Een verwaarloosd voorwerp WordPerfect versus Word Nieuwe Biologisch geteelde groente bevat ook nitraat Steeds weer vullen Fiets verkoop onaangetas Veel Oost DE STEM CONSUMENT nE STEM 'Mijn moeder had wel vier verschillende paraplu's. In Nederland heeft een gezin er ééntje' De tekstverwerker neemt de gebruiker steeds meer werk uit handen ONDER DE KURfl I En alsof dit leed al niet I worden de gedupeerden gecoi [met ongerijmd hoge rekeni. 1 medische wereld in de Wei I wintersportlanden schrijft in t [de mate zwaar gepeperde r [uit, die kunnen oplopen tot he jdige van wat redelijkerwijs I mag worden. DONDERDAG 24 MAART 1994 Den Haag (anp) - Biologische geteelde groente bevat bijna net zoveel nitraat als groente van de reguliere teelt, waar bij veel kunstmest wordt ge bruikt. Dat blijkt uit onder zoek van de Consumenten bond. De bond raadt consumenten aan niet vaker dan twee keer per week nitraatrijke groente te eten. Ook wil de bond dat de overheid strengere regels stelt. Biologisch geteeld of niet, wie vaak raapsteeltjes, sla, veldsla, paksoi, postelein, radijs en geïm porteerde bleekselderij en spina- zij eet, moet uitkijken. Vooral de raapsteeltjes zitten barstensvol nitraat. Een ons levert voor ie mand van 70 kilo bijna drie keer meer nitraat op dan op één dag gezond wordt geacht. In iedere kilo raapsteeltjes zit 7400 milligram van dit schade lijke goedje. In gewone kropsla zit gemiddeld 4060 milligram, in biologische kropsla 3620. Beide soorten sla blijven weliswaar on der de maximaal aanvaardbare grens van 4500 milligram, maar een ons sla levert volgens de consumentenbond toch 50 pro cent meer nitraat op dan goed wordt geacht. Groente met aanvaardbare dose ringen nitraat zijn ijsbergsla, an dijvie, spitskool en snijbiet. Ronduit nitraatarm zijn onder meer bloemkool, erwten, cour gette, prei, rode kool, komkom mer, sperziebonen, spruiten, to maten, witlof, uien en witte kool. Volgens de Consumentenbond is nitraat zelf betrekkelijk on schuldig, maar 5 procent daar van wordt omgezet in de schade lijke stoffen nitriet of nitrosami- nen. Vooral de wintergroenten bevatten doorgaans meer nit raat. Wat voor zomèr zal het worden? Een mooie, met zon? Of zo een als vorig jaar? Met hier en daar een bui en tussendoor wat regen? In dat geval moet de paraplu in de aanslag staan. De paraplu. Meestal is hij zwart, klein en vooral een beetje kapot. Een verwaarloosd gebruiksvoorwerp. Achteloos tegen de wind in ver nield, vergeten in de kroeg. En nog op het nippertje een Nederlands produkt. Door Lindy Jense Met tientallen zaten ze vroeger in het atelier, de meisjes van de paraplu-fabriek. Gek werden ze er wel eens van, als het weer flink regende en er een grote order binnenkwam. Met z'n allen, dagen achter el kaar tussen de bruine, zwarte of beige repen stof. Eerst driehoe ken snijden, aan elkaar stikken, puntjes voor de baleinen eraan en een metalen 'kroontje' in het midden. Dan de stoffen kap vastzetten op het kant-en klare binnenwerk, het montuurbe vestigen, een paar keer open- en dichtklappen....alweer een para plu. Mony Weegeman maakte er tussendoor wel eens eentje voor zichzelf. Piekfijn gezicht, een plu van dezelfde stof als haar kleren. Na zevenentwintig jaar werkt ze nog steeds bij de Amsterdamse paraplu-fabriek 'Limburg'. Ze is een van de laatste meisjes van de oudste Nederlandse paraplu-fa briek. In de vloedgolf van para plu's voor weggeefprijzen uit het Verre Oosten is de Nederlandse concurrentie verzopen, en 'Lim burg' bijna. Gesticht vlak na de Tweede Wereldoorlog, is het be drijf sinds de jaren zestig van honderveertig tot een schamele zeven werknemers geslonken. De fabriek neemt nog slechts de helft van het bedrijfspand, gele gen in een van Amsterdams treu rige buitenwijken uit de jaren vijftig, in beslag. 