EC legt jax over e knie Als wielrenner een nieuw leven begonnen9 DE STEM Opleiding talenten Feyenoord bij RBC Blind vervanger van Koeman bij Oranje S OP TV pjmëgenaren verslaan kwakkelende bekerhouder met brutaar powerplay BH Met raad en daad voor u paraat. Opel Centrum B.V. Onaantastbare' Furlan verdient twee ton voor ploegmaats Furlan niet in Ronde van Vlaanderen 'n Questie van Kwaliteit Als er aan uw auto iets versleten is, monteren wl] de beste merken vervangingsonderdelen, gegarandeerd goed, vlug en voordelig mm WM Scoor met Marco van Basten en win een WK-reis! Speel mee en win met Bavaria Malt. iNDAG 21 MAART 1994 Vertikaal: 1. Gevangenbewaarder; 2. stofbril; 3. gebreken; 5. tegoedbon; 7. klaroenstoot; 9. hitlijst; 10. wederliefde; 14. zijrivier; 15. kleuren; 17. sirene; 20. amok. Oosterhout Sport foto niels halbertsma feman mocht een keer met prins De rubriek 'Dokument' brengt titel 'In het gevolg van de Prins' prins er voor de eerste maal met I lit voorjaar reisde prins Bernhard hhard neemt nog altijd zelf plaats ringsvliegtuig. Zo vloog hij in drie I natuurbeschermingsprojecten. tv-film uit 1993. Regie: Imo fcgme Leonhardt, Rainer Grenko- ler. Anna heeft genoeg van de 1 baan en genoeg vrienden en is Jtie meer aan te gaan. Haar moeder leens en besluit een contact-adver- lp te stellen. jandse speelfilm uit 1985. Regie- Bruno Lawrence, Alison Routledge bn. Na een mislukt experiment in Idat hij de enige overlevende mens In deze situatie te wennen als ook lebben overleefd. Ze beginnen een 1 dan duikt er ineens nog iemand or Jaap van Essen isterdam - Smalend werd NEC in Amsterdam al sinds j7 de Negen-Een-Combinatie genoemd. Het eerste jfessionele optreden van de Nijmegenaren in De Meer idigde destijds met die desastreuze cijfers. Sinds teren staat NEC ook in de hoofdstad gewoon voor de Legen Eendracht Combinatie, de club die Ajax via 1-2-zege de weg naar de KNVB-bekerfinale versper met respectievelijk 8-3, 4-1 en 7-1 hun opportunisme moesten bekopen. Ajax is echter de weg kwijt en wist zich geen raad met het technisch verzorgde power- j ploeg van Van Gaal zelfs in play van NEC. izeer zware vormcrisis ver- Al na twee minuten kreeg NEC werd in eigen huis bijna kloos verslagen. Dat de be- Vhouder de laatste weken in dalletje zat, was bekend, bar NEC maakte duidelijk dat Ikaanse tv-film uit 1990. Regie: kmanda Donohoe en Bruce Derm voelt zich schuldig aan de dood t ogen werd neergeschoten. Haar lijk in onhandelbaar en agressief Pder resultaat gesloten. Roberta de moordenaar aan te gaan. 3.35) ikaanse speelfilm uit 1990. Regie: Ichael Caine, Elizabeth McGovern werkt bij een reclamebureau Ede tegemoet. Hij krijgt misschien uw eindelijk niets meer te zeuren echter om als de snelle jongen [krijgt. Nu is het volgens Graham Ti zijn territorium te verdedigen, en slag. I uit 1989. Regie: Alan Dossor. Boanne Allen en Andrew Fletcher. F wijd ijsdanspaar uit Nottingham paarDe realiteit zorgt er echter elk een andere kant op gaan. bol opgegeven en moet het zonder p vader vindt het maar niets dat II druk uitgeoefend op het tweetal "eg kwijt maf de allereerste minuut wer en de Amsterdammers vastge- :t en opgejaagd. Een Ajax in orm zou een dergelijke speel- ijze hebben afgestraft, zoals il in deze bekercompetitie ook ebeurde met Heerenveen, feite en Helmond Sport, die DE VERSCHILLEN it De uitnederlaag bij Parma door de Ajacieden nog deels rklaard worden door te ver- jzen naar de Europese topsta- isdie de Italianen nu eenmaal :ht hebben. NEC is echter meer en minder dan een ite-divisieploeg, met dien tatande dat de Nijmegenaren beste elftal in die afdeling iben. ivendien toonde NEC aan te- iwoordig te beschikken over i onvoorstelbare portie wel- J Amsterdamse