerplaatsen. De vakbonden laten weten daar bij in eerste opzet alleen de be drijfsvoering van de nationale luchthaven te willen schaden. Pas in de allerlaatste plaats zal het belang van de passagiers in het geding komen. Aan de actie gistermiddag tussen half twee en half vier nam een derde van het personeel (1700 werknemers) deel. De bereidheid tot het voeren van meer en lang duriger acties is, getuige de steunbetuigingen, erg groot. De belangrijke operationele diensten van Schiphol deden niet aan de werkonderbreking mee. Hiermee handelen de bon den overeenkomstig het oordeel van de Haarlemse rechtbankpre sident mr. C. ter Wee-van Hilten. Zij wees gisterochtend de eis van de Schiphol-directie af om de actie te verbieden. De Sehiphol- leiding vreesde, ten onrechte zo als bleek, voor 'een chaos'. De vakbonden eisen onder ande re behoud van werk (een gefa seerde afbouw van 150 plaat sen), en geen loonsverhoging in '94 maar wel 1,5 procent toeslag in '95. President-directeur H. Smits van Schiphol heeft dit bod tot nu toe -««SR O 9 Ruim 500 medewerkers van Schiphol onderbraken gistermiddag het werk. FOTO ANP steeds afgewezen. De luchtha- denken valt aan buschauffeurs weerkorps voor de gebouwen. De vendirectie wil ook voor '95 een op de platforms (naar vervoers- bonden verwachten hierdoor een nullijn en sluit het uitbesteden maatschappij NZH), beveili- verlies van zo'n driehonderd ba- van werk aan derden niet uit. Te gingsbeambten en het brand- nen. Brussel (anp) - De weg naar gezondmaking van de Europese staalsector lijkt geëffend, nu de particuliere staalproducenten alsnog bereid zijn de produktiecapaciteit verder terug te schroeven. De Europese Commissie is volgens een woordvoerder daarom bereid bestaande steunmaatregelen tot dit najaar te verlengen. De Europese commissarissen Van Miert (Concurrentie) en Bangemann (Industrie) dineerden woensdagavond met een delegatie staalindustriëlen over een gezondere sector. Daarvoor moet volgens Brussel de produktie capaciteit met 19 tot 25 miljoen ton worden verminderd. Tot nu toe rijn afspraken gemaakt voor een reductie van elf miljoen ton. De producenten bleken bereid op zijn minst de ontbrekende acht ®iljoen ton op te vullen. Zij beloofden daarnaast geen verdere staatssteun aan te vragen om de operatie tot een goed einde te brengen. Van Miert klaagde vorige maand nog zijn nood over de staalproducenten die weigerden over de brug te komen met plannen om minder staal te produceren. Volgens de woordvoerder zal de capaciteitsreductie via fabrieksslui- tingen (vooral in Italië) en specialiseringen of fusies worden bereikt. Hij wilde echter geen details kwijt, al stelde hij dat de acht miljoen ton zal worden gehaald, zelfs als drie kwart van de plannen wordt ""gevoerd. Washington (rtr) - Het Amerikaanse tabaks-, le vensmiddelen- en dranken concern Philip Morris (met een Europese hoofdvesti ging in Bergen op Zoom) eist voor de rechter een be drag van maar liefst tien miljard dollar van het Ame rikaanse tv-station ABC- TV. Philip Morris liet gisteren weten het tv-station te be tichten van smaad. ABC-TV heeft een maand geleden in een van zijn programma's gezegd dat de tabakindus trie extra nicotine in haar sigaretten doet om de roker verslaafder te maken en zo aan het roken te houden. Volgens Philip Morris, dat als bekendste merk Marl boro heeft, is deze bericht geving 'vals en lasterlijk'. Het tv-station is eigendom van Capital Cities/iUJC. De koers van de aandelen van deze onderneming zakte gisteren na de schadeclaim in korte tijd met ruim tien procent. Met zijn gang naar de rech ter lijkt Philip Morris de tegenaanval te hebben inge zet tegen de sterke anti rookcampagnes in de VS, die zowel de overheid als de particuliere sector voeren. Het roken wordt steeds meer aan banden gelegd en dreigt bovendien een stuk duurder te worden. Voorzitter W. de Pagter van De Nederlandse Dagbladpers: We hebben de bodem geraakt'. FOTO ANP De Pagter durfde enig optimisme te tonen, ook omdat volgens hem adverteerders goed reageren op de pogingen van de uitgevers om het hen meer naar de zin te maken. De dagbladondernemers hebben de advertentiemarkt wel eens wat ver waarloosd, erkende hij, 'maar we zijn als voorma lig marktleider