Leger doodt aantal bezetters Mac Mexico rouwt massaal om dood presidentskandidaat Colosio Maasprijs vooral bedoeld om Wallonië gunstig te stemmen Surinaamse militairen beëindigen gijzeling van personeel bauxietbedrijf Serviërs tegen komst Turkse blauwhelmen Toch vredesakkoord Somalische krijgsheren Pc-bouw< naar de E Hooglopend Israël gaat in principe akkoord met waarnemers Europese willen pro DE STEM BUITENLAND Rusland wil top over Noord-Korea BINNENLAND korii Burgemeester Brussel weg PDS klaagt Berlusconi aan wegens Laster Botsing Russische kernonderzeeërs Premier brengt Beatrix in verlegenheid Duitse veteranen niet bij herdenking Mogelijk skelet van Hitier opgegraven Brussel gaat Europese fraude te lijf DE STEM VRIJDAG 25 MAART 1994 Mexico-Stad (rtr/afp/dpa) - In Mexico en daarbuiten is donderdag met ontzetting ge reageerd op de dood van pre sidentskandidaat van de re geringspartij PRI, Luis Do- naldo Colosio. Hij werd woensdag in Tijuana neerge schoten. De man die was opgepakt op verdenking van de moord, de 23-jarige Mario Aburto Marti nez, heeft inmiddels bekend. Volgens het openbaar ministerie heeft hij het moordwapen enkele weken geleden al gekocht met het voornemen Colosio te doden. Over zijn motief is niets bekend. Duizenden Mexicanen brachten in de hoofdstad Mexico-Stad een eerbetoon Colosio, die zo goed als zeker later dit jaar president Carlos Salinas de Cortari zou zijn opgevolgd. De 44-jarige Colosio werd in zijn hoofd en (onderjbuik geschoten toen hij in een arme wijk van Tijuana een toespraak hield. Hij overleed drie uur na de aanslag. Salinas kenschetste de moord als 'een belediging voor alle Mexica nen'. De Verenigde Staten had den Mexico direct juridische bij stand aangeboden voor de oplos sing van de moord. De PRI, de partij die het politie ke leven in Mexico al 65 jaar domineert, liet in een verklaring weten nog geen opvolger op het oog te hebben voor Colosio en op korte termijn daarover ook geen beslissing te nemen. Salinas riep in een televisierede de Mexica nen op tot kalmte en eenheid. Hij heeft geen noodtoestand uit geroepen. Procureur-generaal Diego Vala- des, leider van het onderzoek naar de moord, zei dat Arburto vermoedelijk niet alleen heeft gehandeld. Er wordt nog een tweede man vastgehouden. De Amerikaanse president Clin ton veroordeelde de moord op de PRI-presidentskandidaat als 'een zinloze daad van geweld'. Hij noemde Colosio's overlijden 'een groot verlies, niet aÜeen voor Mexico, maar ook voor Noord-Amerika'. Witte Huis-woordvoerster Myers verklaarde tegen journalisten dat het 'nog te vroeg was' om te beoordelen welke gevolgen de moordaanslag heeft op de inter ne stabiliteit van Mexico en de relaties tussen het land en de Verenigde Staten. Volgens diverse internationale specialisten komt het Nafta-vrij- handelsakkoord met de VS en Canada door het overlijden van Mexico's gedoodverfde nieuwe president niet in gevaar. Maar buitenlandse investeerders kun nen wel afgeschrikt worden. De Amerikaanse ambassadeur in Mexico, James Jones, zei in een eerste reactie op de dood van Colosio niet te geloven in een complot. Politiek commentator Jorge Castaneda, die veel gezag geniet in Mexico, zei dat het lang geleden was dat zijn land zó was opgeschrikt. Castaneda verwees naar het jaartal 1928, toen Al- varo Obregon werd vermoord, kort nadat hij als president was herkozen. Paramaribo (anp) - Bij de bevrijdingsactie van de zesentwintig gegijzelde werknemers van het bauxietbe- PrilO'tAeht VJITI P llOnTk drijf Suralco bij de Afobaka-dam door het Surinaamse 1UglUCIll V cUl llC IlUUjJ leger zijn gisteren vermoedelijk vijf of zes 'terroristen' gedood. Dat hebben minister van Defen sie Gilds en de legerleiding van Suriname op een persconferentie verklaard. Arrestaties zijn niet verricht, omdat de leden van het Surinam Liberation Front (SLF) op de vlucht zijn geslagen. De dam en de omgeving van de water krachtcentrale staan momenteel onder controle van het leger dat het gebied 'zuivert'. 