Nader onderzoek RDM-affaire But! VEB wil meldingsplicht voor directeuren bij aandelenhandel Tricorp ziet toekomst in videobanden Océ krijgt 50 miljoen uit Industriefonds Vermogensbelasting op bedrijfskapitaal verdwijnt Bonn Koerde Besluit rechtbank is grote tegenvaller voor Begemann en Vd Nieuwenhuizen 'Werkonderbreking op Schiphol geeft chaos' Walpersoneel bij Olau wil afvloeiingsregeling Leider Inks Joegoslavië ECONOMIE ECONOMIE kort] Politie d DE STEM DONDERDAG 24 MAART 1994 /\J f)E STEM Van onze redactie economie Amsterdam - Directeuren en com missarissen die aandelen verhande len van hun eigen bedrijf moeten dat melden. Op die manier kunnen beleggers over de schouders van de bestuurders een kijkje in de keuken werpen. De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) bepleit zo'n meldingsplicht (zoals die al van kracht is in de VS en in Engeland) omdat uit de 'insider'-trans- acties conclusies kunnen worden ge trokken over de stand van zaken in het betreffende bedrijf. Ook is publicatie een middel tegen misbruik van voor kennis. VEB-directeur mr R. de Haze Winkel man wees gisteren op de transacties die Begemann-topman J. van den Nieuwen- huyzen heeft gedaan in de HCS-zaak en voorafgaand aan de overname van de werf RDM. Ook het gegeven dat DAF- managers eertijds kort na de introduc tie van het fonds op de effectenbeurs hun uiterst lucratieve opties verzilver den (winst: negen miljoen gulden) on derstreept volgens hem het belang van publicatie. De belangenvereniging van een kleine 12.000 particuliere beleggers en een honderdtal instituten (verzekeraars, pensioenfondsen) wil de zeggenschap van aandeelhouders in de bedrijven verder versterken, bijvoorbeeld door hen het recht te geven statuten te wijzigen en te beslissen over de verde ling van de winst. Met de beursgenoteerde ondernemingen zijn enkele jaren geleden afspraken ge maakt over een beperking van de maat regelen die een (door het bestuur) onge wenste overname moeten voorkomen. De VEB wil daar verder mee gaan en een aantal 'handigheidjes' laten verbie den waarvan met overname bedreigde ondernemingen zich kunnen bedienen. De VEB wil de fusieregeling van de SER, die onder meer voorziet in een tijdige melding van overnameplannen, vervangen zien door een wettelijke re geling. Tot nu toe kunnen bedrijven die zich er niet aan houden alleen worden berispt. Naar aanleiding van ervaringen bij DAF en Fokker pleit de VEB er voor de houders van achtergestelde obligaties net als aandeelhouders het recht te geven een officieel onderzoek in te laten stellen naar de gang van zaken bij een in nood geraakt bedrijf. Achtergestelde obligaties zijn qua risico vrijwel gelijk aan aandelen en de hou ders daarvan zouden dus dezelfde rech ten moeten hebben, aldus De Haze Winkelman. Van onze redactie economie Amsterdam - Zakenman Joep van de Nieuwenhuyzen en zijn bedrijveneonglomeraat Begemann zijn voorlopig nog niet verlost van verdenking van handel in aandelen met voorkennis. De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren besloten de behandeling van de RDM-affaire vier maanden op te schorten voor nader onderzoek. Dat gebeurde op de tweede dag van de behandeling van de voor kennis-affaires (HCS en nu ook RDM) rond Van den Nieuwen- hyzen. De rechtbank meent dat er onvoldoende informatie is over de RDM-zaak, die pas dins dag naar buiten kwam. Rechter mr. M. Mastboom wil daarom eerst een officieel gerechtelijk Vooronderzoek dat meer infor matie moet verschaffen. De rechtbank wil meer weten over de koersgevoeligheid van de besprekingen tussen Begemann en