'PARAPLUIE FABR1.. ...BURG' staat nog in emaille letters op de gevel. Een tiende deel van de paraplu's die 'Limburg' verkoopt is van eigen makelij, de rest. komt uit China, Singapore, Taiwan. Italië „En uit Italië. Dat is nog eens een paraplu-land, daar is je gar derobe niet compleet zonder een stel bijpassende paraplu's." Gianni Rivano, directeur ver koop bij 'Limburg', is Italiaan, hij kan het weten. De achteloosheid waarmee Ne derlanders met paraplu's om gaan, het feit dat mannen zich hier durven vertonen met een bloemetjes-paraplu, stemt hem na dertig jaar nog altijd treurig. „Mijn moeder had wel vier ver schillende paraplu's. In Neder land heeft een gezin er ééntje, de eerste die de deur uitgaat neemt het ding mee en de rest kan er naar.fluiten. U vindt dat gek, zo weinig aandacht voor paraplu's in een land waar het zoveel regent? Alweer een kwestie van mentaliteit. Het regent hier hele maal niet zoveel, in elk geval minder dan in Italië. Maar als het hier één dag regent, vergeten de Nederlanders de tien dagen mooi weer die daar aan vooraf zijn gegaan." Zijn beste klanten, vindt Rivano, zijn de mensen die tijdens een storm met een paraplu op stap gaan, dan wel hun regenscherm achterlaten in trein, tram of ca fé. En laat iedereen vooral ook paraplu's van een tientje blijven kopen, die moeten zowat per regenbui vervangen worden en dan blijft zijn bedrijf tenminste bestaan. Dan kunnen ze ook hun eigen paraplu's blijven maken, en vooral hun paradepaardjes, Limburgs laatste trots: de in li centie vervaardigde, oorspronke lijk Duitse Knirps-paraplu's. Onverwoestbaar Knirps! Een woord dat zo knarst in je mond dat je er lacherig van wordt. De naam is zo met het produkt vergroeid, dat er men sen zijn die denken dat elk uit klapbaar parapluutje Knirps heet. In sommige families wordt dezelfde Knirps van generatie op generatie doorgegeven. Klassiek, onverwoestbaar, peperduur, de Rolls Royce onder de regen schermen. De Nederlander gaat achteloos met zijn paraplu om en is wat dat betreft amper te verleiden tot trends en degelijkheid. foto de stem johan van gurp Rivano haalt een klein, uitklap baar exemplaar uit één van de met talloze variëteiten gevulde rekken. Uit een Oosters land geïmporteerd, zachtblauw met gele bloemen, dessin oma-op- zondag. Éénmaal uitgeklapt, steekt hij een wijsvinger tussen de baleinen. „Kijk eens, wat een speling. Met het minste of geringste is zo'n ding stuk." Hij heeft het nog niet gezegd, of onder zijn handen zijgt de paraplu ineen. Balein geknakt. Rivano herhaalt de wijsvinger-manoeuvre met een Knirps. Geen beweging in te krijgen. „Je krijgt niet voor niets een jaar garantie op het mecha niek," zegt hij, met enige trots. Hij vervolgt de demonstratie met een grote zwarte herenparaplu. Rivano leunt erop en zie, de plu buigt vervaarlijk door. Hij wijst op de punt. „Weet u waar dit van gemaakt is? Van blik. Waar schijnlijk van oude cola-blikjes die de Amerikanen in Vietnam hebben achtergelaten." Dan leunt hij op een Knirps-he- renparaplu, de mooiste die Lim burg maar kan maken, van staal met een dik rieten handvat. Honderden guldens kost hij in de winkel. Hij leunt er zwaar op, zijn hielen komen zelfs een beet je van de grond. De plu wijkt niet, het lijkt wel een wandel stok. „Daarvoor wordt deze ook gekocht. Door mensen die te ij- del zijn om een echte wandelstok te gebruiken. Met een Knirps hebben ze niet de kans om hun heup te breken, die gaat niet doormidden." Trendy Al is een Knirps iets voor de rest van je leven, wie een trendy paraplu wil kan er een krijgen. De meisjes maken met een nieuw kapje van een kwaliteitsparaplu in een handomdraai weer een plu waarmee je de straat opkunt. De rekken liggen vol grote en kleine paraplu's in de wildste uitvoeringen. Stippen, strepen, knalpaars met regenboogkleurig borduurwerk, ruiten in