Meer huurwoningen in Hulst n tegenheid Hulst steekt drie jaar lang alle subsidie in restauratie basiliek DE STEM Waterschappen leggen geschiedenis vast Gemeente wil nog dit jaar negentig woningen bouwen in sociale sector Aan de slag voor boomfeestdag PLAATSELIJK NIEUWS DAG KLAPPER POLITIE RAPPORT Jeugdorkest Young Ones viert eerste lnstrum met groot jubileumconcert yroso A ÖITCEI 1MIMM BACKT" 1 immm Meisjes showband Kloortje beginnen seizoen '94 sterk particulieren Vo KORTING. E KRING PËSTBM ZEELAND C2 Dia-avond over tuinen voor ZKV Kiezen Mi sm A» IM IE' mmu bk hm.mM mm m mmr Schapen Gezag Heikant Hulst EXAMENS Lage opbrengst collecte voor Den Dullaert Koffieconcert van fanfare Terhole in eigen dorpshuis Ruim baan voor baantjestrekkers in de Driehoek 1994 Is, bedankje, jubileum, (huwelijk, verloving, fc, prestatie, examen, braham, enz. Ir kolom 1.09 incl. BTW fegel verplicht. Foto of (formaat 35 x 40 mm V. Overige tarieven op I Foto's worden niet Iretourneerd. ƒ882 of geef uw tekst r plaatsing af bij één van In. Schriftelijke opgaven lend geaccepteerd indien b bekend zijn, ook indien lling bijgevoegd is. Ins het recht voor teksten fvan redenen te weigeren, pever klachten bereiken geven tekst behoudt de fet recht voor om de naam fitgever bekend te maken. |)pa de Waal werd 60, niet vergeten (ar wel te laat. (Proficiat i en kleinkinderen how-how en service van (zich daar zó prettig bij, CIRCtE 11EASE e B V./Auto Kar B.V. - 01670-61490 B.V./P. va„ T||burg Bastianen VW B.V. - WOENSDAG 23 MAART 1994 Van onze verslaggever gulst - Door drie keer ach tereen de jaarlijkse monu- mentensubsidie in te leveren aeeft Hulst nu definitief de hoogste prioriteit aan de res tauratie van de basiliek, in clusief de toren. Dat is nodig om een aanvraag te kunnen doen uit de knelpunten- pot van Monumentenzorg. Die aanvraag moet, samen met het restauratieplan van de basi liek en de toren, voor 1 april bij Monumentenzorg liggen. Wet houder P. Weemaes stelt dat dit ook gaat lukken. Om in aanmer king te komen voor geld uit die knelpuntenpot moet Hulst dus de 'gewone' monumentensubsi dies voor de jaren 2000 tot en met 2002 inleveren. Het karwei gaat alles bij elkaar tegen de 20 miljoen gulden aan lopen. De basiliek is eigendom van het kerkbestuur, de toren van de gemeente. Om kosten te bespa ren moeten kerk en toren gelijk tijdig aangepakt worden. Gezien de kosten en de tijd die er voor nodig is zal het project gefaseerd moeten worden aangepakt. In de eerste fase komt de westgevel aan bod, in de tweede' fase de daken, de goten en de toren. Inmiddels heeft Hulst een tegen- vallertje gekregen. Er moet na melijk nog eens bijna twee ton monumentensubsidie naar de al enkele jaren geleden afgeronde restauratie van de Rabobank aan de Grote Markt. Daarvoor willen B en W dan maar het budget van 1997 gebruiken, dat eigenlijk was bedoeld voor het Oranjebolwerk. Daarvoor wordt nu het subdidiebudget voor 1999 gereserveerd. Voor het Oranje- bolwerk is de realisering van de bodemsanering van belang. Die wordt naar verwachting in 1995 aangepakt. Het is de bedoeling om in aansluiting daarop het bolwerk te reconstrueren. Een ander heet hangijzer is de Keldermanspoort. Daarvoor is op dit moment een restauratie plan in voorbereiding, maar er is nog geen zich op wanneer dat kan worden uitgevoerd. Datzelf de geldt voor de Dubbele Poort. Een en ander is verwoord in het gemeentelijk