FNV belemmert herstelbeleid' Noord-zuid verkeer over brug Gorinchem in juni onmogelijk Angst regeert in bisdom Den Bosch Dit jaar afgesloten cao's kennen alleen nog maar loondaling Koningin bezoekt maritieme basis Advocaten blijven in hechtenis SER-kroonlid Wolfson beschuldigt vakcentrale van tegenhouden DE STEM VVD onder het tentzeil BINNENLAND A3 COMMENTAAR Ter Schure hekelt houding gelovigen BINNENLAND KORT 19 MAART 1994 DB STEM ZATERDAG 19 MAART 1994 Door Max de Bok worden afgewezen, zich le Nederlandse grens mel en hier opnieuw de hele edure kunnen doorlopen, dat Europees beleid niet [van de grond kan worden u - en daar ziet het gezien iouding van Engeland en 'crijk naar uit - zal Neder- met Duitsland en België •aken moeten maken, een groot aantal bestuur- maatregelen noodzakelijk met behoud van humahi- uitgangspunten, enerzijds [stroom van asielzoekers in lammen en anderzijds te n voor een menswaardige ng van degenen die hier Iht gastvrijheid mogen ge- (n. Dat belast, hoe men het 'endt of keert, de samen- >g- een land dat behoort tot 'ties met de oudste burger rechten, het hoogste inko per hoofd van de bevol ken de hoogste graad van ajn, zou zich diep moeten men als het deze belasting zou willen en kunnen op- gen. Platte demagogie en dg beleid slaan het draag- daarvoor echter weg. studiekosten van het lm, I Ive Doctoraal Programma J Ijenrode zijn vijftig mil]e fcr. „Dat is inderdaad now It. Maar je kansen op de 11 Idsmarkt zijn daarmee J yizienlijk vergroot. Zie dat w hg als een investering jn Ikomst. Je kunt bovendy zen krijgen en ook de barl zijn best bereid om je gelni len, want als je door de strem selectie van Nijenrode beal komen, dan ben je uit y |ede hout gesneden, dan ben ij n doordouwer. Hier komt J] nand die het niet kan bolwèrl h, ze zitten allemaal dik bovei streep, niet alleen intellecJ feel, maar ook qua motivatiel litude, sociale en contact^]] Tgaafdheden." bt was spannender, de poiibJ uNijenrode? heb een ongelooflijk! leiende tijd in de politiek ro ld, 21 jaar. Maar toen kreeg ik, gevoel, ik wil wat anders y jenrode staat op het breukvlj h wetenschap en bedrijf sieved It is heel inspirerend hier, hej pompen of verzuipen. hebben die studenten van lp wel tijd voor een pilsje, een. Pncert, een museumbezoekl brtom al die dingen die rfl thele mens bepalen? tijdens die periode van zeven-L I uur per week werken, niet ofl hper. .Dat geef ik toe. Het ijl In afzien, maar je komt danl el later in de mogelijkheid| karin je veel meer voor Imenleving en jezelf kunt do„... r mag ik dan meteen evenl lagen hoeveel tijd de doorsnee! lident aan een andere universi-l It in een museum of concert-I lal doorbrengt?" Nijenrode geen mannenbol-l rk? J)at klopt niet helemaal. U hebtl It die gerespecteerde hoofderl de galerij gezien. Dat zijnl |stuursleden, stuk voor stukl ptains of industry. (Noemt! lorts enkele vrouwen met hoge! Incties op Nijenrode). Maar ik| lef toe dat er vandaag de Ijna geen vrouw in de top vanl %t bedrijfsleven is te vinden." j^oopi niet als de nederigheidl weet wat ik kan en watl iet." I aij-Weggen? lp. Neelie Kroes kijkt op haar I crloge, wikt, wacht even, del lelie woordenstroom is door-1 loken. „Ieder doet het op zijn I I haar eigen manier...Ze doet It ongetwijfeld anders dan ik 1 lu doen... Logisch, ik ben ook I ln een andere partij. Kar'ak- rologisch zijn we toch heel an- Irs. Ik heb wel contact met iarMaar weet je, in ons gpede kderland wordt langs elke gras- Irietje dat boven het maaiveld loeit, een meetlatje gelegd. Dat I