Bayer voorziet winststijging Reddingspoging HCS breekt redders op 'Meubelmaffia moet stoppen met verkoop van imitatie-design' D Chemie- en farma-concern weer optimistisch na jaren van terugval Betogers in onderbroek no KORT van aparte tnerschap Transportsector start imago-campagne DB STEM ECONOMIE A5 Bayer Antwerpen: afrekenen met kater recessie Geen gedwongen ontslagen bij VGZ in Bergen MeesPierson: goed eerste jaar na fusie Voor een ondernemer is het glas altijd half vol ECONOMIE KORT Grootaandeelhouders wegens misbruik voorwetenschap voor rechtbank 19 MAART 1994 A 4 schip toeriste en een Maleisier adat het overvolle schip as gekapseisd. 'p konden worden gered enlandse toeristen, onder onden. uurt van Besut, op 350 Lumpur. Het schip, een eg van eilanden in de alai Lama' 3 landen die in India een bijwonen hebben China te starten met de Tibe- alai Lama. De Chinese ew Delhi weigerde eom- alai Lama woont in India Chinese leger Tibet had Indiase regering (die geen nferentie aanwezig. 32 doden rouwen en kinderen van r Teheran vervoerde, is nakert van de omstreden neergestort. Volgens Rus- den daarbij om het leven -130 vrachtvliegtuig van rs en 13 bemanningsleden richtte dat de bemanning an motorproblemen. rden genoemd sische politicus Vladimir genoemd. Dat heeft de d. De zaak was in Vologda ■an Zjirinovski's Liberaal- tegen de historicus Joeri h genoemd en Zjirinovski keurde die uitspraken niet er embargo Irak sraad neemt de onenigheid Irak toe. De raad besliste estelde embargo nog zeker el de Britse VN-ambassa- sing unaniem was, blijken eer onder druk staan om regering meewerkt aan de e tegen het land gelden, enteel voorzitter van de ele niet-gebonden landen p de ontmanteling van zijn in de weg legt. De Britten de indruk wekken dat het ke manier dan ook geprezen svormde baby's ~ren de regering in Bonn naar het abnormaal hoge lopen jaren aan de Noord- "en landelijk register wordt andere ernstige ziekten te "faire woensdag en noemde isvormde armen en handen n derde in het industriege- ewater onzeker t heeft gisteren in beginsel er de Whitewater-affaire, de afgevaardigden dat de rs in onderling overleg een en. Dit laatste betekent in voorlopig helemaal geen zeggen hadden, vonden de at is volgens hen de enige n. De Democraten doen er nge baan te schuiven, ook e, die de Whitewater-zaak en. oor Nederland anse Bureau voor Alcohol, in Houston meer dan 100 n bestelwagen die Amster- s werden ontdekt door een estelwagen vervoerde. „Ze shboard, in de deurbekle- rkap", zei hij. De eigenaar geïdentificeerd, maar nog ed als failliet el onder de Schelde bij a de opening, een zwaar ten van deze particuliere ing afspraken niet te zijn gemaakt met de beloofde -Kortrijk. naast de Waasland- en 'nding bij. De tunnel bleef de noodzakelijke aanslui- en internationaal consor- s destijds 9 miljard frank steerde kapitaal nu terug, e rechtbank een voorlopige van de Vlaamse overheid tingen. kelijkheid. Mogelijk komt ties is tolgeld vragen voor preiden. peciale voorwaarden.meer tnerschap voor vrede, het et de Navo op militair sische minister van Defensie itsjov bevestigde donderdag Rusland voor einde maart reedt. lister Perry, die gisteren zijn edaagse bezoek aan Rusland oot en naar Kazachstan ver- r, verwacht dat de stap van land de wereld veiliger akt en dat gemeenschappelij- toekomstige vredesmissies ef- lever verlopen. „Rusland is grootste land dat aan het gramma meedoet, en wij ho- dat zijn bijdrage daarmee reenkomt." ZATERDAG 19 MAART 1994 Van onze verslaggever Breda - Het Italiaanse bedrijf Linea Classica moet stoppen roet het aanbieden van goed kope kopieën van de meubels van beroemde meubelontwer pers. De licentiehouders, dat zijn de eigenaars van de ont werpen, eisen dat in een kort geding voor de Utrechtse rechtbank. In een advertentie, die gisteren in onder meer De Stem werd