Links in opmars in Frankrijk Teg Groeiende onrust in Duitsland over misvormd geboren baby's Maffia geeft stemadvies voor Berlusconi Platform: Stoppen wanneer u wilt, met de Privé Vut Polis. iAch, vroeger waren we vrienden, dus waarom omzien in wrok? Karadzic eist opheffing embargo's Extreem-rechtse en groene partijen verliezers bij statenverkiezingen WERKEN, WERKEN N, ^Dverkb 06-0757 Inkatha-aanhangers verstoren ANC-bij eenkomst Inwoners Kwart bewo niet weg uit DE STEM BUITENLAND 'Groenen' winnaars lokale verkiezingen Duitse deelstaat WERK Goudse Verzekeringen Sancties dreigen voor Noord-Korea BUITENLAND KOR] Journalisten doodgeschoten in Somalië 'Schremmp nieuwe Daimler-topman' Italië: anti-maffiapriester vermoord Oostduitser Günter Mittag overleden Anti-racismedemonstralie in Londen Tunesische president Ben Ali winnaar Gewonden bij betogingen Kurden Mankementen aan veel caravans MAANDAG 21 MAART 1994 Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - In Duitsland - vooral aan de Noordzee- en Oostzeekust - is onder de bevolking onrust ontstaan over het onverklaarbaar grote aantal ba by's dat misvormd is geboren. De meesten missen een of beide handjes en/of onderarmpjes. Ook zijn er geval len bekend van baby's met ontbrekende voetjes. De autoriteiten staan nog voor raadsels, maar nemen de zaak hoogst serieus. Mogelijk zijn de mismaakt geboren kin deren - via de (baar)moeder - slachtof fer van een of andere vorm van zeer ernstige en langdurige milieuverontrei niging; mogelijk van de lucht, misschien van het water. Tussen 1986 en 1992 zijn aan de Noord- duitse kust zeker 20 baby's met vrijwel dezelfde misvormingen geboren. Sinds daarover in de Duitse media berichten zijn verschenen, heeft zich nog een aantal ouders gemeld met dezelfde trieste ervaring. Ook zij hadden in die periode, aan handen en armen misvormde kinderen gekregen. De afgelopen dagen zijn ook uit de omgeving van Osnabrück en in de Harz identieke gevallen gemeld. Uit het gebied Wilhelmshaven zijn de meeste meldingen van baby's zonder handjes gekomen. Deze regio steekt daarmee statistisch ver boven het Duit se landelijke gemiddelde uit. Hulpverlenende instanties en medische specialisten ontkennen evenwel dat er van een alarmerende explosie sprake is. Zij menen dat de bekend geworden gevallen, zuiver getalsmatig, binnen de gebruikelijke statistische schommelin gen vallen. De overheid in Nedersaksen wil naar aanleiding van de berichten als eerste deelstaat een 'meldingspost' voor mis vormingen bij pasgeborenen instellen om daardoor een beter overzicht te krijgen. Van onze correspondent Wilco Voordouw Parijs - Bij de eerste ronde van de kantonale verkiezin gen in Frankrijk - te vergelijken met de verkiezingen voor Provinciale Staten - heeft de socialistische partij gisteren bijna 30 procent van de uitgebrachte stemmen in de wacht gesleept. Daarmee is de partij van presi dent Franpois Mitterrand, die vorig jaar bijna werd wegge vaagd, weer in opmars. De rege ringspartijen RPR (gaullisten) en UDF (liberalen) handhaven zich niettemin beter dan was voor speld en komen uit op ongeveer 45 procent van de uitgebrachte stemmen. Vergeleken met de algemene verkiezingen van een jaar gele den hebben de Franse socialisten 6 procent gewonnen en komen op een totaal van iets meer dan 29 procent. Met bijna 12 procent hebben de communisten van de Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - De Duitse Groenen zijn de grote winnaars van de ge meenteraadsverkiezingen