de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM) .over sa menwerking, de stand van zaken rond de onderhandelingen met de verkoper, de Staat, en de handel in aandelen Begemann die Van den Nieuwenhuyzen ge durende de besprekingen buiten de Amsterdamse beurs om heeft uitgevoerd. Officier van justitie mr. W. van Nierop moet één of meer deskundigen opdracht ge ven de zaak opnieuw te onder zoeken. Het uitstel vormde een forse te genslag voor Van den Nieuwen huyzen en Begemann. De hoofd verdachte had er op gerekend dat de rechtbank de HCS- en RDM-affaire in twee dagen zou afhandelen. „Ik ben er steeds vanuit gegaan dat ik er dan na twee jaar en acht maanden ein- niet dat hij in die periode regel matig in aandelen van zijn eigen bedrijf handelde. Zelf noemde hij dat 'het beter doen reguleren en functioneren van de markt'. Het aanhouden van de RDM-af faire heeft mogelijk nog gevol gen voor het bestuursvoorzitter schap van Van den Nieuwen huyzen bij Begemann. „Wij zul len ons binnen Begemann met directie en commissarissen over twee weken, na de uitspraak in de HCS-affaire, zeker beraden over de situatie," aldus de ver dachte. Gistermorgen werd ook de HCS- affaire verder behandeld. Van den Nieuwenhuyzen en zijn toenmalige mede-grootaandeel houders Albada Jelgersma en Melchior worden er in deze zaak van verdacht, in 1991 met voor kennis voor miljoenen te hebben gehandeld in aandelen HCS. Het Bossche automatiseringsconcern ging kort daarna ten onder. Van den Nieuwenhuyzen ont kende in die zaak valsheid in geschrifte te hebben gepleegd, waar hij ook nog van wordt verdacht. Bij de verkoop van 4,1 miljoen aandelen maakte hij ge bruik van een niet bestaande firma 'Suez International Luxemburg'. Dat deed hij naar eigen zeggen echter slechts om te voorkomen dat professionele delijk vanaf zou zijn," aldus de aandelenhandelaren 'mee zou- duidelijk geïrriteerde Van den den gaan liften' met zijn trans- Nieuwenhuyzen. „Het gepruts van de officier van justitie plaatst ons voor een enorm pro bleem." De zakenman refereerde daar mee aan de komende uitgifte van converteerbare obligaties Bege mann voor een bedrag van 150 miljoen gulden, die voor eind april is voorzien. „Mocht dit mislukken, dan kan de officier een schadeclaim tegemoet zien," aldus Van den Nieuwenhuyzen. In de RDM-affaire beschuldigt justitie Van der Nieuwenhuyzen ervan tijdens de overnamebe sprekingen met de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM) op rekening van Begemann te hebben gehandeld in aandelen Begemann. Zo zou de onderne ming in de periode van 12 april tot 16 mei 1991 minstens 1,3 miljoen gulden hebben verdiend. De 'bedrijvendokter' ontkende acties om er ook aan te verdie nen. Deze taktiek wordt volgens Van den Nieuwenhuyzen regelmatig toegepast en van valsheid in ge schrifte zou dus geen sprake zijn. De behandeling gaat van daag verder. 1 Van den Nieuwenhuyzen Haarlem (anp) - Als de rechter de voor vanmiddag aangekon digde werkonderbreking van twee uur toestaat, leidt dat tot een 'enorme chaos op de luchthaven Schiphol'. Dat zei de directeur personeels zaken van Schiphol, J. Ringe ling, gisteren tijdens een kort geding voor de rechtbank in Haarlem. De luchthaven eist een verbod op de actie en wil hervat ting van het cao-overleg. De uit spraak komt vanmorgen. De Schiphol-directie vertrouwt de verzekering van de vakbon den niet dat de werkonderbre king en de daarbij horende de monstratie ordelijk verlopen. Advocaat J. Werner vreest dat de luchthaven feitelijk vrijwel stil komt te liggen, wanneer de platformverkeersdienst, de brandweer, de bewaking en de bagage-afhandeling