Ti Detectiveboek zonder echte schuldige] CDA zwi 'Asi De saaie Koos-CIintonshow Staatssecre mm Oudjes -DESTEM- Commissie: 'WerkmethoiJ IRT was weloverwogen' DESTEM BINNENLAND BUITENLAND Beroepsverbod Misdaadbestrijders in Interregionaal Recherche Team bestreden elkaar Coalitie eens: In 1995 geen bezuiniging bejaarden DESTEM Straatgevei )ËSTEM VRIJDAG 25 MAART 1994 De beroepsvoetbal ler die afgeeft op zijn trainer, krijgt dat op zijn brood. Binnen de korste keren. Kritiek wordt in dat wereldje niet getolereerd. Zelfs verholen bedenkingen breken de speler als regel op. In tijden van succes zit er meer rek in wat gepikt wordt, maar in tijden van malaise is er weinig voor nodig om eruit gewerkt te worden. Zo zijn de manieren in de beroepsvoet ballerij en wie maalt daar nou om? Ik wil maar zeggen, bisdom men als Utrecht of Den Bosch zijn nou ook weer niet zo buitennissig in hun manier van omgaan met onwelgeval ligheden. In het bisdom Den Bosch vloog pastoraal werker W. Dobbe op de keien. Niet zijn publieke suggestie om het disfunctioneren van zijn bis schop te laten onderzoeken was de onmiddellijke aanlei ding. Maar dat vakbondsop treden zal hem zeker geen goed hebben gedaan. Lid zijn van de VPW, de belangenver eniging voor pastores, maakt op zich iemand in het Bossche bisdom al kwetsbaar, maar als bestuurslid hardop zeggen wat je achterban denkt, kan makkelijk tegen je worden ge bruikt. Je reinste intimidatie natuurlijk. Hoezeer de Acht Mei Bewe ging in bepaalde beleidskrin- gen van de Katholieke Kerk van meet af aan een steen des aanstoots is geweest, mag ge noegzaam bekend zijn. De grootste ergernis heeft zich altijd gericht tegen de betrok kenheid van kerkelijk kader en beroepskrachten. En al he lemaal als zo iemand de AMB-kar mee ging trekken. Het werd bijna opgevat als contractbreuk. Zij verdwenen dan ook vrij snel weer uit de voorste gelederen. Een stuk zelfbescherming. Wie gedacht mocht hebben dat tien jaar lang genoeg is om de scherpe kanten ervan af te halen, is door het beroepsverbod voor Trees Verstegen in het aarts bisdom Utrecht uit de droom geholpen. Het meest pikante aan deze affaire is, dat voor het eerst onverbloemd wordt toegege ven dat de relatie met de Acht Mei Beweging het enige motief is. Die duidelijkheid valt te waarderen. Sommige hooggeplaatste personen in de kerk weten zich nu een maal geen raad met een be paald type zelforganisatie, dat de laatste decennia in katho liek Nederland gestalte heeft gekregen. Ik noem naast de VPW en de Acht Mei Bewe ging ook de Mariënburgver- eniging en het BIPA (Beraad inzake Parochiële Aangele genheden ofwel een soort kerkbesturenbond). Deze or ganisaties belichamen de ker kelijke mondigheid die aan de katholieke basis is gegroeid. Hun relatieve onafhankelijk heid brengt hen noodzakelij kerwijze in conflict met diege nen die nog een straf hiërar chisch kerkbeeld aanhangen. Let maar eens op hoe vaak bisschop Ter Schure van Den Bosch bijvoorbeeld de woor den 'onder leiding van paus en bisschoppen' uit zijn pen laat vloeien. De vraag is natuurlijk of zo'n beroepsverbod wel zo ver standig is. Zeker in deze fase van de ontwikkelingen. Ook de leiding van het aartsbis dom heeft zich immers be keerd tot de weg van dialoog om de gegroeide tegenstellin gen te doorbreken. Nogal wiedes dat het beroepsverbod twijfel zaait aan de oprecht heid van de bekering. Kardi naal Simonis en/of zijn naaste medewerkers hebben dat blijkbaar ook op hun klom pen aangevoeld. De kardinaal heeft de kwestie meteen doorgeschoven naar de spe ciale dialoogcommissie. Maar is dat nou wel het goede adres? Of is het een poging om de commissie naar eigen hand te zetten? Door de merkwaardige stap van de kardinaal wordt de dialoogcommissie wei met een last opgezadeld dat