DE STEM 'Broer van Argentin' favoriet Afrikaans voetbal zoekt eigen identiteit Van Dorst Chrysler Milaan - San Remo keert terug naar Via Roma om schande uit te wissen KWALITEIT LEASEN' CHRYSLER LEASEN!' B Mede ijven en KPN- in alle zult nog itdes. En zekerste agzjjn, Speelhuislaan 156 - Breda - Tel. 076-715511 g| Sport ZATERDAG 19 MAART 1994 DEEL In de 85e Milaan-San Remo zal vandaag vol- gens de wetten der logi ca een Italiaan zegevie- ren. Van de 119 wed- strijden in dit seizoen eindigden 50 in een Ita liaanse zege. Zestig wed strijden, meer dan de helft, werden gewonnen door renners van een Italiaanse ploeg. De armada der Azzurri blijkt in de eerste maan den van het wielerjaar dikwijls onoverwinne lijk. Vorig jaar hadden Italiaanse renners vóór Milaan - San Remo der tig wedstrijden gewon nen. Nu dus 20 méér. Het overwicht is nog na drukkelijker, zelfs be schamend groot. Door Jean Melissen Milaan - Op zaterdag 20 maart 1993 klonk op de Corso Cavallotti in San Remo het onheilspellende piepen van remmen. Lut tele seconden achter win- naar Maurizio Fondriest botste het eerste peloton met grote snelheid tegen de auto van wedstrijdlei der Carmine Castellano, I die vijf meter achter de streep moest stoppen, om- dat het dolenthousiaste publiek zover was opge drongen. Jean-Claude Colotti (twaalf I hechtingen in zijn linkerbeen), Steven Rooks (gat in elleboog), I Pascal Richard, Mario Cipollini, Scott Sunderland, Giorgio Fur- I lan en Maximilian Sciandri sloegen tegen de grond. In het Milaan - San Remo 1993. Steven Rooks (zittend) is een van de slachtoffers van de massale valpartij, pal achter de finish van de 'Primavera'. foto cor vos 94 DeStem/ANP/Bron; Gazetta dello Sport tumult gooide de woedende Ci pollini zijn fiets door de achter ruit van de auto van de wed strijdleider. Luca Gelfi beukte met zijn fiets tegen de auto. Het zou een valpartij met gevol gen worden. Tegen de tijd dat de 'Primavera' in San Remo finisht, verandert het stadje aan de 'Bloemen-Rivièra' jaarlijks in een gekkenhuis. Het verkeer loopt er volkomen vast en dui zenden opgewonden tifosi ver dringen zich in de nauwe straatjes om de aankomst van de renners te aanschouwen. Op de Corso Cavallotti blijken de carabinieri het publiek niet meer in de hand te kunnen houden. Daarom heeft de orga nisatie, in een poging om de 'Schande van San Remo' uit te wissen, besloten terug te keren naar de klassieke aankomst op de Via Roma, achthonderd me ter voorbij de beroemde fontein. Tot 1984 finishte de 'Primavera' óltijd op de Via Roma. Daar won Arie den Hartog in 1965 en Jan Raas in 1977. Hennie Kui per was de eerste winnaar in 1985 bij de nieuwe aankomst, even buiten het centrum. Vandaag ligt de streep op de Via Roma 2,5 kilometer verder van de Poggio verwijderd. De top van de befaamde helling ligt nu op 6800 meter voor de finish. Waarmee de kans toeneemt, om in de afdaling en op het vlakke gedeelte nog iets recht te zetten. Een licht voordeel voor de sprinters. De finale wordt op het klassieke parcours van de laatste jaren verreden. Halverwege de 294 kilometer lange wedstrijd doemt de 500 meter hoge Passo di Turchino op. Daarna volgt de afdaling naar de kust van de Middellandse Zee. Op ruim 47 kilometer voor San Remo be ginnen de beklimmingen van de Capi's, op 23 kilometer voor de streep ligt de top van de Cipres- sa (5800 meter klimmen naar een hoogte van 240 meter). Zes tien kilometer verder doemt de laatste hindernis op, de beroem de Poggio. De Poggio kronkelt zich in ne gen bochten naar een hoogte van 162 meter. Dan volgt de gevaarlijke afdaling naar San Remo. Op de Poggio met zijn pittoresque huisjes en kapelle tje, is de geschiedenis ontstaan van de groten in het peloton, die daar toeslaan. Vorig jaar ging Maurizio Fond riest er onweerstaanbaar weg, om in San Remo te zegevieren. Of de Italiaan, met 26 zeges de grote klassieke winnaar van 1993, zijn overwinning kan her halen, is twijfelachtig. Fond riest viel dinsdag in de Tirreno Adriatico en blesseerde zijn pols, knie en kuit. Hij startte woensdag niet meer in de laat ste etappe van de