Inkatha kreeg hulp van politie Bay€ Burgemeester Demaret van Brussel op zijspoor Zulu-koning roept onafhankelijke staat uit Chemie- en de stem ai pestem Rapport Zuid-Afrika: Generaals leverden beweging van Buthelesi wapens Moslims en Kroaten zijn akkoord over federatie Ook 'Brussel' weet geen raad met asielzoekers Statenverkiezingen test voor regering Balladur Franse regering stelt plan voor jeugdloon bij böitenlané KORT|'Meubelm Rusland ziet af van aparte status Navo-partnerschap BUITENLAND Spanning Krim en Oekraïne loopt op Bayer Antwerpen: afrekenen met kater recessie ZATERDAG 19 MAART 1994 Brussel (anp) - Burgemeester Demaret van Brussel is op een zijspoor gezet. ge van (burgemeester en) schepenen besloot gisteren uaniem al zijn bevoegdheden over te dragen aan eerste schepen4 (wethouder) Ferdi nand Lefère. Demaret blijft alleen hoofd van de politie. De burgemeester zelf schitterde door afwezigheid op de weke lijkse vergadering. Hij had zich ziek gemeld. Demaret heeft ie dereen de gordijnen ingejaagd met opmerkingen in een inter view over corrupte rechters ('de grootste fraudeurs van het land') en de paus, die niet met een condoom kan omgaan. Zijn par tij, de Franstalige christendemo craten (PSC), heeft hem defini tief afgedankt. Er loopt ook een gerechtelijk onderzoek tegen Demaret van wege mogelijke dubieuze prak tijken bij het gunnen van over heidsopdrachten. PSC-voorzitter Deprez zinspeelt daar openlijk op. Demaret, die nog geen jaar burgemeester is, is jarenlang schepen van stedebouw geweest. Hij veroverde toen de bijnaam Monsieur 10 pourcent. Of Demaret aftreedt, zoals de Franstalige socialisten en groe nen van Ecolo plus de (Vlaamse) Volksunie eisen, is onduidelijk. De Brusselse afdeling van de PSC en de Vlaamse zusterpartij CVP hebben hem zelf de keus gelaten om al dan niet ontslag te nemen. Burgemeester Demaret in be tere tijden. foto epa Van onze redactie buitenland Pretoria - Hoge Zuidafrikaanse politie-generaals zijn betrokken bij een rechts komplot om de Inkatha Vrij heidspartij, de partij van de Zulu's, van wapens te voorzien. Dit staat in een rapport van de commissie- Goldstone, die de oorzaken van het geweld in Zuid-Afri ka onderzoekt. President De Klerk zei gisteren, de bevindingen van het rapport te aanvaarden. Hij heeft de ge neraals Smit en Engelbrecht en andere hoge politiefunctionaris sen direct met verlof gestuurd. Luitenant-generaal Smit is de tweede man bij de Zuidafrikaan se politie; Generaal-majoor En gelbrecht is hoofd van de contra spionage. Het Goldstone-rapport maakt duidelijk dat hun geheime operaties de bedoeüng hadden het land tijdens de overgangspe riode te destabiliseren en de de mocratisering te ontregelen. De rechter zegt bewijzen te hebben dat de politiegeneraals samen met andere politiemensen, vere nigd in een 'Unit Cl', sinds 1989 betrokken waren het geweld. Unit Cl was verantwoordelijk voor de meeste massamoorden in forenzentreinen en in zwarte woonsteden. De wapenaankoop en -levering zou zijn gefinan cierd door drugssmokkel via Zambia. Ook zouden grote geldsbedragen naar de Inkatha- beweging van Buthelesi zijn doorgesluisd. Het onderzoek is de sterkste bevestiging tot nu toe dat krachten in leger en politie het geweld tussen zwarten on derling aanjagen. Ernstig President De Klerk spreekt van 'een zeer ernstige zaak', maar volgens hem levert het Goldsto ne-rapport niet noodzakelijker wijs een bewijs voor een 'derde macht'. Hij zei dat slechts 'een paar' leden van de politie in het rapport worden genoemd. Bij het geweld zijn de laatste vier jaar ongeveer 15.000 doden gevallen. De rivaliteit tussen het ANC en de conservatieve Inka- tha-beweging