SDUTN i AN DE S IC. De beperkte toekomst van korfbal De kampioen van vandaag verwaarloost de dag van morgen en SABO bestem Burgemeester Hood niet bevreesd voor invasie Oranje-legioen SPORT B4 Socioloog onderzoekt de uiteenlopende populariteit van sporten 994 ellig dagje uit en vrienden Iilmarkt vindt u vanalles en no intiek, tweedehands artikelen9 snten en fruit, boeken, textiel men, planten ijn er live-optredens van divers» binnen- en buitenland. Ir live muziek met discord 1st aluminium-chassis en Jtie op maaihuis en traploze orzien van Turbo-ventilator Tisopvang. prachtige B&S-Quantum [ie ontsteking of een 3e Duits-degelijke SABO i en maait probleemloos gras. J/43-ESH nu voor fl. 999,-» In vraag, inde SABO-dealers pmachine. 10 vanaf fl. 399,- van naaiers Ivoor de verzoekschriften om bi] vol- Inmen. Imoet uiterlijk op de veertiende dag lemming, dus voor of op 19 april 1994, men ingediend bij de burgemeester van J hij op de dag der kandidaatstelling Ikiezer is geregisteerd. liet ingewilligd wanneer aan verzoeker 1 stembureau naar keuze aan de stem- heeft verklaard als gemachtigde op te dag der kandidaatstelling als kiezer let verzoek ontvangt de gemachtigde Hij dient de volmachtstem tegelijk luit te brengen. Iverdracht van de oproepingskaart Iin plaats van een verzoekschrift in te |t van zijn oproepingskaart, tot en met ,ng, zelf een andere kiezer machtigen len, door zijn oproepingskaart aan die Ten. •aangewezen gemachtigde moet op de ■telling (22 maart 1994) in hetzelfde ungeschreven als de kiezer die de vol- Jgde kan de volmachtstem uitsluitend Igen stem, in het stemdistrict waar hij I uitbrengen. eer dan twee aanwijzingen als gemach- Biet bevoegd de volmacht in te trekken Itemming deel te nemen. brden ter gemeentesecretarie verstrekt, Ide leden van het Europese 1 Parlement J brief fiend buiten Nederland J Aardenburg, Axel, Hontenisse, Hulst, Int, Sluis en Terneuzen maken bekend Ibrief toegestaan is aan degene, die op jng (9 juni 1994) 18 jaar of ouder is en lidaatstelling (27 april 1994) Nederlan- Inplaats buiten Nederland heeft of Inplaats in de Nederlandse Antillen of l/ens ten minste gedurende tien jaren Herland is geweest of openbare dienst in de Nederlandse Iverkzaam is, alsmede zijn Nederlandse feezei en kinderen, voor zover deze met ■happelijke huishouding voeren. Jien stemmen moet een verzoekschrift burgemeester en wethouders van de ge. Op het daartoe strekkende aanvraag- ?n bij welke instantie het verzoek moet is het aanvraagformulier (model D 3-1) bij het gemeentehuis, afdeling verkie- ulaire post waaronder de woonplaats orteert of bij het Kabinet van de Gou- landse Antillen of van Aruba, het aanvraagformulier (model D 3-2) nisterie waaronder de werkzaamheden ctionaris ressorteren, loeten uiterlijk 7 april 1994 ingediend »ver het stemmen per brief kunnen bij rden ingewonnen. ornoemd. T NERGENS. VRIJDAG 25 MAART 1994 daarom gaan er geen tienduizenden mensen naar korfbal kijken en zitten bij voetbal de tri bunes vaak vol? En waar nt de populariteit van golf vandaan? Socioloog Maarten van Bottenburg onderzocht - wereld tijd - de uiteenlopende ipulariteit van sporten. Het zijn niet de kenmer ken van de sport zelf die de populariteit bepalen, concludeert hij. De status van het land van her komst en de sociale posi tie van mensen die een sport beoefenen, zijn van doorslaggevend belang. Door Jos Straathof Amersfoort - „Fantastisch truttig, lekker Hollands bur gerlijk, het ruikt een beetje jaar spitskool met braadlap pen," zei Mart Smeets eens over korfbal. De reacties uit korfbalkringen waren talrijk en hevig, maar het (voor)oor- was en is geen uitzonde ring. Al sinds het ontstaan begin deze eeuw is korfbal regelmatig onderwerp van spot en hoon. Wanhopige po- van korfballers om verandering in te bren- - zoals het laten circule ren van foto's waarop het gemengd douchen van de spelers te zien is als bewijs