DE STEM Tegenpartij in Hontenisse Jager aan de grote schoonmaak in wrok?' Platform: 4Snel realisatie nieuwe woonwagencentra in Terneuzen Inwoners Hengstdijk richten uit onvrede over college Kiezersfront op Geld van Jantje Beton voor Scouting Axel Eis: zeven jaar cel voor vier overvallen Brand legt pand in as Kwart bewoners wil nog niet weg uit Kanaalzone NLAND KORT lankementen aan veel caravans A5 Gebouw zou binnenkort gesloopt worden Geen discussie in De Speye Thema-avond over recreatie in Sluis G 21 MAART 1994 oten in Somalië werkend voor de Italiaans,, noorden van de Somalisch» ten. Nigeriaanse VN-soldaten n en de vrouw door schutter, beschoten. De lijken zijn n J taliaans schip dat aanwezig i, te Italiaanse blauwhelmen Ujt iniler-topman' ordt de nieuwe topman van striële concern van Duitsland zal de voorzittershamer gaan rissen. De machtswisseling za] hebben, zo heeft het weekblad epter bij Dasa, de lucht- en -Benz. In Nederland heeft hij de manier waarop hij bij de asa heeft onderhandeld. ter vermoord die een felle campgane voerde d, is zaterdag in zijn kerk in zich op een dienst voorbereid- gens de politie aan het kleden, en die hem tweemaal in het slag dood. e kerk San Nicola di Bari m Deze stad ligt midden in een de Camorra, de Napolitaanse geleden begon Diana tijdens Camorra. 'ttag overleden ig lid van het centrale comité, hij verantwoordelijk voor de eef de Oostduitse economie ver d, maar Mittag bleef ondanks id vasthouden aan de centraal atie in Londen 0 mensen hebben zaterdag in racisme. De manifestatie had wall en het Isle of Dogs waar de 1 Party (BNP) vorig jaar haar nd TUC georganiseerde demon- Verwachte tegenmanifestaties t. De Liberaal-Democratische or de organisatoren geweigerd an zijn partij was in opspraakt, n racistische pamfletten tijde»] verkiezingen. Ben Ali winnaar esië, die zonder twijfel op# een "ent Abidine Ben Ali en velaar- gen meedoen, heeft gisteren l een oedelijk van tegen de negef atische Constitutionele Assksit- ijk winnen, maar de oppod wacht slepen. De stembureAu's finitieve uitslag wordt vandT gen Kurden Kurden en de politie zijn lf:sl llende plaatsen in Duitsla*» kt, van wie er enkelen ernsdij ïje afkomstige Kurden Iets® nd. De politie arresteerde 2(1 gen de regering van Turkije e "dische Arbeiderspartij PKK i/« en tegen Duitse wapenleverar - (Beieren) blokkeerden duizen i Zeeland moslimsoldaat juichend uit de vrachtwagen. Hij valt in de ar men van vrienden. Iedereen schreeuwt, iedereen huilt. Als de eerste 50 Bosnische soldaten als helden zijn binnengehaald, breekt de opgewonden bevolking door de afzetting van het Bosni sche leger. „Muha, muha," roep een vrouw als ze even later haar echtgenoot omhelst. Het dreigt op een chaos uit te lopen. Kinderen en ouden van dagen bezwijken bijna in de op dringerige meute. Een soldaat, die Senad heet, zegt dat ze slecht zijn behandeld door de Kröaten. „We kregen bijna niks te eter," roept hij. „We waren soms de hongersnood nabij." Maar hij kan er nu niet mee' mee zitten, zegt hij, want als Senad zijn moeder terugziet en omhelst, siert slechts een grote grijns zijn vermoeide gezicht. Pas een paar uur later, wordt het iets rustiger op straat in Oost- Mostar. op pleintjes spelen jon geren gitaar en doen volksdans jes. „Dit is de mooiste dag voor Oost-Mostar,weet de jonge", die tien maanden op een vriend van hem wachtte. „We zijn weef naet ons allen tesamen en reken er maar op dat er hier over negen maanden nog een heleb°e' mensen bij zullen komen." Van onze verslaggever Terneuzen - Burgemeester en ,vethouders van Terneuzen moeten voor eind april con crete