^Organisatie verkiezingen slecht' Brugklassers te gast bij Blaauwe Hoeve egenheid Nieuwe bibliotheek Kieldrecht ook voor inwoners Nieuw-Namen DE STEM DAG KLAPPER Forse kritiek van hoofdingeland Mangnus van waterschap Hulster Ambacht Historie van stadspoorten van Hulst te boek gesteld Kantoren nieuwe gemeente in Sluis en Aardenburg Zeeuwse schietkampioenen gehuldigd Buitenlandse inwoners van Hontenisse samen met hun buren op culturele middag r 1994 articulieren KORTING ger Gefeliciteerd (0)ma ziet Sara ng J waterschap Tholen; (voorlichtingsbijeenkomstlen) en tij- pg; pESTEM ZEELAND C2 't Kelderke brengt blijspel in Kenizeke Bijeenkomst in Zuiddorpe over varkensinvasie Ze zijn zo knap tegenwoordig... EHBO-dipIoma's uitgereikt in Kloosterzande s, bedankje, jubileum, huwelijk, verloving, prestatie, examen, raham, enz. r kolom 1.09 incl. BTW, gel verplicht. Foto of formaat 35 x 40 mm TW. Overige tarieven op Foto's worden niet retourneerd. 882 of geef uw tekst plaatsing af bij één van i. Schriftelijke opgaven end geaccepteerd indien bekend zijn, ook indien ling bijgevoegd is. ns het recht voor teksten van redenen te weigeren, ever klachten bereiken geven tekst behoudt de t recht voor om de naam tgever bekend te maken. Hulst, Sander Mast in Terneuzen, lerie in De Heen, Proficiat, (klein)kinderen, elzijn Provincie Zeeland swet Poortvliet In van Zeeland maken bekend: 15 april 1994 ter uitvoering van het pO, eerste lid, van de Landinrich- een maand voor een ieder bij de di- Jimtelijke Ontwikkeling en Welzijn van 1 (Groenmarkt 13 te Middelburg), ter femeente Tholen en ter griffie van het (ter kosteloze inzage wordt gelegd phtmgsplan voor de ruilverkaveling 1994 een ieder schriftelijk bezwaren lij hun college, postbus 153, 4330 I indienen; pinrichtingsplan met kaartbijlage zo- jrekt - tegen betaling van 10,- ver- gesteld en wel: bndbouw, Natuur en Openluchtrecre- fcie Zeeland, door storting of over- Jtrekening 3826926 onder vermel- nd voor ontwerp-plan rvk Poortvliet"; de gemeente Tholen; Irtikel 70 van de Landinrichtingswet Ipril 1994 tot het tijdstip, waarop het Ivoor de betrokken onroerende goe- Ijkt, behoudens daartoe door de land- lie verleende toestemming, verboden Jrrichten, die de verwezenlijking van [emmeren. t bepaalde in genoemd wetsartikel is (geldboete van de derde categorie ,uizend gulden). kü6 l\^ DONDERDAG 24 MAART 1994 j/an onze verslaggever Hulst - De grensoverschrij dende samenwerking op bi bliotheekgebied tussen de ge meente Hulst en de gemeente Beveren krijgt definitief zijn beslag. De overeenkomst over een bi bliotheekvoorziening voor Nieuw-Namen/Kieldrecht komt deze maand aan de orde in de Hulster gemeenteraad. Naar verwachting wordt in sep tember de nieuwe bibliotheek in Kieldrecht geopend, waar dan ook de inwoners van het aan grenzende Nederlandse dorp Nieuw-Namen terecht kunnen voor hun leesvoer. Dat betekent wel dat de bibliobus uit Nieuw- Namen verdwijnt. Dat gebeurt al per 1 mei. In de tussenliggende periode kunnen de inwoners van Nieuw-Namen overigens ook al gebruik maken van de huidige bibliotheekvoorziening in Kield recht, Voor de basisschool is een aparte regeling getroffen. Daar verzorgt de gemeente Beveren voortaan een wisselcollectie en de biblio theek in Hulst stelt personeel beschikbaar. De gemeente Hulst zorgt voor kastruimte. De school vindt het bezwaarlijk om met de kinderen telkens naar Kieldrecht te gaan. Op dit moment stopt wekelijks de bibliobus bij de school en dat gemak wil men niet opgeven. Er wordt al bijna een jaartje of zes gepraat over een