'Vuurcontact' Absolute zekerheid over het aan tal slachtoffers konden of wilden de minister en de legerleiding niet geven. Eerder hadden de Surinaamse autoriteiten slechts meegedeeld dat er 'vuurcontact' was geweest en dat militairen en gegijzelden ongedeerd waren ge bleven. Gilds gaf samen met legerbevel hebber Gorré en landmachtcom mandant Jannasch op een pers conferentie beperkte opening Moskou (afp/rtr) - Rusland heeft gisteren voorgesteld een internationale conferentie bijeen te roepen over de Noord-Koreacrisis. Tijdens die conferentie moet worden gesproken over de ver wijdering van alle kernwapens van het Koreaanse schiereiland, aldus vice-minister van Buiten landse Zaken Tsjoerkin. Rusland wil de resolutie van de Veiligheidsraad te steunen, waarin Noord-Korea wordt op geroepen samen te werken met de experts van het Internationa le Agentschap voor Atoomener gie IAEA. Ook de Verenigde Sta ten willen de kwestie via de Veiligheidsraad oplossen. Was hington verklaarde evenwel het voorstel van Moskou 'zeer nauw keurig te zullen bestuderen'. Aan de conferentie zouden Rus land, China, de VS, Japan, Noord- en Zuid-Korea moeten deelnemen en vertegenwoordi gers van de Verenigde Naties en het IAEA, aldus Tsjoerkin. Pyongyang weigert inspecties van zijn zeven kerninstallaties. Het Westen vreest dat het land over atoomwapens beschikt. Noord-Korea heeft het atooma gentschap donderdag opgeroe pen zijn resolutie in te trekken. De laatste IAEA-inspectie moet voldoende hebben bewezen dat niets onrechtmatigs gebeurt in de nucleaire installaties. Het land waarschuwde dat Ame rikaanse sancties tegen Noord- Korea wegens zijn kernprogram ma zouden worden beschouwd als een 'oorlogsverklaring'. De VS hebben daarentegen gisteren gezegd dat Noord-Korea zijn oorlogstaal te matigen. van zaken over de actie. De gijzelingsactie van het SLA is volgens de Surinaamse autoritei ten uitgevoerd door zo'n acht tien tot twintig 'terroristen'. Zij waren niet in het bezit van het dynamiet en hadden ook geen mijnen gelegd rondom de centra le, zoals aanvankelijk was ge meld. Ook in de centrale zelf of op toegangswegen naar de Afo baka-dam zijn geen sporen van dynamiet gevonden, aldus Gilds en de legerleiding. Militairen vonden bij aankomst bij de dam aan het Brokopondo- meer drie wapens, kennelijk in de haast achtergelaten door op de vlucht geslagen bezetters. Twee ervan waren eerder buitge maakt in de binnenlandse oorlog tussen diverse illegale groepen en het Surinaamse leger. Eén wapen is afkomstig van de poli tie. Hoeveel manschappen van het leger bij de bevrijdingsactie be trokken waren, wilden Gilds en de twee legerleiders niet zeggen. De speciale eenheid was op' pad gegaan met de bedoeling om een 'militaire dialoog' te voeren met de bezetters. Op weg naar de dam werden ze volgens de minister van Defensie en de legerleiding aangevallen door enkele personen in een auto die meteen begonnen te schieten. Vervolgens is afgeweken van het oorspronkelijke plan en werd, aldus Gilds, 'een mini-blitzkrieg' gevoerd. De tegenstanders wer den daarbij 'geneutraliseerd'. De bezetters, blijkbaar gealar meerd door deze schietpartij, raakten volgens de officiële le zing van Paramaribo in paniek. Een deel van hen vluchtte over land. Anderen probeerden per boot over het Brokopondo-stuw- meer te ontsnappen. Volgens Gilds heeft zich tussen militai ren en een deel van de bezetters op het water nog een gewapend treffen voorgedaan. Daarbij zijn vermoedelijk doden gevallen on der de 'terroristen', aangezien hun boot 'kelderde'. Stroomvoorziening Het einde van de gijzelingsactie betekent dat de stroomvoorzie ning in Paramaribo weer op het oude peil is. Het SLF schakelde woensdag nog drie