'Asielzoekers snel wegsturen' Idig ej CDA zwicht voor PvdA: 4 Arme' aow'er in ziekenfonds 'CD is een heel gevaarlijke partij' Kandidaat-ballonvaarders krijgen keuring erkmethod, óverwogen' Staatssecretaris Kosto wil speciale posten aan Belgische en Duitse grens AbvaKabo somber over extra kansen vronwen pESTEM BINNENLAND A3 Coalitie eens: I In 1995 geen bezuiniging bejaarden Student duikt onder na undercover-operatie bij CentrumDemocraten DESTEM %23& COMMENTAAR Straatgevecht Janmaat schorst 'kroonprins' Janmaat fout Citaat: Ons land is vol, hier en daar zelfs overvol Dertien nieuwe partijen KIEZINGEN I )e^e|Ud j/ e/ v? BINNENLAND KORT Verdachten cocaïnezaak op vrije voeten 'Niets te doen tegen te hoog tarief Hoger beroep Eper zaak op 31 mei Homeopaat vervolgd wegens dood kind 'Vergeten' veteranen krijgen medaille 'Boeing El Al vervoerde lading munitie' I1 PAG 25 MAART 1994 arom het IRT werd opeehev», tussie zal komen te stfan ^Sj Onderzoek. v' ga is dat de commissie tegen™,- lege zijn manier van werken Ihet IRT kan in redelijkheid Ik van de ontbinding van het n? It de werkmethodiek - infütrafol ^eloverwogen, zorgvuldige en bde en de schaal waarop die Wei Iheffing van het team. Van u3 lering van Wierenga. lissie-Wierenga zijn juist. Dani, fcatie die niet beschikbaar wa 7„' Sn het IRT.' Dat betekent da andelden op grond van onvolIeriJ Pe weten'. Dan is de vraag of,", Ipen over de hoofdofficier [formatie is niet beschikbaar en rü l'aarom haar conclusie wel door i |m - waarnemend burgemeester bi liel Van Thijn bij. Het drietal blifll latie waarop indertijd kon word* jigewijzigd is gebleven, dat de wm leerd in dat geval te risicovol was'l |n Nordholt 'een aantal punten va Jimster van Binnenlandse Zaken dj driehoek onderstrepen wél d4 Iheven vanwege vermeende corniD \T Ple opmerkingen slaan op del T dle deze verdenking publieke n niet op het rapport reageren I Tweede Kamer zullen donderdasl I tenziJ Wj dan wegens J lat bij te wonen. VRIJDAG 25 MAART 1994 de volgendel er met hunl ga doet, dan is vraag: Wat moet politieke bazen gebeuren? Daar mee komt vooral de positie van Hirsch Ballin onder vuur te staan. Hij is immers uiteindelijk verantwoordelijk voor het han delen van zijn ondergeschikten Lubbers en Van Thijn halen ook feilloos de kern van het rapport- Wierenga onderuit. Wierenga stelt dat er eigenlijk niets aan de hand was met de infiltratie-me thode van het IRT. Van Thijn zei gisteren ijskoud dat de commis sie dit 'niet aannemelijk heeft kunnen maken'. Met andere woorden: in de ogen van het kabinet blijft de methode niet aanvaardbaar. Waarnemend burgemeester De Grave van Am sterdam greep deze zienswijze gisteren al dankbaar aan om nog eens zijn vertrouwen in de vier hoofdrolspelers uit te kunnen spreken. Lubbers en Van Thijn lijken er nu al in geslaagd om het verhaal een ander einde te geven dan eerder onafwendbaar leek: de positie van Hirsch Ballin lijkt na gisteren voorlopig niet in gevaar. De coalitiefracties CDA en PvdA waren het daar gisteren direct mee eens. De oppositie, die wel vindt dat Hirsch Ballin conse quenties moet trekken, kan al leen nog maar eens haarfijn ver tellen hoezeer het beeld van de minister als grote misdaadbe strijder de afgelopen maanden is afgebladderd. de traditie van het ludieke Actiewezen met verf een symbo lische wereldbol. Dat gebeurt er Tnet moeder Aarde als de onder nemers hun zin krijgen, aldus [ie actievoerders. e aanwezigen binnen hebben einig gemerkt van het protest, 'aar had men het over de ma- ier om het overbodig