6Mijn kinderen spreken beter Nederlands dan ik' fvisma CDA: Hui Nog geen a Homo-vriendelijke bakker makkelijk te vinden met Regenbooggids Ruim zestig in verzet teg< 3-27 MAART DE STEM BINNENLAND BUITENLAND PESTEM Kinderen van 30 Dunglish rumoer u FLODDERS padft o"nua i IÉ ioy' Rotterdam Jubilerende Gay krant gaat homo-vriendelijke wegwijzer uitgeven DE STEM l^/laij terug b MAANDAG 21 MAART 1994 Top-10, Top-20 Top-100. Dat soort opsommingen van meest verkochte of geliefde boeken, platen, cd's mag met een portie wantrouwen beke ken worden. Het is niet hele maal onwaar, maar het klopt ook niet honderd procent. Neem nu de kinderjury die zal gaan uitmaken welk kinder/ jeugdboek van 1993 bovenaan staat. In bibliotheken en boekhandels liggen formulie ren, waarop elk kind van 6 tot 16 jaar de eigen Top-5 kan invullen. Daaruit kiest een kinder-jury dan weer de win naars. Zo gaat het nu al het zevende jaar, en het is een enorme winst dat niet alleen bekroningen worden gegeven door mensen die - hoe goed ze ook nog kunnen touwtjes pringen of steltlopen - geen kind meer zijn. 'Jong van hart', voeren ze misschien aan, sterker nog: 'afgestu deerd op de belevingswereld van het kind'. Kan zijn, maar indrukken, belevenissen, vreugde en verdriet van na de kindertijd hebben onuitwisba re sporen getrokken door hun geest. En maatschappelijk verwikkelingen, de leefwereld van nu ervaart de volwassene onvermijdelijk anders dan een acht- of tienjarige. Laat die het zelf maar bepalen. Welk boek ook uit zo'n voor selectie met nog eens een jury van enkel kinderen als num mer een naar voren komt, het geeft toch geen zuiver beeld. Om te beginnen weet lang niet elk kind van dat deelna meformulier. Dan heb je lam- lendigerds die 't wel geloven, anderen met bibliofiele ouders die onder morele druk maar wat invullen om er van af te zijn. Ook worden kinde ren kwasi onnadrukkelijk ge- pushed „je vond toch leuk? En vorige week zat je boven steeds te grinniken. Vergeet ook niet, van die schrijfster die zo leuk was op televisie, weet je nog". Nog groter invloed heeft het toe val. Heeft de juf op school vol enthousiasme Pluk van de Petteflet voorgelezen, heeft de hele klas tekeningen ge maakt en mocht ieder om de beurt voor Pluk spelen, dan bestaat er geen ander dan dat boek. Bij grote-mensen-litera- tuur is het niet anders. „Het hangt van het moment af," zegt heel eerlijk Mies Bou- huys, gevraagd naar haar fa voriete gedicht. Tussen je éi gen nummer een aanwijzen nu en de kinderboekenweek in oktober ligt een lange lees- periode... Verder ken ik alleen al drie moeders die zelf zo'n Top-5 briefje insturen, met naam van hun of zomaar een kind eronder. Elk jaar weer be kruipt ook mij die neiging. Het jaar door verslind ik be sprekingen van kinder- en jeugdboeken, maak een lijstje voor de bibliotheek, koop er een paar die na lezing door- schuiven naar aanverwante kinderen, neem ze mee op vakantie. En smul dan van boeiende, leuke, vaak voor mij leerzame lektuur. Met rooie oortjes en vochtige ogen, jazeker, rooier en voch tiger dan bij een gebakken- lucht-romannetje uit de flu treeks. Het is als met het Klokhuis, dat in tien minuten een inge wikkeld onderwerp weet dui delijk te maken. Zonder de franje en fratsen van veel tv- programma's met hoger kijk cijfer dan het IQ van de in houd. Zo volwassen - en toch romantisch, en toch komisch, en toch spannend, want dat kan - zijn veel boeken voor 'onvolwassenen'. Wie denkt dat de truc schuilt in het han teren van kinderlijke taal, moet toch echt eens een kin- der- of jeugdboek lezen. Staat zo raar, valse