het hele proces kan frustreren. Het kan toch niet de bedoe ling van kardinaal Simonis zijn dat alle, hem persoonlijk onwelgevallige geledingen in de kerkprovincie zich bij voorbaat niet serieus geno men weten in de voorgestelde dialoog. Want dan kan de commissie beter niet aan de slag gaan. De anders zo goed gebekte WD-Kamerleden Erica Terpstra en Robin Linschoten trachtten zowaar deemoedig te kijken toen ze voor het oog van de tv-camera berispend werden toegesproken door een aow'er. Of ze terdege rekening wilden houden met de belangen van alle Nederlandse bejaarden, want anders zou het de liberalen niet best vergaan. Het is opvallend hoe kruiperig de politieke partijen zich momenteel in de richting van de ouderen gedragen. Natuurlijk verzekeren ze in koor, hebben we het goed voor met de bejaarden en uiteraard doel onze eigen partij jullie het minste pijn. De oudjes hebben intussen van de macht geproefd en gaan zich dientengevolge als echte politici gedragen, compleet met eigen partijen. Waarom genieten ze toch niet gewoon van hun rust die ze zeggen zo verdiend te hebben? (HV) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissihgen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. J Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. i Door Debbie Langelaan HET RAPPORT over de te loorgang van het Interregio nale Recherche Team (IRT) Noord-Holland leest als een spannende detective. De commissie onder leiding van de Enschedese burgemeester Wierenga schetst in een thril ler van 827 pagina's hoe een rechercheteam dat toch al nooit echt tot leven wilde komen, als bij donderslag omkwam. Via 54 verhoren ontstaat een beeld van gebrekkige samenwer king, wederzijds wantrouwen, het gebruik van een omstreden opsporingsmethode om de ge organiseerde criminaliteit aan te pakken en tenslotte de totstand koming van een uitgebreid rod delcircuit waaruit beschuldigin gen van corruptie ontstonden. Het IRT was een ideetje van twee hoofdcommissarissen: Nordholt van Amsterdam en Wiarda van Utrecht. Tijdens een politie-bijeenkomst over de drei ging van de zware criminaliteit spraken zij in de pauze af om een voorstel te doen. Als hun beider korpsen, en andere korp sen in de omgeving, eens ieder één procent van hun mankracht afstonden om een speciaal team te vormen tegen georganiseerde, maffia-achtige bendes. Het idee viel direct in vruchtba re aarde, en in 1987 was 'de tijd rijp om tot oprichting van het IRT over te gaan', schrijft de commissie-Wierenga. Iedereen was enthousiast, maar in die tijd bestond samenwerking tussen regio's in de poMewereld nog niet of nauwelijks. Daarom was de stap naar het team 'gewaagd'. Hóe gewaagd, dat bleek al spoe dig. De burgemeesters van kleine korpsen in de Randstad maakten problemen bij het afstaan van mankracht, het Amsterdamse openbaar ministerie hield zich afzijdig, evenals de ministeries van Binnenlandse Zaken en Jus titie. Al spoedig was er bijvoor beeld grote ruzie over de vergoe ding die de leden van het IRT moesten krijgen. Niettemin ging het team zo lang zamerhand redelijk functione ren: de commissie drukt een waslijst af van criminele zaken die het IRT heeft kunnen ophel deren of waarbij het IRT in ieder geval een bijdrage tot ophelde ring heeft geleverd. 