gezamenlij ke bibliotheekvoorziening voor Kieldrecht en Nieuw-Namen. De directe aanleiding daarvoor was de door de gemeente Beveren geplande nieuwbouw voor het filiaal in Kieldrecht. De samen werking zal voor de inwoners van Nieuw-Namen een hele ver betering betekenen in vergelij king met het wekelijkse uurtje dat de bibliobus in het dorp stopt. Er is afgesproken er in het nieu we gebouw minstens 15.000 boe ken komen en dat de bibliotheek tenminste negen uur open is. Daaronder valt een deel in de avonduren en in het weekend. Zo kunnen veel meer mensen uit Nieuw-Namen van de voorzie ning profiteren. Met name men sen die overdag werken en mid delbare scholieren. In de Hulster gemeentebegroting is al rekening gehouden met de totstandkoming van de grens overschrijdende samenwerking. Er is daarvoor al een bedrag gereserveerd van bijna 12.000 gulden. Dat is 5.000 gulden meer dan wat het ene sta-uurtje van de bibliobus kost, maar de inwo ners van Nieuw-Namen krijgen daar wel heel wat meer voor terug. Van onze verslaggever Kloosterzande - De waterschapsverkiezingen voor het Hulster Ambacht waren slecht georganiseerd, onover zichtelijk en onduidelijk. Die forse kritiek leverde hoofdingeland A. Mangnus uit Graauw gisteren tijdens de algemene vergadering van het waterschap in Kloosterzande. Mangnus lepelde een hele was lijst van minpuntjes op. „De re gistratie was niet volledig, de waterschapskrant veel te laat en onoverzichtelijk, de stembiljet ten onduidelijk en onhandig. Kortom ik heb nogal wat beden kingen", aldus Mangnus. Even daarvoor had dijkgraaf K. Baron Collot d'Escury nog de loftrompet afgestoken over de verkiezingen. Hij noemde de ver kiezingen in het Hulster Am bacht een succes, vooral waar het de opkomst van de kiezers betrof. Reagerend op de kritiek van onze correspondente Kemzeke - In de grensgemeente Kemzeke wordt door het toneel gezelschap 't Kelderke in het parochiecentrum op 26 maart, 3, 8 en 9 april 'Een vreemd Koppel' van Neil Simon opgevoerd. De regie is in handen van Karei van de Perre en de toegangs kaarten kosten 150 frank. De voorstellingen beginnen om 20.00 uur. Neil Simon schrijft blijspelen met een diepere achtergrond. Hij verwerkt doordenkertjes in zijn stukken. Hij observeert, bestu deert en beschrijft situaties uit bet dagelijkse leven. In 'Een Vreemd Koppel' wonen twee mannen die net gescheiden zijn bij elkaar. Het zijn twee totaal verschillende karakters en dat levert de nodige wrijvingen op. Het is dus meer een tragi-co- medie met een grimlach, het duo wordt op de planken gezet door Patrick van Puyenbroeck en Benny Braem. van Mangnus stelde Collot dat het dagelijks bestuur zelf ook al een lijstje heeft gemaakt met zaken die voor verbetering vat baar zijn. „Wij gaan die hele verkiezingen bespreken met de andere waterschappen en dan zal er wel een of andere evalua tie uit rollen", verwachtte Col lot. „Natuurlijk zijn er heel wat te kortkomingen geweest", aldus de dijkgraaf, „maar het beeld dat u schetst is toch wel heel erg somber. Ik denk dat het toch allemaal behoorlijk is meegeval len en dat de verkiezingen in zijn algemeenheid goed zijn verlo pen". Vijf gulden Op een vraag van Mangnus hoe veel de verkiezingen het water schap hebben gekosten kwam Collot op een bedrag van onge veer vijf gulden per stemkaart dat men kwijt is geweest voor het inhuren van derden. Daar moet dan ook nog een paar gul den voor het inzetten van het eigen personeel worden bijge teld. De algemene vergadering kwam gisteren voor het laatst in de oude samenstelling bijeen. Re den