wen 'Beleggers moeten huizen leveren' Ombudsman: Arbeidsbureau te vlot bij ontslag Een dure ALNO keuken bestaat niet Een duurzame wel. j Slim maar niet fatsoenlijk Alders: Waterconferentie is succes BINNENLAND A3 Asielzoekers Woningcorporaties: Particuliere verhuurders betrekken bij asiel-probleem 'Reden genoeg voor vertrek minister' DESTEM COMMENTAAR 6En ik mag ook nog mee' I )e^re|Hd BINNENLAND KORT Wallage praat niet meer met gemeenten over Bijstandswet 24 MAART 1994 dëSTBM DONDERDAG 24 MAART 1994 3e ambtenaar van de burgerlijke jstand blijft te allen tijde bevoegd pm een besluit te nemen. Het hangt met andere woorden van Jzijn coulance af of hij het huwe- fijk laat doorgaan of niet." In het gelid Schijfs wordt er wanhopig on- [der. „We proberen de heer doekstra echt wel te helpen," pegt hij. „Ik probeer al de hele pag kontakt te krijgen met Tor- pnto. Maar door het tijdsverschil me dat nog niet gelukt. dermans in Oosterhout: „Wij verken met aktes. Met juridi- bche stukken. Maar achter elk pan die stukken zit natuurlijk wel een mens." En hoe zit het met de klantvrien delijkheid van de ambtenarij? Dat zit wel goed. Want zoals gezegd heeft burgemeester Nij- pels inmiddels de ambtenaar van Be burgerlijke stand in het gelid gezet. Hij heeft gelast dat Arnold doekstra en Karen Visser op 21 nei in het Bredase stadhuis ge- voon in de echt verbonden moe ien worden. Op basis van een Eenvoudige geboorte-akte. naam, zellfs internationaal, I niet geschuwd werd, mis ik I één naam: Jan Asselbergs. I Woont en werkt in de regio Ivan De Stem, Waspik, en is Imet maar liefst twaalf kunst- I werken vertegenwoordigd! Is I het geen leuk nieuws voor de I lezers, dat er op die grote I internationale beurs een kun- I stenaar van zó dicht bij huis Idaar successen boekt? Op de- I zelfde pagina wordt wél een I Limburgs kunstenaar, Paul iBeckens, uitgebreid beschre- Iven. Raar hoor, een beetje- I chauvinisme mag toch wel?? IWaspik |Mw. L. Edwardes-Visser 'e woningnood voor asiel zoekers kan snel opgelost worden. Daar behoeft heie naal geen minister voor be- ïoemd te worden zoals CDA, PvdA en D66 voorstellen. Als alle tweede woningen af geschaft worden, is het pro- )leem uit de wereld. Neem nu ifgelopen vrijdag 18 maart: n een t.v.-programma liet nen zien hoe in Lemmer rus-: >g een ton meer geboden werd voor een tweede woning die vervolgens op naam van de echtgenote werd gezet. Dat is hetgeen, wat steekt, als er dan zoveel woningnood is. Neem nu Zeeland en de Zuid hollandse eilanden waar legio woningen alleen in de week ends gebruikt worden en in de zomer. Na die paar maan den staan ze tijden leeg. Is dat rechtvaardigheid dat de een twee of drie woningen bezit en de ander geen? Zevenbergen. Mevr, Kok ^eerderheid van ^de tweede Belastingvoordeel kostwinners wordt afgeschaft Ka®er <yy?. v,e„^ Groen Links) steunt het wetsvoorstel van de kamerle den De Korte en Van Rey om het bestaande jjostwinnersvoordeel in de joon. en inkomstenbelasting af te schaffen voor de genera tie die vanaf 1995 achttien jaar wordt. Wel stelt deze gelegenheidscoali tie als harde eis dat allerlei ha ken en ogen, met name mogelij ke verslechteringen voor de uit- keringstrekkers, gerepareerd worden. Dat bleek gisteren op de eerste dag van het debat met de indie ners van het initiatief-voorstel. Het debat wordt over twee we ken voortgezet en hët voorstel zal, als het ministerie van Socia le Zaken die uitkeringsrepara ties bijtijds