meerjarenprogram ma Monumenten, dat deze maand door de gemeenteraad wordt vast gesteld. Van onze verslaggever Hulst - In de gemeente Hulst wordt dit jaar de hoogste prioriteit gelegd bij de bouw van sociale huurwoningen. Dat besluit is ingegeven door het feit dat er in Hulst een lange wachtlijst is met mensen die op zoek zijn naar een huurwoning. Het budget dat Hulst van het Rijk krijgt voor de sociale bouw sector gaat dan ook volledig naar huurwoningen. Dat bete kent dat er in Hulst dit jaar geen premie-koophuizen kunnen wor den gebouwd. Daarnaast moet de gemeente sti muleren dat, in het kader van stadsvernieuwing en huisvesting van ouderen en gehandicapten, huurwoningen in de verschillen de stadsvernieuwingsgebieden Binnen de kernen worden ge bouwd. Daarvoor kan volgens B en W het budget ten behoeve van plaatselijk verschillende om standigheden en toeslagen voor huurverlaging een goede bijdra ge leveren. Als alle plannen doorgaan wor den er dit jaar in de gemeente Hulst ongeveer negentig nieuwe huurwoningen gebouwd. De Hulster Woningbouwvereniging wil twintig woningen bouwen aan de korte Bellingstraat, 43 woningen in het plan Baudeloo Voorzitter van het jeugdorkest is de 22-jarige Arno Kramers. Hij studeert aan de HTS en is ver kikkerd op zijn trompet. Hij speelt in The YoungOnes, de Stedelijke Harmonie Hulst en in John White's Big Band. Zijn va der W. Kramers beheert het se cretariaat. De Belg Carl Huybrechts presen teert het lustrum-concert, dat om 20.15 uur begint. „We zoch ten iets spectaculairs en kwamen vanzelf terecht in het sfeertje van de Promsconcerten in het Antwerpse Sportpaleis. Nou als ze daar enthousiast zijn over presentator Carl Huybrechts, moet dat hier ook lukken. Ook is gezorgd voor een lichtshow met laserstralen en kleurige lichtef fecten". Van onze correspondente Hulst - De Vrouwenvereniging ZKV (Zeeuwse Katholieke Vrou wen) houdt woensdag 23 maart een dia-avond. De avond begint om 19.30 uur in het dienstencentrum De Lieve. Atie Kayser vertelt over de mooiste tuinen in Nederland en in het buitenland. Ze illustreert haar uitleg met dia's. De voor stelling is gratis en belangstel lenden, toekomstige leden, zijn welkom. EDITIE ZEELAND Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnummers op pagina A2. Openingstijden: 8 30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm Peter Oggel (editie-chef), Frank van Cooten, Frank Deij, Ton Koomen (sport), Harold de Puijsseleijr. Goes: Cees Maas, (provincie redacteur). Hulst: Eugène Verstraeten (Piv. editiechef) Advertentie-exploitatie inspecteur Zeeland: CMenu, 8.93 privé tel. 09-3293459940. en twaalf tot zestien huizen in het plan de Oversprong te St- Jansteen. Ook de Regionale Wo ningbouwvereniging heeft bouwplannen. Er zijn vier huur woningen gepland in Clinge en tien huizen in St-Jansteen. De verdeling van het budget voor sociale woningbouw in Hulst komt eind deze maand aan de orde tijdens de raadsvergade ring. De raad krijgt dan meteen het voorstel om de grond voor de twintig woningen aan de Korte Bellingstraat te verkopen voor ruim 150.000 gulden. De ge meente kan daarmee de sloop- kosten van het voormalig stads kantoor betalen en een deel van het saneringsplan Lange Bel lingstraat. De gemeente zit ech ter ook nog met de reconstructie van een deel van de Korte Bel lingstraat en komt daardoor in totaal ongever 120.000 gulden tekort. Als de preciese kosten bekend zijn krijgt de raad een voorstel om het tekort te dekken uit de reserve stadsuitleg. Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Hulst - Het Zeeuws-Vlaams Jeugdorkest The Young Ones bestaat vijf jaar. De eerste mijlpaal wordt gevierd met een concert op vrijdag 8 april in Den Dullaert in Hulst. „The Young Ones is een orkest dat samengesteld is uit jeugdige muzikanten tussen de 12 en 25 jaar. Een riskante leeftijd, want door studie of werk vallen er steeds af. Maar dat houdt ook in dat diegenen die erin spelen en thousiast zijn. Wij hoeven niet mee te doen aan concoursen en bouwen daarom aan een totaal ander repertoire," vertelt Arno. „We spelen fris van de lever, jeugdig en soms gedurfd, niet alles wordt tot in de finesses afgewerkt, maar we willen wel kwaliteit leveren. Met het instu deren van ongeveer twintig nieu we nummers per jaar hebben we al een ruime keus. Joop de Poot- er is een jonge dirigent en die kan zich heel goed vinden in de geestesgesteldheid van de leden. We spelen vooral lichte muziek, populair en goede arrangemen ten, muziek uit films en musicals en ook popmuziek." Het programma van 8 april wordt even op tafel gelegd, maar is eigenlijk nog geheim. Een snelle blik leert dat de Pink Panther, de fabulous Miami Sound Machine muziek voor spektakel moeten zorgen en dat het orkest ook vier maal een gastsoliste begeleidt. Deze gastsoliste is Justine Pel- melay, een bekende van het Son gfestival. „Ik studeer trompet bij Frank van der Poel en die heeft een vriend in de Marinierskapel en die zijn vrouw is Justine Pei- melay. Eenvoudig, niet," lacht Arno Kramers. „We begeleiden haar bijvoorbeeld in het speciaal voor haar geschreven nummer This is my song en verder in delen van les Miserables en het Summertime van Gershwin. Het orkest wordt bij deze nummers versterkt met een basgitarist en een toetsenist. The Young Ones kozen de Noordhal van het gemeen schapscentrum den Dullaert uit omdat de grote zaal voor de lichtshow te klein is. The Young Ones zijn geen con currentie voor de anderen en daarom begrijpen vader en zoon Kramers niet waarom er toch nog een negatieve houding is van sommige verenigingen. „Wij vechten niet, wij passen ons aan en kijken naar de programma's van andere groepen. Als er een uitvoering is van een harmonie waarin een lid van the Young Ones speelt, dan gaat de harmo nie voor. Wij vormen geen be dreiging, we willen alleen lekker spelen en kiezen voor een afwij kend repertoire." DE LAATSTE gedenksteen in deze serie is echt nog niet in zicht, want Zeeuws-Vlaanderen is in dat opzicht veel rijker dan menigeen weet of denkt. Één ding begint zich al af te geke- nen: de waterschappen leggen het meest van al hun historie voor de eeuwen vast in steen of andere zichtbare tekenen. Verhoudingsgewijs gezien veel meer dan gemeenten of andere openbare instellingen. Het is ook niet iets van de laatste tijd, dat zal in de loop van deze serie nog wel blijken en het is geen louter Zeeuws-Vlaamse of Ne derlandse traditie. In Vlaande ren zijn ze er al even royaal mee. Vroeger was dat zo en nu is dat nog zo. Op zich niet zo heel vreemd misschien, want per slot van rekening zijn de water schappen de oudste democrati sche instellingen van de Neder landen. Ontstaan in Vlaande ren, gaf al in de elfde of twaalf de eeuw de landsheer of zijn vazal, de gewestelijke graaf, een deel van zijn macht uit handen aan de