voor de dijkgraaf om terug te blikken tot 1965, toen het huidige Hulster Ambacht ont stond. In die bijna dertig jaar is er volgens de dijkgraaf veel werk verzet op het gebied van afwate ring, wegen en zuivering van afvalwater. Morgen, vrijdag, komt het nieu we waterschapsbestuur voor het eerst bijeen. De 25 gekozen hoofdingelanden kiezen dan het dagelijks bestuur. Van onze correspondente Hulst - Paul Stockman heeft voor de derde maal een boekje geschreven over de historie van Hulst. Het werkje gaat over de Stadspoorten van Hulst. Stockman geeft een totaal overzicht over de .bouw van de verdedigingswerken in Hulst vanaf de 14de eeuw. Het is het derde boekje in de reeks en volgens Stockman ze ker niet het laatste. Na de basiliek en het stadhuis wordt nu alles uit de doeken gedaan over de stadspoorten. Iedereen in Hulst kent de Dobbele (Bollewerck of Kel dermans-) Poort, de Graauw- se-, Gentse- en Dubbele Poort. Dat er heel wat veranderd is in de loop der eeuwen en voor al veel is bijgebouwd maakt Stockman duidelijk is zijn verhelderend relaas. In de middeleeuwse verdedi gingswerken was er sprake van een Bagijne- Assche- en Potterspoort. Na het verleggen van de Lieve kon men de stad Hulst ommuren, de Dobbele Poorte (nu Ruine) bleek een zwakke schakel. In 1491 kwa men twee schepen met levens middelen en soldaten in het ruim erg gemakkelijk Hulst binnen. Een soort paard van Troje-techniek. De Gentena ren werden overmeesterd en Hulst werd bevrijd. In de 16de eeuw bouwde men serieus aan de vestingswallen en de poor ten. In 1596 werd alles in puin geschoten en kreeg de Dobbele Poorte een meters dikke zand laag op zich. De poort werd in de jaren vijftig weer blootge legd. Stockman plaatst de bouw, vernietiging, herbouw of nieuwbouw steeds tegen een historische achtergrond en verzuimt niet het verhaal te verluchten met anekdotes. EDITIE ZEELAND kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnummers °P pagina A2. Openingstijden: 8-30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm Peter Oggel (editie-chef), frank van Cooten, Frank Deij, Ton Koomen (sport), "arold de Puijsseleijr. Soes: Cees Maas, (provincie redacteur). Hulst: Eugène Verstraeten (Plv. editiechef) Advertentie-exploitatie inspecteur Zeeland- C Menu, 8.93 Pnve tel. 09-3293459940. Een bezoek aan het bejaardentehuis sloot het project van De Rietvliet af. foto wim kooyman Van onze verslaggever Hulst - Gisteren hebben honderd brug klassers van De Rietvliet uit Hulst een laatste bezoek gebracht aan een bedrijf of instelling. De Blaauwe Hoeve viel de eer te beurt de bedrijfsbezoeken voor de scholieren te mogen afsluiten. Gedurende de afgelopen zes weken zijn verschillende bedrijven en instellingen aan de beurt geweest. De keuze was niet wille- keuring, maar moest aansluiten bij de bo- venafdelingen van de Rietvliet. Aan het eind van dit leerjaar moeten de brugklassers een keuze maken hoe ze verder gaan binnen de Rietvliet en dus werd er onder andere bij bedrijven bekeken waar de studenten even tueel later terecht kunnen komen. Het initiatief voor deze bezoeken werd geno men door docenten van de school die zich intensief met de keuzes van de leerlingen bezig houden. Het geheel werd gecoördineerd door J. Ever- aert, de mentor van de brugklassers. „Ook bij het vak Nederlands ga ik met de verslag geving van deze bedrijfbezoeken aan de slag", aldus een enthousiaste Everaert, die blij was met de goede ontvangst door de vijf bezochte bedrijven. „Een pluim op de hoed van de vertegenwoordigers van de bedrijven, die toch niet