van Buthelesi is hiervan de achtergrond. Veel waarnemers vrezen dat het ge weld de komende weken nog toeneemt. Donderdag dreigde Buthelezi nog met een 'bevrij- dingsstrijd die zijn weerga in Zuid-Afrika niet kent' als de multiraciale verkiezingen vol gende maand zonder hem door gaan. Overwinning De affaire rond de politietop betekent een politieke aardbe ving van de eerste orde en een enorme overwinning voor het ANC. „Dit bevestigt wat wij al tijd al hebben gezegd: dat een derde macht aan het werk is, verbonden met hoge functiona rissen in de regering", zei secre taris-generaal Cyril Ramaphosa van het ANC gisteren direct. Volgens hem is 'vastberaden ac tie' nu onontkoombaar. Hij zei ook. dat de positie van De Klerk mogelijk ter discussie wordt ge steld. De president zal 'uitleg moeten geven aan de families van de mensen die zijn vermoord en verminkt.' „De Klerk is dege ne die steeds het bestaan van een derde macht heeft ontkend". Averij De rechtse Vrijheidsalliantie, die •zich verzet tegen de verkiezin gen, loopt nu nog meer averij op. In de alliantie zitten nu nog de Inkatha, de extremistische blan ke Afrikaner Weerstandsbewe ging en de eveneens blanke Con servatieve Partij. De alliantie verzwakte al toen generaal Vil- joen, de leider van het Afrikaner Volksfront, toch besloot met een eigen lijst aan de verkiezingen deel te nemen. Ook het thuisland Bophuthatswana, waar Pretoria onlangs de macht naar zich toe trok, was lid van de Vrijheidsal liantie. Washington (afp/rtr/ap) - De Bosnische moslims en Kroaten hebben gisteren in Washington het akkoord getekend voor de vorming van een federatie tussen de niet-Servische delen van Bosnië-Herzegowina. De Bosnische en Kroatische pre sidenten Izetbegovic en Tudjman ondertekenden ook een tweede overeenkomst over een confede ratie tussen het nieuwe Bosnië en de Kroatische republiek. „We zijn getuigen van een mo ment van hoop", zei de Ameri kaanse president Clinton die de leiding had over de plechtige ondertekening. Hij wees erop dat een volledige vrede in Bosnië niet mogelijk is zo lang de Bosnische Serviërs niet mee doen, die 70 procent van Bosnië controleren. Keerpunt Na Amerikaanse bemiddeling werden de twee partijen het op 13 maart in Wenen eens over een grondwet voor hun Bosnische fe deratie. De EU- en VN-bemidde- laars Owen en Stoltenberg speel den er geen rol in. Moslim-presi dent Izetbegovic noemde de on dertekening een grootse dag, Kiev (dpa) - Tussen Oekraïne en de autonome republiek de Krim lopen de spanningen op. Oekraï ne heeft gisteren de stroom naar het schiereilend grotendeels af gesloten. Als officiële reden geeft Kiev onbetaalde stroomrekeningen op. Maar het lijkt er meer op dat het conflict Oekraïne-Krim esca leert nadat de Oekraïense presi dent Kravtsjoek dinsdag een volksreferendum op de Krim verbood. De pro-Russische Krim-presi- dent Metsjkov wil met het refe rendum zijn zelfstandigheid ver groten. Hij houdt vast aan zijn plan. maar herinnerde er aan dat in verschillende delen van zijn land nog wordt gevochten. De Kroati sche president Tudjman sprak van een keerpunt. De Kroaten en moslims zijn ook het eens gewor den over uitwisseling van circa duizend gevangenen. De ruil zou vandaag en dinsdag al moeten plaatshebben. De federatie moet Bosnië in kan tons verdelen, met daarboven een krachtig centraal bestuur dat defensie, buitenlandse zaken en economische zaken voor zijn rekening neemt. Wel krijgen de kantons ieder een eigen presi dent, parlement en rechtspraak. Nauwe banden met Kroatië zou den beide landen een sterkere onderhandelingspositie garande ren tegenover de Serviërs, die in Washington de grote afwezigen waren. De eerste