Controle verandert niets aan toestroom asielzoekers 'Een aandeel HCS was niet meer dan een loterij-lot' Vice-voor 'Iwim(ih -DESTEM- DESTEM Zelfstandig DESTEM BINNENLAND BUITENLAND PESTEM Bolkestein (1) Bolkestein (2) Adamo Yoorkenniszaak draait om al dan niet genoten voordeel bij aandelen-dumping Lingerie van wereldklasse WOENSDAG 23 MAART 1994 Bolkestein heeft beschamen de uitspraken gedaan. De eni ge wijziging die Bolkestein aanbrengt aan de leuze 'eigen volk eerst' is, dat hij het eigen landje (dat niet zonder de andere kan bestaan) vergroot tot Europa. Als Afrika dan toch voor de Afrikanen (of andere Derde-Werelddelen) zou moeten zijn, dan hopelijk op alle vlakken, ook gevrij waard van de economische uitbuiting van ondermeer Eu ropa! Derde-Wereldlanden, die zich verzetten tegen de uitbuiting door de rijke landen worden gecriminaliseerd met dema gogische termen en ofwel plat gebombardeerd (bijv. Irak) of middels een economische blokkade gewurgd (bijv. Cu ba). Overigens tot wat de leu ze 'eigen volk eerst' leidt blijkt voor iedereen toch maar te duidelijk in ex-Joe- goslavië! Een burgeroorlog, waar dankzij de nationalisch- tische theorie en racisme, Duitsland gevolgd door Euro pa, oorzaak van is! Wat of wie ligt er feitelijk aan de oorzaak van de vluchtelin genstroom in de wereld? Iets voor Bolkestein en de WD om over na te denken. Dat de WD de uitspraken van Bol kestein alleen maar 'voorba rig' noemt geeft te denken over de hele WD Luk Brusselaers Kuitaart Immigratie en asielzorg groeien West-Europa en ze ker het dichtbevolkte Neder land boven het hoofd. De meerderheid van de bevol king ervaart dit zo, maar als iemand daarover een serieuze discussie probeert te starten, vallen bijna alle politici en hulpverleners verontwaar digd over hem heen en wordt een van de grote problemen van deze tijd weer eens niet besproken In de natuur organiseren so ciaal gerichte levensvormen zich meestal in groepen. De groepen houden afstand van elkaar. Mensen reageren in gewikkelder, maar vallen toch vaak op dit patroon te rug, wanneer de verschillen met de eigen groep als te groot ervaren worden. Men sen, die zich weten aan te passen worden meestal snel geaccepteerd en gewaar deerd. Helaas gaat het met bevol kingsgroepen vaak anders. Cultuurverschillen zijn niet altijd zo verrijkend voor een samenleving als sommige ide alisten beweren. Ook in Ne derland veroorzaken ze on vrede en spanningen tussen bevolkingsgroepen, die wij vroeger niet kenden. Gelukkig is de Nederlander niet zo heetgebakerd, maar de ontwikkelingen in de oude wijken van de grote steden zijn toch niet direct hoopge vend. Politiek en hulpverle nend Nederland reageren daar maar slecht op. Nieuw komers worden in bescher ming genomen. Problemen van oorspronkelijke bewoners worden afgedaan met een ze- depreek over tolerantie. OPBestem6'6" 'n te koten en te bewerken. ^,TbTteZmm- ;«°™'chd*ednetniet factie het metuv/ [standpunt eens is. Premier Lubbers stelde vorig jaar, dat de eerste jaren in het kader van onder andere ge zinshereniging op zo'n 65.000 immigranten per jaar gere kend moet worden. Hoe vin den al die mensen hier aan sluiting Asielzoekers stellen ons voor andere problemen. Hun aantal stijgt met de dag en we zien eigenlijk geen kans meer ze behoorlijk op te vangen. Wanneer vluchtelingen meer dan nu in de eigen regio op gevangen worden, zullen ze in de meeste gevallen in goedkope landen terechtko men, waar ze in combinatie met enige zelfwerkzaamheid voor 500.- in plaats van voor 35.000.