schaamte. Maar televisie dan? Het Klokhuis, officieel aangekondigd als in formatief kindermagazine, trekt kijkers met gemiddeld de leeftijd van 30 jaar. Vreemd genoeg rumoert er een populaire opvatting dat de voorspelling al is ingehaald door de werkelijkheid. Deze zin las ik onlangs in de Volks krant. Omdat ik het werk woord rumoeren niet kende, raadpleegde ik mijn taalkun dige toeverlaat. De dikke Van Dale kende het werkwoord ook niet. Hij gaf 'alleen het zelfstandig naam woord rumoer en de betekenis daarvan: Lawaai, geraas, her rie. Dat mocht je desnoods in een dichterlijke bui verbalise ren tot herriemaken, zei hij en gaf als voorbeeld: er rumoerde een gerucht door de steeg. Dat verklaarde nog niet de moeite die ik heb met de zin uit de Volkskrant, waarin een opvat ting aan het rumoeren is. Ik vond het eerder Engels dan Nederlands en raadpleegde de Engelse Van Dale. The Oxford Dictonary defineert het Engel se woord 'rumour': a general report of doubtful accuracy' m.a.v. een gerucht. De Volkskrant-schrijver had een Engels werkwoord verne derlandst, d.w.z. een stukkie bastaardtaal toegevoegd aan het Dunglish (Dutch plus Eng lish, gedeeld door twee) onze tweede landstaal in spé, zeer levenskrachtig en groeiend als kool. Zo zei het NOS journaal vorig jaar: 'Sinterklaas wordt overroeld door de internatio naal meer bekende Kerstman'. Nee, dan de burgemeester van Lelystad. Die zei in het Capi- tool dat de overheid stond voor de noodzaak van wat de Engelsen noemen een 'agoni zing re-appraisal' en wij Ne derlanders, dacht ik 'een ui terst pijnlijk herwaardering'. Dat woord van de burgemees ter is geen Dunglish, dat is the Queen's English. Hij wilde ons laten horen dat hij Engels kende voor pijnlijke herwaar dering. Waarom weet ik niet. Hij doet het graag, zeker. Even daarvoor had hij in het Engels gezegd dat er iets was dat moest wijken voor iets anders. Some sing (hij bedoel de 'something') has to give. Straks komt er nog een praat vaar op het scherm met een zwak voor Iers, die terlops opmerkt: 'zoals de Ieren zo treffend zeggen: an beathadh shiorruid drambui! Veel leu ker vond ik het Engels rijmpje dat ik aantrof op een ex-libris in een boek dat ik kocht op de n 7.»% Door John O'Mill rommelmarkt voor ƒ2.50. Op het ex-libris stonden twee vo gels afgebeeld een raaf en een roek, plus het rijmpje: Black is the raven, Black is the rook, Blacker the bastard, that steals this book. De roek als Rookworst vond ik in het boek zelf dat The Ornit hologist van October 1953 aan haalde: in comparing the two birds the raven comes out best, the rook worst. Omdat ik nu zowel Van Dale heb ge noemd als The Oxford English Dictionary vermeld ik ook even de combinatie van die twee: Van Dales's Groot Woordenboek van de Engelse Taal. In het deel Eng.-Ned. vond ik achter het woord cow lick drie Nederlandse verta lingen 1. vetkuif 2. spuuglok 3. weerborstel. Ik vind dat wat veel en adviseer voor spuuglok het Amerikaanse woord 'Spit- curl'. Het populaire woorden boek der Amerikanen The Great Webster schrijft cowlick als één woord, met één beteke nis: Lock or tuft of hair gro wing in a different direction from the rest of the hair, en geeft de oorsprong van het woord er nog bij: looking awry (in de war) as if licked by a cow. Hebt u toevallig Herman ge zien op de TV. de stier met een menselijk gen en hoe Herman een poes likte. De poes ervoer dit als aangenaam en liet zich met zichtbaar genoegen likken tot ie er na een minuut uitzag als één grote cowlick. De klas van Anke Derkse: „Nederlands leren is leuk, maar wel moeilijk. foto