reactie van de Bosnische Serviërs, bij monde van hun parlementsvoorzitter Krajisnik, is afwijzend. Krajis- nik noemde de nieuwe Kroa- tisch-islamitische federatie 'een onnatuurlijke creatie' die vol gens hem nooit zal werken. Apart De Bosnische Serviëers moeten beslissen of zij deel willen gaan uitmaken van de Bosnische fede ratie, of apart blijven en even tueel een samenwerkingsver band met de moederrepubliek Servië aangaan. Volgens Ameri kaanse bemiddelaars staan ze .niet totaal afwijzend tegenover het federatiemodel. De Bosnische moslim-regering maakte gisteren bekend dat tij dens de oorlog van de afgelopen twee jaar aan haar kant 142.595 mensen zijn gedood. Dat zou betekenen dat de oorlog meer dan 200.000 mensenlevens heeft geëist. De Kroaten menen 12.000 mensen in de oorlog te hebben verloren, terwijl de Serviërs mel ding maken van 50.000 doden. Koning Goodwill Zwelithini van de Zulu's heeft gisteren gezegd, een onafhankelijke Zulu-staat in Zuid-Afrika uit te zullen roepen. Zwelithini sprak tegen zijn aanhangers zie foto) over het verloop van de besprekingen met de Zuidafrikaanse regering en zijn eis voor een soevereine Zulu-staat die zou moeten komen te liggen in wat nu de provincie Natal is. Zwelithini is nauw verbonden met de Inkatha-beweging van Buthelesi. President De Klerk heeft een Zulu-staat staat gisteren onmiddellijk een grondwettelijke onmogelijkheid genoemd. Hij zegt wel een ceremoniële 'waardigheidsrol' van de koning te kunnen aanvaarden. foto epa Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - Als de Europese Unie voor miljoenen vluchte lingen 'het beloofde land' is, waarom probeert Brussel dan niet nadrukkelijker de immi gratiestromen in goede banen te leiden en asielzoekers evenrediger te verdelen over de lidstaten? Het antwoord is simpel: niet Brussel bepaalt hier het beleid, maar de lidstaten zelf. En daar ontbreekt de politieke wil voor een gemeenschappelijke aanpak van de problemen. Natuurlijk wordt, sinds het Verdrag van Maastricht in alle lidstaten is bekrachtigd, wel gestreefd naar een gezamenlijk beleid ten aan zien van asielzoekers. Maar het blijft vooralsnog bij intentiever klaringen en wat goede wil hier en daar. Immigratie blijft namelijk een intergouvernementele aangele genheid, dat wil zeggen dat de Europese ministers van justitie het in onderling overleg met el kaar eens proberen te worden, maar dat de lidstaten en hun parlementen het laatste woord hebben. Het zal beslist niet gemakkelijk zijn om twaalf en straks moge lijk zestien lidstaten achter één gemeenschappelijk vluchtelin genbeleid te krijgen. Daarvoor zijn asielrecht en immigratie nu eenmaal politiek iets té gevoeli ge thema's. Het Verenigd Ko ninkrijk met zijn strenge aanpak van asielzoekers bijvoorbeeld, wil niks weten van Brusselse wetten. Een verbetering is wel dat door Europese ambtenaren en be windslieden inmiddels wel fre quenter overlegd wordt. Stap- voor-stap moet Brussel het voor het zeggen krijgen, zo wil het Verdrag van Maastricht. Pas ge leden gaf Europees commissaris Padraig Flynn (onder meer Im migratiezaken) zijn lange-ter- mijn visie prijs. Flynn wil gelei delijk aan in de EU het asiel- en immigratiebeleid harmoniseren. Hij wil een effectieve aanpak van het probleem van de illega len en een gezamenlijk beleid tegenover door oorlogsgeweld op de vlucht geslagen burgers. Komende week staat Flynns rap port op de agenda tijdens een bijeenkomst van de Europese ministers van Justitie en Binnen landse Zaken. Brussel is er zich van bewust dat een gemeen schappelijke aanpak van de pro blemen nodig is, al was het al leen maar omdat verschillende lidstaten nu onevenredig zwaar