in de Noordduitse deelstaat Slees- wijk-Holstein geworden. Zij boekten gemiddeld bijna vijf procent winst, en stegen over de hele deelstaat gerekend tot bo ven de tien procent. Voor de sociaal-democratische SPD zijn deze verkiezingen on verwacht slecht verlopen. De so cialisten verloren 4,5 procent en zakten tot rond de 39 procent van de uitgebrachte stemmen. Vooral in de hoofdstad Kiel moest de SPD een forse neder laag incasseren. De CDU verloor vier procent en zakte tot 38 procent. Verlies ook voor de li berale FDP. In weerwil van alle politieke schandalen en veronderstelde desinteresse bij het kiezersvolk, blijft de opkomst bij de Duitse verkiezingen groot. In Sleeswijk- Holstein kwam rond de 70 pro cent van de rond twee miljoen stemgerechtigden naar de stem lokalen. (ADVERTENTIE) PCF een geboekt. Vraag uw assurantie-adviseur of bel gratis (ook 's avonds tot 20.00 uur en op zaterdag) opzienbarend succes Verliezers De grote verliezers zijn de on derling verdeelde ecologen, die in enkele maanden terugvielen van 11,3 naar omstreeks vier procent van de stemmen. Het extreemrechtse Front National heeft met een score van ongeveer 10 procent ongeveer 3 procent ingeleverd ten opzichte van vo rig jaar. De opkomst - 44,3 procent vol gens voorlopige gegevens van gisteravond - was niet geweldig, maar wel volgens verwachting. De regering-Balladur is dus niet al te zeer aangetast door de recente problemen met onder meer de herziening van de wet op de financiering van het on derwijs, het conflict bij Air France en de demonstraties rond de invoering van het minimum jeugdloon. Vergeleken met de zeer succes volle kamerverkiezingen van 1993 verloren de gaullistische RPR en het liberale UDF -die samen de regering-Balladur steunen - nauwelijks. Test Bijna iedereen is tevreden met de uitslag van de eerste ronde, de ecologen uitgezonderd. Pre mier Balladur: „De regering heeft deze test goed gepasseerd." „Het is duidelijk, dat links zijn slagkracht voor een goed deel terug heeft gevonden," meende van zijn kant Michel Rocard, de leider van de Franse socialisten. De extreem-rechtse leider Jean- Marie le Pen vond dat zijn partij een waarlijke topprestatie had geleverd in vergelijking met de provinciale verkiezingen van 1988 (toen dezelfde statenkan- tons moesten worden vernieuwd, de partij had toen 5,2 procent van de stemmen) en vanwege de 'mediaboycot van de gevestigde partijen'. Ook de Groenen waren tevreden met him vier procent, omdat ze hun resultaten vergeleken met die van 1988. Toen verkregen de Groenen 1,6 procent van de stemmen. Tweede ronde Volgende week zondag volgt de tweede en laatste ronde voor de verkiezing van ruim 2000 afge vaardigden in de departementale raden (statenleden). Daarna volgt in die raden de verkiezing van de voorzitters, die in wezen het politieke gezicht van het de partement bepalen. Sinds 1982 zijn de departemen ten voor een goed deel auto noom, bijvoorbeeld op het ge bied van onderwijs, volksge zondheid en transport. Seoul - De VS lijken vastbeslo ten via de VN-Veiligheidsraad een offensief te beginnen tegen Noord-Korea. Pyongyang heeft opnieuw pogingen gefrustreerd voor internationale controle op zijn nucleaire installaties en heeft dit weekend Zuid-Korea met oorlog bedreigd. Volgens de New York Times zal Washington pleiten voor econo mische sancties tegen Pyong yang. Of de VS in staat zijn Noord-Korea door de internatio nale gemeenschap te laten isole ren, is onduidelijk. China, dat als