voor de 'vlotheid' - brengen Jaar geen verandering in. Pogingen om korfbal op te sto- m de vaart der volkeren, zijn lok bij voorbaat tevergeefs, vreest socioloog Maarten van Bottenburg (32) uit Amersfoort. Het zal nooit een massaal beoe fende sport worden met interna- ionale uitstraling. „Maar dat betekent niet dat korfbal in een beperkte regio geen fanatieke aanhang kan hebben." Verborgen competitie Bottenburg promoveerde aan de Universiteit van .tasterdaxn op een onderzoek naar de uiteenlopende populari- van sporten. Het onderzoek, dat ook in boekvorm verscheen, titel 'Verborgen compe titie'. Naast de open, sportieve strijd speelt zich volgens Van Bottenburg in de sportwereld een ander soort concurrentie Deze verborgen competitie betreft de wijze waarop mensen zich door hun sportvoorkeuren aan andere mensen binden of juist onderscheiden. De popula riteit van een sport wordt be- i Cricketie hebt er nauwelijks iets voor nodig om er mee aan de slag te kunnen. Toch wordt het hier als een dure sport beschouwd. foto anp paald door de machtspositie van het land van herkomst en door de sociale positie van degenen die de sport oppikken en doorge ven, concludeert Van Botten burg. Van Bottenburg onderzocht de verspreiding en popularisering van zo'n dertig sporten. Of zijn model dan ook voor alle sportva- rianten opgaat, weet hij niet. „Maar het is in ieder geval een algemeen samenhangend model, zonder te vervallen in steeds wisselende verklaringen voor de populariteit van een sport in één land en op één moment." Van tafel De socioloog veegt dan ook een aantal van dat soort bestaande verklaringen van tafel. Een greep: de invloed van het klimaat en het landschap zou belangrijk zijn. Natuurlijk wordt er in landen met bergen meer bergbeklommen dan hier, maar zaalsporten zijn in Scandinavië niet populairder dan in Zuid- Europa. Het sterk in opkomst zijnde beach-volleybal wordt zelfs in ijshallen gespeeld. Verschillen in voorzieningen-ni veau zijn ook niet doorslagge vend voor de populariteit: de zwembaden in Nederland kamp ten vooral in de jaren tachtig met een forse onderbezetting, al dus Van Bottenburg. Ook de kosten van een bepaalde sport kunnen niet keuzebepalend zijn: voor cricket is in principe niet méér nodig dan een soort slag hout, een bal en drie paaltje met twee dwarsliggers (de wicket), en is dan ook de populairste sport in het arme India. Dat cricket hier algemeen als een dure sport wordt ervaren, komt door de pogingen van de beoefe naars om zich sociaal te onder scheiden. De sport wordt duur gemaakt door kosten, die in principe ook bij voetbal ontwik keld kunnen worden: een hoge jaarlijkse contributie, boetes voor het voortijdig verlaten van het veld en het niet dragen van de voorgeschreven kleding etc. Het 'Ard en Keessie-effect' dan: er zou een wervende kracht uit gaan van tot de verbeelding sprekende kampioenen. Nee, zegt Van Bottenburg, de publie ke belangstelling voor de sporten neemt wel toe, maar de statistie ken wijzen uit dat er in zo'n geval nauwelijks meer mensen de betreffende sport gaan beoe fenen. Wel kijken, maar niet doen dus. Status Van Bottenburg zoekt de verkla ring voor de populariteit van sporten vooral in status. Op de eerste plaats op internationaal niveau: hoe machtiger een land, hoe groter de internationale ver spreiding. Daarom zijn de afgelopen hon derd jaar cricket, hockey, voet bal, rugby, tennis, atletiek en golf (Engeland), gymnastiek en handbal (Duitsland), volleybal en basketbal (Amerika) en vechtsporten (Japan) wel over de wereld verspreid, en schaatsen niet. Vanwege de macht en het presti ge van Engeland in de tweede helft van de negentiende eeuw groeide elders de belangstelling voor de leefstijl van de Engelse maatschappelijke bovenlaag en daarmee voor de Engelse spor ten. Amerikaanse sporten waren voor de Tweede Wereldoorlog populair in landen waar de VS politiek-militaire