'Werkdruk op scholen te hoog' DE STEM Korps vrijwillige politie volgt reservisten in Zeeland op Ritzen houdt met peptalk moed erin mmmmmm Verontrustende woorden vakbond KOV tijdens onderwijsdag in Terneuzen 27 mille van Nationaal Revalidatie Fonds voor Zeeuwse gehandicapten Zeeuwse politiechef boos over foto 'sneeuwpenis' in eigen personeelsblad Verstandelijk gehandicapten verkopen eigen spullen in eigen winkel in Middelburg Sail Vlissingen verwacht in juli 600.000 kijkers iru ibaru PERSONEEL Asbest houdt onderzoek naar brand tegen Grote zeilschepen naar Zeeuwse havenstad Nieuw besluit Aldi Hulst nodig i 1994 X 62 8TW. otoren. VD. Behouden. 1-97455 Bi 1988, 75.000 km, [tvelgen, achterspoi- 16.750.- 3LSI Hatchback, kl. zilver metallic, fi, stuurbekrachti- endeling, getint glas, bering, bumpers in 26.500.- bel, 1983, schuifdak, ktallic 5.750.- K, april 1983, netallic, trekhaak, B.-uitv. 3.500.- .eader, mrt. 1987, kl. |00 km, achterspoiler, 9.500.- Jl 992, kl. rood, Ipoiler, sportwieldop- 11991 kl. wit, 37.500 pterspoiler, centr. 3pen 25.250.- |v 1991, 30.000 km, p-installatie, ABS I Inj. mei 1987, kl. |00 km, getint 12.250.- I kl. rood 3.500.- jl 989, kl. rood, bias, centr. vergren- figineel schuifdak, 22.500.- Ir. 1991,45.000 km, prendeling, trekhaak, 26.750.- I02 PK, juni 1991, [centr. vergrendeling, hoogte verstelbaar, 28.500.- |nj. jan. 1991, don- [36.000 km, stuurbe- [eling, getint 36.000.- tomaatfebr. 1991, 80.000 km, stuurbe- schuifdak, sportvel- adio-inst. aat van 39.750.- el Zeeuws-Vlaanderen flOötC? „hiaam lost u het beste °atp"t een Kleintje in de |o °P m' immers met minstens Jo SW"1, a0 ytien Stemlezers v»f.;a'r«ssen die speciaal 5!w9s,ell,n9 voor as -rubriek Sneei gevraagd' ligt het pe !7» hand dat er snel en Zeeland DONDERDAG 24 MAART 1994 DEEL 1 Harold de Puysseleijr jliddelburg - De provincie Zeeland krijgt een korps vrij willige politie. De vrijwillige politie-agent neemt over eni- L tijd de taak over van de reserve-politieman. Het re- serVe-politiekoprs verdwijnt tamelijk met het inwerking treden van de nieuwe Politie wet per 1 april aanstaande. De korpsleiding van de politie Zeeland heeft het principe-be sluit dat er vrijwillige politie in de provincie moet komen al ge nomen. Op een openbare bijeenkomst in Goes discussieert de politielei ding met leden van de Landelij ke Organisatie van Politie Vrij willigers (LOPV) en het regio naal college over de invulling van het korps. W. Naessens is interim-secreta ris van de LOPV en maakte deel uit van een werkgroep die moge lijke taken van de vrijwillige politie in het district Zeeuws- Vlaanderen op een rijtje zette. „Voorop staat natuurlijk dat de vrijwillige politie nooit dient ter vervanging van de reguliere po litie. De taken van de politievrij- williger begeven zich op het ter rein ter ondersteuning van bij zondere projecten, die anders wellicht blijven liggen. Je moet dan denken aan een verlich tingsactie in samenwerking met Veilig Verkeer Nederland, en snelheids- of alcoholcontroles." De politievrijwilliger kan bij voorbeeld ook het antwoord zijn op de vraag om meer politiemen sen tijdens het hoogseizoen langs de West-Zeeu'ws-Vlaamse kust. Volgens Naessens is het heel wel denkbaar bij wijze van extra service aan de toerist leden van de vrijwillige politie in te zetten als 'praatpaal'. Een ander voorbeeld uit de actu aliteit: de grote brand afgelopen dinsdagavond in de buurt van Sluiskil. „Je kunt daar politie- vrijwilligers inzetten om de we gen af te zetten en de bevolking voor mogelijk gevaar te waar schuwen. Je hebt daar in Zeeuws-Vlaanderen 35 man (de huidige politiereservisten, red.) voor tot je beschikking. Als echt de nood aan de man is kun je die mensen inzetten en houden de beroepspolitiemensen tijd over voor andere zaken." Dat alles ziet de interim-secreta ris als toekomstig werk voor de vrijwillige politie. „Want de tijd dat je als