permanent lid van de V-raad vetorecht heeft, heeft al aange kondigd een dergelijke resolutie af te wijzen. De spanningen op het Koreaanse schiereiland liepen dit weekend flink op. Zaterdag vertrok de Noordkoreaanse delegatie boos van de onderhandelingstafel en dreigde met oorlog. De twee buurlanden moesten het eens worden over de uitwisseling van gezanten waardoor meer infor matie beschikbaar zou komen over het nucleaire potentieel van Noord-Korea. Politiemensen proberen ANC-aanhangers in toom te houden nadat Inkatha-leden een partij-bijeenkomst hebben verstoord, foto epa Johannesburg (ap) - Inkatha- aanhangers hebben gisteren voor de tweede achtereenvol gende keer dat het ANC in het Zulu-thuisland KwaZulu campagne zou voeren voor de verkiezingen van april. Ongeveer tweeduizend gewapen de Zulu's bezetten een stadion in KwaZulu waar het ANC een bij eenkomst had georganiseerd. De politie en soldaten hielden hon derden ANC-aanhangers die zich desalniettemin naar het sta dion wilden begeven, met traan gas en rubberkogels op afstand. In de omgeving van het stadion kwam het herhaaldelijk tot schermutselingen, waarbij ver scheidene mensen kogelwonden opliepen en woningen in brand werden gestoken. Er waren geen meldingen van doden. ANC-functionarissen zeiden dat de multiraciale Overgangsraad, waarin de regering en het ANC het voor het zeggen hebben, ver zocht zal worden ordetroepen naar KwaZulu te sturen om er voor te zorgen dat daar vrijelijk campagne kan worden gevoerd. Ruim een week geleden stuurde de raad Zuidafrikaanse soldaten en politie naar Bophuthatswana, waar de regionale machthebbers eveneens het ANC hadden ver hinderd campagne te voeren. Het centrale comité van Inkatha verwierp gisteren beschuldigin gen van de Goldstone Commissie dat politiefunctionarissen wa pens en instructies hebben gege ven aan Inkatha-leden, met het doel een terreurcampagne op touw te zetten en de verkiezin gen te verstoren. Het comité noemde de beschuldigingen 'pro paganda' die bedoeld is om In katha in diskrediet te brengen. Mandela zei gisteren dat hij de oproep van De Klerk steunt voor een internationaal onderzoek in zake de 'zeer ernstige' beschuldi gingen. De Klerk heeft naar aan leiding van het Goldstone-rap- port verscheidene politiefunctio narissen en hoge militairen, on der wie drie generaals, ge schorst. Het ANC heeft lang aangevoerd dat er sprake is van 'een derde macht' van politie en Inkatha die het geweld in de zwarte woonoorden bevordert en de steun voor het ANC ondermijnt. Van onze correspondent Aart Heering Rome - Volgens de Italiaan se minister van Binnenland se Zaken Nicola Mancino heeft de maffia haar voor keur voor de komende ver kiezingen uitgesproken voor Forza Italia (FA), de partij van Silvio Berlusconi. De Calabrese maffialeider Giu seppe Piromalli zou vanuit de gevangenis zijn aanhangers hebben opgeroepen om op FA te stemmen. De anti-maffiapar- tij La Rete heeft een aanklacht ingediend tegen enkele Sicili- aanse kandidaten van FA we gens vermeende contacten met maffiosi. Gisteren is bekend geworden dat twee belangrijke maffiaver klikkers hebben gesproken over onderhandelingen aan het eind van de jaren '70 tussen Berlus coni en Palermitaanse maffiosi over bouwprojecten in het cen trum van de Siciliaanse hoofd stad. Het contact zou daarbij zijn gelegd door Berlusconi's uit Palermo afkomstige naaste me-' dewerker Marcello D'Utri, de leider van de organisatie van FA, en diens broer Alberto, kandidaat voor