turbines van de waterkrachtcentrale uit, waardoor voor 200.000 inwoners van de Surinaamse hoofdstad driekwart van de stroom weg viel. Het SLF bezette de dam om te protesteren tegen de beroerde economische situatie in Surina me. Aanvankelijk eiste het SLF het aftreden van de hele rege- ring-Venetiaan, later werd de eis afgezwakt tot 'enkele ministers' die moesten vertrekken. Presi dent Venetiaan heeft steeds ge zegd niet op hun eisen in te gaan. Nairobi (rtr/afp) - De twee machtigste krijgsheren van Somalië hebben giste ren in Nairobi een vredesakkoord geslo ten. Het duo roept op tot een staakt-het- vuren en tot een nationale verzoenings conferentie om een president te kiezen. De krijgsheren Aidid, leider van de Somali sche Nationale Alliantie (SNA), en Mahdi Mohammed, chef van de coalitie Groep van Twaalf, ondertekenden het verdrag na tien dagen van slepende onderhandelingen in een VN-kantoor in de Kenyaanse hoofdstad. Woensdag leek het vredesoverleg tussen de Somalische krijgsheren nog op niets uit te lopen. Speciaal VN-afgezant Lansana Kou- yate waarschuwde dat de 'tragische' misluk king kon resulteren in nieuw bloedvergieten. Generaal Aidid en 'interim-president' Mo hammed keuren elke vorm van geweld af als middel om conflicten op te lossen, zeiden zij gisteren. Zij willen een vrijwillige ontwape ning in heel Somalië. Alle vijftien rivaliserende groeperingen zijn uitgenodigd om op 15 april de regels en procedures vast te stellen voor deelname aan de verzoeningsconferentie op 15 mei. Die bijeenkomst moet een president, vice-presi- denten en een premier kiezen voor het land dat zonder regering zit sinds de val van dictator Mohamed Siad Barre in januari 1991. Ankara/Sarajevo (rtr/afp) - De Bosnisch-Servische leider Karadzic is tegen het sturen van Turkse VN-troepen naar Bosnië. Het opnemen van Turkse militairen in de vre desmacht zal een 'gevaarlijk precedent' scheppen. Het vergroot volgens hem het risico van een uitbreiding van de oorlog in het gebied. Turkije wil 2700 soldaten leve ren voor de VN-vredesmacht in Bosnië. De Veiligheidsraad is daarmee akkoord gegaan. De Griekse regering is ontstemd over het besluit van de Veilig heidsraad. Athene had erop aan gedrongen geen militairen uit het buurland te accepteren. Vol gens de Grieken zal het inzetten van Turkse troepen het hele ge bied destabiliseren. In het som berste Griekse scenario leidt de komst van de Turken zelfs tot een totale oorlog in de regio. Het vroeger Turkse Rijk beheer de tot begin deze eeuw grote gebieden van de Balkan, waar onder een deel van het voormali ge Joegolavië. De komst zou oude wonden openrijten, aldus Griekenland. Rusland heeft daarentegen het aanbod van Turkije toegejuicht. De tien Deense chauffeurs van het VN-konvooi dat voor de moslim-enclave Maglaj was be stemd maar werd geplunderd, zijn het slachtoffer geweest van een schijnexecutie door Servi sche Bosniërs. Een woordvoerder van de VN-organisatie voor de vluchtelingen, UNHCR, zei dat zij met een vrachtwagen zijn vervoerd naar het Servisch- Kroatische front bij Maglaj. Daar moesten zij tegen een muur gaan staan. „Zij beleefden ver schrikkelijke momenten." Later gaven hun overvallers hen opdracht met een witte vlag een pad te volgen door een mijnen veld in het niemandsland tussen Servisch en Bosnisch gebied. Pas na één kilometer bereikten de Denen een Kroatische militaire post, waarna zij werden overge bracht naar een post van de VN-vredesmacht Unprofor. Gis teren bereikte een Rode-Kruis hulpkonvooi Maglaj wel. Het parlement van de niet-er- kende Bosnisch-Servische Repu bliek heeft gisteren gestemd te gen aansluiting bij een nieuwe Van onze verslaggever Joep Trommelen Luik - De Samenwerkende Rijn- en Maaswaterleiding bedrijven (Riwa) lieten zich gistermiddag in Luik van hun beste kant zien: in plaats van de gebruikelijke Nederlandse