CDA: Huursubsidie beperken voor mensen met eigen vermogen ibooggids [Nog geen akkoord over poging ziektenkostenpremie te verlagen Boxtelse kunstnieren-fabrikant stopt commentaar ING verloor 130 miljoen op vroegere DAF Staking Olau ten einde: sociaal plan personeel Nieuwe Brabantse vinding stopt mestoverschot in de snelkookpan procent Dat is de manier waarop PvdA en CDA een Grootste INederlandse containerschip in Botterdam Ruim zestig MB O-scholen in verzet tegen fusiedwang Wlaij terug bij af Borstkanker-onderzoek bij jonge vrouwen niet effectief pESTEM BINNENLAND A3 Sm I Van de - gemiddeld - 325 bewo- ners mogen er zestig naar een I school om Nederlands- te leren. Die mensen zijn naar opleidings- I niveau opgedeeld in drie groe- Ipen. Asielzoekers die nog geen I zestien zijn, vallen gewoon onder I de leerplichtwet. Voor hen wor- I den plaatsen gezocht op scholen I in de regio. voor het helen van mens en samenlevint Bel gratis: 06-0671 BINNENLAND KORT |AG 21 MAART 1994 MAANDAG 21 MAART 1994 •'^1 I opofferen." lAls de asielzoekers een 'status' I hebben gekregen, dat wil zeggen I dat zij waarschijnlijk in Neder- I land mogen blijven, komen ze in ïeen asielzoekerscentrum (AZC) Op het AZC in Middelburg loopt sinds december 1993 een project I om bewoners onderwijs aan te I bieden. I De volwassenen die Nederlands I willen leren, moeten wachten tot I er een plaats vrijkomt. De I wachttijd bedraagt nu ongeveer I vijf maanden. In die tijd wordt Ier ook al onderwijs verzorgd F door veertien vrijwilligers. Die I bieden aan de nieuwelingen - de I eerste drie maanden in het AZC I- een speciale cursus aan. Vier I en een half uur per week leren I de bewoners de eerste beginselen I van het Nederlands. IWie na die cursus naar school I wil, krijgt een gesprek met een I leraar. Die gaat na op welk ni- veau de asielzoeker les kan vol- gen. Daarna moet er gewacht worden tot er een plaatsje is op I de school. Ondertussen kunnen I ze natuurlijk de lessen van de I vrijwilligers blijven volgen. I Bestuurslid D. Weemaes van het I AZC heeft gemerkt dat de asiel- I zoekers gemotiveerd zijn om Ne- I derlands te leren: „Van de men- I sen die hier binnenkomen begint I ongeveer driekwart meteen aan Ide beginnerscursus. Die andere I kwart, dat zijn meestal mensen I die hier al familie of vrienden I hebben. Die denken dat het voor I hen niet nodig is om Nederlands I te leren." I Van de groep beginners is na I drie maanden ongeveer de helft I afgevallen. Dat kan, volgens I Weemaes, aan allerei redenen I liggen. „Natuurlijk spelen ook I persoonlijke achtergronden een I rol. Sommige mensen vinden le ren nu eenmaal leuker dan ande ren." Van onze Haagse redactie jde - Het CDA wil huurders met een eigen vermogen min der snel in aanmerking laten komen voor individuele huursubsidie. Met deze aan scherping van de vermogen- toets is jaarlijks zo'n honderd jnÜjoen te besparen. Dat is een van de wijzigingen van het CDA-verkiezingspro- gramma's die staatssecretaris Heerma zaterdag aankondigde in Ede. Het CDA wil verder minder geld uitgeven aan extern onderzoek en extra bezuinigen op rijksaankopen. Ook zal het overheidsbudget in 1997 en 1998 minder moeten stijgen dan de inflatie. De maatregelen moeten in totaal 400 miljoen gulden opbrengen. Dat bedrag is nodig om het gat in het CDA-verkiezingsprogram- ma te dekken dat eind januari ontstond toen het CDA een aan gekondigde bezuiniging op de