FA in Rome. Berlusconi wijst de beschuldi gingen uiteraard als kolder en laster van de hand en heeft al verklaard dat hij 'ook de poli tiek is ingegaan om een einde te maken aan dit soort justitie'. Toch is het niet onlogisch dat Cosa Nostra voor FA zou heb ben gekozen, ook als Berlusconi zelf daar niets mee te maken heeft. De maffia heeft haar po litieke steun altijd geschonken aan de sterkste, met uitzonde ring van links, dat van oudsher haar erfvijand is. Kort na de oorlog stemde de maffia liberaal, om daarna over te lopen naar de sterkere chris tendemocratie. Nu die eveneens als beschermvrouwe is wegge vallen, is FA daarom een lo gisch alternatief. Ook het plotselinge einde van de golf van bomaanslagen waarmee de maffia vorig jaar nog probeerde om de Italiaanse maatschappij te intimideren, kan erop wijzen dat Cosa Nos tra nieuwe politieke referenties heeft gevonden, zoals Antonino Caponnetto, de voormalige chef van de vermoorde maffia-rech ters Falcone en Borsellino, gis teren verklaarde. Mogadishu - Twee journalisten werkend voor de ItaliaanJ televisie, zijn gisteren in het noorden van de SomaliscJ hoofdstad Mogadishu doodgeschoten. Nigeriaanse VN-soldjJ en getuigen meldden dat de man en de vrouw door schuttel vanuit een rijdende auto werden beschoten. De lijken zijn i®] verluidt overgebracht naar een Italiaans schip dat aanwezig J voor de repatriëring van de laatste Italiaanse blauwhelmen t Somalië. Hamburg - Jürgen Schremmp wordt de nieuwe topman vi Daimler-Benz, het grootste industriële concern van Duitslarr I Edzard Reuter, de huidige baas, zal de voorzittershamer gaJ hanteren in de raad van commissarissen. De machtswisseling a;| in de loop van volgend jaar plaatshebben, zo heeft het weekblsjl Der Spiegel bericht. Schremmp zwaait nu nog de scepter bij Dasa, de lucht- «u ruimtevaartdochter van Daimler-Benz. In Nederland heeft hij faam verworven door de keiharde manier waarop hij bij J overneming van Fokker voor Dasa heeft onderhandeld. W Duitser is 49 jaar oud. Napels - Een Italiaanse priester die een felle campgane voerdel Tegen de georganiseerde misdaad, is zaterdag in zijn kerk k I Caserta doodgeschoten terwijl hij zich op een dienst voorbereid. I de. Giuseppe Diana was zich volgens de politie aan het kleden. I toen twee mannen binnendrongen die hem tweemaal in hti| hoofd schoten. De priester was op slag dood. De aanslag werd gepleegd in de kerk San Nicola di Bariinl Caserta, ten noorden van Napels. Deze stad ligt midden in eer, gebied dat wordt beheerst door de Camorra, de Napolitaanst| versie van de maffia. Twee jaar geleden begon Diana ti Kerstmis een campagne tegen de Camorra. Berlijn - Günter Mittag (foto), die in de vroegere DDR vele jaren de leiding had over de communistische economie, is op 67-jarige leetijd overleden. Mittag, die al jaren ernstige diabetes had en hartklachten, werd vrijdagavond onwel. Een noodarts die bij hem thuis ontboden werd kon slechts de dood constateren, aldus de brandweer van Berlijn. Mittag werd op 35-jarige leef tijd in 1962 secretaris voor economie in het centrale comi té van de Oostduitse rege ringspartij SED. Vier jaar later werd hij volwaardig lid van het centrale comitt Onder Walter Ulbricht werd hij verantwoordelijk voor ritl economie. In de jaren tachtig bleef de Oostduitse economie val achter bij die van West-Duitsland, maar Mittag bleef ondank groeiende publieke ontevredenheid vasthouden aan de centraal geleide economie. Londen - Naar schatting 30.000 