'Bel lïJSrXSff' Ondanks het ontbreken van een 'gelegaliseerde geboorte-akte Slim maar ri DESTEM DESTEM BINNENLAND BUITENLAND De Haan van Frankrijk TGV Koeien Economie fes?- Regio Asielzoekers Woningcorpoi 'Reden genoeg voc vertrek minister' DE STEM DONDERDAG 24 MAART 1994 0ËSTEft^ welke haan bij de volgende rugby-interland van Frankrijk de wei in wordt gestuurd. Ma- do Delpech uit Gaillac zorgt er altijd voor dat minstens een 'coq Frangais' de spelers met luid gekakel gaat aanmoedi gen. Weet het brave dier te ontsnappen aan de moordlus tige knuisten van een sta dionsuppoost dan gaat het dier mee terug naar huis. Waar het - voorzien van een eigen naam - rustig door de tuin kan paraderen. Het lijkt te gek voor woorden, maar het is waar. Mevrouw Mado Delpech, een kloeke dame die de pensioengerech tigde leeftijd reeds lang ge passeerd is, houdt nu eenmaal van rugby. Sterker nog, ze houdt van rugby op z'n Frans. De ken ners weten waar dat voor staat. Dartel, frivool spel: de Fransen heten niet voor niets de Brazilianen van de rugby- wereld. Dat flitsende spel staat tegenover het zoge naamde 'up and under' van de Angelsaksen. Mado Delpech houdt zozeer van rugby en van haar Franse internatio nals, dat ze iedere interland bezoekt. Ze juicht tijdens de wedstrijd en zodra het laatste fluitsignaal heeft geklonken gaat ze - zoals het hoort - met veel enthousiasme beginnen aan de 'derde helft': eten, drinken en nakaarten. Maar zoals gezegd, Mado is niet zomaar een supporter. Ze bezoekt de wedstrijden nooit alleen. Mado Delpech neemt een haan mee, die tijdens de twee keer veertig minuten wordt losgelaten. Immers, zo gelooft ze, de Franse Haantjes kunnen het spel met de ovalen bal niet winnen als er er geen echte 'haan, een coq, de spelers toe- kakelt. Dus heeft ze voor de gelegenheid een ruim winter jack, waaronder ze een haan uit haar tuin stopt. Een delicate operatie, want de fraai gekleurde dieren blij ven liever in Gaillac, alwaar ze in het gezelschap lopen van een vijftigtal kippen. Proteste rende tokgeluiden moeten worden voorkomen, vooral als Frankrijk uitwedstrijden speelt in het kader van het Vijflandentoernooi. Want in Groot-Brittannië moet ieder dier langdurig in quarantaine. Dat geldt voor katten en hon den, maar evenzeer voor hooggekamde tokdieren. Zelfs wanneer het een heuse Gallische coq is. Mado heeft daar zo haar ant-1-' woord op gevonden. Vlak voordat ze in Albion aan wal gaat, koert ze de haan wat lieve woordjes toe. „Als een haan nieuwsgierig is houdt-ie zich rustig," legt ze uit. De kordate dame - die zich verplaatst met een grote hoe veelheid andere supporters uit Gaillac - is nog nooit aan de grens of bij de toegang van een stadion tegengehouden. Als de spelers op het veld komen laat ze de coq los. De meeste dieren blijven kalm aan de zijkant, maar een en keling gedraagt zich als was hij Napoléon zelf en schrijdt naar de middenstip. „Dat zijn de beste," glimlacht de dame uit Caillac, die toegeeft dat ze de meeste lol heeft wanneer de Haan gedurende lange tijd uit handen weet te blijven van een grijpgrage gendarme, bobby of stadionsuppoost. Als de wedstrijd eenmaal ten Door Wilko Voordouw Y einde is, probeert Madame Delpech haar haan terug te krijgen. Dat lukt vrijwel altijd. De haan gaat dan mee naar Gaillac en krijgt de naam van een van de Franse rugbyspe- lers die zich die dag op het veld heeft onderscheiden. Het dier hoeft daarop nooit meer het erf van Mado Delpech te verlaten. Het mag tot in leng te van dagen rondscharrelen, en doen wat des haans is, kukelekuën (hoewel ze in Frankrijk cocorico roepen), vreten en de kippen lastig vallen. „Het is net als bij het stierenvechten," legt me vrouw Delpech uit. „Een dier dat zich heeft onderscheiden als een echte 'toro bravo' wordt niet gedood, maar mag zich wijden aan de reproduk- tie. Met mijn hanen is het net zo." Prachtige beeldspraak. Van de hanen die nog nooit een bezoek hebben gebracht aan Landsdowne Road, An- field Park, Twickenham of het Pare des Princes is de toe komst minder zeker. Ten eer ste hebben ze geen naam. Ten tweede geeft Mado Delpech toe dat van deze - niet nobele - dieren er wel eens een be landt in de soeppan. Een lot, dat haar edele kakelaars voor altijd bespaard blijft. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Kiokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; - overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Arnold Hoekstra en Karen Visser kunnen nu wel trouwen. De geboorte-akte uit Ontario zonder de vermelding wie Hoekstra's ouders zijn, is voor burgemeester Nijpels voldoende om de voltrekking van het huwelijk toe te staan. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Door onze redacteur Peter Schouten HET paar Arnold Hoekstra en Karen Visser mag op 21 mei trouwen in het Bredase stadhuis, ook al beschikt de bruidegom niet over een 'gelegali seerde geboorte-akte'. Vol gens de richtlijnen van de staatssecretaris van Justi tie zou het niet kunnen. Maar burgemeester drs. E. Nijpels is apert; „De richt lijnen moeten in de geest van de burgemeester van Breda worden uitgelegd." Op het Bredase Stadskantoor is een ingrijpende reorganisatie van het ambtelijk apparaat gaande. 'Klantvriendelijkheid' en 'dienstbaarheid aan de bur ger' zijn de belangrijkste the ma's. Hoe verdragen die uit gangspunten zich met de dage lijkse praktijk? De ervaringen van Arnold Hoekstra, al 25 jaar woonachtig in Breda en al eerder een keer Er is weliswaar een besluit gevallen over een tracé voor de TGV, dit betekent niet dat de goede argumenten gehan teerd zijn. Een voor de hand liggend tracé via de Randstad-zuid is niet aanwezig. Bij het zoeken naar een tracé werd er van uitgegaan dat de TGV een verbinding met de mainports moest hebben. Voor Schiphol, dat vooral gericht is op per sonenvervoer, is dit zeker het geval. Voor Rotterdam, dat zeer sterk gericht is op het vervoer en vooral georiën teerd op Duitsland, is dit minder vanzelfsprekend. Bij de uitgangspunten voor de tracékeuze dienen dan ook grote vraagtekens geplaatst te worden. Het tracé van de TGV kan van Breda dan naar Utrecht gaan en vandaar naar Am sterdam en Schiphol. Hier door wordt het spoorweg knooppunt van Nederland di rect aangesloten op de noord zuid TGV, waardoor goede verbindingen met de rest van Nederland ontstaan. Van groot belang o.a. voor Gel derland, dat bijzonder gun stig is gelegen voor nieuwe investeringen. De directe ver binding met Utrecht is aan trekkelijk, omdat hier veel kantoren gevestigd zijn (cen trale ligging in Nederland) en activiteiten die veel mensen aantrekken, zoals de Jaar beurs. Het gedeelte Breda- Utrecht zou dan gecombi neerd moeten worden met een gewone spoorweg, het tracé Utrecht - Amsterdam kan ook gebruikt worden voor een TGV via Arnhem naar Keulen als getrouwd en gescheiden gere gistreerd in het Bredase bevol kingsregister, leken erop te wij zen dat het met die klantvrien delijkheid nog wat tegenvalt. Hoekstra mocht voor de tweede keer in zijn leven met een Neder landse vrouw trouwen, als hij eerst zou zorgen dat er uit zijn geboorteplaats Toronto (Canada) een 'gelegaliseerde' geboorte-ak te wordt opgestuurd. Hoekstra heeft een geboorte-ak te. Maar die is niet gelegaliseerd. Er staat niet op, bestempeld en wel, wie zijn ouders zijn. En dat is nou precies wat Burgerzaken in Breda aanvankelijk eiste. Zo immers is sinds twee jaar de richtlijn van staatssecretaris Kosto van Justitie. En daar wenste Breda zich zich in alle starheid aan te houden. Hoekstra's moeder is overleden, maar zijn vader woont in Breda. Op diens kaart in de bevolkings registers van Breda staat dus keurig welke kinderen uit zijn huwelijk zijn geboren. En vader Hoekstra is zonodig in staat om daarover