levend dranghek ge bruikt werd bij een kermiskoers -en die tijd is er geweest- is voorbij." De bijeenkomst over de toe komst van de vrijwillige politie in Zeeland is zaterdag 9 april om 14.15 uur in de Prins van Oranje in Goes. Van onze verslaggever Iemeuzen - Veel schoolleiders zullen afbranden door de steeds ingewikkeld wordende regelgeving van de over heid. Ze worden steeds meer in het keurslijf van manager gedrongen en komen amper meer toe aan hun primaire taak, het verzorgen van onderwijs. (V, Stoop van de Katholieke On derwijs Vakorganisatie (KOV) sprak deze verontrustende woor den gisteren tijdens de vierde Katholieke Onderwijsdag op scholengemeenschap De Vaart in Terneuzen. Hij wees ,met name op de toe komstige lump-sum-bekostiging die in 1996 wordt ingevoerd. De sthool krijgt een bepaald bedrag van de overheid en moet daar alles voor doen. Het schoolbe stuur is verantwoordelijk voor besteding van het geld. De overheid bestuurt dan alleen op Hoofdlijnen. Dat is nu nog een van de overheid. „Als de schoolleiders ook die taak op zich moeten nemen worden ze een duizendpoot in plaats van de schaap met vijf poten. Een hoop schoolleiders zullen afbranden." Failliet Volgens Stoop vormt de lump sum-bekostiging met name een bedreiging voor het basisonder- «ijs. „De school wordt steeds een bedrijf. Besturen wor- den verantwoordelijk voor de fi nanciële gang van zaken. Als er ke is van mis-management kunnen scholen dus failliet t," aldus Stoop. Schoolleider J. Oude Kempers van de Antoniusschool in Axel prak gisteren uit praktijk. Door de hele brei van regelge ving kom ik niet meer toe aan de primaire taak van een school. Ik geen tijd meer voor een leerling met rekenproblemen. Ik moet bijvoorbeeld naar Middel- voor een printcursus of naar Goes voor een anti-virus cursus. Het afbranden is een probleem dat elke dag speelt en heel diep snijdt." Remedie Minister J. Ritzen van Onderwijs heeft een remedie tegen over spannen leraren. Hij was giste ren als belangrijkste spreker uit- >digd. „Personeelsbeleid staat in het onderwijs nog wel in de kinderschoenen maar je moet praten met bijvoorbeeld leraren die al twintig jaar in het vak ritten over perspectieven. Bij een Srote school de mogelijkheid bieden iets anders te doen. Een jaartje op een andere school of op een school in het buitenland kan ook heel motiverend wer ken." De overheid wil een deel van deze problemen oplossen door de vorming van brede scholenge meenschappen. Het thema 'Schaalvergroting' stond gisteren daarom centraal tijdens de on derwijsdag. In het basisonder wijs is het de bedoeling dat een aantal scholen straks onder één bestuur vallen die de grote lijnen uitzet. Het onderwijzend perso neel houdt zich dan bezig met de primaire taak, het geven van onderwijs. In het voortgezet on derwijs gaat het om de vorming van brede scholengemeenschap pen. Enorme inzet Ritzen erkende dat de onder wijskundige vernieuwing een .enorme inzet vergt van de scho len, van docenten en van het management. „We hebben in ie der geval negentig miljoen gul den uitgetrokken om de leraren te begeleiden door het geven van bijvoorbeeld cursussen." Een voorbeeld van een brede scholengemeenschap in Zeeuws- Vlaanderen is het ROC Wester- schelde in Terneuzen met drie duizend leerlingen en 250 perso neelsleden. „Wij zijn voorlopers maar volgens de landelijke nor men zijn we toch een kleine school. Hoe moet het dan met het basisonderwijs in Zeeuws- Vlaanderen gaan. Als je landelij ke normen toepast is er straks wellicht sprake van nog maar één basisschool in heel Zeeuws- Vlaanderen," aldus bestuurslid A. Stallaart van het ROC. Rekbaar Volgens gespreksleider G. van der Scheer van het forum rond om het thema Schaalvergroting is de term 'klein' een rekbaar begrip. „Wat is veel. Twee haren in de soep is veel maar twee haren op je hoofd weinig." De vrees van Stallaart werd on derschreven door Oude