vier ver schillende kleurstellingen, pan- termotief, paraplu's met een - van enig snobisme getuigend - Lamborghini-merkje. In gedachten verandert een ver regende straat in een bonte pa rade. Van de nieuwste regen-mo de, katoenen paraplu's in natu rel-tinten, ligt al een aardige stapel gereed. Golf-paraplu's, eveneens populair, zijn dan groot en opvallend, de kleuren moeten wel een beetje ingetogen blijven. Ze zijn wél weer, samen met de kleinere modellen, als relatiegeschenk in trek bij be drijven. Die laten hun logo druk ken op de kap, de steel of het handvat. Alles kan, de klant is koning. De fabriek leverde, voor het pauselijk bezoek aan Nederland, achthonderd paraplu's aan het bisdom Roermond. Uitsluitend gele paraplu's, luidde de bestel ling. Rivano glundert: „Stel je voor, al die priesters in hun zwarte gewaden, met gele para plu's. En op de dag dat de paus kwam, was het prachtig stralend weer! We hebben nooit gehoord waar het bisdom die achthon derd paraplu's heeft gelaten." Wat deed Bill Gates in Nederland? Was het toeval dat de baas van Microsoft ons kleine landje onlangs even aan deed? Of was het een oorlogsverklaring aan WordPerfect, de concurrent? Feit is dat WordPerfect alleen in Nederland de 'normale' tekstverwerker is, waar elders ter wereld de tekstverwerker Word (van Microsoft) het best verkoopt. Bill Gates zat in elk geval nog niet in het vliegtuig naar huis of Microsoft kwam met een stuntaanbieding alleen voor Nederland: Word voor Windows 6.0 én de nieuwste versie van Windows zelf (3.11) tot 1 juli voor nog geen 300 gulden. De wereldoorlog tussen de grote tekstverwerkers woedt op Nederlands grondgebied. Door Nico Koolsbergen „Lieve Susanne..." Als dót nu eens genoeg zou zijn. Alleen die twaalf letters en die ene spatie tikken. En dan onder uit gezakt in de ergonomisch gevormde luie bureaustoel kij ken naar een ruim bemeten stra- lingsarm beeldscherm, waar de complete liefdesbrief vorm krijgt. Niet meer zelf hoeven zoeken naar liëve woordjes. Gewoon de computer het werk laten doen. Het gaat toch maar om één ding - alle mannen zijn het zelfde - en al die epergie voor een liefdes brief kan beter voor later wor den gereserveerd. Maar helaas, de computer is nog niet zo ver. Hoewel. Wie een werknemer de laan moet uitsturen, vindt in de voorbeeldbrieven bij de nieuwste Nederlandse editie van Word voor Windows prima houvast. Moet de ontslagene daarna een nieuwe baan zien te vinden, dan vindt hij in de zelfde verzame ling een excellent voorbeeld van een sollicitatiebrief. Er bestaan al programma's die aan gesproken woorden - in het Nederlands - genoeg hebben om aan de slag te gaan. Het hoeft niet zo lang meer te duren of het mompelen van de woordjes 'Lieve Susanne' is genoeg om alle dromen waar te maken. Uit handen Dit verhaal gaat over tekstver werkers. Over de allernieuwste, namelijk de Nederlandstalige Windows-versies van Word en WordPerfect. Voorlopig moeten ze nog via het toetsenbord wor den bediend. Maar beide pro gramma's nemen de gebruiker wel weer meer werk uit handen. Prima, mits ze sommige zaken maar aan de mens overlaten. De tekstverwerker anno 1994 moet aan één klik van de muis of één toetscombinatie genoeg heb ben om precies te doen wat het baasje wil. Die baas wil zijn eigen 'iconen' op het scherm zien, zijn eigen woordenlijsten gebruiken, zijn eigen briefhoofd maken. Het sleutelwoord is: ei gen. De consument van nu is een individualist. Word en WP spelen er maximaal op in. Via 'macro's' kon men de grotere programma's altijd al enigszins naar de eigen hand zetten, maar nu is de beer pas echt los. De gebruiker kan de zaak zo 'customizen' dat alles er uit ziet en werkt volgens zijn wensen. Moet er iets op de fax? Eén muisklik is genoeg om de tekst op de monitor naar het gewenste adres te sturen. Wekelijks