huursubsidie schrapte. Coalitiepartner PvdA heeft met instemming gereageerd op het voornemen om de vermogen stoets voor de huursubsidie aan te scherpen. Nu nog komen huurders met ruim een ton aan eigen vermogen voor huursubsi die in aanmerking. „Daarom hebben wij twee we ken geleden zelf al een voorstel voor een vermogenstoets ge daan," aldus het PvdA-kamerlid De Jong. De PvdA wil dat huur ders hun recht op huursubsidie verspelen als ze een vermogen van rond de 40.000 gulden heb ben. Heerma wees destijds dit voor stel van de hand, vooral omdat hij het voorgestelde bedrag te laag vindt. Maar nu is ook hij ervan overtuigd dat de vermo genstoets fors aangescherpt kan worden. Heerma: „Je kan je afvragen of het nodig is dat iemand die bij voorbeeld 50.000 gulden heeft, huursubsidie ontvangt." Heerma wil zich daarmee echter niet uit spreken over de hoogte van de aangescherpte vermogenstoest. „Dat ga ik eerst goed bestude ren." Hij sluit problemen in de uitvoe ring niet uit, omdat hij de ver mogenstoets niet wil beperken tot de saldo's van de bankrekin- gen. Ook zeiljachten en dergelijk wil Heerma in de vermogenstoe st betrekken. [lijk terrein. Het gaat nu weer (oed. Twee jaar geleden hebben ve verlies gedraaid, maar nu levert het weer iets op." In uw groep slaat de dood npgal eens toe. Bent u daar bangifgor? J„Niet meer zo. Aids heeft ons [leven enorm beïnvloed. Ik zeg altijd: iedereen heeft een beetje aids. Ik heb me wel vier keer laten testen, hoewel ik wist dat het niet nodig was. Ik heb hoege naamd geen wisselende contac ten. Maar toch, bang. Als ik iemand een hand had gegeven veegde ik die schoon langs mijn aroek en waste ze zo snel als het con. Soms voelde ik me schuldig omdat ik het niet had. Zo werd e leven erdoor beheerst." .Totdat Edwin het kreeg. Edwin Bakker, mijn kleine broertje. Zo ik hem nog steeds. Hij werkte lier en we konden heel goed met °lkaar opschieten. Vaak gingen met zijn drieeën op vakantie. Door zijn ziekte kwam aids in- ;ens dichtbij. Maar Edwin heeft de angst voor de ziekte wegge- ïomen. En ook de angst voor de lood. Edwin wilde altijd maar een ding, bekend worden. Daar deed hij alles voor, op het absur de af. Pas een paar maanden 'Oor zijn dood, veranderde dat. ik heb het helemaal zien groeien üj liet het los en wilde lechts een goed mens zijn. Dat heb ik van hem geleerd. ril een harmonie bereiken met e mensen om me heen en tevre den zijn in mijn omgeving. Dan hoef ik niets meer af te ronden en Met bang te zijn dat ik te "eujig tijd zal hebben als dood zich aandient." Aow-premie procent hoger Van onze Haagse redactie Den Haag - Een verhoging van de aow-premie met 0,95 tvt 11 1 l r) 1 verlaging van de ziektenkostenpremie voor bejaarden niet een smalle beurs willen bekostigen. nog Ik de Beide coalitiepartijen overleggen nog steeds over dit bejaarden plan. PvdA-kamerlid Van Otter- loo wijst erop dat de aanpassin gen die het CDA in 'zijn' plan wil aanbrengen nog stuit op 'en kele technische problemen'. Maar volgens CDA-kamerlid De Jong 'komen we er vóór woens dag wel uit'. Op die dag praat de Tweede Kamer over het initia tiefwetsvoorstel van de PvdA. 0e nieuwe regeling moet ingaan op 1 juli van dit jaar. Particulier verzekerde bejaarden met een laag inkomen gaan hierdoor honderd gulden per maand beta len. Dat is nu nog 135 gulden. Bejaarden met alleen een aow betalen nu nog twintig gulden ziekenfondspremie. Dat wordt