geplaatst, biedt Linea Classica legen zeer lage prijzen design meubelen aan. Bij de firma kun nen ontwerpen van onder andere Le Corbusier, Rietveld en Eileen Gray worden besteld. Die krij gen de kopers dan na vier tot zes weken thuis gestuurd. Wie Linea Classica in Italië op belt, krijgt een verkoopster aan de lijn, die alleen maar Italiaans, Duits en Engels spreekt. „We hebben daar nooit problemen mee," zegt ze, „alle Nederlan ders spreken Duits of Engels." Zij weet zeker dat het verkopen van design-meubelen naar be roemde ontwerpen helemaal le gaal is: „Zo is de Italiaanse wet." De advocaat van een aantal li centiehouders, mr. N. Nefkens uit Amsterdam, legt uit dat het wat ingewikkelder is. „In Italië mag je inderdaad meubelont werpen kopiëren. De wetgeving is daar anders dan in de rest van Europa. Het is alleen niet toege staan om die meubels hier te verkopen." In het kort geding zal mr. Nef kens eisen dat Linea Classica de advertentie-campagne stopzet, de eerdere advertenties rectifi ceert en stopt met de import van gekopieerde meubels. De licentiehouder van de meu bels van Le Corbusier en Riet veld, het bedrijf Cassina, heeft al eerder met succes in Duitsland en Zwitserland geprocedeerd te gen Linea Classica en moederbe drijf Casa Moderna. De woordvoerder van Cassina in Nederland, W. Peters, is boos op Linea Classica. „Het is pure op lichterij," zegt hij. „Die meubels zijn vergeleken bij de originelen zó goedkoop, dat kan gewoon niet. Dat moeten wel slechte produkten zijn met een zwakke constructie en matig leer." De meubelen die Cassina ver koopt zijn genummerd. „Daar aan kun je zien dat het origine len zijn," zegt Peters. Deze origi nelen zijn twee tot drie keer zo duur als de aanbiedingen van Linea Classica. J. Dankers van Vormvast in Bre da, die originele Italiaanse meu belen verkoopt, begrijpt de po gingen van de Italianen om de Nederlandse markt te veroveren wel. Hij noemt hen 'de meu belmaffia.' „Veel klanten willen graag een design-meubel maar hebben er niet het geld voor. Dat gaat om heel veel mensen. Er zijn ook bedrijven, die goede sier willen maken met een Rietveld in hun kantoren. Die nemen goedkopere kopieën." Het is volgens hem vooral een 'gevoelsmatig' verschil of je op een origineel of een kopie zit. „Maar de kenner ziet het ver schil ook wel." Een woordvoerder van Pot in Axel, waar veel design-meubels worden verkocht, legt uit wat volgens hem het verschil is tus sen Linea Classica en een Neder landse zaak als Pot: „Zij zijn veel voordeliger. Wij kunnen service en onderhoud aan meu bels bieden en zij niet. Kwaliteit en service, dat is het verschil." Van onze verslaggever Leverkussen - Chemie- en farma-concern Bayer is optimistisch gestemd. Het bedrijf voorspelt voor het eerst na vier jaren van teruggang weer groei van omzet en winst. De voorzitter van de Raad van Bestuur M. Schneider zei giste ren bij de presentatie van het jaarverslag 1993, dat met DM 2,3 miljard de laagste winst in tien jaar vermeldt, op een winst stijging van vijftien tot twintig procent te rekenen. De eerste maanden van 1994 waren, zo zei Schneider, 'verras send goed'. De omzet steeg met 6,5 procent. Het laatste kwartaal van 1993 liet al een winststijging van achttien procent zien. Trend De opleving van de economie in Verenigde Staten, de goede g van zaken in het Verre Oosten, het tot stilstand komen van de achteruitgang in Europa, gunstige valuta-koersen en een efficiëntere eigen bedrijfsvoering liggen aan het optimisme ten grondslag. Zelfs in Oost-Europa ziet Bayer een zekere vooruit gang. De prijzen in de chemie-markten blijven op een onveranderd on bevredigend niveau, zei Schnei der. „Maar wij rekenen op een hogere volome-omzet." De winst stijgt als gevolg van een hogere bezettingsgraad van de fabrie ken. Van onze verslaggever Antwerpen - Bayer Antwer pen heeft nog