belast worden. Een eerste stap zou een Europees fonds kunnen zijn, waaruit de lidstaten die veel vluchtelingen herbergen een financiële bijdrage kunnen krij gen. In het verleden zijn al eerder aanzetten gegeven tot een Euro pees beleid ten aanzien van vluchtelingen. Maar veel con creets is daar niet uit voortgeko men. En ondertussen worden de opvangproblemen in een aantal lidstaten met de dag groter. Ie dereen voor zich probeert er het beste van te maken, wat er ook toe leidt dat de zogenaamde open grenzen wat minder open worden en allerlei nationale maatregelen worden bedacht om asielzoekers te ontmoedigen. Van onze redactie buitenland Parijs - „De verkiezingen zullen aangeven in welke mate de Franse socialisten er weer bovenop komen." Dat heeft oud-premier Ro- card, de leider van de socia listische partij PS gezegd. Noch hij, noch de regeringspar tijen UDF (liberalen) en RPR (gaullisten) zetten daar vraag tekens bij: de PS is in opmars na de klinkende nederlaag bij de algemene verkiezingen begin vorig jaar, die de partij in de oppositie bracht. Zondag vindt in Frankrijk de eerste ronde plaats van de kan tonale verkiezingen, te vergelij ken met de verkiezingen voor Provinciale Staten. Een week later volgt de tweede ronde, voor die zetels waarvoor geen kandidaat de 50 procent heeft gehaald. Op het spel staat de helft van de ruim 4.000 zetels in de 95 departementale raden. Test Maar veel strijd hebben de om streeks 10.000 kandidaten de afgelopen weken niet geleverd. De sfeer wordt het best samen gevat in een kop van dagblad Infomatin: 'Verrek, zondag zijn er verkiezingen.' Toch zijn er niet-onbelangrijke kwesties. Zo zal morgenavond, als de uitslagen van de eerste ronde bekend zijn, worden af gemeten in hoeverre de rege- ring-Balladur nog altijd kan rekenen op algemene instem ming. In Parijs zal de stembus uitslag met een loep worden bestudeerd. De conservatieven, zo wordt aangenomen, verlie zen ten opzichte van de kamer verkiezingen van vorig jaar. Ook voor links is deze verkie zing een belangrijke test. Zo is de vraag of de communisten nog altijd de baas blijven in wat rest van de 'ceinture rou ge', de rode ceintuur rond Pa rijs. Voor de Groenen is de vraag of ze hun onderlinge vechtpartijen om de macht nu moeten bekopen met een ver kiezingsnederlaag, en voor de socialisten of ze uit het diepe dal omhoog kruipen. In Frankrijk zijn de provincies, vooral sinds 1982, erg belang- Van onze correspondent Parijs - Onder druk van de massale demonstraties in Frankrijk tegen de invoering van een minimum-jeugdloon heeft de Franse regering gisteren voor de tweede keer zijn plannen moeten aanpassen. Volgens minister Giraud van Werkgelegenheid is het de bedoeling dat jongeren, die voortaan nog maar 80 procent van het cao-loon krijgen ook maar 80 procent van de tijd werken. De resterende tijd zou daadwerkelijk aan praktijklessen en bijscholing moeten worden besteed. Giraud kwam tot deze nieuwe verandering nadat donderdag honderdduizenden jongeren en vakbondsleden demonstreerden tegen de plannen. Tientallen raakten daarbij gewond. Het bete kent de zoveelste knieval van de conservatieve regering van premier Balladur voor protesten uit de bevolking. Eerder werd een reorganisatieplan bij Air France ingetrokken, en werd het visserij beleid bijgesteld na protesten van vissers. De vakbonden en de studentenorganisaties hebben gisteren laten weten dat de nieuwe aanpassingen niet voldoende zijn. De organisaties wantrouwen de werkgevers, die goedkopere jongeren zouden kunnen aannemen om duurdere krachten te ontslaan. rijk. In dat jaar kregen de de partementen een uitbreiding van hun macht doordat de Franse politiek