bluf. NEC, in vorm - sinds oktober ld slechts een maal verloren - itreed Ajax als betrof het indam, Dordrecht of wille- ïirig welke ploeg uit de eerste ivisie. de eerste grote kans (Cees Lok kopte bijna raak), en in het ver loop van de eerste helft volgden er nog vier. Illustratief voor de Amsterdamse onmacht was wel dat Edwin van der Sar het eerste kwartier net zo vaak in balbezit was als de tien Amsterdamse veldspelers tesamen. Het doorlo pende jagen van NEC liet Ajax vaak geen andere mogelijkheid dan de terugspeelbal. Het was Danny Hoekman, de na talrijke omzwervingen in De Goffert teruggekeerde Nijmege- naar, die na negen minuten de aanzet tot de eerste treffer gaf. De linksbuiten gleed voorbij .twee Ajacieden, maar werd door Silooy gevloerd. Hoekman nam zelf de vrije trap en bediende de instormende Jeffrey Kooistra op maat: 0-1. De achterstand bracht Ajax niet tot grote daden. Van Gaal kon na afloop dan ook alleen tevre den zijn over de inzet van zijn spelers. Hij noemde zelfs Rijk aard in dat verband, de Europe se topspeler die gistermiddag niets anders kon en mocht dan achter de Nijmeegse spits Lok aanlopen. Met nummer vier op zijn rug was Rijkaard simpelweg voorstopper, Seedorf speelde rechtshalf en Van den Brom zat op de bank. De grootste problemen had Ajax nog wel op de vleugels. Peter van Vossen acteerde op rechts en had als tegenstander Eric Stock, de Nijmeegse Noor. Die heeft een gruwelijke hekel aan zijn baan als linksback, maar had gisteren de dag van zijn leven. Van Vossen kwam hem nimmer voorbij. Op rechts speelde Nijmegenaar Chris van der Weerden Mare Overmars finaal uit de wed strijd. Daarmee bewees Van der Weerden niet alleen zijn ploeg, maar ook zichzelf een heel goede dienst. Ajax zoekt al tijden een rechtsback met killersinstinct, voetballend vermogen en snel heid. Van der Weerden (21) heeft dat allemaal, en kan bovendien op bijna alle posities uit de voe ten. Dus is Van der Weerden een kandidaat bij Ajax. Bovendien prijkt hij ook op verlanglijstjes van Vitesse en PSV. In de laatste competitiewedstrijd maakte Ajax tegen Cambuur een 0-2- achterstand nog goed mid dels een bevlogen tweede helft. Van Gaal poogde wel wat meer bezieling in zijn elftal te brengen door Petersen (de nummer tien) te vervangen door Kanu, maar het baatte allemaal niets. NEC kreeg kansen, Ajax moest tot 76e minuut wachten. Maar toen was het ook gelijk raak. Danny Blind, als enige Ajacied wel op dreef, zette een ouderwets één-tweetje op met Pettersson en schoot vanaf zes tien meter zeer nauwkeurig: 1-1. Logisch was geweest wanneer het grotendeels leeggespeelde NEC het hoofd in de schoot had geworpen, maar het tegendeel gebeurde. De Nijmegenaren startten brutaalweg een slotof- fensief om de voorsprong terug te veroveren. In de 82e minuut was de beloning daar. Chris van der Weerden zette vanaf de ach terlijn voor op Cruden die in kopte. Van der Sar was versla gen, maar Overmars haalde de bal van de lijn. Hoekman was de tweede man die een schot loste, maar Van der Sar stond nu op zijn plaats. De derde Nijmege naar op rij die schoot, was Cees Lok, die tekende voor de win nende treffer. Hoewel Frank de Boer daarna nog op de lat kopte, hield NEC vervolgens vrij gemakkelijk stand voor een zege met' histori sche waarde. Immers, de Nijme genaren wonnen sinds de invoe ring van betaalde voetbal nog nooit eerder van Ajax. De Am sterdammers verloren bovendien hun onslagen status in De Meer, die al vanaf 8 december 1991 (0-2-verlies tegen Vitesse) da teerde. Via Lisse, De Treffers, De Graaf schap, ADO en Ajax kan NEC beproeven of drie keer inder daad scheepsrecht is. Op Hemel vaartsdag staat de verliezend fi nalist van 1973 (2-0 NAC) en 1983 (twee maal 3-1 voor Ajax) weer in de eindstrijd, ditmaal tegen Feyenoord. Ajax verspeelde na de Europa cup de tweede prijs van het seizoen binnen vijf dagen tijd. Alleen de competitie rest nu nog. Met nog negen duels te gaan hebben de Amsterdammers een riante voorsprong van acht ver- liespunten op Feyenoord, die ge zien de huidige vorm echter niet helemaal geruststellend mag zijn. Op het programma staan tenslotte nog uitduels tegen Feyenoord, Willem II, Go Ahead en Roda JC. KNVB-beker, halve finale AJAX - NEC 1-2 (0-1). 