mondeling getuigenis af te leggen. Geen problemen dus, zou men geneigd zijn te veronderstellen. „Nee," zei hoofd Burgerzaken van de gemeente Breda P. Schijfs. „Hoekstra is geboren in Toronto. Dus moeten we uit die plaats een gelegaliseerde verkla ring hebben. U moest eens weten wat we hier af en toe aan verval singen op ons bureau krijgen." Schijn De aanscherpte richtlijnen die Kosto in '92 uitvaardigde, heb ben alles te maken met de strijd tegen de 'schijnhuwelijken', trouwpartijen waarbij een vluchteling uit het een of andere ontwikkelingsland zichzelf door een huwelijk met een Neder landse aan een legaal verblijf in de welvaartsstaat der Nederlan den helpt. Moeten die richtlijnen dan' ook van toepassing zijn op Nederlandse emigrantenkinde- 'ren die inmiddels weer in het land van herkomst zijn terugge keerd? „Ja," zegt hoofd Burgerzaken in. de gemeente Oosterhout H. Her mans. „Australië en Canada zijn misschien dan wel moderne Westerse landen die er een or en kan ook dienen voor de nodige capaciteitsuitbreiding met een snelle trein voor het Nederlandse verkeer. Voor Rotterdam is het van •veel groter belang, dat het naast een goede goederen spoorweg ook een snelle spoorverbinding met Duits land krijgt. Investeringen hierin zijn veel belangrijker dan de verbinding in zuidelij ke richting. Wel is het be langrijk dat de bestaande lijn richting Antwerpen-Brussel verbeterd wordt. Naar aanleiding van het bo venstaande is een heroverwe ging van het TGV-tracé wen selijk. Het is nodig om met de toch altijd beperkte middelen een zo goed mogelijke ver- keersstructuur voor heel Ne derland te maken. Drimmelen R.P. Staal Groot nieuws: een epidemie trof de koeienstand. Volgens onderzoekers moet het in het begin van de 15e eeuw ge weest zijn. In deze zelfde Bourgondische tijd waarvan vaststaat dat enkele jaren tevoren hele be volkingsgroepen door de bui lenpest waren ongekomen. Sommige steden zagen het aantal inwoners zelfs gehal veerd. In Nederland waren gebieden van tienduizenden hectaren overstroomd door dijkverwaarlozing en onder linge twisten, waarbij de zo genaamde hoeken en kabel jouwen elkaar doodsloegen. De ontvolking van West-Eu ropa nam enorme vormen aan. Dit was de tijd van oor logen die soms honderd jaar duurden, en ook de tijd van mensen die opgejaagd door de inquisitie een veilig onder komen zochten in steden, waar mensen tussen de ratten leefden, waar alleen maar open riolen waren waarin mensen alles gooiden wat ze kwijt wilden, van slachtafval tot ontlasting en mest en dentelijke persoonsregistratie op nahouden, ze hebben het inter nationale verdrag over de gele galiseerde geboorte-akten niet mee-ondertekend. En dus heeft de ambtenaar van de burgerlijke stand zijn verantwoordelijkheid te nemen." Vervalsingen Hermans wijst erop dat niets en niemand te vertrouwen is. „Ik heb ooit een op het eerste oog volstrekt betrouwbare geboorte akte in het land van herkomst laten verifiëren. Dik twee jaar later kreeg ik hem terug. Er bleken zeven vervalsingen in te zitten." Hermans vindt dan ook dat zijn collega's van Burgerzaken in Breda terecht van de heer Hoekstra verlangen dat die zelf zorgt voor een gelegaliseerde ak te. „Dat moet binnen een maandje kunnen. Zes maanden tot een jaar? Dat gaat er bij mij niet in." Rechtlijnig Mevrouw Darlene Veldhuisen- waarin varkens wroetten en ratten leefden en waar alleen een beetje opgeruimd werd als er hoog bezoek kwam of wanneer een flinke regenbui alles wegspoelde. Dat de geringe levensduur van de middeleeuwse mens te wijten zou zijn aan het drin ken van besmette melk is zeer twijfelachtig omdat melk niet werd gedronken. Je kon er beter kaas of boter van ma ken, die je kon verkopen op de markt. Gezien in het licht van deze verschrikkelijke tijd, waarin het leven van mensen geen waarde had en de mensen stierven aan af grijselijke ziektes waarvan de