honderd gulden. Tegelijkertijd gaat de aow voor iedereen met tachtig gulden omhoog. Die verhoging wordt betaald uit een hogere aow-premie voor alle werkenden en uitkeringsgerech tigden. De premie wordt ver hoogd van veertien naar bijna vijftien procent. Veel ouderen met een hoger in komen gaan erop achteruit. Zij moeten voortaan de werkelijke kosten voor de polis betalen. Den Haag (anp) - Een groep van zestig scholen voor het middelbaar beroepsonderwijs (mbo) en opleidingen voor het leerlingwezen is in verzet gekomen tegen de fusieplannen van minister Ritzen van onderwijs. Ze hebben zich verenigd in het Overleg van Autonome Scholen (OAS). Sitzen wil met de wet educatie beroepsonderwijs (web), die in 1998 moet worden ingevoerd, alle vormen van beroepsonder wijs en volwasseneducatie on derbrengen in vijftig Regionale Opleidingscentra. De bestaande instellingen worden verplicht te (ADVERTENTIE) visma fuseren. Het OAS verzet zich hiertegen. De afgelopen tien jaar is het aantal mbo-scholen al terugge bracht van ruim 600 tot onge veer 170, aldus coördinator B. van Delft van het OAS. „De meeste van de bij het OAS aan gesloten scholen zijn al betrok ken geweest bij één of twee fusies, met alle daar bijbehoren de spanningen en problemen. Ze voelen er niet voor om nog eens een keer gedwongen aan fusies mee te doen." Volgens het OAS heeft Ritzen eerst altijd gezegd dat de schaal vergroting op vrijwillige basis zou geschieden. Maar daar is hij later plotseling op teruggeko men. Ritzen meent dat door de vor ming van opleidingscentra het beroepsonderwijs beter in staat is leerlingen onderwijs te geven dat individueel bij hen past en ook op de wensen van het be drijfsleven aansluit. Het OAS betwist dat: fusiedwang bevor dert juist het omgekeerde en dat vindt ook de Onderwijsraad, het belangrijkste adviesorgaan van de minister. (ADVERTENTIE) Van onze verslaggevers Boxtel - Het Boxtelse bedrijf Cobe Nephross ontslaat op korte termijn 61 personeels leden en sluit de deuren. Het bedrijf, dat kunstnieren maakt voor dialyse-patiën ten, was tot anderhalf jaar geleden onderdeel van Akzo en sinds medio 1992 van het Zweedse bedrijf Gambro, waarvan de Nederlandse ves tiging in Breda zit. Het besluit om Cobe Nephross te sluiten is volgens manager Peter van de Berg zo'n anderhalve week geleden genomen. „De omzet is de laatste tijd enorm gekelderd. Zorgverzeke raars stellen steeds minder geld beschikbaar voor medische ap paratuur, dus ook voor ons pro- dukt. Dat zet de prijs enorm onder druk. We zagen onze om zet met vijftig procent kelde ren," zegt Van de Berg. „Bovendien hanteren buiten landse firma's lagere verkoop prijzen, dus dan wordt het dui delijk waar het aan ligt dat we moeten sluiten." Van den Berg is verantwoorde lijk voor de gang van zaken bij het Boxtelse bedrijf en tevens directielid van Cobe Nephross. De firma heeft circa vijftien be drijven over de hele wereld. Volgens directeur H. Spee van Gambro Nederland BV, geves tigd te Breda, heeft het Boxtelse bedrijf geen enkele relatie met zijn onderneming: „Integendeel. Ondanks het feit dat wij doch ters zijn van een en dezelfde Zweedse moeder zijn wij in de praktijk van alledag eikaars concurrenten. Boxtel draagt de last van een slecht imago dat in het verleden is opgebouwd." Spee, die in Breda leiding geeft aan een verkoopkantoor met 26 medewerkers, zegt geen enkele last te hebben van de malaise waaraan Cobe