9. Kooistra 0-1, 76. Blind 1-1, 82. Lok 1-2. Scheidsrechter: Luinge. Toeschou wers: 17.107. Gele kaart: Rijkaard, Reuser (Ajax), Lok, Hoekman (NEC). AJAX: Van der Sar; Silooy, Blind, Rijkaard én Frank de Boer; Seedorf (66. Reuser), Petersen (46. Kanu) en Davids; Van Vossen, Pettersson en Overmars. NEC: Brookhuis; Van der Weerden, Van der Linden, Aalbers en Stock; Crüden, Kooistra, Dekker en Van Wonderen (90. De Jong); Lok en Hoekman. siqaej Mnpeqas '0( )ij3B|A '6 s|Bg '8 !l uauajs g sjijaaj pueq g ijaoiq uee pao jsjoq do doou>| z auuaiue '1 Hoor Jean Nelissen Remo - Op het moment Giorgio Furlan zaterdag- Idag tegen vijf uur triom ferend door de finish ging en keel de via Roma in het zon nige San Remo zijn naam scandeerde, viel 'zijn vrouw Rosalba op de tribune flauw. Overmand door emoties zakte Rosalba in elkaar. Het gebalde enthousiasme, tot uitdrukking Van onze verslaggever San Remo - Giorgio Furlan hecht nauwelijks waarde aan zijn eerste plaats in het klassement van de wereld- bekerstrijd. De winnaar van Milaan-San Remo, de eerste wedstrijd uit de wereldbe ker-cyclus, verklaarde za terdag niet van start te gaan in de Ronde van Vlaande- reii. Met de Belgische klas sieker wordt op 3 april de strijd om de wereldbeker voortgezet. ..Ik ben niet van plan mijn eerste plaats te verdedigen. In Vlaanderen heb ik weinig te zoeken. Al die slechte wegen en kasseien zijn niets voor mij. De trui die de leider van het wereldbeker klassement mag dragen, zegt mij ook niets." Furlan heeft andere plan nen. De 28-jarige prof wil dit seizoen debuteren in de Tour. Daar rijden immers Mie vedetten uit het pelo ton. Na zijn overwinning in Milaan-San Remo vindt de Italiaan dat hij ook in de belangrijkste ronde thuis hoort. gebracht door tientallen fotogra fen, stortte zich op Giorgio. De politie kon hem met moeite ont zetten. Juist op dat moment werd Rosalba Furlan in een am bulance gedragen en met de po litie met zwaailichten voorop naar het ziekenhuis afgevoerd. Giorgio Furlan won de 'Prima- vera', zoals werd verwacht. Hij explodeerde op de Poggio, waar mee de legende dat de groten in het peloton op die helling hun slag slaan, weer wat meer glans kreeg. De manier waarop Furlan het koppeloton van veertig ren ners verliet, maakte grote in druk. Op het moment dat hij voor zijn beslissende demarrage aanzette, leek het alsof de ande ren bijna stil stonden. De Corrie- ra della Sera vergeleek gisteren zijn sprong in de ruimte met het vertrek van een shuttle die op Cape Canaveral wordt gelan ceerd. Ooggetuige Eric Vanderaerden, een der uit blinkers in de koers, was oogge tuige. „Ik fietste op de Poggio naast Furlan. Ik keek naar zijn versnelling, hij had de vijftien en het buitenblad geschakeld en hij klom met die grote versnelling zo gemakkelijk, dat ik mijn ogen nauwelijks kon geloven. Ik reed drie tanden minder en moest op mijn pedalen stampen. Het leek alsof Furlan zijn pedalen niet voelde. Er was niets tegen hem te beginnen." De Gewiss-ploeg van Furlan had na de start in Milaan zeven uur lang het peloton in een ijzeren greep gehouden. Met miljonair Moreno Argentin, 'buffel' Guido Bontempi en de Russen Evgueni Berzin en Vladislav Bobrik voor op, haalden de helpers van Fur lan iedereen terug die