geachte n laagbetaalde werk terug te alen naar Nederland. Hoe de ïonkosten omlaag moeten, hoe e flexibiliteit hoger wordt, leven figuranten, gehuld in -tofjassen, kwamen met stapels oeken de zaaL ingemarcheerd. ,Dat zijn alle regels, maar dan "een voor de bouw," wist pre- entator Ton Planken te mel en. En natuurlijk, de zaal vond at er minder regels moesten «men. a vlammende pleidooien over telligente stoelen en tafels, ektronische snelwegen en ntwegen en de onbegrensde «gelijkheden van de Neder- adse technologie-instituten nd de zaal dat Nederlandse dernemers meer moesten 'en aan de ontwikkeling van chnologie. e strak geregisseerde show «sten een half miljoen) is voor :rhaling vatbaar, vond [ndriessen na afloop. „Een nee, meende echter deelne- ier Martin Spanjers, voorzitter Mi1 de FNV Dienstenbond. Hij "1de juist iets zeggen over de zet van zijn organisatie om de beidsverhoudingen te flexibi- »eren, maar moest noodge- wongen terug naar zijn stoel. frs was tiid voor de lijsttrek- 66-voorman Hans van Mierlc 't weten 'eigenlijk niks nieuws en gehoord. Maar het was e een genoegen omdat het eer el nieuw soort overleg is, van- n Seheel nieuwe gezichts- ;Van onze Haagse redactie Den Haag - De 162.000 parti jker verzekerde bejaarden t een laag inkomen kun- „er 1 juli van dit jaar in m voor hen veel goedkopere hekenfonds. Het CDA liet lin eerdere bezwaren tegen overheveling gisteravond ,-aren en stemde in met het plan van PvdA-kamerlid Van Ke°e°komt een einde aan de sinds 1986 bestaande situatie dat particulier verzekerde bejaarden met alleen aow en eventueel een klein pensioen maandelijks meer dan 130 gulden ziektekostenpre mie betalen, terwijl hun leeftijd genoten in het ziekenfonds nog geen 27 gulden kwijt zijn. Het CDA zwichtte na diepgaand overleg met coalitiepartner Pv dA. De fracties bereikten een compromis, nadat het kabinet had gewaarschuwd voor de 'rampzalige uitvoeringsgevolgen van een alternatief CDA-voor- stel. De grootste regeringsfractie wilde de 'arme' bejaarden in de particuliere verzekering laten, maar hun premie verlagen tot het niveau van de bejaardenpre mie in het ziekenfonds. De Pv- dA-variant van overheveling naar het ziekenfonds had de voorkeur van het kabinet. Van Otterloo stemde gisteravond snel in met de door het CDA voorgestelde financiering van de overheveling die afweek van de financiering van hemzelf: vanaf 1 januari 1995 gaan de bejaar den stapsgewijs een hogere zie kenfondspremie over de aow be talen; om koopkrachtverlies te voorkomen wordt de bruto-aow opgetrokken. Aanvankelijk wordt de overheveling gefinan cierd uit onder meer de AWBZ. De WD vreest dat het compro mis van de regeringsfracties leidt tot stijging van de collectie ve lastendruk. In 1996 wordt de nieuwe regeling geëvalueerd. Van Otterloo wil met zijn nu aangenomen voorstel korte met ten maken met de toestand dat dat bejaarden met alleen aow of een klein pensioentje vaak enor me bedragen kwijt zijn aan pre mies voor hun particuliere ziek tekostenverzekering. Zijn plan voldeed ruimschoots aan het criterium 'electorale wervingskracht' dat partijvoor zitter Rottenberg zo cruciaal vond als toetssteen voor de Pv- dA-kandidaten. Toch is hij op de PvdA-lijst weggebonjourd naar de 57e, volstrekt onverkiesbare, plaats, zodat zijn triomf van gis teravond tevens het voorspel was van zijn politieke onder gang. Het CDA, dat het in deze tijd knap moeilijk heeft met de be jaarde achterban, had de 'wer vingskracht' van Van Otterloo's plan feilloos begrepen. Die partij