Nephros nu ten onder gaat: „Wij verkopen een ander produkt en dat loopt uit stekend." Dus ook geen zorgen voor de Oosterhoutse honkbalvereniging Twins die Gambro als hoofd sponsor heeft? Spee: „Inder daad." MINISTER Maij-Weggen laat het TGV-project achter zoals ze er op 7 november 1989 aan begon: een keuze voor een tracé langs Breda en zonder dat daar met België overeenstemming over is bereikt. Sinds ze in het najaar van 1989 als minister aantrad, is er dus geen meter vooruitgang geboekt met de realisering van het even ambitieuze als omstreden project om Nederland - meer bepaald de luchthaven Schiphol - aan te laten sluiten op het Europese net van hoge-snelheidslijnen. Na ruim vier jaar resten slechts sporen van onrust onder de Westbrabantse bevolking en metersdikke dossiers over steeds weer nieuwe tracés en uitstel van beslissingen. Het 'kabinetsbesluit' van afgelopen vrijdag om de TGV langs Breda te laten rijden, is nauwelijks een besluit te noemen. Het is een kopie van het 'besluit' van ditzelfde, toen nog kersverse, CDA-PvdA-kabinet uit november 1989. In 1991 volgde het 'kabinetsbesluit' om de TGV-spoorlijn via Roosendaal en Willem stad aan te leggen, nadat bleek dat de Belgen niet bereid waren een nieuw spoor langs de E 19, de autosnelweg Antwerpen-Bre- da, aan te leggen. En dan nu, op het eind van zijn regeerperiode, komt het kabinet weer uit op Breda. Een schijnbesluit, want de beslissing waar de TGV door West-Brabant gaat denderen wordt niet in Den Haag, naar in Brussel genomen. De Belgen hebben nog altijd geen enkele behoefte aan het doortrekken van een TGV-lijn naar het noorden. Als Nederland een lijn Antwerpen-Breda wil, zal Nederland die zelf moeten betalen. Dat kost 1,3 miljard gulden, zei de Belgische verkeersminister Di Rupo tegen Maij-Weggen tijdens een etentje in Brussel. De directeur van de Belgische spoorwegen NMBS verwacht dat de kosten eerder de 2 miljard zullen naderen. Hij kan het weten, want de NMBS heeft bij de aanleg van het traject Lille-Brussel pijnlijk ervaren dat bij de bouw van de hoge-snelheidslijn de kosten snel oplopen. De opmerking van Maij-Weggen dat de Belgen de lijn wel voor 700 miljoen kunnen en zullen aanleggen, is niet serieus te nemen. Maij schijnt zich maar moeilijk de rol van vragende partij te kunnen aanmeten. Maar het is niet de eerste keer dat deze minister de werkelijkheid aanpast aan haar opvattingen in plaats van andersom. De tegenstanders van de TGV mogen haar vertrek naar het Europarlement wel betreuren: een minister als Maij-Weggen lijkt de beste garantie dat de hoge-snelheidslijn tot in eeuwigheid een papieren project blijft. Amsterdam - De ING Groep heeft vorig jaar 130 miljoen gulden verloren bij het fail lissement en de ontmanteling van het oude DAF. Dat kwam omdat ING-topman drs. A.G. Jacobs de schijn van belangenvermenging binnen zijn concern wilde voorkomen. Hij verbood destijds de afdeling be leggingen van ING het DAF-be- lang te verkopen, hoewel hij via andere ING-diensten van de problemen bij het Eindhovense bedrijf op de hoogte was. Hij heeft dat gezegd in een vraaggesprek met NRC Handels blad van zaterdag. De ING Groep omvat bankdien sten, verzekeringen en beleggin gen. Het is geen denkbeeldig gevaar dat in een instelling die verschillende financiële diensten herbergt, vertrouwelijke infor matie in handen van de ene sector oneigenlijk aanwendt ten behoeve van een andere sector. Elke