wateringen of waterschappen. Wateringen voerden en voeren het beheer over het binnenwater, waaron der de afvoer van het teveel wel het belangrijkste is; water schappen doen hetzelfde, maar hebben ook nog de zorg voor de zeewering. In Vlaanderen bestaat dat ver schil nog altijd, in Nederland enerzijds niet meer, maar an derzijds moet gezegd worden dat er tussen de Zeeuwse wa terschappen, de Hollandse hoogheem- en heemraadschap pen en de Drentse of Limburg se waterschappen wel verschil len bestaan. Het zou ons te ver voeren om daar nader op in te gaan. Een recent ontstaan ver schil bijvoorbeeld is dat de Zeeuwse waterschappen ook de zorg voor de waterkwaliteit hebben, elders ligt die taak bij afzonderlijke schappen. Die waterschapen waren demo cratische instellingen, omat ze hun eigen bestuurders mochten kiezen. In eerste instantie, en eeuwenlang, waren dat enkel de grondeigenaren. Rond 1955 ontdekte men dat ook huiseige naren en bezitters van andere opstanden belang hadden bij een goed waterbeheer en het zogenaamde 'gebouwd' mag se dertdien ook meebetalen. Het uitgangspunt van de water schappen is altijd geweest, dat wie belang heeft, moet betalen, maar dan ook zeggenschap krijgt, de zogenaamde trits: be- lang-betaling-zeggenschap. Toen ook de zorg voor de wa terkwaliteit aan de water schappen kwam, kreeg die ca tegorie ook vertegenwoordi gers, hoofdingelanden en ge zworenen, in het bestuur. Deels zijn die door ons allemaal ge kozen, maar dat is voor heel veel mensen volkomen onge merkt voorbij gegaan, deels zijn ze aangewezen door de gemeenten. Recentelijk is aangetoond dat pachters van gronden en huur ders van huizen ook belang hebben bij een waterschap. Derhalve moeten ze ook beta len en mogen ze ook meebeslis sen: de waterschapsverkeizin- gen van 2 maart jongstleden. Je zou het ook om kunnen draaien: de vrij dure, traditio nele taken van de waterschap pen: zeeweringen, wegen en waterkwantiteit, zijn door die twee categorieën bijna niet meer op te brengen en dus moet het aantal betalers uitgebreid worden, met pachters en inge zetenen dus en dan mogen ze ook meebeslissen. Het is een beetje een venijnige voorstel ling op deze manier, want pachter en huurder hebben wel degelijk belang, maar helemaal onwaar is het niet. •Tl %MAMJMfcON mxgLiAgfcfei ''^ï.cTv^EséoÖECX TWA.HUM»*»* COIX0T s'E •MtMMtnUW! t.tUM.sm «LJ.M.aO @4M«! $£MA£L m atrwimtuf» fsfj mtmim imum «elWBBsB mmm T,Ttca.44,VE>«,ffT¥JlS» Z3. «ItólT <4* f^kmp m mjmm |EX mmm uómm HST TgOfKfSOf VAM SC A Geen enkele openbare instelling legt haar geschiedenis zo vaak in steen vast als de waterschappen. foto wim kooyman Denkt u nu overigens niet dat een waterschap een soort hob byclub is en voor honderd pro cent boerenbelang, want het werk dat ze doen is, zeker in onze situatie hier, van wezen lijk belang. Zonder water schappen lag zo goed als heel Zeeuws-Vlaanderen, om ons daar maar toe te beperken, 'met de zee gemeen' zoals dat zo mooi gezegd wordt, en liepen we allemaal schapen te wach ten op een gebied gelijk aan het huidige Land van Saeftinghe. Overslag en St-Kruis, om maar eens een paar zijstraten te noe men, zouden aan zee liggen, dat zou dan een van de weinige voordelen kunnen zijn. Dat er bij het bestuur van een waterschap meer gezag ligt dan menigeen veronderstelt, mag blijken uit het feit dat een schap bevoegd is dwingende wetten te maken, belasting mag heffen en desnoods