zakelijk is, dat kan haar niet litzegd worden. Heren, het spijt ie, maar ik moet nu echt gaan. lidgetvergadering. U komt er lel uit?" Van onze verslaggever Gorinchem - De A27 over de Merwedebrug bij Gorinchem krijgt in juni een nieuwe as- faltlaag en de noord-zuid verbinding over de brug is dan twee weken volledig af gesloten. Dat heeft grote ge volgen voor het drukke ver keer over de A27, een van de drukste wegen van Neder land en 'economische levens ader' tussen de Randstad en Zuid-Europa. Verkeer dat normaal gesproken via Gorinchem van Noord- naar Zuid-Nederland rijdt, moet dan via de Moerdijkbrug of de brug bij Zaltbommel. Een forse omlei ding, maar volgens Rijkswater staat is er geen andere oplossing. Het verkeer van Noord-Brabant naar het noorden kan wel nor maal blijven rijden. Bestemmingsverkeer in het ri vierengebied kan gebruik maken van de pontveren over de Waal bij Brakel en over de Merwede naar de Kop van 't Land ten oosten van Dordrecht, maar de capaciteit van die veren is be perkt. De landbouwweg die over de brug loopt is tijdens de werk zaamheden gereserveerd voor bestemmingsverkeer. Wie binnen tien kilometer van de brug woont en aan kan tonen op de verbinding aangewezen te zijn kan een pasje krijgen. Dat bete kent dat inwoners van Hank en Dussen niet in aanmerking ko men. Burgemeester H. Hellegers zegt dat niet gelukkig mee te zijn. „Dan kunnen ze net zo goed het hele land van Heusden en Altena nemen, want dit is natuurlijk vrij willekeurig. Reken maar dat wij als dat waar is een brief naar Rijkswaterstaat zullen sturen met het verzoek de regeling uit te breiden". Alleen overdag of 's nachts wer ken is volgens Rijkswaterstaat niet mogelijk. De vervanging van net astalt geDeurt nu in twee fasen. Van vrijdagavond 10 juni tot en met donderdagochtend 16 juni wordt het eerste deel van het werk uitgevoerd. Daarna kan het verkeer dat uit het zuiden komt gebruik gaan maken van de banen die klaar zijn en komen de andere rijbanen aan de beurt. Rijkswaterstaat begint binnen kort met een uitgebreide lande lijke publiciteitscampagne om te voorkomen dat automobilisten en het wegvervoer voor verras singen komen te staan. Zo wordt er contact gelegd met organisa ties in het wegvervoer. Het ver keer wordt vanaf de knooppun ten Oudenrijn en Everdingen at tent gemaakt op de beschikbare omleidingen. Een woordvoerder van Rijkswa terstaat in Gorinchem zegt er rekening mee te houden dat de omleidingen in de eerste paar dagen na de afsluiting voor pro blemen kunnen zorgen. „Maar dat zal snel voorbij zijn als de mensen gewend zijn aan de nieu we tijdelijke situatie." Van onze Haagse redactie Den Haag - De FNV-bonden belemmeren met hun opstelling het herstel van de werkgelegenheid in Neder land. AbvaKabo en Industriebond FNV zijn verantwoor delijk voor een verdeeld SER-advies. Deze bonden willen de vak vol wassen leeftijd niet afschaffen en de mensen met werk beschermen ten koste van de werklo zen. Deze harde aanval op de ver deeldheid in FNV-kring kwam gisteren van de Rotterdamse econoom prof. D. Wolfson, te vens onafhankelijk kroonlid in de Sociaal Economische Raad (SER). De industriebond blokkeerde binnen de FNV het afschaffen van de zogeheten vakvolwassen leeftijd, waardoor beginnende werknemers goedkoper in dienst kunnen worden genomen. De Abva/Kabo wilde zich niet vast leggen op een doelmatiger, en dus goedkopere overheid wat minder ambtenaren zou beteke nen. „Het beschermen van de eigen achterban vonden ze be langrijker dan het scheppen van werkgelegenheid," aldus