kritiek op Wallonië te uiten, reikten ze voor de eerste keer de Internationale Maasprijs uit. Het was feest, maar wel een met een serieuze onder toon. „Dat impliceert dat er positieve dingen over de Maas te melden zijn en dat gebeurt niet zo vaak," zei G. Oskam, voorzitter van Riwa Maaszaken in het Pa lais des Congres, van waaruit de omstreden rivier goed te zien was. If you can't beat them, join them," omschreef jurylid H. Oterdoom de tactiek die de Riwa met de uitreiking van vierjaar lijkse Maasprijs toepast. Ofte wel: als harde taal niet helpt, probeer dan maar vriendjes te worden. De Maasprijs bestaat uit een door de Leerdammer kunstenaar Willem Heesen gemaakte glazen schaal. De lichtgroen gevlekte onderkant verwijst naar natuur lijk water met gezonde organis men. De blauwe bovenkant ver wijst naar schoon drinkwater. Directeur G. Merckx van de Antwerpse Waterwerken, een van de afnemers van Maas drinkwater, reikte twee van die schalen uit. De Duitse regionale waterbeheerder het Niersver- band en de Belgische oud-direc teur van het staalbedrijf Cocke- rill Sambre Alphonse Grosjean waren de gelukkigen. Alleen wie zich inspant om de kwaliteit van het Maaswater të verbeteren en daarbij verder gaat dan de over heid voorschrijft, komt voor de prijs in aanmerking. Bijna zes miljoen mensen in België en Ne derland krijgen hun drinkwater uit de Maas. Het Niersverband is verantwoor delijk voor de zuivering van af valwater in het Duitse deel van het Niersbekken. De Niers is een zijrivier van de Maas. Met een fosfaat verwijdering van 90 pro cent gaat het verband verder dan de afspraken daarover in het kader van het Noordzee Actie Programma en ook verder dan Europese afspraken. Alphonse Grosjean is oud-presi dent van Gimpe, een Waalse groepering van industriëlen in het Maasgebied die zich inzet voor milieubescherming. Bij Gimpe zijn ongeveer 35 onderne mingen uit het Maasbekken aan gesloten. Onder aanvoering van Grosjean is veel voorlichting verstrekt over mogelijke verbe teringen van de waterkwaliteit. Na zijn pensionering besloot hij zich voor het milieu te gaan inspannen. De dubbele prijs dient voor wie even verder kijkt dan zijn neus lang is twee politieke doelen. Via Grosjean deelt de Riwa een pluim uit aan het Waalse be drijfsleven, dat maar al te vaak negatief in de schijnwerpers wordt gezet als er zich weer een incident met een lozing voor doet. Onder anderen dankzij Grosjeam is er de afgelopen ja ren al veel bereikt. Zo kon Os kam gisteren melden dat cad mium, kwik, koper, chroom en lood voor het bereiden van drinkwater geen probleem meer vormen. „Dat is weieens anders geweest," stelde hij. De prijs aan Grosjean is vooral een aanmoe diging aan het bedrijfsleven om zo door te gaan. Want van de Waalse overheid moet de Riwa het (nog) niet hebben. Rioolwaterzuivering is in het Waalse een onbekend woord en telkens als 'Nederland' klaagt over het uitblijven van strengere milieunormen klimt de Waalse deelregering in de hoog ste boom. De prijs voor de Duit se afvalwater-zuiveraars stelt een voorbeeld aan de Waalse overheid, die onder meer door de Vlaams-Waalse twisten en de vaak harde Nederlandse opstel ling slechts heel aarzelend mee werkt aan een schonere Maas. Oskam, in het dagelijks leven directeur van Waterwinningbe- drijf de Brabantse Biesbosch, vertelde dat de laatste jaren met name bestrijdingsmiddelen het probleem vormen. Atrazine, si- mazine en vooral diuron. Tot voor kort dacht men dat de landbouw de grote schuldige was. „Inmiddels is bekend dat toepas sing in openbaar groen en op Een groep Amerikaanse soldaten is op weg naar het schip dat hen naar huis moet brengen. Zij behoren tot de laatste groep van 250 Amerikaanse militairen die nog in Somalië zitten. In december 1992 landden de VS-troepen, 20.000 man sterk, op de kust in het kader van de operatie Restore