niet afgerekend met de gevolgen van de reces sie. Een strenge kostenreduc tie moet er in twee jaar voor zorgen, dat het bedrijf uit de gevarenzone komt. Daarbij zullen in 1994 en 1995 totaal 130 van 2750 banen worden geschrapt. Bayer Antwerpen maakte in 1993 een winstje van f 1,5 mil joen bij een omzet van f 1,2 miljard. De omzet lag 6,6 pro cent lager dan in 1992 als gevolg van mindere verkopen (2,2 pro cent) en lagere prijzen. ,De wereldwijde conjunctuur problemen verscherpten zich in 1993. De verwachtingen van af gelopen jaren konden niet wor den ingelost," schrijft de directie van Bayer Antwerpen in haar jaarverslag. Het optimisme van het moeder bedrijf kan Antwerpen nog niet delen. „Al kondigen de eerste lichte tekenen van een econo misch herstel zich aan, toch zal de ongunstige conjunctuur van be jongste jaren nog enige rijd op ons nawerken," aldus de di rectie. De vruchten van de reorganisa tie zullen pas in de loop van dit jaar kunnen worden geplukt. Van het investeringsbudget van krap zestig miljoen gulden, gaat meer dan de helft naar rationali sering van het produktieproces. De rest betreft vrijwel alleen vervangingsinvesteringen. (ADVERTENTIE) „Wij zien een duidelijke op waartse trend," zei Schneider. Maar het concern is nog lang niet uit het dal. Bayer streeft naar een winst over de omzet van tien procent. Daar kwam het alleen in het topjaar 1989 aan. Bayer boekte over 1993 een winstdaling van 15,5 procent, waarmee de winst voor belasting op DM 2,3 miljard uitkwam. De omzet bleef nagenoeg gelijk op DM 41 miljard. In Europa viel de omzet met tien procent terug. In Noord-Amerika 12 procent), Latijns-Amerika 15 procent) en het Verre Oosten 15 pro cent) werden echter goede zaken gedaan. Verlies Twee van de zes divisies leden verlies. De divisie polymeren kwam op een verlies van DM 115 miljoen uit, DM 78 miljoen meer dan in 1992. De omzet daalde met vijf procent tot DM 6,8 miljard. De divisie organica zag de winst van 1992 door daling van het resultaat met DM 149 miljoen op een verlies van DM 28 miljoen uitkomen. De winst kwam voor driekwart van de farmaceutische divisie. De geneesmiddelen leverden een stabiele winst van DM 1,8 mil jard op bij een zeven procent hogere omzet van DM 9,5 mil jard. Bayer heeft de laatste jaren ste vig bezuinigd om de winst enigs zins overeind te houden. Sinds 1990 werden twintigduizend ba nen geschrapt, waarvan dertien duizend in Duitsland. Nu wer ken er nog 151.900 mensen bij het concern, waarvan de helft in Duitsland. Dit jaar gaan er per saldo nog eens ruim tweeduizend werknemers uit. In Duitsland verdwijnen 2100 bane, terwijl in het buitenland er arbeidsplaat sen zullen bijkomen. Investeringen Totaal werd de laatste drie jaar DM 1,5 miljard bezuinigd, zo'n zestig procent van het huidige bedrijfsresultaat. Van de Bayer-omzet werd ruim tachtig procent buiten Duitsland gerealiseerd. Het concern richt de aandacht vooral op Noord- Amerika en het Verre Oosten. In het Verre Oosten zal een miljard gulden worden geïnvesteerd, vooral in Japan en China. Werknemers van de Spaanse autofabrikant Santana, een dochter van het Japanse Suzuki demonstreerden gisteren in onderbroek in de straten van Madrid tegen de geplande bezuinigingen bij hun bedrijf. Volgens de betogers hebben zij straks 'geen draad meer aan het lijf' van armoede als Santana inderdaad overgaat tot massa-ontslagen. foto ap Van onze Haagse redactie Zoetermeer - Het is tijd voor tegengas. Daarom is Transport en Logistiek Nederland gisteren een campagne begonnen voor een beter imago van het wegver voer. „Zonder transport staat al les stil," luidt het motto. In het kersverse tv-spotje, waar mee de campagne van start ging, wringen twee reuzehanden een vrachtwagen tot schroot. „Als wij dan zo goed zijn voor de economie, moeten we ons niet langer laten uitknijpen." Hij is