Wolfson. Hij prees het CNV en de MHP, die volgens hem het gevaar van uitsluiten van moeilijk plaatsba re mensen wel onderkennen. Afwegen Deze kritiek ontlokte bij de FNV de reactie dat Wolfson en de andere onafhankelijke kroonle- den van de Sociaal-Economische Raad gemakkelijk praten heb ben. „Wij moeten het belang van de eenheid in de eigen organisatie afwegen tegen dat van een una niem SER-advies," zei FNV- voorzitter Stekelenburg. FNV-bestuurder L. de Waal zei dat adviezen die niet door de achterban worden gedragen de overleg-economie meer schaden dan verdeelde adviezen. „Wij staan niet alleen met het hoofd in de Haagse wolken, maar ook met de voeten in de dagelijkse modder," aldus De Waal. „Er wordt hier wat al te gemakkelijk gepraat door mensen zonder achterban." Ook voorzitter Quené toonde zich teleurgesteld door de ver- deeldheid bij de FNV. Hij sprak van een bedreiging van de over leg-economie doordat organisa ties op het beslissende moment geen ruimte en geen mandaat meer krijgen om gezamenlijk be leid te ontwikkelen. Quené viel ook uit naar het kabi net, dat nog steeds geen advies heeft gevraagd aan de SER over de nieuwe opzet voor de uitvoe ring van de sociale zekerheid. „Laat niemand de SER later verwijten dat het allemaal te lang duurt en dat de besluitvor ming stroperig verloopt. De pot stroop staat elders." Ook VNO-voorzitter Rinnooy Kan zei dat het kabinet haast moet maken met de adviesaan vraag. Maar de vakbeweging ziet liever voor de verkiezingen geen ad viesaanvraag over de sociale ze kerheid. Zij vreest dat de discus sie daarover tot veel onrust zal leiden. D66 vraagt staatssecreta ris Wallage van Sociale Zaken dinsdag in de Tweede Kamer om opheldering over het uitblijven van de adviesaanvraag. Bezuinigingen In het advies dat gisteren door de SER is vastgesteld, wordt het komende .kabinet aangeraden in de jaren tot 1998 vijftien miljard gulden uit te trekken om het verschil tussen bruto- en netto loon te verkleinen. Er moet ook 2,5 miljard worden vrijgemaakt voor versterking van de (ken- nis)infrasctructuur. Twee kroonleden, mevrouw Epe- ma en president Duisenberg van de Nederlandse Bank wilden het advies op dit punt niet onder schrijven. Mevrouw Epema was onvoldoende overtuigd van de gunstige effecten van de bezuini ging en Duisenberg vindt dat er meer dan vijftien miljard moet worden bezuinigd. Koningin Beatrix bekijkt samen met enkele officieren van de Groep Maritieme Patrouillevliegtuigen op het Marine Vliegkamp Valkenburg, bij Den Haag, de propellor van een Orion-toestel. De squadrons die hier gestationeerd zijn worden onder meer ingezet bij reddingsacties, onderzeeboot-opsporing en kustwacht-inspecties. foto anp DE GELOOFWAARDIGHEID van de politiek staat ter discussie. Er is geen partij die niet zegt daar veel werk van te maken. Vaak wordt echter het tegendeel in de praktijk gebracht. Het optreden van de VVD in de kwestie van asielzoekers is daarvan een beschamend voorbeeld. Eerst is er fractievoorzitter Bolkestein van de VVD die roept dat het probleem van de asielzoekers voor Nederland onbeheersbaar wordt. In een adem voegt hij er toe dat we moeten selecteren. Vluchtelingen moeten in de eigen regio worden opgevangen en dat impliceert dat Nederland zich vooral moet richten op de vluchtelingen uit voormalig Joegoslavië. Behalve een ontkenning van de realiteit (van de vijftig miljoen vluchtelingen die de wereld telt, worden er al 45 miljoen in het eigen land of in nabuurlanden opgevangen), getuigt het niet van grote