mensen hebben zaterdag ii Londen gedemonstreerd tegen racisme. De manifestatie had plaats in het East End nabij Millwall en het Isle of Dogs waardt extreem-rechtse British National Party (BNP) vorig jaar haai eerste gemeenteraadszetel won. De door de grootste Britse vakbond TUC georganiseerde demon stratie verliep zonder incidenten. Verwachte tegenmanifestate van BNP-aanhangers bleven uit. De Liberaal-Democratische leider Paddy Ashdown werd door de organisatoren geweig als spreker. De lokale afdeling van zijn partij was in opsprai geraakt wegens het gebruikt van racistische pamfletten tijde] de campagne voor de laatste deelverkiezingen. Van onze verslaggever Temeuzen - Burgemeester en wethouders van Terneuzen moeten voor eind april con crete stappen ondernemen voor de realisatie van nieuwe' woonwagencentra in Terneu zen. Het Regionaal Platform Woonwagenbewoners Zeeuws-Vlaanderen pleit hiervoor in een brandbrief Van onze verslaggever Hengstdijk - Drie inwonf afgelopen weekend de tegt nisse opgericht. E. de Kort, voelen zich 'belazerd' door| college in de gemeente Ho onvrede is de tegenpartij op Volgens E. de Kort stond de telefoon zaterdag al rood gloeiend. „We zijn gebeld door veel sympathisanten. Veel men sen voelen zich besodemieterd. Wellicht worden we zo groot dat we over vier jaar zelf aan de gemeenteraadsverkiezingen kun nen deelnemen. De komende vier jaar volgen we het beleid van de gemeente in ieder geval zeer kri tisch en stellen alles aan de kaak als dat nodig is." Wethouders Het CDA en de lijst L. Mangnus vormen ook de komende vier jaar het college. De partijen wer den het eens over het beleidspro gramma en de portefeuilleverde ling over de beide wethouders B. Pauwels (CDA) en L. Mangnus. Algemeen Belang, de grootste partij in de gemeente Hontenis- Tunis - De verkiezingen in Tunesië, die zonder twijfel oj overwinning uitlopen voor president Abidine Ben AU en aan de fundamentalisten niet mogen meedoen, heeft gistererj hoge opkomst opgeleverd, vermoedelijk van tegen de nege procent. De regerende partij, de Democratische Constitutionele Assj blee (DCA) zal zeer waarschijnlijk winnen, maar de oppos zal zeker een aantal zetels in de wacht slepen. De stemburei gingen om 18.00 uur dicht. De definitieve uitslag wordt vand] pas verwacht. Augsburg - Bij botsingen tussen Kurden en de politie zijn afgelopen weekend op verschillende plaatsen in Duitslaj negentig agenten gewond geraakt, van wie er enkelen ernsi aan toe zijn. Hoeveel uit Turkije afkomstige Kurden leti hebben opgelopen, is niet bekend. De politie arresteerde 21 Kurden. De demonstraties richtten zich tegen de regering van Turkije tegen het verbod op de Turks-Kurdische Arbeiderspartij PKK ij Duitsland. Ook ageerden de Kurden tegen Duitse wapenleveraiï ties aan Ankara. Bij Augsburg (Beieren) blokkeerden duizen] Kurden een autosnelweg. Van onze verslaggever lostburg - Veilig Verkeer Nederland, afdeling West- Zeeuws-Vlaanderen hield za terdag in samenwerking met de politie en de vrijwillige brandweer Oostburg een ca ravankeuring in Oostburg. In totaal achttien caravans wer den onderworpen aan een technische- en verkeersvei- gheidsinspectie. 