probeerde daarom met een ei gen, iets afwijkend voorstel te voorkomen dat de PvdA met alle eer van dit idee zou gaan strij ken. Om diezelfde reden erkende D66-woordvoerder Kohnstamm eerlijk dat hij 'zijn best moest doen om niet jaloers te zijn.' ■yan onze Haagse redactie Oen Haag - Asielzoekers moeten zich binnenkort in twee [speciale centra in de buurt van de grenzen met België en Duitsland melden. Binnen 24 uur horen ze daar of ze wel of niet naar een opvangcentrum voor asielzoekers wor den toegelaten. Mag dat niet, dan moeten ze het land onmiddellijk verlaten. De Tweede Kamer debatteerde gisteren over een brief van pre mier Lubbers waarin maatrege len genoemd worden om de toe stroom van asielzoekers in te Staatssecretaris Kosto (Justitie) maakte gisteren in de Kamer bekend dat hij twee 'intake-cen- ia' bij de grenzen wil inrichten. •(11 duurt het vaak maanden 'voordat duidelijk is of een asiel zoeker kans maakt erkend te I «orden als vluchteling. Be snellere afhandeling is moge door de inzet van 200 extra Justitie-ambtenaren die zich met iet beoordelen van asielzoekers 1 bezighouden. Den Haag (anp) - De voorgenomen bezuiniging van 120 miljoen op de bejaardenoorden gaat volgend jaar niet door. Het CDA steunt een mo tie daartoe van PvdA-ka- meriid Melkert, zei CDA'er Terpstra gistera vond. j De motie werd dinsdag in gediend bij het kamerdebat over de besteding van de belastingmeevaller van vijf miljard. Volgens de motie moet. de bezuiniging voorlopig van tafel in afwachting van een onderzoek van de commis- sie-Welschen, die de toe komst van de bejaardenoor den bestudeert. Of de be jaardenoorden na 1995 als nog moeten inleveren hangt van de bevinding van deze commisie af. De WD wilde de bezuini ging voor eens en altijd schrappen. De liberalen dienden daartoe een eigen motie in. De PvdA vond dit voorstel echter niet deugde lijk gedekt. Melkert wil zijn eigen motie financieren uit de belastingmeevaller van volgend jaar. dammen. Brigades In de buurt van de landgrenzen gaan, volgens Kosto, 84 vijf man sterke groepjes 'vliegende briga des' 24 uur per dag het binnen komen van vreemdelingen con troleren. Bovendien richt Kosto vlakbij de grens 'uitkijkposten' in. Die kijken wie er het land bin nenkomt. Verderop worden, op aanwijzing van die uitkijkpos ten, auto's aangehouden door een van de brigades. Op die manier moet voorkomen worden dat illegale vreemdelingen het land in komen. CDA-kamerlid De Hoop-Schef- fer pleitte gisteren voor het op nieuw invoeren van controles aan de grens. Volgens staatsse cretaris Dankert (Buitenlandse Zaken) is dit niet mogelijk, om dat Nederland gebonden is aan het verdrag van Schengen. Premier Lubbers zwakte eerder gedane uitspraken over het op nemen van asielzoekers bij par ticulieren af. Tegenover de Tweede Kamer liet hij doorschemeren dat het ook reeds erkende vluchtelingen kunnen zijn die ondergebracht kunnen worden bij particulieren. Pessimistisch Allerlei partijen en organisaties hadden gewezen dat er grote problemen ontstaan als asielzoe kers die bij een gastgezin wonen het land uitgezet moeten wor den. De premier toonde zich gisteren pessimistisch over een aantal maatregelen die asielzoekers moet weren. Lubbers wil een wet waarin staat dat asielzoekers uit 'veilige landen' in Nederland geen asiel krijgen. Ook zou er volgens hem een wet moeten komen om asielzoekers te weigeren die, voordat ze in Nederland arriveren, in een an der veilig land zijn geweest. Vol gens Lubbers zullen deze wetten waarschijnlijk niet voor het ein de