in de wettelijke stei gers heeft gezet, worden aange nomen. Het CDA moest zich gisteren verdedigen tegen de kritiek van zowel de kleine christelijke frac ties als de niet-christelijke par tijen. SGP, RPF en GPV bena drukten de goddelijke ordening, waarin de vrouw huishoudelijke taken heeft en de kinderen ver zorgt en de man het dagelijks brood verdient. CDA-kamerlid Vreugdenhil zei dat die traditionele rolverdeling in het geheel niet op christelijke normen en waarden is geba seerd. Maar het gezin blijft voor het CDA hoeksteen. Vreugdenhil be riep zich niet op de Bijbel, maar op het Internationaal Verdrag inzake burger- en politieke rech ten (BUPO), dat „het gezin de kern van de maatschappij noemt die 'recht heeft op bescherming'. In Ierland is al met succes een geschil over de fiscale behande ling van het gezin aangevochten met een beroep op dit artikel. Voor Nederland stelt Vreugden hil zich een vergelijkbare 'test case' voor als de overheveling van de belastingvrije voet van de huisvrouw naar de werkende man geleidelijk wordt afge schaft. Daarom is het CDA te gen. Groen Links-woordvoerder Ina Brouwer koos een andere invals hoek: prima als de vrouw wordt gestimuleerd om te gaan werken als zij haar belastingvrije voet zonder betaald werk niet langer kan benutten via overdracht aan de man, maar dan moeten wel de zorgtaken beter worden ver deeld. Van onze verslaggevers Almere - Particuliere beleg gers moeten nog dit jaar 10.000 woningen beschikbaar stellen voor asielzoekers. Dat stellen de Nationale Woning raad en het Nederlands Christelijk Instituut voor de Volkshuisvesting (NCTV), de overkoepelende organisaties van woningcorporaties. „Er wordt te nadrukkelijk geke ken naar de sociale sector. Het probleem is echter te groot om alleen door ons te kunnen wor den opgelost. De particuliere verhuurders leveren maar zeer mondjesmaat een bijdrage. In onze ogen is er sprake van scheefgroei", aldus W. van Leeu wen van de NCIV gisteren. Dit jaar stellen de woningcorpo raties 20.000 woningen ter be schikking. Daar zouden nog eens 20.000 huizen bovenop moeten komen. Dat betekent volgen Van Leeuwen dat alle vrijkomende woningen moeten worden toege wezen aan asielzoekers. Dat geeft grote problemen met de autochtone bevolking. Overvol Momenteel is er vooral behoefte aan woningen om erkende asiel zoekers te huisvesten, zodat er in de overvolle opvangcentra weer ruimte ontstaat, aldus Wonings- raad en NCIV. „De particuliere verhuurders beschouwen de asielzoekers niet als him doel groep. Ze kijken alleen naar het VERVOLG VAN VOORPAGINA Of hij ook zal proberen om de rest van de Kamer ervan te over tuigen dat Hirsch Ballin moet vertrekken, weet Dijkstal nog niet zeker. „Ik vind dat er reden genoeg is. Maar aan de andere kant: wat heeft het voor zin om vlak voor de verkiezingen het aftreden van een minister te ei sen." Als het gaat over de positie van minister Van Thijn van Binnen landse Zaken, die nog in zijn functie als burgemeester van Amsterdam te maken kreeg met de IRT-kwestie, wordt het vol gens Dijkstal 'helemaal waan zinnig ingewikkeld'. Maar de vi- ce-fractievoorzitter wil hoe dan ook een kamerdebat over de kwestie. Ook al komt er niet direct een antwoord van Hirsch Ballin op het rapport, dan nog wil Dijkstal dat de Kamer erover praat. commercieel rendement. Dat kan echt niet meer. Daarvoor is het probleem simpelweg te omvang rijk", aldus Van Leeuwen die erop wijst dat ook de