'it de inspectie bleek dat een- erde mankementen vertoonde aan het remsysteem. Drie cara vans remden helemaal niet meer. Tweederde deel heeft slecht on derhouden gasflessen aan boord. Caravanbezitters konden bij wij- :e van inschrijving aan de keu- ing deelnemen. Iedere keuring duurde een half uur. Gezien de uitslag van de inspectie is van plan ook volgend jaar weer] een caravankeuring te houden. Van onze correspondent Harald Doornbos Oost-Mostar - Honderden oma's, moeders en kinderen hebben zich verzameld voor de gevangenis van Oost- Mostar. Het wachten is nu al vele uren op de vrijlating van 500 moslim-gevangenen die bijna een jaar lang vast zaten aan de andere kant vaan de stad, in het door Kroaten ge controleerde' West-Mostar. Maar eerst moeten 72 Kroatische gevangenen worden vrijgelaten die al een jaar in het moslimge deelte worden vastgehouden. Twee trucks van het Rode Kruis staan met draaiende motor in de buurt, zodat Kroatische gevan genen direct kunnen worden af gevoerd. „Pas als de Kroaten in de truck zitten," zegt Claudio Baranzini, werkzaam bij het Ro de Kruis en organisator van de gevangenenruil, „dan kunnen de moslimgevangenen aan de Kroa tische kant van Mostar worden vrijgelaten." De gevangenruil is een heikele klus, vindt Baranzini, die onrus tig in een walkie-talkie praat. „We zijn hier al maanden mee bezig, maar telkens ketst het weer af op wederzijds wantrou wen. Maar sinds de Kroaten en moslims in Bosnië een federatie met elkaar zijn aangegaan, ver loopt het allemaal wat gemakke lijker." Met name een gevangenenruil, waarbij maar liefst 900 soldaten worden geruild, vereist een gi gantische organisatie. „Maar ik verwacht dat alles voorspoedig verloopt," zegt Baranzini, aan het begin van de middag. Kort daarna gaat de gevangenis deur open en springen in totaal 72 Kroaten op de laadbakken van de rode Kruistrucks. De meeste Kroaten dragen een paars trainingspak en lijken het nog niet helemaal te kunnen be vatten, dat ze wellicht binnen een uur al weer thuis zullen zijn. Sommigen huilen, anderen ge ven een hand aan een Bosnische commandant die de Kroaten een behouden thuiskomst wenst. Nu de Kroaten een halfuurtje in de vrachtwagen moeten wachten op het sein voor vertrek, zien de meesten oude vrienden en be kenden staan onder de moslims in de straat die op de terugkomst van hun gevangenen staan te wachten. Moslims geven de Kroaten sigaretten. „Ach, vroeger waren we vrien den. Waarom moeten we in wrok om blijven zien," vindt een mos lim-man. Terwijl ze op een Kroatische gevangene wijst, zegt een meisje: „Die daar was voor de oorlog mijn dokter. Het zal nog wel een tijdje duren voordat ik hem weer als arts neem. Als de vrachtwagens met Kroa ten zich in beweging zet, kijkt iedereen in Oost-Mostar gespan nen toe. Ze weten dat nu 500 moslim-soldaten juist de tegen overgestelde richting op weg zijn vanuit West-Mostar naar het oosten. Het kan nu niet meer lang duren. En wanneer er in de verte de eerste vrachtwagens verschijnen, begint de menigte wachtenden te joelen en te klappen. Vrouwen die hun mannen al tien maanden niet hebben gezien en nu alleen maar hopen dat hun geliefde zich onder de vrijgelatenen be vindt. Hun ogen stonden een jaar lang dof en treurig, maar nu, voor het eerst, spreekt er weer hoop uit die ogen. Als de voorste vrachtwagen voor de gevangenis halt houdt, spreekt de eerste vrijgelaten VERVOLG VAN VOORPAGINA Zeker 8000 mensen woonden de wedstrijd bij, die mogelijk was doordat het vredesbestand, dat zes weken geleden werd bereikt, nog steeds stand houdt. De Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic had de Verenigde Naties van te voren een schrifte lijke garantie gegeven dat zijn mannen het stadion niet zouden aanvallen. Het stadion ligt slechts 200 meter van de noordelijke