schijn van belangenver menging moet daarom worden voorkomen, aldus Jacobs. „Ik heb veel liever dat ik 130 miljoen gulden verlies - hoezeer ik daar ook wakker van lig - dan dat ik later de suggestie krijg dat er kennelijk misbruik van de informatie van de bank is ge maakt. Dat maak je nooit meer goed," aldus Jacobs. Terwijl op lager niveau binnen de bank strikte gedragsregels gelden voor het omgaan met ver trouwelijke informatie, is er bin nen de raad van bestuur van ING geen goede scheiding van informatie mogelijk. Dat maakt zorgvuldig handelen voor de topbestuurders des te belangrij- Demonstratie voor Bosnië in Amsterdam Honderden mensen hebben afgelopen weekend in de stra ten van Amsterdam een stille betoging gehouden tegen het geweld in Bosnië. De demonstratie was een initiatief van studenten en rnas georganiseerd door het LSVb, het IKV en de stichting Nederland bekent Kleur. Het vormde het slot van een actieweek op de Nederlandse universiteiten, foto anp Voortvluchtige gevangene gearresteerd Heerlen - In Heerlen heeft de politie gistermiddag een 35-jarige ontsnapte gevangene aangehouden. Deze Heerlenaar was op 31 december vorig jaar na verlof niet meer teruggekeerd naar de penitentiaire inrichting in Leeuwarden. Hij moest in Leeuwarden nog een straf uitzitten van vier jaar voor geweld- en vermogensdelicten. De voortvluchtige gedeti neerde probeerde gistermiddag een nieuwe opsluiting te voorko men door te vluchten, maar de politie was hem te snel af. Honden bijten 45 schapen dood Weert - Twee honden hebben dit weekend in Ospel (bij Weert) 45 Drentse schapen doodgebeten. De schapen graasden op een van afrasteringen voorzien terrein van Staatsbosbeheer, toen aan hun wollig leven een einde werd gemaakt. Diverse andere schapen werden ernstig verwond door de viervoeters. De honden moesten de affaire met de dood bekopen: ze werden gisteren nog afgemaakt. Van onze correspondent Vlissingen - De staking onder het bij de Duitse vakbond OTV aangesloten scheepspersoneel op de Olau Hollandia in de Haven van Vlissingen is gisteren beëindigd. De Seebetriebsrat (een soort on- tenoverwegingen een onmogelij- dernemingsraad voor schepelin gen), de OTV en de hoofddirectie van Olau, de TT-Lines in Ham burg hebben zaterdagavond een akkoord bereikt over een af vloeiingsregeling voor de onge veer 400 bemanningsleden. Het grootste onder Nederlandse vlag varende schip, de super-carrier voor containers, kwam afgelopend weekend aan in Rotterdam. De Nedlloyd Hong Kong, enkele weken geleden in Japan van stapel gelopen, is 279,12 meter lang en 37,75 meter breed. Het heeft een soort rekkensysteem waarin de containers zijn opgeslagen, zodat ze niet overboord kunnen slaan. FOTO ANP Daarmee zou een bedrag ge moeid zijn van DM 22.5 miljoen. Het scheepspersoneel van de Olau Hollandia ging vorige week zaterdag in staking uit protest tegen de plannen om de schepen, die onder Duitse vlag varen, om te vlaggen naar die van de Baha ma's. Volgens de rederij was continue ring van de lijndienst Vlissin- gen-Sheerness onder Duitse vlag en met een Duitse CAO uit kos- ke zaak geworden. Uit angst voor banenverlies ging daarop het scheepspersoneel spontaan in staking. De hoofddirectie be sloot daarop de schepen te ver kopen of te verhuren, waarmee de veerdienst Vlissingen-Sheer- nes verleden tijd is. De directie hoopt wel de veer dienstrechten te kunnen verko pen. De 130 man walpersoneel