meeste allang niet meer voor komen, is de conclusie van dit dure onderzoek over ziektes bij koeien op zijn minst een beetje lachwekkend en vol gens mij van geen belang voor het historisch onderzoek naar middeleeuwse infectie ziekten. Breda, Jan van Beers Iedere Nederlander weet dat het de laatste jaren niet zo erg goed gaat met onze eco nomische situatie. Plotseling vindt onze vice-premier en minister van financiën een 'overschotje' van maar liefst vier miljard gulden. Op de voorpagina van uw dagblad lees ik echter op vrij dag 18 maart jl. dat het leven voor ons allen van februari 1993 tot en met januari 1994 maar liefst drie procent duur der is geworden. Minister Kok moet echter nog denken hoe hij het gevonden geld Pulles heeft zich mateloos geër gerd aan het verhaal over de ervaringen van Hoekstra. Zelf is ze dochter uit een Nederlands emigrantenpaar, in Australië ge boren en later teruggekeerd naar Breda. Een half jaar geleden wilde ze trouwen. En dus blun derde ze tegen dezelfde ambtelij ke rechtlijnigheid aan. Ze is in middels gewoon getrouwd, maar dat heeft ze meer te danken aan haar eigen doorzettingsvermo gen dan aan de hulp van de Bredase ambtenaren. „Ik heb via de Rijksinspectie voor de Bevolkingsregisters in Den Haag binnen twee weken een gelegaliseerde geboorte-akte geregeld. Dat kostte me zestien gulden leges. Ik heb Burgerza ken in Breda daarvan op de hoogte gesteld om te voorkomen dat anderen met soortgelijke problemen te kampen zouden krijgen. Kennelijk hebben ze niets met mijn informatie ge daan." Een andere opmerking van Veld- huisen is cruciaal: „De richtlij nen van de staatssecretaris zijn richtlijnen, niks meer en niks minder. Ze zijn niet dwingend. I e Kienen te I bewerken. [^standpunt eens is. gaat besteden Ligt hier geen eenvoudige oplossing voor de hand? Compenseer in ieder geval dit duurder worden van het leven in het afgelopen jaar aan de minima, de uitke ringsgerechtigden, de studen ten en alle mensen, die recht hebben verworven op een aow-pensioen. Misschien ga ik iets te ver te vragen om drie procent compensatie voor de mensen met een mo daal tot twee maal modaal inkomen. Doch gaarne neem ik dit risico. Breda Drs. L.P. Granacher Natüürlijk niet verbaasd heb ik op 15 maart het uitgebrei de artikel van Jos Stijfs over TEFAF in Maastricht gele zen. Immers, wat doet De Stem nou helemaal aan personen uit de eigen regio? Mijn grief: Bij de zéér uitgebreide op somming van schilderijen en antiek, waarbij naam en toe- De ambtenaar van de burgerlijks I stand blijft te allen tijde bevoegd I om een besluit te nemen. Hel I hangt met andere woorden m zijn coulance af of hij het huws- lijk laat doorgaan of niet." In het gelid Schijfs wordt er wanhopig oiy-1 der. „We prohéïen de heer Hoekstra echt wel te helpen," zegt hij. „Ik probeer al de hele dag kontakt te krijgen met Tor onto. Maar door het tijdsverschil is me dat nog niet gelukt." Hermans in Oosterhout: „Wij werken met aktes. Met juridi sche stukken. Maar achter elk I van die stukken zit natuurlijk wel een mens." En hoe zit het met de klantvrien-1 delijkheid van de ambtenarij? Dat zit wel goed. Want zoals gezegd heeft burgemeester Nij pels inmiddels de ambtenaar var I de burgerlijke stand in het gelid gezet. Hij heeft gelast dat Arnold Hoekstra en Karen Visser op mei in het Bredase stadhuis g woon in de echt verbonden moe ten worden. Op basis van eei) eenvoudige geboorte-akte. naam, zellfs internationaal, 'I niet geschuwd werd, mis ik één naam: Jan Asselbergs. Woont en werkt in de regio I van De Stem, Waspik, en is met maar liefst twaalf kunst- werken vertegenwoordigd! Is het geen leuk nieuws voor de lezers, dat er op die grote internationale beurs een kun stenaar van zó dicht bij huis dóar successen boekt? Op de zelfde pagina wordt wél een Limburgs kunstenaar, Paul Beckens, uitgebreid beschre-.,] ven. Raar hoor, een beetje- chauvinisme mag toch wel?? Waspik Mw. L. Edwardes-Visser De woningnood voor asiel zoekers kan snel opgelost worden. Daar behoeft hele- I maal geen minister voor be-,J noemd te worden zoals CDA, PvdA en D66 voorstellen. Als alle tweede woningen af geschaft worden, is het pro bleem uit de wereld. Neem nu, afgelopen vrijdag 18 maart: in een t.v.