buiten be drijf zijn. Schiphol vindt de aangekondig de actie 'niet terecht, voorbarig en onnodig'. De cao-onderhan delingen, de aanleiding voor het conflict, waren volgens Werner nog in een veel te vroeg stadium om de gesprekken af te breken, zoals de bonden hebben gedaan, betoogde de raadsman. Volgens Werner was er 'nog voldoende perspectief om eruit te komen'. Schiphol had immers het voor nemen al laten varen enkele diensten uit te besteden. De vakbonden vonden evenwel dat Schiphol daarvoor een veel te hoge prijs vraagt. De lonen moeten twee jaar bevroren blij ven en daarnaast dienen de werknemers een flink aantal an dere verslechteringen te slikken, aldus advocaat mr. W. van Veen. AbvaKabo, CFO en VPS zijn slechts bereid het cao-overleg te hervatten als Schiphol in 1995 een loonsverhoging van 1,5 pro cent betaalt en een aantal ver- slechteringsvoorstellen van tafel haalt. „Binnen die grenzen zijn wij bereid te onderhandelen," zei AbvaKabo-bestuurder Van den Berg. Financieel manager J. van den Heuvel van Tricorp: "We groeien nog steeds." FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURF Van onze verslaggever Oosterhout - De verhuizing van Alphen naar het oude PDM- terrein in Oosterhout is Tricorp Industries goed bevallen. De bedrijfshallen van PDM zijn op maat ge sneden voor het bedrijf, dat videobanden maakt. De ba sisvoorzieningen waren aan wezig, er zijn stofvrije ruim ten, de klimaatbeheersing is ideaal. Tricorp is nog steeds groeiende. Binnen een half jaar moeten er 64 machines, volautomatisch, zorgen voor de produktie van videobanden. Tricorp is een jong bedrijf. Di recteur Robbeson startte 3Vè jaar geleden in zijn huiskamer in Alphen een bedrijfje. In lege hulzen monteerde hij met be hulp van twee machientjes de videotapes. „Hij wilde aanvan kelijk eens kijken naar de mo gelijkheden op de Nederlandse markt," zegt financieel mana ger J. van den Heuvel. Vooral de laatste twee jaar is het be drijf gigantisch gegroeid. Te klein Tricorp heeft in China een fa briek waar de lege huisjes voor de videobanden worden ge maakt. De behuizing in Alphen werd uitgebreid, maar bleek al snel veel te klein en sinds sep tember is het bedrijf te vinden in de voormalige loading- afde ling van PDM. Er gaan nu 50.000 tapes per dag de deur uit bij Tricorp. In Oosterhout werken 27 mensen, voornamelijk in de produktie. Dat gebeurt in drie ploegen diensten van zondagavond tot en met zaterdagochtend. „En we groeien nog steeds. We heb ben nu de beschikking over 48 machines, die de tapes in de video- omhulsels wikkelen. Dat worden er 64. Daar komen ook inpakmachines bij. Tot medio '95 zal de produktie stijgen met vijftig procent. Dat houdt in dat we ook meer personeel no dig hebben, tussen de tien en twintig procent," zegt Van den Heuvel. Hoewel de winstmarge op de videobanden door de grote con currentie mager is, zit er vol gens de directie toekomst in de branche. „Er zijn diverse ont wikkelingen aan de gang. Be drijven presenteren hun catalo gi steeds meer op videoband. Wijzigingen blijken daarin ge makkelijker en goedkoper aan te brengen dan in dikke boek werken. Wij maken tapes varië rend van vijf minuten tot drie honderd minuten. De klant heeft dus volop keus." Met de hand Vooralsnog gaan de meeste banden naar grote winkelbe drijven als Hema, Système U in Frankrijk en Grand Bazar in België. De eigen 'merknaam' wordt in de Oosterhoutse vesti ging ingeprint. Tricorp heeft daarnaast ook de produktie van de lege huisjes voor de banden in eigen hand. Dat gebeurt in een vestiging in China, in het plaatsje Quan- dong, waar een