SHOW 12.99 Hoofdrolspelers IRT blijven visma .mi??- IS UIT? Yd Nieuweiihuyzen hoort half jaar en 2 ton eisen r Cara-patiënten dupe van varkensinvasie Twee gestolen Van Goghs weer terecht fter en géén Zelf" room- liertje begint |e trakteert u cake van de ielstrudel en :ult branden. ]R WEAR Ministerie grijpt in na dood baby's Douane in Vlissingen legt beslag op 15 kilo cocaïne 23-27 MAART s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ïl. 01140*13682 01178*2168 inderzoek naar 0l burgemeester Economie-debat: [ietsje meer of Ietsje minder' Commissie-Wierenga: Politie en justitie Amsterdam faalden ernstig "Arme' aow'er in ziekenfonds VW verlaagt prijzen fors Hypotheken sterk gegroeid Leger beëindigt bezetting dam in Suriname Godelieve en haar harp Ahoy' Rotterdam Servicelijn: bel gratis 06-0305. De Irt/kelen in deze advertentie kunt u in slis winkels kopen, behalve de artikelen 'aar kleine cijfertjes bij staan. Die artikelen Eunt u alleen kopen in ah winkels waar éen lan die cijfertjes op de deur staat. Recfa- leprijzen gelden t/m zaterdag 2 april as u.v. vlees, vleeswaren, groente en bloe den, deze aanbiedingen gelden t/m zate'; Bag 26 maart as Zolang de voorraad ■trekt albart heijn DE STEM 7103 1"000218! I I I I I VRIJDAG 25 MAART 1994 brgens meer keus, jrgens goedkoper I -t„, Inze filialen en zondagwinkels I ENKHUIZEN, VOLENDAM, >SAU, PUTTE, SLUIS, HULST, I VALKENBURG EN HELMOND ■telling? Bel voor informatie 076-236911 van Gent - De fracties van "Z WD en D66 in de gemeen- jaad van Sas van Gent hebben Commissaris der Koningin •raagd een onderzoek in te •Een naar de collegevorming in (gemeente en de rol die burge- jjfster J. van Rest daarbij heeft 'espeeld. D66 beweert bewijzen hebb® dat de burgemeester jft meegeschreven aan het 'jenano voor een nieuw college, ,aar de drie partijen zich fel ■gen verzetten. zie zeeland - c1 jjlversum - Opzienbarende Kannen leverde het slotdebat snhet Nationaal Platform Glo- jalisenng gisteren in Hilversum liet op. Minister Koos Andries- Jën, initiatiefnemer, omschreef Pet resultaat als een 'mengseltje lanillevla'. „Ietsje minder over- leid, ietsje minder regels, ietsje leer onderwijs en ietsje meer ■samenwerking tussen bedrijven In universiteiten." I| ZIE PAGINA A2: 'De saaie Koos-Clintonshow' Amsterdam (anp) - De officier van justitie bij de rechtbank in Amster dam, mr. W. van Nierop, heeft giste ren tegen Joep van den Nieuwen- huyzen, hoofdverdachte in de HCS- affaire, een half jaar gevangenisstraf en een boete van 200.000 gulden geëist. Tegen de twee andere grootaandeelhou ders van het voormalige automatiserings concern, paardenfokker Melchior en Uni- HETWEER gro-directeur Albada Jelgersma, eiste Van Nierop drie maanden voorwaardelijk plus een geldboete van 100.000 gulden. Van den Nieuwenhuyzen wordt door het openbaar ministerie beschuldigd van dé handel met voorwetenschap in aandelen HCS en valsheid in geschrifte. Melchior en Albada Jelgersma zouden medeplich tig zijn geweest aan de handel met voor wetenschap. De maximale straf voor han del met voorkennis bedraagt twee jaar en 100.000 gulden boete. Tegen het effectenkantoor Suez Kooy- man, dat eveneens wordt beticht van valsheid in geschrifte, eiste Van Nierop een geldboete van 300.000 gulden. Daar bij hield hij er rekening mee dat het effectenkantoor door de beurs al een boete is opgelegd van 330.000 gulden. Begemann-topman Van den Nieuwen huyzen noemde de eis van de officier in een eerste reactie 'lachwekkend'. „Het is een volstrekt irreële eis. Maar je kunt van iemand die geen enkel verstand heeft van economie niets anders verwachten." Hij bood aan als alternatieve straf een econo- mieboek te schrijven voor de officier, 'zodat hij ook eens te weten komt wat er in de maatschappij speelt'. Van den Nieuwenhuyzen blijft ervan overtuigd dat hij uiteindelijk wordt vrij gesproken. Zakenman Melchior was nog laconieker. „Voor mij is het allemaal niet zo belangrijk. Ik ben immers toch al gepensioneerd." vervolg op economie - a5 