- per persoon per jaar behoorlijk verzorgd kunnen worden. In dit model ligt Nederland uiteraard in de regio van ex- Joegoslavië en leveren wij een redelijke bijdrage in de kos ten voor de andere regio's. De heer Bolkestein komt in een van zijn zes punten tot onge veer dezelfde conclusie. Ge zien de reacties vinden zijn collega's dat maar een slecht idee, maar het zou beter zijn als ze zich verdiepten in de vraag hoe het dan wel moet. Misschien wordt de commotie over het plan Bolkenstein dan toch nog de aanleiding om eens wat zakelijker over im migratie en asielzorg te gaan denken. Oosterhout W.L. van Wierst Deze brief schrijf ik naar aanleiding van Deze Tijd van Merijn van 10 maart. Ik ben het volkomen met hem eens dat de Duitse en Franse taal veel te weining aandacht krij gen en ook dat Hilversum daar iets aan zou kunnen doen, maar dat kan zelfs de schrijvende pers! Voor de mensen die trouw bleven aan bijvoorbeeld Salvatore Ada mo is het een bedankje waard als alleen al zijn naam wordt genoemd in zo'n artikeltje als dit, zover is het al gekomen! Het zou goed zijn als jullie ook iets meer zouden doen. Op 1 november werd Salvato re 50 jaar, op die datum vier de hij ook zijn 30-jarig arties ten jubileum. In België ontving hij vorige week twee gouden platen en een platina plaat, daar wordt hij nog wel gewaardeerd! Hier komen zelfs de moderne chansons niet aan bod want het is Engels wat de klok slaat. Waar ik dus op wacht en op hoop is een eerste aan- ■zet tot verandering. M. Broeders-v.d. Borst Etten-Leur Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, 9 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per halfjaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur S 076- 236242/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. t Van onze redacteur geestelijk leve Utrecht - Het aartsbisdom U' wpiaert elke toelichting op ee roepsverbod, dat het heeft vaardigd tegen vice-voorzitter! Verstegen van de Acht Mei I ging (AMB). Het aartsbisdom gert Verstegen aan te stelle pastoraal werkster. 1 Den Haag (anp) - Het Clj gaan maken of de partij op j de stembus komt. De jai christen-democraten wordt] De afgelopen maanden was in de opiniepeilingen de plaats van het CDA als grootste partij onom streden, ondanks fors verlies. Nu komt de positie van de christen democraten als onbetwiste num mer één in het geding. Dat leert de gisteren gepresen teerde wekelijkse 'Politieke Ba rometer' van bureau Inter/View. De enquête is' gehouden tot en met maandag 21 maart. De cij fers geven aan dat de christen democraten op een absoluut dieptepunt zijn beland. WD en PvdA zitten de partij op de hie len. D66 valt flink terug. De Parijzenaar die de marechaussee in de trein heeft opgepakt, blijkt wat hasj in zijn schoen te heben. Met in totaal een boete til 34 zetels 150 gulden staat hij even later weer buiten. „Weet je waar ik me nou druk over maak?" De agent van de spoorweg politie op Rotterdam Centraal wacht het ant woord niet af. „Ik maak 'me nijdig over zo'n poli- tie-inval met 120 man in zo'n naai-atelier. Heli kopter erbij, officier van justitie, rechter-commis- saris, een hoop journalis ten, televisie-camera's. Wordt er zo'n ateliertje gerold met tien mensen, 't Weliswaar zwart, maar die mensen verdienen tenminste him kost nog. Hier pluk je binnen tién minuten zo maar dertig illegalen weg. Bij de voordeur van een politie bureau, begrijp je. Daar maak ik me nou druk om. Door onze redacteur Kees den Exter Bij de Koninklijke Marechausse zijn de laatste dagen zoveel vra gen van de media binnengeko men dat van hogerhand de boel gekanaliseerd is: om twaalf uur excursie tijdens een controle in de trein die vanuit Parijs naar Rotterdam rijdt, om drie uur controle bij de grens bij Ha- zeldonk. Wie mee wil, is welkom en vragen staat vrij. De confron tatie met de praktijk van alledag maakt in ieder geval een ding glashelder: ook al trek je hon derd blikken met marechaussees open, dan zal dat helemaal niets of heel weinig veranderen aan de toestroom van asielzoekers naar Nederland. De dagelijkse gang van zaken wijst dat uit, maar ook de prak tijk-ervaring van de mannen van de marechaussee. Al dient ge zegd dat de geüniformeerde mannen van de grensbewaking wel de overtuiging hebben dat vergroting van hun aantal wel een extra drempel vormt voor mensen die zich, al dan niet legaal in Nederland willen vesti gen. Betrekkelijk De trein Parijs-Amsterdam ver trekt even na twaalven vanaf het station in Roosendaal. Het is niet druk. 