Nederlandse manager de zaken runt. „De huisjes worden met de hand gemaakt. Dat gebeurt heel de gelijk. De mensen hebben daar toch veel meer discipline dan hier. Daarbij zijn de produktie- kosten naar Westerse maatsta ven laag. Vandaar dat wij goed kunnen concurreren," zegt Van den Heuvel, die zelf eens in de twee maanden naar China gaat om te praten over de afzet van de lege cassette-omhulsels. Waarom kan Tricorp de con currentie van de goedkope pro ducenten wel aan en kon de grote Philips-dochter PDM dat destijds niet? Van den Heuvel: „Wij hebben een platte organi satie. We hebben maar vier mensen in de overhead. Zelf zijn wij, Robbeson en ik, niet te beroerd om mee te werken in de produktie, we zijn ook 24 uur per dag bereikbaar voor problemen. We kunnen dan ook binnen vijf minuten belangrijke beslissingen nemen, bij Philips ging dat aanzienlijk trager." Buurman De tapes betrekt Tricorp van zoveel mogelijk fabrikanten. „MPO is onze buurman, we hebben daar goede contacten mee en bestellen er ook regel matig tapes. Maar we willen ons niet binden aan één fabri kant omdat de klant bepaalde merken wenst. Met BASF heb ben we de meest vaste relatie, maar we betrekken ook tapes van Sony en TDK." Tricorp maakt alleen videotapes, geen audio. „Daar is weer heel ande re apparatuur voor nodig." De videobanden worden geëx porteerd naar heel Europa. Daarnaast voert de fabriek in China de lege omhulsels uit. „Er gaan drie miljoen huisjes per maand de fabriek uit. Dat is veel te veel voor ons, de rest wordt verkocht. Voor ons ligt er de komende jaren vooral een markt open in de voormalige Oostbloklanden." Van onze verslaggever Venlo - Kopieerfabrikant Océ-van der Grinten in Venlo is de eerste Nederlandse onderneming die geld krijgt uit het Industriefonds van het ministerie van Economische Zaken. Océ krijgt een risicodragende lening van 50 miljoen gulden (het maximum) uit het fonds, dat beheerd wordt door de Nationale Investeringsbank (NIB). Het geld zal gebruikt worden voor de ontwikkeling van digitale en milieuvriendelijke kopieermachines. Volgens minister Andriessen gaat het om 'veelbelovende technologi sche ontwikkelingen die voor de toekomst van groot belang zijn.' Vorig jaar september dreigde bestuursvoorzitter Pennings van Océ de nieuwe kopieertechnologie onder licentie aan buitenlandse onder nemingen te verkopen als financiële steun van de overheid achterwe ge zou blijven. Dat had de regio Venlo 5000 manjaren werk gescheeld. Den Haag (anp) - Een ruime meerderheid van de Tweede Kamer, bestaande uit CDA en PvdA, steunt een gefaseer de afschaffing van de vermo gensbelasting voor kapitaal dat een ondernemer en zijn familie hebben gestoken in het eigen bedrijf. Dat bleek gisteren tijdens over leg van de grotere fracties met staatssecretaris Van Amelsvoort van Financiën. De belasting op vermogen dat vast zit in de on derneming is recent al verlaagd van 0,8 tot 0,4 promille, terwijl voor alle vermogensbezitters de vermogensvrijstelling fors is op getrokken. Een probleem voor de indiener van het initiatief-wetsvoorstel om de belasting op onderne mingsgebonden vermogen af te schaffen, Th. Vreugdenhil (CDA) is, dat hij zijn voorstel moet aanpassen. De overgangsstappen van 0,4 naar nul promille moe ten nog in zijn wetsvoorstel wor den verwerkt. Onzeker is of dat voor de verkiezingen nog lukt. Van Amelsvoort wil niet op voorhand toezeggen dat het ka binet het wetsvoorstel zal steu nen. Hij heeft een waslijst van andere zaken die ook geld kos ten. De WD vindt dat onderne mers te veel worden voorgetrok ken met de vrijstelling van ver