dagelijks een dertigtal scholie ren tegelijk op bezoek krijgen". De leerlingen van de brugklas kunnen er hun voordeel mee doen. Voor de docenten van de Rietvliet staat alweer een volgend project voor de deur. Na de Paasvakantie gaan ruim honderd derdejaars-leerlingen een hele week op beroepsoriëntatie. Van onze verslaggever Sluis - Een overgrote meerderheid van de politieke partijen in de gemeenteraden van Sluis en Aardenburg vindt dat er een sector (grondgebied) thuishoort als onderdeel van de nieuwe gemeente Sluis-Aardenburg in Sluis en twee sectoren (mid delen en burgerzaken) in Aardenburg gehuisvest moeten worden. Daarnaast moeten in zowel Sluis als Aardenburg de nodige loket functies gehandhafd blijven. Van onze verslaggever Zuiddorpe - De werkgroep Anti Krulstaart Invasie houdt maan dag 28 maart een informatiebij eenkomst in restaurant Onder de Linden in Zuiddoipe. De avond is geënt op een bijeenkomst die eerder in Westdorpe was om de komst van varkensmesterijen te weren. Sprekers zijn Maurice Ver- eecken, secretaris van de stich ting Welzijnsraad in Sas van Gent en H. Moeliker lid van de werkgroep. Zij hebben het over de gevolgen van de komst van 200.000 mestvarkens naar deze regio. De bijeenkomst in Onder de Linden begint om 20.00 uur. In De Caisson te Kapelle zijn gisteren de districtskampioenen gehuldigd van de diverse disciplines in de schietsport. De Zeeuws-Vlamingen die in de prijzen vielen waren: W. Kamoen van SV De Schutterij uit Clinge met een mariette percussierevolvermet 92 punten em een whitworth-R (percussie vrij geweer 100 meter liggend) met 92 punten; H. Naessens van SV Brown Bess uit Terneuzen met een kuchenreuter-R (percussiepistool) met 91 punten, een dienstgeweer (percussie militair geweer 50 meter staande houding met 92 punten en een minie-R (percussie militair geweer 100 meter liggend met 89 punten; R. van Espen van SV Brown Bess met een vetterly-R (percussiegeweer 50 meter staande houding) met 92 punten, allen in de discipline historiche wapens. _foto jaapwolterbeek In het gloednieuwe zie kenhuis zat ik naast een schrale man van onge veer vijftig jaar te wachten op de zoemer van de uroloog. „Ook voor blaasonderzoek?" vroeg de man. Ik knikte be drukt. En cystocopie (dok tersvisite aan je blaas) lijkt me niet bepaalde het aardigste wat je kunt beleven. „Valt allemaal best mee, hoor," sprak de man goeiig. „Toen bij mij de waterafvoer op een koffiezetapparaat begon te lij ken heb ik ook een blaason derzoek gehad. Weet je hoe dat ging?" Zonder op instemming te wachten begon hij. „Je moet je eerst van onderen uitkle den. Je gaat op een soort verlostafel liggen en dan spuit één van de twee zusters een capsule met verdoving leeg, recht in je...., nou ja, laat ik maar zeggen: sexofoon. Voel je echt niks van. Daarna komt de dokter met een soort duik bootperiscoop op wieltjes op je af, terwijl je daar zo weer loos als een baby op de com mode ligt te bibberen. De dokter schuift een dunnen flexibele buis in je dinges en als hij dan in zijn zoeker kijkt, ziet hij de binnenkant van de blaas. Heel knap, hoor, en het is zo gebeurd." „Maar waarom lag u dan te bibberen?", vroeg ik. Hij schraapte zijn keel alsof hij aan het begin van een beken tenis stond en zei: „Dat komt, omdat er in mijn geval een kwartier verstreek tussen de verdoving en het onderzoek door de uroloog." „Was de dokter er dan niet?", vroeg ik bezorgd. „Hij was er wel degelijk," zei de man, „maar hij was al die tijd aan de telefoon, u kent dat wel, zo met één oog naar mij kijkend, zonder me echt te zien en