stappen ondernemen voor de realisatie van nieuwe1 woonwagencentra in Terneu zen. Het Regionaal Platform Woonwagenbewoners Zeeuws-Vlaanderen pleit (liervoor in een brandbrief aan het college. Het Platform wijst op de onze kerheid bij de bewoners van woonwagencentrum De Blikwei- de in Sluiskil. „Reeds lange tijd wordt er veel gepraat over de opheffing van De Blikweide en de noodzakelijke aanleg van nieuwe woonwagencentra. Maar tot op heden is er in de praktijk nog niets van terecht gekomen. Veel bewoners menen nu dat lijdzaam afwachten niets zal op leveren. Om die reden worden actie-plannen gemaakt om de gemeente tot wat spoed aan te zetten." Deze plannen zijn op aandringen van het Regionaal Platform nog niet uitgevoerd. „Aan de bewo ners van De Blikweide is ge vraagd alle acties, voorlopig dan, in de koelkast te leggen. De bewoners hebben dit uitstel van actie aanvaard tot en met eind april." Daarom moet het Terneuzense gemeentebestuur voor eind april aangeven of er een goede kans is op de komst van nieuwe woon wagencentra. '„Ook naar de me ning van ons bestuur wordt er concreet voor de bewoners van De Blikweide tot op heden blijk baar niets gedaan. Opheffing van De Blikweide en de realisa tie van nieuwe woonwagencen tra is noodzakelijk. Zowel in het voordeel van de bewoners als in het voordeel van de gemeente Terneuzen." Het Regionaal Platform Woon wagenbewoners Zeeuws-Vlaanr deren dringt er verder bij het gemeentebestuur op aan zo snel mogelijk werkterreinen voor de woonwagenbewoners te realise ren. Het gaat om die bewoners Van onze verslaggever Hengstdijk - Drie inwoners uit Hengstdijk hebben afgelopen weekend de tegenpartij Kiezersfront Honte nisse opgericht. E. de Kort, K. van Meelen en J. de Kort voelen zich 'belazerd' door de vorming van het nieuwe college in de gemeente Hontenisse. Uit een teken van onvrede is de tegenpartij opgericht. se, viel hierdoor buiten de boot. Voor beoogd wethouder A. Roc- tus van Algemeen Belang kwam de klap hard aan. Hij verwachtte namelijk dat zijn partij met het CDA het nieuwe college zou vor men. Het Kiezersfront Hontenisse noemt de totstandkoming van het nieuwe college kiezersbe drog. „Roctus heeft 684 voor keursstemmen gekregen en Alge meen Belang is de grootste par tij. Het is daarom schandalig dat Algemeen Belang buiten het col lege is gehouden," aldus E. de Kort. „Sommige mensen zijn ge woon bang voor Roctus. Hij zou namelijk als wethouder eens flink de bezem door het gemeen tehuis halen. En dat kan met name het CDA slecht gebruiken. Met de lijst L. Mangnus is het gemakkelijker. Dat zijn toch al leen maar ja-knikkers." Pauwels zei dat met Algemeen Belang geen overeenstemming werd bereikt over een aantal belangrijke zaken zoals het ge meentelijk beleid en de vaststel ling van het nieuwe ontwerp-be- stemmingsplan Buitengebied. Maar het Kiezersfront Hontenis se wijst op andere oorzaken. Het gaat dan met name om de stel- lingname van Algemeen Belang omtrent de ambtenaar die van valsheid in geschrifte wordt be schuldigd. Deze ambtenaar is geschorst omdat hij namens de burgemeester vrijstellingsver- zoeken zou hebben weggestuurd om inwoners uit militaire dienst te'■houden. „Roctus gaf te ken nen dat hij de ambtenaar wilde rehabiliteren. Dat heeft met name bij het CDA veel kwaad bloed gezet. De wer kelijke reden dat Algemeen Be lang buiten het college is gehou den," meent De Kort. Het Kiezersfront Hontenisse laat woensdag voor de eerste keer van zich horen tijdens de jaar lijkse vergadering van de dorps raad in Hengstdijk. Deze verga dering wordt in de gymzaal ge houden. E. de Kort stond de