bedoeld om 'de politiek' eventjes agressief te benaderen, om een discussie op gang te brengen, in de aanloop van de kamerverkie zingen op 3 mei. Daarna komen andere advertenties in beeld, ge richt op het grote publiek. De kosten van de campagne, die een jaar gaat duren, bedragen een miljoen gulden. Dat geld trekt de organisatie van 7000 transportondernemingen (100.000 werknemers) er graag voor uit. TLN-voorzitter F. Feij vindt dat het Rijk meer geld moet investe ren in infrastructuur. De trans porteurs dragen via de belastin gen elk jaar 19 miljard gulden bij aan de schatkist, dus voor nieuwe wegen kan ook best wat extra's worden uitgetrokken, vindt TLN. Van onze verslaggeefster Bergen op Zoom - De werkne mers van zorgverzekeraar VGZ in Bergen op Zoom die vanwege de reorganisatie van het bedrijf elders moeten gaan werken, hoe ven niet te verhuizen. Ook zullen er geen gedwongen ontslagen vallen. Dat is overeengekomen tussen de vakbonden met de directie van VGZ. De zorgverzekeraar is be zig met een reorganisatie om kosten te besparen en efficiënter te kunnen werken. Een perso- neelsafslanking is onderdeel van de herstructurering. In de vestiging in Bergen op Zoom verdwijnt ruim de helft van de 107 arbeidsplaatsen. Voor de mensen die in functies werken die worden opgeheven of overgeplaatst naar andere vesti gingen wordt ander werk ge zocht. VGZ heeft de vakbonden be loofd 'forse opleidingsinspannin gen te doen op het gebied van omscholing, bijscholen en her scholing'. In de loop van volgen de week zullen de vakorganisa ties FNV, CVN en Unie BHLP het principe-akkoord aan de le den voorleggen. Amsterdam - Handelsbank Mee sPierson, een volledige dochter van ABN Amro, heeft na de fusie een goed eerste jaar achter de rug. Dankzij het gunstige beurs- klimaat en de dalende rente ver beterde het operationele resul taat met bijna 45 procent naar ƒ211 miljoen over het afgelopen jaar. Het rendement op het eigen ver mogen bedroeg ruim 11 procent. De nettowinst kwam inclusief bijzondere baten en lasten uit op 223 miljoen, tegen ƒ214 mil joen over 1992. In de bijzondere baten zit een bedrag van 39 miljoen, dat MeesPierson kreeg van ABN Amro vanwege de overdracht van Lease Plan Hol ding in 1992. Vorig jaar was dat 77 miljoen. De komende vier jaar kan MeesPierson, naar ge lang de resultaten van Lease Plan, nog betalingen van het moederbedrijf tegemoet zien. eze weken - het hoogseizoen van de jaarverslagen - mogen financiële journalisten de ondernemende elite van Nederland weer even van dichtbij zien. En het moet gezegd: de heren zien er nog steeds blakend uit. Als bij een glas jus hun sense of urgency ter sprake komt, het gevoel dat minister Andriessen te weeg wil brengen dat we aan de economische afgrond staan, willen ze nog wel iets mompelen over de te grote wig of meer flexibiliteitmaar de gebruinde hoofden blijven welvaren en vertrouwen uit stralen. Bij topondernemers - geselec teerd op een optimistische le venshouding - is het glas al tijd half vol in plaats van half leeg. En wat zouden ze ook malen: de winstcijfers over 1993 mogen er (in het alge meen) weer zijn, recessiejaar of niet. Zeker als de eenmali ge kosten in aanmerking wor den genomen die bij veel be drijven zijn genomen vanwege reorganisaties. De 'terugverdientijd' van een ontslaggolf is meestal korter dan die van een investering in nieuwe machines of gebou wen. Daarom nemen onder nemers en beleggers die reor ganisatiekosten voor lief, in de wetenschap dat hogere produktiviteit en winst wach ten. Zo kan een steil oplopen de werkloosheid gepaard gaan met een dito ontwikke ling van de beurskoersen. Opvallend is in dit verband ook dat in de bankwereld met enige verwondering wordt vastgesteld dat de economi sche tegenwind van vorig jaar daar maar heel beperkte scha de heeft veroorzaakt. De stroppenpotten zijn niet