Tirreno en spoedde zich naar de 'kliniek van de beroemde professor Giu seppe Conconi in Ferrara, voor een laatste medische test. Zon der het incident zou Fondriest vandaag als de grote favoriet starten. Hij moet die eer nu op zijn minst delen met zijn land genoot Giorgio Furlan, die deze week als een ware tiran de Tirreno naar zijn hand zette. Het is typerend voor de hege monie van de Azzuri, dat naast gevestigde waarden als Gianni Bugno, Claudio Chiappucci, Franco Ballerini, Mario Cipolli ni, Adriano Baffi, Maximilian Sciandri en Moreno Argentin, plotseling deze Giorgio Furlan naar wereldniveau klimt. „Ik vergelijk de Italianen op dit moment met Chinezen," zegt Peter Post, „je komt ze werke lijk overal tegen." De ervaren Belg Eric Vanderae- rden, die in zijn elfde profsei zoen ook in Italië is beland, bleek zo onder de indruk van Furlan gekomen, dat hij vertel de: „Als die Furlan zaterdag op een helling tegen ons zegt: Déér rijd ik van jullie weg, dan lukt hem dat." In het peloton wordt Furlan 'de broer van Argentin' genoemd. Moreno Argentin is de wereld kampioen van 1986 in Colorado Springs, de viervoudige win naar van Luik-Bastenaken- Luik, de triomfator in de Ronde van Vlaanderen, de Waalse Pijl en de Ronde van Lombardije. Argentin is aan zijn laatste sei zoen begonnen. Hij stopt aan het einde van het seizoen en wordt dan pr-man van zijn Ge wiss-ploeg. Argentin heeft zijn streekgenoot Giorgio Furlan als zijn opvolger aangewezen. Giorgio Furlan traint op de schema's van Argentin en hij luistert naar zijn raadgevingen. Want Argentin staat bekend als een van de slimste renners in het peloton. Hij is een groot tacticus en een meester in het pieken naar bepaalde doelen. Furlan debuteerde in 1990 op zienbarend met het winnen van het Italiaans wegkampioen- schap. Op 24 juni 1990 versloeg hij, uitkomend voor het be scheiden ploegje van de Berga- mese rijwielbouwer Ernesto Colnago, op het zware circuit in Camaoire alle Italiaanse vedet ten. In 1992 kwam zijn door braak. Hij won de Waalse Pijl en de Ronde van Zwitserland. In 1993 werd hij, uitkomend voor Ariostea, met zijn Zwitser se ploeggenoot Pascal Richard, de grote man van het najaar. Furlan reed in bloedvorm, maar zowel in de Grote Prijs Lazio als in de Ronde van Lombardije verloor hij de sprint van Ri chard, die hij niet kwijt raakte. In Monza, het eindpunt van de Ronde van Lombardije, barstte Furlan in tranen uit. Hij had in de finale het meeste werk ver richt, Richard had hem beloofd dat hij mocht winnen, maar op de streep brak de Zwitser zijn woord. Frustratie Uit woede en frustratie trainde Giorgio Furlan afgelopen win ter door. Zodat het tellertje op zijn fiets in februari al liefst 15.000 kilometer aangaf. „Won deren geschieden niet," vindt Furlan, „daar moet je aan wer ken." Hij is overigens zeer zwijgzaam en lacht bijna nooit. Een wat somber en ingetogen type, zoals zijn grote voorbeel den Argentin en Bugno. Furlan heeft zijn leven geheel aan de fiets gewijd. Hij zit maar drie weken per jaar niet in het zadel. Een gedreven jongen uit Treviso. Zijn vader was een fa natieke wielerfan. Giorgio was pas zes jaar, toen zijn vader hem al aan een wedstrijd voor de jeugd liet deelnemen. In de schaduw van Bugno en Chiap pucci ontwikkelde hij zich tot een bekwaam coureur. Furlan heeft in dit seizoen van alle professionals de meeste FCIP-punten gewonnen, 285. Daarmee klimt hij naar de ze vende plaats op de wereldrang lijst. In die rangschikking staan trouwens, om de suprematie nog maar eens te benadrukken, vijf Italianan bij de eerste tien, Fondriest als derde, Chiappucci als vierde, Furlan als zevende, Sciandri als achtste en Bugno als tiende. Giorgio Furlan over zijn favo- rietenrol: „Vorig jaar werd ik al zesde in de 'Primavera', ik zal zaterdag zeker een van de bete re renners zijn. Maar Milaan- San Remo is de verraderlijkste koers die ik ken. Net niet zwaar genoeg om aan anderen je wil op te leggen. Het staat daarom niet vast dat de beste zal win- |3oor Wilber Hack ET toernooi om de Afrika pup, het kampioenschap van [het ruim vijftig landen tellen- te 