Eerst buien Een hogedrukgebied koerst onze kant uit. Dat brengt in het weekeinde wat rust in het weer, Vandaag eerst veel bewolking en buien. Later op de dag enkele opklaringen. Den Haag - Het CDA heeft haar bezwaren laten varen tegen het PvdA-plan om particulier verze kerde bejaarden met een laag j inkomen toe te laten tot het ziekenfonds. Daarmee daalt de ziektekostenpremie voor deze 'arme' aow'ers van 130 gulden naar 27 gulden. zie binnenland -a3 Leusden - Om de sterk dalende verkopen te keren, gaat autofa brikant Volkswagen met onmid dellijke ingang zijn prijzen fors verlagen. Het verschil kan op lopen tot acht procent. zie economie-a5 Den Haag - Het aantal nieuwe hypotheken op onroerende goe deren is vorig jaar, vergeleken met 1992, gegroeid met 100.000 tot 379.000. Daarmee was een bedrag gemoeid van 85 miljard gulden, een groei van 35 procent, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De meeste nieuwe hypotheken wer den gevestigd op woonhuizen en combinaties van woonhuizen en bedrijfspanden. De groei van de woning-hypotheken ging ge paard met een sterke opleving op de woningmarkt, deels toe te schrijven aan de daling van de hypotheekrente. Paramaribo - Het Surinaamse 'eger heeft gisteren een inval gedaan in de Afobaka-dam. Er zijn vermoedelijk vijf of zes be zetters gedood. Het leger heeft inmiddels een klopjacht ingezet op de overige leden van het Surinam Liberation Front die zijn gevlucht. De 26 gegijzelden zijn vrij. zie buitenland - a4 Van onze verslaggeefster Helmond - De dood van vier baby's in het Elkerliekzie- kenhuis in Helmond in de periode van november 1992 tot februari 1994 heeft geleid tot een ultimatum van het ministerie van WVC. Als de werksituatie binnen de maatschap van vijf gynaecolo gen niet voor 1 juni verbetert, wordt de afdeling verloskunde en gynaecologie van het zieken huis gesloten. Bij het medisch tuchtcollege zijn inmiddels twee klachten ingediend: door de in spectie van Volksgezondheid en door een Helmonds ouderpaar. De directie heeft nu al vergaan de maatregelen genomen om tot een verbetering van de medische zorg te komen. Vanaf'23 mei zijn twee vrouwenartsen niet meer welkom in het ziekenhuis. Sinds begin deze maand moeten de vijf specialisten dagelijks rapport uitbrengen over de gang van zaken op de afdeling. Een ande re maatregel is het aanstellen van een professionele begeleider. Prof. N. Arts van de Vrije Uni versiteit Amsterdam gaat leiding geven aan de maatschap. Ruzie De sfeer tussen de vijf gynaeco logen van het Elkerliekzieken- huis is al sinds vijf jaar gespan nen. Volgens directeur-genees heer J. Jager heeft de directie van het ziekenhuis in 1990 de eerste pogingen gedaan de ver houdingen tussen de gynaecolo gen te verbeteren. De artsen konden niet met elkaar door een deur en teveel werk werd over gelaten aan assistent-artsen. De ruzie escaleerde toen in novem ber 1992 een tweeling overleed als gevolg van van de slechte werksituatie op de afdeling. Geneeskundig Inspecteur van Volksgezondheid in Noord-Bra bant, mr. H. Plokker, was in 1990 reeds door de directie van het Elkerliek ingelicht over de problemen in de maatschap van vrouwenartsen. Plokker zei gis teren er toen op te vertrouwen dat de problemen intern opgelost konden worden. Na de melding van de dood van de tweeling hoopte Plokker dat de commissie van bindend advies een begin van een oplossing zou zijn. Toen dat niet het geval bleek te zijn, stelde de inspecteur zelf een on derzoek in. Voorzitter Wierenga van de IRT-commissie komt zijn kritische rapport presenteren in Den Haag. foto anp VANDAAG IN DEZE KRANT „In Nederland speel je met een strakke hand. In Frankrijk, Italië en Rus land wordt veel ontspan- nener gespeeld." De ge- louwerde, jonge harpiste Godelieve Schrama, af komstig uit Breda, over de 47 snaren en zeven pedalen. zie grote gids - deel d INHOUD 4 katernen Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D5 Van onze Haagse redactie Den Haag - De zware kritiek van de commissie-Wierenga