Hope herstel de hoop). Die moest een einde maken aan de burgeroorlog. Maar dat hebben de troepen niet voor elkaar kunnen krijgen. Hun aanwezigheid zorgde zelfs voor een opleving van de oorlog. foto epa -s« r i n 19IV ïiért n federatie van Kroaten en mos lims in Bosnië. Hun leider Ka radzic had hen dat ook 'geadvi seerd'. Het parlement verklaarde al te hebben gekozen voor een onaf hankelijke Servische republiek. Daardoor is aansluiting bij een nieuwe federatie onmogelijk. De moslim-Kroatische federatie kwam tot stand na bemiddeling van Rusland en de Verenigde Staten. Het doel van de Bosni sche Serviërs is aansluiting bij Servië en andere door Serviërs bevolkte gebieden. Het parlement besloot verder dat er niet meer zal worden onder handeld over een algemeen staakt-het-vuren in Bosnië zo lang de internationale sancties tegen Servië niet zijn opgeheven. Brussel - Michel Demaret (zie foto) stapt op. De 54-jarige burgemeester van Brussel heeft gisteren ontslag geno men, nadat hem afgelopen week al zijn bevoegdheden waren afgenomen. De chris tendemocraat Demaret was door zijn partij (PSC) aan de kant geschoven na een ge ruchtmakend interview in een Franstalig weekblad. Ook de andere partijen in het Brussel se college van B en W hadden de burgemeester laten vallen. Tot aan de Belgische gemeen teraadsverkiezingen van okto ber blijft de socialist Freddy Thielemans waarnemend bur gemeester van de Belgische en Europese hoofdstad. In zijn ontslagbrief aan het gemeentebestuur schrijft Demaret dat hij door de meerderheid in de raad is afgemaakt omwille van 'laag-bij-de-grondse-pot. tieke-overwegingen'. De ex-burgemeester blijft ervan overtuigd dat hij zijn verantwoordelijkheden steeds optimaal heeft ver. vuld. Rome - Het gewest Calabrië van de Linkse Democratische Partij I PDS heeft een aanklacht wegens laster ingediend tegen Silvió Berlusconi. In het tv-debat met PDS-leider Occhetto beweerde Berlusconi dat achttien bestuursleden van de Calabre-1 se PDS verdacht worden van maffia-activiteiten. Intussen heeft de rechtbank van de Siciliaanse stad laten weten dat er een onderzoek gaande is tegen Marcello I Dell'Utri, de directeur van Berlusconi's reclamemaatschappij Publitalia. Moskou - Twee Russische onderzeeboten met kernwapens zijn II woensdag in de wateren ten noorden van Rusland tegen e" gebotst, aldus het persbureau Itar-Tass. De schepen hebben i| slechts lichte schade opgelopen en er is geen gevaar voor mensen 1 of het milieu ontstaan, aldus Itar-Tass. Het baseerde het bericht op verklaringen van een 'betrouwbare bron' op het hoofdkwar-1! tier van de Russische marine. Praag - De Tsjechische premier Vaclav Klaus heeft Beatrix in verlegenheid gebracht door tegenover de Tsjechische I pers te verklaren dat zij zich negatief had uitgelaten over de Oostduitsers. Volgens Klaus zou Beatrix tijdens de ontmoeting II die ze gisteren met hem had gezegd hebben dat 'de Oostduitsers j passief zijn en maar afwachten tot de vruchten van de wel- j vaartsstaat hen in de schoot vallen'. De Tsjechen zouden erin uitblinken om hun land in een vooraanstaande industriële positie terug te brengen. Londen - De Duitse oorlogsveteranen zijn toch niet welkom in Londen bij de 'Victory in Europe'-parade ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van de overwinning op nazi-Duitsland. Het 'verzoeningsplan' van Major om de oude vijand bij de festivitei ten te betrekken door hen in de mars mee te laten marcheren, viel niet in goede aarde en daarop besloot de regering van idee af te zien. Nu wordt gedacht om een modern Duits j legeronderdeel mee te laten doen. De Duitse bondskanselier blijft overigens uitgenodigd. Bonn - In Magdeburg zijn wellicht de botten van Hitier, Braun en andere nazi-kopstukken opgegraven. In een deel vai de Duitse pers wordt volop over de vondst van 21 skeletten in de Klausenerstrasse