de stem/dick de boer 1 m Van onze Haagse redactie Ede - Het CDA wil huurder 0et een eigen vermogen min der snel in aanmerking latei komen voor individuel huursubsidie. Met deze aan scherping van de vermogen toets is jaarlijks zo'n honden miljoen te besparen. Van onze verslaggever Lukas Burgering Breda - Onder allochtone Ne derlanders en asielzoekers is veel belangstelling om een cursus Nederlands te volgen. In opvang- en asielzoekers centra zijn taallessen geliefde bezigheden. Onder 'nieuwko mers', dat zijn mensen die in het kader van de gezinsher eniging of gezinsvorming naar Nederland komen, ligt dat moeilijker. Alle buitenlanders die in Breda Nederlands willen leren komen terecht bij de taalschool. Nieuw komers, werknemers van multi nationals of buitenlandse' stu denten: iedereen die voor een langere of korte tijd in Neder land woont en de taal wil leren komt naar de taalschool. „De taalschool is een uniek pro ject," zegt directeur H. van Vlodrop van het Baronie van Breda College (BBC). „Het is een intensieve samenwerking tussen het BBC en Basiseducatie." In de klas van docente Anke Derkse zitten 12 vrouwen. Ze komen bijna allemaal uit een ander land: Maleisië, China, Ma rokko en Nigeria. De 'jongste' cursiste .woont achttien maanden in Nederland. Zij komt uit Po len. Ze vindt het belangrijk'om Nederlands te leren: „Je moet hier toch wonen en werken?" De anderen vallen bij: „Het is niet alleen belangrijk, het is ook ge zellig hier!" De les van vandaag bestaat uit twee korte stukjes tekst, een krantebericht en een stukje uit een roman. Uit een paar vragen moet blijken..of de inhoud duide lijk is. Dat ze de tekst goed begrepen hebben, blijkt trou wens ook wel uit de levendige discussies die telkens ontstaan. A. Wassing is directeur van de Stichting Basiseducatie. Dat is een instelling die zich bezig houdt met onderwijs voor vol wassenen die in een achter standspositie verkeren. Dat zijn bijvoorbeeld buitenlanders die geen Nederlands spreken, maar ook Nederlanders die niet kun nen lezen of schrijven. Wassing beaamt dat de taal school een uniek project is. „Door de samenwerking met het BBC zijn wij in staat om cursus sen aan te bieden op ongeveer twintig verschillende niveau's. Het BBC verzorgt cursussen voor hoger opgeleiden, wij doen voor al de lagere groepen. Test De vrouwen uit de groep van Anke Derkse vinden de lessen leuk. Beata, ook een Poolse, vindt Nederlands erg moeilijk. ',En de Nederlanders willen je niet altijd helpen." Anderen vin den dat dat wel meevalt, 'als je zelf maar contact maakt'. Dat doen Nederlanders niet zo ge makkelijk, vinden ze. •Buitenlanders komen via vrien den, familie of bijvoorbeeld een arbeidsbureau in aanraking met de taalschool. Daar krijgen ze een in-take gesprek en een test om hun aanvangsniveau vast te stellen. Jaarlijks komen er bij het BBC en Basiseducatie onge veer 1750 mensen, van zestien tot zestig jaar, voor een cursus Nederlands. Op dit moment volgen ongeveer 1300 buitenlanders zo'n cursus. Op hun eigen niveau en geschikt voor hun eigen doelstelling. Van Vlodrop noemt het 'adequaat maatwerk'. „Cursisten hebben natuurlijk allemaal een ander doel. Een universitair geschoolde Zwitser wil iets anders van ons dan een analfabeet uit Mogadis hu. Wij kunnen beiden helpen." Wachtlijst De taalschool heeft wel een wachtlijst. Ongeveer honderd hogeropgeleiden wachten nu op een cursus van het BBC, de Basi seducatie heeft 130 wachtenden. Praten de cursisten thuis ook Nederlands? „We proberen het wel," zeggen de meesten, „maar als je boos bent ga je toch in je