'zwarte' continent, is twee [aar ouder dan zijn Europese tegenhanger. In*1957 organi seerde Soedan de eerste Cou- Jpe d'Afrique des Nations ■COCAN). Maar waar het Eu- Iropees kampioenschap in de Ivoetbalwereld een begrip is, ■staat de COCAN - zoals de ■titelstrijd officieel heet - nog ■altijd in de kinderschoenen. ■Twee jaar geleden moest Zaïre |de organisatie van de 19e editie wegens geldgebrek teruggeven. ■Tunesië fungeert nu van 26 Ir.aart tot 10 april als gastheer, lias twee maanden geleden kon |wn definitief speelschema opge steld worden. Het stadion in de badplaats Sousse - waar twee Iran de vier groepen hun wed strijden afwerken - is door de ■devaluatie van de Afrikaanse ■franc maar half voltooid. J0p sportief gebied kenmerkt het Ijtfrikaanse voetbal zich door «tweeslachtigheid. Het is nog I steeds op zoek naar een eigen Identiteit. De gedachte dat alles ■"at uit Europa komt beter is, I overheerst, maar moet soms Iweer wijken voor de opvattingen I van de 'puristen'. Tijdens de ein- jdronde van de 19e editie zijn nog I altijd vier Europese trainers ac- |fref. Meer dan een derde van de 1264 spelers staat onder contract I Mj clubs in Europa. De verwach- I 'e ommekeer na de triomftocht I van Ivoorkust in Senegal is uit- I gebleven. Puur Afrikaans ivoorkust veroverde de Afrika Cup twee seizoenen geleden met puur Afrikaans en dus op tech niek gestoeld aanvallend voet bal. Het deed een beroep op spelers van de twee topclubs uit dgen land, ASEC en Africa, 'edette Fofana, een van de wei nigen die bij een Europese top club onder contract stond, bleef bijna het hele toernooi met een blessure aan de kant. Yéo Mar tial, een gerespecteerd trainer uit eigen land, voerde het techni sche bewind over de 'Olifanten'. Gesteund door het succes bom bardeerde Martial Ivoorkust tot 'het voorbeeld voor het Afri kaanse voetbal'. Hij trok fel van leer tegen landen die zich door Europa lieten beïnvloeden. 'Wes terse trainers komen uit het niets, weten van niets en vallen noodgedwongen terug op het be leid van hun Afrikaanse voor gangers. Door hun Europese ideeën ontstaat er een smelt- kroesje van stijlen. De spontani teit en vreugde in het spel wor den gesmoord met tactische op drachten', zo luidde zijn visie. Martial groeide twee jaar later uit tot een martelaar. Ivoorkust slaagde er niet in het succes te continueren en zich te kwalifice ren voor de eindronde van het wereldkampioenschap. En dus moest Martial plaats maken voor een Europeaan, de Pool Henri Kasperczak. Terwijl Ghana en Senegal kozen voor een trainer uit de eigen voetbalcultuur, maakte Ivoorkust zich alweer op voor een beweging in tegenge stelde richting. Politiek Nergens zijn de nationalistische gevoelens en politieke ambities zo sterk met elkaar verweven als op het Afrikaanse continent. Voetbal is een publiciteitsgevoe- lig hulpmiddel. Een minister van sport voelt zich pas voor een paar maanden veilig als de ein dronde van de Afrika Cup of het wereldkampioenschap is bereikt. Anders komt er een nieuwe mi nister met een nieuwe visie. En daaraan is meestal de naam van een nieuwe trainer gekoppeld. In Guinée bemerkte Mohamed Ajacied Finidi George (links, in duel met Groningen-speler Ulrich Wilson) hoopt tijdens het toernooi om de Africa Cup met Nigeria hoge ogen te gooien. F0T0 AN1P Sylla van Willem II hoezeer poli tiek en voetbal met elkaar ver vlochten zijn. In een interview uitte hij kritiek op het functio neren van bondscoach Nabi Ca- mara, die het land tegen zijn natuur in verdedigend liet spe len. Camara was aangesteld als opvolger van de Fransman Ser gei Deveze, die het land voor het eerst sinds dertig jaar naar de eindronde van de Afrika Cup loodste. Maar door een 3-1-ne- derlaag tegen Kameroen ver speelde Guinée een WK-ticket en dus werd Deveze geofferd. Nabi Camara geniet in eigen land een grote reputatie. Maar de ideeën van de 60-jarige coach, die als soort eerbetoon nog een keer de Afrika Cup mocht doen, zijn verouderd. „Hij komt voor een belangrijke wed strijd niet verder dan: 'hup jon gens, zet hem op'. Nou, dat we ons best moeten doen, weten