L Weekend SSMEN :I\IS pE STEM »er 1994 in ïtwerpers een :e show zoeken vanaf 18 jaar i vlotte iet een st, wel een er goede tn en papier en interesse, :o, naar: ISBURO BREDA rgieke jongedame rogisterij „De Kroon" De hele week ontvangen de bewoners van een bepaalde wijk hun post op ongeveer hetzelfde tijdstip. Behalve zaterdags als een scholier/hulpbesteller de ronde doet: hij legt de route omgekeerd af. Niemand begrijpt het. Totdat de bewoner van een 'vroeg adres' bij de merkwaardige hulpkracht naar het waarom van de zaterdagse vertraging informeert. Dan blijkt dat de 'rechts' gesorteerde stapel post op die dag door een linkshandige wordt bezorgd. Toch is linkshandigheid net zo gewoon als rechts. Het komt alleen wat minder voor. «LEERKRACHT 3S0NDERWIJS M/V Genetische component veroorzaakt bij de mens afwijking naar rechts Rechts verkeer? Dat hebben we aan de linkshandige Napoleon te danken 1994 ZATERDAG 19 MAART 1994 lagt iri verband met J enthousiaste [g Machinale ij enkele gemotiveerde s/ITS, MAVO of HAVO inwerkende machines; sxibele werktijden; n cursussen, welke intern t vereist. noemde funktie, brief aan de afdeling iopteam wil komen versterken. f Mavo-diploma 17 jaar. eid tot het volgen van cursussen, ties met recente pasfoto te >orstraat 34, E Dinteloord. Door Andreas Schelfhout é^rnót ^)tichtirufr holiek Onderwijs de Hubertus Ernst Stichting n gecombineerde functie van jur per week, waarvan 11.35 sschool voor LOM (directeur Hooijdonk, tel. 076-653545) e Openluchtschool voor lang- ecteur de heer N. Kools, tel. iide scholen zijn naast elkaar lijnauwenstraat te Breda. 'an deze medewerker: roegdheid M.O.-P.; oleiding L.O.S.O.; rvaring in het speciaal onder- n kunnen een profielschets en ragen bij de Openluchtschool. gen kunnen worden verstrekt de directeuren. reacties kunt u vóór 10 apn' benoemingsadviescommissie Stichting, p.a. Rijnauwenstraat eda. Als het erop aankomt, gebruiken we de handigste hand FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP Met links is niks mis Natuurlijk zitten de pret tigste apostelen rechts aan het Laatste Avond maal, worden brood en wijn met de rechter hand gezegend, hangt de goede moordenaar rechts op de Calvarieberg en wordt Jezus aan het kruis in de rechterborst door stoken. Er is bijna geen schilderij te vinden waarop dat anders is. Uiteraard meldt de - christelijke - geloofsbelijdenis dat Hij 'gezeten is aan de rechterhand Gods vanwaar Hij komen zal om te oordelen de levenden en de doden'. Is toen en daarmee alle onzin en ellende rond linkshandigen begon nen? Dr. Paul Eling, verbonden aan de vakgroep Vergelijkende Fysiolo gische Psychologie van de Katho lieke Universiteit Nijmegen: „Neem nou zoiets eenvoudigs als schrijven. Je hoort nooit linkshan digen klagen dat dat met de linker hand zo lastig gaat. Nee, het zijn de rechtshandigen die er problemen mee hebben. Voor hen ziet links schrijven er verschrikkelijk onhan dig uit. Daarom moest tot voor kort iedereen rechts schrijven. Dat werd er desnoods met een latje ingesla gen. Maar Leonardo Da Vinei bij voorbeeld, schreef links." Alexander de Grote, Julius Caesar, Beethoven, Napoleon, Picasso, Bob Dylan, Pele en Jimmy Connors zijn beroemde linkshandigen en het rij tje is moeiteloos aan te vullen. Da Vinci is waarschijnlijk de be roemdste linkshandige uit de ge schiedenis omdat hij het spiegel- schriftschrijven niet kon laten. Schrijven in spiegelschrift kan een van de neveneffecten zijn van linkshandigheid. De Italiaanse grootmeester