Kem pers. Hij wees op de situatie in de Verenigde Staten waar een gele bus door de kleine dorpen rijdt om leerlingen naar een massale school te brengen. „Heel handig," zei hij sceptisch. Naast het forum werden tijdens de vierde onderwijsdag diverse workshops gehouden en was een tentoonstelling te zien. Van onze verslaggever Goes - Het Nationaal Re validatie Fonds stelt 27.000 gulden beschikbaar voor de ondersteuning en deskun digheidsbevordering van (organisaties van) mensen wet een handicap in de provincie Zeeland. Daarmee honoreert de NRF een subsidie-aanvraag van de Zeeuwse Stichting voor Ge handicaptenbeleid (ZSG). Het is de bedoeling dat met het geld een aanzet wordt ge geven voor het opzetten van van een consulenten-netwerk in de verschillende regio's in de provincie. Door per regio consulenten in te zetten hoopt de ZSG met name de werk groepen gehandicaptenbeleid die in de Zeeuwse gemeenten actief zijn van deskundige on dersteuning te kunnen voor zien. De ZSG wil voor de consulen ten-functies het liefst mensen met een handicap werven, zo dat meteen een bijdrage wordt geleverd aan de arbeidsinte gratie van gehandicapten. De ZSG wil de gemeenten ertoe aanzetten een dergelijke con sulenten-functie in de regio te gaan bekostigen. Dat is vol gens de ZSG dringend nodig, omdat het gehandicaptenbe leid in het algemeen en het beleid op basis van de wet voorzieningen gehandicapten in het bijzonder, fors in bewe ging is. Minister Ritzen (midden) tijdens de rondleiding op De Vaart in Terneuzen. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Terneuzen - Ondanks de problemen rondom de schaalvergroting in het onderwijs hield minister J. Ritzen van Onderwijs gisteren een 'pep-talk' voor het Zeeuwse onderwijspersoneel. Rit zen sprak gisteren tijdens de vierde Katholieke Onderwijsdag op scholen gemeenschap De Vaart in Terneuzen. „Deze bijeenkomsten zijn nuttig om zorgen te uiten. Een ding moeten we niet vergeten. Het gaat goed met ons onderwijs. In Zeeuws-Vlaanderen zijn er nogal waf ouders die hun kinderen naar Belgische scholen sturen, maar internationaal telt ons onderwijs zeker mee. Ik wil graag praten over uw zorgen maai wel tegen de achtergrond van het enthousiasme over ons onderwijs." Een aantal schoolleiders vertalen schaal vergroting, bijvoorbeeld de vorming van brede scholengemeenschappen, in een ver kapte bezuiniging. Ritzen wil daar niets van weten. „De ontwikkelingen zijn onont koombaar. Het is fout te veronderstellen dat fusies van bovenop worden opgelegd. Het gaat om het belang van de kinderen. Met zijn allen bekijken hoe de middelen zo effectief mogelijk ingezet kunnen worden. Dit zijn geen bezuinigingsoperaties. Het gaat om kwaliteitsverbetering". Voor Ritzen zijn de voordelen van brede scholengemeenschappen duidelijk.Deze kunnen namelijk veel beter gestalte geven aan de basisvorming. „Ik denk daarbij bijvoorbeeld aan de variëteit van deskun digheid die de brede school in huis heeft en die van pas komen bij de invoering van nieuwe vakken techniek en verzorging. Zoals ook bij de begeleiding van zowel zwakkere leerlingen als ook de leerlingen die boven het gemiddelde uitsteken. Een ander voordeel van de brede school is dat leerlingen niet van school hoeven te veran deren bij tegenvallende resultaten of juist als de resultaten beter zijn dan verwacht." Ritzen juicht daarom de vorming van bre de scholengemeenschappen in Hulst, Ter neuzen, Vlissingen en Goes toe. Ook de schaalvergroting in het basisonder wijs is volgens Ritzen een middel om de kwaliteit van het onderwijs te kunnen handhaven. De operatie 'toerusting en be reikbaarheid' is in gang gezet. In deze operatie wordt rekening gehouden met bereikbaarheid, met name in landelijke gebieden. Het motto is: groot daar waar het kan, klein waar het moet. Naar schat ting worden tot 1996 1400 van de 8500 basisscholen opgeheven. Van onze verslaggever Sluiskil - De oorzaak van de grote brand die afgelopen dinsdagavond de handel in olie en verfprodukten Oppe neer op het industrieterrein Stroodorpe op de grens van Sluiskil en Sas van Gent to taal verwoestte is nog niet bekend. Het aangekondigde onderzoek naar het ontstaan van de brand door het Bureau Technische On dersteuning van de politie Zee land is gisteren door de Arbeids inspectie te Breda verboden. De reden daarvoor is gelegen in het feit dat er asbest is vrijgeko men die verwerkt was in de dakbedekking van de be- drijfsloods.' Voordat het onder zoek mag plaatsvinden, moet die gevaarlijke stof uit het oogpunt van volksgezondheid eerst wor den geruimd. H. Legel, die zich bij de Arbeidsinspectie bezig houdt met ongevallen waarbij asbest in het spel is, was gisteren niet bereikbaar om meer infor matie te geven. Een felle uitslaande brand die dinsdagavond rond kwart over De restanten van honderden blikken verf na de brand in de opslag van de firma Oppeneer. FOTO WIM KOOYMAN zeven uitbrak in de loods van Oppeneer, richtte voor enkele miljoenen guldens schade aan, zo schatte directeur Nieuwelink van de Sluiskilse olie en verfpro- duktenhandel. Het bedrijf trof gisteren zo snel mogelijk voor zieningen zodat de klanten toch bij de onderneming terecht kon den. „Gelukkig zijn onze tan kwagens gespaard gebleven zo dat die normaal kunnen blijven rijden,,, aldus Nieuwelink. De directeur van Oppeneer hoopt zo snel mogelijk te kunnen herbou wen. Het bedrijf is al twintig jaar gevestigd op het industrieterrein Stroodorpe en breidde pas vorig jaar de accommodatie uit met Van onze verslaggever Terneuzen/Middelburg - Korpschef A. Smeels van de regiopolitie Zeeland distantieert zich van een artikeltje in de jongste uitgave van Deltagolf, het personeelsblad van de politie. De redactie drukt daarin een foto af met een 'sneeuwpenis', gemaakt door de collega's in Vlissingen, en suggereert in de begeleidende tekst een sterke gelijkenis met iemand van het politieapparaat. „De aanwezigen vonden wel dat de pop op iemand moest lijken, maar wie? Iedereen had wel een kandidaat. De pop groeide steeds verder en werd bijna 1 meter 50 hoog. Het begon al behoorlijk op iemand te lijken. Daar nog wat sneeuw bij en nog een beetje wrijven. Maar wie stelde het nu voor? Sommigen wilden het een politiepet op zetten of een naambordje erbij plaatsen. We kwamen er niet uit. En toch had het iets bekends over zich," aldus het fotobijschrijft dat ondertekend is door Ploeg A district Walcheren. Smeels vindt dat dit niet kan. Hij bemoeit zich doorgaans niet met de inhoud van de krant omdat het redactie-sta tuut van de Zeeuwse politie een onafhankelijke redactie garandeert maar kon het nu toch niet laten. „Deze publi- katie getuigt naar mijn opvat ting van slechte smaak en had niet behoren plaats te vin den," schrijft Smeels in een brief aan de media. De redactie zegt bij monde van Jan van Mourick dat het onderwerp binnen de redactie uitvoerig is besproken maar dat toch besloten is om over te gaan tot publikatie. „Veel mensen hebben de pop daar zien staan. Dat is de werke lijkheid en die wilden we niet achter houden. Dat is voor ons de afweging geweest om te publiceren," aldus Van Mou rick. „Het is echt niet bedoeld om te shockeren." Op de vraag of de redactie het standpunt van Smeels kan be grijpen zegt Van Mourick. „Smeels vindt het onsmake lijk. De foto op zich roept dat ook op. Daarom hebben ,we ook besloten de foto niet zon der begeleidende tekst af te drukken." De sneeuwpenis heeft bijna een dag voor het politiebureau gestaan. Van Mourick bleef het antwoord schuldig op de vraag of het ding door de politie is opgeruimd of is weg gesmolten. Van onze correspondent Middelburg - „De mensen en de overheden moeten maar eens stoppen met het bedenken van redenen waarom iemand iets niet kan. In plaats van hun creativiteit en energie daarin te steken kunnen ze