op de gang van zaken rond de opheffing van het Interregio naal Rechercheteam (IRT) krijgt voorlopig geen politie ke gevolgen Het kabinet ziet ook geen gron den om de hoofdrolspelers van politie en justitie in Amsterdam te ontslaan. Wierenga zelf vindt dat zij er niet ongestraft vanaf mogen komen. De ministers Hirsch Ballin (CDA, Justitie) en Van Thijn (PvdA, Binnenlandse Zaken) zullen niet eigener beweging af treden. Zij hoeven ook niet bang te zijn voor een actie van hun 'eigen' fracties. Die zullen geen medewerking verlenen aan po gingen van de oppositie minister Hirsch Ballin beentje te lichten. Wel vinden alle partijen in de Tweede Kamer dat het doen en laten van Hirsch Ballin en Van Thijn, die als burgemeester/ korpsbeheerder mede verant woordelijk was voor het functio neren van het IRT, uitvoerig in een kamerdebat aan de orde moet komen. De commissie-Wierenga velt in het gisteren verschenen onder zoeksrapport harde oordelen over vier hoofdrolspelers. Hoofdofficier van justitie mr. Vrakking en politiecommissaris Van Riessen zijn volgens de com missie 'in ernstige mate tekort geschoten'. Over procureur-ge neraal mr. Van Randwijck en hoofdcommissaris Nordholt luidt het oordeel: 'Ruimschoots de gelegenheid gehad om in te grijpen waardoor veel onheil had kunnen worden voorkomen. Zo danig optreden is echter achter wege gebleven'. Over de beide ministers geeft de commissie geen oordeel. Volgens Wierenga heeft de commissie er bewust voor gekozen dat achter wege te laten 'omdat de Kamer het ons terecht kwalijk zou heb ben genomen indien wij op haar stoel zouden zijn gaan zitten'. Wierenga weigerde in te gaan op alle vragen naar een beoordeling van het doen en laten van de beide ministers. Minister Van Thijn, momenteel ook plaatsvervanger van de zie ke Hirsch Ballin, gaf gisteren, gesecondeerd door premier Lub bers, een eerste reactie op het rapport. Die reactie was opge steld door een viermanschap van Lubbers, Kok, Van Thijn en (in telefonisch contact) Hirsch Bal lin. Vandaag moet het voltallige kabinet de visie van het viertal bekrachtigen. Van Thijn onderschreef het oor deel van de commissie dat er een groot aantal fouten is gemaakt. „Fouten die te betreuren zijn en waarom wij geen doekjes wensen te winden." Vervolgens poogde de minister de kem van het rapport aan diggelen te schieten. vervolg op pagina a2 (ADVERTENTIE) Van Góh Van onze verslaggever Axel - De invasie van var- kensmesterijen in Zeeuws- Vlaanderen gaat ten koste van de gezondheid van cara- patiënten. In Zeeuws-Vlaanderen is de zure neerslag veroorzaakt door am moniak nu al te hoog. Komt daar nog eens de mest van zo'n 200.000 varkens bij dan zal 'het mengsel van stof, zwaveldioxide en ammoniak' in de Zeeuws- Vlaamse lucht het aantal cara- klachten in de regio aanzienlijk doen stijgen. Die voorspelling doet de Regio nale Bestrijding Varkens Invasie (RBVI) in een brandbrief aan alle Zeeuws-Vlaamse gemeenten. De RBVI stelt dat de ammonia- kuitworp en de stof (huidschil fers en haren) twee vervelende neveneffecten van varkensstal len zijn. Cara-patiënten zijn zeer gevoelig voor die irriterende stoffen en kunnen die extra be lasting er niet bij hebben, vindt de RBVI. Harde bewijzen dat er een ver band bestaat zijn er niet. „Maar het is realistisch te veronderstel len dat het nu al hoge ammoni- akgehalte van de lucht in Zeeuws-Vlaanderen, gecombi neerd met de aanwezige stoffen in de lucht een rol speelt bij het hoge aantal ademhalingsklach ten in dit gebied," aldus P. van Es van RBVI. Hij wijst op een publikatie van de Erasmus Universiteit in Rot terdam. „Het is gebleken dat mensen met cara, met name kin deren, een verhoogde gevoelig heid hebben voor schadelijke ef fecten van luchtverontreiniging op de luchtwegen. Met name de pieken in de concentraties van luchtverontreinigende stoffen, zoals die bijvoorbeeld voorko men tijdens het uitrijden van dierlijke mest, doen de longfunc ties van de kinderen duidelijk afnemen. Het ontwikkelen van cara bij de mens is