probeerde te ontsnappen. Oók het groepje van vier met Frans Maassen, dat bijna honderd kilometer voorop fietste, maar nooit meer dan een halve minuut voorsprong werd toegestaan. Zo werd het pad ge- Giorgio Furlan op de Poggio, waarop hij op indrukwekkende wijze weg reed van de concurrentie. FOTO COR VOS plaveid voor de belissende tem poversnelling van de onweer staanbare, beste man in het pe loton van dit moment. Furlan zette aan op 900 meter onder de top van de Poggio. Hij passeerde de top met tien secon den voorsprong. Furlan: „Ik heb in de afdaling veel risico's geno men. Soms dacht ik dat ik met mijn schouders de rotsen raakte. Vrijdagavond had ik de afdaling nog enkele keren verkend, ik wist precies hoe ik de bochten moest aansnijden." Op de streep had de Italiaan zijn winst tot twintig seconden uitge bouwd. In de groep achtervol gers handhaafde zich Steven Rooks als enige Nederlander. Hij finishte als 35e. De andere land genoten eindigden met grote achterstand. Na een uurtje was Rosalba Fur lan in het ziekenhuis weer zover opgeknapt, dat ze zich bij haar man kon voegen. De Furlans, ploegleider Emmanule Bombini en de ploegmaats Santaromita en Volpi, vierden in een hotel in Alassio hun feest. Furlan ver diende voor zijn zeven ploeg maats een premie van liefst 200.000 gulden, die sponsor Lui- gi Gastaldi van de elektronica- firma Gewiss in het vooruitzicht had gesteld. Zondagochtend keerde de winnaar van Milaan- San Remo terug in Treviso bij Venetë, waar duizenden suppor ters hem opwachtten en hulde brachten. „Ik ben als wielrenner een nieuw leven begonnen," verklaarde ZATERDAG 21 MAART 1994 DEEL Van onze verslaggever Zeist - Ronald Koeman is als vierde geblesseerde voetbal ler afgevallen uit de selectie van het Nederlands elftal voor de interland tegen Schotland. De Ajacied Danny Blind werd als zijn vervanger aangewezen. Vandaag valt een beslissing over Arthur Numan, die gisteren zijn knie kneusde. Eerder werden Jan Wouters, Ronald de Boer en tweede doelman Theo Snelders wegens blessures geschrapt voor het duel dat woensdagavond om negen uur op Hampden Park in Glasgow begint. Koeman heeft last van een blessure aan het bekken. Hij was gisteren geschorst, maar verwacht komend weekeinde weer voor FC Barcelona te kunnen spelen. Blind was een van de afvallers na de vorige interland tegen Tunesië (2-2). De kans dat Numan vandaag afzegt is groot, mede omdat voor PSV vrijdag alweer de competitiewedstrijd bij Roda JC wacht. „Ik heb een vol programma. Maar als het enigszins gaat reis ik naar Schotland. Het is niet zo dat ik me bewust ga sparen." Vreugde bij NEC. Ülrich Cruden (6) en doelman Wilfried Brookhuis (rechts) omhelzen Cees Lok, de maker van het winnende doelpunt. F0T0 ANP Furlan, „maar als mens zal ik dezelfde blijven." Hij lachte zo waar tegen de fans, hetgeen uit zonderlijk is. Gelaten Maurizio Fondriest, de winnaar van vorig jaar, aanvaardde gela ten dat hij op de Poggio door Furlan naar het tweede plan werd verwezen. „Ik wist precies waar hij zou demarraren. Maar niemand kon hem volgen." Achter Furlan bezetten de sprin ters Cipollini, Baffi en Zanini de ereplaatsen. Het was opvallend hoe gemakkelijk de sprinters in de finale de beklimmingen van de Cipressa en Poggio overleef den. De wind blies lichtjes in de rug, dat zal wel een oorzaak geweest zijn. De 'onaantastbare' Furlan boek te zijn zevende zege in dit sei zoen. Het was de 51e overwin ning van een Italiaan in twee maanden. De Azzurri bezetten in San Remo de eerste vier plaat sen, zes Italianen finishten bij de eerste tien. Het Italiaanse over wicht is ontmoedigend voor de anderen. Frans Maassen: „Het wordt tijd dat we weer eens in heel slecht weer rijden, mis schien hebben we dan meer kans." Milaan-San Remo: 1. Furlan (Ita) 294 km 7.05.37 (41,445 km/u), 2. Cipollini (Ita) op 20 sec. 3. Baffi (Ita), 4. Zanini (Ita), 5. Hundertmark (Dui), 6. Baldato (Ita), 7. Edo (Spa), 8. Fontanelli (Ita), 9. Tsjmil (Mol), 10. Jalabert (Fra), 11. Konisjev (Rus), 12. Museeuw (Bel), 13. Sören- sen (Den), 14. Spruch (Pol), 15. Bor- tolami (Ita), 16. Zabel (Dui), 17. Ballerini (Ita), 18. Pensee (Fra), 19. Gelfi (Ita), 20. Calcaterra (Ita). 