Deze fles is gratis. WD uit op hoofd Ballin 4Bendes brengen minderj arigen naar Nederland' Bergse rolstoeler met Oranje mee ƒ60,- jubileumkorting op alle brillen! Vliegtuigongeluk in Siberië: 74 doden Aandachtig Yietnameesje 06-0226116 DJ flEEFT U IETS I politie Zeeland krijgt korps 6 CD A-plan aow-premies rampzalig' Dordtenaar had dodelijke eigen wapens in voorraad de stem ALTIJD BEREIKBAAR OP TV Bij twee 2-literflessen Coke of Coke light de 3e gratis bij I vrijwilligers Commando's redden jongeren I Hank - Commando's hebben gis- I termiddag een tiental jongeren I die op een gammel vlot de Bies- I bosch in waren getrokken van de I verdrinkingsdood gered. Adju dant Y. Wang van het Korps Commandotroepen verwijt de I Outward Bound School in Ul- I venhout, dat de jongeren bij windkracht 8 het water op zijn gestuurd. Volgens de leiding van de Outward Bound School was er echter 'niets aan de hand'. Overwinning van Oranje Buthelezi staat verkiezingen toe Driekwart voor behoud van minimumloon Arbeidsbureaus Jeugd kiest voor klassiek geven te vlot ontslag' Nijpels grijpt in: paar mag wel trouwen Let op onze wekelijkse voorjaarsreizen. Zie advertentie elders in dit blad. Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abpnnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994) kwartaal acceptgiro87.20 kwartaal automatisch maand automatisch 29.05 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. - Bezorgklachten - Vragen over uw abonnement - Wat te doen met vakantie In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. kAG 23 MAART 1994 pht voor Pierre Vaessen, die on b veertig kilometer fietst. Veel Bkampioen der veteranen nie overleden. waarvan u vindt, dat er een kleine gerubriceerde dvertentie voor geplaatst moet worden? Plaats dat Kleintje" dan beslist in De Stem. Tien tegen een dat uw advertentie gelezen wordt. Immers 9 van de 10 stern-lezers en |ezeressen pluizen week in week uit iKleintjes"-rubrieken na. Dat zijn elke dag vele tienduizenden pleintjes-lezers. DE STEM I34e JAARGANG 8 710311 000218" 1111 i DONDERDAG 24 MAART 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 ZATERDAG: 2.00 Pelikaan Reizen bv Van onze verslaggever Bergen op Zoom/Glasgow - Met het Nederlands voetbal elftal naar Glasgow en in het vliegtuig met bondscoach Dick Advocaat praten over de opstelling. De droomwens van rolstoelrijder Michel Kempenaars (16) uit Bergen op Zoom leek gisteravond al vervuld. Maar als klap op de vuurpijl kreeg Michel boven de Noord zee van John de Wolf te horen dat hij deze zomer met de rest van de familie een weekje naar het Wereldkampioen schap Voetbal tn Orlando mag. De lente van 1994 kon voor hem niet mooier beginnen. Vergezeld van zijn moeder Jennie en zijn broer Corne genoot Michel gisteravond in het Hampdenpark van de ver richtingen van Dennis Berg kamp en al die andere voet balhelden van Oranje. „Hij wist niet wat hij hoorde toen hij zondagmiddag om kwart over vijf een telefoontje kreeg van de Stichting Doe een Wens dat hij mee mocht naar Glasgow," vertelt zijn vader Sjaak, die zelf vanwege een gewichtige klus voor zijn baas zelf niet meekon. Die stichting is speciaal in het leven geroepen om de harte- wens van ongeneeslijk zieke jongeren te vervullen. De vas te Bergse taxichauffeur van Michel Kempenaars foto ruben schipper Michel, die in Breda op mytyl school De Schalm zit, had diens droomwens om naar het WK-voetbal in de VS te gaan doorgegeven aan de stichting. Dankzij een initiatief van EPZ-manager Pred Hooijma- ijer uit Waspik werd die droom deze week al bijna wer kelijkheid. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Groeneveld Opticiens is 60 jaar en viert dat met een fantastisch aanbod. Tot en met 2 april a.s. krijgt u maar p liefst 60,- korting op een komplete bril (montuur plus glazen)*. Is dat feest of niet? Knip deze advertentie uit, breng hem mee en trakteer uzelf op een bril van Groeneveld Opticiens. flus niet op zonnebrillen en uitgezonderd aanbiedingen. 'wsu 'pueq 'U8J0J 'sjgoaj Mnpeips 3 'MnoqeB uba BubBui 'pueiu ai ■in zijn programma voor u: prof liedenis architectuur en stede per van de popgroep Tröckeneé leen pijn meer te doen. EO's fen reportage over de praktijk In het Duitse stadje Kleef, Irvoor extra betaald moet wor- fcinde en verre. hn Ammelrooy en Urbanus, b' (Nederland 3,19.20 uur). foto anp i uit 1990. Regie: Stijn Coninx. |n der Maat en Willeke van Placide vindt zichzelf oerlelijk, ns sterfbed voor nageslacht té bins acceptabel uit te laten zien, ie vereiste. Dan ontmoet Placide brdt smoorverliefd. i uit 1989. Regie: Gene Quinta- pmbert, Christopher Lloyd en ntijnse Vuur' vertegenwoordigt ■sche waarde en is al eeuwen i edelsteen op in Los Angeles. I Turkse autoriteiten wordt het ■en van twee kleine criminelen, laf dat moment hun leven niet lm uit 1989. Regie: Bill Forsyth, ley Siemaszko en Sheila Kelly. Trie Mullins komt tijdens een bllega tegen. Het is Mike, een de post te lezen en de koelkast Ier een partner dan een getuige ytaan samen te werken. Ernie r en wil een leuk pensioentje bij moedige Mike denkt alleen aan luit 1990. Regie: John Duigan. I Jordan en Ana Alicia. In 1977 Edor tot aartsbischop benoemd. Irwaehten van deze zwakkeling phter zijn ogen voor de ellende naken hem tot symbool van het peelfilm uit 1966. Regie: Irvin rnery, Joanne Woodward, Jean (leen Dewhurst. Samson, een Ihter in New York, is geobse ver z'n oren in de schulden door lal door de rekeningen van alle Ijn vriendin Rhoda werkt als kunnen helpen. DE VERSCHILLEN Middelburg - De provincie Zee- I jand krijgt een korps vrijwillige I politie. Dit gaat de taken over- I „eBen van de reservisten die als I gevolg van de nieuwe politiewet I verdwijnen. De vrijwilligers Lorden ingeschakeld bij bijzon- Idere projecten zoals verkeersac- I ij® maar het zijn geen vervan- Igers zijn voor het reguliere poli- i lieiverk. ||Z E ZEELAND - C1 Van onze Haagse redactie Den Haag - Internationale bendes brengen tegen betaling minderjarigen uit allerlei landen naar Nederland om hier als asielzoekers behandeld te worden. Dat 'ernstige vermoeden' heeft staatssecretaris Kosto (Justitie) gisteren uitgesproken. Het zou bijvoorbeeld gaan om ouders die geld betalen om hun kind naar een land te laten brengen waar het een betere toekomst wacht. De Tweede Kamer heeft inmid dels opheldering gevraagd over deze uitspraken. De jongeren krijgen na een half jaar in Nederland de vluchtelin genstatus en mogen dan blijven. Volgens de staatssecretaris on derzoekt Nederland samen met andere landen de activiteiten van dit soort organisaties. In de eerste tien weken van dit jaar arriveerden 739 minderjari ge asielzoekers in Nederland, zonder begeleiding van ouders of andere volwassenen. Dat is een plotselinge en forse toename. ïn 1989 kwamen er in totaal nog maar 227, vorig jaar al 1450. Als het zo doorgaat komt het aantal in 1994 rond de 4000 uit. Volgens Kosto is het geen toeval dat de jongeren naar Nederland komen. „In Duitsland zijn er nauwelijks of geen jongere asiel zoekers." De staatssecretaris verklaart deze situatie door te wijzen op het 'milde en humane' asielbeleid van Nederland. „Zelfs meerderjarige asielzoe kers doen zich soms voor als minderjarigen omdat we zo'n mild beleid voeren." De laatste tien maanden zijn slechts tien minderjarige asiel zoekers het land uitgezet. Dat gebeurt alleen als de ouders of andere verwanten van de kinde ren opgespoord worden. Staatssecretaris Kosto moest gisteren in de Tweede Kamer verantwoording afleggen voor de uitzetting van