1993 is voor het IRT een fataal jaar. Het wordt ingeleid door een ruzie, eind 1992, in de zoge naamde 'Kolibri-affaire'. Het team onder leiding van teamlei der Lith, neemt een partij hasj van 30.000 kilo in beslag en houdt dertien verdachten aan. Iedereen tevreden, maar de Fiod blijkt met dezelfde zaak te zijn beziggeweest. Van Lith wordt ervan beschuldigd 'willens en wetens informatie achtergehou den' te hebben en heeft 'voor eigen eer en glorie 30.000 kilo hasj gepakt'. De beschuldigingen zijn van unit-hoofd Van Capelle van het openbaar ministerie. Deze affaire heeft 'ernstige ge- i,/ onze Haagse redactie Haag-De 162.000 parti- verzekerde bejaarden cupl eeen laag inkomen kun-1 m l ner 1 juk van dit jaar in| ü!f voor hen veel goedkopere fekenfonds. Het CDA hel 1 eerdere bezwaren tegei ai overheveling gisteravond [Jaren en stemde m met he plan van PvdA-kamerlid Van I VERVOLG VAN VOORPAGINA Van Thijn denkt dat de vraag waarom het IRT werd opgeheven^ komende tijd centraal in de discussie zal komen te staan. De wil op dit punt een parlementair onderzoek. Die kern van het rapport-Wierenga is dat de commissie tegensp. dat het IRT is opgeheven vanwege zijn manier van werken, omstreden werkmethodiek van het IRT kan in redelijkheid worden beschouwd als de oorzaak van de ontbinding van het De commissie heeft vastgesteld dat de werkmethodiek - infiltratil het criminele milieu - op een weloverwogen, zorgvuldige et onrechtmatige wijze is toegepast. Toch was nu juist de werkmethode en de schaal waarop die toegepast, de reden voor de opheffing van het team. Van schetste zijn twijfels aan de redenering van Wierenga. „Óf de bevindingen van de commissie-Wierenga zijn juist. Danh op het spoor gekomen van informatie die niet beschikbaar was werd besloten tot opheffing van het IRT.' Dat betekent da hoofdrolspelers op dat moment handelden op grond van onvolk informatie en dus 'naar hun beste weten'. Dan is de vraag of je een zo hard oordeel mag komen over de hoofdofficier en procureur-generaal. Óf nieuwe informatie is niet beschikbaar en maakt de commissie niet hard waarom haar conclusie wel dooi beugel kan." Het driehoeksoverleg in Amsterdam - waarnemend burgemeester1 Grave, Vrakking en Nordholt - viel Van Thijn bij. Het drietal blij erbij dat 'op basis van de informatie waarop indertijd kon woi beschikt en welk beeld feitelijk ongewijzigd is gebleven, da waarop een informant is geïnfiltreerd in dat geval te risicovol Overigens aanvaarden Vrakking en Nordholt 'een aantal punten; kritiek en betreuren zij met de minister van Binnenlandse Zaken gemaakte fouten'. Van Thijn en de Amsterdamse driehoek onderstrepen wél conclusie dat het IRT niet is opgeheven vanwege vermeende coi tie in het Amsterdamse politiekorps. Die opmerkingen slaan Utrechtse hoofdcommissaris Wiarda, die deze verdenking publiek lijk maakte. Wiarda wilde gisteren niet op het rapport reageren. De niet-regeringspartijen in de Tweede Kamer zullen donder» Hirsch Ballin ter verantwoording roepen, tenzij hij dan wegens zij; gezondheid niet in staat is het debat bij te wonen.. 9tt^iee°komt een einde aan de jijluis 1986 bestaande situatie dat Van onze Haagse redactie Den Haag - Asielzoekers speciale centra in de buurt Duitsland melden. Binnen of niet naar een opvangce den toegelaten. Mag dat onmiddellijk verlaten. I staatssecretaris Koste Lakte gisteren in de Kamei 1 bekend dat hij twee 'mtake-cenl tra' bii de grenzen wil inrichter® Nu duurt het vaak maande) voordat duidelijk is of een asie zoeker kans maakt erkend 1 morden sis vluchteling. De snellere afhandeling is moge* door de inzet van 200 extr Justitie-ambtenaren die zich me, bet beoordelen van asielzoeke gaan bezighouden. Het rapport van de commissie-Wierenga oordeelt vernietigend over hoofdofficier Vrakking (op de achtergrond). Hoofdcommiss aris Nordholt (op de voorgrond) heeft 'niet doortastend opgetreden'. FOTO ANP volgen' gehad, concludeert de commissie-Wierenga. Later bleek dat Van Lith geen verwijt kon worden gemaakt, maar het duurde maanden voordat hij ge rehabiliteerd werd. Dat gaf stof tot speculaties binnen het IRT dat het voortbestaan van het team zelf ter discussie stond. De Amsterdamse recherche was la chende derde in het conflict: die had het zelfstandig opererende IRT