zeggenschap had of sterke economische be langen. De populariteit groeide toen de VS als supermacht de internationale verhoudingen ging domineren. Kortom: Indiërs adopteerden - met aanpassingen aan de eigen cultuur- cricket, Zuidafrikanen rugby en Domini canen honkbal. i Hardrijden op de schaats - op de lange baan - heeft volgens Van Bottenburg hier wel de concur rentie met de geïmporteerde sporten overleefd, maar het blijft een oud-Nederlands vermaak dat nauwelijk buiten de eigen grenzen verspreid is, net zoals de Keltische sporten in Ierland en het pétanque in Frankrijk. En omdat Nederland geen interna tionale machtspositie heeft, is fierljeppen nog steeds slootjes- pringen in Friesland en pols- stokspringen (atletiek, Amerika) een internationaal erkende acti viteit. Bepaalde groep Ook binnen een land speelt sta tus een grote rol bij de populari teit van sporten: door lid te worden van een club, kiest men voor een bepaalde groep mensen. Daardoor is de keuze voor een sport niet zomaar het resultaat van een afweging tussen ver schillende vormen van lichame lijke inspanning. Er is volgens Van Bottenburg altijd een maat schappelijke positiebepaling in het geding. Maar de sociale status van sport is geen constante. Golf is aan hevige inflatie onderhevig. De sterk uitgebreide middenklasse heeft zich op de van oudsher elite-sport gestort, met alle ge volgen vandien. Het spel, ge speeld op een 18-holesbaan, met speciale golfschoenen, trolleys en sticks van Amerikaanse en Engelse makelij, op een histori sche, in het groene loof gelegen rustieke club is niet meer het zelfde als golf, beoefend in een glimmend trainingspak en Adi- das-sportschoenen op een tot 9-holesbaan omgetoverd braak liggend terrein naast de snelweg. Hier speelt het trickle down-effect. Door een sport met aanzien te gaan beoefenen, illus treren mensen hun eigen stijging op de sociale ladder, aldus Van Bottenburg. En omdat de lagere klassen zich met de sport gaan bemoeien, daalt de sport in aan zien en zullen de mensen die hoger op de sociale ladder staan hun interesses naar andere spor ten verleggen. „Polo wellicht of cricket," oppert Van Bottenburg. „Maar het kan ook iets anders zijn. De geschiedenis bewijst dat er steeds nieuwe sportvormen uitgevonden worden, of varian ten van bestaande sporten." Aangedikt Korfbal zullen ze niet kiezen. Nederland domineert binnen de internationale verhoudingen niet en in dergelijke landen beziet men de eigen culturele produc ten volgens Van Bottenburg met andere ogen dan het publiek in de machtige landen. Waar 'un- deutsch' in Duitsland een nega tief begrip is, kreeg 'on-Hol- lands' hier een positieve beteke nis. Van Bottenburg geeft toe dat het wat aangedikt is, maar de plaats van Nederland, en daarmee van het korfbal, is dui delijk: „Wij kijken wel naar CNN, maar de Amerikanen niet naar RTL 4; wij beoefenen wel basketbal, maar zij geen korf bal." Schiphol (anp) - Glenda Hood heeft geen slapeloze nachten van de komst van het Oranje-legioen. „Jaarlijks komen dertien miljoen bezoekers naar Orlando. We zijn dus gewend aan grote groepen mensen," zegt de burge meester, moeder van drie kinderen, zelfverzekerd. „We zijn er trots op dat Orlando één van de steden is waar straks wordt gevoetbald. Alle maatregelen zijn getroffen om er een feest van te maken. Niemand kan dat versto ren. „Vóór de loting heb ik al uit gesproken te hopen dat Ne derland zijn wedstrijden in Orlando zou moeten spelen," vervolgt Hood, die haar stad tijdens een kort werkbezoek aan Nederland uitstekend ver kocht. „In Orlando hebben we een speciale band met uw land. Niet alleen zakelijk, maar ook intermenselijk. We houden precies bij uit welke landen toeristen naar Orlando komen. In Europa staat Ne derland op de derde plaats. Dat willen we zo houden. Vandaar dat ik zonder enige remming zeg te hopen, dat zoveel mogelijk supporters ko mende zomer Orlando