mede afhan kelijk van luchtverontreinigende stoffen. De meeste onderzoekers komen met resultaten die erop wijzen dat hoge concentraties van stoffen zoals zwalveldioxide, roet, stof en ammoniak verband Zittende boerenvrouw, een van de twee schilderijen van Van Gogh die weer terecht zijn. foto archief de stem Van onze verslaggever Den Bosch - De twee schilderijen van Vincent van Gogh die op 28 juni 1990 in het Noordbrabants Museum in Den Bosch zijn gestolen, zijn weer terecht. Bij de inbraak werd destijds ook 'De spittende boerin' van Van Gogh gestolen. Dat schilderij is al sinds 1991 terug. De gestolen kunstwerken 'Zittende boerenvrouw' en 'Raderen van de watermolen te Gennep', kwamen begin dit jaar in het nieuws bij een strafzaak tegen een 34-jarige Amsterdam se hasjsmokkelaar. Deze man zit in de Bijlmerbajes een gevange nisstraf uit van anderhalf jaar. De officier van justitie mr. D. van der Bel uit Middelburg had vier jaar cel tegen hem geëist en ging tegen de uitspraak in hoger beroep. De behandeling zou maandag zijn. De Amsterdammer liet in janua ri vanuit de gevangenis weten dat hij de twee Van Goghs zou kunnen leveren, in ruil voor af zegging van het hoger beroep. Van der Bel ging daar niet op in, omdat dat 'chantage' zou zijn. Gisteren werd echter bekend dat justitie toch afziet van hoger beroep en de Amsterdammer vandaag vrijgelaten wordt. R. van de Doelder, kabinetschef van de procureur-generaal, be nadrukt dat dit niets heeft te maken met de eis van de Am sterdammer. OM zou van beroep hebben afgezien omdat een ver oordeling van vier jaar 'toch geen kans maakte'. V. Kraal, advocaat van de Am sterdamse hasjsmokkelaar en de man die de schilderijen gisteren terughaalde, wilde niet zeggen van wie hij de Van Goghs heeft gekregen. Hij wilde wel kwijt dat die 'spijtoptant' een 'be vriende relatie' is van zijn Am sterdamse cliënt. Volgens M. van Boven, directeur van het Noordbrabants Museum, verkeren de twee schilderijen in behoorlijk goede staat. houden met verhoogde ziekte en sterftecijfers door cara." De intensieve veehouderij in het westen, de industrieën in de Ka naalzone en aan de oostkant de oprukkende industrie vanuit Antwerpen zorgen ervoor dat in Zeeuws-Vlaanderen al deze schadelijke elementen aanwezig zijn. In het rapport van de Era mus Universiteit staat te lezen dat het klaarblijkelijk slecht wo nen is in Zeeuws-Vlaanderen, 'gelet op de meetwaarden van zwaveldioxide.' De RBVI vindt dat de gemeenten de hoge emissie van ammoniak als handvat moeten gebruiken om de aangevraagde vergunnin gen voor varkensmesterijen te weigeren. DE NATIONALE HENGEISPORTBEURSI Van onze correspondent Vlissingen - De douane in Vlissingen heeft gisteren 15 kilogram cocaïne in beslag genomen; de straatwaarde is ongeveer een miljoen gulden. De verdovende middelen werden aangetroffen tussen een lading vis. De cocaïne werd door een speurhond gevonden in de dubbele bodem van dozen vis afkomstig uit Suriname. Er zijn inmiddels twee inwoners uit Rotterdam aangehouden, die ervan worden verdacht de hand te hebben in deze zaak. De cocaïne is vernietigd nadat er een monster van is genomen. De aangehoudenen zullen vandaag via de officier van justitie met een vordering hen in bewaring te stellen worden voorgeleid aan de rechter commissaris te Middelburg. Het onderzoek wordt door de afdeling zware georganiseerde criminaliteit van de politie Zeeland voortgezet in samenwerking met de douane te Vlissingen. V i'NCENT Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. I Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:. Plaats:_ OPEN VAN 11.00-17.00 UUR EN VAN 19.00-22.30 UUR ZATERDAG EN ZONDAG VAN 11.00-17.00 UUR Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994) a kwartaal acceptgiro 87,20 a kwartaal automatisch84.70 a maand automatisch 29.05 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode.'Plaats:. IMI—iii ■mii IHHHHHHHI BMBI H Hf H? In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda.

de Stem | 1994 | | pagina 1