het negenjarig Zaïrees meisje Francine naar Zaïre. Rond die uitzetting waren veel vragen gerezen. Minder zacht Vandaag is het minder zacht. Met een stevige wind erbij wordt het een gure dag. Eerst veel bewolking en wat regen. Later enkele opklaringen. Glasgow - Het Nederlands elftal beeft in de oefencampagne op I weg naar het wereldkampioen- schap in de Verenigde Staten de eerste overwinning geboekt. In Glasgow werd Schotland gister avond met Q-l verslagen. Het doelpunt van Oranje kwam al in de eerste helft op naam van Bryan Roy. IZIE SPORT B1 Bisho - Inkatha-leider Buthelezi heeft gisteren ingestemd met het houden van verkiezingen in het thuisland Kwazulu. Hij stelt re geringsgebouwen als stembu reaus ter beschikking. Zijn eigen partij, de Inkatha Vrijheidspar tij, zal echter niet aan de verkie zingen deelnemen, liet Buthelezi weten. ZIE BUITENLAND - A4 Den Haag - Ruim driekwart van de Nederlanders (77 procent) vindt dat er niet mag v'orden getornd aan het minimumloon. Een nog grotere meerderheid (84 procent) meent dat er een mini mumloon moet blijven bestaan. Dit blijkt uit een NIPO-enquête onder ruim duizend landgeno ten. Maar twaalf procent van de ondervraagden (onder wie rela tief veel VVD'ers) is van mening dat het minimumloon mag wor den verlaagd danwel afgeschaft. Moskou (afp/rtr) - Een vliegtuig van de Russische maatschap pij Aeroflot is in de nacht van dinsdag op woensdag neerge stort in Siberië. Daarbij zijn alle 74 inzittenden om het leven gekomen, meldt het persbureau Itar-Tass. Het toestel, een Airbus A-310 met 63 passagiers en 11 beman ningsleden aan boord, verdween enkele uren nadat het van Mos kou was opgestegen voor een vlucht naar Hongkong. Het on- Van onze Haagse redactie Den Haag - Het CDA-plan voor de ziektekosten van 'arme' aow'ers zal leiden tot 'rampzalige uitvoeringsgevol gen, vergelijkbaar met de' problemen destijds met de studiefinanciering' Dat schrijft minister D'Ancona (WVC) in een brief die gistera vond laat naar de Tweede Ka mer is gestuurd. De bewinds vrouw betwijfelt verder sterk of het PvdA-plan om de particulier verzekerde bejaarden met een laag inkomen over te hevelen naar het voor hen goedkopere ziekenfonds, nog dit jaar is uit te voeren. De Kamer vindt dat de aow'ers vanaf 1 juli van dit jaar gelijk gesteld moeten worden met hun lotgenoten in het ziekenfonds. Maar over de manier waarop is de Kamer het nog niet eens, bleek gisteren bij de behandeling van het PvdA-voorstel om de 162.000 'arme' bejaarden over te hevelen naar het ziekenfonds. Het CDA wil de groep helpen door ze in de particuliere verze kering te laten, maar de premie te verlagen tot het niveau van het ziekenfonds. Het kabinet is met de PvdA in principe voor stander van het overbrengen van de bejaarden naar het zieken fonds. Alle varianten verhogen de lastendruk met zo'n 500 mil joen gulden. geval is gepaard gegaan met een explosie. Het tweemotorige vliegtuig kwam neer bij het dorp Majzas midden in de taiga van centraal- Siberië. Het dorp ligt ongeveer 6.000 kilometer oostelijk van Moskou. De meeste passagiers waren Russen en verder waren er 15 met Chinese namen, deelde de luchtvaartmaatschappij Aeroflot mee. Bergingsploegen zijn inmiddels aangekomen op de plaats van ongeluk, zei een functionaris in Moskou. VANDAAG IN DEZE KRANT Steeds meer jongeren lo pen in de platenzaak de bak met pop voorbij en gaan zoeken bij de klas sieke cd's. Koffieconcer ten en andere uitvoerin gen trekken ook een steeds jonger publiek. De klassieke hoek is blij met die belangstelling. zie consument-deel d Den Haag - Arbeidsbureaus ge- wi) werkgevers te makkelijk een vergunning om personeel te ont- skan. Dit stelt de Nationale Om budsman, M. Oosting, in zijn jajrverslag over 1993. De meeste klachten over ontslag bij de Om budsman bleken gegrond. Ook oier de politie kreeg hij veel klachten te behandelen, die de Ombudsman vaak als terecht mest bestempelen. ZIE BINNENLAND-A3 Adres: Postcode:. Plaats:. 