beleggers bouwen met rijkssubsidie. De particuliere verhuurders be strijden dat ze geen woningen beschikbaar stellen voor asiel zoekers. Volgens directeur P. Vismans van de Raad voor On roerende Zaken (ROZ), orgaan van de particuliere verhuurders, zit het probleem bij de gemeen ten. „Wij stellen wel woningen beschikbaar, maar de gemeenten nemen ze niet af." Hij schat dat de particulieren momenteel en kele honderden tot enkele dui zenden woningen vrij hebben voor asielzoekers. Meeüs vastgoedmanagement in Breda en ABC vastgoedbeheer in Den Bosch wijzen erop dat be leggers meestal in de vrije sector bouwen: grotere nieuwbouwhui zen die te duur zijn voor mensen met een klein inkomen, waartoe de asielzoekers behoren. Meeüs beheert 12.000 woningen waar van 10 bewoond worden door statushouders. Van Thijn Minister Van Thijn van Binnen landse Zaken zal op zeer korte termijn met zijn Belgische ambt genoot Tobback en met Duits land gaan overleggen om het asielbeleid in beide landen meer op elkaar af te stemmen. Neder land, Duitsland en België zitten volgens Van Thijn op dezelfde lijn; vooruitlopend op een Euro pese aanpak kunnen die landen vast afspraken maken. Dit zei Van Thijn gisteren na afloop van een vergadering van de Europese ministers van Bin nenlandse Zaken en Justitie in Brussel. Zij waren daar bijeen om een werkdocument van Eu ropees commissaris Flynn over harmonisering van het- asielbe leid in de Europese Unie te be spreken. h Integratie Flynn wil dat asiel en immigra tie in vrijwel alle sectoren van de Unie aandacht krijgt. Van Thijn vindt zijn (voorlopige) voorstel len 'steengoed'. De Europese Commissie wil met de lidstaten en het Europees Parlement een breed debat op gang brengen over de strategie op lange termijn. Daarbij wordt onder meer een betere integratie nagestreefd van de erkende asielzoekers. De commissaris wil verder een effectieve aanpak van het probleem van de illegalen en een gezamenlijk beleid ten aan zien van de tijdelijke vluchtelin gen. FOTO ANP Nationaal ombudsman Oosting (links) bood zijn jaarverslag gisteren aan aan kamervoorzitter Deetman. Den Haag (anp) - Werkgevers krijgen te makkelijk een ver gunning om personeel te ont slaan. Arbeidsbureaus beoor delen aanvragen van bedrij ven vaak niet goed. Dit stelt de Nationale Ombudsman, M. Oosting, in zijn jaarverslag 1993. Hij heeft het gisteren aan kamervoorzitter Deet man aangeboden. Uit het oordeel van de ombuds man blijkt dat de kantoren voor arbeidsvoorziening in ontslagza ken te weinig natrekken of de informatie van de werkgever wel deugt. Zij stellen nauwelijks of geen onderzoek in naar de ach tergronden van een door een bedrijf gewenste beëindiging v£n een dienstverband. Alle klachten die Oosting van individuele werknemers kreeg over ontslag-affaires, bleken ge heel of grotendeels gegrond. De ombudsman vindt dan ook dat in de onderhavige gevallen nie mand had mogen worden ontsla gen. Hij ontving vorig jaar 63 klachten hierover tegen 39 in 1992. Ook de politie was vaak doelwit van klaagschriften van burgers. Veelvuldig kreeg de ombudsman te horen dat aangiftes van dief stal of een andere misdaad niet serieus behandeld zijn. In 36 van de 49 gevallen oordeelde Oosting dat het beklag terecht was. „Zeker wanneer de politie een beroep doet op burgers om mee te werken aan de strafrechtelijke handhaving van de rechtsorde, is een strikte naleving van deze verplichting door de politie van groot belang," schrijft