telefoon zaterdag al rood gloeiend. „We zijn gebeld door veel sympathisanten. Veel men sen voelen zich besodemieterd. Wellicht worden we zo groot dat we over vier jaar zelf aan de gemeenteraadsverkiezingen kun- deelnemen. De komende vier volgen we het beleid van de gemeente in ieder geval zeer kri tisch en stellen alles aan de kaak ais dat nodig is." Wethouders Het CDA en de lijst L. Mangnus vormen ook de komende vier jaar het college. De partijen wer den het eens over het beleidspro gramma en de portefeuilleverde ling over de beide wethouders B. Pauwels (CDA) en L. Mangnus. Algemeen Belang, de grootste partij in de gemeente Hontenis- Van onze verslaggever Oostburg - Veilig Verkeer Nederland, afdeling West- Zeeuws-Vlaanderen hield za terdag in samenwerking met de politie en de vrijwillige brandweer Oostburg een ca ravankeuring in Oostburg. In totaal achttien caravans wer den onderworpen aan een technische- en verkeersvei- ligheidsinspectie. Uit de inspectie bleek dat een- lerde mankementen vertoonde lan het remsysteem. Drie cara- rans remden helemaal niet meer. tweederde deel heeft slecht on derhouden gasflessen aan boord. Caravanbezitters konden bij wij ze van inschrijving aan de keu ring deelnemen. Iedere keuring duurde een half uur. Gezien de uitslag van de inspectie is WN van plan ook volgend jaar weer een caravankeuring te houden. Van onze verslaggever Terneuzen - Bijna een kwart van de bewoners van de tot verdwijnen gedoemde buurtschappen in de Kanaalzone probeert de sloop van zijn huis zo lang mogelijk uit te stellen. De amoveringcommissie, die de onderhandelingen met de bewoners voert, concludeert dat in het eerste jaarverslag. Er is inmiddels met 92 eige naars contact geweest. De rest (26 huizen) heeft echter nog niets van zich laten horen. „De eigenaars/bewoners heb ben hiermee impliciet te ken nen gegeven dat men niet op korte termijn tot verkoop van de woning wenst over te gaan." De aankoop van de sloopwo ningen gaat in een moordend tempo, blijkt uit het jaarver slag. Toen de commissie met haar werk begon ging ze uit van zo'n 25 transacties per jaar (voor de hele operatie staat vijf jaar, red). Maar kort nadat het nieuws van sloop bekend werd werd de commis sie met aanvragen overspoeld. De commissie kwam daardoor niet eens toe om de motieven van de 26 mensen die niet reageerden te achterhalen. Het zaken doen ging zo snel dat de commissie in het ver slagjaar nagenoeg door het be schikbare budget heen raakte. De deelnemende partijen aan het zogenaamde Plan van Aanpak van de Kanaalzone, waarvan de sloop van de buurtschappen een onderdeel is, zijn benaderd voor ver hoogde bijdrage of voor een vervroegde betaling van eer der gedane toezeggingen. Een actuele stand van zaken over de financiën ontbreekt. De stormloop van de vertrek kers op de krappe woning markt stelde volgens de amo- veringscommissie in sommige gevallen de onderlinge ver standhoudingen tussen de be woners op de proef. „Van on derlinge concurrentie tussen bewoners/eigenaren, met prijsopdrijvende gevolgen zijn voorbeelden bekend." Het kwam in het verslagjaar, ondanks de vlot verlopen on derhandelingen, nog niet tot sloop. Gedeputeeerde A. Dek, voorzitter van de stuurgroep Gebiedsgerichte Benadering die het Plan van Aanpak bege leidt, sprak begin dit jaar de verwachting uit dat de eerste huizen wellicht voor 1995 te gen de grond zullen gaan. Gistermiddag werden de bewoners van de buurtschap Posthoorn nabij Philippine opgeschrikt door een knal als gevolg van een gasexplosie in een woning. Op dat moment was niemand in het pand aanwezig. Als gevolg van de luchtdruk