betrokkenheid met het lot van de ontheemden uit de Derde Wereldlanden. De VVD heeft echter ook een menselijk gezicht, was de hypocrie te boodschap van de liberaal Wiebenga tijdens het debat over de te verwachten verdubbeling van het aantal asielzoekers in Nederland. Een enigszins verbijsterde en duidelijk emotioneel betrokken staatssecretaris Heerma van Volkshuisvesting noemde het aantal van zeventigduizend om aan te geven dat hij op korte termijn met een gigantisch huisvestingsprobleem zou worden geconfronteerd. Het opzetten van tentenkampen werd genoemd als een van de mogelijkheden om (voorlopig) uit de moeilijkhe den te geraken. Dat was voor Kamerlid Wierenga voldoende om zich op te werpen als de vurige verdediger van de asielzoekers. 'Het zou toch beschamend zijn als in een van de rijkste landen van de wereld asielzoekers in tenten zouden moeten wonen', zo luidde zijn vinnige uithaal in de richting van minister D'Ancona van WVC. Over onwaarachtigheid gesproken. Door de onverwachte grote instroom van asielzoekers dreigt een noodsituatie te ontstaan die om noodmaatregelen vraagt. De VVD kan zijn energie beter besteden aan het aandragen van creatieve oplossingen, dan aan het slaken van goedkope kreten. Dat neigt naar het winnen van de kiezersgunst in een kwestie die daarvoor niet mag worden misbruikt. Bolkestein en Wiebenga hebben met hun optreden de politiek niet echt geloofwaardiger gemaakt. Amsterdam (anp) - De twee advocaten die afgelopen woensdag bij een actie van de Fiscale Inlichtingen- en Op sporingsdienst in Amsterdam werden aangehouden, blijven voorlopig in hechtenis. Dat heeft de reehter-commissa- ris in Amsterdam gisteren be paald. De derde verdachte die werd aangehouden, is gisteravond ook voorgeleid aan de officier van justitie. Het openbaar ministerie wil alle drie zeker nog tien da gen in voorlopige hechtenis hou den. Zij worden verdacht van valsheid in geschrifte. In hun kantoren en woonhuizen is huis zoeking gedaan. Daarbij is vol gens de Fiod een grote hoeveel heid dossiers in beslag genomen. Aanvankelijk maakte justitie slechts de aanhouding van de advocaten bekend. Later gaf zij toe dat er nog een derde ver dachte vastzit. Wie de derde man of vrouw is, wilde zij giste ren ook nog niet zeggen. (ADVERTENTIES) De RAI is fantastisch geworden! DAGELIJKS 10-17 UUR, MA 21 T/M VR. 25 MAART ÓÓK 19 22 UUR 9 MAANDEN BEURS EN ATTHAKTIE 23 T/M 27 MAART TOEGANGSPRIJS F 17.50, S AVONDS F10,- GRATIS PENDELBUS VOLG BORDEN Q RAI KORTING OP TREIN TOEGANG INFO RAI-NIEUWSLIJN 020-5499991 Van een verslaggever Den Bosch - In het bisdom Den Bosch regeert de angst. Vrije meningsuiting heeft plaatsgemaakt voor een veel betekenend stilzwijgen. Hoewel talloze priesters en pas tores het beleid van het bisdom veroordelen, durven zij daar niet openlijk voor uit te komen, uit vrees voor 'maatregelen' van bis schop J. ter Schure. Ook zijn zij bang door aanhangers van Ter Schure 'te worden verlinkt'. Dit blijkt na een uitgebreide rondgang door het bisdom. Ze durven niet op de foto, weigeren met naam en toenaam in de krant, willen slechts anoniem en onder toegezegde geheimhou ding naar buiten treden. De Vereniging van Pastoraal Werkenden (VPW) in Den Bosch probeert als enige sinds vorige week het zwijgen openlijk te doorbreken. Secretaris W. Dobbe van de VPW-Den Bosch opperde vorige week dat er een onderzoek zou moeten komen naar het functio neren van de bisschop. Dobbe heeft inmiddels zijn ontslag ge kregen als pastoraal werker in Vlijmen. In zijn eigen Bisdomblad