met dwang die centen mag binnenhalen. Wat de dijkgraaf, de gezwore nen en de hoofdingelanden be sluiten (als je het met de ge meente vergelijkt: burgemees ter, wethouders en raadsleden) kunnen de ingelanden (de inge zetenen ener gemeente) niet zo maar aan hun laars lappen. Een lang verhaal bij een gedenk plaat en nog gene woord over de plaat zelf, die te vinden is in het gemaal 'Campen' aan de zeedijk bij de Hellegatpolder. Dat moeten we tegoed houden. PAASVIERING - De Katho lieke Bond voor Ouderen houdt vandaag een paasvie ring in zaal 't Heike. De zaal gaat om 13.30 uur open en men begint met een eucharis tieviering, die wordt voorge gaan door pastoor Van Leem put en pastor Smits. Na de koffie vertoont de heer Haak dia's over bloemen en planten. REUMACOLLECTE - De col lecte voor het Reumafonds heeft in Heikant 876 gulden opgebracht. BOMEN PLANTEN - Leerlin gen van de basisscholen St.- Willibrordus, De Ark, De Brug, De Reynaert en De Moerschans zijn woensdag in touw voor het inboeten van populieren aan rijksweg 60, zijde St.-Jansteen en Tragel, alsmede het plantobject aan De Akkerwinde in Hulst. Dit gebeurt in het kader van de nationale boomplantdag. HULST - Café De Kroon, 14.30 uur, kaar ting. WALSOORDEN Rue du Nord, 19.30 uur, motor- crosskaarting. CLINGE - Malpertuus, ANBO, 13.30 uur, koersbal. I ST.-JANSTEEN - De Warande, KBO, 13.30 uur, schieting. I SAS VAN GENT - De Engelenroos, 14 uur, kaarting. St-Jansteen - Oud-inwoners Paul van Deursen uit St-Jan steen is aan de universiteit van Utrecht gepromoveerd tot doctor in de onderwijspsycho logie. Auto gestolen Axel - Vanaf een parkeer plaats aan de Jan Men- lingstraat te Axel is in de nacht van maandag op dins dag een personenauto gesto len. Het betreft een Mitsubishi type Space Wagon, kleur cre- me, met als kenteken het num mer XB-98-ZF. Aanhoudingen Middelburg - De politie heeft twee jongens uit Middelburg (16 en 17 jaar) aangehouden verdacht van diefstal van en bromfiets. Getuigen hadden de politie gewaarschuwd dat twee jongens maandagavond omstreeks elf uur er vanaf het stationsplein in Middelburg vandoor gingen met een daar geparkeerdstaande bromfiets. De politie trof de jongens aan in een berging aan de Robijn plaats, waar ze reeds aan het voertuig aan het sleutelen wa ren. De bromfiets werd in be slag genomen en proces-ver baal is opgemaakt. Inmiddels had een vrouw uit Middelburg reeds aangifte gedaan van ver missing van haar voertuig dat ze weer in ontvangst mocht nemen. Ruiten vernield Vlissingen - Door de conciërge van de mavo-school aan de Adriaan Coortelaan te Vlissin gen werd bij de politie aangif te gedaan van vernieling van dertien ruiten aan het pand. Schade enkele duizenden gul- dens.De politie heeft in ver band hiermee drie minderjari gen uit Vlissingen aangehou den en aan hun ouders de rekening pepresenteerd. Gewapend met spa of schop rukken vandaag weer tientallen basisscholieren in Zeeuws-Vlaanderen uit voor het jaarlijkse festijn: boomfeestdag. Ditmaal onder de noemer van 'Bomen en cultuurhistorie'. De gemeente Aardenburg speelt in de provincie Zeeland dit jaar de centrale rol. Maar ook in verscheidene andere plaatsen gaan bomen en struiken de grond in. De plantsoenendiensten hadden het er al druk mee. Zoals hier in Terneuzen, waar vandaag zeven basisscholen aan nationale boomfeestdag deelnemen. FOTO WIM KOOIJMAN Kloosterzande - Voor de meisjes van showband