eigen taal praten. Je moet eerst leren om in het Nederlands te denken." Verschillende vrouwen hebben kinderen, die op school snel Nederlands leren. „Mijn kinderen spreken nu al beter Nederlands dan ik," zucht een vrouw uit Thailand. „En toch woon ik al zes jaar hier." De leerlingen aan de taalschool moeten zelf bijdragen in de kos ten. De gemeente betaalt het grootste deel. „De BBC-cursisten betalen ongeveer een kwartje per lesuur," rekent Van Vlodrop uit. „Dat is zelfs.nog duurder dan bij Basiseducatie. Dat kost maar vijftig gulden per jaar." De hele cursus bestaat uit drie onderdelen. Taalles, zelfwerk zaamheid en praktijkoefening. De lessen in de klas - dictee, brieven schrijven, grammatica - worden gegeven door leraren Nederlands als Anke Derkse. Wat vinden de vrouwen uit haar klas het moeilijkst? „Dictee> en grammatica," zeggen ze. Ze spreken trouwens allemaal pri ma Nederlands. Maar de meeste vrouwen uit deze groep volgen dan ook al een paar jaar les. Wie in de klas een fout maakt, wordt door de rest meteen gecorri geerd. Wat vinden ze het leukst? „Brieven schrijven en luistertes- ten." Computer Het tweede onderdeel van de cursus wordt gedaan in het 'open leer centrum'. Dat is een combi natie van een talenlab, video ruimte en computerlokaal. Zelf standig volgen de cursisten daar beter spreken, luisteren of schrijven in het Nederlands. Aan de hand van een aantal speciale softwarepakketten kunnen ze ook kennis maken met de com puter. De belangstelling voor dit on derdeel is enorm. „Het zijn alle maal volwassen mensen, die ook wel eens wat anders willen dan het schoolse systeem in de klas sen," zegt Van Vlodrop. In het praktijk-gedeelte gaan de leerlingen zelf op stap. Ze bezoe ken een gemeenteraad, een so ciale dienst of een andere instel ling. Ze moeten proberen om later aan hun klasgenoten uit te leggen wat daar precies gebeurt. Daarvoor mogen ze soms ook ambtenaren of gemeenteraadsle den interviewen. Zo leren ze niet alleen de taal, maar ook iets over de inrichting van de Nederlands maatschappij. „Het belangrijkste van de hele cursus is niet alleen kennen maar ook kunnen," zegt Was sing. „Het is goed om grammati ca te kennen, maar het is beter om een gesprek te kunnen voe ren." Wassing vindt de taalles ver plicht moet worden voor buiten landers die in Nederland komen wonen. „Niet 'alleen met het oog op de arbeidsmarkt. Het is ook in maatschappelijk opzicht be langrijk. Mensen raken snel geï soleerd." Van Vlodrop vindt het 'maat schappelijk onverantwoord' om mensen die hier wonen geen Ne derlands te leren. „Zonder com municatie - tv, kranten, brochu res, brieven - kun je misschien wel overleven, maar het is meer vegeteren dan leven." Nieuwkomers Om nieuwkomers op te vangen is in Breda een speciaal project opgezet. I. Winter, coördinator 'van het Project Nieuwkomers in Breda, wijst deze mensen op de taalschool.- Van de afdeling bur gerzaken van de gemeenten krijgt zij de gegevens van nieuw komers. „Wij schrijven die men sen zelf aan. Ze komen zelden uit zichzelf naar ons toe." Via dit project wordt aan nieuw komers - Turken, Marokkanen, Antilanen en Arubanen - cursus sen Nederlands en maatschap pij-oriëntatie aangeboden. Deze beginnerscursussen zijn gratis. Hoger opgeleiden, die via het BBC cursussen volgen, moeten wel betalen. De lessen worden verzorgd door de taalschool. Vindt Winter de motivatie bij deze groep groot? „Nee, wij moe ten de mensen echt overhalen om een cursus te volgen. Vooral vrouwen met een lage opleiding willen niet. Ze vinden het wel logisch om Nederlandse les te volgen, maar