besloot tot een grote decentralisatie. Het poli tieke benul van veel van de 'Conseillers' is echter niet echt gegroeid. Vooral op het platte land gaat het heel vaak om lokale baronnen, die meestal ook burgemeester zijn. Bomaanslagen Minder onbenullig gaat het toe in de streek rond Marseille. Daar zijn inmiddels bomaan slagen gepleegd op de kantoren van twee kandidaten. Elders in de stad aan de Middellandse Zee vecht zakenman Bernard Tapie om een plaatsje in de zon tegen een communist. Hij zal vast en zeker gaan winnen, om vanuit zijn warme stoel van Provinciale Staten volgend jaar een greep te gaan doen naar het burgemeesterschap van Mar seille. De meeste landelijke politici hebben zich, in navolging van premier Edouard Balladur, ver re gehouden van deze verkie zingen. Waarnemers denken dat Balladur zich zo gedeisd houdt omdat hij bang is dat de Statenverkiezingen zich verta len in een 'anti-regeringsstem'. En die kan hij op dit moment slecht gebruiken. Twee doden na kapseizen schip Kuala Lumpur - Een 56-jarige Duitse toeriste en een Maleisiër I zijn gisteren om het leven gekomen nadat het overvolle schip waarop ze zaten voor de Maleise kust was gekapseisd. I Zevenendertig passagiers van het schip konden worden gered, Onder de overlevenden waren veel buitenlandse toeristen, onder I wie een Nederlander. Er waren drie gewonden. Het ongeluk deed zich voor in de buurt van Besut, op 3501 kilometer ten noordoosten van Kuala Lumpur. Het schip, een omgebouwde vissersboot, was op weg van eilanden in de Zuidchinese naar Besut. 'China moet praten met Dalai Lama' New Delhi - De afgevaardigden van 143 landen die in India e driedaagse conferentie over Tibet bijwonen hebben China gisteren opgeroepen om besprekingen te starten met de Tibe taanse leider in ballingschap, de Dalai Lama. De Chinese ambassade in de Indiase hoofdstad New Delhi weigerde com- mentaar te geven op de oproep. De Dalai Lama woont in India I sinds 1959, negen jaar nadat het Chinese leger Tibet had geannexeerd. Hij is op verzoek van de Indiase regering (die geen problemen met China wil) niet op de conferentie aanwezig. Iraans vliegtuig stort neer: 32 doden Moskou - Een Iraans vliegtuig dat vrouwen en kinderen van Iraanse diplomaten van Moskou naar Teheran vervoerde, is donderdag vlakbij de hoofdstad Stepanakert van de omstreden Armeense enclave Nagorno-Karabach neergestort. Volgens Rus- sische autoriteiten zijn alle 32 inzittenden daarbij om het leven gekomen. Het Iraanse toestel, een C-130 vrachtvliegtuig van Amerikaanse makelij, had 19 passagiers en 13 bemanningsleden aan boord. Het persbureau Interfax berichtte dat de bemanning boven Georgië melding had gemaakt van motorproblemen. Zjirinovski mag fascist worden genoemd Moskou - De extreem-rechtse Russische politicus Vladimir I Zjirinovski mag een fascist worden genoemd. Dat heeft de rechtbank in Vologda gisteren bepaald. De zaak was in Vok door een plaatselijke functionaris van Zjirinovski's Liberaal- i Democratische Partij aangespannen tegen de historicus Joeri Nekrasov. Die had de partij fascistisch genoemd en Zjirinovski vergeleken met Hitier. De rechtbank keurde die uitspraken niet af. Veiligheidsraad oneens over embargo Irak New York - Binnen de VN-Veiligheidsraad neemt de onenigheid over het economisch embargo tegen Irak toe. De raad besliste eerder deze week dat het in 1990 ingestelde embargo nog zeker twee maanden in stand blijft. Hoewel de Britse VN-ambassa- deur David Hannay zei dat de beslissing unaniem was, blijken Groot-Brittannië en de VS steeds meer onder druk staan om openlijk te verklaren dat de Iraakse regering meewerkt aan de uitvoering van de VN-resoluties die