werden de muren van het pand ontzet. Er brak geen brand uit. De schade is evenwel aanzienlijk. Wat de oorzaak van de explosie is geweest, is niet bekend. foto wim kooyman MAANDAG 21 MAART 1994 die onlangs een diploma kregen voor het zelfstandig opzetten van een garagebedrijf. Ze kun nen nog niet starten omdat er geen terreinen voorradig zijn. „De besprekingen met betrek king tot de werkterreinen/hob by-terreinen zijn onlosmakelijk verbonden met de opheffing van De Blikweide en het daaraan gekoppelde te saneren sloopter- rein." Van onze verslaggever Axel - Scouting Axel heeft van het Nationaal Jeugdfonds Jantje Beton een gift van tienduizend gulden gekregen. De Scouting gebruikt dit bedrag voor de realisatie van het nieuwe clublokaal aan de Sportlaan. Het huidige gebouw achter het Gregoriuscentrum is te oud en voldoet niet meer aan de eisen. Vandaar dat de scouting alles in het werk stelt een nieuw clublokaal te bouwen. Voor het nieuwe lokaal is vijftigduizend gulden nodig. Scouting Axel reserveerde zelf tienduizend gulden en kreeg van de gemeente een renteloze lening van twintig mille. Met de gift van Jantje Beton heeft de scouting veertigduizend gulden in kas. „Dus hebben we nog tien mille nodig. Dat bedrag willen we bij elkaar brengen door het houden van diverse acties zoals een rommelmarkt en fancy-fair. In ieder geval is het nieuwe clublokaal een stuk dichterbij gekomen,""aldus T. Mattheeuws namens Scouting Axel. Het Nationaal Jeugdfonds zet zich in voor accommodaties voor jongeren onder de 16 jaar. Zoals kinderboerderijen, speel-o-the- ken en speeltuinen. De tien mille komt uit de nationale collecte van november vorig jaar. Van onze correspondente Den Haag/Axel - Tegen een 24-jarige inwoner van Tilburg is vrijdag voor het gerechtshof in Den Haag een gevangenisstraf geëist van zeven jaar voor het plegen van vier gewapende overvallen. De man drong op 12 mei van het vorig jaar de ING-bank in Axel binnen en bedreigde daar met een revolver het personeel en een klant. Met de buit, ruim 11.000 gulden in Belgisch en Neder lands geld, ging hij schietend naar buiten en verdween op een fiets. In diezelfde maand overviel hij een juwelier in Sas van Gent. Toen de vrouw achter de toon bank niet wilde geloven dat zijn wapen echt was, schoot hij als demonstratie van het tegendeel door het plafond. Zonder geld -de vrouw wilde hem niets ge ven- maar met een paar halsket tingen maakte de Tilburger zich uit de voeten. Hij stond ook terecht voor twee overvallen op benzinestations in Schoondijke en Loon op Zand. De man, die indertijd zwaar ver slaafd was aan heroïne en cocaï ne, zegt zich niets meer van die overvallen te herinneren. Ver schillende getuigen hebben ech ter bij de politie verklaard de man en diens auto te herkennen. De man was vorig jaar door de rechtbank in Middelburg veroor deeld tot een celstraf van vijf jaar. Hij ging in hoger beroep bij het gerechtshof, omdat hij een deel van zijn straf in een afkick- kliniek wil doorbrengen. De pro cureur-generaal, de aanklager bij het Hof, wilde daar echter niets van weten en eiste zeven jaar cel. Het Hof doet over twee weken uitspraak. Een brand heeft gisteren een slooppand aan de Stationsweg 58 in Terneuzen in de as gelegd. De brand brak om 20.00 uur uit. De brandweer was snel ter plaatse, maar kon het gebouw niet meer van de ondergang redden. De bluswerkzaamheden duurden een uur. Het slooppand zou binnenkort gesloopt worden en was geheel dichtgetimmerd. In het pand was niemand aanwezig. De politie weet nog niet hoe de brand is ontstaan, foto wim kooyman Van onze correspondente Zuiddorpe - Het is zaterdag middag 14.00 uur als leden van de WBE Koewacht (Wild Beheer Eenheid) verzamelen voor de Nationale Natuur Schoonmaakdag. Het is de derde keer dat de WBE Koe wacht deelneemt, aan deze vierde landelijke dag georga niseerd door de Stichting Ne derland Schoon (SNS) en de Koninklijke Nederlandse Ja gersvereniging (KNJV). In totaal meldden zich acht le den die het zwerfvuil in de pol ders van Koewacht, Zuiddorpe en Heikant voor hun rekening zullen nemen. Om 14.30 uur ver trekken de deelnemers die zich splitsen in drie groepen. Van voorgaande jaren weten de ja gers dat ze de meest vreemde dingen kunnen tegenkomen. Vo rig jaar nog werd een compleet tuinstel langs een bosrand ge- Een jager vindt een stapeltje kranten in de bosjes. foto wim kooyman vonden, ook vond men toen een accu in de berm van de weg waar altijd veel kinderen spelen. „Levensgevaarlijk," volgens se cretaris Paul Prince. „Je ver wacht eigenlijk toch dat de men taliteit van de mensen met het oog op de milieu-problematiek verandert? Nog steeds belasten automobilisten de natuur met lege blikjes, plastic zakjes en andere rommel. Het is een kleine moeite om het afval netjes thuis in de vuilnisbak te gooien, ge woon gemakzucht." Het tweede grote probleem zijn de Belgen die hun afval hier dumpen. In België is het zo dat de vuilniszakken op het gemeen tehuis gekocht moeten worden tegen de verkoopprijs, plus een bedrag aan belasting. Goedkoper en makkelijker is het dan het afval over de grens zien kwijt te raken." Ondertussen heeft Paul Prince een flinke stapel ver schroeide huis-aan-huis bladen gevonden aan de Kloosterweg nabij Koewacht. „Hier zie je een voorbeeld van bezorgers die geen zin meer hebben in hun baantje en de bladen in de bosjes in brand steken." Om 16.15 uur komen de jagers weer bijeen in Zuiddorpe voor een evaluatie. In totaal is er tussen de vijf en tien kuub vuil naar de stortplaats in Koewacht gebracht. Naast het gangbare zwerfvuil als landbouwplastic, glas, banden en huishoudelijk afval, werden een televisie, koel kast, asbest en fietsonderdelen gevonden. De natuur in Koewacht, Zuid dorpe en Heikant is een stuk schoner geworden. Paul Prince geeft aan volgend jaar de dag grootser te willen aanpakken: „Momenteel voeren we overleg met natuurvereniging De Stelt- kluut om de dag samen te gaan organiseren. Naast de verschil lende doeleinden die we hebben, zijn er ook overeenkomsten. Met de Natuur Schoonmaakdag die nen we gemeenschappelijke be langen. Er zou een commissie in het leven geroepen kunnen wor den die zorg draagt voor de organisatie. Door zo'n grotere opzet komen ook gebieden als bijvoorbeeld Overslag en Sint Jansteen aan bod, en reken maar dat daar ook vuil genoeg ligt. Van onze verslaggever Sas van Gent - De openbare discussie met alle politieke par tijen over de achtergronden van de omstreden coalitie-onderhan delingen vanavond in cultureel centrum De Speye in Sas van Gent gaat niet door. De partijen Gemeentebelangen Groot Sas (GGS), PvdA en R. de Mul (CDA) gaan namelijk niet in op de uitnodiging omdat het een open bare vergadering betreft. De Mul handelt op persoonlijke titel. Van onze verslaggever Sluis - Het CDA West-Zeeuws- Vlaanderen houdt vanavond een thema-avond over Recreatie in gemeenschapscentrum het Zoute Vestje in Sluis. Sprekers op deze avond zijn gedeputeerde G. de Kok en J. de Waard, voorzitter van de streek-VW. Met een panel wordt van ge dachten gewisseld over de re creatieve ontwikkelingen in West-Zeeuws-Vlaanderen. Naast De avond begint om 19.30 uur en staat onder leiding van A. de Feyter.

de Stem | 1994 | | pagina 5