'Volstrekt willekeurig' vragen twee marechaussees een beperkt aantal van de reizigers om hun papieren. Volstrekt wil lekeurig is maar betrekkelijk, want met driedelig grijs en een diplomatenkoffer mogen de pa pieren al gauw in de binnenzak blijven. Twee gecontroleerden hebben geen paspoort bij zich: een jonge, sportief geklede Portugees die zegt Julio Cesar te heten en een wat slordig geklede Parijzenaar - zegt ie - met hippie-haar. Hen wordt vriendelijk verzocht mee uit de trein te stappen in Rotter dam. Zij zijn de pechvogels van van daag. Want onomwonden geeft marechausse Verhagen toe dat het vandaag de enige trein is die gecontroleerd wordt op de tien tallen die dagelijks via Roosen daal het land binnenkomen: „En als er geen journalisten meege gaan waren, dan was er hele maal niet gecontroleerd." In de catacomben van Rotter dam Centraal geniet de mare chausse gastvrijheid van de spoorwegpolitie. Julio en de Pa rijzenaar worden opgeborgen in een verhoorkamer en gefouil leerd. Julio vindt het allemaal wel gezellig. Hij spreekt redelijk Nederlands: „Ik heb geen pistool en geen mes en geen heroine." In zijn kleding wordt ook niks verdachts gevonden. Maar in twee minuten tijd geeft hij twee verschillende geboortedata op die bovendien niet overeenko men met de datum in zijn maandkaart van de trein. Hij lacht een beetje schaapachtig, maar kan verder ook geen dui delijkheid geven over zijn mid delen van bestaan en zijn woon plaats. „Ik ben student. Af en toe woon ik hier en dan weer daar. Meestal bij vrienden. Af en toen werk ik om aan geld te komen Mijn paspoort? Dat ben ik kwijt." In de aanbieding Marechaussee Verhagen denkt er zo het zijne van. Hij doet Julio 'in de aanbieding' bij de Vreem delingenpolitie in Rotterdam, voor dit geval het aangewezen adres: maar daar hebben ze geen belangstelling/geen tijd/geen plaats voor Julio. Terwijl hij toch precies voldoet aan de cri teria die een mens tot ongewenst vreemdeling maken: geen midde len van bestaan en geen identi teitspapieren. Verhagen: „In zijn voordeel pleit dat hij niet in het zwarte boek van de vreemdelingenpolitie voorkomt." Kortom: een uur na zijn aanhouding staat Julio weer buiten met een bekeuring van vijftig gulden. Omdat hij geen paspoort kon tonen. Minder goed, maar ook nog niet heel slecht, loopt het af met de Parijse hippie. In zijn jaszak zit een fors knipmes, in zijn linker schoen een bedrag van omgere kend twee duizend gulden en in zijn rechter schoen wat hasj. De mannen van de Spoorwegpolitie kennen hun pappenheimers. Een van hen: „Die komt hier in Am sterdam of Rotterdam heroïne kopen voor zeven tientjes per gram. Thuis versnijdt hij de boel een keer of vier met vim en het spul dat hij dan heeft verkoopt hij voor 200 gulden per gram." De Parijzenaar krijgt een boete van vijf tientjes omdat hij geen paspoort heeft en één van hon derd gulden voor het mes dat bovendien in beslag wordt geno men. Van de hasj doet hij vrij willig afstand. Zo heeft de offi cier van justitie het telefonisch bevolen en zo gebeurt het. Waar na onze Parijzenaar zijn weg kan vervolgen. Op lilt In de kantine van de Spoorweg politie gaat het al gauw over drugrunners. Een agent: „Als de trein uit Brussel aankomt en wij zijn niet op het perron, dan staan er zo dertig-veertig van die lui klaar die passagiers meetro nen naar een drugpand. Die krij gen tien procent tip en ze zeggen zelf dat ze een slechte dag heb ben als ze 500 gulden verdienen. Dan weet je wel dat een reken machine op tilt slaat als je pro beert uit te rekenen wat de han delaren omzetten. Die runners lachen om een stationsverbod of om de bon van acht tientjes voor overtreding van dat stationsver bod." Zo veel is duidelijk: bij de Spoorwegpolitie in Rotterdam eten ze een boterham met cynis me. Ook de bloeddruk van mare chausse Verhagen gaat amper omhoog van het feit dat hij van daag een drugkoerier en een ille gaal heeft gepakt en weer heeft moeten laten lopen met een boe te van niks aan de broek. In het kielzog van kapitein Alex van Pelt, voorlichter van de ma rechaussee, gaat het vervolgens naar Hazeldonk, de razenddruk- ke grensovergang bij Rijsbergen. Het langzamerhand van de tele visie bekende beeld van motora genten die auto's met een bui tenlands kenteken naar de kant dirigeren voor nader onderzoek. Na