-programma lietJ men zien hoe in Lemmer rus-;,) tig een ton meer geboden],, werd voor een tweede woning-ij die vervolgens op naam van de echtgenote werd gezet. Dat is hetgeen, wat steekt, als er dan zoveel woningnood is. j Neem nu Zeeland en de Zuid hollandse eilanden waar legio woningen alleen in de week- 1 ends gebruikt worden en in. de zomer. Na die paar maan den staan ze tijden leeg. IsT dat rechtvaardigheid dat de een twee of drie woningen. bezit en de ander geen? Zevenbergen. Mevr. Kok Den Haag (anp) - 1Sen bre. lorderheid van de wee. Kamer (WD, PvdA, D66 Proen Links) steunt h wetsvoorstel van de kamerl a! De Korte en Van R ^VD) om het bestaan. kostwinnersvoordeel in loon- en inkomstenbelastr „f te schaffen voor de geneii tie die vanaf 1995 achtti| jaar wordt. Wel stelt deze gelegenheidscoa Van onze verslaggevers Almere - Particuliere belel gers moeten nog dit ja, 10.000 woningen beschikba stellen voor asielzoekers. D stellen de Nationale Wonin raad en het Nederlanf Christelijk Instituut voor Volkshuisvesting (NCIV), overkoepelende organisati van woningcorporaties. „Er wordt te nadrukkelijk gek ken naar de sociale sector. I probleem is echter te groot alleen door ons te kunnen wc den opgelost. De particulic verhuurders leveren maar zg mondjesmaat een bijdrage, onze ogen is er sprake vl scheefgroei", aldus W. van Lee wen van de NCIV gisteren. Dit jaar stellen de woningcor raties 20.000 woningen ter schikking. Daar zouden nog ee 20.000 huizen bovenop moet- komen. Dat betekent volgen V: Leeuwen dat alle vrijkomen woningen moeten worden toei wezen aan asielzoekers. T geeft grote problemen met autochtone bevolking. Overvol Momenteel is er vooral behoef aan woningen om erkende asi' zoekers te huisvesten, zodat er de overvolle opvangcentra wc ruimte ontstaat, aldus Woninj raad en NCIV. „De particulii verhuurders beschouwen asielzoekers niet als him dol groep. Ze kijken alleen naar VERVOLG VAN VOORPAGINA Of hij ook zal proberen om rest van de Kamer ervan te ovc tuigen dat Hirsch Ballin mc vertrekken, weet Dijkstal n niet zeker. „Ik vind dat er red genoeg is. Maar aan de and< kant: wat heeft het voor zin vlak voor de verkiezingen aftreden van een minister te sen." Als het gaat over de positie v minister Van Thijn van Binm landse Zaken, die nog in z functie als burgemeester Amsterdam te maken kreeg i de IRT-kwestie, wordt het v gens Dijkstal 'helemaal wa: zinnig ingewikkeld'. Maar de ce-fractievoorzitter wil hoe ook een kamerdebat over kwestie. Ook al komt er direct een antwoord van Hir Ballin op het rapport, dan wil Dijkstal dat de Kamer ero praat. UITLEKKEN VAN rapporten meer van op kijkt. Er blijft land. Het laten uitlekken v consequenties, is nieuw. He Dat de globale bevindinge Wieringa over de plotse op che Team Noord Holland- komen, verbaast niemanc vergezeld gaan van de gev welingelichte kringen, dat en wellicht ook dat van zijn bizar. De exacte formuleringen v; aanbevelingen evenmin en lijk gesteld wordt ook niet. ministers ter verantwoordi den worden - heeft nog g gen van Wieringa. Geen en1 gefundeerde conclusie kur heeft kunnen verdedigen, welke politieke consequent Toch is het minder vreemc zinspelen op een vertrek immers verkiezingstijd. De heeft veel ophef gemaakt c de Kamer van het rappe verkiezingen aan dat niem tot aftreden te dwingen. He zal derhalve beperkt zijn. Om nu te voorkomen dat samenloop der omstandig doen hebben, niet voldoen voortijdig via de media politiek uiterst onnetjes.

de Stem | 1994 | | pagina 2