van deze week.schrijft Ter Schure dat niet de bisschoppen, maar de gelovigen en de pastores zelf de oorzaak zijn van de tegenstellin gen in de Rooms-Katholieke Kerk. Hij verwijt hen 'eigen machtig optreden'. Volgens aanhangers van Ter Schure heeft de bisschop zijn zaken keurig voor elkaar en geeft hij slechts uitvoering aan de officiële kerkvisie van Rome. VNO: Concurrentiestrijd kost banen Den Haag - Een ruime meerderheid van de Nederlandse ondernemers (85 procent) is van mening dat verbetering van de kwaliteit van produkten en dienstverlening de belangrijkste voorwaarde is voor het versterken van de concurrentiepositie. Een actief personeelsbeleid gericht op selectie, opleiding en motivatie van werknemers is daarbij essentieel. Dat concludeert het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) uit een onderzoek dat de werkgeversorganisatie heeft laten verrichten. Vooral grotere ondernemingen (meer dan 250 werknemers) verwachten het aantal medewerkers te zullen verlagen. De klappen vallen vermoedelijk bij het ondersteunen de personeel en het hogere kader. Veiligheid centraal op ouderenpostzegel Den Haag - De ouderenzegels van PTT Post, de voormalige zomerzegels, hebben dit jaar 'Veiligheid in de woonomgeving als thema'. De zegels, van 70, 80 en 90 cent, komen op 26 april uit. De drie zegels beelden een telefooncirkel, ouderen die elkaar dagelijks bellen om te informeren hoe het gaat, uit. De vrouw op. de postzegel van 70 cent belt de man op de postzegel van 80 cent, die weer de man op de zegel van 90 cent belt. De zegels hebben een opslag van 35, 40 en 45 cent, die via het Fonds Zomerpostzegels aan projecten voor ouderen in Neder land wordt besteed. Het ontwerp is van het Atelier de Creation Graphique van Pierre Bernhard, Dirk Behage en Fokke Draaijer in Parijs. Nederlandse lichtschip verlaat Noordzee Den Haag - Het laatste Nederlandse lichtschip, De Noord Hinder, wordt maandag van de Noordzee gehaald. Een lichtboei vervangt de drijvende vuurtoren. De Noord Hinder ligt zo'n negentig kilometer ten westen van Hoek van Holland. Door verbeterde technische voorzieningen stelt de scheepvaart steeds minder eisen aan de zichtbaarheid van markeringsmidde len op zee. Waar vroeger een lichtschip noodzakelijk was, kan nu worden volstaan met een grote boei die is uitgerust met verfijnde apparatuur. Radarsystemen maken de markering op een scherm in een schip zichtbaar. Bovendien is een boei goedkoper in onderhoud dan een lichtschip. GroenLinks: Importverbod fout hout Den Haag - GroenLinks wil dat geïmporteerd hardhout vanaf 1995 een keurmerk draagt, waarop is te zien of het hout op duurzame wijze is geproduceerd. De partij heeft daartoe een initiatief-wetsontwerp ingediend. De Nederlandse regering heeft het standpunt dat vanaf 1995 alleen nog maar duurzaam geproduceerd tropisch hout mag worden ingevoerd. Een wettelijk verbod op de import van lukraak gekapt hardhout is waarschijnlijk in strijd met de internationale handelsverdragen. Particulieren zoeken naar roeiers Zeewolde - De zoekactie naar twee vermiste roeiers op het randmeer Wolderwijd bij Zeewolde is gisteren door particulie ren hervat. Twee vissers uit Harderwijk zijn begonnen met hun visnetten de bodem van het meer af te zoeken. De waterpolitie en luchtvaartpolitie hebben beloofd de nodige bijstand te zullen verlenen. Ook op eigen initiatief is het bedrijf International Search and Rescue Communications uit Den Helder begonnen met zoeken vanuit een helikopter met infraroodapparatuur. Dat heeft