tegen het land gelden. Frankrijk,permanent lid en momenteel voorzitter van de Veiligheidsraad, wil samen met enkele niet-gebonden landen j verklaren dat Irak het VN-toezicht op de ontmanteling van zijn massavernietigingswapens niets meer in de weg legt. De Britten I en de Amerikanen willen echter niet de indruk wekken dat het regime van Saddam Hoessein op welke manier dan ook geprezen wordt. SPD: onderzoek naar misvormde baby's Bonn - De Duitse SPD heeft gisteren de regering in Bonn gevraagd om een officieel onderzoek naar het abnormaal hoge aantal misvormde baby's dat de afgelopen jaren aan de Noord- zee-kust is geboren. De SPD wil dat een landelijk register wordt opgezet om gevallen van kanker en andere ernstige ziekten te onderzoeken. De ARD onthulde de affaire woensdag en noemde twintig gevallen van kinderen met misvormde armen en handen langs de Noordzee-kust, waarvan een derde in het industriege bied van Wilhelmshaven. Hoorzittingen over Whitewater onzeker Washington - De Amerikaanse Senaat heeft gisteren in beginsel besloten hoorzittingen te houden over de Whitewater-affaire. Met 98 tegen 0 stemmen bepaalden de afgevaardigden dat de Democratische en Republikeinse leiders in onderling overleg een passend tijdschema moeten vaststellen. Dit laatste betekent in de praktijk waarschijnlijk dat er voorlopig helemaal geen hoorzittingen zullen plaatsvinden. Als de Republikeinen het voor het zeggen hadden, vonden de hoorzittingen onmiddellijk plaats; dat is volgens hen de enige manier om de waarheid te achterhalen. De Democraten doen er echter alles aan, de zittingen op de lange baan te schuiven, ook al om de bijzondere aanklager Fiske, die de Whitewater-zaak onderzoekt, niet voor de voeten te lopen. Bestelwagen vol wapens voor Nederland T Houston - Agenten van het Amerikaanse Bureau voor Alcohol, Tabak en Vuurwapens (ATF) hebben in Houston meer dan 100 geweren en munitie gevonden in een bestelwagen die Amster dam als bestemming had. De wapens werden ontdekt door een chauffeur van de oplegger, die de bestelwagen vervoerde. „Ze zaten overal gestouwd, onder het dashboard, in de deurbekle ding, onder de stoelen, onder de motorkap", zei hij. De eigenaar van de bestelwagen is door de politie geïdentificeerd, maar nog niet aangehouden. Liefkenshoektuiuiel zo goed als failliet Antwerpen - De Liefkenshoektunnel onder de Schelde bij Antwerpen blijft, bijna drie jaar na de opening, een zwaar verliesgevend project. De exploitanten van deze particuliere toltunnel verwijten de Vlaamse regering afspraken niet te zijn nagekomen. Er is zelfs nog geen begin gemaakt met de beloofde verbinding met de E17-snelweg Gent-Kortrijk. In juli 1991 kreeg Antwerpen er naast de Waasland- en Kennedytunnel een derde oeververbinding bij. De tunnel bleef een fiasco door de hoge tol en omdat de noodzakelijke aanslui ting op de autosnelweg ontbreekt. Een internationaal consor tium van banken heeft de aannemers destijds 9 miljard frank voorgeschoten en wil nu het geïnvesteerde kapitaal nu terug. Gisteren eisten de aanmemers voor de rechtbank een voorlopige schadevergoeding van 2 miljard frank van de Vlaamse overheid wegens het niet nakomen van verplichtingen. De Vlaamse regering ontkent aansprakelijkheid. Mogelijk komt het tot een schikking. Een van de opties is tolgeld vragen voor de Kennedytunnel om het verkeer te spreiden. Van onze verslaggever Breda - Het Italiaanse bedrijf T inea Classica moet stoppen met het aanbieden van goed- koDe kopieën van de meubels van beroemde meubelontwer pers. De licentiehouders, dat ziin de eigenaars van de ont werpen, eisen dat in een kort geding voor de Utrechtse rechtbank. In een advertentie, die