mogensbelasting, waardoor een ongerechtvaardigd onderscheid wordt gecreëerd met gewone burgers. D66 vindt de dekking, die nodig is om de inkomstenderving voor de schatkist van 200 miljoen gulden per jaar te compenseren, rammelen. De WD en de staats secretaris van Financiën delen die mening. Vreugdenhil wil ondernemers in de toekomst de mogelijkheid onthouden om zeer snel in eigen bedrijf hun pensioen op te bou wen. Zij moeten vallen onder de gewone regeling die voor werk nemers wordt aangelegd. Dat le vert aanvankelijk voldoende be lastinggeld op, maar na een paar jaar loopt de opbrengst terug tot 25 miljoen per jaar. Het restant moet in de visie van het CDA worden gezocht in de opbrengst van het afkoopverbod op pensioen bij emigratie. Dat is een ongebruikelijke dekkings methode, waartegen Financiën bezwaar maakt. De Tweede Kamer zal nog voor de verkiezingen een wetsvoorstel van PvdA-kamerlid Vermeend voor een rente- en dividendvrij stelling in de inkomstenbelasting op beleggingen in erkende groe ne beleggingsfondsen afhande len. Een meerderheid steunt dat voorstel, bleek gisteren. Resultaat Coberco blijft achter Zutphen Zuivelcoöperatie Coberco is teleurgesteld over het' resultaat dat vorig jaar is behaald. De melkprijs (de vergoeding aan de leden/veehouders) kwam per honderd kilo melk uit op 80,35, 99 cent lager dan in 1992. Gecorrigeerd voor het gestegen vet- en eiwitgehalte bedraagt de daling twee gulden Directievoorzitter J. Plageman weet de slechte gang van zaken gisteren bij de presentatie van de cijfers over 1993 vooral aan de afzetmarkt in het algemeen. „De marktontwikkelingen zijn tegengevallen." Hij erkende dat Coberco met de melkprijs aanmerkelijk lager uit de bus komt dan de collega-coöperaties Campina Melkunie en Friesland Frico Domo. Duitse auto-industrie klimt uit dal Frankfurt - De Duitse auto-industrie is februari van dit jaar uit het dal geklommen. Met een produktie van 328.000 wagens werden de produktiecijfers van februari 1993 gehaald en daarmee kwam een einde aan de aanhoudende produktiedalin- gen van de afgelopen jaren, meldde de organisatie van Duitse autofabrieken gisteren. Bovendien zijn er meer opdrachten binnengekomen voor personenwagens. In januari was nog een extreem sterke teruggang gemeten. De exporten namen ij februari met zes procent toe, maar omdat januari niet zo sterk was bleef de totale export van de eerste twee maanden van 1994 gelijk aan dezelfde periode van het jaar daarvoor. Laatste onderdeel Leyland DAF verkocht Londen - Het technisch centrum van Leyland in Lancashire, onderdeel van de Brits-Nederlandse onderneming Leyland DAF die vorig jaar februari uitstel van betaling moest aanvragen, is overgenomen door enkele leden van de directie. Daarmee is het laatste onderdeel van de Britse dochter van de vorig jaar failliet verklaarde en daarna her-opgerichte vrachtwagenfabrikant uit Eindhoven in andere handen gekomen. Het nieuwe bedrijf krijgt als klant onder meer Leyland Trucks, de vrachtwagenfabrikant die vorig jaar werd opgericht en eveneens voortkwam uit de boedel van Leyland DAF. Vliegreis personeel om bedrijf te redden Ter Apel - Het personeel van de Amerikaanse speelgoed- en spellenproducent MB in Ter Apel vliegt dinsdag 5 april naar Londen om de hoofddirectie van moederconcern Hasbro op te roepen de Nederlandse vestiging niet per 1 mei te sluiten. In Ter I Apel werken 162 mensen. Half januari besloot de directie in 1 Londen de vestiging in Ter Apel (winst 1993: 15 miljoen) té j sluiten en de produktie te verplaatsen naar Spanje en Ierland' wegens 'overcapaciteit'. De produktie zou