echter nog geen resultaat opgeleverd. Het ongeluk met de roeiboot gebeurde vorige week zaterdag, toen een roeiboot met vijf bemanningsleden lek raakte. Een vrouw kon worden gered; van twee andere vrouwen werden de lichamen kort daarop in het water gevonden. Politieman toch berecht in zaak Köksal Roermond - De 59-jarige Venlose brigadier van politie D.K. moet op 7 april toch voor de rechtbank in Roermond verschijnen voor zware mishandeling van de Turk Huseyn Köksal (32), die kort daarop overleed. K. en andere politie-agenten gingen er bij een verkeerscontrole ten onrechte van uit dat Köksal dronken was. De brigadier sleurde de man over de straat, ging bovenop hem zitten en hield het hoofd van de arrestant gewelddadig op de achterbank van de politie-auto neergedrukt. Köksal, die aan een hersenkwaal leed, werd in een politiecel opgesloten en pas een dag later op doktersadvies overgebracht naar een ziekenhuis. Daar overleed hij. Volgens deskundigen was zijn dood niet te wijten aan de mishandeling door brigadier K. De Roermondse rechtbank wilde de zaak aanvankelijk niet behandelen omdat het volgens haar al bij voorbaat vaststond dat K. vrijgesproken zou moeten worden. Die beslissing is door het Bossche gerechtshof echter verworpen. Nederlands voetbal op abonnee-tv Hilversum - Filmnet en TV Plus mogen binnenkort ook Neder lands voetbal uitzenden. De NOS gaat met beide bedrijven voor abonneetelevisie overeenkomsten aan, die rechtstreekse uitzen ding van voetbalwedstrijden mogelijk maakt - overigens naast de uitzendingen die de NOS zelf op de publieke omroep uitzendt. De eerste uitzending is op 10 april. Welke wedstrijd Filmnet en TV Plus (breedbeeld tv) op het scherm brengen, is nog niet bekend. Hugo van Rhijn bv en de Stichting Centrum voor Gesproken Lectuur (CGL) mogen de nachtelijke uurtjes op de Nederlandse televisie vullen. BizNet brengt bedrijfsmatige informatie tussen twee en zeven uur 's nachts via twee van de drie netten. CGL krijgt de kans via een nog beschikbare beeldlijn van een landelijk zendernet op elektronische wijze (teletekst) een aantal dagbladen aan (visueel)gehandicapte abonnees te versturen. Het gaat om programma's die in gecodeerde vorm op abonneebasis worden uitgezonden. PTT'ers ontslagen na openmaken pakjes Den Haag - Zeventien medewerkers van de afdeling pakketpost- sortering van de PTT in Den Haag zijn ontslagen omdat zij geregeld pakketten openmaakten en er soms dingen uithaalden. Een achttiende medewerker heeft, nadat het was ontdekt, zelf ontslag genomen. De PTT'ers waren volgens de zegsman niet uit op het vinden van kostbaarheden maar maakten de post 'uit baldadigheid' open. Wel haalden zij uit de pakjes snoepgoed en consumeerden dit. Verder zijn wat kleinere spullen gestolen. Den Haag - In de cao's die dit jaar zijn afgesloten na het akkoord van werkgevers en werknemers om de lonen te matigen, is sprake van een loondaling met 0,1 procent. De gemiddelde loonstijging in alle cao's die voor dit jaar zijn afgesproken bedraagt 1,3 pro cent. In de cao's die vóór het stichtingsakkoord tot stand kwamen bedraagt de stijging ge middeld 1,6 procent. Dat blijkt uit een onderzoek van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid dat minister De Vries gisteren naar de Twee de Kamer heeft gestuurd. Het onderzoek omvat 51 akkoorden, die bij elkaar betrekking hebben op 47 procent van de werkne mers die onder een grotere cao vallen. Na het stichtingsakkoord, waar bij de sociale partners afspraken de lonen te matigen, zijn twaalf cao's