twee brieven naar dochterlief in En geland? Eén toetscombinatie en de printer levert de enveloppe, met naam en adres plus het beeldmerk van de afzender. Is de 'werkbalk' met iconen en keuze mogelijkheden te klein? Geen nood, dan zetten we er een of meer bij die we uiteraard geheel naar eigen wens voorzien van commando's en plaatjes. Ze kun nen het allebei feilloos, de twee reuzen in tekstverwerkingsland, waarbij moet worden gezegd dat WP veruit de meeste aanpas singsmogelijkheden biedt. Illustraties Ook de liefhebbers van illustra ties en grafieken komen aan hun trekken. WordPerfect wordt ge leverd met het voortreffelijke te kenprogramma WPDraw. Het moet vanuit WP apart worden gestart. Dat hoeft niet met het tekenprogramma van Word dat nu compleet in de tekstverwer ker is geïntegreerd. Men kan tegelijk aan tekst en tekeningen werken en in één oogopslag het resultaat overzien. Het WP-tekenprogramma biedt De tekstverwerker anno 1994 moet aan één klik van de muis of één toetscombinatie genoeg hebben om precies te doen wat het baasje wil. foto wout van assendelft echter meer mogelijkheden, zo als het exact op maat werken met ingebouwde linialen en het golvend om een afbeelding heen groeperen van tekst. Met zowel Word als WordPerfect kan men vignetten, briefhoofden of ande re beeldmerken maken in een enorme verscheidenheid. Minnaars van het Nederlands schrikken als ze zien hoe slecht hun taal vandaag de dag wordt gespeld. Spellingscontrole in de tekstverwerker is geen luxe meer maar noodzaak. WP blijft hierbij belangrijk achter bij de concur rent. Word kent, zo blijkt uit steekproeven, bijna dubbel zo veel Nederlandse woorden en biedt bovendien de optie de voorkeurspelling te gebruiken. Het automatisch afbreekpro- gramma van Word maakt min der fouten dan dat van WP. Wie een afgebroken WP-tekst wil omzetten naar het zogenaamde 'asci-formaat' zal tot zijn schrik ontdekken dat de afbreekstreep- jes spaties zijn geworden. Word doet het feilloos. Interessant is de in Word inge bouwde foutcorrectie. Wie vaak dezelfde tikfouten maakt kan ze automatisch laten corrigeren. Alleen creëert de foutcorrectie ook zelf een fout: namen van weekdagen krijgen aan het begin een hoofdletter en dat mag niet Je zou er bijna niet goed van worden. Ware het niet dat het omgekeer de de bedoeling is. Het leek tot nu toe wel al jaren vast te staan dat be scheiden, dagelijks gebruik van rode wijn heilzaam was voor hart- en bloedvaten. Met witte wijn moest je maar zien wat je deed, maar opval lend bevorderlijk voor de ge zondheid was die niet. En nu is er plotseling, anno 1994, een nieuwe school opge staan. Niet rode maar juist droge witte wijn, zegt die, kan schitterend leiden tot een ge zonder lichaam en vermindert de kans op hart- en vaatziek ten. Andere witte wijn en ook bier zouden net als rode wijn die welkome uitwerking in veel mindere mate ten toon spreiden. De verrassing is afkomstig van dr. Shela Gorinstein die haar dagelijkse werkzaamhe den uitvoert op de afdeling Farmacie van de Hebreeuwse Universiteit in Jeruzalem. Hoe nu? Is het nu wit of rood dat de liefhebber het idee moet geven dat hij gezond bezig is? Of zijn ze misschien, nog mooier, allebei zegenrijk voor ons meest bedreigde or gaan, het hart? Volgens Shela niet. Maar ik twijfel aan haar beweringen, hoewel ik haar kundigheid natuurlijk niet zal betwisten. Ten eerste is zij tot haar be vindingen gekomen na proe ven met wijndrinkende ratten. Wijndrinkende ratten? Ja, omdat die volgens haar zo veel op mensen lijken. Althans wat de stofwisseling betreft. Dat klinkt al iets aan nemelijker. Maar toch. Ten tweede kregen de proef dieren dagelijks bij hun eten een bedenkelijk grote plas wijn of bier te verwerken, die te vergelijken is met de con sumptie van negen flesjes bier of een liter wijn door