op hoofdstedelijk grondge bied nooit zien zittèh. Eind september vorig jaar - het IRT was inmiddels 'opgenomen' in de Amsterdamse recherche en werd dus geacht zich aan te passen aan de werkwijze van de Amsterdammers - trad teamlei der Van Kastel aan. Hij ontdekt de inmiddels beruchte 'omstre den opsporingsmethodiek' waar bij een informant van de politie actief werd ingezet in de smok kel van - naar nu blijkt - soft drugs. Op het moment dat hij die infor matie doorgeeft aan een lid van de Amsterdamse korpsleiding, Van Riessen, gaat de bal rollen. Nog dezelfde dag, 8 november, worden hoofdcommissaris Nord holt, hoofdofficier van justitie Vrakking, procureur-generaal Van Randwijck en minister Hirsch Ballin geïnformeerd. Vrakking besloot de volgende ochtend dat hij geen verant woordelijkheid meer wenste te dragen voor het IRT. De rest van het verhaal is gro tendeels bekend: op 7 december kwam er als donderslag bij hel dere hemel een persbericht dat de opheffing van het IRT aan kondigde. Hoofdofficier Vrak king, bijgevallen door Nordholt, wilde geen verantwoordelijkheid meer dragen voor de opsporings methode zoals het IRT die ge bruikte, zo stond in het persbe richt. Dit was het startschot voor spe culaties over hoe de recherche nu precies geïnfiltreerd had én voor speculaties over mogelijke corruptie in het Amsterdamse korps. De Utrechtse commissaris Wiarda maakte zich later tot publieke spreekbuis van die laatste geruchten. Als een echte speurder stelt de commissie-Wierenga zich de vraag: Whodunnit?' Wie is ver antwoordelijk voor de teloor gang van het IRT? De Enschede se burgemeester geeft een hard antwoord: vier mensen zijn schuldig. Twee heel erg, twee wat minder. Cruciaal voor het antwoord is de stelling van de commissie-Wierenga, dat de ge bruikte opsporingsmethode wèl geoorloofd was. De vier hebben zich te snel in het hoofd gehaald dat de infiltratiemethode niet kon, en hebben te weinig hun informatie kritisch onderzocht. Over hoofdofficier Vrakking wordt vernietigend geoordeeld. Deze had de 'onvolledige en deels onjuist gebleken informa tie' van Van Kastel niet gecheckt en is te snel naar zijn superieu ren gelopen. Hij heeft 'overijld' gehandeld. Ook ernstig acht Wierenga het handelen van het hoofd justitiële bedrijfsvoering, commissaris Van Riessen. Hij is 'in ernstige mate tekort geschoten'; ook hij had zich goed van de informatie moeten vergewissen voordat hij die doorgeleidde. Wierenga acht twee andere hoofdrolspelers minder schuldig, maar ze krijgen toch een veeg uit de pan. Hoofdcommissaris Nord holt en procureur-generaal Van Randwijck hebben niet doortas tend opgetreden, waardoor meer onheil is aangericht dan nodig was. De vier mensen die nu zo aange pakt worden hebben uiteindelijk twee politiek verantwoordelijke bazen: de burgemeester van Am sterdam en de minister van Jus titie. Over hen is de commissie- Wierenga kort: ze worden niet genoemd. „Daar moet de Kamer over oordelen," zei de Enschede se burgemeester. Het oordeel van de commissie beperkt zich dus tot het hande len van de ambtenaren. Premier Lubbers en minister Van Thijn - die overigens gisteren een driedubbele rol had: ex-burge meester van Amsterdam, minis ter van Binnenlandse Zaken èn van Justitie in verband met ziek te van Hirsch Ballin - zijn het daarmee eens. Ook zij leggen de fout bij die vier en niet bij hun bazen, de politiek verantwoorde lijken. Het gekke is echter, dat Lubbers en Van Thijn de fouten van de vier afzwakken. Hoewel zeker Van Riessen verweten wordt dat hij altijd al uit was op de ophef fing van het IRT, concludeert Van Thijn: „Er is geen sprake van moord met voorbedachten rade op het IRT-team." Waarom doen Lubbers en Van Thijn dat? Ze willen daarmee voorkomen dat de detective-sto- ry een