cultiveerde die tech niek. Zijn nagelaten manuscripten bevatten vele honderden pagina's die met omgekeerde letters en van rechts naar links volgeschreven zijn. Dit zijn geintjes waar rechtlijnige onderwijzers echter weinig van moeten hebben. Daarom moest het tot vorig jaar duren tot er eindelijk één methode was ontwikkeld waar mee links- én rechtshandigen kun nen leren schrijven. De methode, bedacht door drs. A. van Engen, wordt inmiddels op ruim tweedui zend scholen gebruikt en is een Nederlandse primeur. Niet meer het vreemde eendje in de bijt zijn, moet vooral voor nog jonge links handigen een hele vooruitgang be tekenen. Want ongeveer negentig procent van alle mensen is overwegend rechts. Een hoogst opmerkelijk verschijnsel dat, afgezien van som mige mensapen, nergens anders in de dierenwereld voorkomt. Als er al een voorkeur bestaat voor het gebruik van de linker- of rechter poot, dan is die voorkeur binnen de soort gelijkelijk over beide zijden verdeeld. Probeer het maar bij de hond: de helft is maar moeilijk tot het 'mooie' pootje te bewegen. De vraag is nu niet alleen waarom dit verschijnsel juist bij mensen voor komt, maar ook sinds wanneer dat zo is. Al in de grijze oudheid waren de meeste mensen rechts het handigst. Onze verre voorouders die twee miljoen jaar geleden in de buurt van het Turkanameer in het noor den van Kenia woonden, waren, net als wij, overwegend rechts. Een Amerikaanse archeoloog, Nicholas Toth, heeft dat bewezen aan de hand van gevonden, scherpe steen schilfers. Als iedere archeoloog wist Toth dat vuistbijlen worden gemaakt door met een steen schilfers van een andere steen af te slaan. Nu maakt het verschil, ontdekte Toth, of je het slaan met de linker- of rechter hand doet. Sla je links, dan beweeg je je hand in een boog met de wijzers van de klok mee. Doe je het rechts, dan beweeg je tegen de wijzers van de klok in. Dit komt tot uiting in de vorm van de schilfers die van de steen afvliegen. Rechts handigen produceren dan (iets meer) schilfers die aan de rechter kant een halfrond stukje geribd oppervlak hebben. Voor zijn onderzoek maakte de rechtshandige Toth zelf 125 vuist bijlen. En inderdaad had 56 pro cent van zijn schilfers het geribde, halfronde oppervlak aan de rech terkant. Van de schilfers die hij op zeven plaatsen rond het Turkana meer verzamelde, bleek 57 procent rechts de karakteristieke afslag ronding te vertonen. Om van alles zeker te zijn, herhaalde Toth zijn tellin gen op een vindplaats in Spanje, waar voorwerpen zijn gevonden die mensen 250.000 jaar geleden hebben vervaardigd en kwam daar tot 61 procent recht se schilfers. Terug naar het fenomeen dat alleen mensen overwegend rechtshandig zijn en om die reden de samenle ving daarop hebben ingericht. Voor de linkshandige minderheid is dat in het leven van alledag vervelend. De Canadese psycholoog Stanley Coren vond uit dat linkshandige golfspelers een half jaar korter le ven dan hun rechtshandige clubge noten. Tot het 33e levensjaar is er niets aan de hand, maar daarna lopen de levenskansen van links handigen drastisch terug. De verklaring zou kunnen zijn dat linkshandigen vaker ongelukken krijgen omdat ze moeten leven in een wereld die voor rechtshandigen is ontworpen. En inderdaad. Bij een onderzoek waar 1.900 studen ten aan meededen, bleek dat links handigen 85 procent meer kans hebben op een auto-ongeluk, 45 procent meer op ongelukken met apparaten en twintig procent op sportblessures. De Canadese statisticus Max An derson