die voorselectie blijken bij de een na de ander de papieren niet in orde. Met een bon van vijf tientjes worden ze teruggestuurd naar Belgie. In de commandobus van de ma rechaussee gaat het tussen jour- FOTO DE STEM/DICKDEBI nalisten en wetsdienaren al ij over de maatregelen die de poll tiek in petto heeft om de stroojf asielzoekers in te dammen. I conclusie is al snel dat dat nitj zal lukken met meer marechaus see. Geen marechausse wil i uit zijn mond opgetekend zien in de krant, maar duidelijk is dal Nederlands open grenzen quT aantal een veel grotere aantak! kingskracht uitoefenen op ta| tenlanders die hier een crimini inkomen wensen te verwmtl dan op ontheemden die hier w:| ligheid en rust zoeken. Cijfers spreken echter boekde len. Vorig jaar werden periodieke controles 620 men teruggestuurd omdat hun papie ren niet in orde waren. Op he nen die vanuit Roosendaal' noordelijke richting vertrokken, waren dat 250 buitenlanders. Bij de grenspost Hazeldonk weiden in 1993 welgeteld 16 asielzoekers onderschept. Opperwachtmeester J. Flokstal van de marechaussee in Breasl „Ik heb voor de Verenigde NaT ties een half jaar in Afghanistan gezeten. Daar worden koud gemaakt voor een verkeer! de beweging, voor een blik dial niet helemaal bevalt. Ik kan me| voorstellen dat die mensen e veilig onderdak zoeken in Nt-| derland. En dat is andere koekl dan een illegale Marokkaan die I de kost verdient als drugrunner Dat wordt ook nooit een i zoeker. Die hecht waarde aan zijn illegaliteit." Het CDA kan in het jongste onderzoek nog slechts rekenen op 22,2 procent van de kiezers gunst. Omgerekend is dat goed voor 34 zetels, twee minder dan vorige week. Die score brengt de partij op een dramatisch verlies van 20 van de huidige 54 zetels. De WD is met 31 zetels het CDA dicht genaderd. Het leek er vorige week op dat de christen-democraten na een eerder dieptepunt van 35 zetels vanwege de aow-perikelen, weer wat opkrabbelden. Het heeft er nu alle schijn van dat potentiële CDA'ers .niet geïmponeerd zijn door de nadere aow-voorstellen van Brinkman. Ook de weigering van Brinkman om een debat over de aow met PvdA-leider Kok aan te gaan, kan het CDA parten hebben gespeeld. Bij het CDA was gisteren bijster weinig animo om te reageren op de cijfers. Een zegsman wilde slechts kwijt dat het het resul taat tegen viel na de wat hoop- (ADVERTENTIE) „Op HCS zijn in de zo mer van 1991 echt geen superwinsten meer te maken. Het aandeel in het Bossche automatise ringsbedrijf is dan al niet meer dan een loterijlot." Dat maakte getuige-des- kundige Rietkerk giste ren duidelijk op de eerste zittingsdag van het pro ces tegen drie grootaan deelhouders en het effec tenkantoor Suez-Kooij- man wegens misbruik van voorwetenschap bij beurshandel. Door Mieske van Eek Misbruik is volgens Rietkerk moeilijk hard te maken. Omdat niet vast staat dat de drie meer wisten dan andere beleggers en omdat er onder deze omstandig heden -het gaat niet om een gezond bedrijf, maar om een bijna failliete zaak - nauwelijks voordeel te behalen valt. Ook de andere getuige deskundi ge prof. W. van der Grinten legt de rechtbank geduldig uit dat de informatie die de grootaandeel houders na 30 juli 1991' hebben nauwelijks koersgevoelig is. En over de koersorchestratie die Van den Nieuwenhuyzen onom wonden toegeeft, zegt de prof: „Alleen manipuleren met de aandelen om de koers te verla- De drie verdachten in de HCS-affaire. V.l.n.r. Joep van den Nieuwenhuyzen, Eric Albada Jelgersma en Leon Melchior. F0T0 ANP gen is niet strafbaar." Twee an dere deskundigen gaan wel uit van misbruik van voorweten schap, maar werden gisteren niet gehoord. Vergadering In de zomer van 1991 behoedt een reddingsplan van de drie aandeelhouders (Joep van den Nieuwenhuyzen, Eric Albada Je lgersma en Leon Melchior) en de banken (ABN Amro, NMB Post bank en Crédit Lyonais) het noodlijdende HCS voor een on middellijk bankroet. Op 30 juli steken de banken, de drie aan deelhouders en de HCS-bestuur- ders de koppen bij elkaar om de redding te bespreken. Het wordt een chaotische verga dering, waar iedereen iets anders