politiek bloederig slot krijgt. Zouden zij de vier net zo ernstig beschuldigen als Wieren ga doet, dan is de v vraag: Wat moet er met ta politieke bazen gebeuren? DaiiJ mee komt vooral de positie Hirsch Ballin onder vuur staan. Hij is immers uiteindeliji verantwoordelijk voor het k-| delen van zijn ondergeschikten Lubbers en Van Thijn halen «il feilloos de kern van het rapponj Wierenga onderuit. Wi stelt dat er eigenlijk niets hand was met de infiltratie-mei thode van het IRT. Van Thijn zé] gisteren ijskoud dat de commis sie dit 'niet aannemelijk kunnen maken'. Met a woorden: in de ogen van kt] kabinet blijft de methode im aanvaardbaar. Waarnemend burgemeester De Grave van Am sterdam greep deze zienswijze gisteren al dankbaar aan omnoj eens zijn vertrouwen in de vie:! hoofdrolspelers uit te kunnen spreken. Lubbers en Van Thijn lijken er nu al in geslaagd om het verhaal een ander einde te geven dan eerder onafwendbaar leek: dt positie van Hirsch Ballin lijkt na gisteren voorlopig niet in gevaar. De coalitiefracties CDA en PvdA waren het daar gisteren direct mee eens. De oppositie, die wel vindt dat Hirsch Ballin conse quenties moet trekken, kan al leen nog maar eens haarfijn ver tellen hoezeer het beeld van de minister als grote misdaadbe strijder de afgelopen maanden is afgebladderd. Iets wat Nationaal Plat form Globalisering heet, moet je natuurlijk niet op televisie uitzenden. Toch ruimde de NOS gisteren bijna drie uur zendtijd in voor dit grote debat over de toekomst van de Nederlandse eco nomie. Zeshonderd 'top pers' uit de politiek en het bedrijfsleven zorg den voor een ongekend saaie vertoning. Hoe saai? De herhaling van Schotland-Nederland op het eerste net was span nender. Van onze verslaggevers „Een mooie Nederlandse dis cussie." Dat waren de afsluiten de woorden van minister Andriessen na zijn economiede bat gisteren in Studio 21 op het Hilversumse omroepcomplex. En de zaal vol ondernemers, vakbondsbonzen, journalisten en politici knikten tevreden. De vriendelijke toon in het eco nomiedebat in de wandel gangen gekscherend de Koos- Clintonshow genoemd - was in het begin gezet door Philips- topman Timmer. Geen harde pleidooien voor een zesdaagse werkweek bij zijn bedrijf, geen oproep voor een nationale elite die een actieplan moet opstel len, geen dramatisch verhaal dat het inmiddels 'vijf over twaalf' is. Nee, Timmer hield het bij zijn analyse dat de loon kosten in Nederland 10 tot 20 procent te hoog zijn. Want 'het heeft toch geen zin om hier stevige uitspraken te doen. Bovendien heb ik in het verleden al genoeg gezegd over Voorzitter Jacques Delors van de Europe se Commissie spreekt ondernemend Nederland toe via de satelliet. Links op de voorgrond minister Koos Andriessen van Economische Zaken. het industriebeleid', aldus Tim mer. Grote tegenstellingen bleven dan ook uit in Hilversum. Ster ker nog, Andriessen, zorgde er eigenhandig voor dat vakbonds voorman Stekelenburg van de FNV in het middagprogramma prominent naast hem kwam zit ten. Aan de andere zijde van de bewindsman zaten staatssecre taris Van Rooy van Economi sche Zaken en VNO-voorzitter Rinnooy Kan. Werkgevers, werknemers en overheid samen op zoek naar de juiste recepten voor de Nederlandse economie. De tv-kijker zal het moeilijk gehad hebben om de aandacht erbij te houden. Want op de bijeenkomst met 600 blauwe en grijze pakken (en een enkele rok) die over economie praten ontstond al rap een taaltje met zinnen vol co-makers die graag inregelen en communiceren en een job-cultuur voorstaan die de nadruk legt op re-engineering en een no regret-policy. Wat restte aan het eind van de dag was een actieprogramma waar bijna iedereen zich in kon vinden. De minister straalde dan ook tevreden: „Iets minder regels en overheid