van de Olympus afgedaald.' Vertrouwen in de positie van de kranten ontlenen de uitgevers ook aan de lichte groei van de oplagen, tot een record van ruim 4,7 miljoen exemplaren in 1993. Doordat de kranten ook duurder werden, stegen de oplage-inkomsten met 4,5 procent tot 1,478 miljard. Hogere adverten tietarieven konden de daling van het volume niet compenseren: de inkomsten uit de advertentiever kopen liepen 4,5 procent terug tot 1,474 miljard. De lagere inkomsten werden voor een deel goedge maakt doordat papier ruim dertien procent goed koper werd, na een prijsdaling met 16,4 procent in 1992. De Pagter zag gisteren tekenen dat die markt aan het omslaan is. Van onze redactie economie Amsterdam - De dagbladuitgevers voorzien dit jaar enig herstel, na opnieuw een forse daling van de gemiddelde rendementen in 1993. Voorzitter W. de Pagter van de branchevereniging De Nederlandse Dagbladpers zei gisteren te ver wachten dat de verkochte advertentieruimte in het eerste kwartaal is gegroeid. „We hebben de bodem geraakt." Teruglopende advertentie-omzetten, met name in de personeelswerving, zijn een belangrijke reden dat de rendementen van de Nederlandse dagbladen in vijf jaar tijd van gemiddeld twaalf naar zes procent zijn gedaald. Vorig jaar verkochten de dagbladen ruim 38 procent minder personeelsad vertenties, waardoor dit segment in drie jaar tijd 62 procent achteruit is gegaan. Uithoorn - Het chemisch concern Cindu heeft in het afgelopen boekjaar het nettoresultaat zien dalen met 56 procent van 5,5 miljoen naar 2,4 miljoen. Oorzaken waren reorganisatiekosten, sterke druk op de prijzen en rentelasten. Een concrete winstver wachting spreekt het bedrijf niet uit, maar wel stelt de top vast dat het dal van de conjunctuur is bereikt. Door de verbetering van de economie en de verlaging van de kosten zullen de resultaten zich in 1994 beter ontwikkelen. Den Haag - Nederlandse ondernemers zijn bereid geld op tafel te leggen voor de aanleg van grote groengebieden in de Randstad. Zij willen dan wel in die gebieden hun gang kunnen gaan. Vooral de horeca, projectontwikkelaars en ontgronders voelen wel wat voor financiële samenwerking met de overheid om de groengebieden van de grond te krijgen. Dat blijkt uit een onderzoek hehouden onder ondernemers in de regio Utrecht in opdracht van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. In de Randstad moeten volgens het Structuurschema Groene Ruimte zes groengebieden komen ter grootte van 1000 tot 2000 hectare. Het betreft aaneengesloten gebieden met recreatiemogelijkheden, bos en natuur. New Vork - Het Amerikaanse concern Loral Corporation gaat met acht andere bedrijven een wereldomspannend telecommuni catienet vormen met behulp van 48 satellieten. Het geheel gaat naar schatting 1,8 miljard dollar kosten. Loral bouwt de satellieten. Tot de overige deelnemers behoren het Duitse Dasa (dat een meerderheidsbelang heeft in Fokker), het Franse Alcatel, het Britse Vodafone en het Italiaanse Alenia. Het communicatienet Globalstar moet in 1998 gaan functione ren. Globalstar zal goedkope diensten leveren voor telefoon- en faxverkeer, ook voor mobiele systemen in 33 landen. Ook de gefortuneerde Amerikaanse zakenlieden Bill Gates en Craig McCaw hebben plannen voor een wereldomspannend communi catienet. Londen - Het Britse voedsel- en drankenconcern Allied-Lyons wordt voor 739 miljoen pond (ƒ2 miljard) eigenaar van de Spaanse drankenproducent Pedro Domecq, zo hebben de twee bedrijven gisteren bekendgemaakt. Om de overneming te bekos tigen, komt het Britse concern met een claim-emissie, waarbij dertien bestaande aandelen het recht geven op twee nieuwe. Deze aandelenuitgifte, tegen 490 pence per aandeel, moet ongeveer 651 miljoen pond opleveren. Moskou - Polygram, voor driekwart eigendom van Philips, heeft met de overname van de muziekactiviteiten van het Russische BIZ-Enterprises haar postitie op de Oosteuropese markt ver sterkt. Polygram heeft al dochters in Hongarije en Tsjechië. BIZ Enterprises is een van de grootste Russische ondernemingen op het terrein van media en entertainment, actief in de reclame, televisie-produkties, kranten en tijdschriften en direct mailing. Polygram is de eerste Westerse platenmaatschappij