zouden dan hun baan kunnen behouden. De dienst van de Olau-schepen met de beide schepen Olau Hol landia en Olau Britannia is gis teravond in beide richtingen hervat. Het ligt in de bedoeling tot zeker de tweede helft van mei de dienst nog te onderhou den. Nijmegen - De vroegtijdige opsporing van borstkanker - nog altijd de enige mogelijkheid om het hoge aantal slachtoffers (3000 per jaar) terug te dringen - werkt niet effectief. Bij vrouwen onder de vijftig ker. „Er is een verschil tussen weten en handelen," aldus Ja cobs. Eind december drukte hij de personeelsleden van ING's beide onderdelen Nationale-Nederlan- den en ING Bank op het hart 'honderd procent fatsoenlijk' te werk te gaan. Het personeel moet zich terdege bewust zijn van zijn verantwoordelijkheid ten opzichte van de cliënten, aandeelhouders en collega's 'en zeker ook ten opzichte van de samenleving in het algemeen', meende hij. vrouwen heeft een bevolkingsonderzoek op borstkanker met bestaande technieken weinig zin omdat daarbij, zo hebben onderzoekers van de Katholieke Universiteit Nijmegen vastgesteld, slechts heel weinig tumoren worden ontdekt. Ook al zijn in de afgelopen jaren veel vrouwen in deze leeftijds groep (opkomst van meer dan 75 procent) elke twee jaar gescr eend, bijna driekwart van de borsttumoren is buiten het be volkingsonderzoek, op andere momenten opgespoord. Het systematisch onderzoeken van oudere vrouwen tussen 50 en 70 jaar is daarentegen veel effectiever gebleken, omdat bij die groep bijna de helft van de tumoren bij de screening wordt gevonden. Bij de Nijmeegse studie is geble ken dat bij 15.000 vrouwen on der de veertig jaar, waarvan ge durende enkele jaren in totaal 47.000 borstfoto's (mammogra fieën) zijn gemaakt, slechts 85 gevallen van borstkanker wer den geregistreerd. Bij 88 vrouwen uit deze zelfde groep werd het tumor pas later op een andere manier onder kend. De kanker was dan meest al ook al uitgezaaid naar de lymfeklieren. Dat de tumoren niet eerder konden worden opge spoord heeft onder meer ook te maken met de structuur van het borstweefsel bij jongere vrou wen, als gevolg waarvan de be oordeling van een mammografie wordt bemoeilijkt. „Beslissend voor de effectiviteit van screening is uiteindelijk of je in de groep vrouwen die meedoet een verminderde sterfte aan borstkanker ziet. Het basisprin cipe van screening is immers om tumoren in een vroeg stadium te ontdekken zodat je eerder en effectiever kunt behandelen. Bij vrouwen tussen 50 en 70 jaar is dat positieve effect al aange toond, voor de groep jongere vrouwen is dat, zo blijkt, niet het geval." „We vermoeden ook dat bij jon gere vrouwen borsttumoren in veel gevallen al zijn uitgezaaid voordat ze met de huidige tech nieken te detecteren zijn," aldus onderzoekleider drs. P, Peer. Door Chris van Alem Odiliapeel - Terwijl politiek en landbouworganisaties strijden over de oplossingen, sleutelen techneu ten aan alweer een nieuwe vinding die het mestprobleem 'definitief de wereld uit helpt'. Na twaalf jaar ploeteren lanceert ingenieur J. van Aspert (48) uit Uden morgen in Odiliapeel zijn vinding: een soort snelkookpan. De reuzecilinder, die op een oplegger is gemonteerd oogt indrukwekkend. Dat is het geluid van de vrachtwagenmotor die de compressor aandrijft ook. De lucht die de installatie verspreidt is draaglijk. De indringende strontlucht die het Oostbrabantse land zo ken merkt, knijpt de neusvleugels hier in elk geval niet dicht. Achter de kijkglaasjes borrelen enkele kubieke meters dunne mest op weg naar een schone toekomst. „Ik denk dat dit het Ei van Columbus is," zegt ir. J. van Aspert, van het gelijknamige Raadgevend Ingenieursbureau uit Uden. „Tenminste, als U het zo wilt noemen." Zelf waagt hij zich niet aan euforische bespiegelingen. Indamping dat is de sleutel tot de oplossing waar Van Aspert twaalf jaar aan gewerkt heeft. 