van dit jaar door het parle ment zijn goedgekeurd. Kandidaat-ballonvaarder Ronald Fennis kijkt wat benauwd bij de pilotenkeuring die hij gisteren moest ondergaan in het Nationaal Lucht- en Ruimtevaart Geneeskundig Centrum op Schiphol. Hij behoort tot de zeven finalisten, gekozen uit 700 aanmeldingen, die meewillen als derde bemanningslid op een non-stop ballonvaart met de 'Holland Flyer' rond de wereld. De kandidaat van de zeven die als beste uit de bus komt, mag begin 1995 in het mandje stappen. foto anp DE COMMISSIE Wierenga heeft hard uitgehaald naar de hoofd rolspelers in het drama van het Interregionaal Rechercheteam Noord-Holland/Utrecht (IRT). In tegenstelling tot de betrokkenen is de commissie ervan overtuigd dat het IRT geen gebruik heeft gemaakt van werkmethodes die ontoelaatbaaar waren. Om die reden had - volgens Wierenga - het rechercheteam niet opgehe ven hoeven te worden. Zoals het er nu naar uitziet zal de rapportage van Wierenga geen grote gevolgen hebben voor de verantwoordelijken. De ministers Van Thijn en Hirsch Ballin hoeven niet voor hun politieke lot te vrezen. De oppositie protesteert en sputtert tegen, maar de coalitiepartners hebben nu al laten weten geen reden te zien om de beide bewindslieden naar huis te sturen. Minister van Thijn van Binnenlandse Zaken heeft - gesteund door premier Lubbers - duidelijk gemaakt dat de Amsterdamse hoofdofficier Vrakking, procureur-generaal Van Randwijck en de Amsterdamse hoofdcommissaris Nordholt wat hem betreft in hun functie kunnen aanblijven. Van Thijn - tot voor kort burgemeester van Amsterdam en dus de eerstverantwoordelijke voor het doen en laten van het hoofdstedelijke politiekorps - geeft als verklaring dat door men sen fouten zijn gemaakt, maar dat het niet om foute mensen gaat. Hij heeft in zoverre gelijk wanneer hij doelt op de opmerking van de commissie-Wierenga dat vermeende corruptie in het Amster damse korps geen rol heeft gespeeld. Dat is een positieve conclusie, maar die neemt niet weg dat hele hoge functionaris sen van politie en justitie gedurende lange tijd centraal hebben gestaan in een conflict waarin onderling wantrouwen en ordinai re kinnesinne een belangrijke rol speelden. Tot op het hoogste niveau is er zowel bij politie als justitie geblunderd door mensen die bepalend zijn voor het vervolgings beleid en de uitvoering ervan. Die ruzie die in de slotfase meer weg had van een straatgevecht, heeft het aanzien van en het vertrouwen in justitie en politie ernstig geschaad. Van onze verslaggever Tilburg - „Ik woon, ben on dergedoken zo je wilt, in een grote stad in het westen van het land. Ik ben ook zeker niet van plan live op de tv te komen. Want CD'ers, die me kennen, zijn in staat een rela tie in te schakelen om 'die jongen, die op de tv was' wie-weet-wat te doen." Student Kees Kooiman (25) van de Akademie voor de Journalis tiek in Tilburg, die zeven maan den als 'undercover' in de CD actief is geweest en die daarvan uitvoerig verslag doet in het weekblad De Groene Amster dammer, hoopt dat zijn bevin dingen leiden tot stemmenverlies voor deze 'heel gevaarlijke par- tij'. „De CentrumDemocraten doen zich netter voor dan ze zijn. Ze staan achter hun racistische en nazistische uitspraken en zijn in staat tot geweld. Als ze als partij zouden worden verboden, zou den ze nog extremer worden. Een deel van de partij zou dan ondergronds verdergaan. Ze hebben al lijsten van linkse Ne derlanders in de computer. Voor later, zeggen ze dreigend." Hoofdredacteur Martin van Amerongen