hij. Staatssecretaris Kosto van Justi tie moet het ook ontgelden in het jaarverslag. Hem rekent de om budsman aan dat de behandeling van naturalisatieverzoeken nog steeds veel te lang duurt, of dat dergelijke aanvragen ten onrech te niet werden gehonoreerd. Van de 47 klagers kregen 41 gelijk van Oosting. In 1992 is deze zaak ook al aan de orde geweest. Justitie heeft toen beterschap beloofd, maar daarvan is volgens het nationale klachtenbureau niets te merken. Vorig jaar hebben bijna 4400 burgers klachten ingediend bij de nationale ombudsman tegen overheidsoptreden. Dat is ruim 9 procent minder dan het jaar er voor. Oosting heeft iets meer dan duizend rapporten uitgebracht waarin 80 procent van de zich gedupeerd voelende Nederlan ders in het gelijk is gesteld. De meeste negatieve 'vonnissen' van de ombudsman hadden betrek king op het ministerie van Justi tie, gevolgd door Financiën en Onderwijs en Wetenschappen. (ADVERTENTIE) ALNO inbouwkeukens, stuk voor stuk sterke merk- keukens voor een redelijke prijs. Ze zijn gemaakt voor vele jaren keukenplezier en woongenot. Maak uw keuze bij de ALNO Select Dealer. Wereldklasse in woonkeukens UITLEKKEN VAN rapporten is gewoon; geen bestuurder, die er [heer van op kijkt. Er blijft nauwelijks nog iets verborgen in dit land. Het laten uitlekken van mogelijke of verwachte politieke consequenties, is nieuw. Het is ook onjuist. Dat de globale bevindingen van het rapport van de commissie Wieringa over de plotse opheffing van het Interregionaal Recher che Team Noord Holland-Utrecht voortijdig in de pers zouden komen, verbaast niemand. Dat de eerste publicaties meteen vergezeld gaan van de gevolgtrekking, ontleend aan doorgaans welingelichte kringen, dat het hoofd van minister Hirsch Ballin, en wellicht ook dat van zijn collega Van Tijn, op de hakblok ligt, is bizar. De exacte formuleringen van het rapport zijn nog niet bekend. De aanbevelingen evenmin en wie er voor enig falen verantwoorde- l'.k gesteld wordt ook niet. Het parlement - en dat is de plek waar ministers ter verantwoording geroepen en eventueel heengezon den worden - heeft nog geen kennis genomen van de bevindin gen van Wieringa. Geen enkel kamerlid heeft dus ook maar enige gefundeerde conclusie kunnen trekken. Geen minister die zich besft kunnen verdedigen. Het is dientengevolge te vroeg voor welke politieke consequentie dan ook. Toen is het minder vreemd dan het lijkt dat 'Haagse kringen' al inspelen op een vertrek van de minister van Justitie. Het is immers verkiezingstijd. De oppositie, de VVD aan het hoofd, beeft veel ophef gemaakt over de IRT-affaire. De behandeling in de Kamer van het rapport Wieringa zit zo dicht tegen de verkiezingen aan dat niemand erover zal piekeren een minister tot aftreden te dwingen. Het publicitaire succes voor de oppositie zal derhalve beperkt zijn. Om nu te voorkomen dat de IRT-zaak, waar door een gelukkige samenloop der omstandigheden beide coalitiepartners mee van doen hebben, niet voldoende aandacht krijgt, wordt het offensief voortijdig via de media gevoerd. Een slimme taktiek, maar politiek uiterst onnetjes. Bergen VRIENS-DE SCHELDE op Zoom: Vermuidenweg 3 tel. 01640-36910. Breda: VERLEGH BOUWSTOFFEN Ginnekenweg 284 tel. 076-652550. Etten-Leur: ELEVELD Mon Plaisir 19 tel. 01608-13850. Oosterhout: STRUYK HANDEL Koningsdijk 69 tel. 01620-56444. Terneuzen: BOUWVOORL. DE HOOP Schuttershofweg 32 tel. 01150-80315. Stap binnen voor