'Indamper met me chanische damprecompressie', staat op het schemaatje waarin de techniek voor de leek wordt uitgelegd. De dunne kalvergier, zeugenmest of mest uit scheidingsinstallaties gaat in de compressor, passeert een warmte wisselaar en wordt onder vacuüm in een ketel gekookt. Mest in een hoge drukpan, als het ware. De kookdamp wordt via een systeem van pijpjes de mest ingeblazen, die opnieuw aan de kook raakt. Aan het eind van de rit is negentig procent van het water verdampt. Het resterende water gaat het riool in en zou 'met een extra polishing' zelfs drinkbaar zijn. Wat resteert is een ingedikte vloeibare mest die zich goed over de akkers laat verspreiden. Van Aspert werkt nog aan indroging van deze mest tot korrels die vanwege het hoge gehalte aan stikstof en kali, een goed alternatief vormen voor kunstmest en uitstekend over de hele wereld verkoopbaar zijn. „Door de tienvoudige concentratie heeft een kuub mest nu een mineraal- waarde van honderdvijftig gulden." De voordelen van deze vorm van mest verwerking zijn groot, meent Van As pert. Het is kleinschalig en niet fa brieksmatig zoals Promest in Hel mond; mest hoeft niet over grote af standen te worden verplaatst, het is energiezuinig, de boer heeft minder mestopslag nodig en de kosten zijn lager dan de drie tientjes die nu vaak per kuub worden betaald om mest uit de overschotgebieden naar mestarme gebieden te vervoeren. Indampen kost, alles inbegrepen, 17,50 per kuub; granuleren komt op twee tientjes. Een mestindamper van 135.000 ton vergt een investering van acht miljoen gulden. „Ongeveer de helft voor opslag en gebouwen en de andere helft voor hardware," aldus Van Aspert. „In principe is zo'n installatie geschikt voor loonbedrijven of boeren die heel veel mest hebben." De ontwikkeling van de 'indamper' heeft 'minimaal vijf tot tien miljoen gulden gekost'. Subsidie werd gegeven voor de ministeries van Vrom, Land bouw en Economische Zaken. Staats secretaris Gabor van Landbouw geeft morgen in Odiliapeel het startsein voor de Coöp Mestwerk die de plaatsing van indampers in de mestoverschotgebie- den regelt. Verschillende coöperaties en loonwer kers, met een gezamenlijke verwer kingscapaciteit van één miljoen ton, hebben zich al gemeld. Er komen twee indampers in de Achterhoek, vijf in Oost- en Midden-Brabant en één in de Limburgse Peel. Dat 's lands knapste studiehoofden het 'Ei van Columbus' niet hebben ont dekt, vindt Van Aspert niet onlogisch. „Die bemoeiden zich met mest, terwijl ze helemaal niet weten wat mest is. D'r was er niet één die een kubieke meter mest had staan, ze werkten alleen maar vanuit de papieren wetenschap." „Wij hebben er jaren over gedaan om te weten hoe het moet. Voor dunne mest is dit dé ultieme oplossing. Tot nu toe zijn we niks anders tegengekomen waar we dezelfde voordelen in zagen. Dit is de enige goedgekeurde installa tie in heel Nederland. Echt, dit is het beste wat er is."

de Stem | 1994 | | pagina 3