84.70 De oppositiepartij keurt het op treden van Hirsch Ballin af in de affaire van het Interregionaal Recherche Team (IRT) Noord- Holland. Nog voordat een com missie onder leiding van de En- schedese burgemeester Wieringa vandaag een rapport over deze affaire openbaar maakt, spreekt vice-fractievoorzitter Dijkstal van de WD al een oordeel uit. „Ik weet genoeg. Ik ken het rapport niet, maar de minister heeft al erkend dat er verkeerde infiltratie-methodes zijnge bruikt. Niettemin heeft hij de situatie laten voortduren totdat er een gigantische ruzie kwam tussen de hoofdcommissarissen van Utrecht en Amsterdam." Eind vorig jaar werd het IRT, een samenwerking tussen de korpsen van Amsterdam en INHOUD 4 KATERNEN BinnerWBuitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Consument deel D Gids deel E RTV-programma's E2 Van onze Haagse redactie Den Haag - De WD maakt zich op voor een harde botsing met minister Hirsch Ballin van Justitie (CDA). Utrecht, ontbonden. Hoofdcom missaris Nordholt van Amster dam vond het niet langer verant woord om te werken met de methodes die het IRT gebruikte. De manier van infiltreren in de drugwereld ging Norholt te ver. Hoofdcommissaris Wiarda van Utrecht beschuldigde daarna het korps Amsterdam van corruptie. De rijksrecherche kon geen cor ruptie aantonen, maar sluit die ook niet uit. Dijkstal voelt zich aan het lijntje gehouden. „De conclusie dat de minister niet tijdig heeft inge grepen, heb ik maanden geleden al getrokken. Maar er moest per se nog een commissie worden ingesteld om de zaak te onder zoeken," aldus Dijkstal. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 ZIE OOK COMMENTAAR - A3 De 4-jarige Vietnamese Tue Ka veinst in elk geval aandacht voor wat de politici te zeggen hebben over haar en haar lot genoten, volgens Kosto door internationale bendes naar Ne derland gebracht. foto anp/raymond rutting Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam; Van onze verslaggever Peter Schouten Breda - Dankzij ingrijpen van burgemeester Nijpels kan het paar Arnold Hoekstra en Karen Visser op 21 mei toch trouwen in het Bredase stad huis. Nijpels besloot gisteren hoogst persoonlijk dat de bruidegom niet over een 'gelegaliseerde ge boorte-akte' hoeft te te beschik ken. De burgemeester ging daarmee lijnrecht in tegen de opvatting van 'zijn' chef Burgerzaken P. Schijfs, die het paar had verteld dat een bruiloft zonder zo'n be wijs er niet in zat. Hij beriep zich daarbij op nieuwe en stren gere richtlijnen van de staatsse cretaris van Justitie. Maar burgemeester drs. E. Nij pels is heel duidelijk: „De richt lijnen moeten in de geest van de burgemeester van Breda worden uitgelegd." Een eenvoudige ge boorte-akte is dus voldoende voor de in het Canadese Toronto geboren Hoekstra. Van onze verslaggever Kruisland - Het zelfgemaakt vuurwapen, waarmee een 24-jarige man uit Nieuw-Vossemeer zichzelf vrijdagavond per ongeluk dood de, blijkt afkomstig uit de voorraad van een inwoner van Dordrecht. De politie stuitte daarop bij het onderzoek naar het dodelijk ongeval in de polders bij Kruisland. In de woning van de 37-jarige Dordtenaar trof de politie niet alleen vijf wapens aan, maar ook de hobbyruimte waar ze vermoedelijk in elkaar werden gezet, aldus een woordvoerder. De 24-jarige Patrick Gnade uit Nieuw-Vossemeer werd vrijdagavond bij Kruisland dodelijk getroffen toen hij een zelfgemaakt vuurwapen uitprobeerde. Dat wapen had hij gekregen van de Dordtenaar. Tegen deze is proces-verbaal opgemaakt. (ADVERTENTIES) ZIE OOK PAGINA A2

de Stem | 1994 | | pagina 1