zijn andere oog op zijn agenda gericht. Het ging over het dienstrooster tijdens zijn va kantie. Ik kan u zeggen, je mannelijk zelfbewustzijn krijgt wel een knauw als je daar, als horizontale uitvoe ring van een potloodventer op tafel ligt, met twee jonge mei den - die zusters - als publiek en de periscoop als een ge heim wapen op je gericht! Wat het voor mij nog extra lullig maakte - ja, dat mag ik in dit verband wel zeggen, was dat één van die twee zusters, de jongste, in mijn straat woont. Marijke heet ze. Ze ziet mij bijna dagelijks met de auto naar mijn werk gaan. Ik heb haar nog wel eens een lift gegeven toen het sneeuw de. Die Marijke was zelf met de situatie verlegen. Ze deed haar best om niet naar mijn slinkende rapier te kijken. In plaats daarvan keek ze me strak in het gezicht, alsof ze mij wilde hypnotiseren. Hebt u al vakantieplannen?, vroeg ze. Nou, en ik heel schijnhei lig, steeds maar denkend aan mijn vernederende stuitlig- ging, enthousiast' vertellen over Florence, waar ik altijd heen ga. „O," riep ze ver heugd, „Florence! De stad van Michel Angelo. Hebt u die beroemde David gezien?" Ach, meneer hoe kan je nou zoiets vragen aan iemand die halfbloot op een tafel ligt, over het beroemdste naakt- beeld dat de wereld bezit? Ik zei dan ook dat ik dat beeld niet kende. Wat het ergste was, meneer, ik voelde onderwijl hoe dat apparaat van mij steeds ver der ineenschrompelde. Dat ding waar ik zo trots op ben; mijn 'maanraket', zoals ik hem noem, oftewel: mijn 'Martinitoren' (ik heet name lijk Martin) - ik zeg u: er bleef zowat niks van dat machtige werktuig over! Het was mis schien niet eens genoeg om door de nog altijd bellende uroloog aangevat te worden. En die meiden maar net doen alsof ze het niet zagen, dat wegslinken van mijn torpedo. Het slinken ging zo grondig in dat kwartier, dat ik ermee op de TV had kunnen komen, onder de naam 'Martin met de grote verdwijntruc - in één kwartier van jongetje naar meisje!' Nou ja, eindelijk kwam dan toch de dokter met zijn peri scoop. „Sorry - dat telefoontje moest even voorgaan," zei hij om zich te verontschuldigen. Het bezoek aan mijn blaas was trouwens zo gepiept. En, geloof me, meneer, absoluut pijnloos! U hoeft dan ook echt niet bang te zijn. Want ze zijn knap tegenwoordig, hoor!" Met uitzondering van de fracties van CDA, D66 en Lijst Rammelaere van Aardenburg kwamen de politieke vertegenwoordigers van Sluis en Aardenburg gisteravond bijeen voor een informeel gesprek over de huisvestingskwestie in het dorpshuis te Heille. Doel van de bijeenkomst was te polsen in hoeverre er sprake was van een impasse in de fusiebesprekingen tussen Sluis en Aardenburg. Over die huisvesting van de nieuwe gemeente is de jongste weken nogal wat te doen geweest tussen de colleges van de twee gemeenten. De politieke partijen waren van oordeel dat daar overeenstemming moet worden bereikt in de zin zoals zij gisteravond overeenkwamen. Ze geven dat advies dan ook aan de huisvestingscommissie mee. HULST -Café De Vrijbuiter, 20 uur, prijskaarting. m KLOOSTERZANDE - Café De Kastanje, 19.30 uur, vleeskaarting. KOEWACHT -Café 't Hoekske, 13.30 uur, schieting voor bejaarden. LAMSWAARDE - Café De Vier Jaargetijden, 13.30 uur, schieting voor bejaarden. SAS VAN GENT - Modehuis Rosy, KBO, mode show. - De Roselaer, 14 uur, koers- bal. I NIEUW-NAMEN - De Kauter, KBO, 14 uur, modeshow. I GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.45 uur, kaarting. I STOPPELDIJK - 't Gelaag, KBO, 14 uur, kaarting. Van onze correspondent Kloosterzande - Afgelopen maand zijn bij EHBO-vereni- ging St.