keek op zijn beurt naar links- en rechtshandige baseballwerpers. En jawel, links handige werpers leven gemiddeld langer dan rechtshandige. Dr. Eling: „Onderzoeken als van Coren zijn derderangs spul. Het echte werk, dat als een sensatie over de hele wereld is gegaan, is afkomstig van Geschwind en Be- han. Die twee koppelden allerhan de ziektes, taal- en spraakstoornis sen aan linkshandigheid. Tal van onderzoekers namen hun resulta ten zonder blikken of blozen en zonder enige verificatie over. Met links was voortaan van alles en wetenschappelijk bewezen mis. En het idiote is dat het hele verhaal van Geschwind en Behan' op drijf zand is gebaseerd." „Wat beweerden de heren? In de herfst van 1980 was het Geschwind opgevallen dat bij patiënten en gezonde proefpersonen die links handig waren, bepaalde ziektebeel den, waaronder immuunstoornis- sen, in verhoogde mate voorkwa men. Zowel bij henzelf als bij hun familie. Daarom werd besloten om met Behan, afkomstig uit Glasgow, de relatie linkshandigheid en im- muunstoornissen te onderzoeken. Geschwind en Behan ontdekten dat bij zuiver linkshandigen immuun- stoornissen twee a drie keer zoveel voorkomen dan bij zuiver rechts handigen en leerstoornissen zelfs vijf tien maal zoveel." Dr. Eling: „Links en rechts. Links en rechtshandigheid bestaat, we hebben een linker en een rechter hersenhelft. We weten dat die twee hersenhelften voor een groot ge deelte kruislings werken. We weten dat de linker en rechter hersenhelf ten niet "helemaal gelijk zijn en dat niet alle verschillen tussen links en rechts aan elkaar gerelateerd zijn. Kijken we bijvoorbeeld naar hand voorkeur en taal, dan zien we dat zeven van de tien linkshandigen taal in de linker hersenhelft heb ben zitten en bij rechtshandigen negen van de tien. Hieruit blijkt dat de relatie linkshandigheid en taal bepaald niet sterk is. Ook bij voetvoorkeur klopt het niet en bij oogvoorkeur nog minder." „De Engelse onderzoekster Marian Annett, die haar hele leven al bezig is geweest met links- en rechtshan digheid, heeft een theorie over handvoorkeur en de basis van die theorie is dat rechtshandigen af wijken. Haar idee is dat er oor spronkelijk sprake was van wille keur. De helft was links, de andere helft rechts. Bij dieren is dat nog zo. Dieren hebben wel een voor keur, zijn niet even handig met beide pootjes en is de pootvoorkeur keurig over links of rechts ver deeld. Annett stelt dat bij de mens sprake is van een genetische com ponent die ervoor zorgt dat de verdeling tussen links en rechts naar rechts verschuift. Wie wijken er dus af? De rechtshandigen. Met linkshandigen is niets mis. Die ko men uit de oorspronkelijke basis populatie." Toch worden bij linkshandigen meer afwijkingen ontdekt. Dr. Eling: „Het lijkt of er alleen met links iets mis is. Er is een aantal patiëntenpopulaties, waarin linkshandigen oververtegenwoor digd zijn. Dat kan geen toeval zijn. Het is ook geen toeval. Maar het heeft niets met linkshandigheid te maken. Je kunt dat heel eenvoudig verklaren. Als alles goed gaat, zal ongeveer negentig procent van de mensen rechtshandig worden. Tij dens de ontwikkeling van de vrucht in de moederschoot gaat er wat mis. Zuurstoftekort bijvoor beeld of iets met het bloed. Kort om, de hersens-in-ontwikkeling ra ken beschadigd. Die lichte bescha diging kan tweezijdig zijn. Dan is er niets aan de hand. Maar stel dat de beschadiging één kant meer treft dan de andere. Als dat de niet-dominante kant is, is er weer niets aan de hand. Maar