ze hebben vaak grote financiële problemen. Ze gaan liever werken dan stude- Asielzoekers Asielzoekers, die in een opvang centrum wachten op de beslis sing of ze in Nederland mogen blijven, kunnen geen beroep doen op de taalschool. De over heid geeft geen subsidie voor taallessen aan deze groep bui tenlanders. Als ze Nederlands willen leren, zijn ze afhankelijk van goedwillende vrijwilligers. Directeur J. Tielemans van het opvangcentrum Rijsbergen legt uit dat er daarom niet veel lessen zijn: „Hooguit een paar dagdelen per week." In Rijsbergen leren de mensen alleen maar elemen taire zinnetjes. Toch is de animo om de lessen bij te wonen groot. Tielemans vertelt dat er zelfs asielzoekers zijn die aan hem komen vragen om meer Neder landse lessen: „Ze willen daar wel een paar uurtjes sport voor opofferen." Als de asielzoekers een 'statisj hebben gekregen, dat wil dat zij waarschijnlijk in iNeaer! land mogen blijven, komen ze j een asielzoekerscentrum Op het AZC in Middelburg loop; sinds december 1993 een projec; om bewoners onderwijs bieden. Van de - gemiddeld - 325 be» ners mogen er zestig naar ea school om Nederlands- te lei Die mensen zijn naar opleidinj niveau opgedeeld in drie pen. Asielzoekers die nog zestien zijn, vallen gewoon Onde de leerplichtwet. Voor hen den plaatsen gezocht op schok in de regio. De volwassenen die Nederlanil willen leren, moeten wachten s] er een plaats vrijkomt, wachttijd bedraagt nu ongevi vijf maanden. In die tijd worif er ook al onderwijs v< door veertien vrijwilligers. Dn bieden aan de nieuwelingen-t eerste drie maanden in het AZt - een speciale cursus aan. en een half uur per week de bewoners de eerste begii van het Nederlands. Wie na die cursus naar school wil, krijgt een gesprek met een leraar. Die gaat na op welk ni veau de asielzoeker les kan v' gen. Daarna moet er gevvai worden tot er een plaatsje is de school. Ondertussen kunne) ze natuurlijk de lessen van vrijwilligers blijven volgen. Bestuurslid D. Weemaes van AZC heeft gemerkt dat de asiel zoekers gemotiveerd zijn om Nt derlands te leren: „Van de men sen die hier binnenkomen bej ongeveer driekwart meteen de beginnerscursus. Die ant kwart, dat zijn meestal mei die hier al familie of vriendenl hebben. Die denken dat het vod hen niet nodig is om Nederlands) te leren." Van de groep beginners is nsj drie maanden ongeveer de I afgevallen. Dat kan, vol Weemaes, aan allerei red liggen. „Natuurlijk spelen persoonlijke achtergronden rol. Sommige mensen vinden le-j ren nu eenmaal leuker dan Van onze Haagse redactie Den Haag - Een verhoging procent. Dat is de manie verlaging van de ziekten met een smalle beurs wille Beide coalitiepartijen overlegge: nog steeds over dit bejaarden plan. PvdA-kamerlid Van Otter loo wijst erop dat de aanpassin gen die het CDA in 'zijn' plai wil aanbrengen nog stuit op 'en kele technische problemen'. Maar volgens CDA-kamerlid D Jong 'komen we er vóór woens dag wel uit'. Op die dag praat d Tweede Kamer over het initia tiefwetsvoorstel van de PvdA. De nieuwe regeling moet ingaat op 1 juli van dit jaar. Particulie] verzekerde bejaarden met eeJ laag inkomen gaan hierdoot honderd gulden per maand beta Den Haag (anp) - Een grc middelbaar beroepsonderwijf leerlingwezen is in verzet gel' minister Ritzen van onderwij Overleg van Autonome Schol "Ritzen wil met de wet educati en beroepsonderwijs (web), di in 1998 moet worden ingevoerd alle vormen van beroepsonder wijs en volwasseneducatie on derbrengen in vijftig Regional Opleidingscentra. De bestaand instellingen worden verplicht t (ADVERTENTIE) NATIONALE