gespeculeerd. Volgens Justitie staat tot nu toe alleen vast dat ze uit de jaren veertig stammen en dat de doden niet op natuurlijke wijze zijn gestorven. Het boulevardblad 'Bild' herinnert aan een merkwaardige episode van twee jaar geleden. De Russische historicus Lew Besymenski beweerde toen dat de 'Smersch' - de geheime dienst van het Rode Leger -, de lijken van Hitier en consorten vanuit de Führer-bunker in Berlijn naar de Klausenerstrasse in Magde burg had gebracht. Brussel - Moe geworden van de jaarlijks terugkerende kritiek van de Europese Rekenkamer op haar fraudegevoelige beleid, gaat Brussel nu zelf het misbruik van subsidies en gemeen schapsgelden aanpakken. De Commissie neemt vijftig inspec teurs extra in dienst en wil alle mogelijke technische middelen zoals een 'kliklijn' inzetten bij het opsporen van fraude. In elke lidstaat komt een speciaal telefoonnummer. Mensen kunnen bellen als zij fraude vermoeden. Brussel houdt voortaan de landbouwvoorraden en de in- en uitvoer van goederen scherper in de gaten om misbruik van landbouwsubsidies te voorkomen. In 1993 hebben de EU-lidstaten 1.298 gevallen van geknoei met landbouwsubsidies gemeld, waarbij in totaal een bedrag gemoeid was van 248 miljoen ecu (circa 500 miljoen gulden). Van onze verslaggever „«den - In een dramatlsc Kernen poging om de staf te "de verkopen te kerei blaart Volkswagen Nedei und Set onmiddellijke in 1 zijn prijzen. En for ook gemiddeld met zo'n ach procent. Mie modellen, met uitzonderin Corrado en Polo, staan aar !fprkelijk scherper in de pms fristen Een voorbeeld: het meel verkochte model, de Golf CL 1.1 kostte voorheen 34.440 d Van onze redactie economie Born - In de top van au een machtsstrijd ontbran vertrek van produktiedirt in onmin met de Zweed aandeelhouder Volvo Zv van NedCar zit. Huberts verwijt Germundssc die verantwoordelijk is voor L kwaliteitscontrole bi) NedC. onvoldoende toezicht gehoud te hebben op de ontwikkelr van de nieuwste versie van Volvo 440. Deze heeft daardoor zoveel k: derziekten dat de produktie v dit nieuwe model in Born uitei moeizaam verloopt. Huberts hevig verontwaardigd dat daar als produktiechef nu schuld van krijgt. Het reeds Ie ger sluimerende conflict is d week geëscaleerd. Huberts, op de werkvloer in Born bijz< der populair is, heeft met z portefeuille gerammeld als niet meer steun krijgt van raad van bestuur. Die bestaat behalve uit mundsson uit de Japanner Takehara en voorzitter F. Sevi stern. Takehara en Sevensti weigeren echter om uiteenlopt de redenen om Germunddson «te vallen, gezien de toch al in, wikkelde en moeizame verhc ding tussen de drie aandeelhc ders van NedCar: Volvo-Zv den, Mitsubishi en de Ned landse staat. Volgens ingewijden bij Nedt wordt daarom op dit mom Van onze redactie economie Den Bosch - De grootstel blaakt van zelfvertrouwen zwarte cijfers is gekomen, fers voor de komende vier j Jeruzalem (afp/rtr) - Israël heeft er voor het eerst in beginsel mee ingestemd internationale waarnemers toe te laten in het op de westelijke Jordaanoever gelegen Hebron. Ondertussen is het leger in opperste staat van paraatheid gebracht uit vrees voor grote rellen dit weekeinde tijdens het joodse paasfeest. verharde oppervlakken voor sommige bestrijdingsmiddelen een heel grote bijdrage kan leve ren aan de belasting van opper vlaktewater," vertelde Oskam. Vorig jaar leidde een te hoge concentratie diuron in de Maas ertoe dat Oskams waterwinbe- drijf de inlaat van Maaswater in de Biesboschbekkens zestig da gen moest staken. „Gemeenten bleken op grote schaal te zijn overgeschakeld op diuron toen de toepassing van simazine op verharde oppervlak ken in Nederland werd verbo den. Juist vorige week is een voorlichtingscampagne gestart om gemeenten te bewegen het gebruik van diuron zoveel moge lijk achterwege te laten," vertel de Oskam het overwegend