als de dominante kant beschadigd, kan zo iemand gaan wisselen. Die zegt 'deze kant is niet meer goed, ik ga verder met de ontwikkeling van de andere helft'." „Dat verschijnsel treft beide popu laties, links zowel als rechts. Als we als rekenvoorbeeld uitgaan van tien procent, dan is tien procent van negentig negen. Die waren oor spronkelijk rechts en worden links. Tien procent van tien is één. Één linkshandige wordt rechts. Zo lijkt het alsof we veel zieke linkshandi gen hebben, maar in werkelijkheid zijn het zieke rechtshandigen en is linkshandigheid nooit de oorzaak van een afwijking." Tientallen miljoenen jaren geleden, ergens in de lange geschiedenis van de evolutie van de mens, is een voorkeur voor het gebruik van de rechterhand opgekomen. Een groep Amerikaanse onderzoekers heeft vastgesteld dat ook sommige pri maten een favoriete hand hebben, afhankelijk van een bepaalde taak. Sommige apen kiezen de linker hand om voedsel te pakken en gebruiken de rechterhand om te manipuleren. Halfapen, waaronder lemuren, zijn geneigd voedsel met hun linkerhand te pakken terwijl zij zich met de rechterhand aan een tak vastklampen. Hogere primaten, waaronder mensapen, geven bij in gewikkelde taken meestal de voor keur aan de rechterhand. Het on derzoek, recent beschreven in het tijdschrift Natuur en Techniek, leidt tot de volgende conclusies. Waarschijnlijk was de handvoor keur van de huidige halfapen al bij de eerste primaten aanwezig. De latere apen werden in toenemende mate verzamelaars die de bomen verlieten om voedsel te zoeken. De rechterhand werd daarbij ontsla gen van strikte houdingstaken, zo als het voortdurend vasthouden aan boomtakken. Daardoor bezat die rechterhand en -arm wél meer kracht, was beter te controleren en werd daardoor de voornaamste ge- bruikshand. Tegen de tijd dat de eerste mens- .achtigen verschenen, was de rech terhand dominant geworden voor bijna alle handelingen. Als hier voor beschreven is bij mensen de linker hersenhelft, die de rechter hand bestuurt, ook gespecialiseerd in taalvaardigheden. Volgens de Amerikaanse onderzoekers is het goed mogelijk dat eerdere hersen- specialisatie bij primaten een rol speelde. Zij wijzen daarbij op het belang van lichaamstaal en -hou ding voor communicatie. Al bij de vroege halfapen kwamen hand voorkeur en asymmetrie in de her senen tot ontwikkeling. De linker hersenhelft, toch al ge specialiseerd in sturing van de li chaamshouding, ging zich ook richten op communicatievaardig heden. Dat patroon bleef bij de hogere primaten bestaan en werd vervolgens stemgebruik -en later taal - een zaak van de linker her senhelft. Sindsdien beschikken we over een 'mooie' hand, vegen wemet de linker de billen af, laten we 'voor namere' mensen aan onze rechter hand zitten en leerden welpen en padvinders links even handig te zijn als rechts. Want als ooit één hersenhelft uitviel, kon je altijd de andere nog gebruiken. En ons rechtse verkeer? Dat hebben we aan de linkshan dige Napoleon te danken. Ter herinnering aan een suc cesvolle, tactische vondst die hem glorierijke overwinningen oplever de, verordonneerde de Franse kei zer dat iedereen op de weg rechts moest houden. Zo geschiedde. Behalve in die delen van de wereld waar de Britten de baas bleven of werden. In het voor malige Nederlandsch-Indië bij voorbeeld, waar tijdens de Franse overheersing de Britten de kolonia le uitbaterij van ons overnamen, reed men links. Dat is zo gebleven tot de dag van vandaag.

de Stem | 1994 | | pagina 37