worden overgeheveld naar de fabrieken in Valencia (Spanje) en Waterford (Ierland). De fabriek in Ter Apel behaalde in 1993 een winst van 15 I miljoen gulden op een omzet van 96 miljoen gulden. Het personeel probeert het bedrijf met zijn actie nu overeind te houden. Vliegen naar Suriname goedkoper Amstelveen - De KLM en de SLM verlagen de tarieven van vliegtickets naar Suriname met ingang van 15 april. In het iaagseizoen gaat een retour Amsterdam-Paramaribo 1999 gul den kosten, een verlaging met 9 procent ten opzichte van het huidige tarief. In het hoogseizoen gaat de prijs met bijna 4, procent omlaag naar 2499 gulden. Dat hebben de KLM en de Surinaamse luchtvaartmaatschappij gisteren bekendgemaakt. De tariefsverlaging is onder andere mogelijk geworden doordat de helft van de vluchten sinds kort worden gecombineerd met een dienst op Curagao. De 'Surinam Liberation Army' stuurde de KLM vorige week een dreigbrief waarin verlaging van dè vliegtarieven werd geëist. De KLM ontkent ten stelligste dat de tariefsverlaging hiermee iets te maken heeft. Benzine morgen een cent duurder Den Haag - De prijs van benzine en dieselolie gaat morgen met een cent per liter omhoog. Dat hebben marktleider Shell en de* Novok, de organisatie van vrije benzinehandelaren, gisteren, bekendgemaak. De prijs van een liter loodvrije benzine komt daardoor op 186 cent en superbenzine stijgt naar 203 cent, beide aan de zelftankpomp. Zelfgetankte dieselolie gaat 132,2 cent per liter kosten. KNP wil dit jaar winst van 100 miljoen Amsterdam - De grafische- en papiergroep KNP BT mikt erop dit jaar een nettowinst van ten minste honderd miljoen gulden te behalen. „Om ons voorgenomen dividendbeleid (uitbetaling van 25 procent van de nettowinst) te kunnen uitvoeren zullen we op minimaal honderd miljoen winst moeten uitkomen." Bestuursvoorzitter drs. R.F.W. van Oordt heeft dat gisteren gezegd bij de presentatie van de jaarcijfers over 1993. Die zijn niet best: vorig jaar leed de onderneming een verlies van 343 miljoen, waarin begrepen 320 miljoen aan reorganisatiekosten. „Die kosten zijn ineens genomen en voor dit jaar verwachten we geen verdere bijzondere lasten. We hebben meteen schoon schip gemaakt," aldus financieel bestuurslid R. Bonnier. 'Goede organisatie binnenvaart nodig' Amsterdam - De binnenvaart is in staat de komende twintig jaar een veel groter deel van het goederentransport naar zich toe trekken. Voorwaarde daarvoor is echter wel dat men in deze sector tot een veel betere organisatie komt. Dat stelde directeur Van den Heuvel van het Gemeentelijk Havenbedrijf Amsterdam gisteren op een bijeenkomst ter gelegenheid van de uitdieping van het Amsterdam-Rijnkanaal. Binnenvaart is een milieuvriendelijke vervoersvorm, die door de uitdieping van het Amsterdam-Rijnkanaal van 3,3 naar 4 meter een maximale kans krijgt bij de aan- en afvoer van goederen in de Amsterdamse haven, zo stelde Van den Heuvel. Nodig is echter dat de binnenvaart in staat is maatwerk te leveren via lokale overslagstations. Vanuit deze overslagstations zullen de goederen met andere transportmiddelen bij hun bestemming worden afgeleverd. Van onze correspondent Aart Heering II Rome - Agenten van de sd ciale opsporingsbrigade I 20S hebben gisteren huiszc king verricht in het hoofl kantoor van Silvio Berlus< ni's partij Forza Italia (FI) Rome. De agenten namj lijsten in beslag met nam van de kandidaten van For Italia in Zuid-Italië. Vlissingen (anp) - De Vervoersbonden FNV en CNV gaan op korte termijn met de directie van de Olau-line in Vlissmgen onderhandelen over een afvloeiingsregeling voor