Kloortje uit Kloosterzande stond afgelopen weekeinde de eerste twirlwed- strijd van 1994 op het programma. Deze werd gehouden in sporthal De Fakkel te Ridderkerk en was georganiseerd door de Nederlandse Twirl Sport Bond. Een betere start konden de meis jes van Kloortje zich niet wensen want het seniorenteam New Ge neration, dat bestaat uit zes vrouwen van de majoretten- groep, veroverde met zijn dance- twirl een eerste plaats in zijn categorie en plaatste zich door het puntentotaal van 52,75 met een al voor de Nederlandse kam- Van onze correspondente Hulst - De huis aan huiscol lecte van de buurtvereniging den Dullaert in Hulst was dit jaar veel lager. Toch komt het activiteitenprogramma niet in gevaar. Het bestuur zit wel een beetje in zijn maag met deze lage op brengst. Tenslotte worden de ac tiviteiten voor de buurtbewoners met deze gelden bekostigd. De reeds geplande activiteiten zoals het eieren zoeken met de paas haas, fietstochten voor volwasse nen, speciale kleurige optocht op koninginnedag, een spelenmid- dag en dergelijke gaan gewoon door. Het bestuur denkt zelfs aan het opstarten van een aantal andere activiteiten die niet te veel geld uit de kas halen. „Wij willen zoveel mogelijk mensen betrekken bij de activiteiten in de buurt," vertelt een bestuurs lid. Van onze correspondent Terhole - Fanfare Excelsior uit Terhole houdt zondag 27 maart een koffieconcert in het dorpshuis. Tijdens dit concert wordt onder andere populaire muziek ten ge hore gebracht om een zo groot mogelijk publiek te bereiken. Bovendien is er een gastoptreden van solo-tubaspeler Henny Fer- ket van muziekvereniging Hei kant. Het optreden duurt onge veer een uur en de toegang en het kopje koffie tijdens de pauze zijn gratis. De aanvang is 14.30 uur. pioenschappen aan het eind van dit jaar. Soliste Daphne Bussens zorgde meteen voor twee plaatsingen voor het Nederlands kampioen schap. Met haar twirlroutine be haalde ze een tweede, plaats met 6,1 punten. Daarna haalde ze flink uit in de categirie danst- wirl. Met een nieuwe show op muziek uit de musical Les Mise rables behaalde ze een eerste plaaats met 6,05 punten, wat weer plaatsing betekende voor de nationale kampioenschappen. De andere deelneemsters van Kloortje kwam ook sterk voor de dg, maar wisten ngo niet door te dringen tot podiumplaatsen. Van onze verslaggever Hulst - In de loop van april wordt in het Hul ster overdekt zwembad gestart met een nieuwe activteit, banenzwem- men. Burgemeester en wethou ders hebben daartoe beslo ten naar aanleiding van een enquête vorig jaar onder de zwembadbezoekers. Daaruit bleek dat veel fana tieke zwemmers er behoefte aan hebben eens rustig baantjes te kunnen zwem men, zonder hinder van spe lende kinderen, een duik- plank, een afscheidingslijn en andere zwemmers. Zonder daarvoor echte re clame te hebben gemaakt hebben zich nu al 20 men sen aangemeld. Met enige promotie, zo den ken B en W, mag worden verwacht dat de belangstel ling voor het banenzwem- men nog flink zal stijgen. Wie rustig baantjes wil trekken moet daar wel extra voor betalen. Een normaal zwembad kaartje kost 3,75 gulden, het banenzwemmen gaat 5 gul den voor een uurtje kosten. De opzet is om met één groep van maximaaal 40 zwemmers te beginnen en dat één keer per week. Het banenzwemmen zal plaatsvinden in aansluiting op de reguliere avondopen stelling van het zwembad.

de Stem | 1994 | | pagina 15