we zelf ook," spuide Sylla kritiek. De bewuste passage mocht op last van de president niet door de staatstelevisie worden uitge zonden. De resultaten bleven mager. Een paar weken geleden voegde Guinée (lees: de presi dent) als soort compromis daar om Piet de Visser als technisch adviseur toe aan de ploeg. Volgens Sylla worden in Afrika verschillende soorten voetbal ge speeld. De Westafrikaanse lan den (Guinée, Gabon, Ivoorkust, Senegal, Ghana, Sierra Leone) putten uit hun rijk gevulde re servoir technische spelers, voet ballen aanvallend in meestal een 4-3-3 systeem. Nigeria en Zam bia hanteren het Engelse 4-4-2-systeem en ogen met fy siek sterke verdedigers en bal- vaardige aanvallers het meest compleet. Kameroen, dat bij het WK in 1990 zo'n succes oogstte, zich wel plaatste voor het WK, maar niet meedoet aan de Afrika Cup, heeft het verdedigen inmid dels tot kunst verheven. En dan zijn er nog de Noordafrikaanse landen die duidelijk onder Euro pese invloed staan. De achttiende editie van de Afri ka Cup werd een triomftocht voor zwart Afrika. Geen enkel Noordafrikaans land overleefde de eerste ronde. „De wereld heeft toen pas het echte Afri kaanse voetbal gezien. Door de 'successen van Kameroen was de blik vertroebeld. Die ploeg speelde veel defensiever dan hier gebruikelijk is. Ivoorkust heeft in Senegal bewezen dat met puur Afrikaans voetbal ook suc cessen te halen zijn," oordeelt Sylla. De juist vooral in zwart Afrika beperkte financiële mogelijkhe den belemmeren de ontwikkelin gen van het voetbal. De wereld titels van Ghana en Nigeria bij de jeugd kregen op het grote podium geen vervolg. Guinée en Nigeria moesten zelfs een collec te onder de bevolking houden om deelname aan de Afrika Cup en - in het geval van Nigeria - ook de WK-eindronde mogelijk te maken. De voorbereiding op de grote evenementen verloopt gebrekkig. De Confederation Africaine de Football (CAF), de overkoepe lende Afrikaanse voetbalbond, verwacht in dat opzicht veel van het rijke Zuid-Afrika, dat aan de wieg stond van het Afrikaans landenkampioenschap, maar we gens de apartheid uitgesloten werd. Twee jaar geleden werd Zuid-Afrika weer toegelaten en in de hoop dat het het voetbal op het continent een geweldige fi nanciële injectie zal geven. De CAF ijvert verder voor een terugkeer van de Noordafri kaanse landen aan de top. De kwalificatie van Marokko voor de eindronde van het WK werd toegejuicht, al kleefde er een smetje aan. Marokko had de hulp nodig van een scheidsrech ter uit Gabon om zich van Zam bia te ontdoen. Dat diezelfde Jean-Fidèle Diramba op de lijst van acht arbiters voor het toer nooi in Tunesië prijkt, geeft wel aan hoe de voetbalbond over die kwestie denkt. „Door het succes van Kameroen in Italië heeft Europa alleen nog oog voor don kere voetballers. Het Noordafri kaanse talent krijgt geen kans zich te ontwikkelen. Dat is zor gelijk," vindt president Issa Ha- yatou van de CAF. Europa levert voor de COCAN '94 louter zwarte Afrikanen. Bel gië is met liefst 31 spelers hofle verancier. Frankrijk is tijdens de eindronde van de Afrika Cup met 23 spelers vertegenwoor digd, Portugal levert er acht, Spanje drie, Turkije een, Duits land negen, Engeland vijf, Zwit serland tw.ee en Italië vier. In de voorlopige selecties zijn acht voetballers uit de Neder landse competitie opgenomen. Twee daarvan zijn bij het grote publiek onbekend. Simon Addo (19, Ghana) is doelman bij Ajax. De Zaïrees Mukweyanzo 'Eu gene' Bulayima (25) staat hij de reserves van Feyenoord onder de lat. Nii Lamptey (19, PSV) en Prince Opuku Polley (25, FC Twente) nemen het met Ghana op tegen het Guinee van Moha med Sylla (23, Willem II) en Sekou Soumah (19, Willem II). Nigeria laat Babangida achter bij Roda JC, maar riep wel Fini di George (22, Ajax) op. Kalusha Bwalya (30, PSV) probeert zich via Zambia te etaleren voor een nieuwe werkgever. De trainers Clemens Westerhof/ Jo Bonfrere (Nigeria), Jean This- sen (Gabon), Henri Kasperczak (Ivoorkust) en Piet de Visser (Guinée) kleuren ook de 19e edi tie van de Afrika Cup Europees.

de Stem | 1994 | | pagina 9