van de Groene Am sterdammer bevestigt dat Kooi man een maand of acht geleden bij hem heeft aangeklopt met zijn plannen. „Hij was op zoek naar een publicitaire tribune voor zijn bevindingen over de CentrumDemocraten. Die heb ik hem aangeboden op voorwaarde dat hij zo ongeveer van week tot week contact met me zou opne men om de stand van zaken te bespreken. Als het voor hem te link zou worden, zouden we het project afblazen." Kooiman stopte de zaak zelf op het moment dat hij naast de vaak in opspraak gekomen lijst trekker Van der Plas dreigde te worden gekozen als CD-raadslid in Purmerend. Hij stond tweede op de lijst. „Ik heb de deadline voor de geloofsbrieven gewoon laten passeren, waardoor auto matisch de nummer drie op de Van onze Haagse redactie Den Haag - Richard van der Plas, gemeenteraadslid voor de CentrumDemocraten in Purmerend, is door de CD-partijleiding wegens neo-nazistische sympathieën geschorst als lid van het hoofdbestuur. 'Intern onderzoek' moet binnen een maand duidelijk maken of Van der Plas nog wel lid van de partij kan blijven. Van der Plas' sympathieën komen uitgebreid aan de orde in het artikel dat undercover-journalist Kees Kooiman schreef in de Groene Amster dammer. Daarin zegt hij dat de CD 'het record van zes miljoen joden zal verbeteren'. Ook wordt hij 'bloedgeil' van SS-koppelriemen en brengt hij de Hitlergroet. In oktober 1989 heeft justitie bij Van der Plas thuis neo-nazistische propaganda aangetroffen. Hij was bovendien betrokken bij geweld plegingen. Hij wordt nu verdacht van mishandeling van de schrijver Adriaan Venema. Van der Plas gold lange tijd als 'kroonprins' van Janmaat. lijst is benoemd." Heeft Kooiman nooit gewetens bezwaren gevoeld bij zijn CD- activiteiten? „Ik heb me zo pas sief mogelijk gedragen; me op de vlakte gehouden en geluisterd, geen discussies aangezwengeld, geen racistische uitlatingen ge daan. Ik heb hoogstens een keer tje gelachen of instemmend ge knikt om niet te laten merken dat ik het principieel oneens was met uitlatingen van CD'ers. Maar de Hitlergroet heb ik nooit gebracht." Het uitgangspunt voor de under cover-activiteiten van Kooiman: „Ik heb een eerlijk beeld van de CD willen brengen. Een niet- aangedikt verhaal met juiste ci taten. Dat het niettemin keihard overkomt, ligt niet aan mij, maar aan de partij zelf. Er valt werke lijk geen goed woord over te zeggen." Kooiman heeft een deel van zijn werk gedaan tijdens zijn (ver plichte) stage als student van de Akademie voor de Journalistiek, waar hij komende zomer denkt af te studeren. „Het heeft me nog geen baan opgeleverd. Maar ik hoop de komende tijd wel wat free-lance-opdrachten te krij gen." HET IS een stevig formaat sticker in de kleur wit. Tekst: „Ons land is vol, hier en daar zelfs overvol." Natuurlijk af komstig van de CentrumDemo craten van Janmaat. De tekst verwijst, wordt beweerd, naar de Troonrede van 1979. Konin gin Julinana zou toen al gezegd hebben dat Nederland vol is en dat er geen vreemdeling meer bij kan. De laatste zin: 'Fout hè, die CD.' Wat zei koningin Juliana wer kelijk in 1979? Inderdaad sprak ze: „Ons land is vol, ten dele overvol." Maar dat had betrek king op de bedreiging van het milieu, het drukke wegverkeer en de schaarste aan grond voor bijvoorbeeld de landbouw. En in diezelfde Troonrede pleitte de koningin vurig voor ver draagzaamheid ten opzichte van mensen van elders. t^Keningin 'Juliana Troonr*4« 197#II FOUt M, (U* CD De Rijksvoorlichtingsdienst is ongelukkig met de CD-sticker. Woordvoerder Van der