een man van zestig kilo. Hoe werk je bij een rat, die nog geen pilsje gewend is, in één keer zoveel bier naar binnen? Als dat al lukt, dan kun je je nog afvragen of zulke hoe veelheden de uitkomsten niet vertroebelen. Of op zijn minst doen wankelen. Net als die ratten na de maaltijd. De volgende bevindingen van de geleerde hebben geleid tot mijn derde ernstige twijfel. Door Hein Sluijter De onderzoekster constaJ de dat de totale concentr cholesterol in het bloed L zienlijk steeg bij de dieren witte wijn en bier kre» Dronken ze rode wijn, (U was dat niet het geval, y wel dat nu even niet ijjlj stroken met haar uiteindelij] conclusie, kan dit toch kloppen. Gezond Je hebt namelijk twee so. cholesterol, een goede jf High Density Lipoprotein en een kwade, de et kwaaie die het dichtslib van je aderen bevorde (LDL, Low Density Lip. teïne). Een hoog cholestej gehalte wil dus nog echt 11 zeggen, dat dit slecht is 1 je lijf. Als het maar ony goede HDL gaat, want voorkomt juist het groeien van de aderen. Welnu, het onderzoek s met de bewering dat het M de cholesterol toeneemt 1 consumptie van droge wijn en niet bij rode wijn. F dus zou je beter witte u| kunnen drinken dan rode l ja? Als we het er nu eens r houden dat na het verorberei van rode wijn het slechte cij) lesterol in het bloed Alles wijst er al jaren opt dit correct is, dank zij 1 geheten fenolen in rodewjrj Mijn sluwe advies is dus c bij gelegenheid noch het 5 rode wijn te laten staan nut het glas witte. Dan aangenomen dat de sten van het Israëlische si derzoek inderdaad op w heid berusten, een gunstigjj jo-effect: 'slecht' wordt der en 'goed' wordt meer, Blijf ik toch nog met de 1 zitten, of Shela misschien i lang liefhebster was van dro witte wijn. (tenzij aan het begin van een zin). Het meest in het oog springende verschil tussen de twee giganten is echter de werksnelheid. Op een zware machine bleek Word globaal anderhalf tot twee maal zo snel te werken bij opslaan van tekst op de schijf. WordPerfect heeft nog voor dit jaar een nieuwe versie aange kondigd met een Nederlands grammatica-programma. Micro soft, de maker van Word, heeft de gewoonte niets over de plan nen voor de toekomst te onthul len. En Susanne's toekomst? De tijd zal het leren. De verkoop van fietsen gaat nauwelijks gebukt onder de eco nomisch mindere tijden. Als er al sprake is van beïnvloeding, dan speelt het weer de grootste rol. De fietsverkopers hebben dan ook een paar goede jaren achter de rug. Voor de komende jaren wordt ongeveer dezelfde omzet verwacht als in '92 en '93: 1,3 miljoen fietsen per jaar. Dit blijkt uit de brancheverken ning 'Rijwielhandel' die op 16 maart werd gepresenteerd. Met Door Marijke Prins De traditie om groenten te vullen, is prominent aanwezig keukens van de Balkan, Oost-Europa en het Midden Oosli Denk aan de Griekse dolma's, pakketjes van wijnbladeren! rijst en mint gevuld, of gevulde aubergines en tomaten. Geviil| kool heet in Polen golabki (met rijst en varkensvlees!,! Joegoslavië sarma (met een saus van tomaten en zure room)! in Roemenië sarmale (gevuld met vlees, gekruid met thijm). Vij tijd tot tijd maak ik gevulde koolrolletjes. Mijn recep wisselen, maar varieren steeds rondom de Joegoslavische voor drie personen: voorbereidingstijd: 20 minuten oventijd: uur 300 gram gehakt (half-om-half of rund) 10 takjes peterselie 1 middelgrote rode ui V2 kopje paneermeel of 2 boterhammen zonder ko in kleine stukjes zout en peper naar smaak V2 theelepel gemalen komijn V2 theelepel gedroogde majoraan 1 middelgrote spitskool (anderhalf pond) 1 half-literblik tomatenblokjes of gepelde tomat V2 potje zure room 2 eetlepels olijfolie Zet eerst een pan op met drie liter water. Verwarm de ovemo op 175 graden. Leg het gehakt in een schaal en voeg hierbij: fijngesneden peterselie, de gesnipperde