wil. Slechts met moeite wordt een soort akkoord bereikt. Een schriftelijk verslag van de bij eenkomst is er niet. Terwijl juist deze vergadering de spil is waar het hele proces om draait. Wat hebben de aandeelhouders afge sproken en wisten zij na de ver gadering meer dan andere beleg gers konden weten? Het blijft gissen en reconstrueren voor de rechtbank. Om de buitenwacht goed te in formeren werd op de ochtend van 31 juli meteen een persbe richt de wereld in gezonden. Daarin staat dat banken en aan deelhouders samen 127,5 miljoen in HCS steken om het bedrijf te redden. Dat geld wordt verstrekt in de vorm van een aandelenuit- gifte. Van den Nieuwenhuyzen en Al bada Jelgersma geven beiden 25 miljoen nieuw kapitaal. NMB Postbank 7,5 miljoen. Verder verstrekken de banken niet echt geld. Ze zetten leningen om in aandelen om de financiële druk op HCS te verminderen. Het 'echte' geld kwam geen moment te laat, want HCS kon de lonen over juli niet eens betalen. In het persbericht staat verder dat de wijze van uitgifte en de uitgiftekoers later bekend zullen werden gemaakt. Dat laatste was namelijk het punt waarover de partijen het niet eens konden worden. De banken dringen sterk aan op een onderhandse uitgifte tegen een zo laag mogelijke koers. Dat werkt sneller en er is geen dure prospectus nodig, waarin boven dien allerlei pijnlijke zaken over HCS zouden moeten worden geëtaleerd. De aandeelhouders voelen meer voor een openbare uitgifte, omdat zij hun risico dan kunnen delen met andere beleg gers. Van den Nieuwenhuyzen en Albada Jelgersma zouden er niet rouwig om zijn hun belang in HCS wat kleiner zou worden. Van den Nieuwenhuyzen vond de vergadering helemaal niet chaotisch. Hij gaf toe die avond verscheidene onderonsjes gehad te hebben met Groenink. „Wijl wisten wat we wilden. De koen van het aandeel moest omla: Dat zou de redders meer aande-1 len opleveren voor hun geld. „Die koers was niet reëel voor I een aandeel in een bijna failliet bedrijf met een negatief ei vermogen (meer schulden bezittingen)." Waan Van den Nieuwenhuyzen g toe dat hij die bedoeling niet heeft duidelijk gemaakt aan andere twee aandeelhouders. Die I vertellen in de waan te zijn ge-1 weest dat het ging om stijging j van de koers te voorkomen. Als het persbericht is gepubli ceerd voelt Van den Nieuwen huyzen zich vrij om aandelen op de beurs te gooien om de koers te drukken. De buitenwacht kan dan net zo veel weten als hij, dus is volgens hem geen sprake van voorwetenschap. De officier van jusitie W. van Nierop heeft daar een andere kijk op. Volgens hem wisten de aandeelhouders dat de banken alleen het plan zouden steunen bij onderhandse aandelenuitgif- te. Dat wisten de andere beleg gers niet. Of de drie hier voor-1 deel door konden halen is in zijn ogen minder belangrijk. Het gaat meer om de opzet voor deel te behalen of op zijn minst om nadeel te beperken. En van voordeel is achteraf geen sprake- HCS is toch failliet en de aande len zijn geen cent meer waard. m INTERNATIONAL SURINAME IS weer in het niej Desondanks is dat, hoewel d Brokopondo-centrale niet on belangrijkste probleem waar S Wie de macht ook heeft, hij moeten keren. Dat kan slechts Nederland is bereid hulp te ve ligt op Paramaribo te wachten Nederland eist echter dat, ter ding der hulp, een internatic houdt op de hervorming van kort wilde Paramaribo daar curatele. De Surinaamse over zaken te stellen. Minister Pronk wist een paai collegae van de redelijkheid overtuigen. Weinig kon een T weg staan. Behalve presideni door zijn eigen ministers in di oude standpunt. Het IMF mac buurten, maar van controle bang dat zijn tegenstanders souvereiniteit prijs gegeven te Met de nieuwe problemen er in het zadel te blijven, zijn pi opstandelingen, hoe criminee komen voor de armsten. En Een economische hervormin kloof tussen arm en rijk word' Het bewind Venetiaan leek o len om belasting te heffen o| op tafel. De sterkste schoud deel, van de lasten moeten dj De bezetting en gijzeling in dat de regering in Paramari iets minder 'zelfstandig', ms Vooral voor de grote meerde v

de Stem | 1994 | | pagina 2