tot stand gekomen. In ze ven ervan is sprake van een nullijn of een lichte daling. Bijna een derde van de werknemers voor wie de loonontwikkeling voor dit jaar bekend is, zit op de nullijn of iets daaronder. Op dit moment zijn nog diverse cao-besprekingen aan de gang. In de sector van het beroepsgoe- derenvervoer (100.000 werkne mers) heeft werkgeversorganisa tie Transport Logistiek Neder land (TLN) de bonden laten we ten dat de kosten van de cao met een procent omlaag moeten. Voor de organisatie is het onaan vaardbaar dat de kosten van de cao, waarover eind vorig jaar een principe-akkoord werd be reikt, hoger zijn dan de collectie ve arbeidsovereenkomst die on langs is afgesloten door zuster organisatie Koninklijk Neder lands Vervoer (10.000 werkne mers) is afgesloten. Volgens TLN liggen de basissa larissen in de andere cao 3,17 procent lager. Voor een interna tionaal transportbedrijf met 200 werknemers betekent dat jaar lijks een verschil van 400.000 gulden gulden. Het full-time personeel in super markten staat mogelijk een ver korting van de 38-urige werk week te wachten. De werkgevers in deze bedrijfstak hebben giste ren te kennen gegeven dat ze bereid zijn de 38-urige werk week in te korten tot 37 of 36 uur. Het personeel moet wel salaris inleveren voor deze verdere ar beidstijdverkorting (atv): per uur moeten ze ongeveer 2,65 procent van het salaris inleveren. Ook willen de werkgevers dat de bonden afzien van een loonsver hoging van 1 procent per 31 maart, die in de vorige cao is afgesproken. Vooral de voorgestelde nieuwe toeslagenregeling is de bonden in het verkeerde keelgat gescho ten. De werkgevers willen de uren vanaf zes uur 's ochtends tot acht uur 's avonds als norma le werkuren beschouwen waar over geen toeslagen betaald wor den. Voor de bonden is een dergelijke regeling een hard gelag. Een aantal jaren geleden verzetten zij zich heftig tegen de verrui ming van de openingstijden met een half uur. Uiteindelijk gingen zij morrend akkoord, maar wel onder de strikte voorwaarde dat reeds in dienst zijnde werkne mers meer salaris zouden krijgen' in die extra werktijd. In het nieuwe voorstel van de werkge vers is die extra beloning ver dwenen. Op Schiphol hebben de vakbon den AbvaKabo, CFO en VPS de directie een definitief ultimatum gesteld. Hervat de directie van de luchthaven het vastgelopen cao-overleg niet vóór dinsdag 12.00 uur, dan zal het personeel van Schiphol donderdag actie voeren. Het overleg was vastge lopen op het voornemen van de directie om bepaalde luchtha ven-taken uit te besteden aan particuliere bedrijven. De onderhandelingen over een nieuwe cao voor het personeel van V D (13.500 werknemers) zijn gistermorgen na een dag en een nacht onderhandelen ver daagd tot maandag. Volgens een woordvoerder van de Diensten bond FNV slaagden de partijen er nog niet in de vierdaagse werkweek in werkbare roosters te gieten. De onderhandelingen over een nieuwe cao in het bankwezen (112.000 werknemers) zijn giste ren wel onder een gunstig ge sternte gestart. Zowel de werk gevers als de vakbonden meen den na afloop van de eerste overlegronde dat de onderhan delingen hoopgevend zijn verlo pen. In de geest van het centraal akkoord tussen werkgevers en vakcentrales willen de bonden afspraken maken over werkgele genheid in ruil voor loonmati ging. Wel zijn er forse verschil len tussen de looneisen van de bonden: de FNV Dienstenbond ziet liever geen enkele verbete ring van de lonen, terwijl de Unie BLHP 3 procent eist.

de Stem | 1994 | | pagina 3