-Martinus vijftig per sonen geslaagd voor een di ploma. In basisschool Ter Duinen slaagden zeventien leeringen voor hun jeugddi- ploma A. Dit waren Simone van Troost, Patricia van Goethem, Judith Ridderhof, Jessica de Cock, Chantal de Cock, Saskia van Kalmthout, Tamara de Waal, Dominique Perdaen, Johnny Burm, Marco de Kort, Barry van Meele, Marco van Meele, Bianca Weemaes, Lindsey Boerdam, Ka- trien van Kerckhoven, Dimitry van der Plas en Hans van Waes. Het examen werd afgenmomen door dokter J.W. ter Burg. Bovendien werd er een examen afgenomen voor het eenheidsdi ploma door dokter K. de Koomen en kaderlid G. Bertram. De geslaagden waren hier: S. Schakelaar, J. Everaert, M. Ker- ckhaert, J. Kerckhaert, A. Ver- rassel, A. Kraan, J. de Waal, R. Duerinck, P. der Weduwe, E. Goddaart, P. Duerinck, C. Due rinck, H. Jansen, M. de Bruijne en J. Eggermont. De cursusles- sen werden verzorgd door J.W. ter Burg, kaderlid M.L. van de Berghen-Durinck en de lotusle den J. Schelfhout-Bouchaut, M. Janse en H. Menu. Van onze verslaggever Kloosterzande - Op initiatief van de gemeente Hontenisse wordt zaterdag 26 maart in Kloosterzande een culturele middag gehouden. Het is de bedoeling dat alle buitenlandse mensen, de vrijwilli gers van het vluchtelingenwerk, buren en kennissen met elkaar op informele wijze in contact komen. De organisatie is in handen van de sector basiseducatie en vor ming van het ROC-Westerschel- de en het feest wordt gehouden in Hotel van Leuven. Alle zestig vluchtelingen, asielzoekers en andere buitenlandse inwoners van Hontenisse zijn voor deze middag uitgenodigd. Ze nemen kleine hapjes en gerechten uit him land mee, zodat men kan kennismaken met eetgewoonten uit heel wat verschillende cultu ren. In de gemeente Hontenisse wonen mensen van meer dan tien verschillende nationaliteiten uit alle windstreken. „Het is de bedoeling om de inte gratie van deze mensen in de Hontenisser samenleving weer wat meer gestalte te geven", zegt mede-organisator Peter Saey. „Daarom ook hebben we de bu ren van al die buitenlandse be woners uitgenodigd. Het zijn juist die mensen die er direct mee te maken hebben en die daar natuurlijk ook nog even aan moeten wennen. Daarom hopen we ook dat de buren mas saal naar onze middag komen". „We hopen dat het een echt feest wordt", zegt Annelies Hegger van de sector basiseducatie en vorming. We hebben allerlei ac tiviteiten. Er zijn ook vertegen woordigers van verschillende in stanties zoals het maatschappe lijk werk, maar die gaan daar niet speciaal voorlichting geven. Het doel is een informele gezelli ge middag". Het programma vermeldt onder meer optredens van volksdansgroep Hava Na- guila, het duo Eddy en Nadine, een Chinese dans door Xiao Bo Chang en een traditionele Thaise dans door Noy en So. Ook wordt er een promotiefilm over Honte nisse vertoond. De culturele middag komt tot stand met financiële steun van de gemeente Hontenisse. „Wij hechten veel belang aan een goe de integratie van onze buiten landse inwoners", zegt burge meester Th. Steenkamp. Zo wor den er in de gemeente intensieve taalcursussen gehouden en kre gen de buitenlandse inwoners vorige week nog een ontvangst met rondleiding op het gemeen tehuis. „De vrijwilligersgroepen in onze gemeente hebben een hele goede relatie met de buitenlanders", stelt Steenkamp. „Het loopt hier over het algemeen uitstekend. Ik denk dat dit een een kleine ge meente als de onze ook allemaal wel wat gemakkelijker kan dan bijvoorbeeld in een grote stad".

de Stem | 1994 | | pagina 19