Bel gische gehoor. Hij en zijn colle ga's zouden het liefste zien dat éls er al gespoten moet worden, dat gebeurt met stoffen die zich zelf snel afbreken. In Cairo kwamen de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) en de joodse staat woensdagnacht overeen dat de waarnemers lich te wapens mogen dragen voor zelfverdediging. Een definitief akkoord is echter nog niet be reikt, aldus de Israëlische radio .donderdag. De Palestijnen meld den eerder deze week al dat Israël zou hebben ingestemd met de komst van een macht van de Verenigde Naties. Er is nog geen overeenstemming over het aantal, de bevoegdhe den en de precieze bewapening. Israël, dat aanvankelijk tegen de aanwezigheid van waarnemers was, wil het aantal zo beperkt mogelijk houden. Ook wordt nog onderhandeld over de taken van de Palestijnse politie in Hebron. Vorige maand schoot een joodse kolonist daar dertig biddende Palestijnen gedood. Israël wil dat de agenten op de een of andere manier onder con trole komen van zijn leger. De Israëlische delegatie zou een voorstel van de PLO verworpen hebben dat een Palestijnse poli tiemacht van duizend man be oogt met vergaande bevoegdhe den. Op de Westoever en in de Ga- zastrook kwam het donderdag tot botsingen tussen het leger en Palestijnen. Volgens Palestijnse kringen zijn hierbij zeker 26 Arabieren gewond geraakt. De Palestijnen protesteerden don derdag fel na de Israëlische be schieting van een Hamas-schuil- plaats. Daarbij vielen woensdag zeker vijf doden. Israël vreest voor Palestijnse wraakacties, een maand na het bloedbad in hebron en na de beschieting van Harnas. Alle va kanties van het leger en de poli tie zijn ingetrokken, de zieken huizen hebben speciale medische teams klaarstaan. De vrees dat er zelfs zelfmoor dacties zullen worden onderno men, heeft het leger doen beslui ten het al vier weken geldende uitgaansverbod in Hebron tot zeker na het Pesachfeest te later voortduren. Ook het verbod vooi Palestijnen om naar Israël te reizen blijft voorlopig gehand haafd. De binnenlandse veilig heidsdienst heeft de bevolking gewaarschuwd dat vanaf het za terdag te beginnen joodse paas feest, Pesach, niet alleen in de bezette gebieden maar ook in Israël zelf ernstige aanslagen te verwachten zijn. Overal in het land is extra bewa king bij drukbezochte plaatsen zoals winkelcentra, toeristische attracties en synagoges. Het Is raëlische Rode Kruis heeft de nationale bloedbank aangevuld. Volgens directeur R.J. Ron zal zijn firma in 1998 bij de grootste pc-bouwers in Eur, behoren. De omzet wordt op mijn vervijfvoudigd (1993: miljoen), terwijl de produ1 omhoog zal schieten naar i 600.000 personal compuj (1993: 128.000 stuks), zo is ren bekend gemaakt. Optimisme is overigens bij geen onbekend fenomeen. E: le jaren geleden verkondigd directie dat het concern 1995 een plaats binnen de - zou halen. De opmars liep ec door de moordende concurn vertraging op. Onderaan Tulip bungelt nu nog onde in de top-10 van computerf. kanten in Europa met marktaandeel van ongeveer procent. Koplopers zijn de rikanen IBM en Compaq, di tien procent van de totale 1 pese verkopen voor hun rekt nemen. Via het door Tulip stippelde groeiscenario het huidige bescheiden aandeel verdubbeld. Romein denkt dat Tulip mil omvang de bikkelharde co' Brussel (anp) - De weg staalsector lijkt geëffenc alsnog bereid zijn de schroeven. De Europese Commissie is bestaande steunmaatregels commissarissen Van Miert dineerden woensdagavond een gezondere sector. Daa capaciteit met 19 tot 25 ro zijn afspraken gemaakt vo De producenten bleken b miljoen ton op te vullei staatssteun aan te vrage brengen. Van Miert klaa; staalproducenten die wek om minder staal te produc Volgens de woordvoerder tingen (vooral in Italië) ei Hij wilde echter geen deti ton zal worden gehaald, uitgevoerd.

de Stem | 1994 | | pagina 4