bezoe ken." Glenda Hood gaat daarbij zelfs zover er geen enkele moeite mee te hebben, dat ook supporters die niet in het bezit zijn van een kaartje voor de wedstrijden van het Neder lands elftal van harte welkom zijn. „Ook buiten het voetbal len om is in Orlando voldoen de te doen," zegt zij. „We hebben maar liefst 55 attrac ties in en rond de stad. Kort om: de supporters behoeven zich geen moment te vervelen. Trouwens, het voetballen be hoeven zij helemaal niet te missen. In de hotels en de restaurants is alles via de tele visie te volgen. Desnoods zor gen wij op sommige plekken voor een groot televisie scherm. We zullen er echt voor zorgen dat iedereen de wed strijd kan zien." De KNVB en het Centraal In formatiepunt Voetbalvanda lisme (CIV) hebben met afgrij zen aangehoord, dat Glenda Hood ook supporters zonder kaartje aanspoort de oversteek naar de Verenigde Staten te maken. Begrijpelijk, want het beleid in Nederland is er nu juist op gericht fans in eigen land te houden als ze geen toegangsbewijs of hotelaccom modatie hebben. Rob Siebelink van het CIV: „Uit oogpunt van veiligheid hopen we natuurlijk dat zo min mogelijk supporters zon der kaartje naar Amerika gaan. Dat vormt alleen maar een potentiële haard van pro blemen. Maar Hood heeft an dere belangen. De toeristenin dustrie wil gewoon zoveel mo gelijk mensen in Orlando heb ben. Wij denken overigens niet dat buiten de reguliere vakan tiegangers om veel voetbalfans het risico willen lopen de wed strijden alleen maar vanaf de televisie te kunnen zien. Onge twijfeld hoopt een aantal sup porters ter plaatse nog aan een kaartje te kunnen komen, maar onze taxatie op dit mo ment is dat je dan eerder over tientallen dan honderden sup porters praat." Glenda Hood is niet onder de indruk van de kritiek van Ne derlandse kant op haar uit gangspunt dat iedereen wel kom is in Orlando. „We maken het gewoon iedereen naar de zin," zegt zij stellig. „Met be hulp van de Nederlandse poli tie. Daar hebben we al maan den intensief contact mee. We gaan tijdens het WK nauw samenwerken. De leiding van de Nederlandse politiedelega- tie krijgt zelfs een vaste plek op het stadhuis, van waaruit we alles dat met veiligheid te maken heeft, coördineren." Onduidelijk is hoeveel politie mensen Orlando inzet om het Oranje-legioen op te vangen en te begeleiden. „Daar zeg gen we niets over. Dat is onze zaak," zegt Hood. „Maar neem gerust aan dat we alles onder controle hebben. Belangrijk is dat komende tijd ook in Ne derland de supporters goed worden voorgelicht. Jongeren beneden de 21 jaar krijgen geen druppel alcohol geschon ken. Daar zijn we heel streng in. Caféhouders die aan jonge lui toch schenken, kunnen op forse boetes rekenen. Dat is nu eenmaal de wet. Daarom zal in twijfelgevallen ook altijd om een identificatiebewijs worden gevraagd. Nederland se supporters doen er goed aan dat altijd bij zich te hebben." Glenda Hood heeft zich wel voorgenomen speciaal voor de Nederlandse aanhang tal van festiviteiten te organiseren. „Weliswaar is er op dat gebied voldoende te doen in Orlando, maar toch gaan we aparte ac tiviteiten ontwikkelen voor de Nederlandse fans. Daar zullen we binnenkort nog overleg over voeren," kondigt Hood aan. Het CIV is blij met die toezeg ging. „Temeer daar Hood heeft aangegeven festiviteiten te willen regelen die niet al leen voor supporters met een KNVB-kaartje toegankelijk zijn, maar voor het gehele Oranje-legioen," zegt Siebe link. „Daarmee voorkom je eventuele spanningen tussen supportersgroepen onderling." Johan van der Haar: „Velen hebben er moeite mee als ze Plotseling niet meer in de belangstelling staan.foto henk koster Arnhem - Slechts een heel enkele keer meldt een top sporter zich bij Johan van der Haar, de coördinator in dividuele begeleiding van NSF*NOC, met de blijde boodschap: „Johan, je hebt me prachtig geholpen, maar nou hoeft het niet meer." Ter