het kleurrijke ALNO Journaal. Van onze Haagse redactie Noordwijk - Ruim 65 landen hebben zich verplicht vóór 1997 een nationaal actiepro gramma op te stellen om een dreigende watercrisis het hoofd te bieden. Daarnaast is afgesproken om meer de nadruk te leggen op kleinschalige projecten en om te zorgen voor een grotere betrok kenheid van de plaatselijke be volking. De beschikbare miljar den voor concrete drinkwater- projecten zullen herverdeeld worden. Dit vooral ten behoeve van arme mensen, die nu - als ze al over zuiver drinkwater be schikken - vaak veel geld moe ten neertellen voor water. Actiepunten Dat zijn de belangrijkste uit komsten van de tweedaagse mi nisteriële drinkwaterconferentie in Noordwijk. De Nederlandse milieuminister Alders trad op als gastheer voor de ruim 400 dele gatieleden uit 66 landen. De lan den namen ruim 100 uiteenlo pende actiepunten aan. Die pun ten zullen eind mei voorgelegd worden aan de Commissie voor Duurzame Ontwikkeling van de Verenigde Naties. Het is de be doeling dat tijdens die interna tionale bijeenkomst ook gepraat wordt over extra financiële steun voor drinkwatervoorzie ningen. Alders toonde zich zeer tevreden over de uitkomst van de confe rentie. „Het belangrijkste is dat drinkwater weer hoog op de in ternationale politieke agenda is gezet", aldus de milieuminister. Het actieprogramma heeft niet alleen gevolgen voor de ontwik kelingslanden, maar ook voor de rijke westerse landen. Nederland zal het gebruik van meststoffen en pesticiden, die in het grond water terecht komen, moeten te rugdringen. Het gebruik van grondwater moet bovendien spaarzamer worden. Gematigd Milieu-, gezondheids-, en ont wikkelingsorganisaties - even eens ruim vertegenwoordigd op de conferentie - waren 'gema tigd tevreden'. Hun kritiek richt te zich met name op het ontbre ken van concrete doelen en jaar tallen. In het akkoord leggen landen zich niet vast op een tijdstip waarop zij hun actieprogramma zullen uitvoeren. Laat een land de plannen in de la verdwijnen, dan kan dat ongestraft. Alders daarover: „We maken op inter nationaal niveau afspraken. Dat is de enige manier om het te doen. We hebben tenslotte geen wereldregering". VERVOLG VAN VOORPAGINA Tijdens een cursus in Noordwijk kreeg Hooijmaijer met vier colle ga's opdracht een project op te zetten. Hun oog viel op de Stich ting Doe een Wens, die hen at tent maakte op het ideaal van Michel Kempenaars. „We bieden hem een voorproefje op dat WK- weekje aan," aldus Hooijmaijer. Met steun van sponsors die de vijf zelf opsnorden is er nu bijna voldoende geld bijeen om de Bergse Ajax-fan met zijn familie tussen 20 en 28 juni naar Orlan do te laten gaan. „Hij belde helemaal vanuit zijn hotel dat John de Wolf hem dat onderweg in het vliegtuig officieel heeft meegedeeld. En ik mag nog mee ook," glundert pa Kempenaars. Zelf heeft Michel nooit gevoet bald. Tot zijn derde leefde hij met vallen en opstaan. Tot zijn moeder er een arts bijhaalde die vaststelde dat haar zoon aan de spierziekte van Duchenne leed. Een kwaal die van kwaad tot erger gaat. Vanwege die slapte in zijn spieren zit Michel sinds zijn zesde aan een rolstoel gekluis terd. „Desondanks is hij gek op voet bal en weet hij er heel veel vanaf," zegt vader Sjaak. „Had hij niet naar het WK gekund dan was het Barcelona geworden om eens met Cruyff te praten waar om die als coach voor het WK heeft bedankt." In opdracht van zijn beide zoons en echtgenote nam