Ploeg: „De wijze waarop de Troonrede uit zijn verband is gerukt, is verwerpelijk. De CD krijgt van ons een brief met het verzoek te stoppen met dit soort teksten." Lijsttrekker Janmaat beweerde gisteren dat de sticker hem niet bekend was. Hij heeft het na tuurlijk nicht gewujit. Dertien nieuwe partijen zullen op 3 mei op de stembiljetten voor de verkiezing van de Tweede Kamer prijken. Dat bleek gisteren bij de openbare zitting van de Kiesraad. In to taal zullen 26 partijen aan de kamerverkiezingen meedoen; de helft daarvan deed vier jaar geleden ook al mee. Volgens de peilingen is de SP de enige van de zeventien nu nog niet in de Kamer vertegen woordigde partijen die goede kans maakt op een of meer zetels. De twee politieke par tijen voor ouderen, de Unie 55+ en het Algemeen Ouderen Ver bond (AOV), zijn een lijstver- binding aangegaan om geza- menlijk zoveel mogelijk kans te maken op een zetel. Het bange vermoeden dat de oude stemmachines niet meer voldoen vanwege het grote aan tal partijen en de langere kan didatenlijst die een partij mag indienen, is gisteren bewaar heid. Op dit moment onder zoekt TNO of het technisch mogelijk is twee oude stemma chines naast elkaar te zetten. A J Soms fantaseer ik. In een van die fantasieën maak ik deel uit van een supergeheim team dat met verregaan de bevoegdheden de domheid in dit land moet bestrij den. Mijn team wordt gestuurd door een geheim genoot schap dat het beste met dit land voor heeft en dat in staat moet worden geacht uiteindelijk de domheid een halt toe te roepen, ja zelfs te doen afnemen. De laatste tijd voel ik me niet meer zo prettig in die fantasie, want mij is gebleken dat binnen het geheim genootschap allerlei lieden elkaar om uiteenlopende redenen bekampen. Men blijkt zo dom dat de een de ander het licht niet in de ogen gunt. Maar ze zijn niet bereid om de geschillen bij te leggen, nee, ze willen hun onderlinge problemen oplossen door het team waar ik in zit op te heffen. Omdat er altijd weer hogere, nog geheimere kringen zijn die de gangen van bijvoorbeeld /o'n genootschap controleren, zou je denken dat die kringen in zouden grijpen. Maar dat is nou juist het gekke. Dat doen ze niet, want daarmee zouden ze zichzelf bloot moeten geven. Dom hè. MERIJN Amsterdam - De Amsterdamse rechter-commissaris heeft alle veertien verdachten van de grootste ooit in Nederland ontdekte cocaïne-smokkel op vrije voeten gesteld. De Amsterdamse hoofdofficier mr. J. Vrakking is daar boos over en heeft beroep aangetekend. De recordpartij cocaïne, verborgen in blikken, werd zaterdag in beslag genomen in een loods in Zeewolde. 14 personen werden gearresteerd, maar rechter-commissaris mr. D. Cohen Tervaert stuurde ze weer de straat op omdat er onvol doende bewijs van betrokkenheid zou zijn. Den Haag - Het kabinet ziet geen mogelijkheden om gemeenten te dwingen te hoge reinigingsrechten of afvalstoffenheffingen voor burger en bedrijf terug te storten. Dat schrijft staatssecre taris Van Amelsvoort van Financiën in antwoord op vragen van de Kamerleden De Korte en Te Veldhuis (WD). Diverse gemeenten hebben hun tarieven voor dit jaar verhoogd in de verwachting dat op 1 juli 1994 de nieuwe verbruiksbelasting op het storten van afval van kracht zou worden. De datum is echter verschoven naar 1 januari 1995. Arnhem - Het hoger beroep in de Eper-incestzaak dient op 31 mei voor het gerechtshof in Arnhem. Alle zes verdachten in de zaak komen in hoger beroep voor. De rechtbank in Zutphen veroordeelde vorig jaar de vader en moeder van