de 130 man walpersoneel. Volgens woordvoerder L. van Boven van Olau is de directie nog wel druk bezig met het vinden van een opvolger voor de lijn Vlissingen-Sheerness, die mogelijk ook het walpersoneel zou kunnen overnemen. Maar hiervoor zijn nog geen gegadigden. „We gaan uit van het ergste geval en hebben de ondernemings raad uit dat oogpunt om advies gevraagd," aldus Van Boven. Gistermiddag bleek het walpersoneel er tijdens een bijeenkomst met de vakbonden de voorkeur aan te geven nu al te gaan werken aan een afvloeiingsregeling. „Mocht er toch nog een geïnteresseerde voor de veerdienstrechten komen dan zijn die onderhandelingen ook zo weer afgebroken," redeneert Van Boven. Olau wil in mei stoppen met de veerdienst en wil de twee schepen verkopen of verhuren aan een andere maatschappij- Voor de 400 man scheepspersoneel is al een afvloeiingsregeling overeen gekomen. Bisho (afp/rtr/dpa/ap) Buthelezi heeft gisteren thuisland Kwazulu toe minister. Buthelezi zal de regeringsgeb< wen beschikbaar stellen stembureaus. Ook moeten an tenaren van Kwazulu helpen de verkiezingen. Hij sprak echter met geen wo< over het geweld dat als groot bedreiging voor de verkiezinj wordt gezien en zei nogma; dat de Inkatha Vrijheidspr niet aan de verkiezingen deelnemen. Buthelezi heeft zich lang verj tegen de verkiezingen. Volgi hem leiden die tot de vestig van een dictatuur van het kaans Nationaal Congres Hij heeft zijn aanhangers, vi namelijk Zulu's, opgeroepen vechten vpor een eigen Zulu- ninkrijk. De thuislanden gaa: de eerste multi-raciale ver] zingen in Zuid-Afrika, el april, weer horen bij Zuid- ka. Kwazulu heeft als thuisl nooit gestreefd naar de '01 hankelijkheid' die de regere Nationale Partij de landen in voorbije jaren aanbood. 1 maakt in alles deel uit van Zu Afrika. Inkatha-aanhangers hebben afgelopen week twee keer stadion in Kwazulu bezet on verhinderen dat het ANC er i campagnebijeenkomst zou h< Van onze correspondent Frans Bonn - Bondskanselier K protestacties van duizendr dagen in de Bondsrepublie het recht op gastvrijheid' geringen kondigden gistere blikkelijk uit te wijzen; óól Tijdens de demonstraties honderden Koerden opgep; Zij worden vermoedelijk uil wezen. Zes Koerden staken uit protest tegen de Turkse derdrukking van hun volk, brand. Twee vrouwen zijn die verwondingen overlet Tientallen agenten raakten wond bij de rellen. De Duitse overheid-wil niet de Turks-Koerdische oorlog Duitse bodem wordt uitgevc ten. De afgelopen dagen heb Koerden tal van autowt urenlang geblokkeerd. Ze gii op de rijbanen zitten, zetten to's dwars over de weg en stE tientallen autobanden in bra: De protesten waren op torn zet door het Koerdische 1 matie Bureau uit Düsseldorf| acties zijn gericht tegen de s' van Bonn aan de onderdruk van de Koerden, aldus de gri Volgens Kohl leven in D.uits ruim 1,8 miljoen Turken, 0 wie 450.000 Koerden. Onge 40.000 van hen sympathis met de communistisch-ma: tische Koerdische vrijheic Den Haag - Joegoslavië h Hof in Den Haag een kla de Navo. Het land, dat bestaat uit ervan te hebben gedreigd Veiligheidsraad van de Verei De Navo heeft Joegoslavië land zijn artillerie rondorr februari. De Navo baseerde! Veiligheidsraad over de Bo een einde aan de bijna Bosnische hoofdstad. Een rechtsprocedure kan ps gedaagde staten. Het hof i: Naties. In Sarajevo is gisteren de bi moslimwijken verbindt. De 1 De heropening is het gevol moslims geleide Bosnische wordt gezien als een stap r leven in de Bosnische hoofd Bosnische Serviërs hebben menclave Maglaj overvaller ,De VN hadden van de S 'transport.

de Stem | 1994 | | pagina 4