ui, het halve paneermeel of de zo fijn mogelijk gesneden boterham® komijn, majoraan en zout en peper naar smaak. Kneed mengsel goed door. Snij de onderkant van de kool en haal de bladeren voorzicht! los. Het hart van de kool, dat minder geschikt is om te vuile wordt doormidden gesneden. Wanneer het water aan de kookj gekomen, worden de bladeren erin gelegd (het is dus zaak f ruime pan te nemen). Laat het water opnieuw aan de ko komen en een minuutje koken en haal met een schuimspaan1 bladeren uit de pan. Laat ze uitlekken en afkoelen in vergiet. Leg ze dan op een schoon aanrecht. Kleinere bladeren word half over elkaar heen gelegd zodat je een soort 'kunstig grote' bladeren krijgt. Verdeel het gehaktmengsel in een baM gedraaid over de bladeren. Vouw de pakketjes dicht en met de dichte kant boven in een lage ovenvaste schaal. Giet de inhoud van het blik tomaten over de koolrolk (wanneer je niet blokjes maar gepelde tomaten gebruikt, eerst de tomaten fijnsnijden). Het is natuurlijk ook mogelijk1 verse tomaten te gebruiken, maar tomaten uit blik hebben rijke, specifieke smaak. Sprenkel ook wat olijfolie over schotel. Zet de schotel zo'n driekwartier in de oven. Haal dan de schc eruit en meng de zure room door de tomatensaus. Opdienen puree en eventueel een salade van geraspte wortelen, slf' aangemaakt met wat honing mint en citroen. name het recreatief fietsen 1 in de afgelopen vijf jaar! aan populariteit gewonn®' blijkt uit de resultaten onderzoek. De brom- en snorfietsen 1». moeilijker tijden gekend. IfJ werd een dieptepunt bereis" verkoop bedroeg een 57.000 stuks. Vorig jaar tr< de verkopen weer wat aan» zij de toenmende belangs^ voor de bromscooter. 1 Een kwart tot de helft van Van onze redacteur Hein Sluijt Steeds meer winterspor die gewond per gipsvlui Nederland terugkeren, die reis achteraf onnodig ben gemaakt. Vaak onti [orthopedisch chirurg mi terugkomst van de getn [tiënt, dat na een paa: fysiotherapie op de pli men op vakantie was, weer aangebonden hadi nen worden. De vakant: dus nodeloos in het wati len. [Ook constateren ziekenhuis- [ten, dat een kwart tot de he [gewonde gerepatriëerden ginc Dluut verkeerde eerste medi [heeft ondergaan, die dan bij in het Nederlandse ziekenhui [moet worden gecorrigeerd eventuele verdere behandelinj is. [Absurd leisverzekeraars spreken vai toestanden. Duizend gulden v maar wat gips en een röntge schering en inslag. Hogere komen ook voor. En bij de tw ties die de gipsvluchten naar 1 j organiseren, de alarmcenti [ANWB en van SOS Inte [wordt een onhoudbare situati raar op korte termijn nodig gedaan moet worden. Orthopedische chirurgen in d ziekenhuizen De Baronie er zowel als in het Amsterdam Centrum (AMC) steken hun [heid en bezorgdheid over des liet onder stoelen of banken. I Zonder ook maar een blaam [werpen op het medische k [Westeuropese wintersportla [Oostenrijk, Frankrijk, Italië 0 [land. Bij de betrokken pei [instanties in deze onverkwik Door Rien van der Steen Om een imago op te bot heeft een onderneming merknaam nodig. Ford niet voor niets Jaguar en A Martin op, General Motori gende zich laatstelijk Saai en Bugatti nam Lotus over. En Volkswagen, er zeer op spitst de grootste autofabri van Europa te blijven, is be ve eigenaar van Audi ooi baas over Seat en Skoda heeft de laatste jaren klappen gekregen. De inv ringen in Spanje in een hy moderne fabriek leidden to' gigantisch verlies bij Seat. Het concern is ervan overt dat de Spaanse dochter er bovenop komt. Dankzij de re produkten en de sluiting de ouderwetse fabriek in B lona. ?inn®n Volkswagen word Panjaard Ignacio López, Jaar met veel rumoer weg) P® bij GM om de zaken bi" elfciënt aan te pakken op den gedragen. Velen binnei concern zien in hem een met een heldere kijk op (komst van de auto-indu:

de Stem | 1994 | | pagina 26