illustratie van die vaak ar metierige situatie van de top sporter loopt Johan van der Haar het rijtje af van de deelne mers aan de jongste Olympische Spelen. Namen wil hij niet noe men. „Daar zitten er maar vier bij waar wij financieel niets voor hoefden te doen." De gemiddelde topsporter in Nederland leidt een financieel kwakkelend bestaan. Nog een geluk dat de meesten van hen studeren. Want, zo zegt Johan van der Haar in zijn kantoor in nationaal sportcentrum Papen dal in Arnhem: „Met de meeste onderwijsinstellingen en met het ministerie van Onderwijs hebben we goede afspraken. De studie een jaartje uitstellen of zo, dat is meestal geen pro bleem." Uitkering Tot voor kort was het ook nog niet zo'n probleem als een top sporter een uitkering had. Maar ook aan het loket van de sociale dienst worden ze strenger. „Ik ga binnenkort toch eens praten met de overlegpersoon van de sociale diensten. Want het is echt opvallend hoeveel vaker ik de laatste tijd te horen krijg van problemen die sporters hebben met sociale diensten. Het is nog steeds zo dat je voor de sociale dienst voor arbeid beschikbaar moet zijn. Als ze van iemand weten dat hij de halve dag aan het trainen is, dan voldoet die persoon natuurlijk niet aan de voorwaarden voor een uitke ring." Met het oog op de Olympische Spelen in Atlanta hoopt Van der Haar dat probleem op zijn minst tijdelijk op te kunnen lossen. Zijn afdeling is bezig met de voorbereiding van een plan om alle geselecteerde deel nemers voor de Spelen in Atlan ta onder te brengen in een soort kernploeg. Deze mensen zouden dan een uitkering van NSF*NOC moeten ontvangen. „Ik denk aan zo'n 1500 gulden in de maand. Daar moeten ze van kunnen leven. Dan moeten de instanties natuurlijk niet be ginnen over sociale lasten en zo, want dat kunnen we nooit beta len." Tot op heden gaat de twee mil joen die de afdeling Individuele Begeleiding (IB) van NSF'NOC te verdelen heeft, grotendeels op aan het betalen van onkos ten, maximaal 500 gulden per maand. Dat zijn doorgaans kos ten voor trainingen en buiten landse verblijven. Slechts in een enkel geval, als de betreffende topsporter bijvoorbeeld kost winner is en er nergens anders iets te halen valt, wil de IB wel eens wat op tafel leggen ter compensatie van de inkomsten derving. Volgens berekeningen van Van der Haar en medestrij ders zou er zes miljoen nodig zijn om de vaderlandse topspor ters minimaal te kunnen onder steunen. Johan van der Haar heeft -in de tientallen jaren dat hij meeloopt in de Nederlandse topsport af geleerd om te hopen dat een topsporter zelf wel eens op het idee zou komen om aan zijn maatschappelijke toekomst te denken. „Bij de Olympische Spelen haden we er ook weer Probeer een jongmens van rond de twintig, zojuist behangen met een gouden plak, er maar eens van te overtuigen dat er nog andere belangrijke zaken in het leven zijn. De gemiddelde topsporter heeft een stevige plank voor zijn kop, ziet niet verder dan het erepodium. Voor vele topsporters is er na een korte periode van glitter, glamour en roem slechts de keerzijde van de medaille: studie niet afgemaakt, geen baan, alle tijd en geld besteed aan de sport. Niet zelden volgt na het geluk in het spel ook nog eens de pech in de liefde. Want welke relatie is bestand tegen de eenzijdige aandacht die een topsporter opeist? Werk aan de winkel voor topsportbegeleider Johan van der Haar. Door Vincent Ronnes een paar bij zitten die hun stu die geweldig hadden laten ver sloffen," verzucht hij. Glamour Johan van der Haar oogt als een betrouwbare vader. Als een steun en toeverlaat in moeilijke tijden. Als iemand die er al zovelen heeft zien komen en gaan. Dus kan hij relativeren. Hij begrijpt de hosannah-bele- ving van de jonge sportman en -vrouw. „Olympische Spelen, of een wereldkampioenschap. Dat zijn toch geweldige trekkers. Sommigen zullen daar alles voor laten staan. Het lijkt ook