HENGELSP0RTBEUR I VAN 11.00-17.00 UUR EN VAN 19.00-22.30 UI ZATERDAG EN ZONDAG VAN 11.00-17.00 UUR Door Ton Loots HENK KROL (43) hoofdre dacteur van de Gay krant, staat op het ogenblik in de belangstelling. Niet alleen vanwege het 250e nummer van de krant, dat vorige week week verscheen. Krol gaat ook een soort Gele Gids uit geven. Vol met homo-vrien delijke ondernemers, van huisarts tot begrafenisonder nemer, ze komen er allemaal in. De Regenbooggids is de naam. „De plannen waren er al langer, •maar ik heb het een beetje te gengehouden. Ik ben namelijk absoluut tegen hokjesgeest. En zo duw je de homo's daar na tuurlijk weer in. Maar we bleven maar telefoontjes krijgen. Men sen belden de redactie van de Gay krant met vragen als; ken nen jullie geen homovriendelijke tandarts, notaris, huisarts. Waar moeten we zijn voor een lesbi sche danslerares, en ga zo maar door." „Naar aanleiding van al die ver zoeken ontstond het idee. Het blijkt gewoon dat veel ho- mosexuelen nog steeds niet met hun geaardheid te koop lopen. Maar het zijn ook vaak serieuze problemen, waarvoor iemand die de specifieke problemen van ho mo's niet kent, moeilijk begrip kan opbrengen. In de medische sfeer of bijvoorbeeld op belas ting-technisch gebied, want ho mo's hebben nog steeds niet de zelfde rechten en regels als he- Hoofdredacteur Henk Krol (l) bekijkt het 250ste nummer van de Gay krant. foto anp tero's op een aantal terreinen. Je moet dan denken aan pensioen rechten of erfkwesties en derge lijke." „Veel homo's zijn nog steeds verlegen. Als ze een reisje gaan boeken vragen ze niet of homo seksuele paren wel zijn toege staan in een bepaald hotel. Dat mag nog niet overal, zoals mij zelf onlangs nog bleek in Vene zuela. Een homovriendelijk reis bureau voorkomt dat soort pro blemen." Tot nu toe kan ik me er nog iets bij voorstellen, maar wat doet een homovriendelijke bakker of slager? „Nou, in Amsterdam heb je bij voorbeeld een bakker, die taar ten maakt met de tegenhanger van Barbie, Ken, erop. Behoor lijk populair, hoor, in Amster dam. Maar wat een slager zou doen, dat weet ik ook niet zo direct." En een begrafenisondernemer dan of een crematorium, die staan ook op jullie voorbeeld lijst. „Je moet niet vergeten, dat velen in onze groep jong sterven. Aids maakt veel slachtoffers. De men sen zien het overlijden aanko men en maken zelf hun voorbe reidingen. Steeds vaker hebben ze heel specifieke, vaak ludieke wensen bij hun begrafenis of crematie. Dat kan soms ver gaan en daar is niet iedereen van gediend." „Waar het voornamelijk om gaat is dat mensen willen praten met iemand die ze begrijpt. Als je een bed koopt, wil je niet uitgela chen worden. Het moet beslist geen gids worden voor homosek suelen, maar een voor homo vriendelijke ondernemers. Die moet ook geen lang leven be schoren zijn. Op een bepaald moment moet de gids zichzelf overbodig maken. Eind mei komt de Regenbooggids uit. De belangstelling is groter dan ver wacht. We hebben al meer dan 120 pagina's aan adressen." Hoe verklaart u dat succes? „Omdat onze doelgroep com mercieel zo interessant is. Er is meestal sprake van twee inko mens en geen kinderen. Ze heb ben dus nogal wat te besteden en weinig behoefte om te sparen. Nichten zijn vaak gesteld op luxe artikelen en mooie spulle tjes. Voor lesbiennes geldt dat iets minder. Ik weet ook niet hoe dat komt." „Onze doelgroep is heel breed. De Gay krant - abonnees krijgen de Regenbooggids gratis - wordt niet gemaakt voor bepaalde ca tegorieën als leernichten, maar voor alle homoseksuelen en hun gezinsleden. Ook ouders