zich beter richten op zaken die wel kunnen." Commissaris der Koningin Van Gelder zei dat gisteren bij de opening van de eerste Middel burgse cadeauwinkel, galerie en koffieshop 'Dustoch', die wordt geleid door verstandelijk gehan dicapten. Van Gelder was het met iedereen eens om te erkennen dat niet iedereen alles kan: „Ik kan geen viool spelen, spreek geen Spaans en kan nog veel meer dingen niet. Bij verstandelijk gehandi capten is dat net zo, maar ze zijn wel degelijk in staat om een aantal dingen wel te doen. We moeten ontdekken waar hun ta lenten liggen, wat hun mogelijk heden zijn en waar ze plezier in hebben. We moeten dan ook niet meer praten over mensen met een handicap, maar praten over mensen met mogelijkheden", al dus Van Gelder. Vervolgens toog hij met in zijn gevolg tal van genodigden naar het winkeltje om daar voor het luttele en symbolische bedrag van een cent een aquarel te ko pen. De artikelen die in Dustoch te koop zijn, zijn alle door ver standelijk gehandicapten ver vaardigd. Het project biedt werk aan twintig geselecteerde deel nemers, die een opleiding van circa vier maanden achter de rug hebben en bij toerbeurt de win kel zullen bemannen of bevrpu- wen. Op langere termijn is het de bedoeling dat de medewerkers, die daarvoor de mogelijkheden hebben, te helpen aan een regu liere baan in een instelling of bedrijf. Van onze correspondent Vlissingen - „Een maritiem spektakel van jewelste", zo noemt de organisatie Sail Vlissingen '94, dat van 1 tot en met 4 juli in de Scheldestad wordt gehouden en waarbij vele spectacu laire tall-ships en museumschepen zijn afgemeerd. Wat een sail-evenement inhoudt hebben de bezoekers aan Sail Amster dam en Sail-Antwerpen kunnen meemaken: duizenden en duizenden bezoekers. Vlissingen rekent voorzichtig op een 600.000 bezoekers, maar in siders weten al te vertellen dat dat zeer voor zichtig is geschat. Voor niets is het maritieme feest overigens niet. De totale organi satie kost een dikke 7 ton en de gemeente Vlissingen staat garant voor 2 ton. De kosten moeten worden ge dekt door entreegelden, spon sors, donateurs en de verkoop van promotiemateriaal. Hoeveel en welke schepen Vlissingen zul len aandoen is nog niet bekend. In ieder geval hebben ziéh defi nitief aangemeld de Frederyk Chopin, een brigantijn met een lengte van 55,50 meter, een 108 meter lang stalen volschip de Khersones, een Bermuda Kits, de Eendracht, de Bermuda schoener Yuniy Baltiets. Naast het bezoek van de tall- ships met in hun kielzog de zo geheten bruine vloot, staan er nog een aantal andere activitei ten op het programma. Zo is er onder meer een maritieme expo, een shanty festival, een demon stratie van de reddingmaat schappij, straat theater en duik- demonstraties. Een in juni te verschijnen Sailkrant in egn op lage van 250.000 geeft tegen die tijd het volledige programma en een overzicht van alle deelne mende schepen. kantoorruimten. De schamele resten van de gebouwen moeten allemaal tegen de vlakte. Binnen het bedrijf waren veilig heidsmaatregelen genomen om calamiteiten te lijf te gaan. Er hingen brandblussers en de voorraad verfverdunners was opgeborgen in een aparte kluis. Van onze correspondent Den Haag/Hulst - De provincie Zeeland moet opnieuw bekijken of op het voormalige Milock-terrein aan de Steense- dijk in Hulst toch een Aldi-winkel gebouwd mag worden. Dit is een gevolg van een gisteren bekend geworden uitspraak van de Raad van State. Eigenaar E. Wauters van het Milock-complex, waar de Aldi zich wil vestigen, stelde bij deze rechter een spoedprocedure in omdat de provincie weigerde mee te werken aan de komst van de winkel. Wauters wil de Aldi al jaren naar het Milock-terrein krijgen. De gemeente Hulst is bereid aan de verhuizing mee te werken. De provincie houdt echter vast aan het beleid dat detailhandel in de binnenstad geconcentreerd moet worden.

de Stem | 1994 | | pagina 17