frontlinie. Op 29 maart 1992 werd voor de laatste keer in het stadion een wedstrijd gespeeld. Enkele dagen later brak de oorlog uit, waarbij in Sarajevo zeker 10.000 doden en 55.000 gewonden zijn gevallen. Ook in Gornji-Vakuf, in Centraal-Bosnië, was het gisteren rustig nadat de Bosnische Kroaten en moslims vrijdag een akkoord hadden ondertekend over een federatie. Een maand nadat hier aan de frontlinie een staakt-het-vuren werd bereikt, ver dween alle militaire activiteit. Aarzelend proberen de bewoners de draad van hun gewone leven weer op te pakken. Zij zijn begonnen met de reparatie van hun huizen, die tijdens de oorlog werden verwoest. De oorlog in Bosnië is echter nog niet ten einde. Verscheidene Servische leiders hebben zich nega tief uitgelaten over de federatie van moslims en Kroaten. Karadzic eiste zaterdag opnieuw dat de internationale sancties tegen klein-Joegoslavië eerst moeten worden opgeheven, voordat de Ser viërs willen meewerken aan het bereiken van vrede in Bosnië. Hij zei voorts dat met de ondertekening van de federatie Bosnië-Herzegowina feitelijk ophield te bestaan. Hij voegde er aan toe dat de Serviërs overigens 'altijd tegen het bestaan van Bosnië, buiten de staat Joegoslavië, waren' en de grenzen nooit hebben erkend. De meeste Serviërs zijn voor aansluiting bij de republiek Servië, dat met Montenegro deel uit maakt van klein-Joegoslavië. moslimsoldaat juichend uit vrachtwagen. Hij valt in de men van vrienden. Iederec schreeuwt, iedereen huilt. Als 4 eerste 50 Bosnische soldaten helden zijn binnengehaali breekt de opgewonden bevolWj door de afzetting van het I sche leger.' „Muha, muha," roef een vrouw als ze even later echtgenoot omhelst. Het dreigt op een chaos uit f lopen. Kinderen en ouden vtf dagen bezwijken bijna in de of dringerige meute. Een soldi)1 die Senad heet, zegt dat ze i zijn behandeld door de Kröatef „We kregen bijna niks te eten, roept hij. „We waren soms hongersnood nabij." Maar hij kan er nu niet m mee zitten, zegt hij, want Senad zijn moeder terugziet omhelst, siertslechts een gr grijns zijn vermoeide gezicht. Pas een paar uur later, wordt V iets rustiger op straat in Oos1' Mostar. op pleintjes spelen j' geren gitaar en doen volksdairt' jes. „Dit is de mooiste dag Oost-Mostar," weet de jong® die tien maanden op een vrient van hem wachtte. „We zijn wrf met ons allen tesamen en refe! er maar op dat er hier ov«: negen maanden nog een heleW mensen bij zullen komen." Van onze verslaggever Temeuzen - Bijna een kwa verdwijnen gedoemde buu probeert de sloop van zijr stellen. De amoveringcommissie, die de onderhandelingen met di bewoners voert, concludeeri dat in het eerste jaarverslag. Er is inmiddels met 92 eige naars contact geweest. De res (26 huizen) heeft echter noj niets van zich laten horen „De eigenaars/bewoners heb ben hiermee impliciet te ken nen gegeven dat men niet oj korte termijn tot verkoop vai de woning wenst over gaan." De aankoop van de sloopwo ningen gaat in een moorden tempo, blijkt uit het jaa slag. Toen de commissie me haar werk begon ging ze ui van zo'n 25 transacties pe jaar (voor de hele operati staat vijf jaar, red). Maar koi nadat het nieuws van sloo] bekend werd werd de commis sie met aanvragen overspoeld De commissie kwam daardoo niet eens toe om de motieve van de 26 mensen die ni< reageerden te achterhalen. Het zaken doen ging zo sm dat de commissie in het vei slagjaar nagenoeg door het bi schikbare budget heen raakt

de Stem | 1994 | | pagina 4