en bu ren lezen het blad. We hebben •ook een onopvallende, blanke wikkel, waarin we de krant ver sturen. Niet iedereen durft open lijk de Gay krant te ontvangen. Wij moeten rekening houden met de zwakste schakel." „Veel van onze abonnees zijn jonge mensen die nog op zoek zijn naar een referentiekader. Vaak zijn ze er nog niet voor uitgekomen dat ze homo zijn. Voor hen is het ook moeilijk, ze moeten alles zelf uitzoeken. Als je Turk bent qf op een andere manier tot een minderheid be hoort, heb je meestal ouders of familieleden die je helpen en weerbaar maken. Op het mo ment van 'outcoming' hebben de meeste homo's nog geen hou vast." Wat is de redactionele formule van de Gay krant? „We willen gewoon een goed opinieblad maken. Er zijn er voor praktisch alle gezindten, wij maken er een voor homo's. We streven naar goede bericht geving over onder meer politiek en economie. Onze doelgroep is een inperking, maar daarin be strijken we een zo breed moge lijk terrein. Het gaat nu weer goed. Twee jaar geleden hebben we verlies gedraaid, maar ffl levert het weer iets op." In uw groep slaat de dood eens toe. Bent u daar bangiftorl „Niet meer zo. Aids heeft offi leven enorm beïnvloed. Ik zeg altijd: iedereen heeft een beetje aids. Ik heb me wel vier keer laten testen, hoewel ik wist dat het niet nodig was. Ik heb hoege naamd geen wisselende contac- ten. Maar toch, bang. Als ik iemand een hand had gegeven veegde ik die schoon langs mijn broek en waste ze zo snel als het kon. Soms voelde ik me schuldig omdat ik het niet had. Zo werd je leven erdoor beheerst." „Totdat Edwin het kreeg. Edwin Bakker, mijn kleine broertje. Zo zie ik hem nog steeds. Hij werkte hier en we konden heel goed met elkaar opschieten. Vaak gingen we met zijn drieeën op vakantie. Door zijn ziekte kwam aids in eens dichtbij. Maar Edwin heeft de angst voor de ziekte wegge nomen. En ook de angst voor de dood. Edwin wilde altijd maai een ding, bekend worden. Daar deed hij alles voor, op het absur de af. Pas een paar maanden voor zijn dood, veranderde dat. Ik heb het helemaal zien groeien- Hij liet het los en wilde nog slechts een goed mens zijn." „Dat heb ik van hem geleerd. Ik wil een harmonie bereiken met de mensen om me heen en tevre den zijn in mijn omgeving. Dan hoéf ik niets meer af te ronden en niet bang te zijn dat ik te weinig tijd zal hebben als de dood zich aandient." MINISTER Maij-Weggen laat op 7 november 1989 aan bec Breda en zonder dat daar rn| bereikt. Sinds ze in het najaar van 1|J geen meter vooruitgang geb< ambitieuze als omstreden pr de luchthaven Schiphol - aan van hoge-snelheidslijnen. Na ruim vier jaar resten sle Westbrabantse bevolking en weer nieuwe tracés en uitstel Het 'kabinetsbesluit' van ah Breda te laten rijden, is naura een kopie van het 'besluit' CDA-PvdA-kabinet uit nove 'kabinetsbesluit' om de TGV- stad aan te leggen, nadat bl< een nieuw spoor langs de E da, aan te leggen. En dan nu, op het eind van weer uit op Breda. Een schijr' TGV door West-Brabant gaaj maar in Brussel genomen, enkele behoefte aan het do<J noorden. Als Nederland Nederland die zelf moeten bd Dat kost 1,3 miljard gulden, Rupo tegen Maij-Weggen directeur van de Belgische kosten eerder de 2 miljard want de NMBS heeft bij de pijnlijk ervaren dat bij de i kosten snel oplopen. De 0| Belgen de lijn wel voor 700 is niet serieus te nemen. Maij schijnt zich maar mot kunnen aanmeten. Maar h minister de werkelijkheid aa van andersom. De tegens vertrek naar het Europarlen Maij-Weggen lijkt de beste c in eeuwigheid een papieren

de Stem | 1994 | | pagina 2