die een dochteronderneming in Rusland bezit. Het bedrijf doet geen mededelingen over de prijs die het betaald heeft. Den Bosch - Het motorkap-slot van auto's van het type Renault 19 uit 1992 en de eerste helft van 1993 kan door een constructie fout losschieten. De importeur heeft per brief de eigenaren van Renaults 19 opgeroepen, bij de dealer kosteloos het slot te laten repareren. In Nederland zijn in deze periode 17.000 Renaults 19 verkocht. Volgens B. Sikking van Renault zijn in het motorkap-slot twee te korte bouten gebruikt, waardoor het slot los kan schieten en alleen nog maar op de tweede beveiliging, de slotvanger, hangt. Renault roept in heel Europa eigenaren op hun Renaults 19 uit de betreffende periode te laten controleren. Parijs - De Franse staatsbank Crédit Lyonnais (met een grote dochteronderneming in Nederland) krijgt in het kader van een reddingsplan een kapitaalinjectie van 4,9 miljard franc 1,6 miljard) om haar wankele positie te versterken. Dit is gisteren bekendgemaakt bij de publikatie van rampzalige resultaten over 1993. Crédit Lyonnais, gemeten aan de activa de grootste bank ter wereld buiten Japan, zag het nettoverlies vorig jaar scherp stijgen van 1,85 miljard franc tot 6,9 miljard (bijna 2,3 miljard). Van de kapitaalinjectie komt 3,5 miljard franc van de Franse regering, die voor 52 procent eigenaar is van de bank. Voor de rest zorgen twee andere belangrijke aandeelhouders. VERVOLG VAN VOORPAGINA De officier acht duidelijk bewezen dat de verdachten beschik ten over koersgevoelige informatie. Die zouden zij op 30 juli 1991 hebben opgedaan tijdens een spoedvergadering van de crediteuren van HCS in het Amro-kantoor aan de Amster damse Herengracht. De drie hadden daar meer infor matie vergaard dan de dag daar op door middel van een persbe richt aan het publiek is bekend gemaakt. Dat communiqué repte alleen van een reddingsoperatie door middel van een emissie van 127,5 miljoen gulden. Tijdens het 'Herengrachtberaad' zou verder nog overeenstemming zijn bereikt over de wijzigingen van de financiële facelift, zoals de aard van de emissie (onder hands of openbaar?) en de koers, hooguit twee gulden. Dat was aanzienlijk beneden de toenma lige beurskoers van vier gulden. Met die volgens de officier koersgevoelige informatie, beslo ten de drie grootaandeelhouders na de vergadering de koers op 31 juli te manipuleren. Van Nierop verwierp het ver weer van de verdachten dat die dumping uitsluitend was be doeld om de koers te reguleren. „Dat argument gebruikte Van den Nieuwenhuyzen tegenover Melchior en Albada Jelgersma, maar zelf had hij duidelijk iets anders voor ogen. Tja, van je vrienden moet je het maar heb ben. De koers moest volgens hem kost wat kost naar een gulden een gulden vijftig. Dat heeft hij zelf toegegeven." Dat er op de 31e juli, een dag na de vergadering, liefst 4,1 miljoen aandelen HCS werden gedumpt, aanzienlijk meer dan de ge plande enkele honderdduizenden aandelen, was volgens Van Nier- op zeker geen misverstand zoals Van den Nieuwenhuyzen wilde doen geloven. De officier refe reerde daarbij aan het telefoon gesprek tussen de hoofdverdach te en zijn commissionair aan het einde van die beruchte 31ste juli. In de wetenschap dat er al mil joenen stukken waren verkocht, gaf Van den Nieuwenhuyzen volgens de officier opdracht de nog resterende vraag naar aan delen HCS, zo'n een a twee mil joen, af te romen. Van Nierop: „Het verhaal van de baisse-posi ties was dus volstrekte nonsens." De officier vroeg zich in zijn requisitoir bovendien af waarom de hoofdverdachte pas op 31 juli besloot dat de toenmalige koers van vier gulden voor HCS te hoog was. „Als hij dat niet deed om onderhands aandelen te kun nen kopen tegen een zo laag mogelijke koers, waar was het hem dan om te doen?" De advocaat van Van den Nieu wenhuyzen, mr. Spigt, beschul digde de officier van 'ondeugde lijke voorbereiding' en 'een on zorgvuldige procedure'. „Deze kwestie toont aan dat de benen van de macht toch te zwak zijn." Volgens mr. Spigt dreigt Van den Nieuwenhuyzen nu het slachtoffer te worden van de haast van justitie om een eerste strafzaak inzake handel met voorkennis met aandelen voor de rechter te brengen.

de Stem | 1994 | | pagina 5