21. Delion (Fra), 22. Citracca (Ita), 23. Alcala (Mex), 24. Virenque (Fra), 25. Dufaux (Zwi), 26. Della Santa (Ita), 27. Sclandri (Ita), 28. Ekimov (Rus), 29. Bugno (Ita), 30. Fondriest (Ita), 31. Indurain (Spa), 32. Gaston (Spa), 33. Roosen (Belj, 34. Casagrande (Ita), 35. Rooks, 84. Theunisse op 5.13, 87. Mulders, 90. Den Bakker, 103. Cordes, 147. De Vries OP 11.59, 154. Breukink, 155. Maassen. Technisch adviseur Piet de Visser van RBC (tweede van links) te midden van de Feyenoorders Jorien van den Herik, Frans Bouwmeester en John Metgod (v.l.n.r.). foto de stem/ben steffeN Van onze verslaggever Ad Pertijs Roosendaal - Feyenoord brengt vanaf komende zomer een gedeelte van de door Frans Bouwmeester gescoute jeugdige voetbaltalenten onder bij RBC. Zaterdag tekenden RBC-voor- zitter Theo Mangnus en Feyenoord-praeses Jorien van den Herik daartoe een samenwerkingsovereenkomst. De Rotterdammers betalen mee aan de forse uitbreiding van RBC's jeugdopleiding. De sta dionclub posteert een jeugdtrai ner in Roosendaal. Die man wordt tevens het nieuwe hoofd opleidingen bij RBC. Oud-Feye- noorder en huidige RKC-aanval- ler André Hoekstra is de belang rijkste kandidaat voor deze functie, „De samenwerking in Opleiding en scouting staat voorop," meld de een opgetogen Theo Mangnus zaterdagmiddag. „Het is in de toekomst ook niet uitgesloten dat Feyenoord spelers aan ons uitleent, maar dat is niet het voornaamste doel van deze over eenkomst." Mangnus toonde zich zeer ver heugd met het feit dat Feye noord de eerste contacten legde. „Toch een bewijs dat wij goed bezig zijn met onze jeugdoplei ding," aldus Mangnus, wiens club in eerste instantie praatte over een samenwerking met PSV. De voorzitter is niet bang dat zijn club op het tweede plan komt te staan. „We worden geen satellietclub. Dat willen wij niet, maar dat wil ook Feyenoord niet. We beseffen dat Feyenoord vanaf nu de grootste talenten naar zich toe trekt, maar die echte supertalenten zijn ook op dit momenten voor ons niet te behouden." Voor Feyenoord is de samenwer king met RBC de eerste stap in de richting van een groots opge zette jeugdopleiding, die uitein delijk meer kant-en-klare con tractspelers moet opleveren dan nu het geval is. „Ajax is niet ons grote voorbeeld, maar wel het bewijs dat dergelijke investerin gen lonend kunnen zijn," zei Van den Herik, die samen met Feye- noords nieuwe hoofd opleidin gen John Metgod naar Roosen daal was gekomen voor de on dertekening van het contract. Volgens de Feyenoord-voorzitter heeft zijn club op het gebied van opleidingen een enorme achter stand. „Bij ons is het al jaren zo dat we praktisch alle versterkin gen op de transfermarkt halen. ZIE VERDER SPORT - B4 (ADVERTENTIES) In verband met verhuizing, tilde/Ijk alleen BREDATILBURGSEWEG 139. TEL 877510 OOSTERHOUT ABDIS V. THORNSTR. 70. TEL. 57590 Doe mee met de sportiefste spaaractie van het jaar en win, want dit is altijd prijs. Met de actiedop- pen van Bavaria Malt vormt u woorden die recht geven op exclusieve Marco van Basten prijzen. Bovendien: elke maand kans op een vliegreis voor 2 personen naar Amerika, inclusief kaartjes voor het WK! Ruil de doppen met vrienden of buren, kijk in het Bavaria actiekrat voor een deelnameformulier of bel: 04992-1515

de Stem | 1994 | | pagina 11