en iets méér scholing, vernieuwing en flexi biliteit hebben we nodig." FOTO ANP Waar binnen de fine fleur van het vaderlandse bedrijfsleven zich boog over de toekomst van de Nederlandse economie, was buiten de studio het marginale protest te beluisteren. De Socia listische Partij (stem tegen, stem SP) spuide haar grieven in het gezelschap van ontslagen Daffers, wao'ers en andere slachtoffers van de ingezakte economie. En een groepje mi lieuactivisten besmeurde geheel in de traditie van het ludieke actiewezen met verf een symbo lische wereldbol. Dat gebeurt er met moeder Aarde als de onder nemers hun zin krijgen,-aldus de actievoerders. De aanwezigen binnen hebben weinig gemerkt van het protest. Daar had men het over de ma nier om het overbodig geachte en laagbetaalde werk terug te halen naar Nederland. Hoe de loonkosten omlaag moeten, hoe de flexibiliteit hoger wordt. Zeven figuranten, gehuld in stofjassen, kwamen met stapels boeken de zaaL ingemarcheerd. „Dat zijn alle regels, maar dan alleen voor de bouw," wist pre sentator Ton Planken te mel den. En natuurlijk, de zaal vond dat er minder regels moesten komen. Na vlammende pleidooien ovei intelligente stoelen en tafels, elektronische snelwegen en ventwegen en de onbegrensde mogelijkheden van de Neder landse technologie-instituten vond de zaal dat Nederlandse ondernemers meer moesten doen aan de ontwikkeling van technologie. De strak geregisseerde show (kosten een half miljoen) is voor herhaling vatbaar, vond Andriessen na afloop. „Een echec," meende echter deelne mer Martin Spanjers, voorzitter van de FNV Dienstenbond. Hij wilde juist iets zeggen over de inzet van zijn organisatie om de arbeidsverhoudingen te flexibi liseren, maar moest noodge dwongen terug naar zijn stoel. Het was tijd voor de lijsttrek kers. D66-voorman Hans van Mierlc liet weten 'eigenlijk niks nieuws te heben gehoord. Maar het was me een genoegen omdat het eer. heel nieuw soort overleg is, van uit een geheel nieuwe gezichts hoek'. Den Haag (anp) - De voorgenomen bezuiniging van 120 miljoen op de bejaardenoorden gaat volgend jaar niet door. Het CDA steunt een mo- I tie daartoe van PvdA-ka- j I merlid Melkert, zeil I CDA'er Terpstra gistera- vond. De'i 1 De motie werd dinsdag in- I gediend bij het kamerdebat I over de besteding van de belastingmeevaller van vqt« miljard. Volgens de motie rnoet. deB bezuiniging voorlopig vanjB tafel in afwachting van een onderzoek van de commis- H sie-Welschen, die de toe-M komst van de bejaardenoor- den bestudeert. Of de be- jaardenoorden na 1995 als- nog moeten inleveren hangt van de bevinding van dezcH commisie af. De WD wilde de bezumi] ging voor eens en altijc H schrappen. De liberalei dienden daartoe een eigeiB motie in. De PvdA vond ui voorstel echter niet deugde lijk gedekt. Melkert wil zij: eigen motie financieren ui de belastingmeevaller va volgend jaar. I DE COMMISSIE Wierenga rolspelers in het drama v Noord-Holland/Utrecht (IR1 is de commissie ervan ove gemaakt van werkmethodi reden had - volgens Wierr ven hoeven te worden. Zoals het er nu naar uitziet grote gevolgen hebben vo Van Thijn en Hirsch Ballin vrezen. De oppositie pp coalitiepartners hebben n de beide bewindslieden n Minister van Thijn van door premier Lubbers - d hoofdofficier Vrakking, po Amsterdamse hoofdcomr hun functie kunnen aanbli Van Thijn - tot voor kort de eerstverantwoordelijk! hoofdstedelijke politiekort sen fouten zijn gemaakt, 9aat- Hij heeft in zoverre gelijk de commissie-Wierenga damse korps geen rol conclusie, maar die nee sen van politie en justiti gestaan in een conflict w re kinnesinne een belang Tot op het hoogste ni geblunderd door mensei beleid en de uitvoering weg had van een straa vertrouwen in justitie en

de Stem | 1994 | | pagina 2