zo'n mooi wereldje. Soms ver- dient-ie al wat geld. Een beetje glitter en glamour is er. Ze zijn populair, mogen al een winkel tje openen, knippen een lintje door. In zo'n situatie moet je ze op hun toekomst wijzen." Die toekomst lijkt soms ver weg. „Bij voormalige beroeps renners merk je het nogal eens. Tien jaar lang zaten ze in een bepaald wereldje, reisden de wereld rond, van het ene hotel in het andere. Overal werd voor hen gezorgd. Neem een timmer man die prof is geworden. Zo iemand kon het niet meer op brengen terug te gaan naar zijn oude wereldje. Maar hij had zich ook nergens anders op voorbereid." De topsportbegeleider schat dat zeventig procent er tussendoor wel eens zijn of haar gedachten over laat gaan wat te doen als er geen medailles of bekers meer te verdienen zijn. Hoe populairder de sport, hoe eerder er geld mee te verdienen valt, hoe kleiner de kans is dat er over de toekomst is nage dacht. Johan van der Haar: „Voetballen of wielrennen bij voorbeeld. Dan hoor je vaak: we zien wel. Iemand die hockeyt, zal het niet zo snel op zijn beloop laten, omdat iedereen wel weet dat het moeilijk is om met die sport geld te verdie nen." Tijden veranderen. Voor wiel renners bijvoorbeeld zijn de gouden bergen verdwenen. Van der Haar: „Er zijn er nu veertig in Nederland die geen sponsor hebben. Dat zijn allemaal ren ners die zich hadden voorge steld aan dat wereldje te kun nen deelnemen. Om er op zijn minst de kost mee te verdie nen." Teleurstelling alom. „Ik was laatst op een open dag bij Ajax. Ik wist niet dat dat zo erg was. En niet alleen bij de jongetjes. Ook de ouders." Dan kan de klap hard aanko men. „Want misschien dat één op de honderd van al die jonge tjes het maakt." Ouders De weg naar de top is lang en hard. Dus haken er velen onder weg af. „De tijdsinvestering is vaak enorm. Dat zie je bij spor ten als zwemmen, atletiek en turnen. Dagelijks trainen en de progressie is dan nog maar zo weinig." Ouders zijn dan, zo weet Van der Haar, enorm belangrijk. „Om te beginnen zijn het de grootste sponsors. Als je ziet wat die moeten investeren, in tijd alleen al." De ouders spelen bovenal een rol als het gaat om de motivatie. „Zelfs bij Ajax wordt het ge zegd: als er een goede steun is van de ouders, dan zijn de kan sen groter. Je moet de kinderen de kans geven. Als ze muziek willen maken: geef ze een viool. Maar je kunt niet dwingen. Als de lol eraf gaat, dan wordt het niks." Als het om verdere begeleiding gaat, verwijst Van der Haar graag weer naar datzelfde Ajax. „Dat is een geweldig voorbeeld, ik denk voor de hele wereld. Die leren die jongens van twaalf tot achttein jaar van alles. Of het nou gaat om scholing of om het geven van een interview. Als ze iets willen, halen ze er meteen vakmensen bij. Maar het is voor hen dan ook wel rendabel. Zij zeggen er ook eerlijk bij: als we zo- of zoveel verkopen, dan springen we eruit." Relatie De begeleiding van Van der Haar en medewerkers is zeker niet alleen op financieel gebied vaak bittere noodzaak. Als de prestaties wegblijven, verdwijnt voor de sporter ook Het Wereldje. „Velen hebben er moeite mee als ze plotseling niet meer in de belangstelling staan. Dat werkt psychologisch door. De kick van een topsporter mis sen ze. Bedenk wel, het zijn vaak onrustige types." Trekt de geur van de roem op, dan verandert er ook binnens huis het een en ander. Johan van der Haar: „Ik kan voorbeel den geven van bekende spor ters. Ik zeg wel eens: ze moeten zich weer voorstellen aan hun eigen partner als het gewone leventje weer gaat beginnen. Niet zelden zie je dat iemand een relatie is aangegaan met een sporter, niet met de mensen die daar achter steekt." Dan wil het wel eens mis lopen. Zeker als de voormalige top sporter zijn leventje jarenlang aldus kon leiden dank zij de inkomsten van zijn of haar hardwerkende, liefhebbende, anonieme partner.

de Stem | 1994 | | pagina 11