bo venmatig aangesproken van wege ongelukken in de kre dietverlening. Een van de verklaringen kan zijn dat het weerstandsvermo gen van de bedrijven over de hele linie groter is dan bij voorbeeld in het begin van de jaren tachtig. Maar de samen leving accepteert ook veel ge makkelijker dan toen dat er wordt gesneden in de perso nele bezetting. En de bonden buigen mee. Bovendien is de herinnering van de krediet verstrekkers aan de crisis van '80/'82 nog levendig genoeg om tijdig maatregelen te ne men als een bedrijf in de ge varenzone raakt. Is Andriessen derhalve een zwartkijker? Voorziet niet ook het Centraal Planbureau een stevige opleving van de economische groei in 19957 Na de bijna-nulgroei in 1993 en een plusje van een procent dit jaar gaat het volgend jaai met 2,5 procent verhoudings gewijs weer heel behoorlijk, vooral doordat de export bloeit. Dat de omstandigheden voor de bedrijven verbeteren, blijkt ook uit een vitaal gege ven als de arbeidsinkomens quote, een verhoudingsgetal dat de verdeling van inko mens tussen werknemers en kapitaalverschaffers (aandeel houders, banken) weergeeft. In 1991 stond dat getal nog op 82,2 (dat wil zeggen: een ruimte van 17,8 voor rente en winst), twee jaar later was dat opgelopen tot 85,75. Het CPB ziet volgend jaar een omslag met 2,5 punt, lees: een herstel van de winstgevendheid. Dat de kou daarmee weer van de lucht is, is wat al te opti mistisch. De discussie van Andriessen is niet gericht op morgen of overmorgen, maar op de volgende eeuw. Nadere beschouwing van de gang van zaken in een aantal grote Ne derlandse ondernemingen leert dat op onderdelen van onze economie de - in ander verband nogal dubieuze - stelling 'Nederland is vol' van toepassing is. Nogal wat ondernemers halen dezer dagen de schouders op over het pretentieuze 'Plat form Globalisering', zoals het economiedebat van Andries sen officieel heet. Onder hen ook multi-commissaris Frits Fentener van Vlissingen, voorheen topman van het handelsconcern SHV. Van grote ondernemingen, stelt hij, hebben we weinig te ver wachten behalve de verdere uitstoot van banen. Vernieu wing en werk, zegt uitgere kend deze groot-ondernemer, zal moeten komen van de on dernemers in het midden- en kleinbedrijf. Het zou wel eens kunnen dat Andriessens de bat over de 'globalisering' over hun hoofden heen gaat. Order voor ruimtevaartdivisie Fokker Leiden - Fokker Space Systems heeft van het Franse concern Matra Marconi Space opdracht gekregen de zonnepanelen te ontwerpen voor de nieuwste satelliet voor het Telecom-2 programma. De panelen moeten volgend jaar worden afgele verd. Met de order is ongeveer tien miljoen gulden gemoeid. Omzet industrie met 6 procent gedaald Den Haag (anp) - De omzet van de Nederlandse industrie is in 1993 met 6 procent gedaald vergeleken met het jaar daarvoor. Dit blijkt uit voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De binnenlandse omzet daalde met 7 procent en de export met 5 procent. De grootste omzetdalingen deden zich voor in de chemische industrie (9 procent) en de voedings- en genotmiddelenindustrie (5). Ook in de metaalproduktenindustrie en in de transportmid delenindustrie daalde de omzet. ABN Amro ontkent bod op NMKN Amsterdam - ABN Amro ontkent dat het een bod heeft uitgebracht op de Belgische Nationale Maatschappij voor Kre diet aan de Nijverheid (NMKN). De bank geeft echter toe wel degelijk interesse te hebben in de NMKN. Volgens de bank is dat niets bijzonders, omdat zij voortdurend haar ogen en oren open houdt voor 'overnamemogelijkheden in diverse landen'. Verder dan studie is het nog niet gekomen. Het Bossche 'automatise- ringswonder' HCS doet eind jaren tachtig de har ten van beleggers sneller kloppen. Beurskoers en overmoed stijgen tot grote hoogte. Het concern groeit tegen de klippen op, tot in 1991 de val komt. Dinsdag