Sjaak Kem penaars gisteravond de wed strijd en de nabeschouwing op. Zodat die vanavond, maar dan thuis voor de buis, het voetbal gala in Glasgow nog eens kun nen beleven. „Als het goed is, heeft-ie in het stadion een goed plekje gehad. Daar zou KNVB- veiligheidsfunctionaris Van Rhee voor zorgen", aldus initiatiefne mer Hooijmaijer uit Waspik. Ms e; Als de ministers en staatssecretarissen nu als eersten asielzoekers opnemen in hun riante behuizingen en vervolgens ook onze volksvertegenwoordigers thuis een kamertje vrijmaken, dan komen we ergens. Niet alleen heb je met die voorbeeldige hulp meteen al een paar honderd ontheemden onderdak gebracht, maar het volk leert op die manier ook dat er in Den Haag geen gemakzuchtige woorden gesproken worden. Nog beter zou het zijn om het toch leegstaande voormalige Tweede Kamer-gebouw in te richten als opvangcentrum voor asielzoekers. Zo'n bestemming is niet alleen veel eigentijdser dan die van balzaal, maar heeft bovendien nationale uitstraling. De permanente aanwezigheid van asielzoekers op het Binnenhof kan er wellicht ook nog voor zorgen dat kabinet en volksvertegenwoordiging daadwerkelijk gaan beseffen wat vluchtelingenproblematiek betekent. Er zijn daar nog wel een paar zaaltjes te vinden die louter een decorfunctie hebben. Als die goed genoeg zijn om af en toe hoge buitenlandse gasten te ontvan gen, kunnen ze dan niet beter continu gebruikt worden om onaanzienlijke vreemdelingen in op te vangen? Goed voorbeeld doet goed volgen. MERIJN 'Chaos' bij toelagen politie aangepakt Zwolle - De korpsbeheerders van de regiokorpsen beginnen 1 april van dit jaar met het invoeren van een landelijke, uniforme regeling voor extra toelagen voor hoge politiemensen. Dat heeft L. Hermans, burgemeester van Zwolle en voorzitter van het landelijk korpsbeheerdersberaad gezegd. Hermans heeft alle collega-beheerders (burgemeesters van de hoofdplaatsen van de regiokorpsen) een brief gestuurd met nieuwe regels. Na de fusie tussen gemeente- en rijkspolitie is er volgens Hermans 'een wildgroei' in toeslagen voor politiebazen ontstaan. In Apeldoorn leidde die 'chaos' gisteren tot het vertrek van korpschef Bakker. Hij kreeg sinds 1991 een 'ongebruikelijk hoge' onregelmatigheidsvergoeding. „Alle korpschefs is nu ge vraagd de gegevens op te sturen. Het betekent dat in een behoorlijk aantal gevallen verworven rechten afgebouwd zullen worden, totdat de wirwar van beloningen is ontrafeld," aldus Hermans. Akkoord over Antilliaans kabinet Willemstad - De Antilliaanse kabinetsformateur Miguel Pourier heeft volledige overeenstemming bereikt met de politieke par tijen, die bij de Staten-verkiezingen van 25 februari als win naars uit de bus zijn gekomen. De zes partijen die de regering gaan vormen zijn het eens over regeringsprogramma en porte feuilleverdeling. Een centrale rol is weggelegd voor Pouriers eigen PAR, de partij die hij in december oprichtte om de huidige Antillen-van-Vijf te behouden. PAR behaalde een grote over winning en veroverde acht van de 22 parlementszetels. Pourier wordt zelf premier. Grote containerroof opgelost Rotterdam - Een speciaal rechercheteam van de politie Rotter dam Rijnmond heeft een groot aantal containerdiefstallen opgelost; 17 verdachten zijn aangehouden. Ze zouden tussen april en december 1993 in het Rotterdamse Eem- en Waalhaven- gebied 59 containers met even zoveel opleggers en trekkers hebben ontvreemd. De waarde van voertuigen