gisteren in onder meer De Stem werd geplaatst, biedt Linea Classica tegen zeer lage prijzen design- Van onze verslaggever Leverkussen - Chemie- optimistisch gestemd. Het eerst na vier jaren van teruj en winst. De voorzitter van de Raad van Bestuur M. Schneider zei giste ren bij de presentatie van het jaarverslag 1993, dat met DM 2,3 miljard de laagste winst in tien jaar vermeldt, op een winst stijging van vijftien tot twintig procent te rekenen. De eerste maanden van 1994 waren, zo zei Schneider, 'verras send goed'. De omzet steeg met 6,5 procent. Het laatste kwartaal van 1993 liet al een winststijging van achttien procent zien. Trend De opleving van de economie in de Verenigde Staten, de goede gang van zaken in het Verre Oosten, het tot stilstand komen van de achteruitgang in Europa, gunstige valuta-koersen en een efficiëntere eigen bedrijfsvoering liggen aan het optimisme ten grondslag. Zelfs in Oost-Europa ziet Bayer een zekere vooruit gang. De prijzen in de chemie-markten blijven op een onveranderd on bevredigend niveau, zei Schnei der. „Maar wij rekenen op een hogere volome-omzet." De winst stijgt als gevolg van een hogere bezettingsgraad van de fabrie ken. Moskou (dpa) - Rusland wil geen speciale voorwaarden.meer stellen voor toetreding tot het partnerschap voor vrede, het speciale samenwerkingsverband met de Navo op militair gebied. Dit verzekerde de Russische mi nister-president Viktor Tsjer- nomyrdin, gisteren in Moskou na een gesprek met de Amerikaanse minister van Defensie Perry. „Ik geloof niet dat de samenwerking in het partnerschap een loslaten van onze posities inhoudt", zo zei de premier. Tot nu toe wees Rusland steeds op zijn grote gewicht als kern- wapenstaat en permanent lid van de VN-Veiligheidsraad. Moskou wilde dat in het part nerschap terugzien en eiste een bevoorrechte positie met onder meer medebeslissingsrecht. De Russische minister van Defensie Gratsjov bevestigde donderdag dat Rusland voor einde maart toetreedt. Minister Perry, die gisteren zijn tweedaagse bezoek aan Rusland afsloot en naar Kazachstan ver trok, verwacht dat de stap van Rusland de wereld veiliger maakt en dat gemeenschappelij ke toekomstige vredesmissies ef fectiever verlopen. „Rusland is het grootste land dat aan het programma meedoet, en wij ho pen dat zijn bijdrage daarmee overeenkomt." Van onze verslaggever Antwerpen - Bayer Antwer pen heeft nog niet afgerekend met de gevolgen van de reces sie. Een strenge kostenreduc tie moet er in twee jaar voor zorgen, dat het bedrijf uit de gevarenzone komt. Daarbij zullen in 1994 en 1995 totaal 130 van 2750 banen worden geschrapt. Bayer Antwerpen maakte in 1993 een winstje van f 1,5 mil joen bij een omzet van f 1,2 miljard. De omzet lag 6,6 pro cent lager dan in 1992 als gevolg van mindere verkopen (2,2 pro cent) en lagere prijzen. „De wereldwijde conjunctuur problemen verscherpten zich in 1993. De verwachtingen van af gelopen jaren konden niet wor den ingelost," schrijft de directie van Bayer Antwerpen in haar jaarverslag. Het optimisme van het moeder bedrijf kan Antwerpen nog niet delen. „Al kondigen de eerste lichte tekenen van een econo misch herstel zich aan, toch zal de ongunstige conjunctuur van de jongste jaren nog enige rijd op ons nawerken," aldus de di rectie. De vruchten van de reorganisa tie zullen pas in de loop van dit jaar kunnen worden geplukt. Van het investeringsbudget van krap zestig miljoen gulden, gaat meer dan de helft naar rationali sering van het produktieproces. De rest betreft vrijwel alleen vervangingsinvesteringen. (ADVERTENTIE) Techniek Chemie Milieu Techniek Commercie P.HB0 M.Sc. 1 1 l

de Stem | 1994 | | pagina 4