staan Joep van den Nieuwenhuyzen (Be- gemann), Eric Albada Je- lgersma (Unigro) en paardenfokker Leon Melchior voor de recht bank. Misbruik van voor wetenschap luidt de be schuldiging. Door Mieske van Eek DRIE MULTIMILJONAIRS pro beren het zieltogende HCS-con- cern in de zomer van 1991 van Eric Albada Jelgersma FOTO VNU de rand van het graf weg te sleuren. Hun reddingspoging wordt ongetwijfeld geïnspireerd door de immense bedragen die zij als aandeelhouders al in het onfortuinlijke Bossche automati seringsconcern hebben gestoken. Samen zitten zij voor minstens 150 miljoen gulden in het - hevig water makende -schip. In hun ijver zo veel mogelijk te redden van hun beleggingen, krijgen zij het bestuur van de Amsterdamse effectenbeurs en justitie op hun nek. Dat ver schaft hen de twijfelachtige eer de eerste Nederlanders te zijn die hier terecht staan wegens misbruik van voorwetenschap. Ruim twee jaar na het bankroet van HCS moeten Begemann-di- recteur Joep van den Nieuwen huyzen, Unigro-topman Eric Al bada Jelgersma en paardenfok ker Leon Melchior zich voor de rechtbank verantwoorden voor hun poging de beurskoers van HCS te drukken door grote hoe veelheden aandelen te dumpen. Dinsdag dient hun zaak voor de Amsterdamse rechtbank. Het Bossche automatiserings concern HCS heeft in zijn korte maar hevige bestaan meer ellen de dan geld gecreëerd. Aan het geruchtmakende bankroet gaan het ontslag op staande voet van een directeur, een omstreden J. van den Nieuwenhuyzen FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP beursaffaire en het bijna-faillis- sement van de Amerikaanse dochter Savin vooraf. Een eenduidige oorzaak voor het bankroet van HCS valt niet te geven. Vast staat dat het bedrijf in de tweede helft van de jaren tachtig veel te snel is gegroeid, zonder over de benodigde finan ciële draagkracht te beschikken. Na twee grote overnames, de Amerikaanse handelaar in kopi eerapparaten Savin en het Duit se kopieerbedrijf Infotec, heeft HCS prachtige kansen op de markt, maar geen dubbeltje ver mogen meer. Als dan ook nog eens de automatiseringsmarkt inzakt, kan het concern het niet meer bolwerken. In de tijd dat de bomen in auto- matiseringsland nog tot in de hemel lijken te groeien, laten de drie grootaandeelhouders zich forse belangen in HCS aansme ren. Als de bijl in 1991 al in de wortels van het concern staat, kunnen zij een ondergang nog niet geloven. In de zomer van 1991 steekt een aantal belanghebbenden de kop pen bij elkaar. De drie grootaan deelhouders, de ABN Amrobank en de bedrijfstop praten over een reddingsplan. De 'drie muske tiers' zoals ze spottend genoemd worden, zijn bereid nog eens extra in de buidel te tasten. Leon Melchior FOTO ANP Samen willen ze 50 miljoen bij dragen in de vorm van een on derhandse aandelenuitgifte te gen de geldende beurskoers. Maar de drie vinden de koers van dat moment, vier gulden, veel te hoog voor een bedrijf dat er zo slecht voorstaat. ABN Amro-bestuurder Rijkman Groenink suggereert dan extra aandelen op de beursvloer te gooien om koersdaling af te dwingen. Dat al dan niet in ernst gegeven advies volgt Joep van den Nieuwenhuyzen, mede na mens de andere twee redders, op. De koers reageert prompt. Al snel is het aandeel HCS nog maar 2,50 gulden waard. Dat is het beursbestuur te gortig. Het haalt een streep door de note ring. Het woord voorwetenschap durft het niet te gebruiken. Het nieuwe begrip koersorchestratie wordt bedacht. Wel doet de beurs aangifte bij justitie. De vaagheid van de beschuldi ging weerhoudt het Openbaar Ministie niet van vervolging. Vier deskundigen onderzoeken de zaak alvorens de knoop wordt doorgehakt. Bijna drie jaar na de omstreden vergaderging van 31 juli 1991 moeten de drie grootaandeelhouders en het ef fectenkantoor Suez Kooijman voor de rechtbank verschijnen.

de Stem | 1994 | | pagina 5