en de inhoud van de containers bedraagt twintig miljoen gulden. Twee mannen uit Hendrik-Ido-Ambacht en een uit Ridderkerk vormden de leiders van de groep. Ze hadden het vooral gemunt op audio- en videoapparatuur, kleding en vlees. Via een uitgebreid netwerk van helers werden de spullen razendsnel in het hele land afgezet. Politie rolt bende inbrekers op Den Bosch - Met een grootscheepse actie heeft de politie gistermorgen een bende helers en inbrekers opgerold. Zij hield zes verdachten aan, van wie de belangrijkste een 46-jarige man uit het Oostbrabantse Vlijmen is. De bende heeft voor enkele miljoenen gestolen. De goederen werden doorverkocht aan particulieren en verhandeld via rommelmarkten, aldus een politiewoordvoerder. Volgens de politie bediende de hoofdverdachte zich van een netwerk van criminelen, die voor hem op bestelling de inbraken en diefstallen pleegden in heel Nederland. Vijf verdachten komen uit Vlijmen, de zesde uit Kaatsheuvel. NS'ers krijgen vrijwillige vierdaagse Utrecht - De 27.000 NS-medewerkers krijgen een vrijwillige vierdaagse werkweek. Dat is de belangrijkste uitkomst van het cao-overleg, dat gisteren is afgesloten. De bonden zijn met het eindbod van de NS-directie echter niet tevreden. De leden hebben nu het laatste woord: instemmen of een beter resultaat afdwingen via acties. De cao behelst een vrijwillige vierdaagse werkweek voor het personeel. Full-time werknemers zouden tijdelijk vier dagen per week kunnen werken, waardoor collega's die 'overtollig' zijn geworden, voorlopig bij de NS kunnen blijven. Zij krijgen vier jaar tijd om intern of extern een andere baan te vinden. De bonden zijn het hiermee eens, maar eisen twee procent meer loon dan de NS-directie biedt. Den Haag (anp) - Staatssecretaris Wallage van sociale zaken heeft geen behoefte aan nieuw overleg met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) over aanpassingen in de Bijstandswet. 3 De staatssecretaris zei gisteren dat de Tweede Kamer de kritiek van de VNG nu moet wegen, en zijn wetsvoorstel voortvarend moet behandelen. De VNG zegt in een eerste reactie dat hier 'formeel' geen speld tussen te krijgen is. Eind april zal het algemeen bestuur van de VNG een definitief standpunt bepalen, waarna de vereniging zich zal richten tot het parlement. De VNG vindt dat Wallage de afspraken die in september vorig jaar zijn gemaakt over de bijstandsuitkeringen, niet is nagekomen. Wallage spreekt dat tegen. Hij beweert dat het niet zijn bedoeling is om de uitkeringen voor alleenstaanden en alleenstaande ouders te verlagen tot respectievelijk 50 en 70 procent, waar de gemeente in individuele gevallen 20 procent bij kan leggen. De wettelijke regel blijft dat de alleenstaande die kan aantonen dat hij echt alleen voor de kosten van het levensonderhoud staat, recht houdt op de bestaande uitkeringen van 70 procent (alleenstaande) en 90 procent (alleenstaande ouder) van het minimumloon, aldus Wallage. De gemeente mag alleen minder uitkeren als de uitkerings gerechtigde zijn leefsituatie niet voldoende duidelijk kan maken. Als de beleidsruimte voor gemeenten zo wordt ingeperkt, zal de Tweede Kamer daaruit ook de financiële consequenties moeten trekken, aldus de VNG. De vereniging vreest dat de bezuiniging die Wallage denkt binnen te halen op de bijstandsuitkeringen niet zal worden gehaald, zodat de gemeenten ervoor opdraaien. De Raad van State deelt die taxatie.

de Stem | 1994 | | pagina 3