slachtoffers Yolanda en Eveline van B., de ex-echtgenoot van Yolanda, Wouter S., de twee broers Van Z. en huisvriend Ad H. tot jarenlange onvoorwaardelijke gevangenisstraffen. Zij werden schuldig bevonden aan het plegen van illegale abortussen, mishandeling van beide zussen en misbruik van de kinderen van Yolanda en Eveline. Tilburg - Justitie heeft een strafrechtelijk onderzoek lopen tegen een 41-jarige homeopaat uit Tilburg. De man zou hebben verzuimd om zijn vriendin naar een ziekenhuis te brengen toen zij van een tweeling moest bevallen. Die bevalling gebeurde nu thuis, waarbij één van de twee kinderen dood werd geboren. Het drama vond plaats op 17 november. Uit de verhoren van getuigen is justitie gebleken dat de man een valse verklaring heeft afgelegd over de gebeurtenissen rond de bevalling. De homeopaat had gezegd dat de bevalling zo snel kwam dat hij geen tijd had om een vroedvrouw in te schakelen of om nog naar het ziekenhuis te gaan. Katwijk aan Zee - 101 'vergeten' oorlogsveteranen hebben gisteren, 50 jaar na dato, een oorlogsmedaille gekregen. Vijftien militairen ontvingen de onderscheiding postuum. Luitenant-ge neraal F. Maas, inspecteur der veteranen, reikte de medailles uit op het marinevliegkamp Valkenburg. Het kleinood heet Frontli ne Britain Commemorative Medal en is ingesteld door het Engelse graafschap Kent, dat daarmee de invasie in Normandië wil vieren. De veteranen, die te boek stonden als een 'vergeten groep', behoorden tot de bemanning van twee flottieljes die in de Tweede Wereldoorlog vanuit Dover en Ramsgate Duitse schepen op de Noordzee bestookten en in 1944 deelnamen aan de invasie. Amsterdam - Het op 4 oktober 1992 op de Bijlmermeer neergestorte El Al-toestel had een lading munitie en andere militaire goederen aan boord. Dit stelt de politieke partij de Groenen. Beladers in zowel New York als in Amsterdam zouden hebben bevestigd dat in New York acht pallets met militair materieel zijn ingeladen en op Schiphol vijf uitgeladen. Drie waren dus aan boord toen het toestel neerstortte. Het zou onder meer om 2500 kilo verarmd uranium gaan. Leden van de Groenen uit Amsterdam hebben hierover brieven gestuurd aan de ministers van Vrom en Verkeer en Waterstaat. Zij vragen de bewindslieden op zeer korte termijn te reageren. Den Haag (anp) - Het bevoordelen van vrouwen, allochtonen en gedeeltelijk arbeidsongeschikten op de arbeidsmarkt is in tijden van massale werkloosheid 'een vrijwel onmogelijke zaak'. Dat stelt de AbvaKabo, de grootste vakbond in Nederland, in de voorbereidingsstukken voor zijn congres van volgende week. De Nederlandse vakbewe ging heeft hoog in haar vaandel om 'achterstandgroepen' op de arbeidsmarkt aan het werk te helpen. In cao's proberen bonden zoveel mogelijk banen te reser veren voor vrouwen, allochtonen en gedeeltelijk arbeidsonge schikten. Zo hopen zij de werk loosheid onder die groepen terug te dringen. Ook de AbvaKabo, de vakbond voor de collectieve sector, heeft het 'doelgroepenbeleid' in zijn ontwerp-beleidsprogramma voor de komende jaren opgenomen. Maar de huidige economische si tuatie biedt weinig perspectief om dat beleid te verwezenlijken. „Je moet jezelf niet voor de gek houden," aldus een AbvaKabo- woordvoerder. „Neem de rijks overheid, daar neemt de werkge legenheid nog steeds af. Toch geldt daar de doelstelling om het aantal vrouwen, allochtonen en gedeeltelijk arbeidsongeschikten op te voeren. Je moet je daar in de gegeven situatie niet al te veel van voorstellen."

de Stem | 1994 | | pagina 3